Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 ώρες πρίν, Melie είπε:

      Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά το λίκνο για μένα ήταν εντελώς άχρηστη αγορά. Με το που το έβαζα εκεί, ξυπνούσε στο δευτερόλεπτο. Οπότε κάναμε συγκοιμηση μέχρι 8 μηνών, μετά κούνια στο δωμάτιό μας και στο χρόνο κούνια στο δωμάτιό του. 

      Εκ των υστέρων, πιστεύω ότι το δεύτερο στάδιο θα μπορούσα να το έχω παρακάμψει. Πιστεύω ότι το μωρό ήταν έτοιμο. Μάλλον εγώ δεν ήμουν...

      Καλημέρα! Εμένα που ναι τριών μηνών ο μπέμπης τον έχουμε στο λίκνο... τη συγκοιμηση την έτρεμαν κι αφού δεν έκανα αποκλειστικό θηλασμό με βόλεψε τό λίκνο.. στην κούνια πότε μεταφέρονται τα μωρά? στο χρόνο?

      @Angot το γυμναστήριο τώρα το ξεκίνησα στον τρίτο μήνα. Μάρσιπο πήρα αλλά ακόμα δεν αξιώθηκα να τον μάθω. Η κούνια μας είναι προς το παρόν διακοσμητικη. Εσύ που γεννάς καλοκαίρι θα είσαι καλύτερα από άποψη ρούχων καθώς δεν θα θέλει πολλά.. καλή κουνουπιέρα ηλιοπροστασία κτλ πάρε για το καρότσι!

      πρίν από 41 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Επειδή στις προηγούμενες εμβρυομεταφορες έκανα μόνο εξέταση χοριακης,αυτή τη φορά σκέφτομαι να κάνω και  κάποιο τεστ από το φαρμακείο.Ποιο προτείνετε? Λέγατε κάτι για κάποια early,αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Να πω ότι βάλαμε βλαστοκυστες πέντε ημερών χθες και μου είπε ο γιατρός να κάνω χοριακη την άλλη Παρασκευή 

      Καλή επιτυχία!!! 

      Εγώ της homet.. έκανα έδειξε την όγδοη ημέρα

       

      • Ευχαριστώ 1

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

49 minutes ago, Τονι@ είπε:

Το κατάλαβα.  Αλλά αν θες την γνώμη μου σε κάθε στάδιο μπορεί κάτι να πάει στραβά.  Αν σε κάθε φάση σκέφτεσαι ότι υπάρχει πιθανότητα να πάει κάτι στραβά δεν θα το χαρείς και είναι άδικο και για εσένα και για το μωρό σου. Κι εμένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.  Δεν είναι στο χέρι μας οπότε δεν έχει νόημα να σκεφτόμαστε διάφορα. 

Καλά τα λες Τόνια μου κ γω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν πιο αισιόδοξη μέσα στην άγνοια μου, αλλά τώρα είμαι πιο προσεκτική.. Αυτό που είπες πάντως ότι σε κάθε φάση της εγκυμοσυνης μπορεί κάτι να πάει στραβά ισχύει, αλλά οι πιθανότητες είναι περισσότερες στην αρχή να γίνει κάτι. Στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη πχ ενώ είχα δίδυμα, μόνο το ένα μωράκι τελικά δημιουργηθηκε κ αυτό έγινε πολύ στην αρχή επομένως ήμουν τυχερή κ δεν είχα επιπλοκές. Γενικά θεωρώ οι 2 πρώτοι μήνες θέλουν πολύ προσοχή που είναι κ η οργανογεννεση, μετά είναι όλα λίγο πιο σίγουρα... 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια μου!! εμεις βολταραμε σημερα με τον αντρα μου και γυρισαμε πριν απο λιγο και μπηκα να δω τι κανετε!! @rica καλωσηρθες στην παρεα μας!! εγω ειμαι εγκυος στο πρωτο μωρακι μας!! εσενα ποσο ειναι το πρωτο σου;; ευχομαι συντομα εγκυουλα!! @IoannaMas συμφωνω απολυτα με την Τονια!! δεν γινεται μην εισαι εγκυος!! απλα δεν καταλαβαινω γιατι σου ειπε να περιμενεις τοσο πολυ για χοριακη!! και αυριο να εκανες θα φαινοταν κατα ποσο ανεβαινει η ορμονη...αλλα γιατρος ειναι κατι παραπανω θα ξερει!! αυτο στην πρωτη σου εγκυμοσυνη με τα διδυμα ηταν στον ιδιο σακο;; και ποτε εγινε η απορροφηση του ενος;; (σορρυ που ρωταω...απλα ετσι ενημερωτικα) και επισης απο οτι καταλαβαινω πρεπει να εισαι κι εσυ πολυ μικρουλα!!!


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Myrtoulita είπε:

καλησπερα κοριτσια μου!! εμεις βολταραμε σημερα με τον αντρα μου και γυρισαμε πριν απο λιγο και μπηκα να δω τι κανετε!! @rica καλωσηρθες στην παρεα μας!! εγω ειμαι εγκυος στο πρωτο μωρακι μας!! εσενα ποσο ειναι το πρωτο σου;; ευχομαι συντομα εγκυουλα!! @IoannaMas συμφωνω απολυτα με την Τονια!! δεν γινεται μην εισαι εγκυος!! απλα δεν καταλαβαινω γιατι σου ειπε να περιμενεις τοσο πολυ για χοριακη!! και αυριο να εκανες θα φαινοταν κατα ποσο ανεβαινει η ορμονη...αλλα γιατρος ειναι κατι παραπανω θα ξερει!! αυτο στην πρωτη σου εγκυμοσυνη με τα διδυμα ηταν στον ιδιο σακο;; και ποτε εγινε η απορροφηση του ενος;; (σορρυ που ρωταω...απλα ετσι ενημερωτικα) και επισης απο οτι καταλαβαινω πρεπει να εισαι κι εσυ πολυ μικρουλα!!!

27 είμαι..  Νταξει όχι κ τόσο μικρή, μέτρια ίσως! Δυστυχώς ιατρικά μιλώντας η ιδανική ηλικία για εγκυμοσύνη είναι κοντά στα 20 κ όχι κοντά στα 30 όπως συνήθως γίνεται.. Βέβαια υπάρχει λόγος για αυτό αλλά τι να κάνουμε,φύση είναι αυτή!  

Δεν με πειράζουν οι ερωτήσεις για την εγκυμοσύνη που είχα, είμαι πολύ καλά με αυτό!  Είχα δύο σάκους έναν πάνω έναν κάτω κ στον πάνω δεν είχε έμβρυο,το είδαμε στην αυχενική αυτ κ μέχρι τη Β επιπέδου που ξαναπήγα για υπέρηχο είχε φύγει κ ο σάκος δεν φαινόταν. Αυτό δεν ξέρω πως ακριβώς έγινε αλλά όλα για κάποιο λόγο γίνονται για αυτ όλα καλά!  

Όσο για τη χοριακη, είπε η γιατρός μου να επαναλάβω 8 μέρες μετά την πρώτη μέτρηση κ έκανα την περασμένη Πέμπτη, άρα θα ξαναπάω Παρασκευή.  Γιατί να πάω νωρίτερα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται μπορώ να περιμένω... Γενικά είμαι αρκετά κατά των πολλών υπερηχων, πολλών φαρμάκων κλπ. Φαντάσου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα κάνει 4 υπέρηχους (στον χτυπο της καρδιάς, στην αυχενική, β επιπέδου κ ντοπλερ) λίγα κ καλά, είμαστε υπέρ της λιτότητας χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

@IoannaMas καταλαβα κοπελα μου!! καλα κανεις..απλα ρωτησα για να σου φυγει το αγχος αν γινοταν να την κανεις νωριτερα!! μπραβο σου παντως για την υπομονη σου!! οσο για την ηλικια κι εμενα ο γυναικολογος μου ειχε πει οτι καλη ηλικια ειναι μεχρι τα 30...ωστοσο κι εγω 27 ειμαι αλλα ολα αυτα ειναι τυχερα!! 


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 minutes ago, Myrtoulita είπε:

@IoannaMas καταλαβα κοπελα μου!! καλα κανεις..απλα ρωτησα για να σου φυγει το αγχος αν γινοταν να την κανεις νωριτερα!! μπραβο σου παντως για την υπομονη σου!! οσο για την ηλικια κι εμενα ο γυναικολογος μου ειχε πει οτι καλη ηλικια ειναι μεχρι τα 30...ωστοσο κι εγω 27 ειμαι αλλα ολα αυτα ειναι τυχερα!! 

Εντάξει μια μέρα πριν, μια μετά δε χάθηκε ο κόσμος.  Καλύτερα μια κ καλή για να είναι κ πιο τρανταχτό το αποτέλεσμα χαχαχα.  Ναι εμένα ο γυναικολόγος μου έχει πει βιολογικά είναι το καλύτερο 20-25, φαίνεται κ στις καμπύλες της αυχενικης ότι όσο πιο μεγάλη είσαι, τόσο πιο επικίνδυνο είναι για εμφάνιση συνδρομων.. Αλλά έτσι όπως είναι οι εποχές που μυαλό για μωρό στα 20; Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια... 

Μια χαρά είσαι κ εσύ ηλικιακά!!  Πού θα γεννησετε οι εγκυουλες; 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα μου κ γω δ ειμαι των πολλων υπερηχων φαρμακων κλπ

αν θες ομως κ στθς 4μερες να κανεις χοριακη θα ναι πανω απο 1000οποτε θα μπορεις να δεις κ σακο

στη δευτερη πηγα κατευθειαν για καρδια με μια χοριακη

αισιοδοξη σκεψη .ολα καλα θα πανε

ρεαλιστικα δυσκολο να κανεις παιδι 20-25.εγω δ ηθελα καν.το πρωτο 28.το δευτερο 30.εχω χρονο κ για αλλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν ξέρω ακόμα.  Το αρχικό πλάνο ήταν να πάω στο Γαία.  Αλλά επειδή με ενδιαφέρει ο φυσικός τοκετός το ψάχνω και θα το συζητήσω και με τη γιατρό ακόμα και για τοκετό στο σπίτι. Είμαι πολύ μπερδεμένη με αυτό το θέμα 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα συμφωνω με την τονια μη σκεφτεσε αρνητικα !!απολαυσε αυτο που ζεις γιατι μετα ολη την εγκυμοσυνη ετσι θα την βγαλεις τωρα λες να δω τη δευτερη χοριακη μετα θα λες να ακουσω καρδουλα μετα αυχενικη και παει λεγοντας..............

καλα τα μισα ειχα διαβασει αλλα δε πειραζει τωρα διαβασα και τα υπολοιπα.....!!!! τονια τη κανει η μπουμπου ;;;μυρτουλα εσυ πως εισαι;;;

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

ιωαννα συμφωνω με την τονια μη σκεφτεσε αρνητικα !!απολαυσε αυτο που ζεις γιατι μετα ολη την εγκυμοσυνη ετσι θα την βγαλεις τωρα λες να δω τη δευτερη χοριακη μετα θα λες να ακουσω καρδουλα μετα αυχενικη και παει λεγοντας..............

καλα τα μισα ειχα διαβασει αλλα δε πειραζει τωρα διαβασα και τα υπολοιπα.....!!!! τονια τη κανει η μπουμπου ;;;μυρτουλα εσυ πως εισαι;;;

Καλά είναι η μπουμπού. Χαλάρωσε κι αυτή μαζί μου αυτές τις μέρες.  Ήταν πιο ήρεμη από την υπόλοιπη βδομάδα. Αύριο πάμε για Β επιπέδου 

  • Μου αρέσει 2

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τονι@ είπε:

Καλά είναι η μπουμπού. Χαλάρωσε κι αυτή μαζί μου αυτές τις μέρες.  Ήταν πιο ήρεμη από την υπόλοιπη βδομάδα. Αύριο πάμε για Β επιπέδου 

οοο πως περασε ο καιρος μεγαλωσε η μπουμπου αυριο β επιπεδου αντε με το καλο να την δεις....!!!!!!!

1 hour ago, Myrtoulita είπε:

καλα ειμαι χαρουμενη μανουλα!! αυριο το απογευμα εχω ραντεβου με τον ερωτα!!! εσυ πως εισαι;;;

αντε να δεις και εσυ το σπορακι σου..... !!!!!! μια χαρα ειμαι και εγω χαλαρωσα λιγο το σαββατοκυριακο και τεμπελιασα μπορω να πω...!!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...