Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ellidr είπε:

Κ εγώ στην αναμονή .....

Καλημέρα 

Λοιπόν τέσσερις στην αναμονή ;;

Ε στατιστικά μια τουλάχιστον δε πρεπει να είναι εγκυμοσύνη ;

Λέω τώρα εγώ...

 

Και αν δεν κάνω λαθος 3 στις 4 περιμένουμε περίοδο 12/2; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Ναι ναι κ εγώ μαζί

Μια εβδομάδα έμεινε...θα δούμε εύχομαι να είσαι

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, εγώ είμαι από Κύπρο και απ ότι γνωρίζω δεν επιτρέπεται στον σύζυγο να περάσει μέσα στο ιατρείο λόγο κορωνοιου ετσι είναι και στην Ελλάδα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rafaela_123 είπε:

Μια εβδομάδα έμεινε...θα δούμε εύχομαι να είσαι

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, εγώ είμαι από Κύπρο και απ ότι γνωρίζω δεν επιτρέπεται στον σύζυγο να περάσει μέσα στο ιατρείο λόγο κορωνοιου ετσι είναι και στην Ελλάδα; 

Σε ποιο ιατρείο εννοείς;;;

Στον γυναικολόγο;;;

Αν εννοείς γυναικολόγο εμένα έρχεται μαζί μου ο άντρας μου κανονικά μεσα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Σε ποιο ιατρείο εννοείς;;;

Στον γυναικολόγο;;;

Αν εννοείς γυναικολόγο εμένα έρχεται μαζί μου ο άντρας μου κανονικά μεσα

Ναι ναι στην κλινική, δεν τους αφήνουν να περάσουν μέσα και τις προάλλες που ήμουν ήρθε μια κοπελίτσα ήτανε να μάθουν το φύλο του μωρού και τους παρακάλεσε και δεν τους άφησαν να μπει μέσα, και από εκείνη την ημέρα σκέφτομαι ποσό άσχημο είναι αυτό να περνάς όλη αυτή την διαδικασία που είναι όμορφη χωρις τον άνθρωπο σου... 

είσαι τυχερή που μπορεί να έρθει μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ναι ναι στην κλινική, δεν τους αφήνουν να περάσουν μέσα και τις προάλλες που ήμουν ήρθε μια κοπελίτσα ήτανε να μάθουν το φύλο του μωρού και τους παρακάλεσε και δεν τους άφησαν να μπει μέσα, και από εκείνη την ημέρα σκέφτομαι ποσό άσχημο είναι αυτό να περνάς όλη αυτή την διαδικασία που είναι όμορφη χωρις τον άνθρωπο σου... 

είσαι τυχερή που μπορεί να έρθει μαζί σου...

Κοριτσι μου και εγβ Κύπρο ειμαι και δεν με αφηνουν. Την αλλη εβδομαδα εχω αυχενικη α επιπεδου απο τους πιο ωραιους υπερηχους μου εχουν πει και μπορςι να μαθουμε και φυλο και υους παρακαλεσα και παλι μου ειπαν οχι.. Δυστυχως δεν αφηνουν.. Και αποσο ξερω και στην γεννα αφηνουν μονο μεχρι να γεννησεις και μετα απο δυο ωρες οι συζυγοι πρεπει να αποχωρουν.. Τουλάχιστον δυο φιλες μου που γεννησαν την προηγουμενη εβδομαδα ετσι έπαθαν.. Και ηταν μονες δυο μερες στην κλινικη.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσι μου και εγβ Κύπρο ειμαι και δεν με αφηνουν. Την αλλη εβδομαδα εχω αυχενικη α επιπεδου απο τους πιο ωραιους υπερηχους μου εχουν πει και μπορςι να μαθουμε και φυλο και υους παρακαλεσα και παλι μου ειπαν οχι.. Δυστυχως δεν αφηνουν.. Και αποσο ξερω και στην γεννα αφηνουν μονο μεχρι να γεννησεις και μετα απο δυο ωρες οι συζυγοι πρεπει να αποχωρουν.. Τουλάχιστον δυο φιλες μου που γεννησαν την προηγουμενη εβδομαδα ετσι έπαθαν.. Και ηταν μονες δυο μερες στην κλινικη.. 

Είναι πολύ άσχημο και εγώ το βλέπω απ έξω και σκέφτομαι ολες εσας τις εγκύους που το ζείτε όλο αυτό και στεναχωριέμαι τουλάχιστον τον άντρα έπρεπε να τον βάζουν και στην γέννα να μπορεί να έρχεται να βλέπει το μωρό για κάποιες ώρες μέχρι να πάρει εξιτήριο η γυναίκα...! Κάποια πράγματα και νομοθεσίες δεν έχουν λογική...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Ειχα μερες να μπω και μαζευτηκαν 40 σελιδες! Τεσσερις μερες τωρα διαβαζω λιγες σελιδες καθε μερα για να σας προλαβω! Συγχαρητηρια στις κοπελες που καταφεραν να μεινουν εγγυες και με το καλο και στις υπολοιπες! 

Τη Πεμπτη λοιπον, 10 μερες μετα την ωορηξια (την παρακολουθω με υπερηχο και ειμαι σιγουρη ποτε ειναι) ειχα 1-2 σταγονες καφε. Υπεθεσα οτι ειναι νωρις για περιοδο (ηταν 4.2 και περιμενω μετα τις 7.2) οποτε υποψιαστηκα εγκυμοσυνη, αλλα δεν εκανα τεστ για να μην απογοητευτω επειδη ηταν νωρις. Παρασκευη το ιδιο. Χτες παλι ελαχιστο ροζ και δεν κρατηθηκα και εκανα ενα τεστ και βγηκε αχνο θετικο. 

Βεβαια ειμαι παααααρα πολυ συγκρατημενη, γιατι μολις πριν 2 μηνες ειχα παλινδρομη, ευτυχως ομως πολυ συντομη, και αγχωνομαι μηπως παλι εξελιχθει το ιδιο. Επισης διαβαζοντας την περιπτωση που εγραψε το Πατατακι με το αχνο θετικο αλλα αρνητικη χοριακη, θορυβηθηκα γιατι δεν ηξερα οτι υπηρχε περιπτωση να βγει λανθασμενα θετικι τι τεστ!

Αλλα να πω οτι προσπαθουμε πανω απο δυο χρονια, ειμαι 40 χρονων σχεδον, και ξαφνικα μεσα σε 3 μηνες εμεινα δυο φορες εγγυος! Αρα δεν πρεπει ποτε να τα παραταμε και παντα να ελπιζουμε! 

Απο συμπτωματα να πω οτι δεν ειχα σχεδον τιποτα αξιοσημειωτο. Οπως και στη παλινδρομη, ενω παντα θυμαμαι πριν τη περιοδο να πριζεται και να με ενοχλει το στηθος μου, τωρα παλι τιποτα, μονο κατι απειροελαχιστα ποναλακια αραια και που. Επισης και στη κοιλια κατι ελαφρα ποναλακια μια δεξια και μια αριστερα οπως οταν ειμαι κοντα σε ωορηξια. 

 

Επισης να πω για την ωορηξια, οτι ο δικος μου γιατρος μου χει πει το εξης: απο τη στιγμη που θα σπασει το αυγο (συνηθως το καταλαβαινουμε με εναν εντονο πονο, εγω πολλες φορες το νοιωθω σαν να μου μπηγει καποιος ενα παλουκι στο κωλι και δεν μπορω να κατσω αποτομα :D) το σπορακι θελει 36 ωρες (μιαμιση μερα) για να κατεβει και οτι τοτε πρεπει να βρει σπερμα και τοτε επιβαλεται οπωσδηποτε μια επαφη. Δεν ξερω ομως αν ισχυει κιολας 100%... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ειχα μερες να μπω και μαζευτηκαν 40 σελιδες! Τεσσερις μερες τωρα διαβαζω λιγες σελιδες καθε μερα για να σας προλαβω! Συγχαρητηρια στις κοπελες που καταφεραν να μεινουν εγγυες και με το καλο και στις υπολοιπες! 

Τη Πεμπτη λοιπον, 10 μερες μετα την ωορηξια (την παρακολουθω με υπερηχο και ειμαι σιγουρη ποτε ειναι) ειχα 1-2 σταγονες καφε. Υπεθεσα οτι ειναι νωρις για περιοδο (ηταν 4.2 και περιμενω μετα τις 7.2) οποτε υποψιαστηκα εγκυμοσυνη, αλλα δεν εκανα τεστ για να μην απογοητευτω επειδη ηταν νωρις. Παρασκευη το ιδιο. Χτες παλι ελαχιστο ροζ και δεν κρατηθηκα και εκανα ενα τεστ και βγηκε αχνο θετικο. 

Βεβαια ειμαι παααααρα πολυ συγκρατημενη, γιατι μολις πριν 2 μηνες ειχα παλινδρομη, ευτυχως ομως πολυ συντομη, και αγχωνομαι μηπως παλι εξελιχθει το ιδιο. Επισης διαβαζοντας την περιπτωση που εγραψε το Πατατακι με το αχνο θετικο αλλα αρνητικη χοριακη, θορυβηθηκα γιατι δεν ηξερα οτι υπηρχε περιπτωση να βγει λανθασμενα θετικι τι τεστ!

Αλλα να πω οτι προσπαθουμε πανω απο δυο χρονια, ειμαι 40 χρονων σχεδον, και ξαφνικα μεσα σε 3 μηνες εμεινα δυο φορες εγγυος! Αρα δεν πρεπει ποτε να τα παραταμε και παντα να ελπιζουμε! 

Απο συμπτωματα να πω οτι δεν ειχα σχεδον τιποτα αξιοσημειωτο. Οπως και στη παλινδρομη, ενω παντα θυμαμαι πριν τη περιοδο να πριζεται και να με ενοχλει το στηθος μου, τωρα παλι τιποτα, μονο κατι απειροελαχιστα ποναλακια αραια και που. Επισης και στη κοιλια κατι ελαφρα ποναλακια μια δεξια και μια αριστερα οπως οταν ειμαι κοντα σε ωορηξια. 

 

Επισης να πω για την ωορηξια, οτι ο δικος μου γιατρος μου χει πει το εξης: απο τη στιγμη που θα σπασει το αυγο (συνηθως το καταλαβαινουμε με εναν εντονο πονο, εγω πολλες φορες το νοιωθω σαν να μου μπηγει καποιος ενα παλουκι στο κωλι και δεν μπορω να κατσω αποτομα :D) το σπορακι θελει 36 ωρες (μιαμιση μερα) για να κατεβει και οτι τοτε πρεπει να βρει σπερμα και τοτε επιβαλεται οπωσδηποτε μια επαφη. Δεν ξερω ομως αν ισχυει κιολας 100%... 

Καλημερααα μπραβο κοριτσι μου και το αχνό ειναι θετικο.ολα να σου πάνε καλά αυτή τη φορά.να κανεις και αύριο τεστακι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, depifish είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ειχα μερες να μπω και μαζευτηκαν 40 σελιδες! Τεσσερις μερες τωρα διαβαζω λιγες σελιδες καθε μερα για να σας προλαβω! Συγχαρητηρια στις κοπελες που καταφεραν να μεινουν εγγυες και με το καλο και στις υπολοιπες! 

Τη Πεμπτη λοιπον, 10 μερες μετα την ωορηξια (την παρακολουθω με υπερηχο και ειμαι σιγουρη ποτε ειναι) ειχα 1-2 σταγονες καφε. Υπεθεσα οτι ειναι νωρις για περιοδο (ηταν 4.2 και περιμενω μετα τις 7.2) οποτε υποψιαστηκα εγκυμοσυνη, αλλα δεν εκανα τεστ για να μην απογοητευτω επειδη ηταν νωρις. Παρασκευη το ιδιο. Χτες παλι ελαχιστο ροζ και δεν κρατηθηκα και εκανα ενα τεστ και βγηκε αχνο θετικο. 

Βεβαια ειμαι παααααρα πολυ συγκρατημενη, γιατι μολις πριν 2 μηνες ειχα παλινδρομη, ευτυχως ομως πολυ συντομη, και αγχωνομαι μηπως παλι εξελιχθει το ιδιο. Επισης διαβαζοντας την περιπτωση που εγραψε το Πατατακι με το αχνο θετικο αλλα αρνητικη χοριακη, θορυβηθηκα γιατι δεν ηξερα οτι υπηρχε περιπτωση να βγει λανθασμενα θετικι τι τεστ!

Αλλα να πω οτι προσπαθουμε πανω απο δυο χρονια, ειμαι 40 χρονων σχεδον, και ξαφνικα μεσα σε 3 μηνες εμεινα δυο φορες εγγυος! Αρα δεν πρεπει ποτε να τα παραταμε και παντα να ελπιζουμε! 

Απο συμπτωματα να πω οτι δεν ειχα σχεδον τιποτα αξιοσημειωτο. Οπως και στη παλινδρομη, ενω παντα θυμαμαι πριν τη περιοδο να πριζεται και να με ενοχλει το στηθος μου, τωρα παλι τιποτα, μονο κατι απειροελαχιστα ποναλακια αραια και που. Επισης και στη κοιλια κατι ελαφρα ποναλακια μια δεξια και μια αριστερα οπως οταν ειμαι κοντα σε ωορηξια. 

 

Επισης να πω για την ωορηξια, οτι ο δικος μου γιατρος μου χει πει το εξης: απο τη στιγμη που θα σπασει το αυγο (συνηθως το καταλαβαινουμε με εναν εντονο πονο, εγω πολλες φορες το νοιωθω σαν να μου μπηγει καποιος ενα παλουκι στο κωλι και δεν μπορω να κατσω αποτομα :D) το σπορακι θελει 36 ωρες (μιαμιση μερα) για να κατεβει και οτι τοτε πρεπει να βρει σπερμα και τοτε επιβαλεται οπωσδηποτε μια επαφη. Δεν ξερω ομως αν ισχυει κιολας 100%... 

Μπράβο κάνε και ένα αύριο ισως γίνει πιο σκούρο...ποτέ είναι να εχεις περίοδο; 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rafaela_123 said:

Μπράβο κάνε και ένα αύριο ισως γίνει πιο σκούρο...ποτέ είναι να εχεις περίοδο; 

Κανονικα περιμενω μεθαυριο Τριτη με Τεταρτη, καπου εκει. Λεω να παω να κανω αυριο κατευθειαν μια χοριακη... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...