Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Απαγόρευσαν γαμοβαπτίσεις?


mama.ioanna

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Είμαι πραγματικά αγανακτισμένη. Πήγαμε σήμερα να κλείσουμε εκκλησία, καθώς τον Αύγουστο θέλουμε να βαπτίσουμε τα διδυμάκια μας και μαζί να κάνουμε και τον θρησκευτικό γάμο μας. Ενημερωθήκαμε λοιπόν από τον παπά ότι τους έχει έρθει εγκύκλιος που απαγορεύει την τέλεση γάμου και βάπτισης την ίδια μέρα. Γιατί λέει ότι στο γάμο σε ευλογούν να κάνεις παιδιά και είναι ειρωνεία αμέσως μετά να γίνεται η βάπτιση των παιδιών σου. Δηλαδή αν γίνει την επόμενη μέρα δεν είναι μεγαλύτερη ειρωνεία, αφού ουσιαστικά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Και αυτό δημιουργεί ένα μεγάλο θέμα. Πως θα γίνει δηλαδή. Θα βγάλεις 2 προσκλητήρια? Ή θα κάνεις τη βάπτιση σε κλειστό οικογενειακό κύκλο. Δεν θα θέλουν συγγενείς να έρθουν. Ή θα έρθουν την μία μέρα για το ένα μυστήριο και την επόμενη για το άλλο? Επίσης η εκκλησία ζητάει και ένα αρκετά μεγάλο ποσό για την τέλεση του μυστηρίου. Και τώρα σου λέει κλείσε 2 φορές εκκλησία και πλήρωσε 2 φορές. Πραγματικά είναι όλα αυτά παράλογα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama.ioanna είπε:

Καλησπέρα!!!

Είμαι πραγματικά αγανακτισμένη. Πήγαμε σήμερα να κλείσουμε εκκλησία, καθώς τον Αύγουστο θέλουμε να βαπτίσουμε τα διδυμάκια μας και μαζί να κάνουμε και τον θρησκευτικό γάμο μας. Ενημερωθήκαμε λοιπόν από τον παπά ότι τους έχει έρθει εγκύκλιος που απαγορεύει την τέλεση γάμου και βάπτισης την ίδια μέρα. Γιατί λέει ότι στο γάμο σε ευλογούν να κάνεις παιδιά και είναι ειρωνεία αμέσως μετά να γίνεται η βάπτιση των παιδιών σου. Δηλαδή αν γίνει την επόμενη μέρα δεν είναι μεγαλύτερη ειρωνεία, αφού ουσιαστικά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Και αυτό δημιουργεί ένα μεγάλο θέμα. Πως θα γίνει δηλαδή. Θα βγάλεις 2 προσκλητήρια? Ή θα κάνεις τη βάπτιση σε κλειστό οικογενειακό κύκλο. Δεν θα θέλουν συγγενείς να έρθουν. Ή θα έρθουν την μία μέρα για το ένα μυστήριο και την επόμενη για το άλλο? Επίσης η εκκλησία ζητάει και ένα αρκετά μεγάλο ποσό για την τέλεση του μυστηρίου. Και τώρα σου λέει κλείσε 2 φορές εκκλησία και πλήρωσε 2 φορές. Πραγματικά είναι όλα αυτά παράλογα.

Να σου ζήσουν τα δίδυμακια σου.Ρωτα κ σε άλλη εκκλησία γιατί έχω ακούσει αντίστοιχες περιπτώσεις που πήγανε σε άλλη εκκλησία κ το δέχτηκαν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama.ioanna είπε:

Καλησπέρα!!!

Είμαι πραγματικά αγανακτισμένη. Πήγαμε σήμερα να κλείσουμε εκκλησία, καθώς τον Αύγουστο θέλουμε να βαπτίσουμε τα διδυμάκια μας και μαζί να κάνουμε και τον θρησκευτικό γάμο μας. Ενημερωθήκαμε λοιπόν από τον παπά ότι τους έχει έρθει εγκύκλιος που απαγορεύει την τέλεση γάμου και βάπτισης την ίδια μέρα. Γιατί λέει ότι στο γάμο σε ευλογούν να κάνεις παιδιά και είναι ειρωνεία αμέσως μετά να γίνεται η βάπτιση των παιδιών σου. Δηλαδή αν γίνει την επόμενη μέρα δεν είναι μεγαλύτερη ειρωνεία, αφού ουσιαστικά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Και αυτό δημιουργεί ένα μεγάλο θέμα. Πως θα γίνει δηλαδή. Θα βγάλεις 2 προσκλητήρια? Ή θα κάνεις τη βάπτιση σε κλειστό οικογενειακό κύκλο. Δεν θα θέλουν συγγενείς να έρθουν. Ή θα έρθουν την μία μέρα για το ένα μυστήριο και την επόμενη για το άλλο? Επίσης η εκκλησία ζητάει και ένα αρκετά μεγάλο ποσό για την τέλεση του μυστηρίου. Και τώρα σου λέει κλείσε 2 φορές εκκλησία και πλήρωσε 2 φορές. Πραγματικά είναι όλα αυτά παράλογα.

Εγώ έχω κλείσει για γαμοβαφτιση το Μάιο...δεν είχα κάποιο θέμα.αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή έγινε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Ilios σε ευχαριστώ!!! Αθηνά και στα δικά σου!!!

Αυτό έγινε στα Γλυκά Νερά. Στεναχωρήθηκα γιατί η εκκλησία είναι δίπλα στο σπίτι μου και ήθελα πολύ να το κάνω εκεί. Μάλλον ισχύει ότι μπορεί να πρέπει να απομακρυνθώ για να γίνει το μυστήριο το ένα μετά το άλλο. Πήγα ήδη και ρώτησα. Αν και δεν βρήκα τον παπά μου είπαν ότι γίνεται μάλλον σε άλλη εκκλησία. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ταλαιπωρούν τον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, mama.ioanna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Ilios σε ευχαριστώ!!! Αθηνά και στα δικά σου!!!

Αυτό έγινε στα Γλυκά Νερά. Στεναχωρήθηκα γιατί η εκκλησία είναι δίπλα στο σπίτι μου και ήθελα πολύ να το κάνω εκεί. Μάλλον ισχύει ότι μπορεί να πρέπει να απομακρυνθώ για να γίνει το μυστήριο το ένα μετά το άλλο. Πήγα ήδη και ρώτησα. Αν και δεν βρήκα τον παπά μου είπαν ότι γίνεται μάλλον σε άλλη εκκλησία. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ταλαιπωρούν τον κόσμο...

Κοριτσι μου θα βρεις λύση. Ξερω φίλους που θα το κάνουν σχεδόν την ίδια περίοδο στον Άγιο Γεώργιο. Θες να μου πεις σε ποια εκκλησία ακριβώς γιατί με ενδιαφέρει? 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/3/2019 at 8:33 ΜΜ, mama.ioanna είπε:

Καλησπέρα!!!

Είμαι πραγματικά αγανακτισμένη. Πήγαμε σήμερα να κλείσουμε εκκλησία, καθώς τον Αύγουστο θέλουμε να βαπτίσουμε τα διδυμάκια μας και μαζί να κάνουμε και τον θρησκευτικό γάμο μας. Ενημερωθήκαμε λοιπόν από τον παπά ότι τους έχει έρθει εγκύκλιος που απαγορεύει την τέλεση γάμου και βάπτισης την ίδια μέρα. Γιατί λέει ότι στο γάμο σε ευλογούν να κάνεις παιδιά και είναι ειρωνεία αμέσως μετά να γίνεται η βάπτιση των παιδιών σου. Δηλαδή αν γίνει την επόμενη μέρα δεν είναι μεγαλύτερη ειρωνεία, αφού ουσιαστικά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Και αυτό δημιουργεί ένα μεγάλο θέμα. Πως θα γίνει δηλαδή. Θα βγάλεις 2 προσκλητήρια? Ή θα κάνεις τη βάπτιση σε κλειστό οικογενειακό κύκλο. Δεν θα θέλουν συγγενείς να έρθουν. Ή θα έρθουν την μία μέρα για το ένα μυστήριο και την επόμενη για το άλλο? Επίσης η εκκλησία ζητάει και ένα αρκετά μεγάλο ποσό για την τέλεση του μυστηρίου. Και τώρα σου λέει κλείσε 2 φορές εκκλησία και πλήρωσε 2 φορές. Πραγματικά είναι όλα αυτά παράλογα.

Ειναι αναλογως τον Μητροπολιτη... Στη Φθιώτιδα, το Βολο και άλλες περιοχές ξερω πως εχει απαγορευτει... Στην Αθηνα που μενω εγω γίνονται γαμοβαπτισεις κανονικα, εγω μαλιστα εχω κλεισει για το Σεπτέμβριο, με τεράστιο αντιτιμο βεβαίως βεβαίως!!!! 

Προσωπικά αν δεν ηταν τοσο κολλημενος ο αντρας μου μια μουτζα θα τους εριχνα τους τραγους, αλλα ας όψεται!!! Εμεις φταιμε που παμε και τους πληρωνουμε και απο πανω!! Και οι ονοματοδοσιες ωραιοτατες ειναι. 

Κοιτα αλλου σε καποια γειτονικη περιοχη, μπορεί να βγαλεις ακρη... Εγω ειχα θεμα με τη μερα (θελω Παρασκευή για οικονομικους λογους) και στη μια εκκλησία μου ειπαν επιτρέπεται, ενω σε καμια 10ρια αλλες οτι απαγορεύεται (στην ιδια ενορια ολα αυτα)!!! 

  • Μου αρέσει 3

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κουμπάρα σε μια γαμοβάπτιση που θα γίνει στην Κρήτη το καλοκαίρι, οπότε μάλλον εξαρτάται από τον εκάστοτε μητροπολίτη αν επιτρέπεται ή όχι. Ψάξε σε άλλη περιοχή και σίγουρα θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Ειναι αναλογως τον Μητροπολιτη... Στη Φθιώτιδα, το Βολο και άλλες περιοχές ξερω πως εχει απαγορευτει... Στην Αθηνα που μενω εγω γίνονται γαμοβαπτισεις κανονικα, εγω μαλιστα εχω κλεισει για το Σεπτέμβριο, με τεράστιο αντιτιμο βεβαίως βεβαίως!!!! 

Προσωπικά αν δεν ηταν τοσο κολλημενος ο αντρας μου μια μουτζα θα τους εριχνα τους τραγους, αλλα ας όψεται!!! Εμεις φταιμε που παμε και τους πληρωνουμε και απο πανω!! Και οι ονοματοδοσιες ωραιοτατες ειναι. 

Κοιτα αλλου σε καποια γειτονικη περιοχη, μπορεί να βγαλεις ακρη... Εγω ειχα θεμα με τη μερα (θελω Παρασκευή για οικονομικους λογους) και στη μια εκκλησία μου ειπαν επιτρέπεται, ενω σε καμια 10ρια αλλες οτι απαγορεύεται (στην ιδια ενορια ολα αυτα)!!! 

Ποσα θα δωσεις αν επιτρεπεται;;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι? Αντε πες τα κανει1 ρα μυστηρια με μια μερα διαφορα. Θα πας ομως μια φορα να τα δηλωσεις.αρα παλι η ιδια ημερομηνια θα φαινεται.σωστα?ειναι καθαρα οτι γραφει το χαρτί. Αρα αν ηθελε ο παπάς να βοηθησει απλα θα αλλαζε στο χαρτι για μια μερα την ημερομηνία της βάφτισης. 

Μπορει να κανα και χαζη σκεψη.δεβ ξερω.καθαρα υποθέσεις κανω.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Giotitsa είπε:

Ποσα θα δωσεις αν επιτρεπεται;;

300 ευρωπουλα... 150 το μυστήριο λεει και μαλιστα μ πε πως δηθεν εκανε και σκοντο, διότι ο γαμος λεει κανονικά παει 170€...  Λωποδυτες και Αγιογδιτες! 

  • Μπερδεμένη/-ος 3
  • Λυπημένη/-ος 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

300 ευρωπουλα... 150 το μυστήριο λεει και μαλιστα μ πε πως δηθεν εκανε και σκοντο, διότι ο γαμος λεει κανονικά παει 170€...  Λωποδυτες και Αγιογδιτες! 

Τι λες μωρε πες του τραγοπαπα ποπο ρε Παναγια μου λωποδυτες καλα τα λες


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

300 ευρωπουλα... 150 το μυστήριο λεει και μαλιστα μ πε πως δηθεν εκανε και σκοντο, διότι ο γαμος λεει κανονικά παει 170€...  Λωποδυτες και Αγιογδιτες! 

Πόσο??έλεος!τα χρήματα αυτά είναι υποτίθεται για τα έξοδα της εκκλησίας...θέλει 300 ευρώ για 2 ώρες η εκκλησία που θα γίνει η γαμοβαπτιση σας?Εγώ θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο στη Μητρόπολη να ρωτήσω Γτ μου ζήτησαν τόσα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, katrin* είπε:

Πόσο??έλεος!τα χρήματα αυτά είναι υποτίθεται για τα έξοδα της εκκλησίας...θέλει 300 ευρώ για 2 ώρες η εκκλησία που θα γίνει η γαμοβαπτιση σας?Εγώ θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο στη Μητρόπολη να ρωτήσω Γτ μου ζήτησαν τόσα λεφτά...

Δεν θα κατσω να ασχοληθω καν.. Το μονο που θα κανω ειναι να παρω την αποδειξη και αυτό ολο... Γενικα και ο γαμος και η βαπτιση ηταν καθαρα επιθυμια του αντρα μου και οχι δικη μου, οποτε και μονο που μπαινω σ διαδικασία να τα ετοιμασω πολυ ειναι!!! Απο τη στιγμή ομως που δινουν απόδειξη δεν νομίζω πως ειναι κατι παρανομο.. Απλα μαλλον υπερεκτιμουν την αξια που τους δίνουμε. 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Αα δίνουν απόδειξη...Εντάξει...Εγώ νόμιζα ότι δεν έδιναν τίποτα...με το καλό να γίνουν όλα όπως τα φαντάζεστε!

Ναι ναι και μάλιστα μου ειπε και μονος του οτι θα μ δωσει απόδειξη... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...