Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

http://www.alphatv.gr/shows/entertainment/eleni/strifogyristabiskotamepralinafountoukiou

Εδώ τη βρήκα τη συνταγή αλλά την επόμενη φορά θα κάνω τη διπλή δόση και θα βάλω στα μισά μαρμελάδα δική μου. Πάντως είναι πανεύκολη.

Εύκολη φαίνεται όντως!

Το σουφλέ μελιτζάνας ποια είπε ότι το κάνει; Θα μου δώσει συνταγή;

Το σουφλέ το κάνω εγω ως εξής :

Tηγανίζω τις μελιτζάνες και τις βάζω σε χαρτί κουζίνας για να απορροφηθεί το λάδι.

Ετοιμάζω μία απλή σάλτσα ντομάτας.

Στρώνω μία στρώση μελιτζάνες σε πυρέξ, αλείφω σαλτσούλα από πάνω τους και βάζω από πάνω τυρί που να λιώνει.

Επαναλαμβάνω σε άλλη 1 ή δύο στρώσεις ανάλογα πόσα υλικά έχω. Συνήθως δύο στρώσεις αρκούν!

Στο τέλος περιχύνω με κρέμα γάλακτος και ψήνω στον φούρνο μέχρι να λιώσει και ροδίσει το τυρί και η κρέμα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπερα σε ολεςςςςςςςςς!!!!

Πωπωπωπω...δε σας προλαβαινω!!!Μαλλον θα πρεπει να σηκωνομαι νωριτερα να κανω τις δουλιτσες μου και να σας προφταινω!!!!!!!....μμμμμ...

Για σημερα γιγαντες...αλλα και για αυριο...γιατι χθες ειχα ξεχασει πως ειχα μισο ταψι πιτσα στο φουρνο!!!!!

Επισης σημερα εχουμε και γιατρο το απογευμα....γι ανα δουμε!!!

Παω να σας διαβασω.....φιλιαααααααα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολεςςςςςςςςς!!!!

Πωπωπωπω...δε σας προλαβαινω!!!Μαλλον θα πρεπει να σηκωνομαι νωριτερα να κανω τις δουλιτσες μου και να σας προφταινω!!!!!!!....μμμμμ...

χαχαχαχα! Τα ίδια έλεγα κι εγώ παλιότερα!

Για σημερα γιγαντες...αλλα και για αυριο...γιατι χθες ειχα ξεχασει πως ειχα μισο ταψι πιτσα στο φουρνο!!!!!

Σε καλό σου βγήκε όμως!

Επισης σημερα εχουμε και γιατρο το απογευμα....γι ανα δουμε!!!

Παω να σας διαβασω.....φιλιαααααααα!!!!!!!

περιμενουμε να μας πεις νέα απο το μπεμπέ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Eviri Τραβας εσυ ολο το μανικι της εργασιας και η μικρη θ απαρει το βαθμο χαλαρα!!!!

ΕΕΕΕ ναι...φανταζομαι καποια στιγμη θα βρουμε τους ρυθμους μας...εεεεεε λιγο χρονος για ιντερνετ καπου θα βρεθει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα απο την Αθηνα πλέον!

welcome back!!!!

Ricola οταν το κρατησεις αγκαλια θα το χαζευεις και θα χαμογελάς κι ειναι απολύτως φυσιολογικο αυτο. Να το κανεις και να το ευχαριστηθεις οσο δεν παιρνει.

:lol:

Σημερα εχουμε κανονισει γιδα σουπα αλλά θα τη φτιαξει η μαμά μου γιατι εγω ειχα αδειασει το ψυγειο για πρακτικους λογους. Ε δε βλαπτει και λιγη καλοπεραση. Χτες με πεθανε το ταξιδι. Κανονικά με το ΚΤΕΛ το εκανα 6-6.5 ωρες αναλογα το καραβι. Χτες το εκανα 9 ωρες! Εχουν κανει τα δρομολογια χαλια. Περασα απεναντι απο το Ληξουρι και σφιχτηκε η καρδια μου. Καταστροφη και σε τετοιες εποχες. Γελουσα στο μεταξυ με ενα δημοσιογραφο σημερα το πρωι που ειπε οτι στο νησι βρεχει καθημερινα και του εκανε εντυπωση.

Tαλαιπωρια.....Νομιζω πως ειναι γνωστο πλεον πως οι περισσοτεροι δημοσιογραφοι ειναι οπτι να ναι!!!

Οταν ημουν στο νησι ελεγα στους γονεις μου και στον αντρα μου να προσεξουν τη μεγαλη που καταλαβαινει ωστε να μη φοβηθει. Μου απαντουσαν οτι δεν καταλαβαινει, δεν τρεχει τιποτα κλπ. Χτες με το που μπαινω σπιτι και με βλεπει η πρωτη της κουβεντα ηταν "μαμα νομιζα οτι χτυπησες στον σεισμο" τη ρωταω "ποιο σεισμο;" καιμου λεει"εκανε ενα μεγαλο σεισμο στην Κεφαλονια στο Ληξουρι κι αφου εσυ ειχες παει εκει νομιζα οτι χτυπησες" Ντοινγκ!!! Της εξηγησα βεβαια οσο πιο απλα γινοταν και μετα ελεγα στους μεγαλους οτι αυτη ολα τα καταλαβαινει αλλα δεν το εκδηλωνει ακομα!

Πιανουν τα παντα!!!!!Πιστευω πως απο μικρη ηλικια πρεπει να τους εξηγουμε τα παντα με ειλικρινεια.

Χτες το βραδυ στο μεταξυ καπως με σκουντησε ο αντρας μου στον υπνο και λαγοξυπνησα εγω και λεω μεσα μου "τι σεισμος; α οχι ειμαι Αθηνα" και τσουπ ξανακοιμηθηκα. Θα μου παρει λιγο η προσαρμογη

Φιλια και σορρυ για το σεντονι

Να μας γραφεις παντα οσα θες!!!!!Για αυτο δεν ειμαστε εδω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα τα παιδια δεν ειναι μονο ευτυχια... ειναι και κουραση, νευρα, απελπισια κ ενα μεσον που σε φτανει στα ορια σου.... Ε ΑΜΑΝ ΠΙΑ...........

μπραβο Bagia δωσε μου κουραγιο!!!!!!:tongue::tongue::tongue:..πλακα κανω...καταλαβαινω δεν ειναι ολες οι μερες ιδιες..ποσο μαλιστα εσυ με τα διδυμα!!!!(εχω καποιες αναμνησεις απο τα αδερφια μου οταν ηταν μικρα......απαπαπαπα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλημερα τι κανετε?

Γεια σου Τζενη!!!!!!!!

Με την διατροφη καλα τα παω μεχρι στιγμης , ελπιζω να τα καταφερω μεχρι να χασω ολα οσα θελω!!!

Καλη συνεχεια!!!Νομιζω πως η αρχη ειναι δυσκολη...μετα συνηθιζεις και μαθαινεις να τρως σωστα(εεεε καποιες φορες γουρουνιαζεις...αλλα μπορεις να συνελθεις)τουλαχιστον ετσι γινεται με μενα!!!!Αληθεια ποσο καιρο τη κανεις

Εγω κοριτσια χτες πεταξα ενα ταψι κεικ/Εφτιαξ αμια συνταγη που την εχω ξαναφτιαξει αλλες 2-3 φορες κ ειχε γινει πολυ ωραιο πορτοκαλι με ολοκληρο το πορτοκαλι μεσα λειωμενο.Τις αλλες φορες ειχα κανει του κεφαλιου μου κ εβαλα ολο το πακετο φαριναπ οπως βαζω σε ολα τα κεικ ενω χτες ειπα να ακολουθησω την συνταγη κατα γραμμα κ εβαλα 2,5 κουπες λιγο λιγοτερο απο τα 400 γρ .Ε το εβαλα στο φουρνο φουσκωσε απιστευτρα σε σημειο που αρχισε να χυνεται στην κουζινα κ μετα απο μια ωρα μεσα ηταν ακομα αψητο ομω σχεδν κ εννοειται ξεφουσκωσε.Πηγε απευθειας σκουπιδια κ μετα καθαριζα ποση ωρα κουζινα σχαρα την φορμα κλπ. Εσεις τι λετε οτι εφταιξε? εγω νομιζω πως ηθελε κ αλλο αλευρι?

Ιδεα δεν εχω..οποτε κατι παει σταβα στα κεικ μου ποτε δε μπορω να καταλαβω τι εφταιξε!!!Παντως επειδη κανω και εγω παρομοια συνταγη με ολοκληρα πορτοκαλια η λεμονια τα ψηνω στους 170 στον αερα για μια ωρα περιπου!!!Και βγαινουν οκ..βεβαια μη φανταστεις κανενα σουπερ φουσκωμα!!!!Μια φορα μονο μου φουσκωσε μια χαρα και οταν ανοιξα τον φουρνο στα 50λεπτα να τσεκαρω πως ειναι απο μεσα...εκανε ενα ξεφουσκωμα στη μεση!!!!Παντως ηταν ψημενο και πεντανοστιμο!!!

κ εμενα μου αρεσιε πολυυ ο τραχανας ! ειδικα ο ξινος με γαλα μεσα μμμμ!!

Και με φετουλααα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! μου αρέσει που είμαστε κοριτσοπαρέα... άραγε να μας διαβάζει κανένας άντρας?:D

Γιατι οχι????Μπορει να μας διαβαζει και να μη μας μιλα!!!!!:?:

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τα ευγενικά σας λόγια περί μαγειρικής... αν και νομίζω ότι όλες λίγο πολύ είμαστε χρυσοχέρες εδώ μέσα... εγώ απλά βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια, για αυτό προσπαθώ να κάνω νέες συνταγές... τρώω τα μούτρα μου βέβαια καμία φορά, όπως με το κέικ παντζαριού, αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι:D φτάνει η περιαυτολογία και πάμε στα δικά μας: το μενού σήμερα έχει μακαρονάδα στο φούρνο, με μανιτάρια, τυρί, κρέμα γάλακτος και μία σαλάτα που δεν έχω σκεφτεί ακόμα....πιθανόν μαρούλι, ρόκα, κρεμμύδι, άνηθο.... εντωμεταξύ έχω πολλά μήλα, που δεν έχουμε φάει και για να μη τα πετάξω, ίσως κάνω καμία μηλόπιτα... να καλοπιάσω και το αντράκι μου που έμεινε με την όρεξη του κέικ προχτές;)

τελικά έκανα και λουκάνικα χτες... αφού το κάναμε το έγκλημα με τα τηγανιτά, είπα να το αποτελειώσω:tongue:.... η συνταγή είναι εδώ: http://www.entertv.gr/gallery/320243/i-themis-kardiolaka-ftiahnei-keik-pantzarioy...αλλά μάλλον η Φαίη επειδή είναι έγκυος, όλα της φαίνονται φανταστικά!

Μμμμμ...με προβληματισες.....και εγω εγκυος ειμαι αλλα οχι για πολυ...θα το σκεφτω παραπανω αν ειναι πριν το κανω!!!!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

http://www.alphatv.gr/shows/entertainment/eleni/strifogyristabiskotamepralinafountoukiou

Εδώ τη βρήκα τη συνταγή αλλά την επόμενη φορά θα κάνω τη διπλή δόση και θα βάλω στα μισά μαρμελάδα δική μου. Πάντως είναι πανεύκολη.

Καλησπερα αρετη!!!!!!

Και παλι περατικα στη μικρη!!!!!

Τελεια μου φαινεται η συνταγη!!!!!Ευχαριστουμε!!

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε να μας πεις νέα απο το μπεμπέ!

Που θα μου παει???Θα του παρω τον αερα του φορουμ και θα καταφερω να απανταω πιο γρηγορα!!!!!!χεχεχεχε!!!!!

Φυσικα και θα σας ενημερωσω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και βραδυνή σήμερα! πώς με βρίσκετε?:D περιμένω να ζεσταθεί ο φούρνος να βάλω μέσα τη μακαρονάδα και είπα να μπω για λίγο:P

Νίνα δεν ήταν καλό τελικά το κέικ παντζαριού; δλδ τι γεύση είχε; προσωπικά μου άρεσε... ήθελε λίγο παραπάνω ζάχαρη μόνο.... και ήταν λίγο υγρό, αλλά αυτό το έλεγε και η κοπέλα που το έκανε... εγώ το ζεσταίνω 20 δεύτερα στον μικροκυμάτων και είναι μία χαρά! Καλά εγώ κι αν έχω κάνει... ρεβυθοκεφτέδες πέτρα, κέικ μισοψημένα, σταφιδόψωμο τούβλο... τι να πρωτοθυμηθώ... δε βαριέσαι... αν δε πάθουμε, δε θα μάθουμε:tongue:

Φωτεινή, Ρίκολα και λοιπές πώς είστε; Φιλιά σε όλες! Συγγνώμη αν ξέχασα κάποια.

Που θα μου παει???Θα του παρω τον αερα του φορουμ και θα καταφερω να απανταω πιο γρηγορα!!!!!!χεχεχεχε!!!!!

Φυσικα και θα σας ενημερωσω!!!!

μην ανησυχείς... και εγώ καμία φορά κάνω και μέρες να απαντήσω:tongue:

Αγγελική ο αδερφός είπε ότι κάτι του έλειπε... και ότι ήταν λίγο σκληρό... προφανώς η ζάχαρη ή υποθέτω κάποια έντονη μυρωδιά, όπως πορτοκάλι ή βανίλια.

Καληνύχτα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και παλι!!!!

Μολις γυρισαμε απο το γιατρο!!!

Δυστυχως επιβεβαιωθηκαν οι κιρσοι στον κολπο!Το περιμενα....Καισαρικη λοιπον...ραντεβουδακι Τριτη 10:30 το χειρουργειο!!!!Τα συναισθηματα αναμεικτα......ολα ηταν τοσο τελεια για φτ και θα προσπαθουσα και χωρις επισκληριδιο....ο μικρος εχει την τελεια θεση και μεγεθος...ακομα και ο γιατρος χτυπιεται!!!!

Και το ραντεβου με χαλαει....(ολα σε ενοχλουν τωρα...)...απο την αλλη ξερω πωσ τριτη θα τον εχω αγκαλια!!!!

Αυτα...ασ μην σας ζαλισω αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και παλι!!!!

Μολις γυρισαμε απο το γιατρο!!!

Δυστυχως επιβεβαιωθηκαν οι κιρσοι στον κολπο!Το περιμενα....Καισαρικη λοιπον...ραντεβουδακι Τριτη 10:30 το χειρουργειο!!!!Τα συναισθηματα αναμεικτα......ολα ηταν τοσο τελεια για φτ και θα προσπαθουσα και χωρις επισκληριδιο....ο μικρος εχει την τελεια θεση και μεγεθος...ακομα και ο γιατρος χτυπιεται!!!!

Και το ραντεβου με χαλαει....(ολα σε ενοχλουν τωρα...)...απο την αλλη ξερω πωσ τριτη θα τον εχω αγκαλια!!!!

Αυτα...ασ μην σας ζαλισω αλλο....

Μπραβο κοπελα μου, με το καλο να τον κρατησεις στην αγκαλιτσα σου τον μπομπιρα σου! Μην σε φοβιζει τιποτα! Κι εγω καισαρικη εκανα. Δεν ειναι τιποτα! Μην το σκεφτεσαι! Καλυτερα με ραντεβου! Θα πας και περιποιημενη;) βαμμενη, χτενισμενη...:-) εγω επειδη ηταν ξαφνικο ημουν στα μαυρα μου τα χαλια, δεν ειχα προλαβει να κανω κουρα ομορφιας:-) :-) και να φανταστεις επειδη κ εγω με ραντεβου ηταν να παω, ειχα σκεφτει μεχρι κ πως θα εχω τα μαλλια μου...:-) :-) :-) μην αγχωνεσαι καθολου! Δεν θα καταλαβεις τιποτα, στο λεω εγω... θα με θυμηθεις! Να σαι καλα κ ολα καλα να σου πανε!!! Ξεκινα την κουρα απο τωρα....:-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοπελα μου, με το καλο να τον κρατησεις στην αγκαλιτσα σου τον μπομπιρα σου! Μην σε φοβιζει τιποτα! Κι εγω καισαρικη εκανα. Δεν ειναι τιποτα! Μην το σκεφτεσαι! Καλυτερα με ραντεβου! Θα πας και περιποιημενη;) βαμμενη, χτενισμενη...:-) εγω επειδη ηταν ξαφνικο ημουν στα μαυρα μου τα χαλια, δεν ειχα προλαβει να κανω κουρα ομορφιας:-) :-) και να φανταστεις επειδη κ εγω με ραντεβου ηταν να παω, ειχα σκεφτει μεχρι κ πως θα εχω τα μαλλια μου...:-) :-) :-) μην αγχωνεσαι καθολου! Δεν θα καταλαβεις τιποτα, στο λεω εγω... θα με θυμηθεις! Να σαι καλα κ ολα καλα να σου πανε!!! Ξεκινα την κουρα απο τωρα....:-) :-) :-)

Να σαι καλα Bagia μου!!!!

Να σου πω την αληθεια δεν τη φοβαμαι...απλα ειναι το γαμωτο!!!!!!

Αχαχαχαχα....ειχες σκεφτει ακομα και πως θα εχεις τα μαλλια σου.....χαχαχαχα(μμμμμ καλη ιδεα)...!!!!!

Σε ευχαριστω πολυ!!!!!! <3

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλες μου.

Σήμερα έφτιαξα πέστροφες τυλιχτές στη λαδόκολλα και συνόδεψα με βραστό μπρόκολο, καρότο, πατάτες.

Καλημερα κι απο μενα απο την Αθηνα πλέον!

Καλώς ήρθες Φωτεινή σε στέρεο έδαφος.

Βρε Νινα συνηθισμενα και απλά τα λες ολα αυτα που φτιαχνεις; Έλεος! Τι να πω κι εγω τοτε...Υπεροχα ειναι και με φοβερη ποικιλία. Και συμφωνω με την Εβιρι που ειπε οτι εισαι χρυσοχερα σε οτι καταπιανεσαι.

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου που συμφωνείς μαζί μου ότι η Νίνα είναι χρυσοχέρα.:D

Εβιρι τι ωρα ηταν αυτη που εγραφες; Παλι ξενυχτια;

Άστα να πάνε έχω βρει το μπελά μου. Όμως η ώρα δεν είναι αυτή που δείχνει. Το πάρεντς νομίζω έχει αφήσει τη θερινή ώρα, άρα πάει 2 ώρες πιο μπροστά από τη Γερμανία.

Ήταν ακόμη 01.30 όταν έγραφα (με τη διαφορά ώρας που έχουμε), αλλά μέχρι να ξαπλώσω πήγε 02.00.

Χτες με πεθανε το ταξιδι. Κανονικά με το ΚΤΕΛ το εκανα 6-6.5 ωρες αναλογα το καραβι. Χτες το εκανα 9 ωρες! Εχουν κανει τα δρομολογια χαλια.

Μεγάλη κούραση και ταλαιπωρία για σένα αυτό.

Περασα απεναντι απο το Ληξουρι και σφιχτηκε η καρδια μου. Καταστροφη και σε τετοιες εποχες.

Αχ τους καημένους τους ανθρώπους τι έπαθαν. Και δεν τους φτάνει που έχασαν τα σπίτια τους (τα οποία αρκετοί τα χρωστάνε σε δάνεια), κάνει και αρκετό κρύο με βροχή και μένουν σε τέντες πάνω στο βρεγμένο γρασίδι λες και είναι κατακαλόκαιρο. Ούτε σωστό φαγητό να φάνε και νερό να πιούνε έχουν, ούτε ένα μπάνιο μπορούν να κάνουν και κινδυνεύουν κι από πνευμονία όπως έλεγες.

Μου απαντουσαν οτι δεν καταλαβαινει, δεν τρεχει τιποτα κλπ. Χτες με το που μπαινω σπιτι και με βλεπει η πρωτη της κουβεντα ηταν "μαμα νομιζα οτι χτυπησες στον σεισμο" τη ρωταω "ποιο σεισμο;" καιμου λεει"εκανε ενα μεγαλο σεισμο στην Κεφαλονια στο Ληξουρι κι αφου εσυ ειχες παει εκει νομιζα οτι χτυπησες" Ντοινγκ!!!

Συνήθως τα παιδιά εκεί που παίζουν ή ασχολούνται με κάτι νομίζουμε ότι δεν προσέχουν τι γίνεται γύρω τους, αλλά τελικά αυτά έχουν τα αφτάκια τους σε μας.

Χτες το βραδυ στο μεταξυ καπως με σκουντησε ο αντρας μου στον υπνο και λαγοξυπνησα εγω και λεω μεσα μου "τι σεισμος; α οχι ειμαι Αθηνα" και τσουπ ξανακοιμηθηκα. Θα μου παρει λιγο η προσαρμογη

Είδες πώς μένει αυτή η ανησυχία;

Αυτό που έχω πάθει κι εγώ, είναι όταν ο Έβιρος τινάζει τα πόδια του στο κρεββάτι και κουνιέται το στρώμα μέσα στον ύπνο μου, παθαίνω πανικό νομίζοντας ότι κάνει σεισμό. Μετά ανοίγω τα μάτια και αφουγράζομαι να καταλάβω τι συμβαίνει γύρω μου. Ακόμα κι εδώ στη Γερμανία το κάνω αυτό, που εδώ δεν έχει σεισμούς.

Πανωσέντονο ή κατωσέντονο? :tongue::tongue::tongue:

χαχαχαχαχαχαχα

Τελικα τα παιδια δεν ειναι μονο ευτυχια... ειναι και κουραση, νευρα, απελπισια κ ενα μεσον που σε φτανει στα ορια σου.... Ε ΑΜΑΝ ΠΙΑ...........

Μπροστά στην εφηβεία τους αυτά που περνάς τώρα είναι απόλαυση. Ατσαλώσου και κάνε υπομονή γιατί έρχονται κι άλλα πιο δύσκολα στη ζωή.

Γιδα σημερα ε? μμμ γινεται κ ωραιο γαμοπιλαφο !!

Με λίγη στάκα μέσα σλουρπ σλουρπ!!!!!!!

Με την διατροφη καλα τα παω μεχρι στιγμης , ελπιζω να τα καταφερω μεχρι να χασω ολα οσα θελω!!!

Αφού είσαι τόσο εγκρατής θα τα καταφέρεις σίγουρα.

Εβιρακι μου βρε σε τι μπελαδες μπηκες!!!! οτε πτυχιακη να εγραφες!!!!

Μα έτσι όπως πάω θα την γράψω κι αυτή. Προς το παρόν κάνω παρέα στη Τζέλυφις (αν δεν έχω μπερδέψει τα ονόματα) που διαβάζει για να μπει νηπιαγωγός. Τουλάχιστον, μία από τις δυο μας θα περάσει σε σχολή.

Εσεις τι λετε οτι εφταιξε? εγω νομιζω πως ηθελε κ αλλο αλευρι?

Μου έχει τύχει κι εμένα να ξεφουσκώσει κέικ, αλλά δεν ξέρω ακριβώς για ποιο λόγο έγινε. Υποψιάζομαι όμως ότι φταίει η φόρμα που είχα βάλει.

Καλημέρα κορίτσια! μου αρέσει που είμαστε κοριτσοπαρέα... άραγε να μας διαβάζει κανένας άντρας?:D

Ποιος θα είχε την υπομονή να κάτσει να διαβάσει τόσο κους κους.

τρώω τα μούτρα μου βέβαια καμία φορά, όπως με το κέικ παντζαριού, αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι:D

Σ' αυτό δε φταις εσύ, τη συνταγή την είδες και την έφτιαξες, γι' αυτό θεώρησες ότι θα είναι καλή, δεν την επινόησες.

το μενού σήμερα έχει μακαρονάδα στο φούρνο, με μανιτάρια, τυρί, κρέμα γάλακτος

Τέτοια φαγητά είναι τα αγαπημένα μου.

εντωμεταξύ έχω πολλά μήλα, που δεν έχουμε φάει και για να μη τα πετάξω, ίσως κάνω καμία μηλόπιτα... να καλοπιάσω και το αντράκι μου που έμεινε με την όρεξη του κέικ προχτές;)

Μπορείς να τρίψεις ένα ολόκληρο σε σαλάτα με λάχανο, καρότο, καρύδια, μαγιονέζα, ξύδι, αλάτι, λάδι. Απ' αυτά τα υλικά μπορείς να παραλείψεις κάποιο ή να προσθέσεις κάποιο άλλο ή να αντικαταστήσεις κάποιο.

Χθες πέρασα ένα δημιουργικό απόγευμα στην κουζίνα (είδε χαρά η κουζίνα μου χαχαχα).

Βλέπω την άναψες για τα καλά!!!!!!!!!!!1

Καλά εγώ κι αν έχω κάνει... ρεβυθοκεφτέδες πέτρα, κέικ μισοψημένα, σταφιδόψωμο τούβλο... τι να πρωτοθυμηθώ...

Κι εγώ είχα πολλές αποτυχίες τέτοιου είδους. Ουδείς τέλειος και "άσφαλτος" που λέει και η αηδός.

Εβιρί μου, στα Ελληνικά η εργασία φαντάζομαι ε;

Δυστυχώς όχι Αρετή μου. Πλέον το σχολείο της Εβιρίνας είναι καθαρό γερμανικό και όλα τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά. Το βιβλίο της Ιστορίας τους έχει αφιερώσει κάμποσες σελίδες στην αρχαία ελληνική ιστορία αλλά μόνο αντιπροσωπευτικά κομμάτια κι όχι εκτενή.

Είναι πολύ κουραστικό να ψάχνει κανείς τόσες πληροφορίες στα γερμανικά, χώρια να έχει και το υλικό που πρέπει να φτιαχτεί, πρώτα με πολλή αναζήτηση στο ίντερνετ, μετά να πηγαινοέρχομαι στα φωτοτυπικά καταστήματα για εκτύπωση (άσε που μου στοίχισαν μέχρι τώρα 30 ευρώ τα υλικά με τις εκτυπώσεις) και μετά να πρέπει να κάνω χαρτοκοπτική και κόλλημα στα χαρτόνια, αλλά όχι με εντελώς απλό τρόπο. Με φαντασία και δυσκολία.

Ουφ και γουφ μαζί.

Το σουφλέ το κάνω εγω ως εξής :

Tηγανίζω τις μελιτζάνες και τις βάζω σε χαρτί κουζίνας για να απορροφηθεί το λάδι.

Ετοιμάζω μία απλή σάλτσα ντομάτας.

Στρώνω μία στρώση μελιτζάνες σε πυρέξ, αλείφω σαλτσούλα από πάνω τους και βάζω από πάνω τυρί που να λιώνει.

Επαναλαμβάνω σε άλλη 1 ή δύο στρώσεις ανάλογα πόσα υλικά έχω. Συνήθως δύο στρώσεις αρκούν!

Στο τέλος περιχύνω με κρέμα γάλακτος και ψήνω στον φούρνο μέχρι να λιώσει και ροδίσει το τυρί και η κρέμα.

Πωπω τι ωραίο που ακούγεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eviri Τραβας εσυ ολο το μανικι της εργασιας και η μικρη θ απαρει το βαθμο χαλαρα!!!!

Πες το ψέματα, με έπιασε κορόιδο.

Ωραία! Κατά τα άλλα η Εβιρίνα κάνει την εργασία και θα βαθμολογηθεί!!!!

Λοιπόν, το αποφάσισα. Θα πάω να ζητήσω μερίδιο στο βαθμο.

Το περιμενα....Καισαρικη λοιπον...ραντεβουδακι Τριτη 10:30 το χειρουργειο!!!!Τα συναισθηματα αναμεικτα......ολα ηταν τοσο τελεια για φτ και θα προσπαθουσα και χωρις επισκληριδιο....ο μικρος εχει την τελεια θεση και μεγεθος...ακομα και ο γιατρος χτυπιεται!!!!

Μην το σκέφτεσαι καθόλου. Άλλες τις πιάνει η ώρα του τοκετού εντελώς απροετοίμαστες. Για σκέψου παραδείγματα.....τη νύχτα μέσα στον καλύτερο ύπνο, την ώρα που λείπει ο άντρας τους, την ώρα που βρίσκονται στο σούπερ μάρκετ κλπ. Εσύ τώρα που το ξέρεις θα τα έχεις όλα έτοιμα στο σπίτι και θα πας άνετη και αεράτη κι όχι τρέχοντας σαν την τρελλή.

Με το καλό να έρθει το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...