Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 59 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

      Γιατί δε τη βλέπω??? Πάω στο προφίλ σου αλλά που είναι???? Γιατί το έχουν τόσο δύσκολο με τις φωτογραφίες?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα καλημερα τι κανετε?

Φωτεινη καλως ηρθες!!! Συμφωνω με την Αγγελικη δεν πρεπει να λεμε ψεματα στα παιδια , εμεις απο μικρα τους λεμε τα παντα .Θυμαμαι μια φορα χαρακτηριστικα που η μαμα μου ειπε καποιο ψεμα στον μεγαλο για να το ξεγελασει κα καλα κ μετα που το καταλαβει εγινε θηριο γιατι αισθανθηκε πως τον κοροιδεψαμε κ τοτε πειστηκε κ η μαμα μου οτι δεν πιανει η κοροιδια σε ολατα παιδια.

Γιδα σημερα ε? μμμ γινεται κ ωραιο γαμοπιλαφο !!

Με την διατροφη καλα τα παω μεχρι στιγμης , ελπιζω να τα καταφερω μεχρι να χασω ολα οσα θελω!!!

Αγγελικη μου τι τελειο φαγακι εχεις !!!!

Εβιρακι μου βρε σε τι μπελαδες μπηκες!!!! οτε πτυχιακη να εγραφες!!!!

Τζελυ γι απες μας πως εγινε το κεικ, καλο?

Εγω κοριτσια χτες πεταξα ενα ταψι κεικ/Εφτιαξ αμια συνταγη που την εχω ξαναφτιαξει αλλες 2-3 φορες κ ειχε γινει πολυ ωραιο πορτοκαλι με ολοκληρο το πορτοκαλι μεσα λειωμενο.Τις αλλες φορες ειχα κανει του κεφαλιου μου κ εβαλα ολο το πακετο φαριναπ οπως βαζω σε ολα τα κεικ ενω χτες ειπα να ακολουθησω την συνταγη κατα γραμμα κ εβαλα 2,5 κουπες λιγο λιγοτερο απο τα 400 γρ .Ε το εβαλα στο φουρνο φουσκωσε απιστευτρα σε σημειο που αρχισε να χυνεται στην κουζινα κ μετα απο μια ωρα μεσα ηταν ακομα αψητο ομω σχεδν κ εννοειται ξεφουσκωσε.Πηγε απευθειας σκουπιδια κ μετα καθαριζα ποση ωρα κουζινα σχαρα την φορμα κλπ. Εσεις τι λετε οτι εφταιξε? εγω νομιζω πως ηθελε κ αλλο αλευρι?

Απο φαγητο εφτιαξα χοιρινο στην κατσαρολα γιαχνι με πατατες μαζι κ καροτα.

κ εμενα μου αρεσιε πολυυ ο τραχανας ! ειδικα ο ξινος με γαλα μεσα μμμμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! μου αρέσει που είμαστε κοριτσοπαρέα... άραγε να μας διαβάζει κανένας άντρας?:D

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τα ευγενικά σας λόγια περί μαγειρικής... αν και νομίζω ότι όλες λίγο πολύ είμαστε χρυσοχέρες εδώ μέσα... εγώ απλά βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια, για αυτό προσπαθώ να κάνω νέες συνταγές... τρώω τα μούτρα μου βέβαια καμία φορά, όπως με το κέικ παντζαριού, αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι:D φτάνει η περιαυτολογία και πάμε στα δικά μας: το μενού σήμερα έχει μακαρονάδα στο φούρνο, με μανιτάρια, τυρί, κρέμα γάλακτος και μία σαλάτα που δεν έχω σκεφτεί ακόμα....πιθανόν μαρούλι, ρόκα, κρεμμύδι, άνηθο.... εντωμεταξύ έχω πολλά μήλα, που δεν έχουμε φάει και για να μη τα πετάξω, ίσως κάνω καμία μηλόπιτα... να καλοπιάσω και το αντράκι μου που έμεινε με την όρεξη του κέικ προχτές;)

Μιαμ μιαμ χορταρακια με πατατες τηγανητες και φετουλαααααααα!!!!!!!

Εμενα που μου αρεσουν και τα παντζαρια μου φαινεται λαχταριστο!!!Οταν μπορεσεις δωσε μας τη συνταγη....!

τελικά έκανα και λουκάνικα χτες... αφού το κάναμε το έγκλημα με τα τηγανιτά, είπα να το αποτελειώσω:tongue:.... η συνταγή είναι εδώ: http://www.entertv.gr/gallery/320243/i-themis-kardiolaka-ftiahnei-keik-pantzarioy...αλλά μάλλον η Φαίη επειδή είναι έγκυος, όλα της φαίνονται φανταστικά!
Τζενη σ ευχαριστώ πολύ!! έβαλα λαδάκι και ελπίζω να είναι εντάξει αυτή τη φορά. Φτιάχνουμε κάθε φθινόπωρο ένα βαρέλι και τρώμε όλο το χειμώνα.

Νίνα χορταράκια και τηγανιτή πατατα, τι λες τώρα!! :):) Το κεικ πατζαριού δεν το χω ξανακούσει, πως είναι σε γεύση?? αλμυρό ή γλυκό?? είναι γλυκό...κανονικό κέικ φαντάσου, αλλά αντί για γάλα ή πορτοκαλί, βάζει το παντζάρι, το οποίο δεν το καταλαβαίνεις στη γλώσσα, παρόλο που είναι τριμμένο!

Τελικά κατέληξα σε κεικ λεμόνι http://www.sintagespareas.gr/sintages/keik-lemoni.html

αυτό θα κάνω:D

Καλημερα κι απο μενα απο την Αθηνα πλέον!

Βρε Νινα συνηθισμενα και απλά τα λες ολα αυτα που φτιαχνεις; Έλεος! Τι να πω κι εγω τοτε...Υπεροχα ειναι και με φοβερη ποικιλία. Και συμφωνω με την Εβιρι που ειπε οτι εισαι χρυσοχερα σε οτι καταπιανεσαι.::tongue::tongue:

Σημερα εχουμε κανονισει γιδα σουπα αλλά θα τη φτιαξει η μαμά μου γιατι εγω ειχα αδειασει το ψυγειο για πρακτικους λογους. Ε δε βλαπτει και λιγη καλοπεραση. Χτες με πεθανε το ταξιδι. Κανονικά με το ΚΤΕΛ το εκανα 6-6.5 ωρες αναλογα το καραβι. Χτες το εκανα 9 ωρες! Εχουν κανει τα δρομολογια χαλια. "]Τι ταλαιπωρία βρε κορίτσι μου! τόσες πολλές ώρες! πέρασες καθόλου από Αγ. Ευφημία? έχουν οι κουμπάροι μου σπίτι εκεί και τους είπαν ότι δεν έχει ιιδιαίτερα προβλήματα.

Περασα απεναντι απο το Ληξουρι και σφιχτηκε η καρδια μου. Καταστροφη και σε τετοιες εποχες. Γελουσα στο μεταξυ με ενα δημοσιογραφο σημερα το πρωι που ειπε οτι στο νησι βρεχει καθημερινα και του εκανε εντυπωση.

Οταν ημουν στο νησι ελεγα στους γονεις μου και στον αντρα μου να προσεξουν τη μεγαλη που καταλαβαινει ωστε να μη φοβηθει. Μου απαντουσαν οτι δεν καταλαβαινει, δεν τρεχει τιποτα κλπ. Χτες με το που μπαινω σπιτι και με βλεπει η πρωτη της κουβεντα ηταν "μαμα νομιζα οτι χτυπησες στον σεισμο" τη ρωταω "ποιο σεισμο;" καιμου λεει"εκανε ενα μεγαλο σεισμο στην Κεφαλονια στο Ληξουρι κι αφου εσυ ειχες παει εκει νομιζα οτι χτυπησες" Ντοινγκ!!! Της εξηγησα βεβαια οσο πιο απλα γινοταν και μετα ελεγα στους μεγαλους οτι αυτη ολα τα καταλαβαινει αλλα δεν το εκδηλωνει ακομα!

Χτες το βραδυ στο μεταξυ καπως με σκουντησε ο αντρας μου στον υπνο και λαγοξυπνησα εγω και λεω μεσα μου "τι σεισμος; α οχι ειμαι Αθηνα" και τσουπ ξανακοιμηθηκα. Θα μου παρει λιγο η προσαρμογη

Φιλια και σορρυ για το σεντονι

ε όχι και σόρρυ! εδώ είμαστε να λέμε και τα προβλήματα μας και τις έννοιες μας, όχι μόνο τα μαγειρέματα.... εξάλλου όπως έχεις καταλάβει, όλες νοιαζόμαστε
Τελικα τα παιδια δεν ειναι μονο ευτυχια... ειναι και κουραση, νευρα, απελπισια κ ενα μεσον που σε φτανει στα ορια σου.... Ε ΑΜΑΝ ΠΙΑ...........
ωχ! τι σου έκαναν και σε έβγαλαν από τα ρούχα σου?
Καλημερα καλημερα τι κανετε?

Εγω κοριτσια χτες πεταξα ενα ταψι κεικ/Εφτιαξ αμια συνταγη που την εχω ξαναφτιαξει αλλες 2-3 φορες κ ειχε γινει πολυ ωραιο πορτοκαλι με ολοκληρο το πορτοκαλι μεσα λειωμενο.Τις αλλες φορες ειχα κανει του κεφαλιου μου κ εβαλα ολο το πακετο φαριναπ οπως βαζω σε ολα τα κεικ ενω χτες ειπα να ακολουθησω την συνταγη κατα γραμμα κ εβαλα 2,5 κουπες λιγο λιγοτερο απο τα 400 γρ .Ε το εβαλα στο φουρνο φουσκωσε απιστευτρα σε σημειο που αρχισε να χυνεται στην κουζινα κ μετα απο μια ωρα μεσα ηταν ακομα αψητο ομω σχεδν κ εννοειται ξεφουσκωσε.Πηγε απευθειας σκουπιδια κ μετα καθαριζα ποση ωρα κουζινα σχαρα την φορμα κλπ. Εσεις τι λετε οτι εφταιξε? εγω νομιζω πως ηθελε κ αλλο αλευρι? και εγώ πιστεύω ότι φταίει το αλεύρι... αν και να σου πώ, μπορεί να φταίει και ο τρόπος ψησίματος... αν ήταν στον αέρα, καμία φορά ψήνει το γύρω γύρω και αφήνει το μέσα άψητο.

Απο φαγητο εφτιαξα χοιρινο στην κατσαρολα γιαχνι με πατατες μαζι κ καροτα.

κ εμενα μου αρεσιε πολυυ ο τραχανας ! ειδικα ο ξινος με γαλα μεσα μμμμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Η μικρή παίρνει αντιβίωση και όχι δεν περπάτησε ακόμα, αλλά απ'ότι φαίνεται θα περπατήσει κατευθείαν, δεν θα μπουσουλήσει.

Χθες πέρασα ένα δημιουργικό απόγευμα στην κουζίνα (είδε χαρά η κουζίνα μου χαχαχα). Έφτιαξα κοτόπουλο με χυλοπίτες για μας στο φούρνο, για τη Γεωργία το ίδιο στην κατσαρόλα και πανεύκολα μπισκότα με πραλίνα φουντουκιού για τα παιδιά. Ε σήμερα θα απέχω, μην το παρακάνω! Πάω να διαβάσω νέα σας! Φιλιά!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα παιδια δεν ειναι μονο ευτυχια... ειναι και κουραση, νευρα, απελπισια κ ενα μεσον που σε φτανει στα ορια σου.... Ε ΑΜΑΝ ΠΙΑ...........

Ψυχραιμία κορίτσι!

Καλημερα καλημερα τι κανετε?

Γειά σου Τζενάκι!

Φωτεινη καλως ηρθες!!! Συμφωνω με την Αγγελικη δεν πρεπει να λεμε ψεματα στα παιδια , εμεις απο μικρα τους λεμε τα παντα .Θυμαμαι μια φορα χαρακτηριστικα που η μαμα μου ειπε καποιο ψεμα στον μεγαλο για να το ξεγελασει κα καλα κ μετα που το καταλαβει εγινε θηριο γιατι αισθανθηκε πως τον κοροιδεψαμε κ τοτε πειστηκε κ η μαμα μου οτι δεν πιανει η κοροιδια σε ολατα παιδια.

Σε κανένα παιδί δεν πιάνει! Απλά κάποια το δείχνουν άμεσα ότι αντιλαμβάνονται την κοροιδία ενώ άλλα έμμεσα, που είναι και το χειρότερο νομίζω!

Εγω κοριτσια χτες πεταξα ενα ταψι κεικ/Εφτιαξ αμια συνταγη που την εχω ξαναφτιαξει αλλες 2-3 φορες κ ειχε γινει πολυ ωραιο πορτοκαλι με ολοκληρο το πορτοκαλι μεσα λειωμενο.Τις αλλες φορες ειχα κανει του κεφαλιου μου κ εβαλα ολο το πακετο φαριναπ οπως βαζω σε ολα τα κεικ ενω χτες ειπα να ακολουθησω την συνταγη κατα γραμμα κ εβαλα 2,5 κουπες λιγο λιγοτερο απο τα 400 γρ .Ε το εβαλα στο φουρνο φουσκωσε απιστευτρα σε σημειο που αρχισε να χυνεται στην κουζινα κ μετα απο μια ωρα μεσα ηταν ακομα αψητο ομω σχεδν κ εννοειται ξεφουσκωσε.Πηγε απευθειας σκουπιδια κ μετα καθαριζα ποση ωρα κουζινα σχαρα την φορμα κλπ. Εσεις τι λετε οτι εφταιξε? εγω νομιζω πως ηθελε κ αλλο αλευρι?

Κι εγώ που έφτιαξα μία συνταγή με ολόκληρο το πορτοκάλι μέσα μου βγήκε άψητο. Ευτυχώς δεν χύθηκε από την φόρμα αλλά ούτε ξεφούσκωσε. Απλά ένώ δεν σήκωνε άλλο ψήσομο εξωτερικά καθώς είχε πολύ χρώμα μέσα ήταν λάσπη και άψητο.

κ εμενα μου αρεσιε πολυυ ο τραχανας ! ειδικα ο ξινος με γαλα μεσα μμμμ!!!

Ή και με φετούλα!

Καλημέρα κορίτσια! μου αρέσει που είμαστε κοριτσοπαρέα... άραγε να μας διαβάζει κανένας άντρας?:D

Χλώμό το βλέπω!

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τα ευγενικά σας λόγια περί μαγειρικής... αν και νομίζω ότι όλες λίγο πολύ είμαστε χρυσοχέρες εδώ μέσα... εγώ απλά βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια, για αυτό προσπαθώ να κάνω νέες συνταγές... τρώω τα μούτρα μου βέβαια καμία φορά, όπως με το κέικ παντζαριού, αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι:D

Αλήθεια δοκίμασε ο αδερφός σου? Πως του φάνηκε?

φτάνει η περιαυτολογία και πάμε στα δικά μας: το μενού σήμερα έχει μακαρονάδα στο φούρνο, με μανιτάρια, τυρί, κρέμα γάλακτος και μία σαλάτα που δεν έχω σκεφτεί ακόμα....πιθανόν μαρούλι, ρόκα, κρεμμύδι, άνηθο.... εντωμεταξύ έχω πολλά μήλα, που δεν έχουμε φάει και για να μη τα πετάξω, ίσως κάνω καμία μηλόπιτα... να καλοπιάσω και το αντράκι μου που έμεινε με την όρεξη του κέικ προχτές;)

χαχαχαχα! Θα αποζημιωθεί για ψυχική οδύνη????


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Η μικρή παίρνει αντιβίωση και όχι δεν περπάτησε ακόμα, αλλά απ'ότι φαίνεται θα περπατήσει κατευθείαν, δεν θα μπουσουλήσει.

Χθες πέρασα ένα δημιουργικό απόγευμα στην κουζίνα (είδε χαρά η κουζίνα μου χαχαχα). Έφτιαξα κοτόπουλο με χυλοπίτες για μας στο φούρνο, για τη Γεωργία το ίδιο στην κατσαρόλα και πανεύκολα μπισκότα με πραλίνα φουντουκιού για τα παιδιά. Ε σήμερα θα απέχω, μην το παρακάνω! Πάω να διαβάσω νέα σας! Φιλιά!

Αρετούλα ωραία φαγάκια έφτιαξες! Όταν μπορέσεις δώσε μας συνταγή για τα μπισκοτάκια.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Νίνα δεν ήταν καλό τελικά το κέικ παντζαριού; δλδ τι γεύση είχε; Καλά εγώ κι αν έχω κάνει... ρεβυθοκεφτέδες πέτρα, κέικ μισοψημένα, σταφιδόψωμο τούβλο... τι να πρωτοθυμηθώ...

Τζένη, το έχω φτιάξει κι εγώ αυτό το κέικ, δεν είχα όμως κάποιο πρόβλημα. Το είχα ψήσει στις αντιστάσεις μόνο, να ήταν αυτή η διαφορά μας;

Βάγια μου, έτσι είναι, αλλά θα μεγαλώσουν που θα πάει... Τώρα με τα μεγάλα μου (6 και 4) συνεννοούμαι καλύτερα και με ακούνε περισσότερο, είναι πιο ώριμα και υπεύθυνα, κυρίως ο Χρήστος, ο οποίος συμπαρασύρει και το Μιχάλη. Αυτός που με κουράζει είναι ο Δημητράκης (22 μηνών), γιατί είναι δύσκολη η ηλικία του. Η μικρή δεν με κουράζει καθόλου. Είναι πολύ βολικό παιδάκι. Υπομονή λοιπόν και κοίτα να μη σε παίρνει από κάτω, να μη χαλιέσαι, άσε και το σπίτι ασυμμάζευτο, δεν πειράζει.

Αγγελική μου έχεις δίκιο, τα δουλεύουν πάρα πολύ τα παιδιά σε μερικούς σταθμούς. Μπράβο στις δασκάλες τους, εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω αυτή τη δουλειά. Μπράβο και στο Χρηστάκο που θα πάει έτοιμος στο Δημοτικό!

Εβιρί μου, στα Ελληνικά η εργασία φαντάζομαι ε; Καλά εσύ ξαναφοιτάς στο Δημοτικό και έχεις δρόμο μπροστά σου!

Φωτεινή, Ρίκολα και λοιπές πώς είστε; Φιλιά σε όλες! Συγγνώμη αν ξέχασα κάποια.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

http://www.alphatv.gr/shows/entertainment/eleni/strifogyristabiskotamepralinafountoukiou

Εδώ τη βρήκα τη συνταγή αλλά την επόμενη φορά θα κάνω τη διπλή δόση και θα βάλω στα μισά μαρμελάδα δική μου. Πάντως είναι πανεύκολη.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρουμε και τον στείλουμε μέχρι και το νήπιο σε αυτόν τον σταθμό τότε στο δημοτικόθα πάει στρωμένος! Αυτό είχε γίνει με την κόρη μου και το είχε επισημάνει και η δασκάλα της στην πρώτη!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας το εύχομαι να μπορέσετε. Κι εμείς το Μιχάλη θα τον συνεχίσουμε εκεί που είναι δηλ στου Χρήστου. Θα πάνε ξεφτέρια στο Δημοτικό. Αφού κάνουν ορθογραφία και αριθμητική Α Δημοτικού.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σημερα θα φαμε σαντουιτσ πιτα μπιφτεκι γεμιστο.! Απο τα χερακια μου ε! Οχι απο εξω! :-) τα μικρα μου ειναι μεσα στην γκρινια, ο μικροτερος εχει πολλες μιξες κ πολυ αυπνια.μας πεθανε εχθες το βραδυ, γι αυτο και αγανακτησα... κ οταν με τα πολλα τον πηρε ο υπνος μετα απο 3ωρες κλαμα γυρω στις 3:00 κ δεησα κ εγω να κοιμηθω,δεν περασε μιση ωρα και να σου κλαμα ο μεγαλος... γ@μη@ετ@!!! Απελπησια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...