Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια μου γλυκά,σας ευχαριστώ για το κουραγιο που μου δινετε :) θα το παλεψω οσο μπορω..περιμενω στωικα την επομενη βδομαδα που εχουμε τη β επιπέδου,προς το παρον ο μικρος μου ζυγιζει 380 γρ,στην 20η βδομαδα,μακαρι να παρει τωρα γιατι μετα θα εχουμε υπολειπομμενη αναπτυξη μου οπως μου ειπε ο γιατρος.

Πώς ειστε εσεις;εγω εχω χουχουλιασει στον καναπε με βιβλίο,τρελαινομαι με αυτη τη συννεφιά!θα ηθελα και ζεστη σοκολάτα αλλα ας οψεται το ζαχαρο :mad: είμαι γλυκια απο μονη μου,χαχα!

Οι μπεμπηδες τι κανουν;;Μην ξεχναμε και τις δεσποινιδες μας!εγω παντως δε νιωθω ακόμα τιποτα,ισως καποια μικρα πονακια,αλλα δεν ξερω αν κλοτσαει το μπεμπε ή ειναι για κάποιο αλλο λογο :oops:

Αυτα!καλο σκ να εχουμε ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, κορίτσια, καλώς ήρθαν τα νέα μέλη της παρέας μας! 

@Farantou, θ' αρχίσει να παίρνει από δω και πέρα τα πολλά! Σε ποια καμπύλη βγαίνετε; Εμένα ο γιος μου γεννήθηκε στην 3η καμπύλη -ω ναι!- 2.800 τελειόμηνος φυσιολογικά και δεν είχε υπολειπόμενη ανάπτυξη ούτε καν. Σήμερα είναι πια στην 75η! Η φύση μου είχε πει μας δίνει τα μωρά που μπορεί να γεννήσει η λεκάνη μας και μετά είναι γονιδιακή πια η ανάπτυξη του παιδιού από το ύψος των γονέων. Οπότε αναλόγως, αν είστε στα φυσιιολογικά, μην ανησυχείς, από δω και πέρα θα το παρακολουθείτε και θα αρχίσει να βάζει. Με παρακολουθούσε στενά, κάθε εβδομάδα, να φανταστείς για να μην πέσει κι άλλο. Ευτυχώς όλα ήταν καλά με την τροφοδοσία του μπέμπη στη μήτρα, νομίζω μετράει και αυτό πολύ. 

@Konsta15 μου, φτιάξε το πινακάκι μας αν μπορείς, ξεκινάω εγώ με ΠΗΤ 18/2 βάλε με! Αν θες βοήθεια μου λες, πείτε πητ και φύλο να το φτιάξουμε και με το καλό οι μπόμπιρες και οι μπουμπούδες!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι,Josephine μου,με την τροφοδοσία εχουμε θεμα,ειναι πο μητριαιες αρτηριες που εχουν υψηλες αντιστάσεις,ο γιατρός μου ειπε οτι οι κοπελες με λυκο το παθαινουν αυτο..Αχ,θα δουμε,αυριο κ η β επιπέδου:?

 

Link to comment
Share on other sites

@Farantou εύχομαι όλα να πήγαν καλά! να σας έδωσαν τις καλύτερες προβλέψεις! :-D

 

 

κορίτσια άσχετο.. έχετε αρχίσει να βλέπετε καρότσια; οι μανούλες για πρώτη φορά νιώθετε την σύγχιση του υπάρχουν τόσα τι να διαλέξω, τι χρειάζομαι αλήθεια, πόσα να δώσω; τα κορίτσια που ήδη έχουν καρότσι από μάρκες και χρήση τι έχουν να προτείνουν;


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

@Farantou, ελπίζω να πήγαν καλά στη β' και να είστε ακόμα πιο σίγουροι για τον μπεμπάκο σας.

@λουκουμαδακι, με το καλό το μπεμπάκι! Την πρώτη φορά όντως πνίγεσαι στις επιλογές, κι εγώ έτσι ήμουν, τελικά μια επίσκεψη σε 2-3 μαγαζιά με καρότσια και ξεκαθάρισε το τοπίο. Απέκλεισα τα 3 σε 1 γιατί ακόμα και το πιο ελαφρύ, το inglesina, ήταν πολύ βαρύ χωρίς καν μωρό μέσα (δε συζητώ καν για το πόσο βαρύ ήταν το peg perego), κι εγώ ήθελα να μπορώ ανεξάρτητη με το μωρό μου να πηγαίνω βόλτες και ψώνια με το αμάξι και να το σηκώνω να το βάζω στο πορτ παγκάζ. Επίσης, τα απέκλεισα λόγω του αυγού που είναι ψεύτικα (οι ιμάντες) και σε βγάζουν το πολύ μέχρι 5 μήνες (για ένα μωράκι που θηλάζει που γίνονται συνήθως μπόμπα μετά τον 3ο μήνα). Πορτ μπεμπέ δεν μας ενδιέφερε γιατί είχαμε λίκνο το next to me που σε βγάζει πάλι μέχρι 5ο μήνα και το πήραμε και διακοπές στον 6ο οριακά (μεγαλύτερο από καλαθούνες και πορτ μπεμπέ).

Οπότε πήρα ένα πολύ καλό κάθισμα αυτοκινήτου ως 7 ετών μια και καλή με το οποίο αισθανόμασταν πολύ πιο σίγουροι και από μελέτες κ.λπ., πήρα το chicco simplicity που ήταν καρότσι από νεογέννητο απλό και ίσιωνε για να κοιμάται, ήταν 7 κιλά, πολύ ελαφρύ και με γερό σκελετό αλουμινίου και πολύ καλές αναρτήσεις. Μέχρι τώρα που έμεινα έγκυος το σήκωνα με παιδάκι 12 κιλά μέσα. Και είναι πολύ γερό, τίποτα δεν έχει πάθει. Τώρα για τον δεύτερο μπέμπη θα πάρω κι ένα καινούριο στρωματάκι για να κοιμάται αναπαυτικά και δεν θα χρειαστώ κάτι άλλο. Ελπίζω να βοήθησα, επίσης για μένα έπαιζε ρόλο και να χωράει σε όλα τα πεζοδρόμια και ασανσέρ άνετα.


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Λοιπόν για καρότσι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εποχή που γεννάς. Εγώ γέννησα καλοκαίρι και έβγαινε έξω το μωρό από 7ημερών, οπότε με βόλεψε πάρα πολύ το 3 σε 1. Πήραμε το Chicco Trio Love και το κάθισμα αυτοκινήτου ήταν μια χαρά μέχρι και 13 μηνών (με αναπτυγμένο μωρό) - καθόλου ψεύτικο, ήταν πολύ ακριβό καρότσι. Το αφήναμε να κοιμάται μέσα στο πορτ μπεμπέ και ήμασταν αρκετές ώρες έξω. Θεωρώ πως αν είχα γεννήσει χειμώνα το πορτ μπεμπέ ίσως να μας ήταν λίγο άχρηστο, αφού μέχρι να βγει βόλτες καθημερινές θα περνούσε κάποιος καιρός και θα είχε μεγαλώσει για αυτό. Οπότε για Φλεβάρη που θα γεννήσουμε ναι, ίσως το 3 σε 1 να μην έχει αξία και να προτιμήσεις τη λύση της Τζοσεφιν. Πάντως το πορτ μπεμπέ όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι για να κοιμάται μόνιμα, μην ακούτε τους πωλητές. Ούτε χωράνε σωστά, ούτε είναι ορθοπεδικά ούτε τίποτα. Είναι καθαρά για μικρούς ύπνους μέσα στη μέρα αν είσαι έξω ή μια επίσκεψη ή για λίγο να το πάρεις μαζί στην κουζίνα που μαγειρεύεις και κοιμάται πχ κλπ. Τώρα απλά πιάνει χώρο στη ντουλάπα, από τα αρνητικά του!

Στα θετικά του είναι ότι με έχει βολέψει πολύ σαν καρότσι, είναι σκυλί παραγματικό, δεν εχει πάθει κάτι και έχει πάει παντού. Είναι κάπως πιο βαρύ, αλλά είμαι κ εγώ γεροδεμένη και δε με ένοιαξε ποτέ το βάρος τους για να το βάλω στο πορτ μπαγκάζ ας πούμε! :) Προσωπικά το συστήνω.

Για κάθισμα αυτοκινήτου Τζο μου θα διαφωνήσω με την επιλογή, γιατί έψαξα πάρα πολύ και βρήκα ειδικό σε καθίσματα με γνώσεις και μας είπε κάτι πού σωστό, ότι είναι αδύνατο όσο ακριβό να είναι το κάθισμα να μπορεί να κρατάει εξίσου καλά ένα νεογέννητο και ένα 5χρονο. Άλλα κρατήματα, άλλα κιλά, άλλες ανάγκες. Εμείς μετά το αυγό πήραμε ένα μέχρι 3 ετών, το καλοπληρώσαμε βέβαια γιατί η ασφάλεια προέχει, αλλά μετά τα 3 ναι πάλι θα αγοράσουμε άλλο ένα καλό που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες μεγαλύτερων μωρών και αυτό θα το πάρει ο μπόμπιρας 2 που θα είναι τότε στην ηλικία αυτή. Άλλωστε αγορά θα κάναμε είτε παίρναμε άλλο ένα για το δεύτερο παιδί, είτε αλλάζαν μεταξύ τους! 

Οπότε κορίτσια το θέμα καρότσι, καθώς και κάθε άλλη μεγάλη αγορά, είναι προσωπικό και ανάλογο του τι ανάγκες έχει ο καθένας. Άλλος πάει συνέχεια βόλτες-εκδρομές, άλλος θέλει να μείνει μέσα να σαραντίσει πχ, άλλος μένει σε κακοτράχαλο δρόμο και πρέπει να πάρει με συγκεκριμένες ρόδες και σούστες κλπ. Να καταγράψετε τις ανάγκες σας και μετά να πάρετε ένα καρότσι που σας τις καλύπτει. Είναι ακριβή αγορά και δεν μπορείς να παίρνεις άλλο κάθε φορά που αλλάζει εποχή/βάρος/ύψος!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Jo sephine είπε:

Καλημέρα!

@Farantou, ελπίζω να πήγαν καλά στη β' και να είστε ακόμα πιο σίγουροι για τον μπεμπάκο σας.

@λουκουμαδακι, με το καλό το μπεμπάκι! Την πρώτη φορά όντως πνίγεσαι στις επιλογές, κι εγώ έτσι ήμουν, τελικά μια επίσκεψη σε 2-3 μαγαζιά με καρότσια και ξεκαθάρισε το τοπίο. Απέκλεισα τα 3 σε 1 γιατί ακόμα και το πιο ελαφρύ, το inglesina, ήταν πολύ βαρύ χωρίς καν μωρό μέσα (δε συζητώ καν για το πόσο βαρύ ήταν το peg perego), κι εγώ ήθελα να μπορώ ανεξάρτητη με το μωρό μου να πηγαίνω βόλτες και ψώνια με το αμάξι και να το σηκώνω να το βάζω στο πορτ παγκάζ. Επίσης, τα απέκλεισα λόγω του αυγού που είναι ψεύτικα (οι ιμάντες) και σε βγάζουν το πολύ μέχρι 5 μήνες (για ένα μωράκι που θηλάζει που γίνονται συνήθως μπόμπα μετά τον 3ο μήνα). Πορτ μπεμπέ δεν μας ενδιέφερε γιατί είχαμε λίκνο το next to me που σε βγάζει πάλι μέχρι 5ο μήνα και το πήραμε και διακοπές στον 6ο οριακά (μεγαλύτερο από καλαθούνες και πορτ μπεμπέ).

Οπότε πήρα ένα πολύ καλό κάθισμα αυτοκινήτου ως 7 ετών μια και καλή με το οποίο αισθανόμασταν πολύ πιο σίγουροι και από μελέτες κ.λπ., πήρα το chicco simplicity που ήταν καρότσι από νεογέννητο απλό και ίσιωνε για να κοιμάται, ήταν 7 κιλά, πολύ ελαφρύ και με γερό σκελετό αλουμινίου και πολύ καλές αναρτήσεις. Μέχρι τώρα που έμεινα έγκυος το σήκωνα με παιδάκι 12 κιλά μέσα. Και είναι πολύ γερό, τίποτα δεν έχει πάθει. Τώρα για τον δεύτερο μπέμπη θα πάρω κι ένα καινούριο στρωματάκι για να κοιμάται αναπαυτικά και δεν θα χρειαστώ κάτι άλλο. Ελπίζω να βοήθησα, επίσης για μένα έπαιζε ρόλο και να χωράει σε όλα τα πεζοδρόμια και ασανσέρ άνετα.

πολύ ωραίες πληροφορίες! και ο σύζυγος λέει για ξεχωριστό και καλύτερο καθισματάκι αυτοκινήτου. αν υποθέσουμε ότι μάρτη θα βγει την πρώτη του βόλτα δεν θα είναι κούτσικο για απλό καρότσι σε επίπεδο φλατ; θα βολεύεται λες; όσο για το νεξτ του μι το ζαχαρώνω και εγώ αλλά σκέφτομαι να βάλω την κούνια εξ'αρχής δίπλα μας και είτε την καλαθούνα είτε το νεξτ για σαλόνι κουζίνα κλπ να έχει τον χώρο του! πάντως ρε κορίτσια έτσι που έχουν τις τιμές με τα 2/3 μόνο το καρότσι λες γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω να πάρω όλο το σετ. και από την άλλη αν δεν είναι χρήσιμο το τρίο τι να πάρεις με αυτά τα λίγα έξτρα.... και καλά λες πήγαμε σε τόσα και μπερδευτήκαμε πολύ! όλοι μας τα λένε εξαιρετικά οι πωλητές και όλο με ερωτηματικά είμαστε χαχα

4 ώρες πρίν, Konsta15 είπε:

Καλημέρα!

Λοιπόν για καρότσι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εποχή που γεννάς. Εγώ γέννησα καλοκαίρι και έβγαινε έξω το μωρό από 7ημερών, οπότε με βόλεψε πάρα πολύ το 3 σε 1. Πήραμε το Chicco Trio Love και το κάθισμα αυτοκινήτου ήταν μια χαρά μέχρι και 13 μηνών (με αναπτυγμένο μωρό) - καθόλου ψεύτικο, ήταν πολύ ακριβό καρότσι. Το αφήναμε να κοιμάται μέσα στο πορτ μπεμπέ και ήμασταν αρκετές ώρες έξω. Θεωρώ πως αν είχα γεννήσει χειμώνα το πορτ μπεμπέ ίσως να μας ήταν λίγο άχρηστο, αφού μέχρι να βγει βόλτες καθημερινές θα περνούσε κάποιος καιρός και θα είχε μεγαλώσει για αυτό. Οπότε για Φλεβάρη που θα γεννήσουμε ναι, ίσως το 3 σε 1 να μην έχει αξία και να προτιμήσεις τη λύση της Τζοσεφιν. Πάντως το πορτ μπεμπέ όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι για να κοιμάται μόνιμα, μην ακούτε τους πωλητές. Ούτε χωράνε σωστά, ούτε είναι ορθοπεδικά ούτε τίποτα. Είναι καθαρά για μικρούς ύπνους μέσα στη μέρα αν είσαι έξω ή μια επίσκεψη ή για λίγο να το πάρεις μαζί στην κουζίνα που μαγειρεύεις και κοιμάται πχ κλπ. Τώρα απλά πιάνει χώρο στη ντουλάπα, από τα αρνητικά του!

Στα θετικά του είναι ότι με έχει βολέψει πολύ σαν καρότσι, είναι σκυλί παραγματικό, δεν εχει πάθει κάτι και έχει πάει παντού. Είναι κάπως πιο βαρύ, αλλά είμαι κ εγώ γεροδεμένη και δε με ένοιαξε ποτέ το βάρος τους για να το βάλω στο πορτ μπαγκάζ ας πούμε! :) Προσωπικά το συστήνω.

Για κάθισμα αυτοκινήτου Τζο μου θα διαφωνήσω με την επιλογή, γιατί έψαξα πάρα πολύ και βρήκα ειδικό σε καθίσματα με γνώσεις και μας είπε κάτι πού σωστό, ότι είναι αδύνατο όσο ακριβό να είναι το κάθισμα να μπορεί να κρατάει εξίσου καλά ένα νεογέννητο και ένα 5χρονο. Άλλα κρατήματα, άλλα κιλά, άλλες ανάγκες. Εμείς μετά το αυγό πήραμε ένα μέχρι 3 ετών, το καλοπληρώσαμε βέβαια γιατί η ασφάλεια προέχει, αλλά μετά τα 3 ναι πάλι θα αγοράσουμε άλλο ένα καλό που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες μεγαλύτερων μωρών και αυτό θα το πάρει ο μπόμπιρας 2 που θα είναι τότε στην ηλικία αυτή. Άλλωστε αγορά θα κάναμε είτε παίρναμε άλλο ένα για το δεύτερο παιδί, είτε αλλάζαν μεταξύ τους! 

Οπότε κορίτσια το θέμα καρότσι, καθώς και κάθε άλλη μεγάλη αγορά, είναι προσωπικό και ανάλογο του τι ανάγκες έχει ο καθένας. Άλλος πάει συνέχεια βόλτες-εκδρομές, άλλος θέλει να μείνει μέσα να σαραντίσει πχ, άλλος μένει σε κακοτράχαλο δρόμο και πρέπει να πάρει με συγκεκριμένες ρόδες και σούστες κλπ. Να καταγράψετε τις ανάγκες σας και μετά να πάρετε ένα καρότσι που σας τις καλύπτει. Είναι ακριβή αγορά και δεν μπορείς να παίρνεις άλλο κάθε φορά που αλλάζει εποχή/βάρος/ύψος!

η σκέψη μου για το πορτ είναι ότι από μάρτη θα βγαίνει και μέχρι να μπορέσει να ξεπεταχτεί να κάτσει (πότε κάθονται άνετα; στον 5ο; 6ο; εδώ η ανίδεη χαχα) δεν θα πρέπει να έχει το πορτ; από το φλατ δεν θα πέφτει; (καταλάβατε πόσο μπερδεμένα τα έχω στο μυαλό μου εεεε ) φφφφφφφφφ και για καθισματάκι αυτοκινήτου όλοι λένε μας πωςςςςςς δεν θα το μεταφέρεις αλλιώς εύκολα! ή θα παίζει και το ρόλο του πορτ μπεμπέ από απρίλη που θα έχει πιο ζέστη! και εσύ κίκο ε; βλέπω και αλλού έχει καλά σχόλια! το είδα από ποιότητα μας άρεσε!

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , λουκουμαδακι είπε:

η σκέψη μου για το πορτ είναι ότι από μάρτη θα βγαίνει και μέχρι να μπορέσει να ξεπεταχτεί να κάτσει (πότε κάθονται άνετα; στον 5ο; 6ο; εδώ η ανίδεη χαχα) δεν θα πρέπει να έχει το πορτ; από το φλατ δεν θα πέφτει; (καταλάβατε πόσο μπερδεμένα τα έχω στο μυαλό μου εεεε ) φφφφφφφφφ και για καθισματάκι αυτοκινήτου όλοι λένε μας πωςςςςςς δεν θα το μεταφέρεις αλλιώς εύκολα! ή θα παίζει και το ρόλο του πορτ μπεμπέ από απρίλη που θα έχει πιο ζέστη! και εσύ κίκο ε; βλέπω και αλλού έχει καλά σχόλια! το είδα από ποιότητα μας άρεσε!

Κοίτα, από 2μιση μηνών το πολύ θέλουν και να βλέπουν τριγύρω και όχι ξάπλα και εγώ προσωπικά είχα βολευτεί το αυγό, που όπως φτάναμε εκεί που θέλαμε το ξεκουμπώναμε από το αυτοκίνητο και το βάζαμε στο καρότσι και τούμπαλιν. Τάκα-τάκα! Ήταν όσο ξαπλωτό και όσο όρθιο έπρεπε Αυτό μέχρι 5 μηνών. Απο κει και πέρα σου ξαναλέω πως ό,τι βολεύει τη μία οικογένεια δε σημαίνει ότι βολεύει και την άλλη. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του και τις απαιτήσεις του. Λάβε υπόψην ότι άλλοι έχουν τζιπ και άλλοι σμαρτάκια, δηλαδή δεν χωράνε όλα παντού. Ή ότι κάποιο έχουν πολύ μικρό ασανσέρ ή και καθόλου. Επίσης το πότε θα κάτσει ένα μωράκι εξαρτάται από το ίδιο το μωράκι. Ο γιος μου 5,5 μηνών καθόταν κανονικότατα χωρίς καμία στήριξη και στο πάτωμα, άλλα παιδάκια φτάνουν 8-9 μηνών και δεν κάθονται καλά, δεν ξέρεις τι παιδί θα είναι και σαφώς και δεν είσαι ανίδεη με την έννοια αυτή, όλες το ίδιο ανίδεες ήμασταν μέχρι να τα δούμε από κοντα στο μεγάλωμά τους! Η αδερφή μου ζει στο εξωτερικό με κα΄τι πεζοδρόμια τεράστια και ανοιχτές διαβάσεις κλπ κλπ. Εκεί παίζουν πολύ τα τρίκυκλα που είναι όμορφα, αλλά αν το κυκλοφορήσεις στο Ελλάντα με την πρώτη προσπάθεια να κατέβεις πεζοδρόμιο θα βρεθεί το μωρό τούμπα! Πάρε ότι σε εμπνέει, σου ταιριάζει και θεωρείς οτι θα σε βολέψει. Άλλωστε στην πράξη δεν ξέρεις!! Κάποια μωράκια δεν κάθονται καθόλου στο καρότσι, θέλουν μονο μάρσιπο, άλλα τη βρίσκουν μέχρι 2-3 χρονών και άλλα μόλις περπατήσουν τέλος το καρότσι!

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@λουκουμαδακι , όπως σου τα γράφει κι η Κονστα, από 2,5 μηνών κι εμένα ήθελε να κοιτάει, μάλιστα είχα και μέι τάι και δεν βόλεψε γιατί ήθελε πια να κοιτάει προς τα εμπρός και να βλέπει, οπότε το καροτσάκι αυτό με βόλεψε πολύ, γιατί τον είχα ημικαθιστό στη στάση που μας επέτρεπε η παιδίατρος (το οποίο βοηθάει για να κάτσουν σιγά σιγά κανονικά στον 6ο περίπου) και όποτε τον έπαιρνε ο ύπνος τον ξάπλωνα στο ίσιο. Το ίσιο είναι τέλειο γιατί με το στρωματάκι γίνεται κανονικό κρεβάτι. Δεν πέφτει φυσικά ποτέ από ένα καρότσι (έχει τοιχώματα αφενός), γιατί το δένεις το παιδί πάντα με τους ιμάντες. Επίσης, τα νεογέννητα δεν στριφογυρνάνε. Αυτό με την κούνια καλά το σκέφτεσαι, και τότε θα σου έλεγα να μην πάρεις καν το νεχτ το με, τσάμπα χρήματα. Για το σαλόνι, όσο είναι νεογέννητο, κοιμάται σε οποιοδήποτε κρεβατάκι-πάρκο-καλαθούνα σου δανείσουν για σύντομους ύπνους, αλλιώς μην ανησυχείς, μέσα στην κούνια και θα τον ακούσεις όταν ξυπνήσει, δεν το χάνεις!!! χαχαχ

Μάλιστα για το ημικαθιστό η παιδίατρός μας πολύ το επικροτούσε, μας έλεγε ότι λυπάται παιδιά 5 μηνών που τα είχαν ακόμα ξάπλα, διότι το μωράκι από νωρίς, περίπου 3 μηνών χρειάζεται ερεθίσματα και του αρέσει να χαζεύει έξω αυτά που μπορεί να δει. Δηλαδή και παιχνιδάκια στο καρότσι και στην παιδική χαρά πουλάκια, δέντρα, ό,τι είναι πολύ κοντά του, ήχους φυσικά, πάνινα βιβλιαράκια, υφές να αγγίζει. Εμένα 7 μηνών στάθηκε όρθιος και 8 μηνών περπατούσε πιανόμενος από έπιπλα. Νομίζω ότι η περιέργεια τον παρακίνησε που γενικώς την ωθούσαμε με κάθε τρόπο.

Τον γιο μου τον γέννησα τέλη Ιανουαρίου, στις 20 μέρες βγήκαμε πρώτη φορά βόλτα με μάρσιπο και μετά με καρότσι κι από τότε κάθε μέρα και ευτυχώς είχε λιακάδες. Δεν θα περιμένεις Μάρτη για να βγεις, αν θες να διατηρήσεις σώας τα φρένας! Αντίθετα, με το αμάξι μόνο παιδίατρο πηγαίναμε, οπότε το κάθισμα περίπου από τους 2 μήνες το αξιοποιήσαμε. Πήρα το joie stages, χωρίς isofix για να ταιριάζει και στα δύο αυτοκίνητά μας, μπορείς να δεις έρευνες στο carseat.se και αξιολογήσεις, είναι σούπερ. Και στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα θα βρεις πολλά αξιόλογα, συνήθως μόνο τα αξιόλογα έχει πιστοποιημένα με τεστ. Νομίζω ότι τώρα που θα 'μαι και πιο ξεψαρωμένη αν ο καιρός το επιτρέπει θα βγαίνω πολύ νωρίτερα μιας και θα 'χω και τον μεγάλο που θα χρειάζεται έξοδο.

 

Α, τέλος αυτό το καρότσι, τώρα 20 μηνών ακόμα το θέλει και πιστεύω ότι το δέχεται γιατί είναι άνετο και μοιάζει με τα σπαστά, αν και δεν σπάει ώστε να ταλαντεύεται σαν αντίσκηνο. Ενώ αν είχα πάρει πολυκαρότσι, μετά θα έπρεπε αναγκαστικά να πάρω ένα σπαστό που θεωρώ ότι είναι πολύ άβολο για ένα παιδάκι το να μην έχει καν σταθερή πλάτη. Αυτό κλείνει στα 4 και δεν "σπάει", με ένα χέρι. Γενικώς εγώ αποφάσισα υπέρ του πρακτικού κομματιού, όσο κι αν με εντυπωσίαζαν τα υπερυψωμένα πολυκαρότσια και τελικά απέδωσε. Έκανε το 1/3 της τιμής του πολυκαροτσιού και κάλυψε και τις δυο μας ανάγκες μέχρι τώρα.

Από μάρσιπο έχετε κανένα που να σας βόλεψε; Εμείς τελικά μέι τάι όχι, οπότε τώρα ψάχνω ένα να κοιτάει και μπροστά, είδα ένα της stokke, αλλά δεν έχω πάει ακόμα να το δω από κοντά. Αν έχετε καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τζο όντως ο χειμώνας '15-΄16 ήταν σαν άνοιξη και τον είχα κατευχαριστηθεί με το μωρό! Ήλιος, βολτίτσες, πολλά μεσημέρια ούτε μπουφάν καν δεν χρειαζόταν!Μακάρι να μας κάνει και φέτος τέτοιο χειμώνα.

Από μάρσιπο είχα πάρει το babasling και δεν μπόρεσα να τον χρησιμοποιήσω καθόλου. Δε με βόλεψε σε καμία ηλικία, όσο και αν διάβασα τις οδηγίες και όσο και αν είδα τα βιντεάκια. Οπότε ναι αν κάποια έχει πραγματικά να συστήσει κάτι που βόλεψε πολύ θα το εκτιμούσα.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ στο μαι ται μπορεις να βαλεις ενα μωρο ισως οχι απο νεογεννητο να κοιταει μπροστα,αλλα το κεντρο βαρους αλλαζει οποτε δ ειναι για πολυ ωρα.οπως κ αν δεσεις το μαι ται στο πλαι στο γοφο μπορει να βλεπει αρκετα

Εγω εχω σλινγκ κ επισης βολευει παρα πολυ να κοιταει στη σταση βουδα κ απο 4μηνων περιπου στο γοφο

Το wrap επισης το δενεις οπως θες αλλα μου φανηκε δυσκολο,αν μπορειτε να κανετε δοκιμη απο κοντα αξιζει 

Link to comment
Share on other sites

ωραία! πολλές πληροφορίες για εξέταση! τζο έγραψα μάρτη γιατί γεννιέται μέσα φλεβάρη ε δυο τρεις εβδομάδες φαντάζομαι θα τις φάμε μέσα στο σπίτι μέχρι να μαζευτούμε να βρούμε έναν κάποιο ρυθμο ε;

η πλάκα είναι ότι έχω αρχίσει και κοιτάζω ότι καρότσι δω στο δρόμο! από πάνω μέχρι κάτω! θα τρομάζω τις μαμάδες θα λένε αυτή τρελή μας σκανάρει τι θέλει χαχα  :lol:


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

@λουκουμαδακι, όντως, μπερδεύομαι με τις ΠΗΤ γιατί σκέφτομαι πάντα ότι θα γεννήσω και τώρα όπως και τον πρώτο μου γιο που ήρθε τέλη Ιανουαρίου παρ' όλο που είχα πητ αρχές φεβρουαρίου, ε τώρα ναι, σίγουρα Μάρτη θα αρχίσουμε τις βόλτες. Κοίτα από πάνω ως κάτω και ρώτα κιόλας, καμιά δεν θα σε πάρει για τρελή, γιατί όλες αυτό το μπέρδεμα με τα βρεφικά είδη κάποτε το περάσαμε!

@Konsta15 μου, μακάρι να μας κάνει τέτοια χρονιά και φέτος! Θα ευχαριστηθούμε βόλτες και δεν θα καταλάβουμε χειμώνα, άσε που το έξω βοηθάει και στις ιώσεις!

Εμένα δυστυχώς το μέι τάι να κοιτάει μπροστά δεν με βόλεψε και το χάρισα, ο μπεμπούλης ήταν 3 μηνών πια μπέμπαρος, όπως όλα δηλαδή στους μήνες αυτούς, και βολευόταν το πολύ για ένα δεκάλεπτο. Γι' αυτό θα ήθελα τώρα ιδανικά έναν μάρσιπο με δυνατότητα και μπρος και πίσω, αλλά να πιάνει και στους δύο ώμους στην πλάτη, γιατί είπαμε baby wearing, αλλά όσο θυμάμαι εκείνους τους πόνους στη σπονδυλική μου στήλη απ' το καθισιό του θηλασμού στις αρχές με πιάνει σύγκρυο να 'χω και να κουβαλάω και 5-6 κιλά μωρό για ώρα.

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου,ολα καλα με τη β επιπέδου!Ουφ,ηρεμησα!Ευτυχώς δεν υπηρξε καποιο επιπλέον ευρημα,οποτε μενουμε στην παρουσα κατασταση και το παρακολουθούμε ανα δυο εβδομαδες...22 εβδομαδων και 480 γρ ο μικρος,πολυ το χάρηκα!

Ευχομαι καλές β επιπεδου και για οσες δεν εχετε κανει!

Καλο βραδυ στα αγορακια και στα κοριτσάκια μας..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...