Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Eflenew είπε:

      Στην αρχή είπα να κάνω αύριο...μετά που είδα όλες αυτές τις αξιολογήσεις το σκέφτομαι...Ειλικρινά θεωρώ μια χαρα τη χοριακή σου και είμαι σίγουρη ότι Δευτέρα θα διπλασιαστεί! Στο εύχομαι μέσα από την καρδια μου! Άρα Δευτέρα σημαντική μέρα και για τις 2 μας!!! Εμένα είναι η 8η εμβρυομεταφορα μου...5 αρνητικές 3 με πολύ πολύ χαμηλές τιμές που δε θεωρήθηκαν καν θετικές ούτε αρνητικές...έκανα επαναληπτικες και έπεφταν και τέλος...Δε ξέρω....

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες όσες περιμένουμε τις χοριακες μας❤️ Πέρασες πολλά,ομως  αυτή τη φορά εύχομαι να δεις μια μεγάλη χοριακη 🥰 Οι γιατροί τι λένε σχετικά με τις προηγούμενες εμβρυομεταφορες σου?

      Εγώ αύριο θα πάω για την επαναληπτική και ελπίζω να μην φάω χαστούκι..εμενα η πρώτη μου εμβρυομεταφορά ήταν μηδενική,τυχαίο γεγονός όπως είπε ο γιατρός η επόμενη που είχα βάλει δυο είχε παλινδρομήσει το ένα,όμως το άλλο είναι η κορούλα μου και τώρα είναι η τρίτη μου εμβρυομεταφορά.

       

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αυτο ειναι το τελευταιο γιατι ζηταει να παει στο νησι. Το σημαντικοτερο ειναι η υγεια των παππουδων. Ακομα δεν εχει κανονιστει η επεμβαση της γιαγιας κι ετσι ειμαστε σε αναμονη και δεν μπορουμε να οριστικοποιησουμε τις αποφασεις μας.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μπήκα να σας πω τα μαγειρικά μου νέα, να είμαι και μια φορά εντός θέματος!

Μόλις έκανα αυτή την πουτίγκα

http://www.sintagespareas.gr/sintages/poutigka.html#rr_message_link

και αυτή τη βασιλόπιτα (για την ακρίβεια, ψήνεται)

http://www.sintagespareas.gr/sintages/bienneziki-basilopitta.html

Την πουτίγκα την έχει κάνει καμια σας; Έχω το εξής πρόβλημα: η κρέμα έχει μέσα garni και δε θυμίζει ούτε σε γεύση ούτε σε όψη κρέμα πουτίγκας, που τη λατρεύω. Είναι ασπριδερή και "σαντιγοειδής". Η συνταγή λέει να την αφήσω στο ψυγείο για 18 ώρες, οπότε θα τη βάλω στο παντεσπάνι αύριο...λέτε να αλλάξει κάτι μέχρι τότε; Δε μου άρεσε καθόλου...μήπως να κάνω καμια άλλη κρέμα, για να μην πάει χαράμι και το πολύ ωραίο παντεσπάνι; Ουφ...είμαι να σκάσω! :evil: Αν την αλλάξω τελικά, έχετε καμια συνταγή για ωραία κρέμα πουτίγκας; (που να μη θέλει ψυγείο τόσες ώρες, δεν προφταίνω!)

Στην βασιλόπιτα έκανα μια παραλλαγή. Δεν έβαλα καρύδια μέσα, αλλά φουντούκια. Επίσης αφαίρεσα την κουβερτούρα από τη ζύμη, γιατί θέλω να βάλω γλάσο σοκολάτας από πάνω. Και την έκανα με LURPAC. Σλιαρπ σλιουρπ! Δεν ξέρω αν θα αντέξω μέχρι αύριο!

Επίσης σκέφτομαι Shepherd 's pie του Gordon Ramsay, έτσι, για κάτι διαφορετικό. Έχετε άποψη; Βέβαια αυτό μπορεί να το αφήσω για το ΣΚ, αν μας πέσουνε πολλά τα φαγητά.

http://www.sintagespareas.gr/sintages/shepherds-pie-apo-ton-sef-gordon-ramsay.html

Σας εύχομαι καλή χρονιά με αυτά τα υπέροχα κάλαντα Ικαρίας!


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να τα πούμε????

Αρχημηνιά κι αρχηχρονιά

ψιλή μου δεντρολιβανιά......

Κοριτσάκια μου εύχομαι σε όλες σας πάνω από όλα υγεία για την νέα χρονιά και κανένα κακό νέο να μην ξαναχαλάσει την διάθεσή μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τις ευχές να σας πω πως για σήμερα το μεσημέρι θα φτιάξει η πεθερά μου φακές, γιατί πήξαμε στο κρεατικό αυτές τις μέρες!

Για το βράδυ δεν θα κάνω κάνω το ιδιαίτερο γιατί αύριο δουλεύω :confused:

Φωτεινούλα μου εύχομαι να ξεπεράσετε όλα προβλήματα που άφορούν τους παππούδες και να φύγεις για το νησί χωρίς άγχος!

Αγγελίνα, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω ούτε με την πουτίγκα αλλά ούτε και με την άλλη συνταγή καθώς δεν είμαι τόσο ... προχωρημένη στο αντικέιμενο! Ελπίζω στο τέλος να έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα!

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις μας δίνει τα φώτα της η Έβιρι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και Καλή Αποκοπη που λενε και στο νησι μου!

Αγγελινα μου δεν μπορω να σε βοηθησω. Η πουτιγκα δεν μου αρεσει καθολου κι ετσι δεν εχω μπει στον κοπο να τη μαθω και η αγγλικη κουζινα δεν ειναι το φορτε μου (λες κι ειναι η ελληνικη αλλά λεμε τωρα).

Αγγελικη μου κι εγω πατατουλες με αυγα θα φτιαξω σημερα αφου το βραδυ ακολουθει κολαση. Εμεις θα μαζευτουμε λαος στο σπιτι της αδερφης του αντρα μου και καταλαβαινετε... Πωπω πικρα να δουλευεις πρωτοχρονιατικα το εχω κανει και ξερω. Να χαιρεσαι και τον αδερφο σου που γιορταζει αυριο.

Επειδη δεν θα μπορεσω να ξαναμπω ευχομαι σε ολες μια πραγματικα Καλή Χρονια με Υγεια και Ευτυχια στις οικογενειες σας!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη μου κι εγω πατατουλες με αυγα θα φτιαξω σημερα αφου το βραδυ ακολουθει κολαση. Εμεις θα μαζευτουμε λαος στο σπιτι της αδερφης του αντρα μου και καταλαβαινετε...

Καλά να περάσετε!

Πωπω πικρα να δουλευεις πρωτοχρονιατικα το εχω κανει και ξερω.

:confused::confused::confused::confused:

Να χαιρεσαι και τον αδερφο σου που γιορταζει αυριο.

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

Επειδη δεν θα μπορεσω να ξαναμπω ευχομαι σε ολες μια πραγματικα Καλή Χρονια με Υγεια και Ευτυχια στις οικογενειες σας!

Φιλια

Επίσης!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου κορίτσια καλησπέρα σε όλες.

Μπήκα να σας ευχηθώ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ κι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ και να είναι τα σπίτια σας πάντα γεμάτα. (Αυτή είναι η καλύτερη ευχή που μου έχουν κάνει ποτέ).

Ο καινούργιος χρόνος να πάρει μακριά όλες τις πίκρες και να φέρει υγεία σε όλο τον κόσμο και νέες χαρές.

Τέλος, εύχομαι στα δικά μας τα κορίτσια του μαγειροκαφέ που θέλουν να αποκτήσουν μωράκι, αυτή να είναι η χρονιά που θα φουσκώσει η κοιλίτσα τους.

Τα φιλιά μου σε όλες σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Υ.Γ. Περνάμε υπέροχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή Χρονιά φιλενάδες μου να έχουμε, με ότι καλύτερο για τον καθένα μας,με αγάπη και υγεία... και επιτυχίες μαγειρικές!

Και για να μη ξεχνιόμαστε από τα μαγειρικά μας, το τραπέζι χτες πήγε πολύ καλά... το μοσχάρι μόνο ήταν λίγο σκληρό τελικά, ειδικά όταν κρύωσε... αλλά δεν τους χάλασε και πολύ... λίγο περίσσεψε;) η βραδιά κύλησε πολύ όμορφα, ρίξαμε και τις στροφές μας, φάγαμε και τα γλυκά μας! σήμερα είχαμε ψαρόσουπα στην πεθερά και δυστυχώς με ζόριζε πονοκέφαλος και στομάχι μέχρι το απόγευμα... μάλλον από το χθεσινό κρασί;)

Αύριο θα πάμε ένα διήμερο με τον σύζυξ να ξεσκάσουμε....Φωτεινή να περάσετε όμορφα και εσείς....μπορεί να συναντηθούμε!

Να περνάτε όμορφα, ότι και να κάνετε, με τους αγαπημένους σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά μαγειρικόριτσα!

Χρόνια Πολλά σε όλες τις Βασιλικούλες και τους Βασίληδες!

Χαίρομαι που διαβάζω ότι περάσατε καλά αυτές τις μέρες!

Εγώ δούλευα χτες, όπως σχεδόν κάθε χρόνο άλλωστε!!!

Το μεσημέρι ήρθαν και με πήραν από την δουλειά ο άντρας μου με τα παιδιά και πήγαμε στον αδερφό μου που γιόρταζε και μας είχαν τραπέζι.

Νίνα καλά να περάσετε στην εκδρομούλα σας! Θα περιμενούμε να μας πεις τα νεάς σας όταν επιστρέψετε!

Για σήμερα έχω φτιάξει ρολό κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια κ καλη χρονια να εχουμε!

Οτι καλυτερο για ολες σας κ τους αγαπημενους σας ανθρωπους.Υγεια χαρα κ δουλεια για ολους!

Στο γραφειο κ εγω απο σημερα κ η αληθεια ειναι μου κακοφανηκε αρκετα αλλα σκεφτομαι αοτι αυριο φευγουμε για εκδρομη κ χαιρομαι!!

Νινα μου καλα να περασετε κ εσεις !!

Αγγελικη ωραιο φαγακι εχεις σημερα!!

Εβιρακι μου πως περναε με την κορακλα σου? Μεχρι ποτε θα κατσει?

Φωτεινη μου ετοιμαστηκες για το ταξιδακι? εγω ακομα δεν εχω κανει τιποτα το βραδακι με την ησυχια μου.

Εμεις την Παραμονη Πρωτοχρονιας μαζευτηκαμε σπιτι μας πολυ ωραια περασαμε.Χτες πουθενα αραξαμε κ ξεκουραστηκαμε γιατι την Παραμονη η αληθεια ειναι ξεπατωθηκα στα μαγειρεματα κ τις δουλειες.

Ειχα φτιαξει οπως σας εγραψα αρνακι στην λαδοκολα, αγριογουρουνο στιφαδο, λαζανια σουφλε με τυρια κ αλλαντικα,ζαμπονοκασεροπιτα,πατατοσαλατα,πατζαροσαλατα με καρυδια κ γιαουρτι,σαλατα με μαρουλι μπεικον κ παρμεζανα κ ενα καταπληκτικο ρυζι με καστανα σταφιδες κ κουκουναρι μμμμ τελειο.Μας φεραν κ χοιρινο με σελινο κ μια σαλατα ακομα κ τρωγαμε κ χτες! Εφτιαξα κ βασιλοπιτα πολυ ωραια ψιχουλο δεν εμεινε.Αγγελινα την ιδια καναμε . εγω την ειχα ξανακανει κ περσυ πολυ ωραια βγαινει!

Για σημερα εφτιαξα κοκορα σουπιτσα με ρυζακι να στρωσει λιγο το στομαχι απο την πολυφαγια των ημερων ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εκδρομούλες βλέπω! Μπράβο βρε κορίτσια, να πάτε να ξεσκάσετε, καλά να περάσετε!

Βασιλόπιτες έφτιαξα κι εγώ (αυτή τη συνταγή που σας είχα δώσει εδώ) για μένα και για την πεθερά. Τέλειες βγήκαν κι επίσης έφτιαξα κι ένα γλυκό -τούρτα για το Βασίλη από συνταγή του Παρλιάρου με πραλίνα φουντουκιού. Καλή βγήκε αλλά λίγο βαριά για τα γούστα μου, ίσως λόγω παντεσπανιού. Από φαγητά, δεν πολυμαγείρεψα γιατί τρώγαμε στο χωριό και τις επόμενες μέρες τα περισσεύματα.

Χθες δε δούλευα αλλά αδιαθέτησα και ήμουν για λύπηση. Σήμερα επιτέλους δουλεύω, άντε να ξεκουραστώ!

Αυτά κοριτσάκια μου, καλά να περάσετε το 3ήμερο, φιλάκια σε όλες!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους δουλευω να ξεκουραστω!!! πωωω ποσες φορες το εχω πει Αρετη μου!!! Χρονια πολλα κ γι ατον Βασιλη πολυχρονος να ειναι να τον χαιρεσαι!!

Εγω σημερα δεν μαγειρεψα ειχε μεινει ενα πιατο σουπα για τον αντρα μου κ εγω θα φαω εδω στο εστιατοριο. Μιας κ δεν ηταν κανεις σπιτι χτες που γυρισα βρηκα ευκαιρια κ μαζεψα λιγο εκανα μια μικρη καθαριοτητα ετσι Δευτερα βραδυ που θα γυρισουμε να μην εχω κ τετοια να βαλω κανα πλυντηριο μονο κ να μου μεινει το σιδερωμα μονο για την Τριτη.

Κοριτσια οι καρεκλες στην τραπεζαρια μου εχουν μαξιλαρακι εκρου-μπεζ χρωμα σαν τους καναπεδες στο σαλονι κ περσυ στο παρτυ του Δημητρη τα πιτσιρικια με μπογιες κλπ τις ειχαν κανει χαλι μαυρο, μαυρες στην κυριολεξια κ ειχα απελπιστει απο την μια αλλα κ απο την αλλη τσιγκουνευομον να τις παω εξω για καθαρισμα μιας κ θελουν γυρω στα 25-30 ευρω την καρεκλα κ μου φαινοταν πολλα τα λεφτα.Πηρα ενα καθαριστικο για χαλια κ τις περασα χτες κ καθαρισαν πολυ καλα γιναν σαν καινουριες! Πολυ χαρηκα.Μονο να στεγνωσουν θελουν ακομα λιγο κ σουπερ.Θα τις περασω αλλη μια φορα με καινουριο σφουγγαρακι γιατι χτες τις περναγα με το σφουγγαρι γομα κ μου τελιωσε κ τελεια!!!

Ασχετο με το θεμα μας αλλα πολυ το χαρηκα χτες κ ηθελά να σας το πω.Θα βαλω κ τον συζυγο να τριψει την μπρεζιερα στο σαλονι που απο κατω εκει που ακουμπαν τα ποδια εχει γινει χαλια ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...