Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Κι εδώ πολύ ζέστη αν και φυσάει λιγο δεν δροσίζει καθόλου...  Εγώ εδώ και μια βδομάδα πρήζω καθημερινά τον άντρα μου να πάμε για μπάνιο...  Εχθές λύγισε και είπε πάμε! Ντυνομαστε, ετοιμάζω όλα τα πράγματα και 1 λεπτό πριν φύγουμε έβαλα τα κλάματα και είπα "δεν θέλω να πάμε...  Φοβάμαι, είμαι κουρασμένη, και έχει πολλη ζέστη..." ορμόνες-Ελενη 1-0... Αποφασίσαμε να μην πάμε και να κατέβουμε το βραδάκι για βόλτα στην παραλία..  Πάρκαραμε 8:15  9:20 ήμουν ήδη πίσω στο σπίτι,  ξαπλωμένη...  Την γκρίνια ότι δεν αισθάνομαι καλά πρέπει να την άρχισα 8:18.... :D 

  • Χαχα 2

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

23 ώρες πρίν, linaa είπε:

 

κοριτσια παντες το νεογγενητο δεν χρειαζετε οπου το βαλεις εκει μενει. αν δεν κουνιετε το κρεβατακι του περα δωθε δεν θα χτυπαει απο εδω κ απο εκει γιατι πολυ απλα το νεογεννητο μονο ποδια χερια κουναει το σωμα τπυ μενει εκει που το εβαλες.

για τον υπνο κοριτσια σε οποιο δωματιο θελετε το βαζετε αρκει εσεις να το ακουτε κ.να εχετε το κουραγιο να σηκωθητε απτο κρεβατι κ να πατε σε αλλο δωματιο.

το μωρο δεν συνιθιζει κ δεν θυμαται κρεβατια μεχρι τριων.μηνων. οπου κ να το ακουμπησεις θα κοιμηθει. εσεις δεν θα εχετε το κουραγιο να σηκωθητε να πατε σε αλλο δωματιο αυτο ειναι κ το επικυνδυνο οτι μπορει κατι να γινει κ να μην ακουσετε το μωρο κ.να σας ξαναπαρει ο υπνος

Λίνα είναι στο μωρό. Ο μικρός είναι 7 ημερών και τον βάζω κάθετα στο λίκνο και τον βρίσκω οριζόντια. Χώρια ότι χώνει τα πόδια ή τα χέρια μέσα στα κάγκελα. Οπότε αύριο πρωί πρωί η πρώτη δουλειά είναι  να πάρουμε πάντα για το λίκνο. Μόλις τα είπαμε και με τον παιδίατρο. 

Όμως συμφωνώ ότι είναι σχεδόν αδύνατο το νεογέννητο να είναι σε άλλο δωμάτιο. Για πρακτικούς λόγους. Κάνει ηχούν συνέχεια δεν γίνετε να σήκωνεσε ανά 5 λεπτά να δεις γιατί το κάνει αυτό. 

  • Μου αρέσει 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Κι εδώ πολύ ζέστη αν και φυσάει λιγο δεν δροσίζει καθόλου...  Εγώ εδώ και μια βδομάδα πρήζω καθημερινά τον άντρα μου να πάμε για μπάνιο...  Εχθές λύγισε και είπε πάμε! Ντυνομαστε, ετοιμάζω όλα τα πράγματα και 1 λεπτό πριν φύγουμε έβαλα τα κλάματα και είπα "δεν θέλω να πάμε...  Φοβάμαι, είμαι κουρασμένη, και έχει πολλη ζέστη..." ορμόνες-Ελενη 1-0... Αποφασίσαμε να μην πάμε και να κατέβουμε το βραδάκι για βόλτα στην παραλία..  Πάρκαραμε 8:15  9:20 ήμουν ήδη πίσω στο σπίτι,  ξαπλωμένη...  Την γκρίνια ότι δεν αισθάνομαι καλά πρέπει να την άρχισα 8:18.... :D 

Χαχαχαχαχχαα ...αφού βγήκες το  βραδάκι πάλι καλά ... Και επίσης πολύ άντεξες με την γκρίνια εγώ την ξεκινάω πολλές φορές πριν μπω στο αμάξι ... Το φαντάζεστε κορίτσια να γεννουσαμε Σεπτεμβρίο? Να είχαμε.οοοοολο το καλοκαίρι μπροστά μας ?  

Άσχετο την Τετάρτη έχω γιατρό και μου φαίνεται πως δεν περνάνε η μέρες για να πάμε ... Άσε που μου έχει κολλήσει ότι θα γεννήσω 25-26 του μηνός ... 

@Anna17 πως πάτε μαμά και γιος ? 

Με την ζεστή τι κάνετε εσείς ? Πώς τον έχεις ντυμένο το μικρό ? Με το.θηλασμο πώς τα πας ? 

  • Χαχα 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Giosotpk καλά είμαστε καλή μου. Γνωριζόμαστε. Για την ακριβεία μου δείχνει τις παραξενιές του. Είναι πρόωρακι και έχει άλλες ανάγκες. Κουράζετε πιο εύκολα και είναι πιο αδύναμος. Όταν με το καλό πάει 3 κιλά θα είναι πιο απλά τα πράγματα. Ο καλός παιδίατρος είναι μεγάλο πράγμα. Από την ώρα που ήρθε με ηρέμησε απίστευτα γιατί είχα μεγάλη αμφιβολία αν τα κάνω σωστα. Ντυμένος είναι μόνιμα με ένα κορμάκι έξω τα μπουτακια και κοντομάνικο. Το πρωί και το βράδυ καθόμαστε χωρίς αιρκοντισιον όλο το μεσημέρι και στην κρεββατοκαμαρα το βράδυ βάζουμε αιρκοντισιον. Ο γιατρός είπε φυσικά και ναι αλλά όχι ναξεπαγιασει. Και η αλήθεια είναι ότι ζεσταίνεται το παιδί. Το πιάνεις και το καταλαβαίνεις. 

  • Μου αρέσει 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 ισχύει αυτό που λένε με.το μητρικό ένστικτο ? Ξέρεις δηλαδή τι θέλει ο μικρός ? Δεν λέω λάθη θα γίνουν αλλά τελικά όλο το άγχος που υπήρχε πριν έρθει ήταν δικαιολογημένο ? 

Με τον θηλασμό πώς τα πας ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν ξέρω τι θέλει από ένστικτο. Εγω τουλαχιστον. Βέβαια 2 μέρες είμαστε μαζί μόνο. Ίσως σε λίγο. Αλλά καταλαβαίνεις βάσει λογικής. Πχ αν είναι αλλαγμένος και κλαιει πεινάει. Αν έχει μόλις φάει και είναι στεγνός ελέγχω την θερμοκρασία του δωματίου. Δεν είναι και πολλά για αρχή. Πιο πολύ το γιατί δεν κοιμάται με ανησυχούσε. Στο νοσοκομείο τον έφερναν κάθε 3 ώρες για φαΐ και εγω νόμιζα ότι το παιδί στο σπίτι θα κοιμάται και κάθε 3 ώρες θα ξυπνάει. Αμ δε χα χα χα. Ξυπνάει οπότε πεινάει και πεινάει είτε σε 2 ώρες ειτε σε 20 λεπτά. Το βράδυ ξυπνάει πιο πολύ. Με επιφύλαξη βέβαια ότι σας λέω. Είπαμε είμαστε μόνοι μας στο σπίτι 3η μέρα. Και φυσικά αφορά το παιδί μου. Στο δωμάτιο του νοσοκομείου ήταν αλλες 2 κοπέλες της μιας έκλαιγε πολύ το μωρό της άλλης καθόλου. Εμένα πχ χαλάει τον κόσμο με την αλλαγή πάνας. Οπότε δεν αναρωτιεμαι τι έχει εκείνη την ώρα. Ολα έχουν να κάνουν κυρίως με το δικό σου μωρό. Οπότε το σε καθοδηγεί το μωρό σου αφορά αυτό το κομμάτι. Είναι πιο πολύ κουραστικό λόγω αϋπνίας πάρα δύσκολο λόγω ιδιαιτεροτητων. 

  • Μου αρέσει 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Όχι δεν ξέρω τι θέλει από ένστικτο. Εγω τουλαχιστον. Βέβαια 2 μέρες είμαστε μαζί μόνο. Ίσως σε λίγο. Αλλά καταλαβαίνεις βάσει λογικής. Πχ αν είναι αλλαγμένος και κλαιει πεινάει. Αν έχει μόλις φάει και είναι στεγνός ελέγχω την θερμοκρασία του δωματίου. Δεν είναι και πολλά για αρχή. Πιο πολύ το γιατί δεν κοιμάται με ανησυχούσε. Στο νοσοκομείο τον έφερναν κάθε 3 ώρες για φαΐ και εγω νόμιζα ότι το παιδί στο σπίτι θα κοιμάται και κάθε 3 ώρες θα ξυπνάει. Αμ δε χα χα χα. Ξυπνάει οπότε πεινάει και πεινάει είτε σε 2 ώρες ειτε σε 20 λεπτά. Το βράδυ ξυπνάει πιο πολύ. Με επιφύλαξη βέβαια ότι σας λέω. Είπαμε είμαστε μόνοι μας στο σπίτι 3η μέρα. Και φυσικά αφορά το παιδί μου. Στο δωμάτιο του νοσοκομείου ήταν αλλες 2 κοπέλες της μιας έκλαιγε πολύ το μωρό της άλλης καθόλου. Εμένα πχ χαλάει τον κόσμο με την αλλαγή πάνας. Οπότε δεν αναρωτιεμαι τι έχει εκείνη την ώρα. Ολα έχουν να κάνουν κυρίως με το δικό σου μωρό. Οπότε το σε καθοδηγεί το μωρό σου αφορά αυτό το κομμάτι. Είναι πιο πολύ κουραστικό λόγω αϋπνίας πάρα δύσκολο λόγω ιδιαιτεροτητων. 

Υπομονή και επιμονή σε όλα...  Θα σε μάθει και θα τον μάθεις και όλα θα είναι σούπερ! Θετική ενέργεια και πολλη αγάπη..  Κι όλα τα άλλα θα έρθουν! 

  • Μου αρέσει 2

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Giosotpk είπε:

@Μαρίτσα10 δυστυχώς αυτή η νοοτροπία είναι σχεδόν σε όλοι την Ελλάδα και το κακό είναι ότι την υιοθετούν και τα νέα παιδιά ... Πώς το βλέπεις θα ζηλέψει η γατούλα σου με τα μωράκια ?  

@Eleni2512 δεν ξέρω γιατί την φοβούνται τόσο πολύ την τρίχα της γάτας...εμένα με έχουν ζαλίσει ΟΛΟΙ με αυτή την τρίχα ...μιλάμε ώρες ώρες να βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο ...

Συγνώμη κιόλας η πεθερά σου που έχει τον γιο της κτηνίατρο είπε να διώξετε τα σκυλάκια από το σπίτι? Με ποια δικαιολογία τι θα κάνουν αυτά τα σκυλάκια στο μωρό ? 

Συνεχίζεται να νιώθεις να την κοιλιά σου σκληρή ? 

@theodora gel το ίδιο είναι εγώ απλά τα περνώ ξεχωριστά σίδηρο και φυλλικό .... κακό δεν κάνουν ...ανησυχείς για κάτι ? 

 

 

 

Μπα δεν βγάζει ζήλια ούτε προς άλλα ζωάκια ούτε σε μωράκια....το πολύ πολύ να θέλει να κοιμηθεί μαζί τους.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, theodora gel said:

Κοριτσια να σας πω παγωτά τρώτε άφοβα??γιατί έφαγα τούρτα παγωτό από ζαχαρόπλαστειο και μετά σκέφτηκα αν είναι οκ...ξέρετε με γάλατα κτλπ.

Γτ  να μν είναι; αποκλείεται να έβαλαν γάλα απαστερείωτο στο ζαχαροπλαστείο, το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιούν γάλα σκόνη. Μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ? Πώς είστε ? 

@theodora gel πιστεύω πως αγχώνεσαι για το τίποτα ...εγώ ούτε καν κοιτούσα τι είναι το γάλα ότι έβρισκα στο σούπερ μάρκετ επερνα ... Και όπως είπε η @Elenpap πολύ πιθανόν να χρησιμοποιηουν σκόνη ... Οπότε απόλαυσε την τούρτα σου ...

 

Κορίτσια οδηγείτε ακόμα εσείς ? 

Εγώ ναι και με.κοιτανε λες και είμαι τρελή εκτός του ότι γίνεται χαμός από τους κοντινούς συγγενείς και εκνευρίζομαι 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγώ πιστεύω θα είμαι η επόμενη πού θα γεννήσει αφού ο γιατρός είπε ότι λογικά σε 2εβδομαδες θα μπούμε αλλά φοβάμαι τόσο πολύ λόγω της κατάστασης που είναι μικρό το μωρό μου και  που θα μπει θερμοκοιτίδα...ελπίζω να πάνε για όλες μας καλά τα πράγματα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, theodora gel είπε:

Κορίτσια μου εγώ πιστεύω θα είμαι η επόμενη πού θα γεννήσει αφού ο γιατρός είπε ότι λογικά σε 2εβδομαδες θα μπούμε αλλά φοβάμαι τόσο πολύ λόγω της κατάστασης που είναι μικρό το μωρό μου και  που θα μπει θερμοκοιτίδα...ελπίζω να πάνε για όλες μας καλά τα πράγματα!!

Πόσο περίπου θα είναι το μωρό σε δύο βδομαδες; ενέσεις θα κανετε; Θεοδώρα μου ό,τι είναι καλύτερο για το μωρό. Σκέψου πως έξω από τη μήτρα πλέον ίσως αναπτυχθεί καλύτερα. Όλα καλά θα πάνε!! Το παρακολουθείτε στενά το μωρό και δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας!!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...