Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

πηρα τον ενδοκρινολογο και μου ειπε να αφησουμε αυτον τον μηνα να δουμε πως θα παει αυτη η περιοδος και βλεπουμε για τα αντισυλπτικα αλλα μου ειπε να μη το αφησω πανω απο 3 μηνες γιατι θα με παει πισω και δεν μειωνονται τοσο ευκολα τα ανδρογονα με το υδροκορτιζον που παιρνω :( δεν υπαρχει καμια κοπελα με αντιστοιχο προβλημα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

2 ώρες πρίν, Elma86 είπε:

Καλημερα και απο μενα.. ειμαι και γω στην αναμονή με σας αλλα λιγο απογοητεύτηκα γιατι χθες τελικα δεν υπήρξε επαφή:(Αρα μένουμε στης Δευτέρας και του Σαββάτου..Απο τη στεναχώρια μου ουτε να κοιμηθω μπορουσα...

Καλημερα ! πως σε καταλαβαινω... εγω ειχα νευριασει τοσο πολυ που δεν κοιμηθηκα ολη νυχτα......


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Δήμητρα1988 είπε:

πηρα τον ενδοκρινολογο και μου ειπε να αφησουμε αυτον τον μηνα να δουμε πως θα παει αυτη η περιοδος και βλεπουμε για τα αντισυλπτικα αλλα μου ειπε να μη το αφησω πανω απο 3 μηνες γιατι θα με παει πισω και δεν μειωνονται τοσο ευκολα τα ανδρογονα με το υδροκορτιζον που παιρνω :( δεν υπαρχει καμια κοπελα με αντιστοιχο προβλημα? 

Η περιοδος σου πως ειναι?ερχεται τακτικα?


e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα @Nati85!!! ειχα και εγω μια κυστη 5 εκατοστων που την παρακολουθουσα με την γυναικολο και εφυγε σε διαστημα 4 μηνων. δεν πηρα καθολου χαπια. επαιρνα τα gynofen  για 2 χρονια περιπου και αποφασησα να τα κοψω για να ξεκινησουμε σιγα σιγα προσπαθεις. τα εχω κομμενα 7 μηνες και οι εξετασεις μου ηταν αυτες που εγραψα. ο γιατρος ειπε οτι τα επινεφρειδια μου παραγουν αυτα τα ανδρογονα και θα συνεχιζει να τα παραγει απλα θελουμε να μειωσουμε τον αριθμο. η μονη λυση που εδωσε ηταν το υδροκορτιζον γτ ειχαμε χασει την περιοδο που επρεπε να ξεκινησω τα αντισυλιπτικα και μετα να τα επαιρνα για 4-6 μηνες και να συνεχιζα παλι προσπαθειες. 

η περιοδοσ για τουσ πρωτους 3 μηνες απο την διακοπη των χαπιων ηταν καθε 28 ακριβως! μετα ειχα αλλαγες.... η θα ερχοταν μια βδομαδα νωριτερα η αργοτερα και η ροη μου δεν ηταν καλη...ειχα περιοδο με διακοπες ( μια μερα ειχα αιμα αρκετο κοκκινο και την αλλη μερα απολυτως τπτ.. την τριτη μερα κανονικα παλι....) τωρα εχω δυο μηνες που ειναι ενταξει. ερχετε 29-30 μερες αλλα οχι με πολυ ροη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Δήμητρα1988 είπε:

καλημερα @Nati85!!! ειχα και εγω μια κυστη 5 εκατοστων που την παρακολουθουσα με την γυναικολο και εφυγε σε διαστημα 4 μηνων. δεν πηρα καθολου χαπια. επαιρνα τα gynofen  για 2 χρονια περιπου και αποφασησα να τα κοψω για να ξεκινησουμε σιγα σιγα προσπαθεις. τα εχω κομμενα 7 μηνες και οι εξετασεις μου ηταν αυτες που εγραψα. ο γιατρος ειπε οτι τα επινεφρειδια μου παραγουν αυτα τα ανδρογονα και θα συνεχιζει να τα παραγει απλα θελουμε να μειωσουμε τον αριθμο. η μονη λυση που εδωσε ηταν το υδροκορτιζον γτ ειχαμε χασει την περιοδο που επρεπε να ξεκινησω τα αντισυλιπτικα και μετα να τα επαιρνα για 4-6 μηνες και να συνεχιζα παλι προσπαθειες. 

Δηλαδη και οι δυο γιατροι σου λενε να ξεκινησεις παλι αντισυλληπτικα καποια στιγμη?χωρις αντισυλληπτικα πως ειναι η περιοδος σου?


e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες!!!

πρίν από 31 λεπτά , Δήμητρα1988 είπε:

τεστοστερονη 48,7 (εχερι μειωθει απο την προηγουμενη φορα αρκετα)
FSH 12,30     LH  7,00      προλακτινη 24,50      DHEA-S 265.7      προγεστερονη 2,48    ανδρεστενεδιονη 4,3

καλημερα Δημητρα μου!και εγω εχω αυξημενη τεστοστερονη και ανδρογονα και αυτο το ειδα σε εξετασεις του 2009 που ειχα κανει..οταν πηγα σε ενδοκρινολογο εκανα ενα πακο εξετασεων κυριολεκτικα τις εκανα ολες πολλες φορες εκτος απο αυτες τις δυο και οταν το ρωτησα γτ δεν τις κανουμε μου ειπε δεν τον νοιαζει το οτι ειχα μια φορα αυξημενες ειναι αρκετο,μια γυναικα χωρις πολυκυστικες (αν θυμαμαι καλα μονο τοτε εχουν αυξημενες μπορει κ οχι βεβαια δε θυμαμαι)δεν θα ανεβασει ποτε τις τιμες της..

εγω περυσι που εκανα ορμονολογικες ειχα  fsh 5.6  lh 5.1   prl  19.2   e2 35.6

σε ποια μερα του κυκλου τις εκανες τις εξετασεις?εμενα εδωσε μεγαλη βαση σε ολες τις αλλες εξετασεις εκτος ορμονολογικων καθως μου λεει οτι συνδέονται οι πολυκυστικες...η HDL για παραδειγμα συνδεεται...απο αλλες εξετασεις που εκανες ολα καλα? 


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο ενδοκρινολογος λέει να τα ξεκινησω και η γυναικολογος οχι γιαυτο εχω μπερδευτει πολυ!!! :( και τους εμπιστευομαι το ιδιο ( ισως πιο πολυ τον ενδορκινολογο αλλα κατι μεσα μου μου λεει να μη τα παρω). μετα τα χαπια σπου εγρψα δε ξερω αν το ειδες. ηταν ανωμαλη  αλλα 2 μηνες τωρα παει αρκετα καλα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Δήμητρα1988 είπε:

καλημερα @Nati85!!! ειχα και εγω μια κυστη 5 εκατοστων που την παρακολουθουσα με την γυναικολο και εφυγε σε διαστημα 4 μηνων. δεν πηρα καθολου χαπια. επαιρνα τα gynofen  για 2 χρονια περιπου και αποφασησα να τα κοψω για να ξεκινησουμε σιγα σιγα προσπαθεις. τα εχω κομμενα 7 μηνες και οι εξετασεις μου ηταν αυτες που εγραψα. ο γιατρος ειπε οτι τα επινεφρειδια μου παραγουν αυτα τα ανδρογονα και θα συνεχιζει να τα παραγει απλα θελουμε να μειωσουμε τον αριθμο. η μονη λυση που εδωσε ηταν το υδροκορτιζον γτ ειχαμε χασει την περιοδο που επρεπε να ξεκινησω τα αντισυλιπτικα και μετα να τα επαιρνα για 4-6 μηνες και να συνεχιζα παλι προσπαθειες. 

η περιοδοσ για τουσ πρωτους 3 μηνες απο την διακοπη των χαπιων ηταν καθε 28 ακριβως! μετα ειχα αλλαγες.... η θα ερχοταν μια βδομαδα νωριτερα η αργοτερα και η ροη μου δεν ηταν καλη...ειχα περιοδο με διακοπες ( μια μερα ειχα αιμα αρκετο κοκκινο και την αλλη μερα απολυτως τπτ.. την τριτη μερα κανονικα παλι....) τωρα εχω δυο μηνες που ειναι ενταξει. ερχετε 29-30 μερες αλλα οχι με πολυ ροη

Εχεις δεις την ωορρηξια σου σε υπερηχο?εγω θα προτεινα να ξεκινησεις τεστακια ωορρηξιας. Το θεμα με τα ανδρογονα δεν ειναι οτι δεν μπορει να γινει η συλληψη αλλα οτι επηρεαζουν τον κυκλο και δυσκολευεσαι να βρεις γονιμες μερες αν και εσυ εχεις σταθερο κυκλο τωρα.εχεις κοιταξει και θυρεοειδη?tsh? 

πρίν από 6 λεπτά , elenakii22 είπε:

καλημερα σε ολες!!!

καλημερα Δημητρα μου!και εγω εχω αυξημενη τεστοστερονη και ανδρογονα και αυτο το ειδα σε εξετασεις του 2009 που ειχα κανει..οταν πηγα σε ενδοκρινολογο εκανα ενα πακο εξετασεων κυριολεκτικα τις εκανα ολες πολλες φορες εκτος απο αυτες τις δυο και οταν το ρωτησα γτ δεν τις κανουμε μου ειπε δεν τον νοιαζει το οτι ειχα μια φορα αυξημενες ειναι αρκετο,μια γυναικα χωρις πολυκυστικες (αν θυμαμαι καλα μονο τοτε εχουν αυξημενες μπορει κ οχι βεβαια δε θυμαμαι)δεν θα ανεβασει ποτε τις τιμες της..

εγω περυσι που εκανα ορμονολογικες ειχα  fsh 5.6  lh 5.1   prl  19.2   e2 35.6

σε ποια μερα του κυκλου τις εκανες τις εξετασεις?εμενα εδωσε μεγαλη βαση σε ολες τις αλλες εξετασεις εκτος ορμονολογικων καθως μου λεει οτι συνδέονται οι πολυκυστικες...η HDL για παραδειγμα συνδεεται...απο αλλες εξετασεις που εκανες ολα καλα? 

Η hdl ποια ειναι ελενακι η καλη χοληστερινη που λενε?και εμενα χαμηλη ειναι


e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , elenakii22 είπε:

καλημερα σε ολες!!!

καλημερα Δημητρα μου!και εγω εχω αυξημενη τεστοστερονη και ανδρογονα και αυτο το ειδα σε εξετασεις του 2009 που ειχα κανει..οταν πηγα σε ενδοκρινολογο εκανα ενα πακο εξετασεων κυριολεκτικα τις εκανα ολες πολλες φορες εκτος απο αυτες τις δυο και οταν το ρωτησα γτ δεν τις κανουμε μου ειπε δεν τον νοιαζει το οτι ειχα μια φορα αυξημενες ειναι αρκετο,μια γυναικα χωρις πολυκυστικες (αν θυμαμαι καλα μονο τοτε εχουν αυξημενες μπορει κ οχι βεβαια δε θυμαμαι)δεν θα ανεβασει ποτε τις τιμες της..

εγω περυσι που εκανα ορμονολογικες ειχα  fsh 5.6  lh 5.1   prl  19.2   e2 35.6

σε ποια μερα του κυκλου τις εκανες τις εξετασεις?εμενα εδωσε μεγαλη βαση σε ολες τις αλλες εξετασεις εκτος ορμονολογικων καθως μου λεει οτι συνδέονται οι πολυκυστικες...η HDL για παραδειγμα συνδεεται...απο αλλες εξετασεις που εκανες ολα καλα? 

τις εκανα 3 μερα περιοδου. εχω ξεχασει να αναφερω οτι εχω θυροειδη 3. τον ανησυχισαν οι κυστουλες και τα ανδρογονα μου. για την αυξημενη FSH δεν ανησυχησε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Δήμητρα1988 είπε:

τις εκανα 3 μερα περιοδου. εχω ξεχασει να αναφερω οτι εχω θυροειδη 3. τον ανησυχισαν οι κυστουλες και τα ανδρογονα μου. για την αυξημενη FSH δεν ανησυχησε 

εγω επαιρνα αντισυλληπτικα αρκετα χρονια που μου τα ειχε δωσει ενας γυναικολογος και οταν αλλαξα(ππηγα σε εναν εξαιρετικο)μου ειπε κοψτα κ μαθε να ζεις με αυτο..χαχα..μου ειπε οτι αν δυσκολευτεις υπαρχουν χαπια για προκληση ωορρηξιας κ τωρα φανταζομαι οτι εννοουσε κατι τυπου serpafar..δεν ξερω λοιπον τι να σου πω...επαιρνα 3 χρονια εγω αλλα ο αλλος γιατρος διαφωνουσε..ωορρηξια κανεις?τι κυκλους εχεις?


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Nati85 είπε:

Εχεις δεις την ωορρηξια σου σε υπερηχο?εγω θα προτεινα να ξεκινησεις τεστακια ωορρηξιας. Το θεμα με τα ανδρογονα δεν ειναι οτι δεν μπορει να γινει η συλληψη αλλα οτι επηρεαζουν τον κυκλο και δυσκολευεσαι να βρεις γονιμες μερες αν και εσυ εχεις σταθερο κυκλο τωρα.εχεις κοιταξει και θυρεοειδη?tsh? 

Η hdl ποια ειναι ελενακι η καλη χοληστερινη που λενε?και εμενα χαμηλη ειναι

ναι εχω υπερθυροειδη και το TSH ειναι στο 3. χρονια τωρα παιρνω χαπι. ( ειμαι παραπολυ αδηνατη και δεν μπορω να παρω μεγαλυτερη δοση για να κατεβει κιαλο. μου το απαγορευει ο γιατρος

@Nati85 @elenakii22  την καταλαβαινω την ωορρηξια μου ναι. δεν εχω κανει τεστακια ουτε υπερηχο 

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ κορίτσια νομιζω θα τρελαθω!!! Τη μια τρεχω να δω αν μου χει ερθει περιοδος γτ νιωθω πολλα υγρα,  απο την αλλη κανενα συμπτωμα περιοδου... Τι να πω??? Ή θα μαι πολυ τυχερη και δεν θα καταλαβω τιποτα αυτη τη φορα ή δεν ξερω και γω τι αλλο!!!! Υπαρχει κανας ψυχίατρος στην ομαδα???? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Δήμητρα1988 είπε:

ναι εχω υπερθυροειδη και το TSH ειναι στο 3. χρονια τωρα παιρνω χαπι. ( ειμαι παραπολυ αδηνατη και δεν μπορω να παρω μεγαλυτερη δοση για να κατεβει κιαλο. μου το απαγορευει ο γιατρος

αγαπη οι ενδοκρινολογοι επιμενουν οτι πρεπει να ειναι κατω απο 2,5 η tsh για να επιτευχθει εγκυμοσυνη, μηπως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη?? του εχεις πει οτι θες μωρο?

πρίν από 1 λεπτό , anemoni1989 είπε:

Πφφφφ κορίτσια νομιζω θα τρελαθω!!! Τη μια τρεχω να δω αν μου χει ερθει περιοδος γτ νιωθω πολλα υγρα,  απο την αλλη κανενα συμπτωμα περιοδου... Τι να πω??? Ή θα μαι πολυ τυχερη και δεν θα καταλαβω τιποτα αυτη τη φορα ή δεν ξερω και γω τι αλλο!!!! Υπαρχει κανας ψυχίατρος στην ομαδα???? 

εγκυμοσυνη αποκλειεται??

Link to comment
Share on other sites

Just now, caramel_83 είπε:

αγαπη οι ενδοκρινολογοι επιμενουν οτι πρεπει να ειναι κατω απο 2,5 η tsh για να επιτευχθει εγκυμοσυνη, μηπως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη?? του εχεις πει οτι θες μωρο?

ναι του το εχω πει! μου ειπε οτι αν θελεις να μπορω να σου το ριξω αυξανοντας τη δοση του ευθυροξ που παιρνω αλλα μου ειπε οτι μπορει μου δημιουργισουν προβληματα. μπορει να χασω κ αλλα κιλα που δε το θελω ( πρεπει να παρω τοθλαχιστων 5) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...