Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

Just now, loyloy είπε:

Καλημέρα.εξαλλου και τεστ να κάνεις Τώρα δεν θα δείξει.θελει με πρωινά ούρα στις αρχές.εχεις τεστακι στο σπίτι να κάνεις Αύριο το πρωί αν δεν αδιαθετησεις? 

δεν ξερω. Αν χρειαστει να κανω γτ που κ που βλεπω ροζ πηχτα υγρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

Καλημερα κοριτσια μου! Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας! Με το καλο ολες να γινουμε μανες! Τελικα χτες δε βγηκαμε γιατι ηρθαν κατι φιλοι επισκεψη χωρις να τους περιμενουμε και κατσαμε σπιτι! Εφαγα ομως 2 κομματια πιτσα :) περιμενω πως και πως την Τριτη το ραντεβου στον ενδοκρινολογο για να μπω σε μια σειρα!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας! Με το καλο ολες να γινουμε μανες! Τελικα χτες δε βγηκαμε γιατι ηρθαν κατι φιλοι επισκεψη χωρις να τους περιμενουμε και κατσαμε σπιτι! Εφαγα ομως 2 κομματια πιτσα :) περιμενω πως και πως την Τριτη το ραντεβου στον ενδοκρινολογο για να μπω σε μια σειρα!

Καλημέρα Βασιλική! Πολύ καλά έκανες! Ελπίζω να τα ευχαριστήθηκες! Θα μπεις σε ένα ωραίο προγραμμα και όλα μια χαρά. Να έχεις άποψη στον ενδοκρινολόγο και να του λες τι φαγητά σου αρέσουν και τι όχι για να σου βρει εναλλακτικές και να ρωτήσεις όλα όσα σε αγχώνουν ή δεν καταλαβαίνεις. Θα δεις ότι ουσιαστικά για το σάκχαρο προτείνεται μια διατροφη που κανονικά όλοι θα έπρεπε να ακολουθούμε σε γενικές γραμμές. Σωστοί συνδυασμοί, συχνά γεύματα και όχι άγχος! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι ωραία τα φοιτητικά χρόνια!!!! Αθήνα σπούδαζα και Salzburg... Αχ αγαπημένα ξέγνοιαστα χρόνια...

Περιμένω να αδιαθετήσω την Πέμπτη. Πρώτη φορά που δεν μου έχει πρηστεί το στήθος και έχω κάτι ενοχλήσεις σαν πόνους περιόδου... Είχαμε πολλές ελευθέρες επαφές και στις γόνιμες  αλλα δεν ξέρω... Θα δείξει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κανετε;

Ήθελα να ρωτήσω τις παλιές πότε περίπου ξεκίνησαν οι ναυτιες και πότε τελείωσαν.. 

2 μέρες τώρα νιώθω το στομάχι μου σα πλυντήριο και νομίζω χειροτερεύει όταν παίρνω τα utrogestan.

Δε μπορώ να φάω και πολλά πράγματα μόνο το ψωμί και τις φρυγανιές αντέχω για κρέας με το ζόρι μια μπουκιά.

Ανησυχώ λίγο γιατί έχω και χαμηλό αιματοκρίτη γενικά.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κανετε;

Ήθελα να ρωτήσω τις παλιές πότε περίπου ξεκίνησαν οι ναυτιες και πότε τελείωσαν.. 

2 μέρες τώρα νιώθω το στομάχι μου σα πλυντήριο και νομίζω χειροτερεύει όταν παίρνω τα utrogestan.

Δε μπορώ να φάω και πολλά πράγματα μόνο το ψωμί και τις φρυγανιές αντέχω για κρέας με το ζόρι μια μπουκιά.

Ανησυχώ λίγο γιατί έχω και χαμηλό αιματοκρίτη γενικά.

Εγω δεν θα σ πω ποσο κρατησαν γτ θα σε απογοητευσω! Θα σ προτείνω μονο να παιρνειε τα ουτρο κολπικα... Και καλυτερη απορρόφηση έχουν και δεν προκαλουν τοσες στομαχικες διαταραχές!! Υπομονη! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κανετε;

Ήθελα να ρωτήσω τις παλιές πότε περίπου ξεκίνησαν οι ναυτιες και πότε τελείωσαν.. 

2 μέρες τώρα νιώθω το στομάχι μου σα πλυντήριο και νομίζω χειροτερεύει όταν παίρνω τα utrogestan.

Δε μπορώ να φάω και πολλά πράγματα μόνο το ψωμί και τις φρυγανιές αντέχω για κρέας με το ζόρι μια μπουκιά.

Ανησυχώ λίγο γιατί έχω και χαμηλό αιματοκρίτη γενικά.

Με ποσο αιματοκρίτη ξεκίνησες?Εγώ με 37 και τώρα είμαστε σταθερά 32.στην 10η βδομάδα μου κόπηκαν μαχαίρι οι αναγουλες.μονο τις μυρωδιές δεν άντεχα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Εγω δεν θα σ πω ποσο κρατησαν γτ θα σε απογοητευσω! Θα σ προτείνω μονο να παιρνειε τα ουτρο κολπικα... Και καλυτερη απορρόφηση έχουν και δεν προκαλουν τοσες στομαχικες διαταραχές!! Υπομονη! 

Παίρνω και v asclor κολπικα...οπότε δε ξέρω αν γίνεται 

Πάντως 1/10 περίπου θα τα σταματήσω μου είπε η γιατρός.. 

 

πρίν από 5 λεπτά , loyloy είπε:

Με ποσο αιματοκρίτη ξεκίνησες?Εγώ με 37 και τώρα είμαστε σταθερά 32.στην 10η βδομάδα μου κόπηκαν μαχαίρι οι αναγουλες.μονο τις μυρωδιές δεν άντεχα.

Την Τρίτη θα κάνω τις εξετάσεις για σίδηρο κλπ.

Πριν μείνω έγκυος είχα και εγώ γύρω στο 37.

Λιγο σχετικά.. 

Απλά εμένα μου ξεκίνησαν πριν 2-3 μέρες  δηλαδή 9η εβδομάδα γι αυτό μου κάνει εντύπωση. 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κανετε;

Ήθελα να ρωτήσω τις παλιές πότε περίπου ξεκίνησαν οι ναυτιες και πότε τελείωσαν.. 

2 μέρες τώρα νιώθω το στομάχι μου σα πλυντήριο και νομίζω χειροτερεύει όταν παίρνω τα utrogestan.

Δε μπορώ να φάω και πολλά πράγματα μόνο το ψωμί και τις φρυγανιές αντέχω για κρέας με το ζόρι μια μπουκιά.

Ανησυχώ λίγο γιατί έχω και χαμηλό αιματοκρίτη γενικά.

Υπομονή κορίτσι! Ούτε εγώ θα σου πω γιατί θα σε απογοητεύσω. Προσπαθησε να μην μένεις για περισσότερο από 2 ώρες νηστική,μικρά και συχνά γεύματα. Είναι δύσκολο αλλά δοκίμαζε να τρως διάφορα πράγματα για να εντοπίσεις ποια σε ενοχλούν λιγότερο. Εμένα με βοηθούσε πολύ λιγη γρανίτα λεμόνι ,μια κουταλίτσα μη φανταστείς. Έφαγα τόσες φρυγανιές που νομίζω δεν θα ξαναφάω στη ζωή μου και με το κρέας δυσκολευόμουν πολύ αλλά αναγκαστικά έτρωγα έστω και λίγο.


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , fairy-mary είπε:

Παίρνω και v asclor κολπικα...οπότε δε ξέρω αν γίνεται 

Πάντως 1/10 περίπου θα τα σταματήσω μου είπε η γιατρός.. 

 

Την Τρίτη θα κάνω τις εξετάσεις για σίδηρο κλπ.

Πριν μείνω έγκυος είχα και εγώ γύρω στο 37.

Λιγο σχετικά.. 

Απλά εμένα μου ξεκίνησαν πριν 2-3 μέρες  δηλαδή 9η εβδομάδα γι αυτό μου κάνει εντύπωση. 

Η καθε γυναίκα είναι διαφορετική.η ανεμώνη για παράδειγμα ακόμα ταλαιπωρείται.αλλες Δεν νιώθουν ποτέ τπτ.μη παίρνεις τα συμπτώματα κριτήριο για τίποτα.και τα ουτροτζεσταν κάνουν παρενέργειες.εγω ένιωθα ζαλάδες λες και είχα μεθύσει.καθε μέρα αυτή η κατάσταση.τωρα θα αρχίσει να πέφτει ο αιματοκρίτης σου.μην αγχωθείς.κι εγώ χαμηλό Έχω και μου πε είναι φυσιολογικό.να φανταστείς τώρα αρχίζει και μου σταθεροποιείται.απο τον 6ο και μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@smaro30 περιμένουμε κι εσενα δηλαδη αυτη τη βδομάδα. Άντε με το καλο! 

@fairy-mary ειναι εντελώς προσωπική υπόθεση η εγκυμοσυνη σου. Μπορει να μη βρεις καμία ομοιότητα με άλλες εγκυμονούσες ή να σου δώσουμε μια συμβουλή που έπιασε σε εμας και εσενα να σε διαλύσει. Καλες ειναι οι συμβουλές δηλαδη, μπορούν να αποβούν πολυ χρήσιμες και σωτήριες. Αλλα εχω στο μυαλό σου οτι δεν λειτουργούν με όλες το ίδιο.  Στην πρώτη εγκυμοσυνη είχα σοβαρό πρόβλημα με το στομάχι, καουρες κτλ. Μου ειπαν να μασήσω φυσική μαστίχα κι οταν το εκανα πέθανα! Αναγκάστηκα μετα να παρω primperan το οποίο με πείραξε και παραλίγο να καταλήξω στο νοσοκομείο. Το μονο που μπορώ να σου υπομονή και οτι σε λιγο καιρό δεν θα το θυμάσαι καν! 

Α,εγω ξεκίνησα με αιματοκρίτη 39 και απο την 14η (νομιζω..) εβδομαδα ειναι στο 28. Μέχρι τωρα. Μη φοβάσαι. Συμβαίνει. Αλλα να το ελέγχεις συχνά. Κυρίως την αιμοσφαιρίνη, να μην πέσει κάτω απο 8. Αυτο μου ειπε η Αιματολογος. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κανετε;

Ήθελα να ρωτήσω τις παλιές πότε περίπου ξεκίνησαν οι ναυτιες και πότε τελείωσαν.. 

2 μέρες τώρα νιώθω το στομάχι μου σα πλυντήριο και νομίζω χειροτερεύει όταν παίρνω τα utrogestan.

Δε μπορώ να φάω και πολλά πράγματα μόνο το ψωμί και τις φρυγανιές αντέχω για κρέας με το ζόρι μια μπουκιά.

Ανησυχώ λίγο γιατί έχω και χαμηλό αιματοκρίτη γενικά.

αχ κοριτσάκι μου,σε μένα κ στις 2 τελείωσαν όταν έκλεισα κ τον 4ο μήνα.στον 1ο άρχισαν από την 6η βδομάδα,με εμετούς που κ που μόνο το απόγευμα,στον 2ο από την 4η με αναγουλες με εμετούς από την 5η βδομάδα και τώρα στην 3η άρχισαν από την 3η βδομάδα πριν κλείσω την 4η με αναγουλες κ εμετούς κατευθείαν με το τεστ που πρώτο έκανα,που καθυστέρηση δεν είχα ακόμα.από φάει δυστυχώς κρέας ούτε να το δω..κ γενικά μόνο χόρτα θέλω κ λίγο τα όσπρια συν τα ζυμαρικά κ αυτά το μεσημέρι.το πρωί δεν τρώω κάτι δεν μπορώ καθόλου.

πάντως τα utrogestan αν τα παίρνεις από το στόμα,όντως φέρνουν τέτοια συμπτώματα,κολπικα όχι επειδή έπαιρνα κ εγώ στην 2η εγκυμοσύνη.

7 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

δεν ξερω. Αν χρειαστει να κανω γτ που κ που βλεπω ροζ πηχτα υγρα..

κοριτσάκι μου εύχομαι να έχουμε ευχάριστα!!περιμένουμε νέα σου!!!


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα νεύρα μου! Αν δεν τα πω κάπου θα σκάσω!!!!

Δεν φτάνει που με έχει φάει η κλεισούρα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως!!! Με εντολή μαίας και γιατρού παρακαλώ!!!! Η αδερφή μου σήμερα έβγαλε τη διάγνωση πως είμαι μια χαρα και δεν μπορεί να καταλάβει το λόγο για τον οποίο είμαι τοσο υπερβολική!!!! Μάλιστα, μου είπε πως και να γεννηθεί τωρα το μωρό δεν πειράζει (35η εβδομάδα), αφού βάση βδομάδων θα εχω μπει σ μηνα μ και θα χαλαρωσω και θα ηρεμησω!!!! Και πως  είναι βλακειες τα περί προωρότητας!!! Καλύτερα να γεννηθεί μικρό λέει! Θα βγει πιο εύκολα!!!

Ειλικρινά, έχω βγει εκτός εαυτού!!!! Ηθελα να τη βρίσω!!! Δεν ξερω πως κρατήθηκα!!!

Είστε και άλλες που δεν έχετε κατανόηση απο κοντινα σας πρόσωπα ή μονο εγω πετυχα το λαχείο? Και μάλιστα στην πι οδύσκολη μεχρι τωρα περίοδο της ζωης μου!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Κορίτσια τα νεύρα μου! Αν δεν τα πω κάπου θα σκάσω!!!!

Δεν φτάνει που με έχει φάει η κλεισούρα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως!!! Με εντολή μαίας και γιατρού παρακαλώ!!!! Η αδερφή μου σήμερα έβγαλε τη διάγνωση πως είμαι μια χαρα και δεν μπορεί να καταλάβει το λόγο για τον οποίο είμαι τοσο υπερβολική!!!! Μάλιστα, μου είπε πως και να γεννηθεί τωρα το μωρό δεν πειράζει (35η εβδομάδα), αφού βάση βδομάδων θα εχω μπει σ μηνα μ και θα χαλαρωσω και θα ηρεμησω!!!! Και πως  είναι βλακειες τα περί προωρότητας!!! Καλύτερα να γεννηθεί μικρό λέει! Θα βγει πιο εύκολα!!!

Ειλικρινά, έχω βγει εκτός εαυτού!!!! Ηθελα να τη βρίσω!!! Δεν ξερω πως κρατήθηκα!!!

Είστε και άλλες που δεν έχετε κατανόηση απο κοντινα σας πρόσωπα ή μονο εγω πετυχα το λαχείο? Και μάλιστα στην πι οδύσκολη μεχρι τωρα περίοδο της ζωης μου!!!

Ανεμώνη μου πρώτα από όλα πρέπει να ηρεμήσεις για το καλό του μωρου σου! Μην δίνεις σημασία στο τι λέει ο ένας και ο άλλος ακόμη και εάν είναι η αδερφή σου. Ο Πάππας ο ίδιος ρε παιδί μου! Κλείσε αυτιά και άκου το γιατρό σου. Βάλε στο YouTube χαλαρωτική μουσική για βρέφη και παρε βαθιές ανάσες. Μη στεναχωριέσαι, που να δεις τι βλακείες θα ακούσεις όταν γεννηθεί το μωρό! Εσυ είσαι η μάνα αυτού του παιδιού και θα κάνεις αυτό που νομίζεις καλύτερο με την καθοδήγηση του γιατρού. Τι να σου πω ρε κορίτσι μου, μήπως το είπε για να σε χαλαρώσει? Λάθος της αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι η αδερφή σου θα έλεγε κάτι από κακία, από βλακεία ναι! 

 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , palmoira είπε:

Ανεμώνη μου πρώτα από όλα πρέπει να ηρεμήσεις για το καλό του μωρου σου! Μην δίνεις σημασία στο τι λέει ο ένας και ο άλλος ακόμη και εάν είναι η αδερφή σου. Ο Πάππας ο ίδιος ρε παιδί μου! Κλείσε αυτιά και άκου το γιατρό σου. Βάλε στο YouTube χαλαρωτική μουσική για βρέφη και παρε βαθιές ανάσες. Μη στεναχωριέσαι, που να δεις τι βλακείες θα ακούσεις όταν γεννηθεί το μωρό! Εσυ είσαι η μάνα αυτού του παιδιού και θα κάνεις αυτό που νομίζεις καλύτερο με την καθοδήγηση του γιατρού. Τι να σου πω ρε κορίτσι μου, μήπως το είπε για να σε χαλαρώσει? Λάθος της αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι η αδερφή σου θα έλεγε κάτι από κακία, από βλακεία ναι! 

 

Είχαμε μια παρεξηγηση πριν λίγο καιρό, με βασικο θεμα οτι δεν με βοηθησε καθολου κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης μ... Είχαμε να βρεθούμε πανω απο 3 βδομαδες λόγω αυτης της παρεξηγησης ενω μενουμε στην ιδια γειτονια και σημερα ηταν η 1η φορα που συναντηθηκαμε! Και τα λόγια της ηταν αυτα!!! Μάλιστα, με σύγκρινε και με μια γνωστη μας που είχε αψογη εγκυμοσύνη, καμια σχεση με τη δικια μου δηλαδη, η οποία λεει ηταν σε χειρότερη μοιρα απο εμενα διοτι είχε βαλει 30 κιλά και δεν μπορούσε να σηκωθει απο οπου καθοταν χωρίς να την τραβηξουν!!!! Τώρα πως η ακινησία λόγω συσπάσεων μπαίνει σ ίδιο τσουβάλι με την αδυναμια αυτοεξυπηρετησης λόγω παχυσαρκιας δεν ξερω!!! Πάντως τα λόγια της ηταν αυτα!!!! Μου επεσε τ σαγονι μιλαμε!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...