Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Δήμητρα1988 είπε:

ξεκινησαμε δειλα δειλα πριν απο 7 μηνες που εκοψα τα αντισυλιτπικα αλλα θα πιασω μονο τους 5 

μια χαρα!οπως λεει κ η nati λιγα ανδρογονα δε θα σας κοψουν...κ εγω οταν ειχα κανει εξετασεις τοτε καπου ισα με τα δικα σου ειχα..ο ανδρας σου εχει κανει σπερμοδιαγραμμα?


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

πρίν από 1 λεπτό , elenakii22 είπε:

μια χαρα!οπως λεει κ η nati λιγα ανδρογονα δε θα σας κοψουν...κ εγω οταν ειχα κανει εξετασεις τοτε καπου ισα με τα δικα σου ειχα..ο ανδρας σου εχει κανει σπερμοδιαγραμμα?

οχι οχι  ο ανδρας μου δεν εχει κανει καμια εξεταση!  δε το βαζω κατω και δεν απογοητευομαι ακομη ειναι νωρις νομιζω απλα ειμαι ανυπομονη πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Δήμητρα1988 είπε:

πιστευω ολες θα πιασουμε το θεμα ειναι  ποτε αχαχαχαχαχαχ  ειμαι και νυπομονη πολυ εγω παιδι θελω τωρα το θελω αλλα δε γινεται ετσι χαχαχαχαχ

Ναι θα πρεπει να κανουμε υπομονη! Ο γυναικολογος παντως μου ειχε πει οσο κανεις ερωτα μονο και μονο για παιδι να ξερεις θα αργησει να ερθει.αλλα ελα μου ντε που σκεφτομαι λες τωρα να ειναι η τυχερη μου φορα?χαχαχαχχα επισης ρωτησε τον γυναικολογο σου μηπως αρχισεις ινοφερτ κανει καλο στις ωοθηκες.


e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια θα σας πω μια ιστορία για να σας αποδείξω πως όλα γίνονται και να σας ανεβάσω το ηθικό. Είχα παλιά μία φίλη με πολύ σοβαρό σύνδρομο πολυκυστικών, με ανδρογόνα στο θεό, θυρεοειδή (είχε hashimoto) και έπαιρνε αντισυλληπτικά γιατί χωρίς αυτά δεν είχε περίοδο (1-2 φορές το χρόνο). Κάποια στιγμή άλλαξε γυναικολόγο και της είπε να κόψει τα αντισυλληπτικά, να περιμένει να της έρθει περίοδος  για να κάνει ορμονολογικές εξετάσεις να δούνε που βρίσκονται με το θέμα των πολυκυστικών. Να πω εδώ ότι η κοπέλα τότε ήταν 26 χρονών και δεν ήθελε παιδί. Είχε έναν δεσμό αλλά πρόσεχαν, δηλαδή δεν χρησιμοποιούσαν προφυλακτικό αλλά δεν τελείωνε μέσα. Αφού κόβει τα αντισυλληπτικά περνάνε 3 μήνες και δεν της είχε έρθει περίοδος, πράγμα συνηθισμένο και από άλλες φορές που είχε δοκιμάσει να τα κόψει. Ο γιατρός επέμενε να κάνει χοριακή αλλά αυτή έλεγε ότι δεν έχει νόημα γιατί δεν υπάρχει καμία πιθανότητα εγκυμοσύνης (στο παρελθόν της είχαν πει ότι θα μπορούσε να μείνει έγκυος μόνο με εξωσωματική ή από ένα θαύμα). Τελικά ανακάλυψε ότι ήταν έγκυος και μάλιστα 12 εβδομάδων!!!! Θα μείνω σε αυτό το αισιόδοξο κομμάτι της ιστορίας και δεν θα σας πω τι έγινε στη συνέχεια...

  • Μου αρέσει 9

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Δήμητρα1988 είπε:

οχι οχι  ο ανδρας μου δεν εχει κανει καμια εξεταση!  δε το βαζω κατω και δεν απογοητευομαι ακομη ειναι νωρις νομιζω απλα ειμαι ανυπομονη πολυ!

συμφωνώ με nati παλι!!!σ ολα!!!να ξεκινησεις ινοφερτ!ευχομαι να ειναι η τυχερη σας η φορα!!!!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , elenakii22 είπε:

συμφωνώ με nati παλι!!!σ ολα!!!να ξεκινησεις ινοφερτ!ευχομαι να ειναι η τυχερη σας η φορα!!!!

θα το συζητησω ξανα μαζι της ισως απο τον επομενο μηνα τι ακριβως ειναι αυτα τα χαπια?? βοηθανε στην ωοριξια? 
@CME2205 πολυ αισιοδοξη οντως η ιστορια....απο κει που δε το περιμενουμε θα μας ερθει και μας!

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 that's the spirit!

Εξαλλου ρε κοριτσια, και το σκεφτομαι συνεχεια αυτο με το αγορι μ, μπαινουμε σε μια διαδικασια ψαχνοντας για μηνες σε γιατρους, εξετασεις, διαγνωσεις ενα συνεχομενο αγχος και μια πιεση! Σε μενα που δεν εχει εντοπιστει κατι και εχω κανει σχεδον τα παντα απο εξετασεις μετα απο μια αποβολη το μονο που κερδισα ειναι αγχος. Αγχος και για τον συντροφο μ. Σε λιγο εκτος απο γυναικολογους αιματολογους ενδοκρινολογους θα χρειαζομαστε και ψυχολογο

  • Μου αρέσει 1

tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποτε προλαβατε και γραψατε τοσα!!! Ουαου! 

Λοιπον,  θα τα γραψω γενικα γιατι δε θυμαμαι ποια ρωτησε τι!!!  Λογω αντισυλληπτικων ειχα σταθερο κυκλο 27-28 ημερων! Απο το κοψιμο τς και μετα οι 2 τελευταιοι απο τς 3 κυκλους ηταν 21-22 μερες... Με βαση αυτους (και αν εκρινα σωστα την ωορρηξια μ με πονους κλπ)  εχω ηδη καθυστερηση 5 μερες αν μετραω σωστα... Αλλα επειδη ο μεγαλυτερος κυκλος ηταν 28-30 μερες (αυριο δηλαδη βαρια Παρασκευή πρεπει να αδιαθετησω) περιμενω! Ελεγα να περιμενω περισσοτερο αλλα λογω tsh ο ενδοκρινολογος μου ειπε εξετασεις οπωσδήποτε τη Δευτερα σ περίπτωση καθυστερησης για να ξεκινησω χαπι...  (θυμιζω tsh 5.11). Αυτα


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , MelinaFo είπε:

@CME2205 that's the spirit!

Εξαλλου ρε κοριτσια, και το σκεφτομαι συνεχεια αυτο με το αγορι μ, μπαινουμε σε μια διαδικασια ψαχνοντας για μηνες σε γιατρους, εξετασεις, διαγνωσεις ενα συνεχομενο αγχος και μια πιεση! Σε μενα που δεν εχει εντοπιστει κατι και εχω κανει σχεδον τα παντα απο εξετασεις μετα απο μια αποβολη το μονο που κερδισα ειναι αγχος. Αγχος και για τον συντροφο μ. Σε λιγο εκτος απο γυναικολογους αιματολογους ενδοκρινολογους θα χρειαζομαστε και ψυχολογο

Για αυτό δε πρέπει να κάνουμε σεξ με σκοπό την τεκνοποίηση αλλά επειδή το θέλουμε. Και όσον αφορά τις εξετάσεις είναι μεν πρόσθετο άγχος αλλά σκέψου πόσες κοπέλες έχουν βοηθηθεί. Να σκέφτεσαι θετικά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ποτε προλαβατε και γραψατε τοσα!!! Ουαου! 

Λοιπον,  θα τα γραψω γενικα γιατι δε θυμαμαι ποια ρωτησε τι!!!  Λογω αντισυλληπτικων ειχα σταθερο κυκλο 27-28 ημερων! Απο το κοψιμο τς και μετα οι 2 τελευταιοι απο τς 3 κυκλους ηταν 21-22 μερες... Με βαση αυτους (και αν εκρινα σωστα την ωορρηξια μ με πονους κλπ)  εχω ηδη καθυστερηση 5 μερες αν μετραω σωστα... Αλλα επειδη ο μεγαλυτερος κυκλος ηταν 28-30 μερες (αυριο δηλαδη βαρια Παρασκευή πρεπει να αδιαθετησω) περιμενω! Ελεγα να περιμενω περισσοτερο αλλα λογω tsh ο ενδοκρινολογος μου ειπε εξετασεις οπωσδήποτε τη Δευτερα σ περίπτωση καθυστερησης για να ξεκινησω χαπι...  (θυμιζω tsh 5.11). Αυτα

ααα μακαρι!!!!! πολυ καλα το πιστευω!!! αλλα γιατι δεν εχεισ ξεκινησει χαπια θυροειδη το 5,11 ειναι πανω απο το οριο...ο δικοσ μου γιατροσ θα σε ειχε χαπακωσει :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ποτε προλαβατε και γραψατε τοσα!!! Ουαου! 

Λοιπον,  θα τα γραψω γενικα γιατι δε θυμαμαι ποια ρωτησε τι!!!  Λογω αντισυλληπτικων ειχα σταθερο κυκλο 27-28 ημερων! Απο το κοψιμο τς και μετα οι 2 τελευταιοι απο τς 3 κυκλους ηταν 21-22 μερες... Με βαση αυτους (και αν εκρινα σωστα την ωορρηξια μ με πονους κλπ)  εχω ηδη καθυστερηση 5 μερες αν μετραω σωστα... Αλλα επειδη ο μεγαλυτερος κυκλος ηταν 28-30 μερες (αυριο δηλαδη βαρια Παρασκευή πρεπει να αδιαθετησω) περιμενω! Ελεγα να περιμενω περισσοτερο αλλα λογω tsh ο ενδοκρινολογος μου ειπε εξετασεις οπωσδήποτε τη Δευτερα σ περίπτωση καθυστερησης για να ξεκινησω χαπι...  (θυμιζω tsh 5.11). Αυτα

Αν εχεις tsh 5 καλυτερα να κανεις ενα τεστ για να προλαβεις να παρεις το χαπι νωρις .. την εχεις αρκετα ανεβασμενη , εμενα με 2,5 κ μου ειπε μολις δω θετικο τεστ να παω κατευθειαν .. γτ απο την tsh κυνδινευεις για αποβολη . 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...