Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

@Farantou ελπίζω να πάνε όλα καλά. Αισιοδοξία και θετικές σκέψεις. Θα κοιτάξω τις τελευταίες μετρήσεις που έχω και θα σου πω.

Εγώ παίρνω ασύστολα κιλά (είμαι ήδη στα +8) και στην πρώτη εγκυμοσύνη έτσι ήταν, αλλά ήλπιζα αυτή τη φορά να το ελέγξω. Δεν είμαι σίγουρη ότι "ακούω" το μωρό, το βράδυ μόλις ξαπλώσω στήνω καραούλι, όλο και κάτι αντιλαμβάνομαι, αλλά δεν είναι και ξεκάθαρο αν είναι από το έμβρυο. Β' επιπέδου θα κάνουμε μέσα Οκτωβρίου.

  • Μου αρέσει 1

2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Αχ σε ευχαριστώ,ριξε μια ματια,μηπως κ δε μου τυχαινουν μονο εμενα ολα τα..ωραία..

Φαε ενα γλυκάκι κ για μας που εχουμε διαβητη κυησης!Κοριτσια,χαρειτε το,εγω λογω κορτιζονης κ ζαχαρου,δεν τρωω ουτε αλατι ουτε ζαχαρη,καταλαβαινετε νοστιμαδα,χαχα!Παντως,πλακα πλακα,με τη διατροφη της διαιτολογου για το ζαχαρο,εχω παρει τρια κιλα μεχρι τωρα,βεβαια λενε οτι τα πολλα μπαινουν μετα.

Αυτα!Σας καληνυχτιζω,ονειρα γλυκα σε μας και τα μωρακια μας!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρε farantou πραγματικά αγχωθηκα κ μονο που διάβασα όσα περνάς κ όσα σου βρίσκουν! Προσπαθησε οσο μπορεις να περασεις ηρεμα τις μερες αυτες. Οσο ειναι δυνατο. Δυσκολο αλλα προσπαθησε να εχεις απασχολημενο το κεφαλι σου με πραγματα που σ αρεσουν κ σε κανουν να ξεχνιεσαι. Εγώ είμαι 16 εβδομάδων οπότε δεν έχει νόημα να σου πω μετρήσεις. Τα κορίτσια είναι πιο μπροστά κ πιο κοντά σε σένα. Πάντως ο δικός μου την περασμένη εβδομάδα σε όλες τις μετρήσεις βρέθηκε ξαφνικα 1+ εβδομάδα μεγαλύτερος. Λέτε να μου βγει γιγαντακος? ?:-D

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλυτερα γιγαντακος!τρελαινομαι για μεγαλα,τροφαντα μωρακια!

Η αληθεια ειναι οτι παντα το κεφαλι έβγαινε  πιο μικρο απο τα υπολοιπα,αλλα τωρα εμεινε μια βδομαδα πισω..υπομονη θα κανω,δεκα μερουλες ειναι αυτες μεχρι τη β επιπέδου,ουφ!

Και καλο μας Σαββατοκύριακο! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! 

@Maria_Chris καλωσόρισες, με το καλό η κορούλα σου! 

@Farantou καλός ήρθες στη παρέα μας! Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ μόλις έρθει το μπεμπακι σου να τα θυμάσαι σαν ένα κακό όνειρο. Μια εγκυμοσύνη είναι δύσκολη περίοδος όσο όμορφη κ αν είναι αλλά έχουμε μάθει από τη φύση μας να αντέχουμε! Καλή δύναμη λοιπόν κ προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη κ ψύχραιμη μπορείς γιατί η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο! Είμαστε όλες εδώ για να βοηθάμε η μια την άλλη με οποίον τρόπο μπορούμε :)

@Konsta15 εγώ το μπουμπούκι το ένιωσα αμυδρά για πρώτη φορά στη 17η εβδομάδα κ όταν είχα ρωτήσει στο νοσοκομείο ποτε πρέπει να το νιώσω μου είχαν πεις πως δεν είναι στάνταρ, μπορεί να φτάσεις 20η κ να μην το έχεις νιώσει αλλά είναι φυσιολογικό. Εμένα με ρωτούσαν όλοι από την 14 βδομάδα άμα το νιώθω κ με είχαν αγχώσει! Περιμένουμε νέα λοιπόν για την πρώτη σου κωλοτουμπα!

Απο κιλάκια δεν πρόλαβα να ζυγιστω  τελευταία αλλά έχω πάρει σίγουρα 5! Η κοιλιτσα φαίνεται αρκετά μπορώ να πω, αφού κάποιοι πιστεύουν ότι έχω δίδυμα :shock: ποσό θα εχει μεγαλώσει δηλαδή μέχρι το τέλος; την άλλη Τρίτη πάμε για Β επιπέδου κ θα μάθουμε κ το μέγεθος του μωρό. 

 

Καλή συνέχεια σε όλες! Περιμένω νέα σας! Φιλάκια! 

  • Μου αρέσει 2

nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

@Farantou μου, οι σκέψεις μου μαζί σου, κουράγιο, όλα θα πάνε καλά τελικά, οι αγωνίες είναι πολλές αλλά μια-μια θα εξαφανίζονται.

@Stephanie13, οι κοιλίτσες έτσι είναι, εξέχουν και τραβούν τα βλέμματα! Αυτό είναι το ωραίο! Να ξερες τι καημό το έχω να έχω επιτέλους μια μεγάλη κοιλίτσα, κάθε φορά περιμένω τον 8ο για να φανώ έγκυος και με τη βούλα. Καλή επιτυχία στη Β' σας!

Σήμερα εμείς κάναμε το τεστ αντισωμάτων για την ιλαρά, αν δεν τα έχω έτσι όπως το κόβω μάλλον θα σταματήσω απ' τη δουλειά, αν τα έχω θα κάτσω μέχρι την άδεια τοκετού σίγουρα. Και εξετάσεις γενικές για την εγκυμοσύνη. Τώρα μακάρι να είναι και η Β' επιπέδου καλή και μετά να περάσει και η τόσο βαρετή καμπύλη και τον φάγαμε το γάιδαρο!

 

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κοιλιά έχω από την αρχή κανονικότατα! Από τις πρώτες εβδομάδες καταλάβαινες τι συμβαίνει και ντυνόμουν με ράσα για να μην το μάθουν στη δουλειά και οι συγγενείς! Ρωτούσαν όμως γιατί φαινόταν πραγματικά. Τώρα είμαι σαν 6 μηνών -κρίνοντας από άλλες κοπέλες- και στο πρώτο μου γιο το ίδιο είχε γίνει, από 5 μηνών ήμουν σαν ετοιμόγεννη!!

Τεστ αντισωμάτων που έκανες; Κ εμένα με προβληματίζει πάρα πολύ το θέμα, γιατί πέρα από τη δουλειά και το μικρό που είναι σταθμό (έχει εμβολιαστεί εννοείται), τρέμω που μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία λόγω των προβλημάτων μου. Πηγαίνω σε μεγάλα δημόσια νοσοκομεία (όχι μαιευτήρια να είναι πιο ασφαλή) και φοβάμαι μην κολλήσω γενικά τίποτα περίεργο. Στον πρώτο μου γιο είχα κολλήσει έτσι γρίπη βαριά και είχε γίνει πολύ επικίνδυνη. Αλλά δεν έχω και επιλογή να μην πάω....πρέπει... :( 

 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Konsta15 μου, κάνε σε ένα απλό μικροβιολογικό, εγώ εκεί την έκανα, για παλιά και τωρινά αντισώματα, απλώς δεν γράφεται και την πληρώνεις. Είναι ίδιο τεστ όπως τα άλλα που κάνουμε στην εγκυμοσύνη για ερυθρά κ.λπ., δεν ξέρω την ιλαρά γιατί δεν τη συμπεριλαμβάνουν. Πάντως, μου είπε ο γυναικολόγος ότι και να μην επαρκούσε η δόση του εμβολίου που είχα κάνει μικρή και να μην έχω τώρα τα αντισώματα, εμβόλιο με ζώντα ιό όπως αυτό αποκλείεται να κάνω έγκυος, δεν επιτρέπεται. Απ' την άλλη και με μία δόση που είχα κάνει εγώ το 85 μπορεί να επαρκούν τα αντισώματα. Πάντως μου είπε να προσέχω τα μικρά παιδιά και φυσικά τους άρρωστους ενήλικες, γιατί ακόμα και με εμβολιασμένα παιδάκια αυτά μπορεί να την περάσουν και ελαφριά σαν κρυολόγημα παρ' ότι εμβολιάστηκαν, γιατί καλύπτονται 95%.


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Χθες η Β' επιπέδου πήγε πολύ καλά... Ο μπέμπης έχει φτάσει 430γρ.!!! Μας τον έδειξε κ τρισδιάστατο... Γλυκιά φατσούλα (είπε η μελλοντική χαζομαμά)!! :-D

Από κιλά είμαι στα +5, αν κ τελευταία αρχίζω κ φλερτάρω με μισό κιλό ακόμα... :-P Αν καταφέρω να είμαι +6 μόλις κλείσω το τρίμηνο κ να έχω ακόμα περιθώριο 6 κιλών για το τελευταίο τρίμηνο θα είμαι σούπερ...

Σε άλλα νέα ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει βάψιμο, ευελπιστώ την επόμενη εβδομάδα κ μετά βουρ για ψώνια του μπέμπη... Πρώτα καρότσι κ δωμάτιο κ μετά ότι άλλο χρειάζεται σε ρούχα κ αξεσουάρ...

Εσείς πώς πάτε;;

  • Μου αρέσει 1

tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα ! Εγώ το παίζω διπλό ταμπλό μιας και μπαίνω στον μήνα μου μέσα Φεβρουαρίου. Μπηκα και στις μανουλες Μαρτιου.Ειμαι 15+5 έχω κάνει Αυχενική,το σπορακι μου είναι μια χαρά και φυσικά και εγώ αγοράκι!!!!!!!!! Απ ότι βλέπω οι περισσότερες είμαστε αγορομανες! Είναι οι χρόνια τους μάλλον ! Υγεία να έχουμε όλες και να φέρουμε στον κόσμο υγιέστατα  μωράκια !!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι νέα στο φόρουμ είμαι 29 ετών και έγκυος στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι 18 εβδομάδων και 1 μέρας και έχω κάνει την αυχενικη μου η οποία ήταν πολύ καλή. Έχουμε κοριτσάκι :-) Ημερομηνία τοκετού έχω 27 Φεβρουαρίου και περιμένουμε με ανυπομονησια τον άλλο μήνα να πάμε για β επιπέδου. Ελπίζω όλες να έχετε καλές εγκυμοσύνες και γερά μωράκια. :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

@Jo sephine ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Πήρα τον παιδίατρο και βάσει ηλικίας μου μου είπε πως σίγουρα είμαι καλυμμένη. Τον ευχαρίστησα που με αποκάλεσε "πολύ νέα" και ηρέμησα! Χαχαχα! Πέρα από την πλάκα, το πιο πιθανό είναι να κάνω την εξέταση που είπες, εφόσον είναι απλά επίσκεψη σε ένα μικροβιολογικό, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Όσο για την ερώτησή σου γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στον τακτικό προγεννητικό έλεγχο, η απάντηση είναι απλά γιατί δεν είχαμε κανένα κρούσμα στην Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είχε νόημα να μας εξετάζουν για κάτι που κανονικά δεν θα κολλούσαμε ποτέ.Τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα ανοίγει εδώ. 

@ekrs άνοιξες το χορό! Μπράβο σας! Φτιάξτε τώρα με ησυχία τα πραγματάκια σας, αλλά αν θες τη συμβουλή μιας ήδη μαμάς, δεν χρειάζεται υπερβολές. Βάψτε το γιατί μετά δεν θα μπορείτε να έχετε μυρωδιές μπογιάς με το μωράκι, αλλά μην αγχώνεσαι να κάνεις το τέλειο δωμάτιο γιατί το πιο πιθανό είναι να κοιμηθεί σε κανά δυο χρόνια εκεί! Για λόγους ψυχολογίας είναι τέλειο να το βλέπεις το δωματιάκι του και να ανυπομονείς να γεννηθεί, αλλά αν δεν έχεις και χρόνο/χρήματα/καλή υγεία κλπ για να τα κάνεις τώρα, θα τα βρεις εν καιρώ. Έτρεχα κ εγώ να φτιάξω το τέλειο δωματιάκι και τελικά κατέληξε με ασιδέρωτα, σιδερώστρα στη μέση μόνιμα απλωμένη και ότι άλλο δεν μας χρειάζεται, ενώ το μωρό στο δωμάτιό μας μόνιμα. Μια καλοφτιαγμένη αποθήκη με ωραία χρώματα!! (Φιλικά το λέω, μη μου παρεξηγηθείς!!)

@Evi_Arv και @Rose1988 καλωσήρθατε και με το καλό τα μωράκια σας!!!

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια! με πητ 11-14 φλεβάρη ανήκω και εγώ εδώ! θα χαρώ να τα λέμε! είδα η πλειοψηφία αγοράκια; και έσκασαν μύτη και δύο κοριτσάκια; και γω κοριτσάκι (μέχρι στιγμής τουλάχιστον! 99.9%  :-D )

β' έχω 12 οκτώβρη ελπίζω να μην αλλάξει κάτι, ήδη κινούμαι στο χάζεμα στα παστέλ ροζ γκρι :wub:  


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...