Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ με τις ΠΗΤ είχα μπερδευτεί. Αλλά ο γιατρός μου είπε ισχύει η ΠΗΤ από τη τελευταία περίοδο. Γιατί η ηλικία του μωρού (άρα και τα όργανά του) είναι με βάση την τελευταία περίοδο. Άσχετα αν το μωρό μου το βγάζουν στον υπέρηχο 7 μέρες μεγαλύτερο.

Ναι νικολετα μου... Αυτο ακριβως... :wub:

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Να ρωτήσω άμα ξέρει κάποια να μου πει. Έχω γωνίωση προς τα μέσα των 3 τελευταίων σπονδύλων της σπονδυλικής στήλης (κόκκυγας ή ουρά) και εδώ και 2 χρόνια πονάω όταν κάθομαι.

Στην αρχή ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτό με τον φυσιολογικό τοκετό θα φτιάξει γιατί με τις εξωθήσεις έτσι όπως περνάει το μωρό θα ισιώσει ο κόκκυγας. Αλλά όταν τον ξαναρώτησα προχθές μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος άμα φτιάξει και μπορεί να γίνω και χειρότερα από πριν.

Είμαι σε απόγνωση, γιατί δεν ξέρω πώς πρέπει να γεννήσω. Φυσιολογικά ή με καισαρική; Καταπονείται πολύ ο κόκκυγας (ουρά) στον φυσιολογικό τοκετό;

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Καλέ ποτέ είχες τελευταία φορά περίοδο; το τικερακι πάει βάση υπέρηχου; @winspert

Αργά ε μπουμπού; εγώ γενναω μέρα Παρασκευή κ λέω να πάω Δευτέρα με Τρίτη... 

Όσο πιο κοντά στην εγχείρηση τόσο καλύτερα.... ;)

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Όσο πιο κοντά στην εγχείρηση τόσο καλύτερα.... ;)

Εγώ Πέμπτη έχω γιατρό, και για προεγχειριτικο θα παω η Παρασκευή ή Δευτέρα (μια μέρα πριν την καισαρική όπως εσύ)

Σήμερα το βράδυ κόρες, έχουμε τραπέζι εδώ με φίλους. Και ο άντρας μου, το έχει παράδοση να φτιάχνει κυπριακά πράγματα. Σεφταλιες, Κυπριακα σουβλάκια , χουμους φτιάχνει και τέτοια. Έλα όμως που εγώ είμαι μέσα στην καουρα και την δυσπεψία.... θα πάρω όμως πάλι τα zantac μου θα πιω μετά τα gaviscon μου αλλιώς δεν βγαίνει. :angry: :angry:

  • Λυπημένη/-ος 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Να ρωτήσω άμα ξέρει κάποια να μου πει. Έχω γωνίωση προς τα μέσα των 3 τελευταίων σπονδύλων της σπονδυλικής στήλης (κόκκυγας ή ουρά) και εδώ και 2 χρόνια πονάω όταν κάθομαι.

Στην αρχή ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτό με τον φυσιολογικό τοκετό θα φτιάξει γιατί με τις εξωθήσεις έτσι όπως περνάει το μωρό θα ισιώσει ο κόκκυγας. Αλλά όταν τον ξαναρώτησα προχθές μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος άμα φτιάξει και μπορεί να γίνω και χειρότερα από πριν.

Είμαι σε απόγνωση, γιατί δεν ξέρω πώς πρέπει να γεννήσω. Φυσιολογικά ή με καισαρική; Καταπονείται πολύ ο κόκκυγας (ουρά) στον φυσιολογικό τοκετό;

Η φίλη μου γέννησε με φτ με σκολίωση.δεν έχω ιδέα αν είναι παρόμοια αλλά είπα να το πω.


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Farmakotriftena είπε:

Εγώ Πέμπτη έχω γιατρό, και για προεγχειριτικο θα παω η Παρασκευή ή Δευτέρα (μια μέρα πριν την καισαρική όπως εσύ)

Σήμερα το βράδυ κόρες, έχουμε τραπέζι εδώ με φίλους. Και ο άντρας μου, το έχει παράδοση να φτιάχνει κυπριακά πράγματα. Σεφταλιες, Κυπριακα σουβλάκια , χουμους φτιάχνει και τέτοια. Έλα όμως που εγώ είμαι μέσα στην καουρα και την δυσπεψία.... θα πάρω όμως πάλι τα zantac μου θα πιω μετά τα gaviscon μου αλλιώς δεν βγαίνει. :angry: :angry:

Μα έτσι πρέπει. Οργανισμός είναι αυτός δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλάξει... Αν ήταν στο χέρι μου θα έκανα την ίδια ημέρα τον προεγχειρητικο Χαχαχα.

Πιες κάτι και απόλαυσε το.... Γεννάμε ρε μετά θα κάνουμε να δούμε παρέα καιρό χαχαχαχαχα


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Εγώ Πέμπτη έχω γιατρό, και για προεγχειριτικο θα παω η Παρασκευή ή Δευτέρα (μια μέρα πριν την καισαρική όπως εσύ)

Σήμερα το βράδυ κόρες, έχουμε τραπέζι εδώ με φίλους. Και ο άντρας μου, το έχει παράδοση να φτιάχνει κυπριακά πράγματα. Σεφταλιες, Κυπριακα σουβλάκια , χουμους φτιάχνει και τέτοια. Έλα όμως που εγώ είμαι μέσα στην καουρα και την δυσπεψία.... θα πάρω όμως πάλι τα zantac μου θα πιω μετά τα gaviscon μου αλλιώς δεν βγαίνει. :angry: :angry:

Αχ τρέχουν τα σαλάκια μουυυυ

Just now, Mamacita Alina είπε:

Μα έτσι πρέπει. Οργανισμός είναι αυτός δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλάξει... Αν ήταν στο χέρι μου θα έκανα την ίδια ημέρα τον προεγχειρητικο Χαχαχα.

Πιες κάτι και απόλαυσε το.... Γεννάμε ρε μετά θα κάνουμε να δούμε παρέα καιρό χαχαχαχαχα

Ρε σεις έλεγα να τον κάνω πιο νωρίς μη τυχόν κ κάποια εξέταση είναι έτοιμη την επόμενη μέρα κλπ; 

Αλλά πόσο απόκλιση να έχουν οι εξετάσεις αν γίνουν 3 μερες πριν; να αλλάξει ο αιματοκρίτης η κ ότι άλλο θα μας βάλει να κάνουμε; 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Αχ τρέχουν τα σαλάκια μουυυυ

Ρε σεις έλεγα να τον κάνω πιο νωρίς μη τυχόν κ κάποια εξέταση είναι έτοιμη την επόμενη μέρα κλπ; 

Αλλά πόσο απόκλιση να έχουν οι εξετάσεις αν γίνουν 3 μερες πριν; να αλλάξει ο αιματοκρίτης η κ ότι άλλο θα μας βάλει να κάνουμε; 

Κανονικά έπρεπε ο γιατρός σου αγαπημένη να σου πει έλα τοτε. Εμένα δε μου άφησε επιλογή... Μου είπε την Τετάρτη το πρωί σε θέλω στο νοσοκομείο για προεγχειρητικο έλεγχο... Επίσης επειδή πας την επαύριο δεν νομίζω να κάνουν να βγάλουν μια μέρα εξέταση....τώρα δε ξέρω... Αν σου έχει αφήσει περιθώριο να πας όποτε θες τότε σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα....


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κανονικά έπρεπε ο γιατρός σου αγαπημένη να σου πει έλα τοτε. Εμένα δε μου άφησε επιλογή... Μου είπε την Τετάρτη το πρωί σε θέλω στο νοσοκομείο για προεγχειρητικο έλεγχο... Επίσης επειδή πας την επαύριο δεν νομίζω να κάνουν να βγάλουν μια μέρα εξέταση....τώρα δε ξέρω... Αν σου έχει αφήσει περιθώριο να πας όποτε θες τότε σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα....

Τι είναι επαύριο;μεθαύριο;

  • Χαχα 2

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αυτος ο έλεγχος γινεται οταν πηγαινεις με προγραμματισμενη καισαρικη. Στην περίπτωση που χρειαστει επειγόντως, δεν υπαρχει προβλημα που δε γινεται; 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, tsilona είπε:

Η φίλη μου γέννησε με φτ με σκολίωση.δεν έχω ιδέα αν είναι παρόμοια αλλά είπα να το πω.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά εμένα είναι κάτω χαμηλά στην σπονδυλική στήλη. Και φοβάμαι όπως θα βγει το μωρό στον φυσιολογικό τοκετό μην σπάσει. Έχω ρωτήσει και 3 ορθοπεδικούς, αλλά ούτε και αυτοί ξέρουν να μου πουν πως είναι το σωστό να γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κανονικά έπρεπε ο γιατρός σου αγαπημένη να σου πει έλα τοτε. Εμένα δε μου άφησε επιλογή... Μου είπε την Τετάρτη το πρωί σε θέλω στο νοσοκομείο για προεγχειρητικο έλεγχο... Επίσης επειδή πας την επαύριο δεν νομίζω να κάνουν να βγάλουν μια μέρα εξέταση....τώρα δε ξέρω... Αν σου έχει αφήσει περιθώριο να πας όποτε θες τότε σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα....

Αγάπη μου είπε να παω κατά τις 20 του μηνα για υπερηχο κ για να μ γράψει τις εξετάσεις... Ίσως να μ πει κ εμένα να τις κάνω μια μέρα πριν θα δείξει :)

Just now, tsilona είπε:

@Elenpap προς τι το γέλιο; Δεν υπάρχουν λέξεις που δε χρησιμοποιείς εσύ κ δεν τις γνωριζεις;

Αγάπη κ εγώ γέλασα όχι όμως για να σε κοροιδεψω αλλά επειδή ούτε εγώ ξέρω τι σημαίνει χαχαχ


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Αγάπη μου είπε να παω κατά τις 20 του μηνα για υπερηχο κ για να μ γράψει τις εξετάσεις... Ίσως να μ πει κ εμένα να τις κάνω μια μέρα πριν θα δείξει :)

Αγάπη κ εγώ γέλασα όχι όμως για να σε κοροιδεψω αλλά επειδή ούτε εγώ ξέρω τι σημαίνει χαχαχ

Να γελάσεις εσύ που κάθε μέρα λέμε χίλιες δυο βλακείες να το καταλαβω μανάρι μου.τωρα;τι;


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Τι είναι επαύριο;μεθαύριο;

Εντάξει ειπαμε...αυτό δεν είναι ντόπιολαλια! Κάνε κάτι για το κουλιασμα γιατί στο τέλος θα σου μιλάμε με ουγκ χαχαχαχαχα 

Επαύριο.... την επόμενη ημέρα,.... Με λίγα λόγια (στο παράδειγμα που την ανέφερα τη λέξη) αν κάνεις σήμερα εξετάσεις για προεγχειρητικο και την επαύριο (δηλαδή την επόμενη ημέρα) πας για καισαρική δεν νομίζω να εκκρεμεί εξέταση....

 

Just now, winspert είπε:

Κορίτσια, αυτος ο έλεγχος γινεται οταν πηγαινεις με προγραμματισμενη καισαρικη. Στην περίπτωση που χρειαστει επειγόντως, δεν υπαρχει προβλημα που δε γινεται; 

Δε νομίζω αν έχεις εξεταστεί ειδικά τον τελευταίο χρόνο ή εξάμηνο....Ουσιαστικά αίματος είναι, καρδιολογος και αναισθησιολογος (αυτός δε ξέρω τι θέλει ακριβώς)... για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.... 

Just now, Nikoleta... είπε:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά εμένα είναι κάτω χαμηλά στην σπονδυλική στήλη. Και φοβάμαι όπως θα βγει το μωρό στον φυσιολογικό τοκετό μην σπάσει. Έχω ρωτήσει και 3 ορθοπεδικούς, αλλά ούτε και αυτοί ξέρουν να μου πουν πως είναι το σωστό να γεννήσω.

Όχι μαρή ημαρτον να σπάσουν σπόνδυλοι από γεννα; Τι μωρό θα κάνεις παιδί μου; Χαχαχα.

Σπάνια μα σπάνια περίπτωση.... Μιλάμε για σχολιοση και γεννάνε κανονικά οι κοπέλες και άλλα θέματα με μέση κλπ. Μην αγχώνεσαι

  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...