Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

2~3 μερα να εχεις περιοδο δηλαδη. 

μα τοτε ειναι η σωστη μερα για να κανεις αυτες τις εξετασεις δεν γινετε να τις κανεις αλλη μερα . 

δηλαδη ποσο αργα? εχεις δηλαδη μικρη ωχρινικη φαση? κανονικα η φαση μετα την ωορηξια πρεπει να ειναι 12-16 μερες συνηθως ειναι 14. αν ειναι μικρη υπαρχει προβλημα κατι δεν προλαβαινει να γινει.... μηπως η lh σου που ειναι χαμηλη δεν προλαβαινει να ανεβει για να σκασει το ωαριο κ τελικα οταν ανεβαινει το ωαριο ειναι καμενο? νομιζω οτι ενας υπερηχος μετα απο ενα θετικο τεστ ωορηξιας θα σου δειξει καποια πραγματα. 

Μήπως σε αυτή την περίπτωση πρέπει να την βλέπει με υπέρηχο ο γιατρός κ να της τραβήξει ένεση να σπάσει το ωάριο όταν είναι έτοιμο;;;;;να σου πω με κατατοπιζεις γιατί κ εγώ σκέφτηκα μήπως τα ωάρια μου δεν σπάνε για αυτό κ τραβάει η ωχρινικης φάση πολύ...αλλά λες αν δεν είναι η lh χαμηλή σπάνε;;;εγώ που είχα δηλαδή 7,4 έσπασαν;;;;ηηη θα βοηθούσε κ εγώ να τραβιέται πριν γίνει η ωορηξια κ να μου κάνει ovitrel 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly είπε:

Ξέρω είχα κ εγώ αποτυχίες κ όποτε ξαναεμενα έγκυος ήμουν μέσα στον πανικό...αλλά προσπάθησε να το παλέψεις κ να έχεις καλή ψυχολογία...κάνε ότι μπορείς να απασχολεις το μυαλό σου κ να μην σκέφτεσαι ούτε να διαβάζεις για άσχημα πράματα.

Προς το παρόν το αντιμετωπίζω ως ενδεχομενο ακόμα για να μην μας έρθει τίποτα άλλο και έχουμε ενθουσιαστεί και μέτα είμαστε να μας κλαίνε...

Ξέρεις πως ειναι αυτά αφού  εχεις περάσει αποτυχίες...

Ευτυχώς νιώθω πολύ θετικά και όντως έχω καλή ψυχολογία..λίγη ακόμη υπομονη και θα σας πω ευχομαι ευχάριστα τη Δευτέρα!!!

Εύχομαι ειλικρινά όλες μας να ζήσουμε αυτο που επιθυμούμε και σύντομα όλες με θετικά τεστ και χοριακες και να ναι όλα καλά! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Μήπως σε αυτή την περίπτωση πρέπει να την βλέπει με υπέρηχο ο γιατρός κ να της τραβήξει ένεση να σπάσει το ωάριο όταν είναι έτοιμο;;;;;να σου πω με κατατοπιζεις γιατί κ εγώ σκέφτηκα μήπως τα ωάρια μου δεν σπάνε για αυτό κ τραβάει η ωχρινικης φάση πολύ...αλλά λες αν δεν είναι η lh χαμηλή σπάνε;;;εγώ που είχα δηλαδή 7,4 έσπασαν;;;;ηηη θα βοηθούσε κ εγώ να τραβιέται πριν γίνει η ωορηξια κ να μου κάνει ovitrel 

απτις εξετασεις σου δεν εχεις λογο να πιστευεις οτι δεν κανεις ωορηξια . εξαλλου το εχεις τσεκαρει κ με τεστ κ με υπερηχο. αργει η ωχρινικη σου γενικα ή απλα ετυχε μια φορα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

απτις εξετασεις σου δεν εχεις λογο να πιστευεις οτι δεν κανεις ωορηξια . εξαλλου το εχεις τσεκαρει κ με τεστ κ με υπερηχο. αργει η ωχρινικη σου γενικα ή απλα ετυχε μια φορα?

Μάλλον γενικά αργεί.απο 14 15 κλεισμένες ως 18...γιατί;;;;τι είναι λες;;;;δηλαδή αυτή την φορά 18 μέρες.που πήγα γιατρό στις 3 και μου είπε ρίχνεις σήμερα αύριο κ μου ήρθε στις 22

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Μάλλον γενικά αργεί.απο 14 15 κλεισμένες ως 18...γιατί;;;;τι είναι λες;;;;δηλαδή αυτή την φορά 18 μέρες.που πήγα γιατρό στις 3 και μου είπε ρίχνεις σήμερα αύριο κ μου ήρθε στις 22

τις μετρας απο το θετικο τεστ ωορηξιας ή απο μετα δυο μερες? το 15 μερες ειναι νορμαλ παντως το 18 ειναι πολυ αλλα ειπαμε μηπως τελικα εκανες αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

τις μετρας απο το θετικο τεστ ωορηξιας ή απο μετα δυο μερες? το 15 μερες ειναι νορμαλ παντως το 18 ειναι πολυ αλλα ειπαμε μηπως τελικα εκανες αργοτερα?

 Γιατρό πήγα κ μου είπε στις 3 με 4 ωορηξια άρα 17 η 18 μέρες...τι σημαίνει μεγάλη ωχρινικης φάση;;;κακό;;τώρα βλέπω τα θερμοδιαγραμματα μου τα παλιά κ ε Ω συχνά σίγουρα διπλές ωορηξιες με δύο πτώσεις κ από την τελευταία πάλι όμως 15 με 16 μέρες περνάνε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Αλήθεια;;;;;;;εγώ το άκρως αντιθετο...πλέον δεν κάθομαι να κλαίω την μοίρα μου μόνη μου...ρε συ....εδώ είμαστε γυναίκες που σε νιώθουμε ....τα λόγια που άκουσα εδώ μέσα από τα κοριτσάκια δεν τα άκουσα ούτε από δικούς μου ανθρώπους.και νιώθω ότι το εννοούν.οταν κλαίς την μοίρα σου και σου στέλνει ένα κορίτσι μην τα παρατάς και σε νιώθω και εδώ έχεις ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν κ άλλα πολλά και ευχές....ξέρεις τι μαλ,,,,,κιες κουβέντες ακούω από δικούς μου κ φίλες ακόμα κ από την αδερφή μου;;;;

 

Προσπαθώ η ζαβη αλλά δεν το χω μου βγάζει πρώτα μέσω φμ που δεν έχω κ μετά μου έβγαλε να κάνω εγκατάσταση σε  messeger chat only messeger sosial κλπ να κατεβάζω το ένα πίσω από το άλλο.θα το προσπαθήσω πάλι.

Έτσι είναι κορίτσια, μπορεί να χάνουμε μια μάχη τον μήνα, αλλά όχι τον πόλεμο!;-)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofia89 είπε:

Έτσι είναι κορίτσια, μπορεί να χάνουμε μια μάχη τον μήνα, αλλά όχι τον πόλεμο!;-)

Εγώ είπα και να μείνω έτσι χωρίς να επιτευχθεί εγκυμοσύνη πάλι θα είμαι να δίνω τα φώτα μου σε όποιο κορίτσι πελαγωσει χαχαχαχα.ειπαμε..μια καλή κουβέντα θέλουμε όλοι όταν είμαστε στον πάτο.

Just now, linaa είπε:

απτις εξετασεις σου δεν εχεις λογο να πιστευεις οτι δεν κανεις ωορηξια . εξαλλου το εχεις τσεκαρει κ με τεστ κ με υπερηχο. αργει η ωχρινικη σου γενικα ή απλα ετυχε μια φορα?

Μόλις είδα στο ίντερνετ.ειτε άρρηκτο ωοθυλακιο είτε επίμονο ωχρό σωμάτιο.το δεύτερο δεν με εκπλήσσει καθόλου.και καλά δεν γονιμοποιείται αλλά δεν εκφυλίζεται..έχει κατσικωθει σου λέει γιατί δεν γονιμοποιηθηκα;;;; ...επίμονο σαν εμένα χαχαχαζα.λεει δεν αποτελεί τραγικό πρόβλημα...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

 Γιατρό πήγα κ μου είπε στις 3 με 4 ωορηξια άρα 17 η 18 μέρες...τι σημαίνει μεγάλη ωχρινικης φάση;;;κακό;;τώρα βλέπω τα θερμοδιαγραμματα μου τα παλιά κ ε Ω συχνά σίγουρα διπλές ωορηξιες με δύο πτώσεις κ από την τελευταία πάλι όμως 15 με 16 μέρες περνάνε.

ε 15 με 16 μερες ειναι νορμαλ. τωρα για αυτη την φορα μπορει ναα ετυχε μην το περνεις σαν στανταρ . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , linaa είπε:

δηλαδη ποσο αργα? εχεις δηλαδη μικρη ωχρινικη φαση? κανονικα η φαση μετα την ωορηξια πρεπει να ειναι 12-16 μερες συνηθως ειναι 14. αν ειναι μικρη υπαρχει προβλημα κατι δεν προλαβαινει να γινει.... μηπως η lh σου που ειναι χαμηλη δεν προλαβαινει να ανεβει για να σκασει το ωαριο κ τελικα οταν ανεβαινει το ωαριο ειναι καμενο? νομιζω οτι ενας υπερηχος μετα απο ενα θετικο τεστ ωορηξιας θα σου δειξει καποια πραγματα. 

Είναι λίγο άστατος ο κύκλος μου, αν και ο γυναικολογος τον βρίσκει φυσιολογικό εφόσον έχω περίοδο κάθε μήνα. Άλλες φορές μου έρχεται στις 23 μέρες κι άλλες στις 28. Κατά ΜΟ έχω κύκλο 25-26 ημερών. Αυτό το μήνα που έκανα πρώτη φορά τεστ ωορρηξίας, μου βγήκε θετικό την 16η μέρα. Άρα, έχω αυγά τα οποία απλά δεν σκάνε;  κι αφού τις εξετάσεις τις είδε και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολογος, γιατί στην ευχή τους δε μου είπαν τίποτα; διάβασα τώρα και σχετικά άρθρα τα οποία επιβεβαιωνουν αυτό που έγραψες . Δεν καταλαβαίνω όμως, πως γίνεται να έχω περίοδο αν δεν κατεβαίνει ωάριο; διορθώνεται αυτό το πράγμα; συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, πελαγωσα πάλι... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Agatte είπε:

Είναι λίγο άστατος ο κύκλος μου, αν και ο γυναικολογος τον βρίσκει φυσιολογικό εφόσον έχω περίοδο κάθε μήνα. Άλλες φορές μου έρχεται στις 23 μέρες κι άλλες στις 28. Κατά ΜΟ έχω κύκλο 25-26 ημερών. Αυτό το μήνα που έκανα πρώτη φορά τεστ ωορρηξίας, μου βγήκε θετικό την 16η μέρα. Άρα, έχω αυγά τα οποία απλά δεν σκάνε;  κι αφού τις εξετάσεις τις είδε και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολογος, γιατί στην ευχή τους δε μου είπαν τίποτα; διάβασα τώρα και σχετικά άρθρα τα οποία επιβεβαιωνουν αυτό που έγραψες . Δεν καταλαβαίνω όμως, πως γίνεται να έχω περίοδο αν δεν κατεβαίνει ωάριο; διορθώνεται αυτό το πράγμα; συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, πελαγωσα πάλι... 

Περίοδο θα έχεις έτσι κι αλλιώς γιατί εάν δεν γονιμοποιηθεί ωάριο στον κύκλο, αποβάλλεται το ενδομήτριο. Όποτε υποθέτω πως αυτό δεν είναι κάτι ανησυχητικό:)Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Είναι λίγο άστατος ο κύκλος μου, αν και ο γυναικολογος τον βρίσκει φυσιολογικό εφόσον έχω περίοδο κάθε μήνα. Άλλες φορές μου έρχεται στις 23 μέρες κι άλλες στις 28. Κατά ΜΟ έχω κύκλο 25-26 ημερών. Αυτό το μήνα που έκανα πρώτη φορά τεστ ωορρηξίας, μου βγήκε θετικό την 16η μέρα. Άρα, έχω αυγά τα οποία απλά δεν σκάνε;  κι αφού τις εξετάσεις τις είδε και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολογος, γιατί στην ευχή τους δε μου είπαν τίποτα; διάβασα τώρα και σχετικά άρθρα τα οποία επιβεβαιωνουν αυτό που έγραψες . Δεν καταλαβαίνω όμως, πως γίνεται να έχω περίοδο αν δεν κατεβαίνει ωάριο; διορθώνεται αυτό το πράγμα; συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, πελαγωσα πάλι... 

σου βγηκε θετικο τεστ 16 μερα κ περιοδος ποτε σου ηρθε μετα απο ποσες μερες? το να εχει μια αποκλιση 5 μερες ο κυκλος ειναι φυσιολογικο δεν θεωρητε αστατος 5 μερες πανω 5 μερες κατω. αστατος θεωρητε οταν καθε φορα εχει μεγαλες αποκλισεις κ δεν ξερεις ποτε θα ερθει. τωρα 2-5 μερες δεν ειναι κατι τρελο . 

η ωορηξια μπορει να γινετε λαθος στιγμη μπορει δηλαδη το ωαριο να σκαει πιο νωρις ή πιο αργα απο οτι πρεπει να μην εχει δηλαδη σωστο μεγεθος οταν σκαει. περιοδος ερχετε εννοειτε αλλα το ωαριο δεν μπορει να γονιμοποιηθει . 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας ! Είμαι καινουρια στην παρεούλα σας! Έχω μια μπουμπου σχεδόν 11 μηνών.. και θα θέλαμε ένα δεύτερο παιδάκι .. ήθελα να σας ρωτήσω μετά από την γεννα ποσο εύκολο είναι να μείνει μια γυναίκα ξανά έγκυος; Επίσης είχαμε ελεύθερες επαφές στην ωορηξια ( την κατάλαβα λόγω πόνου) και από προχθές έχω πονάκια περιόδου ανα διαστήματα.. περιμένω στις 15.. λέτε βρε κορίτσια; Στην πρώτη εγκυμοσύνη τα συμπτώματα που είχα ήταν πολύ πρησμένο στήθος και πόνος στο στομάχι .. και φυσικά καθυστέρηση ! Η το έχω πολύ έντονα στο μυαλό μου και τα βλέπω όλα ως σημάδια η δεν ξέρω.. και τώρα που γράφω έχω ενοχλήσεις περιόδου.. λέω βέβαια να περιμένω μέχρι την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου κ μετά να κάνω ότι είναι..

ευχομαι όσες προσπαθείτε σύντομα να δείτε τα αποτελέσματα που θα σας κάνουν χαρούμενες !!!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, linaa είπε:

σου βγηκε θετικο τεστ 16 μερα κ περιοδος ποτε σου ηρθε μετα απο ποσες μερες? το να εχει μια αποκλιση 5 μερες ο κυκλος ειναι φυσιολογικο δεν θεωρητε αστατος 5 μερες πανω 5 μερες κατω. αστατος θεωρητε οταν καθε φορα εχει μεγαλες αποκλισεις κ δεν ξερεις ποτε θα ερθει. τωρα 2-5 μερες δεν ειναι κατι τρελο . 

η ωορηξια μπορει να γινετε λαθος στιγμη μπορει δηλαδη το ωαριο να σκαει πιο νωρις ή πιο αργα απο οτι πρεπει να μην εχει δηλαδη σωστο μεγεθος οταν σκαει. περιοδος ερχετε εννοειτε αλλα το ωαριο δεν μπορει να γονιμοποιηθει . 

 

Καλημέρα! Σήμερα περιμένω να μου έρθει κανονικά, 28η μέρα είναι το max στον κύκλο μου, ίσως βέβαια να αργήσει λίγο γιατί πάλι πρωινή θερμοκρασία είχα 36.9. Ξέρω πως με το που θα μου πέσει η θερμοκρασία λίγο μετά ακολουθεί και η περίοδος. 

Λίνα, συγγνώμη σε κουράζω, μια τελευταία ερώτηση. Μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός για το συγκεκριμένο μήνα ή συνήθως πρόκειται για μια παγιωμενη κατάσταση; και αν ναι, είναι κάτι που διορθώνεται και με ποιο τρόπο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Καλημέρα! Σήμερα περιμένω να μου έρθει κανονικά, 28η μέρα είναι το max στον κύκλο μου, ίσως βέβαια να αργήσει λίγο γιατί πάλι πρωινή θερμοκρασία είχα 36.9. Ξέρω πως με το που θα μου πέσει η θερμοκρασία λίγο μετά ακολουθεί και η περίοδος. 

Λίνα, συγγνώμη σε κουράζω, μια τελευταία ερώτηση. Μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός για το συγκεκριμένο μήνα ή συνήθως πρόκειται για μια παγιωμενη κατάσταση; και αν ναι, είναι κάτι που διορθώνεται και με ποιο τρόπο; 

Καλημερα! Αν έκανες ωορρηξία 16η ημέρα , δεν νομίζω να σου ερθει πριν περάσουν τουλάχιστον 14 ημέρες, δηλαδή από την 30η ημέρα του κυκλου κ έπειτα. Εύχομαι φυσικά να μην έρθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...