Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

11 minutes ago, Rena87 είπε:

Ειρηνακι μου από όταν ήρθε μέχρι σήμερα όλο τέτοια μου λέει.. όσο κ να θέλω να την αγνοησω..δεν γίνεται.  Αλλά αυτό π είπε σήμερα.  Δλδ ελεος..

Την επόμενη φορά πες της ότι έχεις λοιμωδη μονοπυρηνωση  ( Θεός φυλάξει! !!)Δε θα ξαναπατησει σπίτι σου η κακιασμενη! Και χάνεις και τις μέρες σου εξαιτίας της.  Ουστ!  Είδες? ?το λέει κι ο άντρας σου!! Το σπίτι είναι άσυλο.  Να αφήνετε να μπαίνουν μόνο όσοι σας αγαπούν. 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρενα μου δ δικαιολογειται λογω ορμονων.απλα ηθελε να σε μιωσει για να φανει πιο πανω.αχαριστη εφισον την φιλοξενεις.τι πιο φυσιολογικο να λες οτι θες ενα παιδακι.κ εμμονη να σου εγινε τι την κοφτει;αφου.δ παραπονιεται ο αντρουλης.σου που τον ξεζουμιζεις τι θελει.αυτη;κ περασες κ πολλα ματακια μου.λογικο ειναι να μιλας γι αυτο.εμας δ μας πρηζεις καθολου.μην κλαιες για βλακες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Τονι@ είπε:

Την επόμενη φορά πες της ότι έχεις λοιμωδη μονοπυρηνωση  ( Θεός φυλάξει! !!)Δε θα ξαναπατησει σπίτι σου η κακιασμενη! Και χάνεις και τις μέρες σου εξαιτίας της.  Ουστ! 

Με έκανες και γελασα..  ευχαριστώ τονακι μου .. πολύ..  για μια στιγμή ένιωσα ότι εγώ κάνω το λάθος κ να πάρω να μιλάω όλο για αυτό γιατί μάλλον γίνομαι αφορητη. Όμως όχι έχεις δίκιο.  Αυτή είναι κακία.  Εγώ θέλω το μωρό μου  κ θα το φωνάζω μέρα νύχτα! !

1 minute ago, vikib είπε:

ρενα μου δ δικαιολογειται λογω ορμονων.απλα ηθελε να σε μιωσει για να φανει πιο πανω.αχαριστη εφισον την φιλοξενεις.τι πιο φυσιολογικο να λες οτι θες ενα παιδακι.κ εμμονη να σου εγινε τι την κοφτει;αφου.δ παραπονιεται ο αντρουλης.σου που τον ξεζουμιζεις τι θελει.αυτη;κ περασες κ πολλα ματακια μου.λογικο ειναι να μιλας γι αυτο.εμας δ μας πρηζεις καθολου.μην κλαιες για βλακες

Βικακι μου ευχαριστώ που υπάρχεται.. ΜΑ τι να ζηλέψει από εμενα; έχει ήδη το παιδάκι της κ περίμενει κ άλλο.  Ενώ εγώ δεν έχω τίποτα.  Γιατί να μου φέρεται ετσι; 


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Rena87 είπε:

Με έκανες και γελασα..  ευχαριστώ τονακι μου .. πολύ..  για μια στιγμή ένιωσα ότι εγώ κάνω το λάθος κ να πάρω να μιλάω όλο για αυτό γιατί μάλλον γίνομαι αφορητη. Όμως όχι έχεις δίκιο.  Αυτή είναι κακία.  Εγώ θέλω το μωρό μου  κ θα το φωνάζω μέρα νύχτα! !

Ναι αγάπη μου.  Και να μην αφήνεις μέσα στο σπίτι σου τόσο τοξικους ανθρώπους.  Θα έρθει το μωρό σας πολύ γρήγορα.  Άσε τους κακούς να λένε. Εδώ κι εμένα μου λένε. .Μην το ψάχνεις. Καθάρισε τη ζωή σου και το σπίτι σας. Εγώ έχω αρχίσει και το κάνω και νιώθω πολύ πιο ήρεμη. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, jane.austen είπε:

Φυσικά δε γενίκευω βρε ioio.. Ανέφερα μόνο για τη συγκεκριμένη γιατρο την εμπειρία μου και τίποτα παραπάνω... Δεν έγραψα για όλες τις γυναικολογους.. 

Ρενακι μην κατηγορείς τον εαυτό σου.. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ευχαριστιοτνται να μειώνουν τους άλλους.. Μη μπαίνεις στο τρυπακι αυτο κοπέλα μου.. 

Έχεις δίκιο καλό μου.. αλλά είναι πολύ άδικο.. πως μπορούν έτσι απλά να σε χτυπάνε εκεί που πονας;  η είμαι πολύ αθώα..η πολύ βλακας.  Αλλά εγώ δε θα το έκανα ακόμα κ αν δεν συμπάθουσα κάποιον...


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, eirinaki1981 είπε:

Κοριτσια,θα ακουσετε πολλα & απο διαφορους,μη δινετα βαση σε τιποτα!παιδι θα κανετε!!!αυτο ειναι σιγουρο!

Μια φορα ειμασταν σε ενα γλεντι γαμου & καθως ειμασταν 2χρονια παντρεμενοι,ηταν περιεργο που δε ημουν εγκυος ενω η συνυφαδα μου εμεινε αμεσως,ερχεται ενας γνωστος και τι μου λεει;εσεις ακομη δεν κανατε παιδι;ποιος απο τους δυο ειναι τζουφιος(χαλασμενος);τι του απαντας τοτε;ηλιθιοι υπαρχουν πολλοι!η δε συνυφαδα ελεγε πισω απο την πλατη μου οτι τη ζηλευω & η πεθερα μια μερα που με πηραν τα κλαματα λογω πιεσης με το θεμα παιδιου,γυρισε & μου ειπε οτι αν δεν θελει ο θεος,δεν θα κανεις παιδι!

Βρε το τι θα ακουσετε,δεν λεγεται,κλειστε αυτιααααα!!!

Να μη στεναχωριεσαι καθολου & μακρια απο αρνητικους ανθρωπους!δυστυχως δεν σκεφτονται ολοι καλοπροαιρετα!εμενα με στηριξαν ελαχιστοι ανθρωποι,ουτε οι συγγενεις πουκι αυτοι ψαχνουν ευκαιρια για κοτσομπολιο!

  • Μου αρέσει 1

ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, eirinaki1981 είπε:

Να μη στεναχωριεσαι καθολου & μακρια απο αρνητικους ανθρωπους!δυστυχως δεν σκεφτονται ολοι καλοπροαιρετα!εμενα με στηριξαν ελαχιστοι ανθρωποι,ουτε οι συγγενεις πουκι αυτοι ψαχνουν ευκαιρια για κοτσομπολιο!

Άσε ειρηνακι μου..τους είδα κ εγώ τους συγγενείς μου στην αποβολη μου.  Τι θα πουν στο χωριό σκεφτοντουσαν που τους κερασάν για τα ευχαριστα κ έπρεπε μετά να τους πούνε ότι το έχασα.  Είναι πολύ λυπηρο κορίτσια.  Αλλά έτσι είναι η ζωή.. πολύ σκληρή. 

16 minutes ago, Τονι@ είπε:

Ναι αγάπη μου.  Και να μην αφήνεις μέσα στο σπίτι σου τόσο τοξικους ανθρώπους.  Θα έρθει το μωρό σας πολύ γρήγορα.  Άσε τους κακούς να λένε. Εδώ κι εμένα μου λένε. .Μην το ψάχνεις. Καθάρισε τη ζωή σου και το σπίτι σας. Εγώ έχω αρχίσει και το κάνω και νιώθω πολύ πιο ήρεμη. 

Ναι αγάπη.. δεν θα την ξαναβάλω σπίτι μου. Μου ήρθε πολύ απότομα..δεν το περίμενα.  

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Abbot είπε:

Κοριτσακια σας καληνυχτω!!! Το μηνυμα της αποψινης βραδιας: μακρια απο τοξικους ανθρωπους!!!

Καλο βράδυ αγάπη κ σε ευχαριστώ!!  Μακρυάαααα


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Rena87 είπε:

Με έκανες και γελασα..  ευχαριστώ τονακι μου .. πολύ..  για μια στιγμή ένιωσα ότι εγώ κάνω το λάθος κ να πάρω να μιλάω όλο για αυτό γιατί μάλλον γίνομαι αφορητη. Όμως όχι έχεις δίκιο.  Αυτή είναι κακία.  Εγώ θέλω το μωρό μου  κ θα το φωνάζω μέρα νύχτα! !

Βικακι μου ευχαριστώ που υπάρχεται.. ΜΑ τι να ζηλέψει από εμενα; έχει ήδη το παιδάκι της κ περίμενει κ άλλο.  Ενώ εγώ δεν έχω τίποτα.  Γιατί να μου φέρεται ετσι; 

σε ζηλευει ματια μου!!!!!..... παει τελειωσε.... εισαι πιο ωραια.... δεν εχεις τις υποχρεωσεις του παιδιου....μηπως κι ο αντρας της εχει πει καλα λογια για σενα..... δεν υπαρχει....σε ζηλευει ματια μου σου λεω!!!!! κι οταν με το καλο κανεις παιδι παλιθ σε ζηλευει!!!!!! κομπλεξ κατωτεροτητα κι ανωτεροτητας..... ενα πραγμα...... και εξφεντωνιζουν πικρα βελη!!!!!!!

μην πτοεισαι!!!!! απλα δεν σου αξιζει η παρεα της!!!!!!

  • Μου αρέσει 1

pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 minute ago, 17μαρτη2015 είπε:

σε ζηλευει ματια μου!!!!!..... παει τελειωσε.... εισαι πιο ωραια.... δεν εχεις τις υποχρεωσεις του παιδιου....μηπως κι ο αντρας της εχει πει καλα λογια για σενα..... δεν υπαρχει....σε ζηλευει ματια μου σου λεω!!!!! κι οταν με το καλο κανεις παιδι παλιθ σε ζηλευει!!!!!! κομπλεξ κατωτεροτητα κι ανωτεροτητας..... ενα πραγμα...... και εξφεντωνιζουν πικρα βελη!!!!!!!

μην πτοεισαι!!!!! απλα δεν σου αξιζει η παρεα της!!!!!!

Μα τι να ζηλέψει  από εμενα Μαρτακο μου; έχει το παιδί της κ το μωρό που περιμένει.   . Ενώ εγώ τίποτα.  Ο άντρας της είναι άλλος άνθρωπος εντελώς.  Απορώ πως είναι μαζί της με αυτή την ψυχή που έχει.. ; κ κατάλαβε που με πληγωσε..αλλά δεν την ένοιαξε.  Κ ένιωσα κ σα δουλα.  Ξύπνησα από τις 9  σήμερα Για να καθαρίσω όλο το σπίτι γιατί την ενοχλούν οι τρίχες του σκύλου μου κ φοβάται που είναι έγκυος.  Εγώ ξεσκιζομαι και αυτή μου λέει ότι είμαι αφορητη επειδή ονειρεύομαι το μωρό μου . Μάλλον σκύλα πρέπει να γίνω τελικά..  αλλά έλα που δεν μπορώ..

Κορίτσια ευχαριστώ ευχαριστώωωωω... ευτυχως που μπήκαμε κ μου γράψατε.  Ευχαριστώ.  Για μια στιγμή πίστεψα πως μπορεί να είμαι παράλογη.  Αλλά ναι..είμαι η βουρλισμενη κερκυραια που θέλω απεγνωσμένα  ένα πλασματακι στην αγκαλιά μου κ θα το λέω όσο θέλω!! Σας αγαπώ.  Καλό βράδυ!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama82 είπε:

Τετοια ατομα σαμερακι δεν επιβιωνουν στην παρεα μας!!!  Δεν τα θελουμε!!  Εχουμε κοινο στοχο και σεβασμο η μια στην αλλη!! 

εννοειτε!!!!!

1 hour ago, Rena87 είπε:

Κορίτσια μου σχολασα πάλι αργά κ σας διαβασα γρήγορα.  Είμαι πολύ στενοχωρημερνη.  Σας είπα ότι έχω μια φίλη εδώ..βασικα η γυναίκα του κολλητου του άντρα μου.. εγώ δεν την ήξερα πολύ καλά.  Θέλω να μοιραστώ κάτι μαζί σας κ να μου πείτε τη γνώμη σας ειλικρινά όμως . Η κοπέλα είναι έγκυος κ επειδή μένει σε επαρχία κ δεν εμπιστεύεται εκεί γιατρό.. έρχεται εδώ κ τη φιλοξενω. 6η εβδομάδα είναι . Άρχισα λοιπόν να της λέω κ εγω την ιστορία μου όπως την ξέρετε.. και να της λέω το ποσό πολύ θέλω ένα μωρό.  Από τη μέρα που ήρθε μου πετούσε διαφορά ειρωνικά αλλά σήμερα πάρα έγινε . Μου λέει κορίτσια ότι έτσι που κάνω που μιλάω συνέχεια για αυτό.. ότι δεν πρόκειται να πιαστω . Ότι κατανταω αφορητη στους άλλους..το γρουσουζευω που το μελεταω συνέχεια.. γίνομαι κουραστική με αυτό που κάνω κ να σταματησω να το κάνω  και πολλά τέτοια.  Ενώ εκείνη..μου μιλάει συνέχεια για το μωρό της. .όλη την ώρα.. που άκουσε την καρδιά του κ ήταν υπέροχα.  . Κ της λέω.. όπως μου λες κ εσύ αυτό που νιώθεις..σου λέω κ εγω για εμένα..γιατί να είναι κακό αυτο; κ τι μου απαντάει; άλλο εγώ.. εγώ είναι έγκυος όμως..εσύ δεν είσαι.  . Με έκανε κ κλαίω.  

Κορίτσια πείτε μου αληθεια; γίνομαι αφορητη;;  δηλαδή δεν έχω δικαίωμα να λέω για το μωρό που θέλω; είναι κακο; η αλήθεια είναι ότι στις συζητήσεις μου γενικά..πάντα εκεί καταλήγω.  Το λέω συνέχεια.. το σκεφτομαι συνέχεια.. το παραδέχομαι.. ΜΑ το θελω τόσο πολύ να έχω ένα μωρό.. Με σκέφτομαι μανούλα.. κοιμάμαι κ ονειρεύομαι τη στιγμή που μου ακουμπάει το μωρό στο στήθος πρώτη φορά.  Το λαχταρω κορίτσια.. είναι τόσο κακο;; πείτε μου αληθεια; κατανταω κουραστικη;  συγνωμη αν το κάνω..αληθεια.. απλά το έχω τόσο ανάγκη.. τόση λαχτάρα..  και αυτή νομίζω ότι μου τα κάνει επίτηδες..δεν ξέρω γιατί ενώ εγώ φέρομαι άψογα.  Σέβομαι την κατάσταση της κ δεν αντέδρασα άσχημα . Κ κάθομαι κ κλαίω μόνη μου κ σας τα λέω τώρα .   Δλδ γιατί μου τα λέει.. δεν ξέρει ότι θ με πληγωσει; η μάλλον αυτό ήθελε.  . Θέλω να φτάσει η Παρασκευή να φύγει.. αληθεια. . 

Καμία δεν πρόλαβα... κοιμηθηκατε... :-(

αααα την κακιασμενη!!!!!!  εσυ αγαπουλινο μου θα γινεις ποοολυ γλυκεια και τρυφερη μανουλα.... αυτη να κοιταει την μουρη της και τι παιδιαθα αναθρεψει...... τι θα βγουν αραγε?????

1 hour ago, Τονι@ είπε:

Κοριτσακι μου γλυκό. ...δεν έχω λόγια. .δεν θέλω να νευριασω γιατί θα νευριασω τόσο πολύ που θα σου ζητήσω το τηλέφωνο της.  Μην της δίνεις σημασία.  Και φυσικά για να το ξεκαθαρίσουμε  από τώρα δεν είναι δικαιολογία οι ορμονες της εγκυμοσύνης.  Κι εγώ είμαι έγκυος.  Είχα εγώ τέτοια συμπεριφορά ποτε? ?  Αυτό δείχνει ότι όχι μόνο είναι κακός άνθρωπος αλλά δεν θέλει να βλέπει κανέναν άλλο να αποκτά ότι έχει αυτή γιατί μόνο έτσι νιώθει ανώτερη.  Μην κλαις κορίτσι μου. Ο Θεός τα βλέπει όλα.  Και μην σταματήσεις ποτε να εκφράζεις με αγάπη αυτό που λαχταράς και αγαπάς.  Θέλει μεγάλη καρδιά να αγαπάς και να αφοσιωνεσαι σε κάτι που δεν έχεις αποκτήσει ακόμα. Κι εσύ το έχεις. Είσαι υπέροχη και να ξέρεις ότι όταν έρθει το μωρό σου θα μεγαλώσει σε ένα σώμα γεμάτο αγάπη και όχι δηλητήριο. 

οι ορμονες βγαζουν αυτα που σκεφτομαστε!!!! εχουμε πιο εντονα συναισθηματα!!!!!!! ειμαστε πιο υπερβολικοι!!!!! δεν βγαζουν κακιες!!!!! αυτη εβγαλε αυτο που ειναι!!!!!!

55 minutes ago, Rena87 είπε:

Ειρηνακι μου από όταν ήρθε μέχρι σήμερα όλο τέτοια μου λέει.. όσο κ να θέλω να την αγνοησω..δεν γίνεται.  Αλλά αυτό π είπε σήμερα.  Δλδ ελεος..

Αχ αγάπη.. δυστυχώς είμαι τόσο ευαίσθητη που πίστεψε με ..το μωράκι της σκέφτομαι. . ΤΙ φταίει αυτό αν εγώ την πετάξω έξω.. που πραγματικά αυτό μου ήρθε εκείνη την ώρα. Ο άντρας μου μου λεει την επόμενη φορά που θα έχει ραντεβού δε θέλει να τη φιλοξενήσουμε εμείς κ θα βρει δικαιολογία να πει στο φίλο του. Μα γιατί τόση κακία; κ είναι κ μάνα..  Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου ..ευχομαι κ σε εσένα το μωράκι σου κ μακαρι να είναι τώρα τώρα..  

μπραβο του αντρουλη σου!!!!! αντε να βρουν αλλου να αμολισει τις κακιες της!!!!!!

21 minutes ago, Rena87 είπε:

Μα τι να ζηλέψει  από εμενα Μαρτακο μου; έχει το παιδί της κ το μωρό που περιμένει.   . Ενώ εγώ τίποτα.  Ο άντρας της είναι άλλος άνθρωπος εντελώς.  Απορώ πως είναι μαζί της με αυτή την ψυχή που έχει.. ; κ κατάλαβε που με πληγωσε..αλλά δεν την ένοιαξε.  Κ ένιωσα κ σα δουλα.  Ξύπνησα από τις 9  σήμερα Για να καθαρίσω όλο το σπίτι γιατί την ενοχλούν οι τρίχες του σκύλου μου κ φοβάται που είναι έγκυος.  Εγώ ξεσκιζομαι και αυτή μου λέει ότι είμαι αφορητη επειδή ονειρεύομαι το μωρό μου . Μάλλον σκύλα πρέπει να γίνω τελικά..  αλλά έλα που δεν μπορώ..

Κορίτσια ευχαριστώ ευχαριστώωωωω... ευτυχως που μπήκαμε κ μου γράψατε.  Ευχαριστώ.  Για μια στιγμή πίστεψα πως μπορεί να είμαι παράλογη.  Αλλά ναι..είμαι η βουρλισμενη κερκυραια που θέλω απεγνωσμένα  ένα πλασματακι στην αγκαλιά μου κ θα το λέω όσο θέλω!! Σας αγαπώ.  Καλό βράδυ!

κερκυραια μου.... με τον αερα σου..... με την φιλοξενια σου..... μετην ομορφια σου...... μετον σκυλακο σου τον ομορφο...... με τον αντρουλη σου...... με την απειρη λαχταρακαι αγαπη για το μωρακι σου...... που δεν εχει αυτη να δωσει ιχνος τρυφεροτητας....... τοοοσα εχεις!!!!!! λαμπεις αστερακι μου!!!!! και ναι θατο ξαναοω ΣΕΕΕ ΖΗΛΕΕΕΥΕΙΕΙ!!!!!!!!! ακου και μενα.... κατι ξερω!!!!!

  • Μου αρέσει 2

pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.λοιπον ρενακι...μακρυα απο αυτην την κυρια που θα επρεπε να σε ευγνωμονει...καθαριζεις κ το σπιτι!!!!ασε μας κουκλιτσα μου....εχω σκυλο κ αμα σ αρεσει..ακου εκει...να παρακαλει να μη βρεθει στη δικη σου θεση κ δει πως ειναι να χανεις παιδι στην κοιλια..αμποτ θα συμφωνησω μαζι σου για το που ερχονται τα παιδια...οσο για τις ατακες εχω ακουσει τη χειροτερη που μπορει να ακουσει γυναικα: ''στην τελικη τι κλαις??ας ησουν αξια να το κρατησεις!!!''τι καλος ανθρωπος αυτος που μου το ειπε.....η εκδικηση ηταν ενα πιατο που το εφαγε καυτο κ ακομα το φυσσαει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σάμμερ, με άφησε άφωνη ο τύπος!!!! Δεν του είπες εδώ ο θεός έκανε εσένα άνθρωπο! 

Ρένα, σίγουρα ΖΗΛΕΥΕΙ!!! Όλοι αυτοί οι κομπλεξικοί προσπαθούν να σε χτυπήσουν εκεί που πονάς. 

Όταν ήμουν στην προσπάθεια δεν το συζητούσα καθόλου, για να αποφύγω αυτές τις ατάκες.  Είχα την εμπειρία που άργησα να εμφανίσω σχέση σε συγγενείς και μου την έλεγαν για αυτό. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα. Δεν σας έγραψα εχθές γτ δν ήμουν καλά. Δυστυχώς οι κύστεις δεν έφυγαν και ειναι κύστεις ενδομητρίωσης. Θα κανω τωρα κι αλλες εξετασεις αιματος και μαγνητικη και θα πρεπει να τις αφαιρεσω λαπαροσκοπικα. 

Οι προσπαθειες για μπεμπε στοπ. Αυτο πολυ με εριξε. 


k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...