Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

Just now, ada32 είπε:

Αν εχεις tsh 5 καλυτερα να κανεις ενα τεστ για να προλαβεις να παρεις το χαπι νωρις .. την εχεις αρκετα ανεβασμενη , εμενα με 2,5 κ μου ειπε μολις δω θετικο τεστ να παω κατευθειαν .. γτ απο την tsh κυνδινευεις για αποβολη . 

καλε μη το τρομοκρατεις το κοριτσι!!!! ολα καλα θα πανε.....θα τα ρυθμισει ολα οταν δει θετικο τεστακι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

Just now, Δήμητρα1988 είπε:

καλε μη το τρομοκρατεις το κοριτσι!!!! ολα καλα θα πανε.....θα τα ρυθμισει ολα οταν δει θετικο τεστακι! 

δεν το τρομοκρατω .. της ανεφερα οτι μου ειπε ο γιατρος .. και γενικα το λενε τα κοριτσια εδω για την tsh .. Καλυτερα να ξερει να το προλαβει νωρις...


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Δήμητρα1988 είπε:

ααα μακαρι!!!!! πολυ καλα το πιστευω!!! αλλα γιατι δεν εχεισ ξεκινησει χαπια θυροειδη το 5,11 ειναι πανω απο το οριο...ο δικοσ μου γιατροσ θα σε ειχε χαπακωσει :P

Για αυτο τον λατρεψα αυτο το γιατρο... Ειναι της νοοτροπιας μ! Πηγα τη Δευτέρα και μ ειπε επειδη επαιρνα αντισυλληπτικα, μπορει να ειναι ψευδης η τιμη οποτε σε περιπτωση που αδιαθετησω,  θα επαναλαβω σε 15 μερες την εξεταση μαζι με υπερηχο... Αν ομως εχω καθυστερηση (μακαρι) τοτε εξετασεις τη Δευτέρα επειγοντως... 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

δεν το τρομοκρατω .. της ανεφερα οτι μου ειπε ο γιατρος .. και γενικα το λενε τα κοριτσια εδω για την tsh .. Καλυτερα να ξερει να το προλαβει νωρις...

ναι εχεισ δικιο πρεπει να λεμε τις εμπειριες μασ και το 5,11 tsh ειναι πολυ και το ξερει και η ιδια αλλα μουφανηλε καπως συγνωμη :oops:

Just now, anemoni1989 είπε:

Για αυτο τον λατρεψα αυτο το γιατρο... Ειναι της νοοτροπιας μ! Πηγα τη Δευτέρα και μ ειπε επειδη επαιρνα αντισυλληπτικα, μπορει να ειναι ψευδης η τιμη οποτε σε περιπτωση που αδιαθετησω,  θα επαναλαβω σε 15 μερες την εξεταση μαζι με υπερηχο... Αν ομως εχω καθυστερηση (μακαρι) τοτε εξετασεις τη Δευτέρα επειγοντως... 

τη δευτερα ακουσα απο πολλες κοπελες οτι κατι περιμενουν οπως και εγω περιοδο ευχομαι στην καθε μια να παρει τα ποτελεσματα που επιθυμει!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Δήμητρα1988 είπε:

ναι εχεισ δικιο πρεπει να λεμε τις εμπειριες μασ και το 5,11 tsh ειναι πολυ και το ξερει και η ιδια αλλα μουφανηλε καπως συγνωμη :oops:

τη δευτερα ακουσα απο πολλες κοπελες οτι κατι περιμενουν οπως και εγω περιοδο ευχομαι στην καθε μια να παρει τα ποτελεσματα που επιθυμει!!!

Eιμαι στην δουλεια κ γραφω λιγο λακωνικα η αληθεια ειναι .... γτ σημερα χτυπαει συνεχεια το τηλ!! 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεστε,  δεν παρεξηγω και δεν τρομοκρατουμαι!!!! Θα ακολουθησω ομως τη συμβουλή του γιατρου γιατι γενικα δεν ηθελα να ψαχτω πριν να εχω τρανταχτα συμπτωματα... Αλλο αν σας πρηζω εσας εδω... Γιατι οπως και να τ κανουμε καπου πρεπει να τα πω και εγω η τρελη!!!! 

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , anemoni1989 είπε:

Μην αγχωνεστε,  δεν παρεξηγω και δεν τρομοκρατουμαι!!!! Θα ακολουθησω ομως τη συμβουλή του γιατρου γιατι γενικα δεν ηθελα να ψαχτω πριν να εχω τρανταχτα συμπτωματα... Αλλο αν σας πρηζω εσας εδω... Γιατι οπως και να τ κανουμε καπου πρεπει να τα πω και εγω η τρελη!!!! 

χαχαχαχα ! ολες το ιδιο κανουμε!  αυτο ακριβως μου ειπε κ ο δικος μου ! μακαρι να εχεις θετικο τεστ ! εμενα αν δεν μου ερθει εως την κυριακη βραδυ , τοτε θα κανω ενα ...αν και επειδη εχω μπολικα να δω πως θα κρατηθω και δν κανω κανενα νωριτερα.. :P 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

χαχαχαχα ! ολες το ιδιο κανουμε!  αυτο ακριβως μου ειπε κ ο δικος μου ! μακαρι να εχεις θετικο τεστ ! εμενα αν δεν μου ερθει εως την κυριακη βραδυ , τοτε θα κανω ενα ...αν και επειδη εχω μπολικα να δω πως θα κρατηθω και δν κανω κανενα νωριτερα.. :P 

Κι εγω κυριακή θα κάνω τεστ, Σάββατο περιμένω κανονικά. Έχω κι εγώ 6 7 από τη hometest αλλά σκέφτομαι ότι κ να είμαι είναι πολλές μέρες πριν την καθυστέρηση και δε θα δείξει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , noni90 είπε:

Κι εγω κυριακή θα κάνω τεστ, Σάββατο περιμένω κανονικά. Έχω κι εγώ 6 7 από τη hometest αλλά σκέφτομαι ότι κ να είμαι είναι πολλές μέρες πριν την καθυστέρηση και δε θα δείξει. 

Ναι αυτα δειχνουν την μερα που περιμενεις η με 1 μερα καθυστερηση . εγω σε κυκλο 28-30 , το ειχα κανει την 30η μερα βραδυ κ εδειξε πολυ αχνο θετικο κ νομιζα οτι ηταν αρνητικο .. 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει να κάνει κ με το πόσο γρήγορα ανεβαίνει η ορμόνη στον οργανισμό σου νομίζω, αφού κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Παράδειγμα η ξαδέρφη μου με μια μέρα καθυστέρηση δεν την έπιανε κανένα τεστ. Και την έπιασε μονο το predictor early και αυτό αχνό θετικό είχε βγει. Τώρα μπαίνει στον 6ο!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το ινοφερτ εχει ινοσιτολη και φυλλικο οξυ.ειναι βιταμινες.

επιστημονικα δεδομενα καταδεικνυουν την ικανοτητα της ινοσιτολης να τροποποιει ορισμενες ορμονικες παραμετρους συμπεριλαμβανομενης της μειωσης των επιπεδων της lh της τεστοτερονης και της προλακτινης. Στο πλαισιο του συνδρομου των πολυκυστικων ωοθηκων η ινισιτολη μπορει να συμβαλει στην ομαλοποιηση των παθοφυσιολογικων μηχανισμων που εμπλεκονται σε αλλοιωσεις του μεταβολισμου και του αναπαραγωγικου συστηματαος που συνδεονται μεταξυ τους.

Το φυλλικο οξυ διαδραματιζει ουσιαστικο ρολο στο μεταβολισμο των αμινοξεων στην πρωτεινικη και νουκλεικη συνθεση και την διορθωση των χρωμοσωματων.επομενως ειναι θεμελιωδες για τον φυσιολογικο πολλαπλασιασμο των κυτταρων και την αναπτυξη των ιστων.

Οι πηγες τροφιμων που περιεχουν ινοσιτολη ειναι τα εσπεριδοειδη δημητριακα ολικης αλεσεως τα φιστικια το φυτρο σιταριου τα οσπρια και η μαγια.

Το φυλλικο οξυ βρισκεται στα πρασινα φυλλωδη λαχανικα στο συκωτι τα αυγα και τα οσπρια.

εμενα κοριτσια μου εχουν κανει καλο σε γενικες γραμμες.αν δεν θελετε ινοφερτ μπορειτε να καταναλωνεται αρκετα τροφιμα που εχουν αυτες τις βιταμινες.

  • Μου αρέσει 2

e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nati85 είπε:

Το ινοφερτ εχει ινοσιτολη και φυλλικο οξυ.ειναι βιταμινες.

επιστημονικα δεδομενα καταδεικνυουν την ικανοτητα της ινοσιτολης να τροποποιει ορισμενες ορμονικες παραμετρους συμπεριλαμβανομενης της μειωσης των επιπεδων της lh της τεστοτερονης και της προλακτινης. Στο πλαισιο του συνδρομου των πολυκυστικων ωοθηκων η ινισιτολη μπορει να συμβαλει στην ομαλοποιηση των παθοφυσιολογικων μηχανισμων που εμπλεκονται σε αλλοιωσεις του μεταβολισμου και του αναπαραγωγικου συστηματαος που συνδεονται μεταξυ τους.

Το φυλλικο οξυ διαδραματιζει ουσιαστικο ρολο στο μεταβολισμο των αμινοξεων στην πρωτεινικη και νουκλεικη συνθεση και την διορθωση των χρωμοσωματων.επομενως ειναι θεμελιωδες για τον φυσιολογικο πολλαπλασιασμο των κυτταρων και την αναπτυξη των ιστων.

Οι πηγες τροφιμων που περιεχουν ινοσιτολη ειναι τα εσπεριδοειδη δημητριακα ολικης αλεσεως τα φιστικια το φυτρο σιταριου τα οσπρια και η μαγια.

Το φυλλικο οξυ βρισκεται στα πρασινα φυλλωδη λαχανικα στο συκωτι τα αυγα και τα οσπρια.

εμενα κοριτσια μου εχουν κανει καλο σε γενικες γραμμες.αν δεν θελετε ινοφερτ μπορειτε να καταναλωνεται αρκετα τροφιμα που εχουν αυτες τις βιταμινες.

καλα ακουγονται θα το συζητησω με τους γιατρους μου. επεισης εγω παιρνω και κατι αλλα χαπια τα gynotardyferon ο ενδοκρινολογος μου τα εδωσε και αυτα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Δήμητρα1988 είπε:

καλα ακουγονται θα το συζητησω με τους γιατρους μου. επεισης εγω παιρνω και κατι αλλα χαπια τα gynotardyferon ο ενδοκρινολογος μου τα εδωσε και αυτα

Νομιζω αυτα εχουν σιδηρο και φυλλικο οξυ.τα επαιρνα στην εγκυμοσυνη.


e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...