Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, Ria_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και για το κοριτσάκι και για τις πληροφορίες ναι αλλά ξέρω εγώ αγχώνομαι φοβάμαι δε ξέρω τι με έχει πιάσει αυτή τη φορά. Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις άρα αυτές  fsh ,lh,prl δεύτερη μέρα του κύκλου και η prg μετά την ωορηξια, σωστά.? 

  • FSH – LH – Ε2: Την 1η-4η ημέρα της περιόδου. Δείχνουν το απόθεμα και την ποιότητα των ωαρίων στις ωοθήκες,
  • Προγεστερόνη: 7 μέρες μετά την ωορρηξία. Αποδεικνύει αν υπήρξε ωοθυλακιορρηξία.
  • Προλακτίνη, ανδρογόνα και ορμόνες θυρεοειδούς.
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rafaela_123 είπε:

Αν θες περίμενε το χρονικό διάστημα που σου έδωσε και μετά κλείνεις ραντεβού σε άλλο γιατρο είτε σου έρθει είτε όχι απλά για να εχεις και άλλη γνώμη. 

Ναι ναι αυτό θα κάνω ,θα πάω και σε αλλο γιατρό είτε έρθει είτε όχι που εύχομαι να έρθει 

Just now, Ellidr είπε:

FSH – LH – Ε2: Την 1η-4η ημέρα της περιόδου. Δείχνουν το απόθεμα και την ποιότητα των ωαρίων στις ωοθήκες,

Προγεστερόνη: 7 μέρες μετά την ωορρηξία. Αποδεικνύει αν υπήρξε ωοθυλακιορρηξία.

Προλακτίνη, ανδρογόνα και ορμόνες θυρεοειδούς.

Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ είσαι κατατοπιστικοτατη ,δεν ήξερα τίποτα αυτά ! Μπορώ και χωρίς να της γράψω να τις κάνω..?

Just now, Ellidr είπε:
  • FSH – LH – Ε2: Την 1η-4η ημέρα της περιόδου. Δείχνουν το απόθεμα και την ποιότητα των ωαρίων στις ωοθήκες,
  • Προγεστερόνη: 7 μέρες μετά την ωορρηξία. Αποδεικνύει αν υπήρξε ωοθυλακιορρηξία.
  • Προλακτίνη, ανδρογόνα και ορμόνες θυρεοειδούς.

Ευχαριστώ πάρα πολύ ναι ναι είδα και το προηγούμενο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria_ είπε:

Ναι ναι αυτό θα κάνω ,θα πάω και σε αλλο γιατρό είτε έρθει είτε όχι που εύχομαι να έρθει 

Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ είσαι κατατοπιστικοτατη ,δεν ήξερα τίποτα αυτά ! Μπορώ και χωρίς να της γράψω να τις κάνω..?

Μπορείς αλλά νομίζω καλύτερα να σου τις γράψουν 

Γιατί δε ξέρω πόσο κοστίζουν 

Βρες άλλο γιατρό και ξεκινά από κει ή πες στον δικό σου να σου τις γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Κοριτσάκι είσαι μην αγχώνεσαι 

Λοιπόν είναι σημαντικές εξετάσεις που δείχνουν πόσο γόνιμη είναι μια γυναίκα 

Δείχνουν την ποιότητα των ωαρίων και αν κάνεις καλές ωορρηξίες 

Ναι δεύτερη μέρα του κύκλου ή τρίτη 

Συγγνώμη ο γιατρός σου δε σου το είπε ποτέ αυτό;

Ούτε εμένα μου είπε για αυτες τις εξετάσεις, όταν τον ρώτησα αν χρειάζεται να γινει κάποια εξέταση για να ξέρουμε αν είναι όλα εντάξει, μου είπε ότι δεν χρειάζεται πριν καν αρχίσω να προσπαθω και ότι αν δεν υπάρξει εγκυμοσύνη πριν τον 1-1/2 χρόνο τότε θα γίνουν ολες οι εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Μπορείς αλλά νομίζω καλύτερα να σου τις γράψουν 

Γιατί δε ξέρω πόσο κοστίζουν 

Βρες άλλο γιατρό και ξεκινά από κει ή πες στον δικό σου να σου τις γράψει.

Ναι κατάλαβα ,ωραία η θα πω αυτόν που αυτός στο 6μηνο ήθελε να το ψάξουμε απλά δεν έχει περάσει ακόμα οπότε ίσως είναι πιο διαλεκτικός η θα πάω σε άλλον καλύτερα.

Just now, Rafaela_123 είπε:

Ούτε εμένα μου είπε για αυτες τις εξετάσεις, όταν τον ρώτησα αν χρειάζεται να γινει κάποια εξέταση για να ξέρουμε αν είναι όλα εντάξει, μου είπε ότι δεν χρειάζεται πριν καν αρχίσω να προσπαθω και ότι αν δεν υπάρξει εγκυμοσύνη πριν τον 1-1/2 χρόνο τότε θα γίνουν ολες οι εξετάσεις

Ναι κατάλαβα ,εμένα στο 6μηνο λογικα μου είπε θα κάνουμε αν δεν έρθει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rafaela_123 είπε:

Ούτε εμένα μου είπε για αυτες τις εξετάσεις, όταν τον ρώτησα αν χρειάζεται να γινει κάποια εξέταση για να ξέρουμε αν είναι όλα εντάξει, μου είπε ότι δεν χρειάζεται πριν καν αρχίσω να προσπαθω και ότι αν δεν υπάρξει εγκυμοσύνη πριν τον 1-1/2 χρόνο τότε θα γίνουν ολες οι εξετάσεις

Και εμενα ετσι μου ειπε..της ειπα οτι να κανω ολες τις εξετασεις μου ειπε εισαι ακομα νωρις..μετα τον 1-1/2 χρονο αν δεν εχει γινει τιποτα τοτε θα αρχισουμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Και εμενα ετσι μου ειπε..της ειπα οτι να κανω ολες τις εξετασεις μου ειπε εισαι ακομα νωρις..μετα τον 1-1/2 χρονο αν δεν εχει γινει τιποτα τοτε θα αρχισουμε

Λογικά σας τα είπαν αυτά οι γιατροί σας λόγω του ότι είστε μικρές σε ηλικία προφανώς.

Αλλά δε συμφωνώ καλύτερα αυτές να γίνονται από την αρχή για να έχεις ένα μπουσουλα. 

Αλλά από την άλλη είναι και λίγο αγχωτικό αυτό με τις εξετάσεις και οι γιατροί δε θέλουν να σας αγχωνουν περισσότερο.

Τρέχα γυρεύε. 

Εγώ τις έκανα από την αρχή και τις έχω κάνει και δύο τρεις φορές κιόλας αλλά είμαι και 39 

Όπως νιώθετε κορίτσια.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Λογικά σας τα είπαν αυτά οι γιατροί σας λόγω του ότι είστε μικρές σε ηλικία προφανώς.

Αλλά δε συμφωνώ καλύτερα αυτές να γίνονται από την αρχή για να έχεις ένα μπουσουλα. 

Αλλά από την άλλη είναι και λίγο αγχωτικό αυτό με τις εξετάσεις και οι γιατροί δε θέλουν να σας αγχωνουν περισσότερο.

Τρέχα γυρεύε. 

Εγώ τις έκανα από την αρχή και τις έχω κάνει και δύο τρεις φορές κιόλας αλλά είμαι και 39 

Όπως νιώθετε κορίτσια.

 

Και εγώ θα ήθελα να της κάνω στην αρχή να έχω ένα μπουσουλα και αν υπάρχει κάτι να διορθωθεί και να μην χάνεται τζάμπα χρόνος 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria_ είπε:

Και εγώ θα ήθελα να της κάνω στην αρχή να έχω ένα μπουσουλα και αν υπάρχει κάτι να διορθωθεί και να μην χάνεται τζάμπα χρόνος 

Συμφωνώ 

Να τις κάνεις κορίτσι μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Λογικά σας τα είπαν αυτά οι γιατροί σας λόγω του ότι είστε μικρές σε ηλικία προφανώς.

Αλλά δε συμφωνώ καλύτερα αυτές να γίνονται από την αρχή για να έχεις ένα μπουσουλα. 

Αλλά από την άλλη είναι και λίγο αγχωτικό αυτό με τις εξετάσεις και οι γιατροί δε θέλουν να σας αγχωνουν περισσότερο.

Τρέχα γυρεύε. 

Εγώ τις έκανα από την αρχή και τις έχω κάνει και δύο τρεις φορές κιόλας αλλά είμαι και 39 

Όπως νιώθετε κορίτσια.

 

Ακριβως για την ηλικια μου ειπε και το αγχος..μου ειπε απο την στιγμη που το ελεγχεις με τεστ ωορρηξιας και κανεις θετικα δεν ειναι αναγκη ακομα να σε βαλουμε σε αχγος απο τωρα με της εξετασεις..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elena93 είπε:

Ακριβως για την ηλικια μου ειπε και το αγχος..μου ειπε απο την στιγμη που το ελεγχεις με τεστ ωορρηξιας και κανεις θετικα δεν ειναι αναγκη ακομα να σε βαλουμε σε αχγος απο τωρα με της εξετασεις..

Και εμένα γι αυτό για την ηλικία, για το ότι η περιοδοσ Είναι σταθερή, αλλά και γιατί στον υπέρηχο δεν είδε τίποτα ανησυχητικό, το ίδιο και ο θυρεοειδής και ίσα ίσα όσες φορες έτυχε να πάω για τεστ παπ και με έβαλε και υπέρηχο είχα και αυγό έτοιμο για ωορρηξία. 
 

Ισως ναι αν τα τσεκάρεις από την αρχή βγαίνεις από το άγχος ότι δεν είσαι γόνιμη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaela_123 said:

Ούτε εμένα μου είπε για αυτες τις εξετάσεις, όταν τον ρώτησα αν χρειάζεται να γινει κάποια εξέταση για να ξέρουμε αν είναι όλα εντάξει, μου είπε ότι δεν χρειάζεται πριν καν αρχίσω να προσπαθω και ότι αν δεν υπάρξει εγκυμοσύνη πριν τον 1-1/2 χρόνο τότε θα γίνουν ολες οι εξετάσεις

Το ίδιο άκριβως κ μένα! Πολύ κουλ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ όπως και όλες σας ! 

Να κανεις ότι θεωρείς εσυ σωστό για σένα Ρια μου! Θα περιμένουμε νέα σου να μας πεις! Και εννοείται μην ζητάς συγγνώμη γιατί εδώ είμαστε για να στηρίζουμε και όσο μπορούμε να συμβουλεύουμε η μια την άλλην!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσιααα!!

@Ria_ μου να μην ανησυχείς και να προσπαθήσεις να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις. Έχεις κάποια διαταραχή στον κύκλο σου όπως φαίνεται. Θα σου πρότεινα και εγώ να δεις έναν ακόμη γιατρό για 2η γνώμη και να κάνεις έναν ορμονολογικό έλεγχο για να είσαι σίγουρη πως δεν έχουν απορυθμιστεί οι ορμόνες σου.  

@Ellidr πιστεύεις ότι και εγώ πρέπει να κάνω αυτές τις εξετάσεις που αναφέρεις παραπάνω; Έμεινα σχετικά εύκολα το καλοκαίρι έγκυος, αλλά παλινδρόμησε λίγο μετά τη 10η λόγω χρωμοσωμικής. Τώρα είμαστε στον 5ο μήνα προσπαθειών... Μήπως να ρωτήσω τον γιατρό μου, ε; Το καλοκαίρι πάντως που τα είχα κοιτάξει αυτά, ήταν οκ... τώρα δε ξέρω αν και κατά πόσο μπορεί να μεταβλήθηκαν μέσα σ’ αυτό το διάστημα...

Γενικά είμαι και εγώ της άποψης πως κάποιες απλές εξετάσεις καλό είναι να γίνονται εγκαίρως, γιατί και χρόνο γλιτώνουμε και μειώνουμε τις έγνοιες μας («μήπως κάτι δε πάει καλά;!»)...

@Μάντη - 10/03

@Rafaela_123 - 14/03

@elena93 - 14/03

@eliza90 - 24/03

@Ria_ - (?)

@Ellidr - 28/03

@Κωνσταντίνα16 - 4/04

@Wish_soon - (?)

 @Sophaki21 - 19/03

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...