Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Σήμερα όμως έχω άλλα νέα. Πήγαμε με την Εβιρίνα στη λίμνη των κύκνων που παιζόταν από τα μπαλέτα Μπολσόι της Ουκρανίας (όχι της Ρωσίας) στη μεσημβρινή παράσταση. Για μένα ήταν όνειρο ζωής να δω τέτοιο έργο από κοντά.

Χαίρομαι που το ευχαριστήθηκες! Ελπίζω να σου δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάς!

Εβιρί, σε ζηλεύω γι'αυτή την εμπειρία. Εμείς δεν πήγαμε πουθενά στις γιορτές. Το Σάββατο το απόγευμα πήγαμε με τα 2 μεγάλα σινεμά μετά από πολύυυυυ καιρό, -είναι και δίπλα στο σπίτι, φανταστείτε- και είδαμε το Περπατώντας με τους Δεινόσαυρους. Ήταν πολύ καλό, όχι μόνο για παιδιά αλλά και για ενήλικες, σας το συστήνω ανεπιφύλακτα. Ρε παιδιά μου την έδωσε που δεν μπορούμε να πάμε πουθενά, ένα σινεμά δίπλα στο σπίτι και μου έφτιαξε τη διάθεση και μόλις είπα στο Βασ να το καθιερώσουμε 1-2 φορές το μήνα να πηγαίνουμε σε παιδικές ταινίες -εννοείται- μου είπε "καλά θα ήταν, αλλά άλλος θα υποφέρει", εννοώντας την πεθερά μου. :-(

Ε δεν αξίζεις να ξεσκάσεις κι εσύ μία φορά στο τόσο? Αφού έτσι κι αλλιώς τα μεγάλα παιδιά θα τα έχεις μαζί σου.

Αγγελική και ο Χρήστος μου είχε πυρετό και μάλιστα υψηλό και άκουσα και για πολλά άλλα παιδάκια, κράτησε μόνο δυο μέρες και πρέπει να ήταν ίωση μόνο με πυρετό. Περαστικά στο μικρό!

Αρετούλα μάλλον ήταν αυτή η ίωση γιατί είναι από χτες το μεσημέρι απύρετος. Θα δείξει!

Νίνα μου, να την κάνεις την επέμβαση να σωθείς. Νέα κοπέλα και να υποφέρεις έτσι...;;; Αρκεί να έχεις βοήθεια στο σπίτι.

Συμφωνώ!

Από φαγητά λίγα κάνω αυτές τις μέρες, αφού πάμε και τρώμε στο χωριό κ παίρνουμε φαγητό και για την επόμενη μέρα. Α

Μεγάλη βοήθεια, στο έχω ξαναπεί άλλωστε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα αγαπημενες μου φιλες τι κανετε?

Γυρισαμε κ εμεις απο την εκδρομουλα μας, περασαμε τελεια, ηταν υπεροχα εκει αλλα να σας πω την αληθεια τρελαθηκαμε μεχρι να δουμε τα παιδακια μας!! Μακαρι να μπορεσουμε να ξαναπαμε! Ωραια τοπια, χιονια, ομιχλη αλλα κ μια υπεροχη ηλιοφανια την Κυριακη.Πανεμορφα γραφικα χωρια μεσα στο δασος στην κυριολεξια, καταρακτης στην πλατεια ενος χωριου απιστευτη ομορφια.

Γυρισαμε κ εμεις φιλες μου κ σαν την Φωτεινη κ εμας με το που μπηκαμε κ αδειασα βαλιτσες κ αρχισα να μαγειρευω για την επομενη , να σου κ οι επισκεπτες!! Δεν πειραζει φιλοι ηταν αλλα θα προτιμουσα να ειχα αραξει με τα παιδακια μου κ ας ερχοταν σημερα ας πουμε! Ταυτροχρονα εβαζα πλυντηρια 4 στο συνολο κ χτες γυρνοντας απο το γραφειο εβαλα τον κωλο μου κατω κ εκατσα κ τα σιδερωσα... Εφτιαξα κ ενα τουρλου στην κατσαρολα που εγινε τοσο αλμυρο που δεν τρωγοταν με τιποτα ετσι πηγαμε σε plan b κριθαρακι με κιμα.Μετα ενα σουπερ μαρκετ γιατι ειχε αδειασει το ψυγειο κ επισκεψη σε ενα φιλο Γιαννη γυρισαμε καλες 11 σπιτι...

Διατροφικα ναι μεν προσεξα αρκετα στις γιορτες αλλα απο την εκδρομη κ μετα του δωσα κ καταλαβε.Απο σημερα ομως τα κεφαλια μεσα κ παλι. Μακαρι να ειχα τον μεταβολισμο σου Νινακι!!

Αντε βρε κοριτσακι να κανεις τιν επεμβαση να λυτρωθεις απο αυτο το βασσανο!

Αγγελικη μου τι κανει η δευτερη μου πατριδα? Αχχ αλλο πραγμα ο υπνος στο χωριο!!! Κοιμασαι λιγοτερες ωρες αλλα χορταινεις τοσο πολυ !!!Φασολακια θ ατρωγαμε κ εμεις σημερα ενισχυμενα με αλλα λαχανικ αλλα πανε απατα .... μμμ κεκακι πορτοκαλενιο !!!

Μπραβο στο γιοκα σου που αναρρωσε! περαστικα κ αγυριστα!!

Παντος κοριτσια εχω ακουσει απο πολυ κοσμο απο λιγο πριν τα χριστουγεννα κ μετα να μιλανε γι αυτη την ιωση.

Φωτεινη μου χρονια πολλα στο Γιαννακη σου να τον χαιρεσαι πολυχρονος γερος κ καλοτυχος να ειναι!! Εχεις δικιο κ εγω δεν θελω βαρυα φαγητα αρκετα φαγαμε τοσες μερες!! Ποτε φευγεις για το νησι?

Αρετη μου καλα κανατε κ πηγατε σινεμαδακι! μπραβο σας! Βαλτο στο προγραμμα κ ας μιν ειναι 2 φορες το μηνα ας ειναι μια κατι ειναι κ αυτο! Δεν παθαινει τιποτα η γιαγια με 2 ωρες εμεις τρελαινομαστε! Καλυτερα που δεν εχεις μαγειρεματα, εχεις εξαλλου τοσο τρεξιμο με τα παιδια κλπ γλιτωνεις απο ενα κοπο.

Εβιρακι μου τι καλα!! μακαρι να μπορεσω κ εγω να δω τετοια παρασταση !!! Τι ωραια που πρεπει να ηταν!!! αντε κ στα επομενα συντομα!!!

Ελενη μου δεν θυμαμαι αν σου εχω ευχηθει, να σαςε ζησει το μπεμπακι το ωραιοτερο δωρο!!

Τα κεφαλια μεσα απο σημερα για ολους μας, σχολεια,δουλειες, διατροφη ολα! Καλα ηταν φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Φωτεινή μου προχτές απευθύνθηκα γενικά στους εορταζόμενους των Φώτων και δε σου είπα ατομικά χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα. Το κάνω τώρα έστω κι ετεροχρονισμένα. Να σε χαιρόμαστε.

Σήμερα έφτιαξα κολοκυθάκια γεμιστά με ρύζι αυγολέμονο και από την ψίχα του κολοκυθιού έφτιαξα κολοκυθοκεφτέδες.

Πρέπει να σας πω και για την αποψινή εμπειρία μου στη συνάντηση γονέων στο σχολείο. Ήταν προγραμματισμένη από πριν τα Χριστούγεννα. Μας κάλεσαν από τις 19.00-21.30 να μας πουν μεθόδους που θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν τα παιδιά μας για το διάβασμά τους. Εεεεε είπα κι εγώ αυτό θα είναι πολύ χρήσιμο.

Αρχικά, μπήκαμε σε μια αίθουσα όσοι γονείς μαζευτήκαμε από δύο τάξεις (Ε' και Στ'). Ήρθαν 3 δασκάλες κι ένας ντεμί δάσκαλος, μας συστήθηκαν και μας είπαν ότι θα χωριστούμε σε γκρουπ (1 για κάθε δάσκαλο) και θα διαλέξουμε μόνο 3 για να παρακολουθήσουμε.

Εγώ είχα πάρει μαζί μου και την Εβιρίνα για να μου μεταφράζει. Στην πρώτη αίθουσα, στην οποία καθόμασταν αρχικά, ήταν μια δασκάλα μεγάλης ηλικίας. Στην εισαγωγή που έκανε την ακούω να λέει (με τις λίγες λέξεις που ξέρω), ότι πρώτα θα μας κάνει να χαλαρώσουμε. Παίρνει, που λέτε ένα ξύλινο γουδοχέρι και το χτυπάει σε ένα μεταλλικό μπολάκι που το είχε βάλει πάνω σε ένα μικρούλι μίνι μαξιλαράκι πάνω στην έδρα. Χτυπάει το ντινννννννν και όλοι έκλεισαν τα μάτια τους κι ακούμπησαν τις παλάμες τους πάνω στους μηρούς τους, όπως τους είχε πει να κάνουν. Έτοιμοι ήταν να κάνουν οοομμμμμ.

Εγώ ειλικρινά δεν ήξερα πώς να κρατήσω το γέλιο. Ήμουν χαμογελαστή με τρεμάμενο σαγόνι. Μωρέ αν ήθελε η δασκάλα να χαλαρώσω, ας μού έκανε ένα μασάζ στην πλάτη και θα ήμουν χαλαρή μέχρι αύριο. Άσε που μετά από λίγο είχα την αίσθηση ότι μυρίζει θυμίαμα.

Μετά μας έδειξε μια εικόνα σε διαφάνεια και ρωτούσε τι βλέπουμε. Βασικά, δεν κατάλαβα πιο ήταν το νόημα σ' αυτή τη μέθοδο κι ακόμα χειρότερα πια ακριβώς ήταν η μέθοδος διαβάσματος μέσα απ' αυτό. Η δασκάλα αυτή διδάσκει στο σχολείο Γερμανικά και Θρησκευτικά.

Φύγαμε απ' αυτή την αίθουσα και πήγαμε στη δασκάλα που διδάσκει Λατινικά, Ισπανικά και Γερμανικά. Εντάξει, αυτή μας έδειξε σε φωτοτυπία και σε διαφάνεια τις μεθόδους με τις οποίες τα παιδιά μπορούν να μάθουν τις άγνωστες λέξεις. Μία από τις μεθόδους της λίστας, ήταν λέει να κάνουμε μικρά χαρτάκια με λέξεις και να τα κολλάμε παντού στο σπίτι με σκοπό λέει, κι όταν τα παιδιά μας περνάνε από μπροστά τους να τις κοιτάνε και να τις μαθαίνουν. Παράνοια. Αυτό μου θυμίζει έργα με τρελλούς που βλέπουν μπροστά τους την ίδια εικόνα σε πολλά αντίγραφα να στριφογυρίζει.

Μετά, πήγαμε στην τρίτη αίθουσα που ήταν η Μαθηματικός που διδάσκει και Φυσική. Εκεί έδωσε στους γονείς ένα κείμενο με ρόλους θεατρικούς και μας έλεγε για τη θεατρικότητα των μαθηματικών. Ντόινγκ!!!!!!!!!!!!!!

Οι γονείς διάβασαν τους ρόλους που πήραν, οι οποίοι μέσες άκρες, έλεγαν διαλόγους με διάφορους αριθμούς σε κιλά, σε μέτρα κλπ. Μετά έδωσε άλλες φωτοτυπίες με ρόλους γονιού και παιδιού να συζητούν τους βαθμούς των μαθηματικών στα διαγωνίσματα. Φυσικά, αυτούς τους ρόλους τους έπαιζαν ζωντανά οι γονείς στην αίθουσα.

Μετά μας έδωσε μια μικρή φωτοτυπία με ένα πρόβλημα. Εγώ με την Εβιρίνα χρειαζόμασταν πιο πολύ λεξικό παρά κομπιουτεράκι. Μετά είπε στους γονείς να σκεφτούν ένα πρόβλημα και να το γράψουν στο πίσω μέρος της φωτοτυπίας και μετά να το δώσουν στο διπλανό τους.

Αυτή κι αν ήταν που δε μας είπε τίποτα σε σχέση με τη μέθοδο που μπορούν να ακολουθήσουν τα παιδιά μας. Μέχρι να γίνουν όλα αυτά με τη μαθηματικό πέρασε η ώρα καληνυχτιστήκαμε και φύγαμε.

Αυτό που σκέφτηκα όταν έφυγα από το σχολείο είναι ότι πρέπει να είμαι πολύ ηλίθια που πάω κάθε φορά σε ό,τι μας λένε.

Ρε παιδιά μου την έδωσε που δεν μπορούμε να πάμε πουθενά, ένα σινεμά δίπλα στο σπίτι και μου έφτιαξε τη διάθεση και μόλις είπα στο Βασ να το καθιερώσουμε 1-2 φορές το μήνα να πηγαίνουμε σε παιδικές ταινίες -εννοείται- μου είπε "καλά θα ήταν, αλλά άλλος θα υποφέρει", εννοώντας την πεθερά μου. :-(

Μια λύση θα ήταν να χωριστείτε σ' αυτού του είδους τη διασκέδαση και ο ένας να πηγαίνει τα πιο μεγάλα παιδιά σινεμά και ο άλλος με τα μικρά στο σπίτι.

¨Οταν ήμουνα μικρή τα έλεγα κι εγώ αλλά άλλες εποχές τότε...

Έπρεπε να σε γνωρίσω τότε για να έρθεις να μου τα πεις.

Με το καλό να ανταμώσετε ξανά!

Σ' ευχαριστώ.

Χαίρομαι που το ευχαριστήθηκες! Ελπίζω να σου δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάς!

Μακάρι, αλλά το βλέπω δύσκολο, γιατί η Εβιρίνα μάλλον τα βαριέται κάτι τέτοια (δεν έδειξε και τόσο ενδιαφέρον χτες) κι από την άλλη είναι ακριβά και τα εισιτήρια.

Ωραια τοπια, χιονια, ομιχλη αλλα κ μια υπεροχη ηλιοφανια την Κυριακη.Πανεμορφα γραφικα χωρια μεσα στο δασος στην κυριολεξια, καταρακτης στην πλατεια ενος χωριου απιστευτη ομορφια.

Ωραίες εικόνες περιγράφεις. Φαντάσου να τις δει κιόλας κανείς!!!!!!

Δεν πειραζει φιλοι ηταν αλλα θα προτιμουσα να ειχα αραξει με τα παιδακια μου κ ας ερχοταν σημερα ας πουμε!

Εεμμ, έτσι σκέφτομαι κι εγώ.

Εβιρακι μου τι καλα!! μακαρι να μπορεσω κ εγω να δω τετοια παρασταση !!! Τι ωραια που πρεπει να ηταν!!!

Σου το εύχομαι να πραγματοποιηθεί το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστω πολύ για τις ευχες σας και για μενα αλλά και για το πιτσιρικι μου! Κι εσεις ολες ο,τι ποθειτε!

Λοιπον θα σχολιασω ο.τι θυμαμαι κι αν μπορεσω να ξαναμπω τα υπόλοιπα:tongue:

Νινα τα κιλά που εχασες αν δεν εχουν παει στην Εβιρι μαλλον τα εχω εγω και τα προσεχω. Όποτε τα θελησεις πες μου. Αχ τυχερη με τετοιο μεταβολισμο. Δεν ξερω πολλα για το συνδρομο που εχεις στο χερι αλλα ελπιζω με την επεμβαση να λυνεται μια και καλή. Α επισης εννοουσα να συναντιομαστε στο Πηλιο. Πιστευω παντως πως αν σε εβλεπα θα σε θυμομουν τι στο καλό

Τζενακι χαιρομαι που περασατε καλά! Τι ωραια που τα περιγραφεις! Σου εχψ πει οτι σε θαυμαζψ για την οργανωση σου και το πως τα καταφερνεις όλα; Σε εμνα εκκρεμουν ακομα καποιοα πλυντηρια (το σιδερο το αφηνω ασχολιαστο πια) κι ενας σακος να αδειασει. Εσυ τα τελειωσες ολα ηδη. Ευγε!

Αγγελικουλα εκδρομουλα κι εσυ ε; Φοβερη ανανεωση βρε παιδια.

Εβιρακι μας ελειψες! Δεν πειραζει καλε που δεν μου ευχηθηκες ατομικα. Να φανταστεις δνε το ειχα προσεξει. Τι ωραια που πηγες σε αυτην την παρασταση. Εγω ηθελα να παω στο Cats που ερχεται στην Αθηνα αλλα θα εχω φυγει εκεινο το διαστημα. Καλά για τη συγκεντρωση με τους δασκαλους δεν το σχολιαζω. Ισως καποια πραγματα ειναι καλά που δεν τα εχουμε στην Ελλαδα.

Αρετουλα πηγες σινεμα ε; Ζηλευω. Παντως η λύση που προτεινε καποια κοπελα να πηγαινετε εναλλαξ με το συζυγο ειναι καλή. Οχι ιδανικη αλλά καλή. Εγω παντως ουτε στο ντιντιβι που λεει κι η μικρη δεν μπορω να δω ταινια. Ολο και κατι αλλο πρεπει να κανω.

Λοιπον στα μαγειρικα μας για να ειμαι κι εντος θεματος προχτες εφτιαξα τελικα κουνουπιδι κοκκινιστο με τηγανητα αυγα για το ετερον ημισυ που δεν το θελει σκετο. Χτες εβγαλα απο την καταψυξη κατσικακι που το ειχα βρασει και το εκανα σουπιτσα καθως τι πρωι μου προεκυχε κατι κι επρεπε να λειψω. Σημερα εφτιαξα σπανακορυζο που στο συζυγο θα το συνοδεψω με λουκανικα και τη σουπιτσα του μικρου. Αυτα τα ολιγα

Σας φιλω. Σορρυ για τα λαθη αλλά μου διελυσε το πληκτρολογιο του λαπτοπ ο μικρος κανιβαλος και τα εχψ βαλει λιγο αλλα αντι αλλων τα πληκτρα.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Προσπαθώ από τις 10 το πρωί να γράψω αλλά πάντα με διακόπτουν :confused:

Ελπίζω τώρα να καταφέρω να τελειώσω το μήνυμά μου!

Σήμερα τρώμε φασολάκια που έμειναν από χτες.

Ο μικρούλης μου σήμερα πήγε σχολείο αφού χτες ήταν απύρετος.

Παώ να διαβάσω τα νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα αγαπημενες μου φιλες τι κανετε?

Γειά σου Τζενάκι!

Γυρισαμε κ εμεις απο την εκδρομουλα μας, περασαμε τελεια, ηταν υπεροχα εκει αλλα να σας πω την αληθεια τρελαθηκαμε μεχρι να δουμε τα παιδακια μας!! Μακαρι να μπορεσουμε να ξαναπαμε! Ωραια τοπια, χιονια, ομιχλη αλλα κ μια υπεροχη ηλιοφανια την Κυριακη.Πανεμορφα γραφικα χωρια μεσα στο δασος στην κυριολεξια, καταρακτης στην πλατεια ενος χωριου απιστευτη ομορφια.

Χαίρομαι που περάσατε καλά! Που είχατε πάει?

Γυρισαμε κ εμεις φιλες μου κ σαν την Φωτεινη κ εμας με το που μπηκαμε κ αδειασα βαλιτσες κ αρχισα να μαγειρευω για την επομενη , να σου κ οι επισκεπτες!! Δεν πειραζει φιλοι ηταν αλλα θα προτιμουσα να ειχα αραξει με τα παιδακια μου κ ας ερχοταν σημερα ας πουμε!

Είχατε κάποιον εορτάζοντα? Να τον χαίρεστε!

Ταυτροχρονα εβαζα πλυντηρια 4 στο συνολο κ χτες γυρνοντας απο το γραφειο εβαλα τον κωλο μου κατω κ εκατσα κ τα σιδερωσα... Εφτιαξα κ ενα τουρλου στην κατσαρολα που εγινε τοσο αλμυρο που δεν τρωγοταν με τιποτα ετσι πηγαμε σε plan b κριθαρακι με κιμα.Μετα ενα σουπερ μαρκετ γιατι ειχε αδειασει το ψυγειο κ επισκεψη σε ενα φιλο Γιαννη γυρισαμε καλες 11 σπιτι...

Καλές είναι οι εκδρομές αλλά μετά βγαίνουν του κόσμου τα άπλυτα και φυσικά τα ασιδέρωτα! Αλλά δεν πειράζει όταν έχουμε περάσει καλα!

Διατροφικα ναι μεν προσεξα αρκετα στις γιορτες αλλα απο την εκδρομη κ μετα του δωσα κ καταλαβε.Απο σημερα ομως τα κεφαλια μεσα κ παλι. Μακαρι να ειχα τον μεταβολισμο σου Νινακι!!

Όλες εκτροχιαστήκαμε αυτές τις μέρες!

Αντε βρε κοριτσακι να κανεις τιν επεμβαση να λυτρωθεις απο αυτο το βασσανο!

Συμφωνώ!

Αγγελικη μου τι κανει η δευτερη μου πατριδα?

Καλά είναι και σε χαιρετάει! ;)

Αχχ αλλο πραγμα ο υπνος στο χωριο!!! Κοιμασαι λιγοτερες ωρες αλλα χορταινεις τοσο πολυ !!!

Εμ, καθαρός αέρας είναι αυτος!

Τα κεφαλια μεσα απο σημερα για ολους μας, σχολεια,δουλειες, διατροφη ολα! Καλα ηταν φτανει.

Έρχεται το τριήμερο της Αποκριάς!

Γεια σας κορίτσια μου.

Γειά σου Εβιράκι!

Εγώ είχα πάρει μαζί μου και την Εβιρίνα για να μου μεταφράζει. Στην πρώτη αίθουσα, στην οποία καθόμασταν αρχικά, ήταν μια δασκάλα μεγάλης ηλικίας. Στην εισαγωγή που έκανε την ακούω να λέει (με τις λίγες λέξεις που ξέρω), ότι πρώτα θα μας κάνει να χαλαρώσουμε. Παίρνει, που λέτε ένα ξύλινο γουδοχέρι και το χτυπάει σε ένα μεταλλικό μπολάκι που το είχε βάλει πάνω σε ένα μικρούλι μίνι μαξιλαράκι πάνω στην έδρα. Χτυπάει το ντινννννννν και όλοι έκλεισαν τα μάτια τους κι ακούμπησαν τις παλάμες τους πάνω στους μηρούς τους, όπως τους είχε πει να κάνουν. Έτοιμοι ήταν να κάνουν οοομμμμμ.

Δωρεάν μαθήματα γιόγκα????? :tongue:

Εγώ ειλικρινά δεν ήξερα πώς να κρατήσω το γέλιο. Ήμουν χαμογελαστή με τρεμάμενο σαγόνι. Μωρέ αν ήθελε η δασκάλα να χαλαρώσω, ας μού έκανε ένα μασάζ στην πλάτη και θα ήμουν χαλαρή μέχρι αύριο. Άσε που μετά από λίγο είχα την αίσθηση ότι μυρίζει θυμίαμα.

Κι εγω δεν νομίζω ότι θα άντεχα χωρίς να γελάσω!

Φύγαμε απ' αυτή την αίθουσα και πήγαμε στη δασκάλα που διδάσκει Λατινικά, Ισπανικά και Γερμανικά. Εντάξει, αυτή μας έδειξε σε φωτοτυπία και σε διαφάνεια τις μεθόδους με τις οποίες τα παιδιά μπορούν να μάθουν τις άγνωστες λέξεις. Μία από τις μεθόδους της λίστας, ήταν λέει να κάνουμε μικρά χαρτάκια με λέξεις και να τα κολλάμε παντού στο σπίτι με σκοπό λέει, κι όταν τα παιδιά μας περνάνε από μπροστά τους να τις κοιτάνε και να τις μαθαίνουν. Παράνοια. Αυτό μου θυμίζει έργα με τρελλούς που βλέπουν μπροστά τους την ίδια εικόνα σε πολλά αντίγραφα να στριφογυρίζει.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ το έκανα αυτό όταν μάθαινα αγγλικά, σε όποιες λέξεις με ζόριζαν και δεν μπορούσα να τις θυμηθω. Ήταν πολύ αποτελεσματικό!

Μετά, πήγαμε στην τρίτη αίθουσα που ήταν η Μαθηματικός που διδάσκει και Φυσική. Εκεί έδωσε στους γονείς ένα κείμενο με ρόλους θεατρικούς και μας έλεγε για τη θεατρικότητα των μαθηματικών. Ντόινγκ!!!!!!!!!!!!!!

Εδώ βάζουμε τα γέλια!

Οι γονείς διάβασαν τους ρόλους που πήραν, οι οποίοι μέσες άκρες, έλεγαν διαλόγους με διάφορους αριθμούς σε κιλά, σε μέτρα κλπ. Μετά έδωσε άλλες φωτοτυπίες με ρόλους γονιού και παιδιού να συζητούν τους βαθμούς των μαθηματικών στα διαγωνίσματα. Φυσικά, αυτούς τους ρόλους τους έπαιζαν ζωντανά οι γονείς στην αίθουσα.

Το όσκαρ ποιός το κέρδισε?

Μετά μας έδωσε μια μικρή φωτοτυπία με ένα πρόβλημα. Εγώ με την Εβιρίνα χρειαζόμασταν πιο πολύ λεξικό παρά κομπιουτεράκι. Μετά είπε στους γονείς να σκεφτούν ένα πρόβλημα και να το γράψουν στο πίσω μέρος της φωτοτυπίας και μετά να το δώσουν στο διπλανό τους.

Αυτή κι αν ήταν που δε μας είπε τίποτα σε σχέση με τη μέθοδο που μπορούν να ακολουθήσουν τα παιδιά μας. Μέχρι να γίνουν όλα αυτά με τη μαθηματικό πέρασε η ώρα καληνυχτιστήκαμε και φύγαμε.

καθαρό χάσιμο χρόνου! :rolleyes:

Αυτό που σκέφτηκα όταν έφυγα από το σχολείο είναι ότι πρέπει να είμαι πολύ ηλίθια που πάω κάθε φορά σε ό,τι μας λένε.

Κάτι πρέπει να πίνουν αυτοί εκεί πάνω! Δεν εξηγείται αλλιώς!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Γειά σου και σένα Φωτεινούλα!

Ευχαριστω πολύ για τις ευχες σας και για μενα αλλά και για το πιτσιρικι μου! Κι εσεις ολες ο,τι ποθειτε!

:D:D:D:D:D

Νινα τα κιλά που εχασες αν δεν εχουν παει στην Εβιρι μαλλον τα εχω εγω και τα προσεχω. Όποτε τα θελησεις πες μου.

Τα κρατάς κάβα ε? :tongue:

Αγγελικουλα εκδρομουλα κι εσυ ε; Φοβερη ανανεωση βρε παιδια.

Αλλάζεις παραστάσεις βρε παιδί μου!

Σας φιλω. Σορρυ για τα λαθη αλλά μου διελυσε το πληκτρολογιο του λαπτοπ ο μικρος κανιβαλος και τα εχψ βαλει λιγο αλλα αντι αλλων τα πληκτρα.

Ωχ! Κάτι τέτοια φοβάμαι κι εγώ για το λαπτοπ από τον μικρό αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής θέλει πιό πολύ να βλέπει παρά να ασχολειται μα το πληκτρολόγιο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακι μου γλυκα τι κανετε?

καλα διαβαζοντας το ποστ της Εβιρουλα μας καταλαβα ποσο μα ποσο γαιδουρα ειμαι!!! καλα Φωτεινη μου σου ευχηθηκα για τον Γιαννη αλλα για σενα τιποτα λες κ εσυ στο πηγαδι κατουρησες.Πολυχρονη κλοριτσακι μου να εισαι παντα καλα ευτυχισμενη γερη κ χαρουμενη ν ακανεις πολλα ταξιδια κ συντομα να σου ερθει μεταθεση να εισαι μονιμα εδω με τον αντρουλη σου κ τα παιδακια σου!

Εβιρακι μου πραγματικ απορω πως κρατηθηκες ειλικρινα ομως!!! Ε εμτα θα φταις εσυ αν δεν ξαναπας πουθενα? Καπως ετσι την πατησα κ εγω την πρωτη φορα που πηγα στο μαθημα της γιογκα .... ακομα το σκεφτομαι κ αναρωτιεμαι πως κρατηθηκα κ δεν εγινα ρεζιλι των σκυλιων.. ειδικα με κατι βλακειες που λεει η δασκαλα ασε...Ωραιο φαγακι εκανες σημερα, ο αντρας μου κ ο μεγαλος μου γιος τρελαινονται !!

Αγγελικη πηξιμο κ εσυ σημερα ε? εγω να δεις .... απο το πρωι μολις εκατσα να φαω ....

Ωραιοτατα κ τα φασολακια σου!!!

Εγω για σημερα δεν εκανα κ πολλα.Ειχε μεινει απο χτες για τους αντρες κριθαρακι με κιμα κ εψησα για μενα κοτοπουλακι κ εκοψα για ολους μας να υπαρχει σαλατα αναμεικτη στο ψυγειο αλλα μαλλον σημερα θα ξανακοψω μιας κ ο αντρας μου την καταβροχθισε χτες μια τεραστια σαλατιερα εφαγε κ εχει μεινει μια σταλιτσα.Αλλα εκανα μια κουζινα χαλια αυτο βαριεμαι με αυτες τις χειμωνιατικες σαλατας.Επλυνα εκοψα μαρουλι, καροτα,λαχανο κοκκινο , λαχανο ασπρο κ πιπεριες κοκκινες κ εβρασα για τον μικρο λιγο κουνουπιδι κ καροτα..καταλαβαινετε τι γινοταν ...

Για αυριο λεω να κανω αρακα με ντοματουλα καροτα κ πατατες.

Αυτο που λες Φωτεινη μου για την οργανωση ειλικρινα με εχει σωσει. Δεν εχω κ κανενα για βοηθεια κ αν δεν ειχα πλανο θα ειχα πελαγωσει.ΑΚθε μερα εχω στο μυαλο μου κ κανω συγκεκριμενα πραγματα για να μην μενουμε κ χωρις φαγητο, να μην βρωμαμε κιολας σπιτι αλλα κ να μου μενει κ χρονος για τα μικρα.Απο ξεκουραση βεβαια μηδεν αλλα ελπιζω σε καλυτερα σε καμια δεκαρια χρονια οταν θα εχουν μεγαλωσει λιγο...

Ειδικα το πλανο για τα φαγητα της βδομαδας ειναι για μενα σωτηριο.Καταρχην δεν εχεις το αγχος τι να μαγειρεψεις καθε μερα κ να τρεχεις καθε τρεις κ λιγο σμ ,μαναβη,κρεοπωλειο κλπ κ επειτα κανεις κ οικονομια αφου κανεις μια λιστα κ πας κ παιρνεις οτι θες για την βδομαδα κ δεν πας καθε 3 κ λιγο σμ οπου μπαινεις για ενα πραγμα κ φευγεις με μειων 20 ευρω τουλαχιστον.

Θελω βρε κοριτσια να βρω καινουριες συνταγες ειδικα με λαχανικα κλπ να μην κανω συνεχως τα ιδια κ για να μαθαινουν κ τα παιδια νεες γευσεις , πειτε καμια ιδεα...

Ααα δεν σας ειπα! Απο την εκδρομη πηρα πηλινη γαστρα κ την εχω απο χτες στο νερο να μουλιαζει να ειναι ετοιμη , ετσι μου ειπαν πως πρεπει.Εχει καμια σας? Λεω να την εγκαινιασω την Κυριακη με το αγαπημενο μου φαγακι κοτοπουλο με πατατες. Ξερεται αν ο φουρνος χρειαζεται να ειναι προθερμασμενος κ σε ποσους βαθμους ψηνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Κάτι τέτοια φοβάμαι κι εγώ για το λαπτοπ από τον μικρό αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής θέλει πιό πολύ να βλέπει παρά να ασχολειται μα το πληκτρολόγιο!

καλα κανεις κ φοβασαι.. δυο λαπτοπ, 2 η 3 πληκτρολογι αδεν θυμαμαι εχω χασε την μπαλα κ ενα φορτιση μετραω ως τωρα ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Φωτεινή αδιόρθωτη και εγώ.... Χρόνια πολλά για την γιορτή σου! ότι επιθυμείς και να σε χαιρόμαστε... για 40 μέρες δεν λένε ότι κρατάνε οι γιορτές? οπότε είμαι μέσα ακόμα;)

Και να σας πω: τα κιλάκια μου δεν τα χαρίζω πουθενά... τα θέλω πίσω! χα χα..

Εβίρι έριξα γέλιο με τα του σχολείου σας! απίστευτοι τελικά αυτοί οι Γερμανοί;) τι άλλο θα ακούσουμε?!

ggeny και εγώ έχω πήλινη γάστρα... δεν ψήνω πια συχνά εκεί, αλλά όταν την χρησιμοποιούσα, έβαζα τις ίδιες θερμοκρασίες με τα ταψιά... τώρα που μου την θύμισες, ίσως ξεκινήσω να τη χρησιμοποιώ πάλι.

Αρακά με πατάτες έκανα σήμερα και έβαλα μπόλικο μπούκοβο, που άλεσα την προηγούμενη βδομάδα... βγήκε αρκετά καυτερό για μένα, μέτριο για τον σύζυξ, που τα τρώει τα καυτερά.:P

Καλή σας νύχτα!:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο και μόλις το έσβησα έβαλα πάνω τους φέτες τυριού του τοστ.

Καλά για τη συγκεντρωση με τους δασκαλους δεν το σχολιαζω. Ισως καποια πραγματα ειναι καλά που δεν τα εχουμε στην Ελλαδα.

Αυτό να λέγεται. Τόσο αποβλακωμένοι δεν είμαστε.

Σας φιλω. Σορρυ για τα λαθη αλλά μου διελυσε το πληκτρολογιο του λαπτοπ ο μικρος κανιβαλος και τα εχψ βαλει λιγο αλλα αντι αλλων τα πληκτρα.

Δεν πειράζει καθόλου μια χαρά καταλαβαίνουμε αυτά που γράφεις.

Δωρεάν μαθήματα γιόγκα????? :tongue:

Κοντέψαμε.

Το όσκαρ ποιός το κέρδισε?

Θα μας το χρωστάνε.

Κάτι πρέπει να πίνουν αυτοί εκεί πάνω! Δεν εξηγείται αλλιώς!

Εγώ πάντως είπα ότι οι δασκάλες αυτές μάλλον πρέπει να παίρνουν ναρκωτικά.:-D:grin::-D

Θελω βρε κοριτσια να βρω καινουριες συνταγες ειδικα με λαχανικα κλπ να μην κανω συνεχως τα ιδια κ για να μαθαινουν κ τα παιδια νεες γευσεις , πειτε καμια ιδεα...

Θα ήθελες να μας θυμίσεις ποια λαχανικά φτιάχνεις συνήθως και με τι τρόπο;

Ααα δεν σας ειπα! Απο την εκδρομη πηρα πηλινη γαστρα κ την εχω απο χτες στο νερο να μουλιαζει να ειναι ετοιμη , ετσι μου ειπαν πως πρεπει.Εχει καμια σας?

Έχω κι εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έτσι πρέπει να κάνεις πρώτα πριν μαγειρέψεις.

Λεω να την εγκαινιασω την Κυριακη με το αγαπημενο μου φαγακι κοτοπουλο με πατατες. Ξερεται αν ο φουρνος χρειαζεται να ειναι προθερμασμενος κ σε ποσους βαθμους ψηνουμε?

Όσον αφορά την προθέρμανση ισχύει ό,τι και για τα απλά ταψιά. Δεν παίζει ρόλο το υλικό του ταψιού. Η θερμοκρασία όμως, τουλάχιστον στη δική μου γάστρα, όπως έλεγαν οι οδηγίες δεν πρέπει να ξεπερνά τους 200οC γιατί θα σπάσει ή θα κάνει βαθιές ρωγμές.

Και να σας πω: τα κιλάκια μου δεν τα χαρίζω πουθενά... τα θέλω πίσω! χα χα..

Εγώ θα σου τα δώσω όταν το πάρω απόφαση.

Εβίρι έριξα γέλιο με τα του σχολείου σας! απίστευτοι τελικά αυτοί οι Γερμανοί:wink: τι άλλο θα ακούσουμε?!

Όπως φαίνεται Νίνα μου είναι ανεξάντλητοι. Μάλλον θα ξέρουν ότι γράφω εδώ στο καφέ και σκαρφίζονται διάφορα κατά καιρούς για να έχω εγώ θέματα να λέω.

Link to comment
Share on other sites

10355.gif

Καλημέρα κορίτσια!

Είπα να βάλω λίγο χρώμα σήμερα... πώς σας φαίνεται?

Παρασκευή σήμερα και μου φαίνεται ότι πέρασε σφαίρα αυτή η βδομάδα... μία μέρα αργία, κάνει μεγάλη διαφορά τελικά:P Μακαρονάδα έχει το μενού σήμερα... δεν ξέρω ακόμα τη σάλτσα, αλλά έχω καιρό να την σκεφτώ! χτες έκανα και μία κολοκυθόπιτα με κόκκινη κολοκύθα... πολύ ωραία είναι η κολοκύθα... δεν την είχα εκτιμήσει σωστά... και γίνεται με πολλούς τρόπους... μέχρι και στο φούρνο την έβαλα την Πρωτοχρονιά μαζί με τις πατάτες!

Πάω να ξεκινήσω το σίδερο, που τελευταία είναι ατέλειωτο:mad: και να βάλω και ένα ακόμα πλυντήριο, να προλάβουμε τον υπέροχο ήλιο.

Καλή σας συνέχεια:tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε?

Εβιρακι μου εχεις το αγαπημενο μου φαγητο!! Κ με το τυρακι θα εγινε ονειρο!!!

Ναρκωτικα λες ε? Μωρε αυτοι ειναι βαρεμενοι απο γεννησιμιου που λενε δεν χρειαζεται να παρουν κ τιποτα για να λαλησουνε!!!

Που λες απο λαδερα κανω αρακα,σπανακορυζο,φασολακια,μπαμιες, γεμιστα,μπριαμ κ τις προαλλες εκανα για πρωτη φορα λαχανοπρασορυζο.

Μωρε γενικα ελεγα να βρω κ καινουρια φαγητα να φτιαχνω να μην μαγειρευω ολο τα ιδια κ τα ιδια αλλα επειδη μαγειρευω κ αποβραδυς, εχω κ το μικρι που τρωει ακομα τα αλεσμενα νομιζω οτι εχουν δεθει τα χερια μου κ δεν εχω πολλες επιλογες.Ας πουμε το κοτοπουλο με πατατες που ειναι λατρεμενο μπορω να το κανω μονο κυριακη γιατι οι αντρες δεν το τρωνε την επομενη μερα ζεσταμενο κ επισης κανω κ δευτερο φαγητο για το μικρο γιατι νομιζω δεν αλεθεται καλα....

Νινα μου πολυ ωραια η εικονα σου!!! Εμενα μου αρεσει πολυ η πιτα με την κιτρινη κολοκυθα! Μας την εφτιαχνε απο μικρα η γιαγα μου στην Ηπειρο ψημενη σε παραδοσιακη γαστρα με ξυλα.Την εκανε γλυκια κ ετσι την εμαθα κ την κανω κ εγω.Βαζει μεσα λιγο ρυζακι, κανελα , σταφιδες,λιγη ζαχαρη-μελι γινεται μουρλια!! Αλλοι βαζουν κ καρυδια αλλα εμενα να σου πω δεν μου πολυαρεσει γιατι χανεται η γευση της ειναι σαν να τρως μετα μπακλαβα!

Σαλτσα για μακαρονια ε? κοκκινη σαλτσουλα με μανιταρια κ πιπεριες χρωματιστες τι λες?Αν θες βαζεις κ λιγο αλλαντικο.

Σημερα μαγειρεψα αρακα με πατατες κ καροτακι με ντοματουλα κ για μενα εψησα μπιφτεκια κ σαλατα μαρουλι.Εφτιαξα κ μια σαλατα για χτες το βραδυ με το κοτοπουλο που περισεψε , εβαλα μεσα τυρακι, μαρουλι, καλαμποκι, κρουτον , λιγη γαλοπουλα σε κομματακια κ σως μαγιονεζα μουσταρδα.Την τσακισαν μπαμπας κ γιος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Σήμερα το μενού έχει μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ.

Γεια σας κοριτσακι μου γλυκα τι κανετε?

Γειά σου Τζενάκι!

Αγγελικη πηξιμο κ εσυ σημερα ε? εγω να δεις .... απο το πρωι μολις εκατσα να φαω ....

Σήμερα ευτυχώς είμαστε πιό χαλαρά!

Αλλα εκανα μια κουζινα χαλια αυτο βαριεμαι με αυτες τις χειμωνιατικες σαλατας.Επλυνα εκοψα μαρουλι, καροτα,λαχανο κοκκινο , λαχανο ασπρο κ πιπεριες κοκκινες κ εβρασα για τον μικρο λιγο κουνουπιδι κ καροτα..καταλαβαινετε τι γινοταν ...

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ προτιμώ την ντοματούλα και το αγγουράκι που είναι απλούστατα στο καθάρισμα και κόψιμο!

Ειδικα το πλανο για τα φαγητα της βδομαδας ειναι για μενα σωτηριο.Καταρχην δεν εχεις το αγχος τι να μαγειρεψεις καθε μερα κ να τρεχεις καθε τρεις κ λιγο σμ ,μαναβη,κρεοπωλειο κλπ κ επειτα κανεις κ οικονομια αφου κανεις μια λιστα κ πας κ παιρνεις οτι θες για την βδομαδα κ δεν πας καθε 3 κ λιγο σμ οπου μπαινεις για ενα πραγμα κ φευγεις με μειων 20 ευρω τουλαχιστον.

Κι εγώ βγάζω ένα πλάνο του τι θα μαγειρέψω μέσα στην εβδομάδα. Αλλά σούπερ μάρκετ πηγαίνουμε έτσι κι αλλιώς μέρα παρά μέρα για να πάρουμε γάλα αλλά και ότι άλλο προκύψει.

Ααα δεν σας ειπα! Απο την εκδρομη πηρα πηλινη γαστρα κ την εχω απο χτες στο νερο να μουλιαζει να ειναι ετοιμη , ετσι μου ειπαν πως πρεπει.Εχει καμια σας? Λεω να την εγκαινιασω την Κυριακη με το αγαπημενο μου φαγακι κοτοπουλο με πατατες. Ξερεται αν ο φουρνος χρειαζεται να ειναι προθερμασμενος κ σε ποσους βαθμους ψηνουμε?

Δεν έχω πήλινη γάστρα και δεν ξέρω. Αλλά τώρα που το είπες σκέφτομαι κι ε΄γω να πάρω μία. Πόσο την πήρες?

καλα κανεις κ φοβασαι.. δυο λαπτοπ, 2 η 3 πληκτρολογι αδεν θυμαμαι εχω χασε την μπαλα κ ενα φορτιση μετραω ως τωρα ....

Ωχ! Ελπίζω να μην καταλήξω κι εγω έτσι!!!

10355.gif

Καλημέρα κορίτσια!

Είπα να βάλω λίγο χρώμα σήμερα... πώς σας φαίνεται?

ΠΟλύ ωραία η καλημέρα σου! Ευχαριστούμε!

Παρασκευή σήμερα και μου φαίνεται ότι πέρασε σφαίρα αυτή η βδομάδα... μία μέρα αργία, κάνει μεγάλη διαφορά τελικά:P

Εγώ το είχα χτες για Παρασκευή και απογοητεύτηκα όταν κατάλαβα ότι έχω ακόμη μία μέρα δουλειάς!

Πάω να ξεκινήσω το σίδερο, που τελευταία είναι ατέλειωτο:mad: και να βάλω και ένα ακόμα πλυντήριο, να προλάβουμε τον υπέροχο ήλιο.

Σίδερο ε? Κι εμένα με περιμένει το Κιλιμάντζαρο!!!!

Καλή σας συνέχεια:tongue:

Ναρκωτικα λες ε? Μωρε αυτοι ειναι βαρεμενοι απο γεννησιμιου που λενε δεν χρειαζεται να παρουν κ τιποτα για να λαλησουνε!!!

Χαχχαχαχα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη μου 25 ευρω την πηρα κ ειναι μεγαλουτσικη. Ο φοβος μου ειναι μην σπασει λογω διαφορας ζεστου κρυου αν την βαλω σε προθερμασμενο φουρνο γι αυτο ρωταω.

Κ εμεις σημερα ειμαστε πιο χαλαρα αλλα εχω απιστευτο πονοκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...