Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Εμεις τωρα γυρισαμε απο θεσσαλονικη,πηγαμε σε ενα ζευγαρι (η κοπελα σημμαθητρια μου απο το σχολειο,χρονια φιλες!)ηρθε κ ακομα μια φιλη μας εκει,φαγαμε, ηπιαμε καφε,συζητησαμε, ξεφυγαμε λιγο βρε παιδι μου... ωραια ηταν!

Εύχομαι να ξαναπεράσετε σύντομα τόσο ωραία.

Εσεις τι κανατε σημερα? Πως παρασατε την κυριακη σας?

Εμείς δε βγήκαμε πουθενά γιατί δεν είχαμε όρεξη και επιπλέον εγώ και η μικρή Εβιρίνα είχαμε να κάνουμε μια εργασία για το σχολείο και ξεματιαστήκαμε στο ίντερνετ και στις φωτοτυπίες.

Από φαγητό: χτες ψήσαμε χοιρινά παιδάκια, που πήραμε από χωριό και ήταν εντυπωσιακά νόστιμα (τα άτιμα τα χωριάτικα γουρουνάκια!)

χαχαχα

μαζί με πατάτες και τις σχετικές σαλάτες.... σήμερα έκανα μακαρονάδα με λίγο κοτόπουλο... και τώρα το βράδυ μίνι πιτσούλες με πίτα από σουβλάκι, γεμιστές με κοτόπουλο, τυρί και μανιτάρια... μου είχε περισσέψει και λίγο φύλλο, οπότε έκανα μίνι μηλόπιτες.

Ουάουου Νίνα έφτιαξες πολλά και πεντανόστιμα φαγητά και γλυκά. Γεια στα χέρια σου.

Ποσο δικιο εχεις...Θα αργησω πολυ να ξανακανω αυτο το τριαθλο(κρεβατι-καναπες-κουζινα)....

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εκτος θεματος εγω. Καλά ειμαι και γενικα στα μερη μου καλά ειμαστε αλλά κουναει πολύ.

Φωτεινή όπως δείχνουν τα πράγματα και απ' όσα έχουν ειπωθεί από τους ειδικούς μάλλον θα κουνάει για πολύ καιρό με μικρούς σεισμούς. Κουράγιο.

Εμεις κοριτσια περασαμε ολο το ΣΚ σπιτι. Την Παρασκευη το βραδυ κολλησε κ ο μικρος κ εκανε κ αυτος πυρετο, οχι πολυ αλλα φτανει για να εχει γκρινια κ να μην κοιμαται .

Ωχ ήταν ανάγκη να είναι και τα δύο; Περαστικά και στο μικρό.

μαγειρικα τωρα το Σαββατο το μεσημερι εκανα σνιτσελ με πατατες τηγανιτες για τους δυο μεγαλους αντρες, ψαοσουπα για το μικο κ τσιπουρα σχαρας για μενα.

Κανονικά πρέπει να μας λες τι ώρα μπήκες και τι ώρα βγήκες από την κουζίνα. Τυχεροί όλοι στην οικογένεια.

Χτες εκανα παστιτσιο κ μοσχαρι με λαχανικα για τον μικρο που απο χτες δεν τρωει τπτ.

Εφτιαξα κ μια τουρτα μεσα σε ολο το χαμο γιατι σημερα γεννεθλιαζει το στεφανι μου.

Να τα εκατοστήσει, να είναι πάντα γερός και δυνατός να σας φροντίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Στα μαγειρικά μας τώρα. Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε ψαράκια τηγανιτά με σαλάτα λάχανο - καρότο.

Παρόμοιο φαγητό κι εμείς το Σάββατο με ψάρι που ξεκίνησε για πλακί και στην πορεία πριν προλάβω να βάλω τη σάλτσα στο ταψί άλλαξε γνώμη ο Έβιρος και το ήθελε λεμονάτο.

Το βράδυ φτιάξαμε κοντοσούβλι στον φούρνο τυλιγμένο στο αλουμινόχαρτο με πατατούλες τηγανιτές.

Πωπω τέλειο φαγητό Αγγελική. Το κοντοσούβλι μου αρέσει πολύ.

Την Κυριακή το μενού είχε μακαρόνια με κοκκινιστό μοσχαράκι και κιμαδόπιτα που έφτιαξα στην ουσία για σήμερα αλλά την δοκιμάσαμε κι χτες.

Πάρα πολύ ωραία και τα δύο. Με κάνατε και ζήλεψα με όσα διάβασα.

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες και το ενδιαφερον σας.

Μα δε γίνεται να μη σε έχουμε στο νου μας, ειδικά τώρα που είσαι σε επικίνδυνο τόπο.

Σημερα εζησα τον πιο δυνατο σεισμο που εχω ζησει στη ζωη μου.

Ευτυχως δεν πανικοβληθηκα, να φανταστειτε δεν σηκωθηκα απο το κρεββατι, διαπιστωσα και ιδιοις ομμασι οτι το σπιτι μας συμπεριφερεται πολυ καλά σε τετοιο σεισμο αλλά για 1,5 περιπου ωρα κουναγε συνεχεια- καθε 2 λεπτα περιπου. Ηρθαν και οι γειτονικοι μαγαζατορες (τωρα που σας γραφω κουναει παλι) και καθομαστε ολοι παρεα αγουροξυπνημενοι.

Συνήθως στις καταστροφές και στα έντονα φυσικά φαινόμενα είμαστε όλοι ενωμένοι. Χαρά στο κουράγιο σου.

Κανει κρυο κι ετοιμαζεται για βροχη -λυπαμαι τον κοσμο που θα παραμεινει εξω απο τα σπιτια του.

Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι.

Σκεφτομαι να καθυστερησω να φερω τα παιδια γιατι και οι παιδικοι υπολειτουργουν αλλά κυριως για να μη φοβηθει η μεγαλη που καταλαβαινει.

Να αργήσεις πολύ να τα φέρεις γιατί αν ξαναγίνει κάτι, ποιο παιδί θα πρωτοσώσουν στους παιδικούς σταθμούς και στα σχολεία οι δάσκαλοι;

Μακάρι να τα κρατήσουν για πολύ καιρό κλειστά τα σχολεία και να βρουν αλλού να στεγαστούν, όπως για παράδειγμα σε κοντέινερ. Για να δούμε θα στείλει τίποτα ο Αντώνης;

Φιλια και θα σας ενημερωνω όποτε μπορω για το ξυπνημα του Εγκελαδου.

Ναι βέβαια, αρκεί να μπορείς κι εσύ.

Εβιρακι μου ολα καλα?

Ναι Τζένη μου σ' ευχαριστώ. Από βλακεία ξενύχτησα, να πεις τουλάχιστον ότι είχε ενδιαφέρον:wink: ο λόγος....Απλά επειδή αυτές τις μέρες φτιάχνει μια εργασία η Εβιρίνα για τους 12 θεούς του Ολύμπου με έπιασε το άγχος για το πώς θα το υλοποιήσουμε σε χαρτόνια μέσα σε μια βδομάδα κι αυτή η σκέψη και τα σχέδια που έκανα στο μυαλό μου δε με άφησαν να κοιμηθώ. Βλακώδες εεεε;

Που ξενυχτούσες πονηρούλα???? :tongue:

χαχαχαχα άσε Αγγελική τζάμπα το ξενύχτι. :-D:grin::-D:grin:

Ο μικρουλης δυστυχως εκανε το πρωι 2 φορες διαρροια κ δεν τρωει τιποτα κ μια φορα παλι δεκατα.Τωρα δεν ξερω αν εχει ΚΑΙ γαστρεντεριτιδα θα δειξει.Παντος κ ο μεγαλος παραπονιοταν ολες αυτες τις μερες πως του ποναγε η κοιλια.

Τελικά εξελίχθηκε η ίωση.

Κ μεσα σε ολα μαλλον κολλησα κ εγω.Απο το πρωι ειχα ριγος κ ατονια-ζαλαδα κ πριν καμαι ωρα κ πρεπει να ανεβασα πυρετο κ ψιλοανακατευομαι.Πηρα ενα αντιπυρετικο κ περιμενω νε περασει η ωρα να παω σπιτι ...

Περαστικά σου Τζένη και γρήγορα. Δεν παλεύεται να είσαι στη δουλειά και να σε πιάσει τέτοιο πράγμα.

Με ολο αυτο το χαμο χτες ενω ειχα πλυνει κ σιδερωσει τα παντα απο χτες το απογευμα κ μετα τα παιδια μαζεψαν παλι ενα μεγαλο καλαθι απλυτα..πφφφφ χτες απο της 6 μεχρι την ωρα που πηγαν για υπνο αλλαξα απο 3 φορες ο καθενας.... μια καναν μπανιο, την αλλη μουσκευτηκαν μετα ο εμετος του μικρου απο τα φλεματα αμαν πια ... κ δεν μπορω να πω πως τα αφηνω εκει γιατι δεν ξερω κ πως θα παει ο μικρος αυτος μπορει μεχρι αυριο να εχει γεμισει αλλο ενα καλαθι κ μεχρι να πλυθουν κ να στεγνωσουν ολα μην μεινει κ χωρις πυτζαμε το παιδι ..

Πώρε τι τραβήξατε!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω βρεχει πολύ και φυσαει πολύ. Κουναει αλλά πιο λιγο κι οχι τοσο συχνα οσο το πρωι (που μας ειχε ζαλισει).

Χαίρομαι που γράφεις τόσο ψύχραιμα. Δεν είναι και λίγο να ζεις με το φόβο του σεισμού και κυρίως όταν κουνιούνται όλα γύρω σου για μεγάλο διάστημα!!!!!!!!!

Βεβαια ειμαι στην αλλη πλευρα του νησιου και καταλαβα οτι εχει μεγαλη σημασια αυτο. Παντως ακουσα τον Καρυδη σημερα που ελεγε οτι ειναι ευτυχημα που αντεξαν τα σπιτια και δεν επεσαν μετα απο 2 τετοιους σεισμους και μαλιστα με την επιταχυνση που ειχε ο σημερινος.

Φωτεινή, δυστυχώς τα σπίτια αυτά είναι τελειωμένα και καταδικασμένα. Με τόσους μετασεισμούς ακόμη κι αυτά που έχουν μικρότερες ζημιές κινδυνεύουν. Είναι πολύ μεγάλες οι δυνάμεις που δέχτηκαν και θα συνεχίσουν να δέχονται γιατί οι μετασεισμοί δεν έχουν τελειώσει ακόμη.

Αν ολα πανε καλά μεθαυριο επιστρεφω Αθηνα και θα δω πότε θα ξαναρθω γιατι θα καθυστερησω να φερω τα παιδια.

Με το καλό να επιστρέψεις στην Αθήνα, καλό ταξίδι.

Θα ρωτησω το χασαπη αν εχει κοντοσουβλι γιατι σιγουρα θα ενδιαφερει το ετερον ημισυ (βεβαια πρεπει πρωτα να εχω φουρνο αλλά ποιος κολλαει στις λεπτομερειες)

Αν έχεις γκριλιέρα ρεύματος, μπορείς να το ψήσεις άνετα εκεί. Το έχουμε κάνει εμείς.

Α ξεχασα! Βρε Νινα πόσα πραγματα κανεις κι εσυ καθε φορα! Χρυσοχερα πραγματικη

Συμφωνώ και επαυξάνω και η Νίνα μαζί με τη Τζένη φτιάχνουν πολλά και νόστιμα πράγματα κάθε φορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Σήμερα το μενού έχει φακές. Εναλλακτικά έχει και λίγη κιμαδόπιτα αλλά και μία μερίδα μακαρόνια με μοσχαράκι.

Βροχερός ο καιρός σήμερα και Φωτεινούλα σκέφτομαι τους ανθρώπους που ζουν έξω από τα σπίτια τους με αυτές τις συνθήκες.

Κοριτσάκια στέλνω πολλά φιλιά σε όλες! Τα λέμε αργότερα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα, το μενου σημερα λεει κοτοπουλο ρολο με πατατουλες το οποιο θα φτιαξει η μαμα!! το μεσημερι που θα παω σπιτι θα φτιαξω παπουτσακια!

Καλημερα καλημερα! Ωραιο το ρολο:P θελω κι εγω... να ερθω???:D εγω σηερα δεν ξερω τι να φτιαξω, για τα μωρα εχω λαχανικα. Ο αντρας μου θα αργησει να ερθει κι εγω εχω μια πολυ μεγαλη τεμπελια σημερα! Μαλλον για πατατες κ αυγα μας βλεπω:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλημερα! Ωραιο το ρολο:P θελω κι εγω... να ερθω???:D εγω σηερα δεν ξερω τι να φτιαξω, για τα μωρα εχω λαχανικα. Ο αντρας μου θα αργησει να ερθει κι εγω εχω μια πολυ μεγαλη τεμπελια σημερα! Μαλλον για πατατες κ αυγα μας βλεπω:shock:

Ρε γαμωτο,αυτος ο μεγαλος με εχει κουρασει αυτες τις μερες,πεφτει συνεχεια κ σχεδον παντα με το κεφαλι, σαν μεθυσμενο κοτοπουλο... τωρα τα εχω κ τα δυο διπλα στ αυτια μου με γκρινια, κοντευω να σαλταρω πρωι πρωι...:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα το φαγάκι που έχετε σήμερα εγώ θα το φτιάξω αύριο!

Βάγια υπομονή με τα ζουζούνια σου! Και ψυχραιμία!

Ναι θελει ψυχραιμια αλλα ωρες ωρες δεν αντεχω αλλο, εχω να κοιμηθω ενα ολοκληρο βραδυ κοντα 9 μηνες! Ξερω πως υπαρχουν κ χειροτερα απο εμενα αλλα εγω βλεπω εμενα. Εχω κ εναν πονο στην πλατη πολυ καιρο τωρα κ δεν λεει να μ περασει κ αυτος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος να κρατήσει τα μικρά για 2-3 ώρες και να χαλαρώσεις κι εσύ λιγάκι? Έχεις δίκιο και θα σε συμβούλευα να πας στον γιατρό για τον πόνο στην πλάτη.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα καλημερα! Ωραιο το ρολο:P θελω κι εγω... να ερθω???:D εγω σηερα δεν ξερω τι να φτιαξω, για τα μωρα εχω λαχανικα. Ο αντρας μου θα αργησει να ερθει κι εγω εχω μια πολυ μεγαλη τεμπελια σημερα! Μαλλον για πατατες κ αυγα μας βλεπω:shock:
Ναι θελει ψυχραιμια αλλα ωρες ωρες δεν αντεχω αλλο, εχω να κοιμηθω ενα ολοκληρο βραδυ κοντα 9 μηνες! Ξερω πως υπαρχουν κ χειροτερα απο εμενα αλλα εγω βλεπω εμενα. Εχω κ εναν πονο στην πλατη πολυ καιρο τωρα κ δεν λεει να μ περασει κ αυτος...

φυσικα και να ερθεις!!!:D Ολοκληρο βραδυ ειχα να κοιμηθω τουλαχιστον 22 μηνες και ειχα ενα παιδι. Απο τοτε και μεχρι σημερα υπαρχουν αρκετα βραδια που θα ξυπνησω γιατι μπορει να μην βρει πιπιλα η απο καποιο ονειρο και υπαρχουν και βραδια που παμε σερι. Θα στρωσουν καποια στιγμη μην ανησυχεις!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Σήμερα το μενού έχει φακές. Εναλλακτικά έχει και λίγη κιμαδόπιτα αλλά και μία μερίδα μακαρόνια με μοσχαράκι.

Βροχερός ο καιρός σήμερα και Φωτεινούλα σκέφτομαι τους ανθρώπους που ζουν έξω από τα σπίτια τους με αυτές τις συνθήκες.

Κοριτσάκια στέλνω πολλά φιλιά σε όλες! Τα λέμε αργότερα...

κιμαδοπιτα φαγαμε εμεις εχτες και φακες μπορει να κανω την Πεμπτη, εναλλαξ μου φαινεται πηγαινουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Βαγια κι εγω τη γκρινια δεν αντεχω κυριως οταν κλαινε και τα 2 μαζι. Αλλα οπως ειπε κι η Αγγελικη ψυχραιμια θελει. Παιρνε βαθιες ανασες οταν φτανεις στα ορια σου. Μηπως πρεπει να κοιταξεις τον πόνο στην πλατη για να μη σου δυσκολευει τη ζωη;

Ξημερωσαμε καλά (οσο καλά μπορουμε να ειμαστε). Εχει κρυο, χιονισε να φανταστειτε πανω στο βουνο, και χτες εβρεχε ολο το βραδυ. Μετασεισμους κανει συνεχεια αλλα μικρους. Μπορει ο κοσμος να μην χαθηκε στο σεισμο αλλα πνευμονια θα παθει σιγουρα. Τι να πω. Για να σας δωσω να καταλαβετε καποια πραγματα εχουμε ενα μεγαλο βουνο στο νησι το οποιο το χωριζει κυριολεκτικα στη μεση. Ο σεισμος ειχε επικεντρο στην δυτικη πλευρα του νησιου και το βουνο προστατεψε την ανατολικη πλευρα. Λες κι ειμαστε σε αλλο μερος. Εβρεχε χτες το πρωι στη δυτικη πλευρα κι οχι στην ανατολικη. Οταν βρεχει στην ανατολικη δεν κανει κατακλυσμο στη δυτικη. Σας τα λεω ολα αυτα για να καταλαβετε πως την πληρωσε μονο μια πλευρα του νησιου. Δυστυχως τα σπιτια εκει ειναι προς κατεδαφιση απλα ολοι λενε πως ειμαστε τυχεροι που δεν γκρεμιστηκαν κατα τη διαρκεια του σεισμου και δεν ειχαμε ανθρωπινα θυματα. Άκουγα χτες τον Καρυδη που ελεγε πως ο αντισεισμικος σχεδιασμος για το νησι που ειναι και ο μεγαλυτερος στην Ελλαδα προβλεπει μεγιστη επιταχυνση σεισμου 0,36G. Ο πρωτος σεισμος ειχε επιταχυνση 0,40G και ο χτεσινος 0,76G. Γιαυτο του εκανε εντυπωση οτι δεν γκρεμιστηκαν τα κτιρια. Να φανταστειτε οτι ο σεισμος της Αθηνας το 99 ειχε επιταχυνση 0,2G για να μπορεσετε να αντιληφθειτε λιγο τη διαφορα.

Επισης ηθελα να πω οτι συμφωνω μαζι σας οτι υπαρχουν καλοι και κακοι ανθρωποι ανεξαρτητως καταγωγης. Απλα στην Αθηνα ειχα βαρεθει να ακουω οτι για ολα φταινε οι ξενοι και μου ετυχε κι αυτο και ηθελα να το μοιραστω.

Σημερα δεν ξερω τι θα φαω. Κατι θα τσιμπησω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα μου αυτό με το κρύο είναι το κάτι άλλο! Και εντάξει οι μεγάλοι πες πως προφυλάσονται λιγάκι. Τα μικρούλια που δεν καταλαβαίνουν πως θα τα μαντρώσεις όταν ζεις σε ένα αυτοκίνητο κι αυτά θέλουν να παίξουν? Δύσκολες καταστάσεις...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος να κρατήσει τα μικρά για 2-3 ώρες και να χαλαρώσεις κι εσύ λιγάκι? Έχεις δίκιο και θα σε συμβούλευα να πας στον γιατρό για τον πόνο στην πλάτη.

Ναι θελει να το δρομολογησω αυτο με τον γιατρο. Σε τι γιατρο πρεπει να απευθυνθω για πονο στην πλατη? Τωρα θα παμε κ στο ιπποκρατειο μια μερα, εχει μας ειπανε βουβουνοκηλη ο μεγαλος κ θελει να τον δει παιδοχειρουργος.μακαρι να μην ειναι τιποτα. Οσο για τον αν εχω καποιον για 2-3 ωρες,εχω! Αλλα την μερα δεν εχω αναγκη ρε 'συ, αυτη η νυχτα με τσακιζει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...