Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Εχω πόνους και τραβήγματα,αλλά μου είπε πως αυτό ειναι απ' τα φάρμακα..Ο  κύριος λόγος που πάω αύριο απ' όσο κατάλαβα,είναι για να δούμε αν πέφτει η χοριακη,γιατί τώρα δεν έχει πέσει σχεδόν καθόλου..Πολύ ψυχοφθόρο ☹️

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μέχρι στιγμής μετράω μια μηδενική χοριακη,μια παλινδρομη,μια εγκυμοσύνη που γέννησα την κορούλα μου και αυτό τώρα που μάλλον είναι βιοχημική.Ε φτάνει δε θέλω άλλο☹️ Και εγώ θέλω να πιστεύω πως δεν είναι εξωμητριο,δλδ και ο γιατρός απλά να θέλει να το αποκλείσει.

      Εσύ όταν είχες βιοχημική,πως το πέρασες?

      9η μέρα είχα χοριακη 29. Μετά από 4 μέρες είχε πέσει στο 7. Ο γιατρός μου είπε να σταματήσω τα φάρμακα κ αν θέλω να προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά τον επόμενο κύκλο όπως και έκανα. Περασα κ εγώ παλλινδρομη στις 20 βδομάδες, μετά είχα την βιοχημικη κ μετά επιτέλους όλα πήγαν καλά. Είναι θέμα πιθανοτήτων περισσότερο, μέχρι να πετύχεις το υγιές έμβρυο. 

      Αν κ κάθε αποτυχία πονάει πολύ, σίγουρα καλύτερα να σταματήσει από τόσο νωρίς παρά να σταματήσει μετά. Εύχομαι σύντομα να τελειώσει το δύσκολο κομμάτι, κ όλα θα πάνε καλά!

      • Μου αρέσει 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Andri M είπε:

Καλημέρα! Και η δική μου αιματολόγος μου έχει πει ότι το σαλοσπίρ θα το κόψουμε κοντά στην 30ή εβδομάδα.

Εμένα μου μετράει αντι-ΧΑ μετά την αυχενική κάθε μήνα γιατί αλλάζει το βάρος στην εγκυμοσύνη και ίσως χρειαστεί να προσαρμόσει τη δόση της ηπαρίνης για να με καλύπτει.

 

Καλημερα καλη βδομαδα σε ολας! Ειδες τελικα; Ο καθε γιατρος τα δικα του κανει..τι να πω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια όσες συμμετέχετε ακόμα που τα καταφέρατε και έχετε γεννήσει πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός σας ότι μπορείτε να κάνετε πάλι εμβρυομεταφορά μετά από καισαρική; 

Επίσης, εγώ στην προηγούμενη επιτυχημένη εμβρυομεταφορά είχα κάνει και υστεροσκόπηση αρχικά διερευνητική που όμως εξελίχθηκε σε επεμβατική γιατί βρήκαμε δύο μικρούς πολύποδες ανανεώσαμε λίγο και το ενδομήτριο αν το λέω σωστά. Μου έχει μπει η ιδέα ότι αυτό βοήθησε στην εμφύτευση και σκέφτομαι να έκανα πάλι μια υστεροσκόπηση πριν την εμβρυομεταφορά; Αλλά δεν ξέρω υπάρχει λόγος; Τι λέτε; 

Πολύ σημαντική ερώτηση επίσης έχω 8 έμβρυα πέμπτης μέρας και δύο έμβρυα έκτης μέρας κατάψυξη από Ιούνιο 2020, στο Γεν.... όλα αυτά! αν τα αφήσω πολύ παθαίνουν κάποια αλλοίωση; Δηλαδή καλό θα ήταν να το αποφασίσω άμεσα ή και δύο χρόνια μετά θα είναι το ίδιο? 

Πολλές οι ερωτήσεις! Χαχαχα Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσες μου απαντήσετε!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Κορίτσι μου συγχαρητήρια!!! 

Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι! Καλέ διπλασιάστηκε !! Τη δεύτερα θα δεις μεγάλο αριθμό όλα πάνε τέλεια ! Προσοχή τώρα να μην κουράζεσαι και ξεκούραση !

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αν και ακόμα, είμαι συγκρατημένη.. Αν δεν δω ανεβασμένες μονάδες και αν μετά δεν περάσει κ η 8η εβδομαδα, χαρά στο χειλάκι μου δεν θα δω.. Όλο ξάπλα είμαι, δεν κάνω τπτ.. Φοβάμαι πααααρα πολύ.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Zzeezze είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αν και ακόμα, είμαι συγκρατημένη.. Αν δεν δω ανεβασμένες μονάδες και αν μετά δεν περάσει κ η 8η εβδομαδα, χαρά στο χειλάκι μου δεν θα δω.. Όλο ξάπλα είμαι, δεν κάνω τπτ.. Φοβάμαι πααααρα πολύ.. 

Σε καταλαβαίνω... Κι εγώ έχω περάσει τέτοιες καταστάσεις που δεν εξελίχθηκαν καλά αλλά κάθε φορά είναι διαφορετική... Πρέπει όσο συγκρατημένη να είσαι άλλο τόσο αισιόδοξη! Το πιο πιθανό είναι όλα να πάνε καλά και αν δεις και τη Δευτέρα μεγαλο διπλασιασμό πάει πολύ καλά ! Περιμένουμε νέα σου τη Δευτέρα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2021 at 1:38 ΜΜ, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια όσες συμμετέχετε ακόμα που τα καταφέρατε και έχετε γεννήσει πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός σας ότι μπορείτε να κάνετε πάλι εμβρυομεταφορά μετά από καισαρική; 

Επίσης, εγώ στην προηγούμενη επιτυχημένη εμβρυομεταφορά είχα κάνει και υστεροσκόπηση αρχικά διερευνητική που όμως εξελίχθηκε σε επεμβατική γιατί βρήκαμε δύο μικρούς πολύποδες ανανεώσαμε λίγο και το ενδομήτριο αν το λέω σωστά. Μου έχει μπει η ιδέα ότι αυτό βοήθησε στην εμφύτευση και σκέφτομαι να έκανα πάλι μια υστεροσκόπηση πριν την εμβρυομεταφορά; Αλλά δεν ξέρω υπάρχει λόγος; Τι λέτε; 

Πολύ σημαντική ερώτηση επίσης έχω 8 έμβρυα πέμπτης μέρας και δύο έμβρυα έκτης μέρας κατάψυξη από Ιούνιο 2020, στο Γεν.... όλα αυτά! αν τα αφήσω πολύ παθαίνουν κάποια αλλοίωση; Δηλαδή καλό θα ήταν να το αποφασίσω άμεσα ή και δύο χρόνια μετά θα είναι το ίδιο? 

Πολλές οι ερωτήσεις! Χαχαχα Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσες μου απαντήσετε!

 

On 7/6/2021 at 1:38 ΜΜ, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια όσες συμμετέχετε ακόμα που τα καταφέρατε και έχετε γεννήσει πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός σας ότι μπορείτε να κάνετε πάλι εμβρυομεταφορά μετά από καισαρική; 

Επίσης, εγώ στην προηγούμενη επιτυχημένη εμβρυομεταφορά είχα κάνει και υστεροσκόπηση αρχικά διερευνητική που όμως εξελίχθηκε σε επεμβατική γιατί βρήκαμε δύο μικρούς πολύποδες ανανεώσαμε λίγο και το ενδομήτριο αν το λέω σωστά. Μου έχει μπει η ιδέα ότι αυτό βοήθησε στην εμφύτευση και σκέφτομαι να έκανα πάλι μια υστεροσκόπηση πριν την εμβρυομεταφορά; Αλλά δεν ξέρω υπάρχει λόγος; Τι λέτε; 

Πολύ σημαντική ερώτηση επίσης έχω 8 έμβρυα πέμπτης μέρας και δύο έμβρυα έκτης μέρας κατάψυξη από Ιούνιο 2020, στο Γεν.... όλα αυτά! αν τα αφήσω πολύ παθαίνουν κάποια αλλοίωση; Δηλαδή καλό θα ήταν να το αποφασίσω άμεσα ή και δύο χρόνια μετά θα είναι το ίδιο? 

Πολλές οι ερωτήσεις! Χαχαχα Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσες μου απαντήσετε!

Μετά από καισαρική αν θυμάμαι καλά από τον δικό μου γιατρό, τουλάχιστον να περιμένεις 6 μήνες το λιγότερο.. Κ όχι δεν αλλοιωνονται τα εμβρυα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, αντε πες κ πέτυχε η εξωσωματική, μετά πας σε άλλο γιατρό για να σε παρακολουθεί? Και αν ναι, από πότε? Δηλαδή το κέντρο που έκανα την εξωσωματική, μέχρι πότε θα με παρακολουθεί? 

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2021 at 1:38 ΜΜ, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια όσες συμμετέχετε ακόμα που τα καταφέρατε και έχετε γεννήσει πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός σας ότι μπορείτε να κάνετε πάλι εμβρυομεταφορά μετά από καισαρική; 

Επίσης, εγώ στην προηγούμενη επιτυχημένη εμβρυομεταφορά είχα κάνει και υστεροσκόπηση αρχικά διερευνητική που όμως εξελίχθηκε σε επεμβατική γιατί βρήκαμε δύο μικρούς πολύποδες ανανεώσαμε λίγο και το ενδομήτριο αν το λέω σωστά. Μου έχει μπει η ιδέα ότι αυτό βοήθησε στην εμφύτευση και σκέφτομαι να έκανα πάλι μια υστεροσκόπηση πριν την εμβρυομεταφορά; Αλλά δεν ξέρω υπάρχει λόγος; Τι λέτε; 

Πολύ σημαντική ερώτηση επίσης έχω 8 έμβρυα πέμπτης μέρας και δύο έμβρυα έκτης μέρας κατάψυξη από Ιούνιο 2020, στο Γεν.... όλα αυτά! αν τα αφήσω πολύ παθαίνουν κάποια αλλοίωση; Δηλαδή καλό θα ήταν να το αποφασίσω άμεσα ή και δύο χρόνια μετά θα είναι το ίδιο? 

Πολλές οι ερωτήσεις! Χαχαχα Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσες μου απαντήσετε!

Μετα απο έξι μηνες εμενα μου ειπε οτι μπορώ να ξανά μείνω εγκυος.

 Κι εγω πιστεύω οτι βοήθησε που εκανα ακριβως τα ίδια με σένα. Κοιτα αν κανεις μετα φορα στους έξι μηνες ισως να μην χρειαζεται η υστεροσκοπηση.

 Επισης τα έμβρυα δεν πιστεύω οτι παθαίνουν κατι αφου βρίσκονται σε βαθειά κατάψυξη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Καλημέρα κορίτσια, αντε πες κ πέτυχε η εξωσωματική, μετά πας σε άλλο γιατρό για να σε παρακολουθεί? Και αν ναι, από πότε? Δηλαδή το κέντρο που έκανα την εξωσωματική, μέχρι πότε θα με παρακολουθεί? 

Φαντάζομαι αν θα ήθελες να σε παρακολουθεί ο εξωσωματικός σου, δεν θα σου έφερνε αντίρρηση. Ο δικός μου μου είπε ότι μπορώ να αφεθώ στα χέρια του γυναικολόγου μου, αφού ακούσουμε καρδιά. Μου φαίνεται πολύ νωρίς και νιώθω ανασφάλεια να μην με παρακολουθεί εκείνος έστω μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου, αλλά θα το συζητήσουμε μαζί του ξανά και με τον γυναικολόγο μου και βλέπουμε. Σημασία έχει να πάνε όλα καλά! Με το καλό σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Visit a vis είπε:

Φαντάζομαι αν θα ήθελες να σε παρακολουθεί ο εξωσωματικός σου, δεν θα σου έφερνε αντίρρηση. Ο δικός μου μου είπε ότι μπορώ να αφεθώ στα χέρια του γυναικολόγου μου, αφού ακούσουμε καρδιά. Μου φαίνεται πολύ νωρίς και νιώθω ανασφάλεια να μην με παρακολουθεί εκείνος έστω μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου, αλλά θα το συζητήσουμε μαζί του ξανά και με τον γυναικολόγο μου και βλέπουμε. Σημασία έχει να πάνε όλα καλά! Με το καλό σου εύχομαι!

Ναι έτσι ακριβώς αισθάνομαι κι εγώ! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Μετα απο έξι μηνες εμενα μου ειπε οτι μπορώ να ξανά μείνω εγκυος.

 Κι εγω πιστεύω οτι βοήθησε που εκανα ακριβως τα ίδια με σένα. Κοιτα αν κανεις μετα φορα στους έξι μηνες ισως να μην χρειαζεται η υστεροσκοπηση.

 Επισης τα έμβρυα δεν πιστεύω οτι παθαίνουν κατι αφου βρίσκονται σε βαθειά κατάψυξη.

Καλημέρα κορίτσι μου! Σκέφτομαι για έμβρυο μεταφορά του χρόνου τον Ιούνιο πάλι.. δηλαδή θα έχουνε περάσει 15 μήνες από τη γέννα! Ξέρεις μου έχει κολλήσει πολύ ότι η υστεροσκόπηση με βοήθησε να μείνω έγκυος και σκέφτομαι μήπως ξανά χρειαστεί να κάνω! Αλλά δεν ξέρω κι όλας ίσως επειδή γέννησα τωρα και με την καισαρική έχω καθαρίσει εκεί μέσα.

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 48 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Σκέφτομαι για έμβρυο μεταφορά του χρόνου τον Ιούνιο πάλι.. δηλαδή θα έχουνε περάσει 15 μήνες από τη γέννα! Ξέρεις μου έχει κολλήσει πολύ ότι η υστεροσκόπηση με βοήθησε να μείνω έγκυος και σκέφτομαι μήπως ξανά χρειαστεί να κάνω! Αλλά δεν ξέρω κι όλας ίσως επειδή γέννησα τωρα και με την καισαρική έχω καθαρίσει εκεί μέσα.

 

Εγω για τον εαυτό μου θα ξανακάνω σίγουρα.  Ειχα κανει σκρατσινγκ τις προηγουμενες φορές αλλα δεν βοήθησε.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 1:59 ΜΜ, Ydroxoos76 είπε:

Κι εγώ τα ίδια ήμουν...τα φάρμακα ανεβάζουν το σάκχαρο. Επίσης τσέκαρε αν λειτουργεί σωστά το μηχανάκι σου εμένα είχε απορρυθμιστεί πήρα άλλο και τελικά οι τιμες ήταν πολύ πιο κάτω από αυτές που μετρούσα τζάμπα ο πανικός....

καλησπέρα, μήπως μπορείς να μου πεις ποια φάρμακα το ανεβάζουν γιατί είμαι κάπως έτσι ήδη 5ο μήνα κ σε πόσο καιρό απορρυθμίζεται το μηχανάκι, πως το ελέγχεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , masra solena73 είπε:

καλησπέρα, μήπως μπορείς να μου πεις ποια φάρμακα το ανεβάζουν γιατί είμαι κάπως έτσι ήδη 5ο μήνα κ σε πόσο καιρό απορρυθμίζεται το μηχανάκι, πως το ελέγχεις;

Να απαντησω λιγο για το μηχανακι. Συγκρινεις με εξεταση αιματος.Χωρις να περπατησεις, οπως καθεσαι στην καρεκλα τρυπας το δαχτυλακι και κανεις μια μετρηση.Οχι απο το αιμα της φλεβας.Μια φυσιολογικη αποκλιση ειναι της ταξης του 10%.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Εγω για τον εαυτό μου θα ξανακάνω σίγουρα.  Ειχα κανει σκρατσινγκ τις προηγουμενες φορές αλλα δεν βοήθησε.

Ναι κι εγώ εκεί κλείνω στο να ξανακάνω ! Τι κάνει το αγοράκι σου; Πρέπει να έχει πάει 6 μηνών ε;

 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, masra solena73 είπε:

καλησπέρα, μήπως μπορείς να μου πεις ποια φάρμακα το ανεβάζουν γιατί είμαι κάπως έτσι ήδη 5ο μήνα κ σε πόσο καιρό απορρυθμίζεται το μηχανάκι, πως το ελέγχεις;

Τα φάρμακα που παίρνουμε για την εξωσωματική όπως και η κορτιζόνη. Το μηχανάκι λειτουργεί σωστά περίπου μερικούς μήνες οχτώ με ένα χρόνο. Το τσεκάρεις κάνοντας και μία εξέταση αίματος δηλαδή μετράω σάκχαρο νηστείας το πρωί με το μηχανάκι και πάω και κάνω και εξετάσεις στο αίμα συνήθως όταν μετράει σωστά το μηχανάκι δεν έχουν αποκλιση πάνω από δύο μονάδες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...