Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!! Θα με τρελανει το σακχαρο! Εδω κ 4 μερες δε λεει να πεσει σε φυσιολογικα επιπεδα....νηστειας εχω 98, 95, σημερα 108! Και μεταγευματικα χαλια...ενα μηλο να φαω με 1 φετα τυρι κ μια φρυγανια πηγε στο 139! Μου αυξησε κατα ενα ουτρο την προγεστερονη ο γιατρος εδω κ μια βδομαδα κ νομιζω οτι ενω εως τωρα ηταν μεσα στα  (υψηλα)ορια το ζαχαρο, τωρα εκτοξευτηκε! Δε ξερω τι να κανω, εχω αγχωθει μηπως κατι παει στραβα... Κ παιρνω κ μετφορμινη 1500 mg καθε μερα, που να μην επαιρνα δλδ. Με  ενδοκρ που μιλησα λιγο μου ειπε να συνεχισω μετρησεις εως την Δευτερα, Τριτη κ να μιλησουμε ξανα μηπως μου βρει αλλη λυση για το ζαχαρο. Μαλλον εννοει ινσουλινη, ετσι? Κ δεν τρωω ζαχαρη, ψωμια, γλυκα τιποτα εδω κ 4 μηνες, οπου εχασα κι 11 κιλα. Τωρα ειμαι 61,5. Υπαρχει καμια κοπελα που να χει παρομοιο θεμα απο τις πρωτες βδομαδες κυησης κ να εκανε διατροφη χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη να με βοηθησει??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 53 λεπτά , Melina80 είπε:

Κοριτσια καλημερα!! Θα με τρελανει το σακχαρο! Εδω κ 4 μερες δε λεει να πεσει σε φυσιολογικα επιπεδα....νηστειας εχω 98, 95, σημερα 108! Και μεταγευματικα χαλια...ενα μηλο να φαω με 1 φετα τυρι κ μια φρυγανια πηγε στο 139! Μου αυξησε κατα ενα ουτρο την προγεστερονη ο γιατρος εδω κ μια βδομαδα κ νομιζω οτι ενω εως τωρα ηταν μεσα στα  (υψηλα)ορια το ζαχαρο, τωρα εκτοξευτηκε! Δε ξερω τι να κανω, εχω αγχωθει μηπως κατι παει στραβα... Κ παιρνω κ μετφορμινη 1500 mg καθε μερα, που να μην επαιρνα δλδ. Με  ενδοκρ που μιλησα λιγο μου ειπε να συνεχισω μετρησεις εως την Δευτερα, Τριτη κ να μιλησουμε ξανα μηπως μου βρει αλλη λυση για το ζαχαρο. Μαλλον εννοει ινσουλινη, ετσι? Κ δεν τρωω ζαχαρη, ψωμια, γλυκα τιποτα εδω κ 4 μηνες, οπου εχασα κι 11 κιλα. Τωρα ειμαι 61,5. Υπαρχει καμια κοπελα που να χει παρομοιο θεμα απο τις πρωτες βδομαδες κυησης κ να εκανε διατροφη χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη να με βοηθησει??

Κι εγώ τα ίδια ήμουν...τα φάρμακα ανεβάζουν το σάκχαρο. Επίσης τσέκαρε αν λειτουργεί σωστά το μηχανάκι σου εμένα είχε απορρυθμιστεί πήρα άλλο και τελικά οι τιμες ήταν πολύ πιο κάτω από αυτές που μετρούσα τζάμπα ο πανικός....

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Troia είπε:

@anoulious Οι εξετάσεις που μου έκανε η Τσεκούρα στη 10η εβδομάδα: Αντισώματα Φωσφατιδυλσερίνης IgG και IgM, Αντισώματα έναντι καρδιολιπίνης IgG και IgM και Αντισώματα Β2 Γλυκοπρωτείνης IgG και IgM. Επίσης μου μέτρησε ομοκυστείνη.

Ευχαριστω πολυ.Τα πρωτα δεν ξερω αν τα εχω κανει ποτε.Τωρα που το εψαξα λιγο ειδα  οτι λειτουργουν επικουρικα καπως τα πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Ευχαριστω πολυ ετσι να δω τι μου κανει και εμενα καποιες φορες οταν παω για θεραπεια.Σε ποια εβδομαδα τα εκανες?Εγω ειμαι ομοζυγωτρια στο Mthfr 677c, ουτε θυμαμαι πως το λενε...Για το ιδιο λεμε;Μου ειχανε πει να ελεγχω την ομοκυστεινη, να ειναι κατω απο 10,ουτε θυμαμαι...Αν εδειχναν κατι να υποθεσω θα επαιρνες ηπαρινη+ σαλοσπιρ?Και στις γυναικες που δειχνει κατι  , μαλλον τα παιρνουν μεχρι τελους?

τα κανεις οταν ακους καρδια και μετα στην αυχενικη κ μετα στην β επιπεδου..σε μενα ηταν ολα φυσιολογικα και την ηπαρινη την εκανα μεχρι τελους κ 2 βδομαδες μετα τη γεννα λογω ηλικιας κ διδυμησ Κυησης κ σαλοσπιρ το εκοψα στο ντοπλερ (30η βδομαδα). Διοτι βγηκε καλο κ δεν ειχα θεμα προεκλαμψιας 

17 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Αρα προεκυψε η αναγκη και επαιρνες μονο λογω ακινησιας?Ουτε το ηξερα οτι η κινηση βοηθαει στις βρομβωσεις...Καποια στιγμη μια αιματολογος μου εκανε μια εξεταση anti-ha, καπως ετσι για να δει τι ηπαρινη θα μου εδινε..Μετα δεν μου την ξσναεκανε αλλος..

Η γνωστη αιματολογος Λ μου εχει πει Ότι εχει «καταργηθεί» απο το 2012 η antiha δηλ ουσιαστικα δεν βοηθα καπου..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nephele78 είπε:

τα κανεις οταν ακους καρδια και μετα στην αυχενικη κ μετα στην β επιπεδου..σε μενα ηταν ολα φυσιολογικα και την ηπαρινη την εκανα μεχρι τελους κ 2 βδομαδες μετα τη γεννα λογω ηλικιας κ διδυμησ Κυησης κ σαλοσπιρ το εκοψα στο ντοπλερ (30η βδομαδα). Διοτι βγηκε καλο κ δεν ειχα θεμα προεκλαμψιας 

Νομιζω οτι πιο πολυ λογω διδυμης κυησης,γιατι και αλλες στα 42  που λογω εξωσωματικης πηραν προληπτικα ηπαρινη  δεν νομιζω να τις συνεχισαν της ηπαρινες μετα την αυχενικη..Σου μετρουσε με anti-ha και αλλαζε τη δοση της ηπαρινης ή συνεχισες με την ιδια μεχρι τελους?Ο Παντ τι ελεγε για τη συνεχιση ηπαρινης?Ο δικος μου δεν πολυ  πηρε θεση στο να παρω σε εξωσωματικη και ητανε του στυλ αν σου δωσει ο εξωσωματικος σου να παρεις, εγω δεν βλεπω προβλημα κλπ...Και μου δημιουργει μια ανησυχια αν θα τα ψαξει αυτα ολα, οταν χρειαστει....

Στην ουσια το μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο δεν σου ελεγχε?

4 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Κοριτσια καλημερα!! Θα με τρελανει το σακχαρο! Εδω κ 4 μερες δε λεει να πεσει σε φυσιολογικα επιπεδα....νηστειας εχω 98, 95, σημερα 108! Και μεταγευματικα χαλια...ενα μηλο να φαω με 1 φετα τυρι κ μια φρυγανια πηγε στο 139! Μου αυξησε κατα ενα ουτρο την προγεστερονη ο γιατρος εδω κ μια βδομαδα κ νομιζω οτι ενω εως τωρα ηταν μεσα στα  (υψηλα)ορια το ζαχαρο, τωρα εκτοξευτηκε! Δε ξερω τι να κανω, εχω αγχωθει μηπως κατι παει στραβα... Κ παιρνω κ μετφορμινη 1500 mg καθε μερα, που να μην επαιρνα δλδ. Με  ενδοκρ που μιλησα λιγο μου ειπε να συνεχισω μετρησεις εως την Δευτερα, Τριτη κ να μιλησουμε ξανα μηπως μου βρει αλλη λυση για το ζαχαρο. Μαλλον εννοει ινσουλινη, ετσι? Κ δεν τρωω ζαχαρη, ψωμια, γλυκα τιποτα εδω κ 4 μηνες, οπου εχασα κι 11 κιλα. Τωρα ειμαι 61,5. Υπαρχει καμια κοπελα που να χει παρομοιο θεμα απο τις πρωτες βδομαδες κυησης κ να εκανε διατροφη χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη να με βοηθησει??

Τι μεταγευματικα εχεις στη μια ωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , anoulious είπε:

Νομιζω οτι πιο πολυ λογω διδυμης κυησης,γιατι και αλλες στα 42  που λογω εξωσωματικης πηραν προληπτικα ηπαρινη  δεν νομιζω να τις συνεχισαν της ηπαρινες μετα την αυχενικη..Σου μετρουσε με anti-ha και αλλαζε τη δοση της ηπαρινης ή συνεχισες με την ιδια μεχρι τελους?Ο Παντ τι ελεγε για τη συνεχιση ηπαρινης?Ο δικος μου δεν πολυ  πηρε θεση στο να παρω σε εξωσωματικη και ητανε του στυλ αν σου δωσει ο εξωσωματικος σου να παρεις, εγω δεν βλεπω προβλημα κλπ...Και μου δημιουργει μια ανησυχια αν θα τα ψαξει αυτα ολα, οταν χρειαστει....

Στην ουσια το μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο δεν σου ελεγχε?

Τι μεταγευματικα εχεις στη μια ωρα?

Δε μου μετραγε με αντιχα ..εγω της ειχα πει «μηπως να μετραμε με αντιχα;» Κ μου ειπε αυτο που σου γραψα  πριν οτι εχει καταργηθεί απο το 2012 κ δεν εχει νοημα.απο την αρχη επαιρνα clexane 0,4 κ συνεχισα με αυτες.ο Π μου ειπε να κανω οτι λεει η Λ.& οτι συμφωνει σε αυτες κ ευτυχως μου ειπανε να παρω κλεξαν διοτι οι ιβορ που δινουν απο κεντρο ειναι χαλια κ με πονάγανε πολυ.οι εξετασεις που μου εγραφε στη κυηση ειναι οι εξης(τις εχω ετοιμες κοπι πειστ τις εχω γραψει κατα καιρους)Aptt , ινωδογονο , D-dimmer ,apc resistance ,δραστικότητα πρωτεινης c  και s ,δραστικοτητα ολικης πρωτεινης s,αντιγονο ελευθερης πρωτεινης s,δραστικοτητα αντιθρομβινης ΙΙΙ,αντιπηκτικα λυκου IgG και IgM, αντισωματα καρδιολιπινης igg/igm,αντισωματα αντι ενα,αντισωματα β2 γλυκοπρωτεΐνης igg/igmχρονο προθρομβινης,χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT.ρευματοειδης παραγων RA/RF Test ΑΝΑ ανοσοθφορισμος Ομοκυστεινη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Nephele78 είπε:

τα κανεις οταν ακους καρδια και μετα στην αυχενικη κ μετα στην β επιπεδου..σε μενα ηταν ολα φυσιολογικα και την ηπαρινη την εκανα μεχρι τελους κ 2 βδομαδες μετα τη γεννα λογω ηλικιας κ διδυμησ Κυησης κ σαλοσπιρ το εκοψα στο ντοπλερ (30η βδομαδα). Διοτι βγηκε καλο κ δεν ειχα θεμα προεκλαμψιας 

Η γνωστη αιματολογος Λ μου εχει πει Ότι εχει «καταργηθεί» απο το 2012 η antiha δηλ ουσιαστικα δεν βοηθα καπου..

Θα συμφωνήσω,  ετσι είπε και σ εμένα ότι έχει καταργήθει!

Η Λευκού επίσης,  δίνει αυτές τις εξετάσεις στην 8η εβδομαδα και μετά αναμένει αυχενική για να κόψει το σαλοσπιρ αν ειναι οκ ! Τις αντιπηκτικες κανονικά όμως μέχρι τέλους και δεν ξέρω και μετά τι γέννα τι θα πει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Nephele78 είπε:

Δε μου μετραγε με αντιχα ..εγω της ειχα πει «μηπως να μετραμε με αντιχα;» Κ μου ειπε αυτο που σου γραψα  πριν οτι εχει καταργηθεί απο το 2012 κ δεν εχει νοημα.απο την αρχη επαιρνα clexane 0,4 κ συνεχισα με αυτες.ο Π μου ειπε να κανω οτι λεει η Λ.& οτι συμφωνει σε αυτες κ ευτυχως μου ειπανε να παρω κλεξαν διοτι οι ιβορ που δινουν απο κεντρο ειναι χαλια κ με πονάγανε πολυ.οι εξετασεις που μου εγραφε στη κυηση ειναι οι εξης(τις εχω ετοιμες κοπι πειστ τις εχω γραψει κατα καιρους)Aptt , ινωδογονο , D-dimmer ,apc resistance ,δραστικότητα πρωτεινης c  και s ,δραστικοτητα ολικης πρωτεινης s,αντιγονο ελευθερης πρωτεινης s,δραστικοτητα αντιθρομβινης ΙΙΙ,αντιπηκτικα λυκου IgG και IgM, αντισωματα καρδιολιπινης igg/igm,αντισωματα αντι ενα,αντισωματα β2 γλυκοπρωτεΐνης igg/igmχρονο προθρομβινης,χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT.ρευματοειδης παραγων RA/RF Test ΑΝΑ ανοσοθφορισμος Ομοκυστεινη

Αυτες τις εξετασεις και αλλες τοσες και, και πολλες δεκαδες τις εχω κανει κατα καιρους και εγω συν τα ανοσολογικα μου που εχω εγω.Αλλα μετα καρδια κλπ στην κυηση σου εκανε παλι ολες αυτες?Γιατι αυτες ξεφευγουν απο το αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο..

Ο δικος μου ειναι κορυφαιος ανοσολογος , αφου η Λευκου οταν πηγα για να τον "τσεκαρω"εντυπωσιαστηκε που βρηκε το τοσο σπανιο προβλημα που ειχα.Παραδεχτηκε  προς τιμη της εμμεσως οτι δεν το ειχε σκεφτει.Απλα δεν ξερω αν με τα αιματολογικα τα εχει εξισου τοσο καλα.Για αυτο ρωταω , να ξερω λιγο πανω κατω τι παιζει..

πρίν από 29 λεπτά , Anniee είπε:

Θα συμφωνήσω,  ετσι είπε και σ εμένα ότι έχει καταργήθει!

Η Λευκού επίσης,  δίνει αυτές τις εξετάσεις στην 8η εβδομαδα και μετά αναμένει αυχενική για να κόψει το σαλοσπιρ αν ειναι οκ ! Τις αντιπηκτικες κανονικά όμως μέχρι τέλους και δεν ξέρω και μετά τι γέννα τι θα πει 

Δηλαδη σε μονη κυηση αν ολα ειναι καλα μετα την αυχενικη το κοβει το σαλοσπιρ..Χωρις να θελω αδιακριτη και να μας πεις λεπτομερειες πιστευεις οτι  χωρις να εχεις κατι ειναι η ηλικια σου ή παλλινδρομες(συγνωμη δεν ξερω την ιστορια σου) και για αυτο προτεινει ηπαρινη μεχρι τελος ή καθαρα προληπτικα του στυλ να εχουμε να το κεφαλι μας ησυχο?

Εχω περασει τοσα που πλεον διπλοτσεκαρω προληπτικα τα παντα να ειμαι "ετοιμη"νωριτερα...Γιατι σε εμενα με το αιμα και το "ξενο"αιμα που βαζω ειναι σταυρολεξο για δυσκολους λυτες...

Συγνωμη που σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , anoulious είπε:

Αυτες τις εξετασεις και αλλες τοσες και, και πολλες δεκαδες τις εχω κανει κατα καιρους και εγω συν τα ανοσολογικα μου που εχω εγω.Αλλα μετα καρδια κλπ στην κυηση σου εκανε παλι ολες αυτες?Γιατι αυτες ξεφευγουν απο το αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο..

Ο δικος μου ειναι κορυφαιος ανοσολογος , αφου η Λευκου οταν πηγα για να τον "τσεκαρω"εντυπωσιαστηκε που βρηκε το τοσο σπανιο προβλημα που ειχα.Παραδεχτηκε  προς τιμη της εμμεσως οτι δεν το ειχε σκεφτει.Απλα δεν ξερω αν με τα αιματολογικα τα εχει εξισου τοσο καλα.Για αυτο ρωταω , να ξερω λιγο πανω κατω τι παιζει..

Δηλαδη σε μονη κυηση αν ολα ειναι καλα μετα την αυχενικη το κοβει το σαλοσπιρ..Χωρις να θελω αδιακριτη και να μας πεις λεπτομερειες πιστευεις οτι  χωρις να εχεις κατι ειναι η ηλικια σου ή παλλινδρομες(συγνωμη δεν ξερω την ιστορια σου) και για αυτο προτεινει ηπαρινη μεχρι τελος ή καθαρα προληπτικα του στυλ να εχουμε να το κεφαλι μας ησυχο?

Εχω περασει τοσα που πλεον διπλοτσεκαρω προληπτικα τα παντα να ειμαι "ετοιμη"νωριτερα...Γιατι σε εμενα με το αιμα και το "ξενο"αιμα που βαζω ειναι σταυρολεξο για δυσκολους λυτες...

Συγνωμη που σας κουρασα.

Κατσε να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα,  μην κουραζουμε τα κορίτσια 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anoulious είπε:

Αυτες τις εξετασεις και αλλες τοσες και, και πολλες δεκαδες τις εχω κανει κατα καιρους και εγω συν τα ανοσολογικα μου που εχω εγω.Αλλα μετα καρδια κλπ στην κυηση σου εκανε παλι ολες αυτες?Γιατι αυτες ξεφευγουν απο το αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο..

Ο δικος μου ειναι κορυφαιος ανοσολογος , αφου η Λευκου οταν πηγα για να τον "τσεκαρω"εντυπωσιαστηκε που βρηκε το τοσο σπανιο προβλημα που ειχα.Παραδεχτηκε  προς τιμη της εμμεσως οτι δεν το ειχε σκεφτει.Απλα δεν ξερω αν με τα αιματολογικα τα εχει εξισου τοσο καλα.Για αυτο ρωταω , να ξερω λιγο πανω κατω τι παιζει..

Δηλαδη σε μονη κυηση αν ολα ειναι καλα μετα την αυχενικη το κοβει το σαλοσπιρ..Χωρις να θελω αδιακριτη και να μας πεις λεπτομερειες πιστευεις οτι  χωρις να εχεις κατι ειναι η ηλικια σου ή παλλινδρομες(συγνωμη δεν ξερω την ιστορια σου) και για αυτο προτεινει ηπαρινη μεχρι τελος ή καθαρα προληπτικα του στυλ να εχουμε να το κεφαλι μας ησυχο?

Εχω περασει τοσα που πλεον διπλοτσεκαρω προληπτικα τα παντα να ειμαι "ετοιμη"νωριτερα...Γιατι σε εμενα με το αιμα και το "ξενο"αιμα που βαζω ειναι σταυρολεξο για δυσκολους λυτες...

Συγνωμη που σας κουρασα.

Anoulious πάνω κάτω τα ίδια έκανα κι εγώ όπως τα κορίτσια! Salospir  περίπου μέχρι αυχενική (έπαιρνα από την αρχή βάσει πρωτοκόλλου) και από τον 5ο και μετά inohept, για τους λόγους που σου είπα! Τις εξετάσεις που έγραψε η Νεφέλη έκανα κι εγώ στην κύηση, άλλες από μια φορά άλλες συχνότερα! Εγώ νομίζω ότι έκανα κι anti ha αλλά  δεν είχα την Λευκου αιματολόγο και μιλάμε για το 2017-2018, επομένως δεν έχω ιδέα! 

Καλά κάνεις και τα ψάχνεις εννοείται! Πολύ πολύ πολύ καλή τύχη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, anoulious said:

Νομιζω οτι πιο πολυ λογω διδυμης κυησης,γιατι και αλλες στα 42  που λογω εξωσωματικης πηραν προληπτικα ηπαρινη  δεν νομιζω να τις συνεχισαν της ηπαρινες μετα την αυχενικη..Σου μετρουσε με anti-ha και αλλαζε τη δοση της ηπαρινης ή συνεχισες με την ιδια μεχρι τελους?Ο Παντ τι ελεγε για τη συνεχιση ηπαρινης?Ο δικος μου δεν πολυ  πηρε θεση στο να παρω σε εξωσωματικη και ητανε του στυλ αν σου δωσει ο εξωσωματικος σου να παρεις, εγω δεν βλεπω προβλημα κλπ...Και μου δημιουργει μια ανησυχια αν θα τα ψαξει αυτα ολα, οταν χρειαστει....

Στην ουσια το μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο δεν σου ελεγχε?

Τι μεταγευματικα εχεις στη μια ωρα?

Κοριτσι μου σου στειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Νομιζω οτι πιο πολυ λογω διδυμης κυησης,γιατι και αλλες στα 42  που λογω εξωσωματικης πηραν προληπτικα ηπαρινη  δεν νομιζω να τις συνεχισαν της ηπαρινες μετα την αυχενικη..Σου μετρουσε με anti-ha και αλλαζε τη δοση της ηπαρινης ή συνεχισες με την ιδια μεχρι τελους?Ο Παντ τι ελεγε για τη συνεχιση ηπαρινης?Ο δικος μου δεν πολυ  πηρε θεση στο να παρω σε εξωσωματικη και ητανε του στυλ αν σου δωσει ο εξωσωματικος σου να παρεις, εγω δεν βλεπω προβλημα κλπ...Και μου δημιουργει μια ανησυχια αν θα τα ψαξει αυτα ολα, οταν χρειαστει....

Στην ουσια το μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο δεν σου ελεγχε?

Και ο δικός μου εξωσωματιστής δεν δίνει γενικά αντιπηκτική αγωγή, βέβαια αυτό δε μπορώ να καταλάβω πώς το κάνει εφόσον δεν μας ζητάει εξετάσεις θρομβοφιλίας πριν την προσπάθεια. Αυτές τις εξετάσεις τις ζητάει αφού ακούσουμε καρδιά, εγώ βέβαια τις είχα κάνει και δεν μου τις ξαναζήτησε. Επειδή ένιωθα ανασφάλεια, το είχα ελέγξει το θέμα με την Τσεκούρα και μου είχε απαντήσει ακριβώς ό,τι και στη @Melina80 δηλ. αν μου έδινε να τα έπαιρνα λόγω των αντιφλεγμονώδων ιδιοτήτων τους, διαφορετικά να μην ανησυχώ, δεν τα χρειάζομαι. Και τώρα εκείνη με καθησύχασε, γιατί διάβαζε ότι και λόγω ηλικίας πολλές γυναίκες παίρνουν προληπτικά. Άλλωστε το έχουμε συζητήσει πολλές φορές το θέμα αυτό εδώ...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Αυτες τις εξετασεις και αλλες τοσες και, και πολλες δεκαδες τις εχω κανει κατα καιρους και εγω συν τα ανοσολογικα μου που εχω εγω.Αλλα μετα καρδια κλπ στην κυηση σου εκανε παλι ολες αυτες?Γιατι αυτες ξεφευγουν απο το αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο..

Ο δικος μου ειναι κορυφαιος ανοσολογος , αφου η Λευκου οταν πηγα για να τον "τσεκαρω"εντυπωσιαστηκε που βρηκε το τοσο σπανιο προβλημα που ειχα.Παραδεχτηκε  προς τιμη της εμμεσως οτι δεν το ειχε σκεφτει.Απλα δεν ξερω αν με τα αιματολογικα τα εχει εξισου τοσο καλα.Για αυτο ρωταω , να ξερω λιγο πανω κατω τι παιζει..

Δηλαδη σε μονη κυηση αν ολα ειναι καλα μετα την αυχενικη το κοβει το σαλοσπιρ..Χωρις να θελω αδιακριτη και να μας πεις λεπτομερειες πιστευεις οτι  χωρις να εχεις κατι ειναι η ηλικια σου ή παλλινδρομες(συγνωμη δεν ξερω την ιστορια σου) και για αυτο προτεινει ηπαρινη μεχρι τελος ή καθαρα προληπτικα του στυλ να εχουμε να το κεφαλι μας ησυχο?

Εχω περασει τοσα που πλεον διπλοτσεκαρω προληπτικα τα παντα να ειμαι "ετοιμη"νωριτερα...Γιατι σε εμενα με το αιμα και το "ξενο"αιμα που βαζω ειναι σταυρολεξο για δυσκολους λυτες...

Συγνωμη που σας κουρασα.

Ναι ολες αυτες κ μου τις εγραφε ,δε πληρωνα.. Μου ειπε καταρχας οταν ακουσω καρδια να της τηλ κ μου εγραψε τις πρωτες...μετα ξανα την 11η που εκανα αυχενικη κ τσεκαρει αυχενική κ λεει αν πρεπει συνεχισω σαλοσπιρ ή οχι διοτι βγαινουν κ από εκει ποσοστα προεκλαμψιας.. κ ξανα στην β επιπεδου δηλ 21 ενδομαδα κ μετα  τσεκαρε ξανα το ντοπλερ δηλ 30 εβδομαδα.επισης μου τσεκαρε εκτος απο τη γενικη αιματος , σιδηρο αιματοκριτη κλπ κ τη ντε κ β12 κ tsh.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2021 at 6:29 ΜΜ, Melina80 είπε:

Κοριτσι μου εγω μολις ειδα ροζ στο σκουπισμα, αμεσως μετα απο λιγες ωρες αρχισαν πονοι περιοδου κοιλια και μεση κ ειχα τρομοκρατηθει. Τελικα πηραμε θετικη χοριακη!;-) Μακαρι κ σε εσενα να πανε ολα καλα!!

Καλη επιτυχια κ σε εσενα κοπελα μου!! Με μια τριψηφια χοριακη ευχομαι!!

@Melina80 Σε ευχαριστώ Μελίνα για την απάντηση!! Μακάρι την Τρίτη να έχω τα δικά σου νέα.:wub: σου εύχομαι τα καλυτερα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2021 at 11:06 PM, Nephele78 said:

Ναι ολες αυτες κ μου τις εγραφε ,δε πληρωνα.. Μου ειπε καταρχας οταν ακουσω καρδια να της τηλ κ μου εγραψε τις πρωτες...μετα ξανα την 11η που εκανα αυχενικη κ τσεκαρει αυχενική κ λεει αν πρεπει συνεχισω σαλοσπιρ ή οχι διοτι βγαινουν κ από εκει ποσοστα προεκλαμψιας.. κ ξανα στην β επιπεδου δηλ 21 ενδομαδα κ μετα  τσεκαρε ξανα το ντοπλερ δηλ 30 εβδομαδα.επισης μου τσεκαρε εκτος απο τη γενικη αιματος , σιδηρο αιματοκριτη κλπ κ τη ντε κ β12 κ tsh.

Καλημέρα! Και η δική μου αιματολόγος μου έχει πει ότι το σαλοσπίρ θα το κόψουμε κοντά στην 30ή εβδομάδα.

Εμένα μου μετράει αντι-ΧΑ μετά την αυχενική κάθε μήνα γιατί αλλάζει το βάρος στην εγκυμοσύνη και ίσως χρειαστεί να προσαρμόσει τη δόση της ηπαρίνης για να με καλύπτει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...