Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, Vasiliki33 είπε:

Εμεις προσπαθουμε εναμιση χρονο...και οσο περναει ο καιρος γινεται πιο ψυχοφθορο...εχουμε κουραστει και οι δυο!εσεις;

Ναι - σε νιώθω 100%. Εγώ έμεινα το καλοκαίρι (τέλος Μαΐου) έγκυος σχετικά γρήγορα, αλλά δυστυχώς τέλος Ιουλίου παλινδρόμησε το εμβρυάκι μας λόγω χρωμοσωμικής. Κάναμε ένα διάλειμμα και ξεκινήσαμε πάλι τον Οκτώβριο. Οπότε τώρα είμαστε στον 5ο μήνα. Αλλά αν το πάρεις συνολικά είναι σχεδόν ένας χρόνος... κούραση, απογοήτευση, λαχτάρα.. ένα μιξ συναισθημάτων η διαδικασία αυτή! Και ξέρουμε πως παρόλο την κούραση που νιώθουμε κάπου-κάπου, δε πρέπει να τα βάλουμε κάτω γιατί μόνο έτσι θα έρθει το θαυματάκι μας...  Έχετε κάνει σπερμοδιάγραμμα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sophaki21 είπε:

Ναι - σε νιώθω 100%. Εγώ έμεινα το καλοκαίρι (τέλος Μαΐου) έγκυος σχετικά γρήγορα, αλλά δυστυχώς τέλος Ιουλίου παλινδρόμησε το εμβρυάκι μας λόγω χρωμοσωμικής. Κάναμε ένα διάλειμμα και ξεκινήσαμε πάλι τον Οκτώβριο. Οπότε τώρα είμαστε στον 5ο μήνα. Αλλά αν το πάρεις συνολικά είναι σχεδόν ένας χρόνος... κούραση, απογοήτευση, λαχτάρα.. ένα μιξ συναισθημάτων η διαδικασία αυτή! Και ξέρουμε πως παρόλο την κούραση που νιώθουμε κάπου-κάπου, δε πρέπει να τα βάλουμε κάτω γιατί μόνο έτσι θα έρθει το θαυματάκι μας...  Έχετε κάνει σπερμοδιάγραμμα; 

Εχουμε κανει και σχετικες γραμμες ηταν καλο...μονο κατι βιταμινες επρεπε να παρει και μετα μια χαρα...τωρα ειμαστε στους 4 μηνες απο την μερα που ξεκινησε τη θεραπεια οποτε εχω αρχισει να ελπιζω...κατα ταλλα ολες οι εξετασεις οι δικες μου πολυ καλες!!πολυ λυπαμαι για οτι συνεβη αλλα μην απελπιζεσαι...η κουμπαρα μου επαθε ακριβως το ιδιο και σε δυο μηνες εμεινε παλι εγκυος και εχει ενα πανεμορφο κοριτσακι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki33 είπε:

Εχουμε κανει και σχετικες γραμμες ηταν καλο...μονο κατι βιταμινες επρεπε να παρει και μετα μια χαρα...τωρα ειμαστε στους 4 μηνες απο την μερα που ξεκινησε τη θεραπεια οποτε εχω αρχισει να ελπιζω...κατα ταλλα ολες οι εξετασεις οι δικες μου πολυ καλες!!

Θα έρθει σύντομα το μωράκι σας! Είναι ξεκάθαρα θέμα χρόνου... να σκέφτεστε πως κάθε κύκλος έχει τις δικές του πιθανότητες, περίπου 17-20%, και κάθε αποτυχημένη προσπάθεια σας φέρνει πιο κοντά στον πολυπόθητο στόχο! Από τα άπειρα σπερματοζωάρια θέλουμε μόνο ένα για να γίνει το θαυματάκι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sophaki21 είπε:

Θα έρθει σύντομα το μωράκι σας! Είναι ξεκάθαρα θέμα χρόνου... να σκέφτεστε πως κάθε κύκλος έχει τις δικές του πιθανότητες, περίπου 17-20%, και κάθε αποτυχημένη προσπάθεια σας φέρνει πιο κοντά στον πολυπόθητο στόχο! Από τα άπειρα σπερματοζωάρια θέλουμε μόνο ένα για να γίνει το θαυματάκι! 

Η αληθεια ειναι πως δεν το εχω σκεφτει ετσι...απλα καθε κυκλος που περναει λεω παλι απο την αρχη...και αναρωτιεμαι τι πηγε στραβα και καθε φορα δεν γινεται τιποτα...και βιταμινες παιρνουμε και το καπνισμα το εχω μειωσει παρα πολυ..στα 4 τσιγαρα τη μερα που καπνιζα και οι εξετασεις ολες καλες και καθε φορα μετα το σεξ με τα ποδια ψηλα για κανενα μισαωρο σιγουρα..εχει ολοκληρη διαδικασια...εχω ξεχασει πως εναι να κανεις σεξ απλα για να κανεις σεξ και να το ευχαριστηθεις..ετσι χωρις λογο!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, eliza90 είπε:

Δεν πειράζει ρε κορίτσι μου!!!Θα τα καταφέροθυμε όλες με υπομονή!!Μέχριτότε και μετά εύχομαι να έχει η μία την άλλη δίπλα της σαν εγκυούλες πλέον!!!!

Μακάρι Ελενάκι μακάρι..Πολύ καλά μου ακούγονται τα συμπτώματά σου!Μακάρι να κάνεις την αρχή!Συμφωνώ με όλες..Μην κάνεις ακόμα τεστάκι περίμενε λίγο!!

Θα περιμένουμε νέα σου!!Όλη τη θετική μου ενέργεια σου στέλνω!

Σε ευχαριστω πολυ Ελιζα μου μακαρι να περνει σειρα μια μια..οχι δεν κανω τεστ θα περιμενω..να σας ρωτησω ρε κοριτσια το τεστ που τα κανεις πριν την καθηστερηση ποσο % hCG ανιχνευουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα κορίτσι, μήπως επειδή πήρες τα χάπια; Τι να πω δεν ξέρω γιατί δεν έχω ξανά πάρει, ισως κάποια άλλη κοπέλα να σε βοηθήσει! Να το ρωτήσεις τον γιατρό όταν πας, σημασία έχει ότι ήρθε και ας είναι και λίγο, μου έτυχε και εμένα αυτό σε κανονικό κύκλο χωρίς καθυστέρηση χωρις να πάρω χάπια και μου είπε ο γιατρος ότι καποιες φορες συμβαίνει. 
 

Εμένα πάλι χθες το βράδυ με έπιασε ένας οξύς πόνος στην αριστερή μεριά αυτή την φορά και πάλι πονούσα το πόδι μου, δεν ξέρω, δεν ήθελα να το ψάξω στο Ίντερνετ πάλι, και προσπάθησα να μην το σκέφτομαι. Σήμερα είμαι καλύτερα που ξεκουράστηκα. 

Ναι θα του το πω είδα λίγο κόκκινο το απόγευμα τώρα τίποτα παίζει με τα νεύρα μου αυτή τη φορά ...δεν εξήγησε αλλιώς χαχαχαχ

9 ώρες πρίν, Sophaki21 είπε:

Καλημερούδια κορίτσια μου!

@Ria_ - αρχικά είναι πολύ ευχάριστα τα νέα σου! Μπράβο κορίτσι μου! Τεράστια ανακούφιση! Αναφορικά με την ροή σου, μήπως είναι τα προεόρτια και λόγω της ανωμαλίας που είχες στον κύκλο σου κατέβει ο Σικουάνας σε 2-3 μέρες; Δε ξέρω μήπως οφείλεται και στα χάπια που πήρες... καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν και πιστεύω είναι θέμα χρόνου να σου έρθει κανονική ροή..

Χμμμ - ναι, μη γκουγκλάρεις καλύτερα γιατί το Ίντερνετ μπορεί να μας αγχώσει χωρίς λόγο!

Εγώ αυτόν το μήνα είχα τελικά πολύ καθυστερημένη ωορρηξία, οπότε πάλι καλά που έκανα τα τεστάκια γιατί δε θα το είχα πάρει χαμπάρι...

Μακάρι ,αλλά μπορεί να είναι και από τα χάπια θα το ρωτήσω βέβαια είναι η αλήθεια και εγώ καλά λες... ευχαριστω πολύ κορίτσια

Πήρα της εξετάσεις μου ξέχασα να σας πω πριν ...Λοιπόν αιματολογικές οκ καλές βγήκανε ,έχω χαμηλή βιταμίνη D ,είναι 21.4 , η tsh μου είναι 3.31 και φυλλικό οξύ έχω 10.5 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Ria_ said:

Ναι θα του το πω είδα λίγο κόκκινο το απόγευμα τώρα τίποτα παίζει με τα νεύρα μου αυτή τη φορά ...δεν εξήγησε αλλιώς χαχαχαχ

Μακάρι ,αλλά μπορεί να είναι και από τα χάπια θα το ρωτήσω βέβαια είναι η αλήθεια και εγώ καλά λες... ευχαριστω πολύ κορίτσια

Πήρα της εξετάσεις μου ξέχασα να σας πω πριν ...Λοιπόν αιματολογικές οκ καλές βγήκανε ,έχω χαμηλή βιταμίνη D ,είναι 21.4 , η tsh μου είναι 3.31 και φυλλικό οξύ έχω 10.5 

Οντως είσαι λίγο χαμηλά.. Δν παίρνεις φυλικο και βιταμίνη D? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, eliza90 είπε:

Οντως είσαι λίγο χαμηλά.. Δν παίρνεις φυλικο και βιταμίνη D? 

Πέρνω της pregnacare που έχουν φυλλικό μέσα ,βιταμίνη D επερνα αλλά τη σταμάτησα γτ μου είπε ο γυναικολόγος ότι σε μεγάλη ποσότητα αν έχουμε στον οργανισμό μπορεί να προκαλέσει αποβολή αλλά τελικά μάλλον θα τη ξανά αρχίσω..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Vasiliki33 είπε:

Η αληθεια ειναι πως δεν το εχω σκεφτει ετσι...απλα καθε κυκλος που περναει λεω παλι απο την αρχη...και αναρωτιεμαι τι πηγε στραβα και καθε φορα δεν γινεται τιποτα...και βιταμινες παιρνουμε και το καπνισμα το εχω μειωσει παρα πολυ..στα 4 τσιγαρα τη μερα που καπνιζα και οι εξετασεις ολες καλες και καθε φορα μετα το σεξ με τα ποδια ψηλα για κανενα μισαωρο σιγουρα..εχει ολοκληρη διαδικασια...εχω ξεχασει πως εναι να κανεις σεξ απλα για να κανεις σεξ και να το ευχαριστηθεις..ετσι χωρις λογο!!

Καλημέρα! Θα σε βοηθήσει πολύ αν σκεφτείς πως σε κάθε κύκλο έχουμε ένα 20% να το πιάσουμε και ένα 80% όχι. Αυτό είναι γεγονός δηλαδή. Πέρα από το σωστό timing, που το εντοπίζουμε πλέον με το τεστ ωορρηξίας, υπάρχουν και άλλοι πολλοί παράγοντες (ορμόνες, χημικές ουσίες, διαδικασίες...) που μπορεί να εμποδίσουν την σύλληψη. Αλλά ευτυχώς κάθε κύκλος είναι διαφορετικός και ένας από τους επόμενους θα είναι ο τυχερός μας :) 

Εγώ δεν κάπνιζα ποτέ, ωστόσο έχω ελαττώσει την καφεΐνη (έναν καφέ ημερησίως) και έχω περιορίσει πολύ το αλκοόλ (μαξ ένα ποτηράκι κρασί στις δύο εβδομάδες). Αυτό με τα πόδια ψηλά το κάνω και εγώ για 2-3 λεπτά και μετά βάζω ένα μαξιλαράκι για ένα μισάωρο. Ωστόσο στριφογυρίζει στο μυαλό μου ότι τον μήνα που έμεινα έγκυος δεν είχα κάνει τίποτα απ’ όλα αυτά. Ούτε περιορισμό στον καφέ, ούτε στο κρασί, ούτε στις στάσεις, ούτε τα πόδια ψηλά. Απολύτως τίποτα!

8 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Πέρνω της pregnacare που έχουν φυλλικό μέσα ,βιταμίνη D επερνα αλλά τη σταμάτησα γτ μου είπε ο γυναικολόγος ότι σε μεγάλη ποσότητα αν έχουμε στον οργανισμό μπορεί να προκαλέσει αποβολή αλλά τελικά μάλλον θα τη ξανά αρχίσω..

Αυτές που παίρνεις είναι πολύ καλές βιταμίνες. Ποια είναι τα όρια του φυλλικού οξέως; Πρέπει και εγώ να κάνω την ίδια εξέταση, αλλά το αναβάλλω συνέχεια από εβδομάδα σε εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Πέρνω της pregnacare που έχουν φυλλικό μέσα ,βιταμίνη D επερνα αλλά τη σταμάτησα γτ μου είπε ο γυναικολόγος ότι σε μεγάλη ποσότητα αν έχουμε στον οργανισμό μπορεί να προκαλέσει αποβολή αλλά τελικά μάλλον θα τη ξανά αρχίσω..

Ορμονικές έκανες κορίτσι μου;;

 

13 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Ναι θα του το πω είδα λίγο κόκκινο το απόγευμα τώρα τίποτα παίζει με τα νεύρα μου αυτή τη φορά ...δεν εξήγησε αλλιώς χαχαχαχ

Μακάρι ,αλλά μπορεί να είναι και από τα χάπια θα το ρωτήσω βέβαια είναι η αλήθεια και εγώ καλά λες... ευχαριστω πολύ κορίτσια

Πήρα της εξετάσεις μου ξέχασα να σας πω πριν ...Λοιπόν αιματολογικές οκ καλές βγήκανε ,έχω χαμηλή βιταμίνη D ,είναι 21.4 , η tsh μου είναι 3.31 και φυλλικό οξύ έχω 10.5 

Σου είπε τιποτα για την tsh 

Έχω την εντύπωση ότι την θέλουμε από 2.50 και κάτω για σύλληψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Sophaki21 είπε:

Καλημέρα! Θα σε βοηθήσει πολύ αν σκεφτείς πως σε κάθε κύκλο έχουμε ένα 20% να το πιάσουμε και ένα 80% όχι. Αυτό είναι γεγονός δηλαδή. Πέρα από το σωστό timing, που το εντοπίζουμε πλέον με το τεστ ωορρηξίας, υπάρχουν και άλλοι πολλοί παράγοντες (ορμόνες, χημικές ουσίες, διαδικασίες...) που μπορεί να εμποδίσουν την σύλληψη. Αλλά ευτυχώς κάθε κύκλος είναι διαφορετικός και ένας από τους επόμενους θα είναι ο τυχερός μας :) 

Εγώ δεν κάπνιζα ποτέ, ωστόσο έχω ελαττώσει την καφεΐνη (έναν καφέ ημερησίως) και έχω περιορίσει πολύ το αλκοόλ (μαξ ένα ποτηράκι κρασί στις δύο εβδομάδες). Αυτό με τα πόδια ψηλά το κάνω και εγώ για 2-3 λεπτά και μετά βάζω ένα μαξιλαράκι για ένα μισάωρο. Ωστόσο στριφογυρίζει στο μυαλό μου ότι τον μήνα που έμεινα έγκυος δεν είχα κάνει τίποτα απ’ όλα αυτά. Ούτε περιορισμό στον καφέ, ούτε στο κρασί, ούτε στις στάσεις, ούτε τα πόδια ψηλά. Απολύτως τίποτα!

Αυτές που παίρνεις είναι πολύ καλές βιταμίνες. Ποια είναι τα όρια του φυλλικού οξέως; Πρέπει και εγώ να κάνω την ίδια εξέταση, αλλά το αναβάλλω συνέχεια από εβδομάδα σε εβδομάδα...

Χμμ θα το δω μετά στο χαρτί μου και θα σου γράψω ...εγώ εντωμεταξυ δεν της ζήτησα ,της είπα θέλω θυροειδή και γενική αίματος και αυτή μου έβαλε και αυτές .. 

1 hour ago, Ellidr είπε:

Ορμονικές έκανες κορίτσι μου;;

 

Σου είπε τιποτα για την tsh 

Έχω την εντύπωση ότι την θέλουμε από 2.50 και κάτω για σύλληψη

Όχι δεν έκανα ορμονικές έκανα αρχικά γενική αιματος που είχα καιρό και θυροειδή...απλά αυτή μου έβαλε από μόνη της φυλλικό και βιταμίνες. Είναι γενική ιατρός αυτή που μου τα γράφει. Την 14η μέρα του κύκλου θα πάω στο γυναικολόγο και θα τ ζητήσω αν είναι να κάνουμε ορμονικές εξετάσεις να δω τι θα μου πει...Αυτό για τη tsh το έχω ακούσει και εγώ δε ξέρω αν ισχύει θα τ ρωτήσω όταν πάω και γι αυτο,η μικροβιολογος δε μου είπε κάτι γτ δεν της είπα ότι είμαι σε φάση προσπαθειας για μωρό .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sophaki21 είπε:

Καλημέρα! Θα σε βοηθήσει πολύ αν σκεφτείς πως σε κάθε κύκλο έχουμε ένα 20% να το πιάσουμε και ένα 80% όχι. Αυτό είναι γεγονός δηλαδή. Πέρα από το σωστό timing, που το εντοπίζουμε πλέον με το τεστ ωορρηξίας, υπάρχουν και άλλοι πολλοί παράγοντες (ορμόνες, χημικές ουσίες, διαδικασίες...) που μπορεί να εμποδίσουν την σύλληψη. Αλλά ευτυχώς κάθε κύκλος είναι διαφορετικός και ένας από τους επόμενους θα είναι ο τυχερός μας :) 

Εγώ δεν κάπνιζα ποτέ, ωστόσο έχω ελαττώσει την καφεΐνη (έναν καφέ ημερησίως) και έχω περιορίσει πολύ το αλκοόλ (μαξ ένα ποτηράκι κρασί στις δύο εβδομάδες). Αυτό με τα πόδια ψηλά το κάνω και εγώ για 2-3 λεπτά και μετά βάζω ένα μαξιλαράκι για ένα μισάωρο. Ωστόσο στριφογυρίζει στο μυαλό μου ότι τον μήνα που έμεινα έγκυος δεν είχα κάνει τίποτα απ’ όλα αυτά. Ούτε περιορισμό στον καφέ, ούτε στο κρασί, ούτε στις στάσεις, ούτε τα πόδια ψηλά. Απολύτως τίποτα!

Αυτές που παίρνεις είναι πολύ καλές βιταμίνες. Ποια είναι τα όρια του φυλλικού οξέως; Πρέπει και εγώ να κάνω την ίδια εξέταση, αλλά το αναβάλλω συνέχεια από εβδομάδα σε εβδομάδα...

Λοιπόν τα όρια είναι 3-20.5

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε; Ρε κοριτσια τις 2 προηγουμενες μερες ειχα λιγο πονο στο στηθος στις ακρες οπως σας ειπα σημερα δεν εχω καθολου ουτε οταν ακουμπαω,και μου φαινετε περιεργο..σας εχει συμβει; Εμενα συνηθως μου περναει ο πονος την επομενη μερα οταν μου ερχετε η περιοδος δηλαδη την 2η μερα περιοδου

Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Τι κανετε; Ρε κοριτσια τις 2 προηγουμενες μερες ειχα λιγο πονο στο στηθος στις ακρες οπως σας ειπα σημερα δεν εχω καθολου ουτε οταν ακουμπαω,και μου φαινετε περιεργο..σας εχει συμβει; Εμενα συνηθως μου περναει ο πονος την επομενη μερα οταν μου ερχετε η περιοδος δηλαδη την 2η μερα περιοδου

Και εγω το ιδιο επαθα...7 μερες πριν την περιοδο για δυο μερες πονουσε παρα πολυ το στηθος μου και ειχε πρηστει λιγο και σημερα τιποτα...και μπυ φανηκε πολυ περιεργο γιατι εμενα δεν με ποναει το στηθος μου οταν περιμενω να αδιαθετησω η οταν αδιαθετω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki33 είπε:

Και εγω το ιδιο επαθα...7 μερες πριν την περιοδο για δυο μερες πονουσε παρα πολυ το στηθος μου και ειχε πρηστει λιγο και σημερα τιποτα...και μπυ φανηκε πολυ περιεργο γιατι εμενα δεν με ποναει το στηθος μου οταν περιμενω να αδιαθετησω η οταν αδιαθετω...

Εμενα μου ποναει,λιγο μετα την ωορρηξια και μεχρι περιπου την 2-3η μερα περιοδου μου περναει..αλλα αυτην την φορα δεν ξερω τι γινετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...