Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Mamacita Alina είπε:

Όχι μαρή ημαρτον να σπάσουν σπόνδυλοι από γεννα; Τι μωρό θα κάνεις παιδί μου; Χαχαχα.

Σπάνια μα σπάνια περίπτωση.... Μιλάμε για σχολιοση και γεννάνε κανονικά οι κοπέλες και άλλα θέματα με μέση κλπ. Μην αγχώνεσαι

Εγώ έχω πρόβλημα με την ουρά μου. Κοκκυγοδυνία ονομάζεται. Οι 3 τελευταίοι σπόνδυλοι πάνε προς τα μέσα. Δυστυχώς δεν ξέρω πώς να σου στείλω και φωτογραφία από την μαγνητική εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ.

Μου είπε ο γυναικολόγος ότι με την γέννα η ουρά μου θα ισιώσει έτσι όπως περνάει το παιδί, αλλά δεν ξέρει αν θα πονάω πιο πολύ μετά τη γέννα.

Αχ δεν ξέρω. Τώρα θυμήθηκε να μου το πει; Που σε 2 βδομάδες μπαίνω στον μήνα μου; Μακάρι να έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Αγάπη μου είπε να παω κατά τις 20 του μηνα για υπερηχο κ για να μ γράψει τις εξετάσεις... Ίσως να μ πει κ εμένα να τις κάνω μια μέρα πριν θα δείξει :)

Αγάπη κ εγώ γέλασα όχι όμως για να σε κοροιδεψω αλλά επειδή ούτε εγώ ξέρω τι σημαίνει χαχαχ

Αααα μια χαρά τότε αλλά και 3-4 μέρες να τη κάνεις πάλι δεν είναι κάτι μην σε αγχωσω εγω.... όντως τι θα αλλαξει; Τοσες πάνε απ' το πουθενά για καισαρική και δε προηγείται εξέταση και όλα καλα.

Βρε κορίτσια φαντασία θέλει τι είναι το επαύριο; Χαχαχαχ δε σας είπα και κάτι του στυλ "οψές" να ψάχνεστε Χαχαχα...!!!!.

Τσιλονα χαρά μου τι έπαθες απ' το πουθενά; η κοπέλα μπορεί να είναι απ' τη περιοχή μου πχ που το επαύριο είναι δεδομένο και το ξέρει οπότε της φάνηκε αστείο που δε το ξέρεις γιατί ορμάς; Αν και το επαύριο ξανά λέω μανιτσες δεν είναι ντόπιολαλια... Αααα και χρησιμοποιείται και σαν μεθαύριο όπως είπες ανάλογα τα συμφραζόμενα της πρότασης!! Οπότε δεν είχες άδικο απλά έχει δύο έννοιες τουλάχιστον εμείς εδώ την εννοούμε με δύο...

Δε τη ξέρω δεν έχουμε ξανά μιλήσει αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι σε κορόιδεψε επειδή έβαλε φατσούλα... Ξέρεις πόσες φατσούλες έχω βάλει εγώ σε θέματα που δε συμμετέχω επειδή κάτι μου άρεσε ή γέλασα; 

Τι έχεις; Γιατί αυτό ήταν λίγο αγένεια να το πω; Λίγο κακία; Σε απασχολεί κάτι που σε αγχωσε να μιλήσουμε; Είτε όλες μαζί είτε πμ;

 

 

Just now, Nikoleta... είπε:

Εγώ έχω πρόβλημα με την ουρά μου. Κοκκυγοδυνία ονομάζεται. Οι 3 τελευταίοι σπόνδυλοι πάνε προς τα μέσα. Δυστυχώς δεν ξέρω πώς να σου στείλω και φωτογραφία από την μαγνητική εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ.

Μου είπε ο γυναικολόγος ότι με την γέννα η ουρά μου θα ισιώσει έτσι όπως περνάει το παιδί, αλλά δεν ξέρει αν θα πονάω πιο πολύ μετά τη γέννα.

Αχ δεν ξέρω. Τώρα θυμήθηκε να μου το πει; Που σε 2 βδομάδες μπαίνω στον μήνα μου; Μακάρι να έχεις δίκιο.

Φαντάζομαι τι λες... Είχα θέμα κι εγώ με κόκκυγα... Εμένα καταπονεθηκε απ' τη πολύ ξάπλα μετά τη γέννα. Πονουσα δύο μήνες τώρα δεν τον νιώθω πια.... Αφού έχεις ρωτήσει και ορθοπεδικό μη φοβάσαι. Θα σου έλεγαν ξεκάθαρα ότι ίσως κάτι συμβεί. Ο γυναικολόγος ίσως απλά θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο που αν πονάς λεεεεμε τώρα να μην κατηγορηθεί ότι δε στο είπε εξαρχής.... 

Just now, tsilona είπε:

Κ όμως πρώτη φορά το ακούω.εμεις λέμε μεθαύριο...

Κι εμείς λέμε μεθαύριο. Δεν είναι ντόπιολαλια...

Το χρησιμοποιούν γενικά το επαύριο... Και σε σειρές το έχω ακούσει....

Κι εσύ έχεις τα Θεσσαλονικα σου με τα τον είπα με είπε .... Και κάτι Πόντια που πετάτε πότε πότε και δε καταλαβαίνουμε Χριστό χαχαχα. Σιγά το πράγμα καλέ.... Ίσα ίσα αυτό κι αν είναι ωραίο. Από κάθε άκρη της Ελλάδας μαζεμένες με κοινό σκοπό....

Μη τσιτωνεσαι μόνο χωρίς λόγο γιατί πρώτον θα σου πάρω δονητη (ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η ΑΓ...ΜΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΛΟΝΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΔΕΙΡΕΙ) δεύτερον θα σε φωνάζω τσιτονα!!!

Επεξεργάστηκαν by Mamacita Alina
  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έχω ,όλα καλα.

Just now, Nikoleta... είπε:

Εγώ έχω πρόβλημα με την ουρά μου. Κοκκυγοδυνία ονομάζεται. Οι 3 τελευταίοι σπόνδυλοι πάνε προς τα μέσα. Δυστυχώς δεν ξέρω πώς να σου στείλω και φωτογραφία από την μαγνητική εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ.

Μου είπε ο γυναικολόγος ότι με την γέννα η ουρά μου θα ισιώσει έτσι όπως περνάει το παιδί, αλλά δεν ξέρει αν θα πονάω πιο πολύ μετά τη γέννα.

Αχ δεν ξέρω. Τώρα θυμήθηκε να μου το πει; Που σε 2 βδομάδες μπαίνω στον μήνα μου; Μακάρι να έχεις δίκιο.

Αν πονάς γενικά μετά τη γέννα για καιρο,η τις ώρες μετά τη γέννα; Αν κάνεις επισκληριδιο δε θα Σάι οκ;όπως κ φυσικοθεραπείες αν εννοεί για καιρο μετά τη γέννα;


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Φαντάζομαι τι λες... Είχα θέμα κι εγώ με κόκκυγα... Εμένα καταπονεθηκε απ' τη πολύ ξάπλα μετά τη γέννα. Πονουσα δύο μήνες τώρα δεν τον νιώθω πια.... Αφού έχεις ρωτήσει και ορθοπεδικό μη φοβάσαι. Θα σου έλεγαν ξεκάθαρα ότι ίσως κάτι συμβεί. Ο γυναικολόγος ίσως απλά θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο που αν πονάς λεεεεμε τώρα να μην κατηγορηθεί ότι δε στο είπε εξαρχής.... 

Εμένα με πονάει ο κόκκυγας εδώ και 2 χρόνια. Κάθομαι σε ειδικό μαξιλαράκι για να πονάω λιγότερο. Μα και οι ορθοπεδικοί που ρώτησα δεν ξέρουν να μου πουν αν θα γίνω χειρότερα μετά. 

Δυστυχώς κανείς δεν παίρνει την ευθύνη και πρέπει να πάω με καισαρική ή να το ρισκάρω μόνη μου με φυσιολογικό τοκετό. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nikoleta... είπε:

Εμένα με πονάει ο κόκκυγας εδώ και 2 χρόνια. Κάθομαι σε ειδικό μαξιλαράκι για να πονάω λιγότερο. Μα και οι ορθοπεδικοί που ρώτησα δεν ξέρουν να μου πουν αν θα γίνω χειρότερα μετά. 

Δυστυχώς κανείς δεν παίρνει την ευθύνη και πρέπει να πάω με καισαρική ή να το ρισκάρω μόνη μου με φυσιολογικό τοκετό. 

Δε θα σου συνιστούσα καισαρική μόνο γι'αυτό το λόγο επειδή έχω ακούσει περιπτωσεις που έχουν ορθοπεδικα θέματα και πάνε Φ.τ δε μπορώ όμως να ξέρω αν και πόσο θα επηρεάσει την υγεία σου οπότε είναι απλα μια γνώμη. Αν έλεγε ο γιατρός ότι θα πονάς μετά οκ καισαρική. Αλλά τώρα που μπορεί να μην επηρεασει κρίμα ειναι...η συμβουλή μου είναι ανοιχτά κάτσε μιλά στον γιατρό σου για όλους τους φόβους σου. Γραψτα και σε χαρτί αναλυτικά μη ξεχάσεις κάτι, ρωτά τον αν μπορεί να σε παραπέμψει κάπου για πιο σίγουρη γνώμη...Να σου πει κι εκείνος την άποψη του και αν έστω και μια κουβέντα του σε βάλει σε σκέψη τότε κρίνεις και αποφασίζεις το καλύτερο για σένα... 


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Αν πονάς γενικά μετά τη γέννα για καιρο,η τις ώρες μετά τη γέννα; Αν κάνεις επισκληριδιο δε θα Σάι οκ;όπως κ φυσικοθεραπείες αν εννοεί για καιρο μετά τη γέννα;

Αν θα χειροτερέψει και θα πονάω για πάντα εννοεί. Γιατί με την επισκληρίδιο εκείνη την ώρα δεν καταλαβαίνεις κάτι. Γιατί έτσι κι αλλιώς εδώ και 2 χρόνια έχω πρόβλημα. Έχω κάνει φυσικοθεραπείες αλλά δεν έκαναν τίποτα. Έπαιρνα αντιφλεγμονώδη χάπια. Έκανα ένεση κορτιζόνης στον κόκκυγα και τίποτα πάλι :(

Just now, Mamacita Alina είπε:

Δε θα σου συνιστούσα καισαρική μόνο γι'αυτό το λόγο επειδή έχω ακούσει περιπτωσεις που έχουν ορθοπεδικα θέματα και πάνε Φ.τ δε μπορώ όμως να ξέρω αν και πόσο θα επηρεάσει την υγεία σου οπότε είναι απλα μια γνώμη. Αν έλεγε ο γιατρός ότι θα πονάς μετά οκ καισαρική. Αλλά τώρα που μπορεί να μην επηρεασει κρίμα ειναι...η συμβουλή μου είναι ανοιχτά κάτσε μιλά στον γιατρό σου για όλους τους φόβους σου. Γραψτα και σε χαρτί αναλυτικά μη ξεχάσεις κάτι, ρωτά τον αν μπορεί να σε παραπέμψει κάπου για πιο σίγουρη γνώμη...Να σου πει κι εκείνος την άποψη του και αν έστω και μια κουβέντα του σε βάλει σε σκέψη τότε κρίνεις και αποφασίζεις το καλύτερο για σένα... 

Ναι αυτό θα κάνω. Θα το ξανασυζητήσω μαζί του. Αν και με το πρόβλημα που έχω δυστυχώς κανείς γιατρός δε με βοήθησε, γιατί δεν είναι γνωστό. Ίσως πάρω και 4η γνώμη από ορθοπεδικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Αν θα χειροτερέψει και θα πονάω για πάντα εννοεί. Γιατί με την επισκληρίδιο εκείνη την ώρα δεν καταλαβαίνεις κάτι. Γιατί έτσι κι αλλιώς εδώ και 2 χρόνια έχω πρόβλημα. Έχω κάνει φυσικοθεραπείες αλλά δεν έκαναν τίποτα. Έπαιρνα αντιφλεγμονώδη χάπια. Έκανα ένεση κορτιζόνης στον κόκκυγα και τίποτα πάλι :(

Ναι αυτό θα κάνω. Θα το ξανασυζητήσω μαζί του. Αν και με το πρόβλημα που έχω δυστυχώς κανείς γιατρός δε με βοήθησε, γιατί δεν είναι γνωστό. Ίσως πάρω και 4η γνώμη από ορθοπεδικό.

Πάρε οσες θέλεις να νιώθεις σίγουρη και μη κάνεις το λάθος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω και πάω σπίτι με απορίες. Η υγεία μας είναι. Ξεσκονισε τον. Εδώ που φτάσαμε πες του θέλω το καλύτερο για εμένα και το μωρό πες μου τι και πως.... Γιατί ναι μεν καλός και Άγιος ο φ.τ αλλά αν καταλληξεις πονεμένη μανούλα πως θα το φροντίζεις μετά το μικρακι; Ειμαι φουλ του φ.τ αν δεν υπάρχει ανάγκη κ.τ αλλά αν είναι να πονάς μετά εφ όρου ζωής κ.τ και πάλι κ.τ. εγώ νόμιζα ότι φοβοσουν μη πονάς για κάποιο χρονικό διάστημα όχι για πάντα. Τώρα που απάντησες στη Τσιλονα κατάλαβα.


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Πάρε οσες θέλεις να νιώθεις σίγουρη και μη κάνεις το λάθος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω και πάω σπίτι με απορίες. Η υγεία μας είναι. Ξεσκονισε τον. Εδώ που φτάσαμε πες του θέλω το καλύτερο για εμένα και το μωρό πες μου τι και πως.... Γιατί ναι μεν καλός και Άγιος ο φ.τ αλλά αν καταλληξεις πονεμένη μανούλα πως θα το φροντίζεις μετά το μικρακι; Ειμαι φουλ του φ.τ αν δεν υπάρχει ανάγκη κ.τ αλλά αν είναι να πονάς μετά εφ όρου ζωής κ.τ και πάλι κ.τ. εγώ νόμιζα ότι φοβοσουν μη πονάς για κάποιο χρονικό διάστημα όχι για πάντα. Τώρα που απάντησες στη Τσιλονα κατάλαβα.

Καλά κι εγώ το έχω αυτό να ντρέπομαι και πάω με απορίες. Κανονικά δεν πρέπει.

Για πάντα φοβάμαι μην έχω χειρότερο πρόβλημα. Δε θα μπορώ να κάνω τίποτα μετά. Γιατί ήδη εδώ και 2 χρόνια πονάω αν γίνω χειρότερα πάει. Αν ήταν για κάποιο διάστημα δε θα με πείραζε.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nikoleta... είπε:

Καλά κι εγώ το έχω αυτό να ντρέπομαι και πάω με απορίες. Κανονικά δεν πρέπει.

Για πάντα φοβάμαι μην έχω χειρότερο πρόβλημα. Δε θα μπορώ να κάνω τίποτα μετά. Γιατί ήδη εδώ και 2 χρόνια πονάω αν γίνω χειρότερα πάει. Αν ήταν για κάποιο διάστημα δε θα με πείραζε.

nikoleta μου εγω εστω κ μια περιπτωση να υπηρχε να ειμαι χειροτερα μετα για παντα θα επελεγα καισαρικη κοριτσι μου...τι?να ποναω μετα μια ζωη απλα για να εχω να λεω πως γεννησα φυσιολογικα?

τι γνωμη μου απλα λεω ετσι? δεν θελω να σε επηρεασω καθολου!συζητησε το λιγο ακομα με τους γιατρους σου ζουζουνα

  • Μου αρέσει 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Κ όμως πρώτη φορά το ακούω.εμεις λέμε μεθαύριο...

Κι εμείς!!! Πρώτη φορά το ακούω! Χαχαχα 

Just now, Mamacita Alina είπε:

Πάρε οσες θέλεις να νιώθεις σίγουρη και μη κάνεις το λάθος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω και πάω σπίτι με απορίες. Η υγεία μας είναι. Ξεσκονισε τον. Εδώ που φτάσαμε πες του θέλω το καλύτερο για εμένα και το μωρό πες μου τι και πως.... Γιατί ναι μεν καλός και Άγιος ο φ.τ αλλά αν καταλληξεις πονεμένη μανούλα πως θα το φροντίζεις μετά το μικρακι; Ειμαι φουλ του φ.τ αν δεν υπάρχει ανάγκη κ.τ αλλά αν είναι να πονάς μετά εφ όρου ζωής κ.τ και πάλι κ.τ. εγώ νόμιζα ότι φοβοσουν μη πονάς για κάποιο χρονικό διάστημα όχι για πάντα. Τώρα που απάντησες στη Τσιλονα κατάλαβα.

Συμφωνώ απόλυτα!!!! 

 


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλε και εμεις μεθαυριο λεμε! πρωτη φορα το ακουω!

λοιπον σημερα μου πεταξε η μανα μου την ωραια ατακα πως θα μπορεις να αφησεις το μωρο σου δυο μερες πεινασμενο????

απο τωρα μ δημιουργει ανασφαλειες κ τυψεις ρε σεις ελεος δλδ!

και ο λογος που δεν θηλασα αποκλειστικα το γιο μου τους πρωτους μηνες ηταν αυτος!δεν ειχα καθολου στηριξη απο το οικογενειακο μου περιβαλλον...τωρα δεν θελω να δωσω σταγονα ξενο,να δω πως θα τα καταφερω οταν οι συνοδοι μου στο νοσοκειο απλα μ τα προιζουν πως το δικο μ δε φτανει...


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Καλά κι εγώ το έχω αυτό να ντρέπομαι και πάω με απορίες. Κανονικά δεν πρέπει.

Για πάντα φοβάμαι μην έχω χειρότερο πρόβλημα. Δε θα μπορώ να κάνω τίποτα μετά. Γιατί ήδη εδώ και 2 χρόνια πονάω αν γίνω χειρότερα πάει. Αν ήταν για κάποιο διάστημα δε θα με πείραζε.

Αγάπη μου να μη ντρέπεσαι καθόλου! Κι εννοείται να πάρεις και μια και δυο και όσες γνώμες θέλεις!!! Για την υγεία σου πρόκειται! 


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...