Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew said:

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

      Σου ευχόμαστε καλή επιτυχία !!!! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Afroula05 είπε:

Ειλικρινα ο γιατρος που το εγραψε αυτο πρεπει να μην ξερει ουτε απο που ξημερώνει....εγω επειδη ρωτησα και τον πνευμονολογο μου πριν τις κανω, μου ειπε ξεκαθαρα οτι μονο καλον κανουν...βοηθουν και τις δυσπνιες σε καποιο βαθμο....και εξαλου υπαρχουν γυναικες με άσθμα που περνουν κορτιζονη καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης ,καθως και βροχοανασταλτικα κατα την διαρκεια του τοκετού...υπηρχε περιπτωση να τα χορηγουσαν αν ειναι επικίνδυνα;;;

Γενικα ότι βοηθάνε το ξερω... Σε περίπτωση διαβήτη κύησης δε μπορώ να γνωρίζω και αγχώνομαι.. Αν δεν είναι τόσο ενημερωμένος στο θέμα ο γυναικολόγος ίσως κανει και λανθασμένη χορήγηση σε κυοφορούσα με διαβήτη που πέρασε τις 36 εβδομάδες.... αύριο θα πάω ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει ... 


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Afroula05 είπε:

Ειλικρινα ο γιατρος που το εγραψε αυτο πρεπει να μην ξερει ουτε απο που ξημερώνει....εγω επειδη ρωτησα και τον πνευμονολογο μου πριν τις κανω, μου ειπε ξεκαθαρα οτι μονο καλον κανουν...βοηθουν και τις δυσπνιες σε καποιο βαθμο....και εξαλου υπαρχουν γυναικες με άσθμα που περνουν κορτιζονη καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης ,καθως και βροχοανασταλτικα κατα την διαρκεια του τοκετού...υπηρχε περιπτωση να τα χορηγουσαν αν ειναι επικίνδυνα;;;

Κοριτσι καλησπέρα μπαινω σφηνα στην εγκυμοσυνη πεντε μηνων εγω επαθα στα ξαφνικα οξεια κνιδωση φαγουρα να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο 20 μερες επινα κορτιζονη γτ αντισταμινικο πχ δν κανει να πιες κ βαρβατη δοση κ ολα πηγαν τελεια η κορτιζονη μιαχαρα επιτρεπεται να μην αγχωνεστε!επισης μπαινω πολλες φορες κ σας διαβαζω ειστε η αγαπημενη ομαδα να σας εχει ο θεος καλα η παναγια κοντα σας να χαιρεστε τις οικογενειες σας κ με το καλο τα μωρακια σας οτι θελετε ρωτατε μανουλα Ιουλιου ειμαι κ κρατω τον μικρο πανω μου ορθιο αυτη τη στιγμη!!

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Γενικα ότι βοηθάνε το ξερω... Σε περίπτωση διαβήτη κύησης δε μπορώ να γνωρίζω και αγχώνομαι.. Αν δεν είναι τόσο ενημερωμένος στο θέμα ο γυναικολόγος ίσως κανει και λανθασμένη χορήγηση σε κυοφορούσα με διαβήτη που πέρασε τις 36 εβδομάδες.... αύριο θα πάω ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει ... 

Οσο αφορα τον διαβητη ακομα και οι γυναικολογοι δεν μπορουν να εχουν ολοκληρωμενη αποψη ,παρα μονο ο ενδοκρινοκογος.....αλλα αυτο που βγαινει ο καθενας στο ιντερνετ και γραφει οτι θελει και μετα υπογραφει σαν γιατρος δηλαδη ελεος...


fzY0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Mamacita Alina είπε:

Και μετά να τρέχω πανικόβλητη στο νοσοκομείο; Τι λες μαρή; Καλύτερα ζάχαρο Χαχαχα

Εγώ σκέφτηκα κάτι που ίσως είναι τραβηγμένο... Ξέρουμε το όνομα της (αν είναι όντως Ελπίδα πάντα) ξέρουμε επιθετο, ξέρουμε ηλικία, ξέρουμε κλινική; Μήπως μια μη ντροπαλή να κάνει ένα τηλεφώνημα; Τραβηγμένο ε; Στο φβ δε τη βρίσκω....

Αν δεν κάνω λάθος η Ιπποκράτειο η Παπαγεωργίου θα γεννούσε.

Δε δίνουν πληροφορίες ρε συ.εκτος αν ήταν μέσα κ μας συνδεαν με το δωμάτιο τηλεφωνικά πχ απτό τηλ.κεντρο.

πρίν από 16 λεπτά , happysmile είπε:

Κοριτσι καλησπέρα μπαινω σφηνα στην εγκυμοσυνη πεντε μηνων εγω επαθα στα ξαφνικα οξεια κνιδωση φαγουρα να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο 20 μερες επινα κορτιζονη γτ αντισταμινικο πχ δν κανει να πιες κ βαρβατη δοση κ ολα πηγαν τελεια η κορτιζονη μιαχαρα επιτρεπεται να μην αγχωνεστε!επισης μπαινω πολλες φορες κ σας διαβαζω ειστε η αγαπημενη ομαδα να σας εχει ο θεος καλα η παναγια κοντα σας να χαιρεστε τις οικογενειες σας κ με το καλο τα μωρακια σας οτι θελετε ρωτατε μανουλα Ιουλιου ειμαι κ κρατω τον μικρο πανω μου ορθιο αυτη τη στιγμη!!

Εγώ στέκομαι στο ότι είμαστε η αγαπημένη σου ομάδα! 

Μπορείς να μας πεις γτ; Κάτι υποπτευομαι ,αλλά πες!

Να σου ζησει!!


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Αν δεν κάνω λάθος η Ιπποκράτειο η Παπαγεωργίου θα γεννούσε.

Δε δίνουν πληροφορίες ρε συ.εκτος αν ήταν μέσα κ μας συνδεαν με το δωμάτιο τηλεφωνικά πχ απτό τηλ.κεντρο.

Εγώ στέκομαι στο ότι είμαστε η αγαπημένη σου ομάδα! 

Μπορείς να μας πεις γτ; Κάτι υποπτευομαι ,αλλά πες!

Να σου ζησει!!

Δευτερο ταισμα μωρου δειτε ωραρια συντομα ερχεται η σειρα σαςς,,καταρχην κ εσυ ειδικα κ οι.υπολοιπες εχετε φοβερη αισθηση του χιουμορ,υπαρχει ανθρωπια μεταξυ σας σε μεγαλο βαθμο που δεν το λεω υποτιμητικά για ολα τα υπολοιπα κοριτσια ειτε της δικης μου ομαδας η ολων των ομαδων αλλα θες να παρεις τηλ.στο μαιευτηριο!εχω εργαστει κ χω διυλεψει κ εχω γινει οικογενεια με ανθρωπους πισω απο εναν υπολογιστη εχουμε κλαψει γελασει κ συζητησει για θεματα που ουτε στενοι μ φιλοι δν γνωριζαν υπηρχε τεραστια οικιοτητα μεταξυ μας κκμετα δν ειχαμςε συναντηθει ποτε μετα αλλαξαν δουλειες κ χαθηκαμεμε τους περισσοτερους διαβαζοντας σας θυμηθηκα εκεινη την εποχη το ποσο καλα περνουσαμε ευχομαι να παραμεινετε ετσι να ξερετε πως για καφε να βρισκοσασταν θα αισθανοσασταν σαν να σα σταν μαζι την προηγουμενη μερα,τωρα θα δεθειτε ακομα περισσοτερο κοριτσια μ κ θα αναλυσετε πανες κλαμα μωρου οσο τπτ αλλο ευχομαι να σας μεινει χρονος να συζητατε για κουλι!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Ρε συυυυ τρεις σχεδόν ώρες μετά 118.... Να φρικαρω; Κάπου διάβασα ότι ο ενδοκρινολόγος μπορεί να αρχίσει ινσουλίνη αν παίρνεις κορτιζόνη και είναι ακατεβατο....

Επίσης διάβασα ψάχνοντας σε φορουμς και άρθρα για τη διατροφή που πρέπει να ακολουθήσω μέχρι αύριο που θα πάω στην ενδοκρινολογο μου και έπεσε το μάτι μου σε ένα άρθρο ιατρού γυναικολόγου που καταδικάζει τη χορήγηση κορτιζόνης μετά τις 34 εβδομάδες και τη θεωρεί μάλιστα άκρως επικίνδυνη, είτε πας με προγραμματισμένη κ.τ όπως εγώ, είτε υπάρχει κίνδυνος τοκετού πρόωρου είτε είτε.... Και αγχώθηκα ως γνωστόοόον. Άλλο ψάχνω άλλο μου πετάγεται και μου κάνει τη καρδιά περιβόλι.... :(

 

Αχαχα τι διαβάζεις κι εσύ δεν το ξερεις;;;; Για την κορτιζόνη ο καθένας λέει τα δικά του. Εμένα 38+3 που θα ειμαι δεν μου την κάνει. Αλλά μεινε στο οτι ένα σωρό γιατροί το έχουν ως πρωτόκολλο να κάνουν. Εγώ για να ειμαι ειλικρινής θα ήθελα να έκανα. Και γι'αυτό το λόγο το τράβηξα μέχρι 24/9, να πάρω έστω +3 με 4 ημέρες, αλλιώς οι γιατροί μου, μου έλεγαν για 21/9. 

 Πάρε τηλέφωνο τον ενδοκρινολογο να τον ρωτήσεις για τις τιμές σου αν συνεχίσεις και σήμερα έτσι.  

Στο επίθετο που θυμάμαι να μας είπε η Ελπίδα, βρίσκω μια κοπέλα στο fb αλλά έχει φωτο από το '14 αν θυμάμαι καλά.. Πάντως αν έχει γεννήσει, λογικά θα έχει γίνει εδώ και πολλές μέρες και τώρα θα έχει επιστρέψει σπίτι της. Μπήκα κι εγώ Να δω πότε ήταν ενεργη. Από 2/9 νομίζω.

@minxri κορίτσι μου, η σκέψη μας σήμερα θα είναι μαζί σου!! Φαντάζομαι την αγωνία και την προσμονή που θα έχεις!! Όλα θα πάνε καλά!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

@Mamacita Alina εμένα σκέψου ότι τα πρωινά μου μείναμε για 1.5 εβδομάδα πάνω από 100 χωρίς να έχω πάρει κορτιζόνη και δεν μου είπε για ινσουλίνη. Κι εσένα θα σου αφήσει σίγουρα ένα περιθώριο να περάσει η δράση. 3 με 4 μέρες υποθέτω πως δεν θα έπρεπε να αξιολογούνται οι τιμές. Ενημέρωσέ την ενδοκρινολόγο για τις τιμές σου και για την κορτιζόνη και όοοσο μπορείς προσπάθησε να χαλαρώσεις. Εστίασε την προσοχή σου αλλού όσο μπορείς. Ίσως και να μη μετριέσαι για 2 μέρες. Σκέψου και το άγχος δε βοηθάει. Χαλάρωσε (ξαναλέω όσο μπορείς). Έχεις πάρει ήδη τη μία δόση, θα πάρεις και τη δεύτερη και θα το δείτε σε δεύτερο χρόνο.

Εγώ σχεδόν από την 6η εβδομάδα έχω νηστείας 95 με 110 (με εξαίρεση έναν υπέροχο Ιούλιο!) και κορτιζόνη δεν έχω πάρει ακόμα. 

Έχω τρεχάματα σήμερα με δουλειές. Ελπίζω να τελειώσω κάποια στιγμή. Πρώτη φορά ξύπνησα το βράδυ και πόναγε ο γοφός μου/ισχίο/ιδέα δεν έχω. Και δεν ένιωθα ότι είναι μυικό. Ένιωθα ότι πονάει το κόκκαλο. Δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το σημείο πάνω μου. Αυτά είναι! Με την εγκυμοσύνη έρχεσαι πιο κοντά με το σώμα σου. Πονάς σε σημεία που δεν ήξερες ότι έχεις!!!:-P

 

  • Μου αρέσει 2

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Κατ' αρχήν με το καλο @minxri μου να γνωρισεις τα μωρουλακια σου...ξεκουράσου οσο μπορεις μεχρι να πας και μην αγχώνεσαι...λιγες ωρες εμειναν...

@Giotitsa γιατι εισαι νοσοκομειο καρδια μου? Εγινε κατι ή προληπτικα?

@Farmakotriftena κι εγω μπηκα και ειδα αυτο το προφιλ που λες..μαλλον ειναι ανενεργο...απλα στο νοσοκομειο που γεννησε μπορει να χει βγει αλλα να μας πουν αν γεννησε μεσα στις μερες αυτες που την εχουμε χασει...


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Κατ' αρχήν με το καλο @minxri μου να γνωρισεις τα μωρουλακια σου...ξεκουράσου οσο μπορεις μεχρι να πας και μην αγχώνεσαι...λιγες ωρες εμειναν...

@Giotitsa γιατι εισαι νοσοκομειο καρδια μου? Εγινε κατι ή προληπτικα?

@Farmakotriftena κι εγω μπηκα και ειδα αυτο το προφιλ που λες..μαλλον ειναι ανενεργο...απλα στο νοσοκομειο που γεννησε μπορει να χει βγει αλλα να μας πουν αν γεννησε μεσα στις μερες αυτες που την εχουμε χασει...

Αγάπη ειμαι μεσα διότι μου έπεσε πολύ η εκατοστιαία θέση του μωρού μου είπε ο γιατρός οτι σε αλλη περίπτωση γυναίκας δεν θα ήτανε κάτι Στηβ δικιά μου θα κάτσω μέχρι να γεννησω


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ααα καταλαβα...εεε αφου σε ελεγχουν μια χαρουλα θα εισαι. Να παρει τα πανω του και το μωρακι σου? Τι βαρος εχει δλδ τωρα? Εμενα δεν μου μιλαει καθολου με εκατοστιαιες γμτ...απλα ξερω οτι βγαινει πολυ μικρο

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια.... Ευχαριστώ πολύ και το κοριτσι που μπήκε σφήνα για τη κορτιζόνη αλλά και την Αφρουλα (αν δε κάνω λάθος το όνομα γιατί διάβασα πολλά πάλι) να είστε καλά. Δε με αγχωνει γενικά η κορτιζόνη εννοείται πως επιτρέπεται εγώ αγχώνομαι για τον συνδιασμό κορτιζόνη και διαβήτης κύησης....

@Farmakotriftena έχουμε μιλήσει για τη κάντε μια μου ουκ ολίγον χαχαχα και θυμάμαι να ξέρεις την ιστορία του γιου σου και παίρνω κουράγιο ότι την έκανα για καλό τη κορτιζόνη μου....

@Clue μου πλάκα κανεις; Δε το είχα παρατηρήσει ότι πέρασε τόσος καιρός πού είσαι υψηλά πάλι.... Οχου φίλη ... Και πως θα αντέξεις πλέον που έκανες κι εσύ ατασθαλίες; Εγώ τις προάλλες έφαγα ένα κουτί καπρις μικρό τι να λέμε τώρα... Ευτυχώς είχα 110!!!!!

 

Το ανέκδοτο να σας το πω; Νηστείας έχω 94 παρά τη κορτιζόνη!!!! Ήμουν έτοιμη ομολογώ να δω 110 και πάνω....

Για άλλο αγχώνομαι τώρα... Απ' τα ξημερώματα έχω κάτι πονακια να το πω, συσπάσεις να τις πω.... Μετράω και αν γίνουν πιο συχνές έφυγα για νστ.....

Επεξεργάστηκαν by Mamacita Alina
Εάν ξέχασα πάλι κάποια ξανά μανά συγνώμη... Τελευταία συγκρατω τα μισά... Δε ξέρω τι φταίει; Πολλές σκέψεις ταυτόχρονα; Γερνάω; Γεννάω; Ένα απ' όλα... Χαχαχα
  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

Ααα καταλαβα...εεε αφου σε ελεγχουν μια χαρουλα θα εισαι. Να παρει τα πανω του και το μωρακι σου? Τι βαρος εχει δλδ τωρα? Εμενα δεν μου μιλαει καθολου με εκατοστιαιες γμτ...απλα ξερω οτι βγαινει πολυ μικρο

Οτάν κάναμε τον υπέρηχο ήμουν 36+4 και ήτανε 2380 αγάπη εντάξει ήξερα οτι δεν θα πάρει πολλά κιλά μου το ειχε πει αλλά τώρα παιρνει πιο σιγα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλημερα και εγω μπαινω συχνα στο προφιλ της ελπιδας γιατι το σκεφτομαι συνεχεια το κοριτσι!

η @minxri μας η που θα γενναει τωρα η εχει ηδη τα ζουζουνακια της αγκαλια! αχ ποσο τελεια Θεε μου ολο και κοντευουμε κ οι υπολοιπες κοριτσια μου!

μαμασιτα μου λες να εισαι η επομενη που θα γεννησει κ το μικρο σου να χει γεννεθλια ιδια μερα με τα διδυμακια της παρεας μας? παντως μια χαρα θα εισαι εχεις μπει στην 38η!

κοριτσια μου γλυκα μπηκα κ εγω στο μηνα μου σημερα επιτελους  :wub:

  • Μου αρέσει 5

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Καλημέρα κορίτσια.... Ευχαριστώ πολύ και το κοριτσι που μπήκε σφήνα για τη κορτιζόνη αλλά και την Αφρουλα (αν δε κάνω λάθος το όνομα γιατί διάβασα πολλά πάλι) να είστε καλά. Δε με αγχωνει γενικά η κορτιζόνη εννοείται πως επιτρέπεται εγώ αγχώνομαι για τον συνδιασμό κορτιζόνη και διαβήτης κύησης....

@Farmakotriftena έχουμε μιλήσει για τη κάντε μια μου ουκ ολίγον χαχαχα και θυμάμαι να ξέρεις την ιστορία του γιου σου και παίρνω κουράγιο ότι την έκανα για καλό τη κορτιζόνη μου....

@Clue μου πλάκα κανεις; Δε το είχα παρατηρήσει ότι πέρασε τόσος καιρός πού είσαι υψηλά πάλι.... Οχου φίλη ... Και πως θα αντέξεις πλέον που έκανες κι εσύ ατασθαλίες; Εγώ τις προάλλες έφαγα ένα κουτί καπρις μικρό τι να λέμε τώρα... Ευτυχώς είχα 110!!!!!

 

Το ανέκδοτο να σας το πω; Νηστείας έχω 94 παρά τη κορτιζόνη!!!! Ήμουν έτοιμη ομολογώ να δω 110 και πάνω....

Για άλλο αγχώνομαι τώρα... Απ' τα ξημερώματα έχω κάτι πονακια να το πω, συσπάσεις να τις πω.... Μετράω και αν γίνουν πιο συχνές έφυγα για νστ.....

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!Με το καλό σε όλες να πάρετε τα μωράκια σας αγκαλίτσα!!

Στην εξωσωματική έπινα για 2,5 μήνες κάθε μέρα 5 χάπια κορτιζόνη!!Δν είχα θέμα με το ζάχαρο ούτε με πρήξιμο!!Δν έτρωγα όμως καθόλου ζάχαρη κ αλάτι!!Πιστεύω αν για κάποιες μέρες δν καταναλώσεις ζάχαρη δν θα έχεις θέμα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

κοριτσια μου καλημερα και εγω μπαινω συχνα στο προφιλ της ελπιδας γιατι το σκεφτομαι συνεχεια το κοριτσι!

η @minxri μας η που θα γενναει τωρα η εχει ηδη τα ζουζουνακια της αγκαλια! αχ ποσο τελεια Θεε μου ολο και κοντευουμε κ οι υπολοιπες κοριτσια μου!

μαμασιτα μου λες να εισαι η επομενη που θα γεννησει κ το μικρο σου να χει γεννεθλια ιδια μερα με τα διδυμακια της παρεας μας? παντως μια χαρα θα εισαι εχεις μπει στην 38η!

κοριτσια μου γλυκα μπηκα κ εγω στο μηνα μου σημερα επιτελους  :wub:

Κορίτσι μου το μόνο που με αγχωνει είναι να προλάβω να πάω γιατί πρέπει να κάνουμε καισαρικη τίποτα άλλο.... Καλώς ήρθες στον όμορφο αγωνιώδη ένατο αγαπημένη μου...


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...