Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

Filh εμάς μας είπε να έχουμε κλίση παντού όπου ξαπλώνει η μπέμπα, στην καλαθούνα, στο στρώμα της αλλαξιέρας κτλ. Εσείς κάνετε κάτι τέτοιο;

Είδα κ ένα ειδικό μαξιλάρι γι αυτή τη δουλειά. Το έχει καμιά κοπέλα; Αξίζει να το πάρω;


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσια

Rinui εμεις απο την σρχη απο φοβο ειχαμε παρει αυτο το μαξιλαρι που δινει κλιση. Το εχουμε βαλει κατω σπο το κατωσεντονο. Βεβαια εμας δεν εχει προβλημα μεγαλο με γουλιες για να το κρινω. Ασε που τωρα με τουε κολικους φερνει τοσες βολτες που τον βρισκω στο κατω μερος του κρεβστιου!!

Ρηλσξ εψω ενα κικο απο 0 αλλα ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει. Παντως και στην αδερφη μου που τα παιδθα της ειχαν αναγωγες ο παιδιατρος της ειχε πει να τα βαζει απο πολυ νωρις στο ρηλαξ.

Samina μια χαρα η πιπιλα εμας μας την ειχε επιτρεψει απο την αρχη λογω λαιμαργιας και πληγωμενων θηλων. Δεν του τη δινω καθε μερα μονο σε αναγκη γιατι του πεφτει συνεχεια τσαντιζετσι και πρεπει να ειμσι απο πανω να του τη δινω συνεχεια...

Οσο για την μεταφορα οντως δεν συμφερει γιατι μετα θα θελει και ζεσταμα...

Ναταλια πολυ χαιρομαι που στρωνουν τα πραγματα..

Filh ελπιζω να κοιμηθηξατε καλα πως σου φαινεται το 3ωρο??

Εμεις το μελεταγα και το παθα με τον λοξυγγα 4 φορες!!! Εντομεταξυ με τους κολικους τον εχω κακομαθει ολο στα χερια στο ωμο γιατι τον ανσκουφιζει και το βραδυ στο κρεβατι μας. Δεν μπορω να τον βλεπω να ποναει μονος του στο κρεβατι ρε κοριτσια. Τον παιρνω διπλα μου και τον βαζω στο στηθος και του κανω μασαζ στην κοιλιτσα...

Μια καλη μερα να εχουμε ολες και ολα τα μπεμπακια


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..!

Ναι στο πορτ μπεμπε εχω κλίση στο κρεβατακι του εχω βάλει ένα βιβλίο μόνο αλλα πρέπει να το φτιάξω κ αυτο... Αν κ τη πιο πολυ ώρα τη βγάζει στο ρηλαξ! Μερικές φορές κ μες τη νύχτα αν δε μπορω να τον ηρεμήσω φέρνω το ρηλαξ στο δωμάτιο...

Κ εγω της Chico εχω μου το έκαναν δώρο...

Carnation ωραία τα 3ωρα ! κοιμηθηκα κ εγω λιγο το βραδυ! γενικα ο συνδυασμοσ 3ωρο κ χωρισ θηλαστρο τελειο !! αλλα τώρα με τις γουλιες σκέφτομαι μήπως πρέπει να τα κάνω 2ωρα τουλαχιστον τη μέρα! Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο ο πόνος απο τον κόλικο ειναι συνεχομενος; Δηλαδη μιση ώρα χωρις να σταματάει ότι κ να κανείς; Εγω στην αρχη νόμιζα ότι είχε αλλα όταν τον είδε η παιδιατρος κ άκουσε τη κοιλίτσα μου λέει δεν έχει κολικους ακόμα.. Φοβάμαι μήπως με την ανησυχία που έχει με τη παλλινδρομηση δεν το καταλάβω!

Rinoui εσυ καθε 2 ώρες το βάζεις στο στήθος το μωράκι; Γα τα γαλακτοκομικά η παιδιατρος δε μου είπε κρυφά κ φανερά... Μου είπε μόνο φανερά γαλα τυριά κ τέτοια...κ βλέπουμε...ναι βάρος παίρνει ! Περίπου 180 - 200 γραμμάρια στις 4-5 μέρες.. Τώρα όμως που ξεκίνησε τις γουλιες τη Τετάρτη θα τον ξανα ζυγισω να δώ....

Πάντως σχεδόν 100.000 φορές τη μέρα σκέφτομαι μήπως να κόψω το θήλασμο; Για να είμαι ακριβής τη νύχτα!


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Filh θα κανεις οπως αισθανεσαι εσυ καλυτερα παντως ειναι κριμα να το σταματησεις τωρα που φτιαχνιυν τα πραγματα. Εγω που δινω και ξενο εχω βαρεθει να αποστειρωνω μερα νυχτα και να βραζω - αποστειρωνω και νερο για το γαλα... αστο καλυτερα!

2ωρα δεν βρισκω το λογο να το κανεις γενικα σπανια ακους γευμα σε 2ωρο μηπως βαρυστομαχιαζει ετσι? Ρωτα και το γιατρο. Και παλι ομως σου λεω θα κανεις οπως αισθανεσαι χωρις ενοχες.

Οι κολικοθ δεν ειναι συνεχομενοι εγω ακουω τα αερια μεσα στην κοιλιτσα του και απ εξω βεβαιως βεβαιως!!!

Α και σημερα που πηρα την παιδιατρο να μου αλλαξει γαλα για τους κολικους της ειπα οτι ο μικρος μου εχει βγαλει καναδυο φορες γοθλιτσες μηπως εχει παλληνδρ και μου λεει κατσε να δοκιμασουμε πρωτα αυτο για τους κολικους πριν μπλεξουμε με τα γαλατα της παληνδρ γιατι ειναι παχυα και μπορει να μπλεξεις και να μην τα τρωει.

Εχετο κι αυτο υποψιν σου...


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είπε συχνα κ μικρα γεύματα... Αλλα εγω εκείνη την ώρα που μιλήσαμε δε σκέφτηκα ότι τώρα μονο τον βαζω στο στηθοσ κ πως να υπολόγισω τα μικρα γεύματα;

Όλες βάζετε τα μωρακια κ στα 2 στήθη; Εγω όταν ειναι στο δεξι κανένα τέταρτο μόνο εκει...

Στο αριστερο επειδη ξέρω είχα λιγότερο γάλα τον αφήνω 20 λεπτα εκει κ 5 λεπτα μετα στο δεξι... Περίπου τώρα...

Τα βραδιά πάντως δε παλευονται... Μπορει να ειναι κ μια ώρα στο στήθος για να φάει 10 λεπτα... Πιστεύω καταλάβατε ότι σήμερα ειναι κακή μέρα για μένα ε;; Κ γκρίνιαζω πολυ...

Εγω ακούω κάι το εντερακι του που κ που στην αρχη που τον βάζω να το ταισω.. Κ κλαίει.. Κ μετα συνήθως κάνει κακα κ ηρεμει...


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια τι μέρα και αυτή την μια μερα είναι καλά τρώει και τριωρα και κατι μερες οπως η σημερινή δεν ξέρεις τι θέλει. .. γκρινιάζει συνέχεια την βαζω στο στηθος ψευτοπινει και απλα κάθεται την δινω στον αντρα μου η την βαζω στο κρεβάτι και γκρινιάζει πηρα την παιδιατρο κολικους έχει μάλλον και μου για σταγονες ινφακολικ ή σιμφακολικ τα ξερει καμια λεει ειναι φισικο προϊόν φοβάμαι λιγο να της τα δώσω...

Filh λεω μηπως βγαζει στο ρηλαξ από το κουνα κουνα λεω τωρα... εγω ενα διαστημα για 3 βραδια εδινα μονο ξενο για να κοιμαμαι στα 3ωρα γτ θηλαζε καθε ωρα και μισάωρο αλλα η παιδίατρος μου είπε οτι είναι σαν να δινω μισα ξενο και μισα θηλασμο και μονο ενα ξενο αν θελω . Ετσι αν ειναι ανυσηχη (γτ ειναι 12με 3 υο βραδυ) δεν κοιμαται ετσι την θηλαζω και μετα λίγο ξενο ισα να ηρεμήσει. Μην το κόψεις μπορείς να δοκιμασεις κάτι τέτοιο εσύ θα το κρινεις βέβαια. Εγω δεν εχω και βοήθεια ... και οταν κανει κατι τέτοια οπως σημερα ... μετα ειμαι πτωμαααα.....:-(


KDeIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τι μέρα και αυτή την μια μερα είναι καλά τρώει και τριωρα και κατι μερες οπως η σημερινή δεν ξέρεις τι θέλει. .. γκρινιάζει συνέχεια την βαζω στο στηθος ψευτοπινει και απλα κάθεται την δινω στον αντρα μου η την βαζω στο κρεβάτι και γκρινιάζει πηρα την παιδιατρο κολικους έχει μάλλον και μου για σταγονες ινφακολικ ή σιμφακολικ τα ξερει καμια λεει ειναι φισικο προϊόν φοβάμαι λιγο να της τα δώσω...

Filh λεω μηπως βγαζει στο ρηλαξ από το κουνα κουνα λεω τωρα... εγω ενα διαστημα για 3 βραδια εδινα μονο ξενο για να κοιμαμαι στα 3ωρα γτ θηλαζε καθε ωρα και μισάωρο αλλα η παιδίατρος μου είπε οτι είναι σαν να δινω μισα ξενο και μισα θηλασμο και μονο ενα ξενο αν θελω . Ετσι αν ειναι ανυσηχη (γτ ειναι 12με 3 υο βραδυ) δεν κοιμαται ετσι την θηλαζω και μετα λίγο ξενο ισα να ηρεμήσει. Μην το κόψεις μπορείς να δοκιμασεις κάτι τέτοιο εσύ θα το κρινεις βέβαια. Εγω δεν εχω και βοήθεια ... και οταν κανει κατι τέτοια οπως σημερα ... μετα ειμαι πτωμαααα.....:-(

Υπομονη... Τελικα έτσι κάνουν όλα τα μωρακια...

Όχι στο ρηλαξ δεν τον κουναω... Απλα τον αφήνω εκει...κ έτσι όπως ειναι λίγο πιο μαζεμενος ειναι κ μικρόυλης νιώθει μάλλον σαν αγκαλια... Ειναι κ όρθιος λίγο κ ανακουφιζεται απο τις γουλιες...

Κ εγω τα ίδια! Όλομοναχή.. Ο άντρας μια δουλεύει κ βάρδιες κ λείπει ποτε όλο το πρωι ποτε όλη μέρα κ ποτε όλη νύχτα... Κ όταν δουλεύει το απόγευμα δε μπορω να ηρεμήσω να κοιμηθώ ... Σήμερα όλη μέρα ούτε 5 λεπτα δεν εχω κλείσει μάτι.. Κ το προηγούμενο βράδυ ήταν αφήστε τα!

Σήμερα δε ξέρω πως θα βγει η νύχτα... Ελπίζω να ειναι ήσυχος...


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδινα ινφακολικ κάθε μέρα από 40 ημερών μέχρι 3 μηνών. Μην το φοβάσαι καθόλου.... δεν έχει παρενεργείες. Θα το δεις αν το ψάξεις και στο internet. Για να δράσει πρέπει να το παίρνει 1 βδομάδα.

Αιμοροιδες απέκτησα και εγώ μετα την εγκυμοσύνη... και πέθανα από τον πόνο!!!!!!!!! Φώναξα ως και γαστεντερολογο στο σπίτι....

Λοιπόν είναι πολύ συχνό φαινόμενο... λόγω του θηλασμού η γυναίκα αφυδατώνεται και δημιουργούνται. Άρα πάρα πολύ νερό... και αναταση.....

Βασικά ενώ εγώ δεν μπορούσα να το κάνω μόνη μου δεν είναι δύσκολο....

Ξυλοκαίνη και το κλειδί είναι να τις κρατήσεις όσο γίνεται περισσότερο μέσα... δεν αρκεί να τις πιέσεις λίγο (όπως έκανα εγώ)... τουλάχιστον 10 λεπτά...

Και αλοιφές μετά...υπάρχουν και συμβατές με το θηλασμό.

Τέλος μου έδωσε να πιω και λίγο λαδάκι... μέρα παρά μέρα... το nujol...

Και απο φαγητά... δεν θυμάμαι όλα... αλλα πάντως όχι σοκολατα... μήλο.. λιπαρά...


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας διάβασα κατά τύχη και είπα μήπως βοηθήσω :-)

Υπομονή με το θηλασμό... οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες... μετά γίνεται πανεύκολο!!!!! Εκτός από την μαμά μαθαίνει και το μωρό.

Τις ευχές μου σε όλες... να σας ζήσουν τα μωράκια σας


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Λοιπόν, εκτός από τα θέματα που σας έχω αναφέρει, έχω κ το εξής:

Η μπέμπα κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου κ για να τη μεταφέρω στην καλαθούνα πρέπει να έχει κοιμηθεί πολύ καλά στην αγκαλιά μου. Το βράδυ όμως γίνεται χειρότερο... Σχεδόν πάντα κοιμάται πάνω μου κ όταν τη βάζω στην καλαθούνα ξυπνάει. Με αποτέλεσμα, σχεδόν πάντα να κοιμάται στην αγκαλιά μου. Τί μπορώ να κάνω για να κοιμάται στην καλαθούνα;;;

[quote name='

Rinoui εσυ καθε 2 ώρες το βάζεις στο στήθος το μωράκι; Γα τα γαλακτοκομικά η παιδιατρος δε μου είπε κρυφά κ φανερά... Μου είπε μόνο φανερά γαλα τυριά κ τέτοια...κ βλέπουμε...ναι βάρος παίρνει ! Περίπου 180 - 200 γραμμάρια στις 4-5 μέρες.. Τώρα όμως που ξεκίνησε τις γουλιες τη Τετάρτη θα τον ξανα ζυγισω να δώ....

Πάντως σχεδόν 100.000 φορές τη μέρα σκέφτομαι μήπως να κόψω το θήλασμο; Για να είμαι ακριβής τη νύχτα!

Εγώ τη βάζω οπότε το ζητήσει. Τη μέρα πιο συχνά' date=' τα βράδια, αν ειναι καλά, ανά 3ωρο περίπου. Το θηλασμό γιατί να τον κόψεις; Στην παλινδρόμηση ειναι καλύτερος ο θηλασμος. Αν ειναι θέμα κούρασης, μπορεις να δώσεις κάποιο βραδυ ενα μπουκάλι. Αλλά να ξέρεις ότι μπορεί να έχει πιο έντονο πρόβλημα παλινδρόμησης.

Όλες βάζετε τα μωρακια κ στα 2 στήθη; Εγω όταν ειναι στο δεξι κανένα τέταρτο μόνο εκει...

Στο αριστερο επειδη ξέρω είχα λιγότερο γάλα τον αφήνω 20 λεπτα εκει κ 5 λεπτα μετα στο δεξι... Περίπου τώρα...

Τα βραδιά πάντως δε παλευονται... Μπορει να ειναι κ μια ώρα στο στήθος για να φάει 10 λεπτα... Πιστεύω καταλάβατε ότι σήμερα ειναι κακή μέρα για μένα ε;; Κ γκρίνιαζω πολυ...

Εγω ακούω κάι το εντερακι του που κ που στην αρχη που τον βάζω να το ταισω.. Κ κλαίει.. Κ μετα συνήθως κάνει κακα κ ηρεμει...

Θα σου έλεγα να τον αφήνεις όσο θέλει να θηλάζει. Μην υπολογίζεις το χρόνο.

Όσο για το εντεράκι που το ακούς, έχω την εντύπωση ότι ειναι σημάδι κολικού. Ειδικά αν σταματάει μόλις κάνει κακάκια του.


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

Rinoui κ για κούραση κ γιατι σκεφτόμουν ότι δε ξέρω πόσο τρώει... Χθες ήμουν κουρασμένη το έβγαλα με το θηλαστρο κ το έδωσε ο άντρας μου... Κ κοιμήθηκα ένα 2ωρο! Κ 1,5 ώρα το πρωι κ νιώθω άλλος άνθρωπος!

Ποιος το περίμενα με 3 ώρες σπαστικο ύπνο να είμαι έτσι!!

Καλα κ εμένα η αγκαλια γθα να κοιμηθεί η ρηλαξ... Πήρα κ ένα παιχνιδάκι με μουσική τίποτα! Κ αν κοιμηθεί στο πορτ μπεμπε πρέπει να είμαι απο πάνω να του χαϊδεύω το κεφάλακι κ το χεράκι του...αλλα αν φοβηθεί κ τιναχτει παει δε ξανα κοιμάται...

Κ κάπου διάβασα ότι πρέπει σιγα σιγα μετα το πρωτο-δεύτερο μήνα να μάθουν να ήρεμουν μόνα τους αν ξυπνήσουν... Εγω λέω υπομονη επειδη ειναι αρχη ελπίζω μετα να στρώσει κ αυτο....


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

σας διάβασα κατά τύχη και είπα μήπως βοηθήσω :-)

Υπομονή με το θηλασμό... οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες... μετά γίνεται πανεύκολο!!!!! Εκτός από την μαμά μαθαίνει και το μωρό.

Τις ευχές μου σε όλες... να σας ζήσουν τα μωράκια σας

Ευχαριστούμε ! Να χαίρεσαι κ εσυ το παιδάκι σου!!


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Filh και εγώ έχω αρχίσει να την αφήνω μόνη της στην καλαθούνα ξύπνια κ οταν αρχίζει τη γκρίνια δεν πηγαίνω αμέσως, εκτός αν σπαράζει στο κλάμα. Στη λίγη γκρίνια την αφήνω μόνη της. Αλλά βάσανο να κοιμαται στην αγκαλιά μου κ να παραμένει όλη την ώρα του ύπνου της στην αγκαλιά μου...

Για να ξεκουραστείς, θα σου πω το κλασικό, να κοιμάσαι οταν κοιμαται κ το μωρο. Μονο έτσι θα αντέξεις. Αλλά ειναι κρίμα να αφήσεις το θηλασμο... Δώσε ίσως κάποιες φορές λίγο ξένο να ξεκουράζεσαι.


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

Οταν είμαι μονη μου σπίτι κ δουλεύει ο άντρας μου κ δεν είμαι τέρμα κουρασμένη δυσκοκευομαι να κοιμηθώ με το μωρο... Εχω λίγο άγχος μη δε το ακούσω κ τέτοια... Βεβαια αυτο καθε μέρα ειναι κ καλύτερα....

Για να δώσω ξένο πρέπει να βγάλω το δικο μου να μη ποναω... Οπότε το ίδιο ειναι... Το πολυ πολυ αν γκρινιαζει πολυ κ δε συνεργαζεται να βγάζω το δικο μου να του το δίνω με μπιμπερο που δε δυσκολεύεται κ αυτός....


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω τον αφήνω στη καλαθουνα να γκρινιαζει αλλα δεν ηρεμει νομίζω ίσα ίσα γίνεται χειρότερα... Αλλα θα συνεχίσω να το κάνω μπάς κ φτιάξει... Πήρα κ ένα πανακι το βάζω πάνω μου να πάρει τη μυρωδιά να το αφήνω δίπλα του... Βεβαια ακόμα ούτε σε αυτο δίνει σημασία!!


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...