Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα! Για τις εργαζομενες Παρασκευη σημερα!

Εβιρι μου ωραια τρεχαματα αυτα που εχεις! Να προσεχεις ομως την υγεια σου (κρυωμα και μεση) μη σε ριξει κατω μεσα στις γιορτες! Με το καλο να δεχτεις και τη μεγαλη Εβιρινα!

Αγγελικη μου παντα τετοια να ακους για την κορουλα σου και αργοτερα και για το γιοκα σου!

Νινα μου χαρηκα πολυ που πας καλυτερα! Προσεχε ομως ε; Τι ωραιο αυτο που ειπε η βαφτιστηρα! Και του χρονου να ειστε καλά να ξαναφτιαξετε!

Αρετη ευχαριστω για τη συμπαρασταση! Το ξερω πως ειναι φαση και προσπαθω να ειμαι υπομονετικη. Η συμβαση γιατι ληγει τοσο νωριτερα;

Τζενακι τελεια τα μπισκοτα. Βρε θηριο πως τα προλαβαινεις όλα και αντεχεις και γυμναστηριο; Για τη διαιτα δεν πειραζει γιατι αφου τοσο καιρο εχανες με προγραμμα και να ξεφυγεις δε θα παρεις πολλα, το εχω δει στην κολλητη μου.

Χθες εφτιαξα κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες. Για σημερα εχω βγαλει χταποδακι και θα δω με ρυζι ή με μακαρονακι θα το συνοδεψω. Χτες ειχαμε και παιδιατρο και τελικα τα εκζεματα του μικρου ειναι απο αλλεργια κι ετσι αρχιζουμε να προσεχουμε περισσοτερο. Εγω παρατηρησα οτι βγηκαν μολις πηρε depon για τον πυρετο κι ετσι θα δοκιμασουμε. Απλα τωρα θα περιμενω να καθαρισει εντελως πριν του δοκιμασω κατι καινουριο διατροφικα. Κατα τα αλλα συνεχιζουμε να ειμαστε καρδαμωμενοι και καλά.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Δεν ξέρω Φωτεινούλα, από δω πάντως μου είπαν ότι θα το παλέψουν. Μακάρι, τι να πω!

Ζήλεψα χταποδάκι!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικουλα μου ημουν σιγουρη πως θα ακουγες τα καλυτερα για τιν κορακλα σου!!! Μπραβο κοριτσακι!!! Κ εις ανωτερα!!! Πολυ ωραια η ψαροσουπα κ ταιριαζει με τον καιρο!!

Να είσαι καλά Τζενάκι μου! Εύχομαι να ακούσεις κι εσύ το ίδιο καλά λόγια για τα ζουζούνια σου στο μέλλον!

Εφτιαξα κ τα μπισκοτακια που σας ελεγα χτες το βραδυ τελικα γιναν πολυ ωραια! Μονο οπου ειχα σκουρα κουφετακια πχ καφε ξεθωριασαε λιγο το χρωμα αλλα μικρο το κακο.Τωρα μενει μονο τα τα συσκευασω κ αυριο το πρωι θα τα παω!

Είμαι σίγουρη ότι θα ενθουσιάστηκαν!

Για αυριο λεω να κανω ενα ευκολο κριθαρακι με κιμα μιας κ σημερα το απογευμα αμεσως μετα το γραφειο τρεχουμε για προπονηση, μετα συσκευασια μπισκοτων κ ταυτοχρονο μαγειρεμα κ μετα εχω διαιτολογο. Πιο νωρις αυτη την φορα στην εβδομαδα πανω λογω εορτων αλλα μαλλον δεν θα εχω αποτελεσμα μιας κ ειχαμε την εξοδο την Κυριακη αλλα δεν με νοιαζει, να περασουν οι γιορτες κ μετα στρατιωτακι παλι, δεν θα πεθανουμε κιολας!

Τελικά τι σου είπε η διαιτολόγος? Πως τα πήγες?

Κορίτσια καλημέρα. Για σήμερα δε μαγείρεψα, έχω αρακά από χθες. Είμαι απασχολημένη στη δουλειά αυτές τις μέρες και τα απογεύματα χρειάστηκε να πάω μία στον παιδίατρο για εμβόλιο τη Γεωργία και μία έξω για δώρα και κλπ. Στα κλεφτά σας διάβαζα. Τι το μελέταγα... σε 3 μήνες τελειώνει η σύμβασή μου αντί για ένα χρόνο. Είμαι να σκάσω. :(Τέσπα, θα δούμε.

Κοριτσάκι μου ελπίζω να πάνε όλα καλά και να σου ανανεώσουν εκ νέου την σύμβασή σου!

Αγγελικούλα μπράβο για την κορούλα σου, είσαι τυχερή μαμά!

Να είσαι καλά Αρετούλα μου! Και στα παιδάκια σου εύχομαι!

Α να σας πω, την άλλη εβδομάδα θα έχω άδεια και θα είμαι με τα παιδιά στο σπίτι, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να μπαίνω. Θα προσπαθήσω πάντως! Φιλάκια πολλά!

Να μπαίνεις όποτε μπορέις! Το ξέρεις πως δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης!;)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

φωτεινη μου το αγαπημενο μου φαγητο ειχες χτες! (μαζι με τα γεμιστα μην ξεχνιομαστε!!)

μπορει κ ο συνδιασμος ντεπον με κατι αλλο να τον πειραξε.

εμενα την προηγουμενη βδομαδα με το σελινο στην σουπα γεμισαν τα μαγουλακια του εκζεμα παλι. τον ειχα δοκιμασει μηνων, μετα παλι μετα το χρονο κ τωρα ειπα να ξαναδοκιμασω μηπως το ξεπερασε μεγαλωνοντας αλλα οχι απο οτι φαινεται.

επισαης αν σερνεται κατω παιζει να ειναι κ απο τα χαλια.

Ο νικολας εμενα το ειχε παρουσιασει πρωτη φορα 4 μηνων που ακομα δεν ειχαμε βαλει στερεες κ θηλαζε αποκλειστικα.Τι αποχη απο γαλακτοκομικα εκανα, τι βαμβακερα μονο , τι στεθερη θερμκρασια τα παντα. Ε μετα απο 3 μηνες δοκιμασα μια αλοιφουλα που μου συστησε η παιδιατρος κ στις 3 μερες εφυγε....

Μετα το παρουσιασε ξανα με το σελινο που σου εγραψα κ αλλη μια φορα με τα συκα με τα οποια δεν γεμισε σπυρακια οχι μονο εκζεμα.Συκο δεν του εχω ξαναδωσει ομως.

Αγγελικη μου θελω κ εγω να παω να τα κοινωνησω τα παιδια να δουμε αν προλαβω αυριο, εχουμε κ νωρις ποδοσφαιρο αυριο κ θα δουλευει κ ο συζυγος να δω ποτε θα προλαβω.Μαλλον πρεπει να μαγειρεψω τιποτα απο σημερα γιατι θα γυρισουμε σπιτι κατα της 1:30-2 ....

Πηγα χτες στην διαιτολογο εχασα 1,5 κιλο κ μου εδωσε κ καποιες οδηγιες για τις μερες των γιορτων.Θα δουμε τωρα πως θα παει κοριτσια δεν θα κατσω να περθανω κιολας !!! Ελπιζω να μην ξεφυγω αλλα κ αν μια μερα φαω κατι παραπανω δεν θα αγχωθω!

Αρετουλα εγω μπερδευτηκα λιγο, δηλαδη ειχες συμβαση γι αχρονο κ σου λενε στο 3μηνο να σταματησεις? η σε 3 μηνες τελειωνει ο χρονος κ δεν ξερεις αν θα ανανεωθει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι Τζένη, αντί για ένα χρόνο θα κρατήσει μόνο 3 μήνες. Αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς μου βγήκε...


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα βρε Αρετη αν εχεις υπογραψει για ενα χρονο εχουν καποιον ορο και στο κανουν νομιμα 3μηνο; Για κοιταξε το λιγο. Κατα τα αλλα σε καταλαβαινω.

Τζενη μου δεν ειναι απο ρουχο ή τιποτε άλλο γιατι ειναι σχεδον παντου. Ειμαι κι εγω αλλεργικη και ξερω πως συμπεριφερονται στις αλλεργιες. Εγω να φανταστεις εχω καταληξει με ασθενοφορο σε νοσοκομειο γιατι ειχε αρχισει κι εφραζε ο λαιμος μου απο την αλλεργια ωστε να μου κανουν γρηγορα τις ενεσουλες μου. Απλα θελω να καταλαβω τι τον πειραζει ωστε να ξερω και να προσεχω. Βεβαια για το αυγο πχ φοβαμαι τωρα σε μικρη ηλικια την καθε θεια, γιαγια κλπ που θα πουν το κορυφαιο "ελα μωρε με ενα κουλουρακι τι θα παθει;" και μετα μπορει ο μικρος να χρειαστει κορτιζονη πχ. Δεν θελω να μπλεξει απο τοσο μικρος. Βεβαια μπροστα σε αλλα προβληματα υγειας αυτο ειναι πταισμα. Τι ωραια που εχεις αδειουλα!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΟΑΕΔ άλλαξε Φωτεινούλα, όχι από τους εργοδότες μου. Πάντως από δω είπαν ότι θα το προσπαθήσουν. Βέβαια από τα λόγια μέχει την πράξη....


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αχ Παρασκευη τελευται αμερα σημερα, απο Δευτερα αδεια μεχρι 31 Δεκεμβριου!

Καποια στιγμη αγνωστο ποτε θα φυγουμε κ για χωριο για Χριστουγεννα...

Τι ωραία που κάθεσαι τόσες μέρες! Εγώ αντίθετα αυτή την περίοδο δεν μπορώ να κουνήσω ρούπι!!!!

Κ εμενα ο Δημ τις τελευταιες μερες εχει βγαλει παλι ζηλια προς τον Νικ μου λεει να φυγει ο μικρος, να ξαναμπει αυτος μεσα στην κοιλια μου να γινει μωρακι κ να θηλαζει , εχει προσκολησει πανω μου , ακομα κ το βραδυ ερχεται στο κρεββατι ασε... Αφου σε αλλο δωματιο ειναι κ αν καταλαβει πως φιλαω τον μικρο η του μιλαω με γλυκολογα , φιλακια κλπ ζηλευει κ φαινεται. Το λεει κιολας...

Αχ αυτές οι στιγμές ζήλιας έχουν πλάκα αν τις καλοσκεφτείς!!! Εμένα η μεγάλη ζήλευε τον πατέρα της και όποτε μας έβλεπε αγκαλιά τσουπ ερχόταν και χωνόταν! Βέβαια όχι με γκρίνιες αλλά με νάζι! Τώρα που μεγάλωσε της το λέμε και γελάμε!!!

Ωραιοτατος ειναι ο αρακας κ εμεις χτες ειχαμε, το τελευταιο σακουλακι απο την σοδια του μπαμπακα μου.

Αυτό είναι! Ξέρεις τι τρως βρε παιδί μου!

Καλημέρα! Για τις εργαζομενες Παρασκευη σημερα!

Ωραία, ηλιόλουστη Παρασκευούλα!

Αγγελικη μου παντα τετοια να ακους για την κορουλα σου και αργοτερα και για το γιοκα σου!

και εσύ για τα δικά σου Φωτεινούλα!

Χθες εφτιαξα κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες. Για σημερα εχω βγαλει χταποδακι και θα δω με ρυζι ή με μακαρονακι θα το συνοδεψω. Χτες ειχαμε και παιδιατρο και τελικα τα εκζεματα του μικρου ειναι απο αλλεργια κι ετσι αρχιζουμε να προσεχουμε περισσοτερο. Εγω παρατηρησα οτι βγηκαν μολις πηρε depon για τον πυρετο κι ετσι θα δοκιμασουμε. Απλα τωρα θα περιμενω να καθαρισει εντελως πριν του δοκιμασω κατι καινουριο διατροφικα. Κατα τα αλλα συνεχιζουμε να ειμαστε καρδαμωμενοι και καλά.

ναι, τα φάρμακα μπορέι να προκαλέσουν αλλεργικές αντιδράσεις! Η μαμά μου φουντώνει μόλις πιεί ponstan!

Φιλια

Δεν ξέρω Φωτεινούλα, από δω πάντως μου είπαν ότι θα το παλέψουν. Μακάρι, τι να πω!

Αν είναι ευχαριστημένοι τότε σίγουρα θα το παλέψουν! Εύχομαι ότι καλύτερο!

Ζήλεψα χταποδάκι!

Αγγελικη μου θελω κ εγω να παω να τα κοινωνησω τα παιδια να δουμε αν προλαβω αυριο, εχουμε κ νωρις ποδοσφαιρο αυριο κ θα δουλευει κ ο συζυγος να δω ποτε θα προλαβω.Μαλλον πρεπει να μαγειρεψω τιποτα απο σημερα γιατι θα γυρισουμε σπιτι κατα της 1:30-2 ....

Αν προλάβεις φτιάξε κάτι από σήμερα και κοινώνησέ τα αύριο γιατί τις άλλες μέρες οι εκκλησίες θα έχουν πολύ κόσμο και θα είναι ταλαιπωρία για τα ζουζούνια μας!

Πηγα χτες στην διαιτολογο εχασα 1,5 κιλο κ μου εδωσε κ καποιες οδηγιες για τις μερες των γιορτων.Θα δουμε τωρα πως θα παει κοριτσια δεν θα κατσω να περθανω κιολας !!! Ελπιζω να μην ξεφυγω αλλα κ αν μια μερα φαω κατι παραπανω δεν θα αγχωθω!

Και πολύ καλά θα κάνεις! Μπράβο για το 1,5 κιλό!

Τζενη μου δεν ειναι απο ρουχο ή τιποτε άλλο γιατι ειναι σχεδον παντου. Ειμαι κι εγω αλλεργικη και ξερω πως συμπεριφερονται στις αλλεργιες. Εγω να φανταστεις εχω καταληξει με ασθενοφορο σε νοσοκομειο γιατι ειχε αρχισει κι εφραζε ο λαιμος μου απο την αλλεργια ωστε να μου κανουν γρηγορα τις ενεσουλες μου. Απλα θελω να καταλαβω τι τον πειραζει ωστε να ξερω και να προσεχω. Βεβαια για το αυγο πχ φοβαμαι τωρα σε μικρη ηλικια την καθε θεια, γιαγια κλπ που θα πουν το κορυφαιο "ελα μωρε με ενα κουλουρακι τι θα παθει;" και μετα μπορει ο μικρος να χρειαστει κορτιζονη πχ.

Αχ αυτό το ¨έλα μωρέ τι θα πάθει¨ με εκνευρίζει απίστευτα! Το λέει και η δικιά μου η πεθερά και μου ανάβει τα λαμπάκια!

Δεν θελω να μπλεξει απο τοσο μικρος. Βεβαια μπροστα σε αλλα προβληματα υγειας αυτο ειναι πταισμα. Τι ωραια που εχεις αδειουλα!

Ελπίζω να είναι κάτι τυχαίο!

Μαλιστα..... Κριμα. Μην χανεις την ελπιδα σου ομως. Γραψε και κανενα γραμμα στον Αγιο Βασιλη ποτε δεν ξερεις

:D:D:D:D:D


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Φωτεινη μου .... Κ το θεμα ειναι πως ειναι πολυ μικρος ακομα κ να κανεις τα τεστ αλλεργιας δεν ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα. Ναι οι γιαγιαδες δυστυχως την εχουν αυτη την ταση με το σιγα μωρε .... ισα για να μας κανουν τα νευρα τσαταλια ....

Αρετη μου ολα καλα θα πανε κοριτσακι να εισαι σιγουρη!!

Κοριτσια για πειτε καμια ιδεα, τι δωρο να παρω στην νηπιαγωγο για τα Χριστουγεννα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τζενάκι εγώ τη ςέχω πάρει μία κρέμα χεριών από μία εταιρία που χρησιμοποιώ κι εγώ.

Από εκεί και πέρα ίσως ένα ζευγάρι γάντια, ένα κασκόλ, ένα φουλάρι.

¨Ενα κερί για το σπίτι της...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις μπηκα και διαβασα για το παιδακι της Δωρας.. κ εχω σοκαριστει!! Δεν ηξερα τιποτα παρολο που πια μετραει 25 μερες η απωλεια..δε μπορω και δε θελω να φανταστω τον πονο της. Θελω να της στειλω κατι να κοιμηθει ολα τα Χριστουγεννα και γιορτες και να ξυπνησει μετα, να μην τα ζησει χωρις το θησαυρο της..

Αν θελει καποια να μου πει τι εγινε με πμ θα ηθελα να μαθω δε μπορω να καταλαβω τι συνεβη στα ξαφνικα!!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Πολύ δουλειά σήμερα και τώρα βρήκα λίγο χρόνο να μπω! Βέβαια από ότι είδα δεν έχασα και τίποτα! :tongue:

Στα μαγειρικά μας τώρα : Tο Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε καλαμαράκια τηγανιτά, με πατατούλες τηγανιτές και χόρτα.

Το βράδυ τα παιδιά είχαν πάρτυ κι εφαγαν εκεί, κι εγώ με τον χάμπυ φτιάξαμε μία παστουρμαδόπιτα και την ζαμπονοκασερόπιτα της Τζένης. Τζενάκι η πιτούλα σου κατοχυρώθηκε! Ήταν πολύ νόστιμη!

Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα χοιρινό ρολό με δαμάσκηνα και έξοχικό που πήρε ο άντρας μου από τον χασάπη.

Για σήμερα δεν μαγείρεψα καθώς είχε μείνει φαγάκι από το Σαββατοκύριακο.

Αυτά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε? πώς πάνε τα μαγειρέματα? Βλέπω λίγη ησυχία ή μου φαίνεται?;)

Διάβασα για το μωράκι της Δώρας... δεν ξέρω την περίπτωση, αλλά όπως και να έχει, είναι τρομακτικό να χάνεται ένα μωρό... ότι και να πω, είναι λίγο...οπότε σιωπώ.

Αγγελική και εγώ ρολό χοιρινό έφτιαξα το Σάββατο, αλλά δεν ενθουσιάστηκα... πώς το έκανες εσύ? στο φούρνο? εγώ το έψησα στο φούρνο με διάφορες γαρνιτούρες: πατάτες, κολοκύθα κόκκινη και μανιτάρια.... αυτά έγιναν πολύ νόστιμα και ζουμερά, αλλά το κρέας λίγο σκληρό. Την πρωτοχρονιά θα κάνω τραπέζι και κάνω δοκιμές από τώρα στο τι θα μαγειρέψω...σκέφτομαι για ρολό μοσχάρι τελικά...για πείτε ιδέες μαγειρέματος:)

Σήμερα έκανα πρασόρυζο και έψησα πιπεριές Φλωρίνης και έβαλα στο λαδόξυδο.... έψησα κρέπες για αύριο και θα δω τι άλλο θα προκύψει... τα χέρια μου τελικά είναι το ίδιο χάλια, όπως πριν.. πήγα σε γιατρό σήμερα και πρότεινε εγχείρηση... το σκέφτομαι πολύ σοβαρά;)

Φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Λίγο πριν πάω για ύπνο είπα να σας γράψω τι έκανα το απόγευμα.

Μόλις επιστρέψαμε από την δουλειά φάγαμε με τον άντρα μου και μετά πήραμε τα παιδιά και πήγαμε μέχρι το Σύνταγμα το οποίο είναι πολύ όμορφα φωτισμένο! Πήγαμε με το τρένο, κάτι που ενθουσίασε τον Χρηστάκο μου! Το χάρηκε και η μεγάλη επίσης!

Γυρίσαμε κατά τις 9 οπότε κι εγώ είχα να μαζέψω το σπίτι, να πλύνω πιάτα, να ετοιμάσω τα ρούχα του μικρού για το σχολείο, να βάλω ένα πλυντήριο και να μαζέψω ένα. Κοινώς τώρα κάθησα!

Νίνα μου το ρολό ήταν έτοιμο από τον χασάπη και εγώ του έβαλα λεμόνι, μουστάρδα και μέλι. Το συνόδεψα με πατάτες οι οποίες βγήκαν πολύ νόστιμες αλλά το κρέας όχι τόσο. Ήταν πολύ μαλάκο αλλά χωρίς ιδιαίτερη γεύση.

Σας καληνυχτίζω κοριτσάκια, ελπίζω να προλάβω να τα πούμε αύριο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...