Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Andri M said:

Λογικά από το καινούριο έτος. Θα δούμε λίγο πιο προσεκτικά την αυξομείωση της προγεστερόνης μου, γιατί έκανα μέτρηση και ο γιατρός είπε ότι είναι υψηλή για αυτή τη φάση του κύκλου (9.26 την 21η ημέρα του κύκλου) και αργότερα θα προχωρήσουμε και σε εμβρυομεταφορά. Άντε να έρθεις και εσύ με το καλό και να προχωρήσεις. Στους ίδιους γιατρούς θα πας από ότι έχω καταλάβει :)

 

Thank you my dear! Χαχαχα...ήταν όντως φιάσκο :)

 

Ναι στους ιδιους! Με το κσλο να δειτε κ προγεστετονη κ νσ προχωρησετε! Ασχετο αλλα απο τι μπορει να ειναι ανεβασμενη; ειχα ανεβασμενη πριν την τελευταια μου ivf αλλα ο γιατρος δε μου ειπε απο τι μπορει νσ ειναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Blondie 2020 said:

Ναι στους ιδιους! Με το κσλο να δειτε κ προγεστετονη κ νσ προχωρησετε! Ασχετο αλλα απο τι μπορει να ειναι ανεβασμενη; ειχα ανεβασμενη πριν την τελευταια μου ivf αλλα ο γιατρος δε μου ειπε απο τι μπορει νσ ειναι;

Δεν ξέρω καθόλου. Εγώ έκανα 3 κύκλους παρακολούθησης (προετοιμασία κανονικά με cyclacur λευκά). Όταν τελείωνε ο κύκλος, έπαιρνα τα καφέ cyclacur για 10 ημέρες, που είναι προγεστερόνη, και μετά σταματούσα για να μου έρθει η περίοδος. Δεν ξέρω αν αυτά επηρεάζουν. Θα πρέπει να τα συζητήσουμε όλα αυτά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blondie 2020 είπε:

Ναι στους ιδιους! Με το κσλο να δειτε κ προγεστετονη κ νσ προχωρησετε! Ασχετο αλλα απο τι μπορει να ειναι ανεβασμενη; ειχα ανεβασμενη πριν την τελευταια μου ivf αλλα ο γιατρος δε μου ειπε απο τι μπορει νσ ειναι;

Γιατί κορίτσια; Πόσο πρέπει να είναι η προγεστερόνη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Roda είπε:

Τωρα δε θυμαμαι ποιος ειναι ο γιατρός σου αλλά δεν μπορεί αν τον ρωτήσεις να μη σε συστήσει σε καποιο αιματολογο. Σιγουρα ο γιατρός/το κεντρο θα συνεργάζεται με κάποιον...να κανεις ο,τι νομίζεις σωστό προν ξαναδοκιμάσεις με ετ αλλά απο την πικρή μου εμπειρία θα σου πω απλώς να μην αφήνεις τον καιρό να περνά γιατι η ποιότητα των ωαρίων οσο περνά ο καιρός χειροτερεύει... εσύ εισαι μικρή βέβαια απλώς μην αρχίσεις ατέρμονες διαδικασίες αναζήτησης ποθανών αιτιών. Αν ξανάρχιζα θα έβαζα χρονικούς περιορισμούς...

Όχι ρε, σιγά στο Ιασώ είμαι, το οποίο έχει τη Φοίφα....Σιγά...Ξέρω πολλούς γιατρούς του Ιασώ που στέλνουν σε αυτήν. Σιγά μην πάω εκεί...Θα τη βρω την Τσεκούρα μωρέ, είτε με τηλέφωνο, είτε με mail, θα έχει και λιγότερα ραντεβού τώρα, οπότε θα έχει περισσότερο χρόνο φαντάζομαι...

Μικρή είμαι; Ποιος το είπε; Σε λίγο θα γίνω 40...Αφού έχω 5 βλαστοκύστες στην κατάψυξη βρε, μόλις τις φτιάξαμε, άλλες 2 που είχαμε κατέληξαν στη βιοχημική που ανέφερα, ποιο χρόνο να αφήσω; Προς το παρόν δεν τίθεται θέμα ποιότητας ωραρίων...Ό,τι ήταν, ήταν...

Ούτε περίοδος δεν μου έχει ξαναέρθει ακόμα από τη βιοχημική...Ε, θα τη βρω την Τσεκούρα και θα βρούμε μια άκρη. Αύριο θα μιλήσω και με τον ενδοκρινολόγο μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ydroxoos76 said:

Γιατί κορίτσια; Πόσο πρέπει να είναι η προγεστερόνη; 

Don't know...Μόνη σύγκριση είναι οι μετρήσεις που είχα όταν προσπάθησα με κρυοσυντηρημένα έμβρυα με δικό μου υλικό πέρσι τα χριστούγεννα (2019): 

7η ημέρα: <0.3

9η ημέρα: 0.31

12η ημέρα: 0.17

16η ημέρα: 0.19

Μετά πήρα προγεστερόνη για 7 ημέρες, την 7η έγινε η εμβρυομεταφορά και είχα μείνει έγκυος.

Τώρα ήταν 9.26 την 21η ημέρα του κύκλου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ydroxoos76 said:

Γιατί κορίτσια; Πόσο πρέπει να είναι η προγεστερόνη; 

Στην σρχη του κυκλου πρεπει να ειναι χαμηλη,κατω απο 1 νομιζω. Εμενα την τριτη μερα ηταν 2 κατι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Γιατί κορίτσια; Πόσο πρέπει να είναι η προγεστερόνη; 

Μάλλον η Αndri θα αναφέρεται σε κύκλο τεχνητό. Γιατί σε φυσικό κύκλο για 21η ημέρα το 9.26 είναι χαμηλό. Η προγεστερονη πρέπει ιδανικά στην αρχή του κυκλου να είναι κάτω από 1 για να δείχνει κύκλο με υψηλή εμφυτευσιμοτητα(εχουν πετύχει κοπέλες και με προγεστερονη 1plus) και μετά την ημέρα πχ της εμβρυομεταφορας ιδανικά  πάνω από 25ng/ml. Εμενα μου λέει πάνω από 30.

Just now, Andri M είπε:

Don't know...Μόνη σύγκριση είναι οι μετρήσεις που είχα όταν προσπάθησα με κρυοσυντηρημένα έμβρυα με δικό μου υλικό πέρσι τα χριστούγεννα (2019): 

7η ημέρα: <0.3

9η ημέρα: 0.31

12η ημέρα: 0.17

16η ημέρα: 0.19

Μετά πήρα προγεστερόνη για 7 ημέρες, την 7η έγινε η εμβρυομεταφορά και είχα μείνει έγκυος.

Τώρα ήταν 9.26 την 21η ημέρα του κύκλου.

Αυτές οι τιμές που γράφεις 0,31 κλπ είναι με καταστολή πχ σικλακιουρ κλπ..; Δεν "αφήσατε" να γίνει ωορρηξία, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious said:

Μάλλον η Αndri θα αναφέρεται σε κύκλο τεχνητό. Γιατί σε φυσικό κύκλο για 21η ημέρα το 9.26 είναι χαμηλό. Η προγεστερονη πρέπει ιδανικά στην αρχή του κυκλου να είναι κάτω από 1 για να δείχνει κύκλο με υψηλή εμφυτευσιμοτητα(εχουν πετύχει κοπέλες και με προγεστερονη 1plus) και μετά την ημέρα πχ της εμβρυομεταφορας ιδανικά  πάνω από 25ng/ml. Εμενα μου λέει πάνω από 30.

Σωστά.

Οι μετρήσεις που έχω γράψει παραπάνω από πέρισυ, ήταν με χορήγηση cyclacur λευκών.

Η φετινή μέτρηση, ήταν μετά από 3 διαδοχικούς κύκλους παρακολούθησης (τεχνητούς πάλι). Με cyclacur άσπρα για πάχυνση του ενδομητρίου. Διαδοχικά για 3 μήνες. Μετά τη λήξη της παρακολούθησης, έπαιρνα τα καφέ για κάποιες ημέρες, μετά τα έκοβα για να μου έρθει η περίοδος. Με την έναρξη της περιόδου, πάλι ξεκινούσα τα λευκά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri M είπε:

Σωστά.

Οι μετρήσεις που έχω γράψει παραπάνω από πέρισυ, ήταν με χορήγηση cyclacur λευκών.

Η φετινή μέτρηση, ήταν μετά από 3 διαδοχικούς κύκλους παρακολούθησης (τεχνητούς πάλι). Με cyclacur άσπρα για πάχυνση του ενδομητρίου. Διαδοχικά για 3 μήνες. Μετά τη λήξη της παρακολούθησης, έπαιρνα τα καφέ για κάποιες ημέρες, μετά τα έκοβα για να μου έρθει η περίοδος. Με την έναρξη της περιόδου, πάλι ξεκινούσα τα λευκά.

 

Σε φάση με λευκά σικλακιουρ οι τιμές ο +plus  είναι φυσιολογικες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia said:

Όχι ρε, σιγά στο Ιασώ είμαι, το οποίο έχει τη Φοίφα....Σιγά...Ξέρω πολλούς γιατρούς του Ιασώ που στέλνουν σε αυτήν. Σιγά μην πάω εκεί...Θα τη βρω την Τσεκούρα μωρέ, είτε με τηλέφωνο, είτε με mail, θα έχει και λιγότερα ραντεβού τώρα, οπότε θα έχει περισσότερο χρόνο φαντάζομαι...

Μικρή είμαι; Ποιος το είπε; Σε λίγο θα γίνω 40...Αφού έχω 5 βλαστοκύστες στην κατάψυξη βρε, μόλις τις φτιάξαμε, άλλες 2 που είχαμε κατέληξαν στη βιοχημική που ανέφερα, ποιο χρόνο να αφήσω; Προς το παρόν δεν τίθεται θέμα ποιότητας ωραρίων...Ό,τι ήταν, ήταν...

Ούτε περίοδος δεν μου έχει ξαναέρθει ακόμα από τη βιοχημική...Ε, θα τη βρω την Τσεκούρα και θα βρούμε μια άκρη. Αύριο θα μιλήσω και με τον ενδοκρινολόγο μου...

Το ίδιο λέμε-καλα μια μικρή εισαι (40). Α έχεις αρκετές μια χαρά τότε-νομιζα οτι δεν ειχες άλλες.. σουπερ εισαι τοτε. Βρες την Τσεκούρα κ προχωράς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Roda είπε:

Το ίδιο λέμε-καλα μια μικρή εισαι (40). Α έχεις αρκετές μια χαρά τότε-νομιζα οτι δεν ειχες άλλες.. σουπερ εισαι τοτε. Βρες την Τσεκούρα κ προχωράς. 

Ναι βρε, εντάξει, θα τα δρομολογήσω μέχρι να κάνω την επόμενη...Μια κοπέλα εδώ μέσα είχε πει ότι από πλευράς εξετάσεων, εκείνη κι η Λευκού κάνουν περίπου τον ίδιο έλεγχο. Η Λευκού είναι η περίπτωση που είπες, αν την ξέρει ο γιατρός σου, της λέει να σε δεχτεί...Η Τσεκούρα πάλι έχει το θέμα που συζητάμε με τα ραντεβού, καθότι γιατρός του δημοσίου...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious said:

Σε φάση με λευκά σικλακιουρ οι τιμές ο +plus  είναι φυσιολογικες 

Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου, το 9.26 την 21η ημέρα του κύκλου, με λευκά cyclacur ως την προηγούμενη ημέρα, πώς σου φαίνεται? Είναι αυξημένο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri M είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ @Roda ! Αναμφισβήτητα βέβαια, θα ένιωθα πολύ πιο σίγουρη αν είχα περισσότερες βλαστοκύστες να περιμένουν :) 

Αχ @natassaki2006 σε ευχαριστώ πολύ!

Όλα καλά θα πάνε !! Έρχονται τα μωράκια σου !!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri M είπε:

Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου, το 9.26 την 21η ημέρα του κύκλου, με λευκά cyclacur ως την προηγούμενη ημέρα, πώς σου φαίνεται? Είναι αυξημένο?

Με λευκά σικλακιουρ σε τεχνητό είναι αυξημένο. Γιατί λογικά δεν έκανες ωορρηξια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious said:

Με λευκά σικλακιουρ σε τεχνητό είναι αυξημένο. Γιατί λογικά δεν έκανες ωορρηξια. 

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι, τώρα που το λες, κάτι μου ανέφερε ο γιατρός για τη σχέση ανάμεσα στα λευκά cyclacur και την ωορρηξία.

Ότι η λήψη των λευκών καταστέλλει την ωορρηξία, αν κατάλαβα καλά. 

Και γιατί είναι ανεβασμένη άραγε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...