Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

Απαγόρευσαν γαμοβαπτίσεις?


mama.ioanna

Recommended Posts

On 26/3/2019 at 11:38 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Ειναι αναλογως τον Μητροπολιτη... Στη Φθιώτιδα, το Βολο και άλλες περιοχές ξερω πως εχει απαγορευτει... Στην Αθηνα που μενω εγω γίνονται γαμοβαπτισεις κανονικα, εγω μαλιστα εχω κλεισει για το Σεπτέμβριο, με τεράστιο αντιτιμο βεβαίως βεβαίως!!!! 

Προσωπικά αν δεν ηταν τοσο κολλημενος ο αντρας μου μια μουτζα θα τους εριχνα τους τραγους, αλλα ας όψεται!!! Εμεις φταιμε που παμε και τους πληρωνουμε και απο πανω!! Και οι ονοματοδοσιες ωραιοτατες ειναι. 

Κοιτα αλλου σε καποια γειτονικη περιοχη, μπορεί να βγαλεις ακρη... Εγω ειχα θεμα με τη μερα (θελω Παρασκευή για οικονομικους λογους) και στη μια εκκλησία μου ειπαν επιτρέπεται, ενω σε καμια 10ρια αλλες οτι απαγορεύεται (στην ιδια ενορια ολα αυτα)!!! 

Όπως τα λες. Μια μεγάλη μπίζνα έχει καταντήσει, από όλους... Για 1 ώρα υπόθεση κι αν. Όλα υπέρ κοστολογημενα. Ανάθεμα κι αν υπάρχει πραγματική σχέση με πνευματικότητα σε όλο αυτό το πανηγύρι...

On 27/3/2019 at 10:28 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Καλα αμα μ κανει κανα τετοιο, θα μας γραψουν οι εφημερίδες!!!! Οχι το 100,εισαγγελέα θα καλέσω!!!! 

Δώσε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια,

παθούσα εδώ ως νονά! Βαφτίσαμε πριν 17 χρόνια σχεδόν δυό φίλες την κόρη της τρίτης κολλητής μας στον Αγ. Δημήτριο της Θεσσαλονίκης με παπά "φίρμα" για τα δεδομένα της πόλης και ο εν λόγω μας πήρε 300 ευρώ (με απόδειξη), μόλις είχαμε μπει στο ευρω επειδή ήμασταν δύο νονές. Εγκεφαλικό! Είχε γίνει θέμα σε τοπική εφημερίδα, τότε. Νεαρές και άπειρες, δε θέλαμε να χαλάσουμε και τη χαρά της κουμπάρας μας  και υποστήκαμε τη "ληστεία"   γιατι τέτοια τη θεωρώ. Πάει με το κεφάλι δηλαδή η αμοιβή της εκκλησίας;  Ευτυχώς η εμπειρία με δίδαξε, όχι ότι είχα δηλαδή καμία εκτίμηση στους "μεσάζοντες" του Θεού ποτε, παντρεύτηκα με πολιτικό γαμο στη συνέχεια και στο γιο μου έδωσα το όνομά του στο δημαρχείο (ληξιαρχείο) γιατί με τη βάφτιση τα παιδιά δεν αποκτούν όνομα αλλά θρήσκευμα, το οποίο θέλω να τον αφήσω ελεύθερο να αποφασίσει στο μέλλον αν επιθυμεί να έχει... . Αλλά αυτή είναι μία άλλη κουβέντα, να μη βγαίνουμε εκτός θέματος.     

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, mamagi είπε:

Γεια σας κορίτσια,

παθούσα εδώ ως νονά! Βαφτίσαμε πριν 17 χρόνια σχεδόν δυό φίλες την κόρη της τρίτης κολλητής μας στον Αγ. Δημήτριο της Θεσσαλονίκης με παπά "φίρμα" για τα δεδομένα της πόλης και ο εν λόγω μας πήρε 300 ευρώ (με απόδειξη), μόλις είχαμε μπει στο ευρω επειδή ήμασταν δύο νονές. Εγκεφαλικό! Είχε γίνει θέμα σε τοπική εφημερίδα, τότε. Νεαρές και άπειρες, δε θέλαμε να χαλάσουμε και τη χαρά της κουμπάρας μας  και υποστήκαμε τη "ληστεία"   γιατι τέτοια τη θεωρώ. Πάει με το κεφάλι δηλαδή η αμοιβή της εκκλησίας;  Ευτυχώς η εμπειρία με δίδαξε, όχι ότι είχα δηλαδή καμία εκτίμηση στους "μεσάζοντες" του Θεού ποτε, παντρεύτηκα με πολιτικό γαμο στη συνέχεια και στο γιο μου έδωσα το όνομά του στο δημαρχείο (ληξιαρχείο) γιατί με τη βάφτιση τα παιδιά δεν αποκτούν όνομα αλλά θρήσκευμα, το οποίο θέλω να τον αφήσω ελεύθερο να αποφασίσει στο μέλλον αν επιθυμεί να έχει... . Αλλά αυτή είναι μία άλλη κουβέντα, να μη βγαίνουμε εκτός θέματος.     

Μα είχατε παπα φίρμα, βάλε ότι ησασταν κ δυο νονές, έκανε το κομματι του..οτι πληρωνεις παίρνεις! Χαχαχαχ τι να πεις όλα για το χρήμα!


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , mamagi είπε:

Γεια σας κορίτσια,

παθούσα εδώ ως νονά! Βαφτίσαμε πριν 17 χρόνια σχεδόν δυό φίλες την κόρη της τρίτης κολλητής μας στον Αγ. Δημήτριο της Θεσσαλονίκης με παπά "φίρμα" για τα δεδομένα της πόλης και ο εν λόγω μας πήρε 300 ευρώ (με απόδειξη), μόλις είχαμε μπει στο ευρω επειδή ήμασταν δύο νονές. Εγκεφαλικό! Είχε γίνει θέμα σε τοπική εφημερίδα, τότε. Νεαρές και άπειρες, δε θέλαμε να χαλάσουμε και τη χαρά της κουμπάρας μας  και υποστήκαμε τη "ληστεία"   γιατι τέτοια τη θεωρώ. Πάει με το κεφάλι δηλαδή η αμοιβή της εκκλησίας;  Ευτυχώς η εμπειρία με δίδαξε, όχι ότι είχα δηλαδή καμία εκτίμηση στους "μεσάζοντες" του Θεού ποτε, παντρεύτηκα με πολιτικό γαμο στη συνέχεια και στο γιο μου έδωσα το όνομά του στο δημαρχείο (ληξιαρχείο) γιατί με τη βάφτιση τα παιδιά δεν αποκτούν όνομα αλλά θρήσκευμα, το οποίο θέλω να τον αφήσω ελεύθερο να αποφασίσει στο μέλλον αν επιθυμεί να έχει... . Αλλά αυτή είναι μία άλλη κουβέντα, να μη βγαίνουμε εκτός θέματος.     

Την καλύτερη δουλειά κανατε!!! Δυστυχώς ομως πολλοι ακομα και σήμερα δεν θεωρουν αποδεκτες τετοιες κινησεις (βλεπε πεθερικα μου!!!! Αχχαχαχαχαχαχα) (οπου βρω λεω τον πονο μου!!!! :-P

  • Χαχα 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Την καλύτερη δουλειά κανατε!!! Δυστυχώς ομως πολλοι ακομα και σήμερα δεν θεωρουν αποδεκτες τετοιες κινησεις (βλεπε πεθερικα μου!!!! Αχχαχαχαχαχαχα) (οπου βρω λεω τον πονο μου!!!! :-P

Τα πεθερικά και πολλές φορές και οι γονείς εννοείται ότι δεν αποδέχονται αυτά και πολλά άλλα από τις επιλογές μας. Ευτυχώς που δεν παντρευόμαστε εκείνους, αλλά τους συντρόφους μας!!! Εμένα η πεθερά μου πήγε την επομένη του πολιτικού μας γάμου το πρωί στην εκκλησία (φρόντισε να μου το πει) και μάλλον φρόντισε να μην πέσει το ανάθεμα και μας κάψει :confused::shock::P

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, mamagi είπε:

Τα πεθερικά και πολλές φορές και οι γονείς εννοείται ότι δεν αποδέχονται αυτά και πολλά άλλα από τις επιλογές μας. Ευτυχώς που δεν παντρευόμαστε εκείνους, αλλά τους συντρόφους μας!!!

Εμενα δυστυχώς ο σύζυγος δινει μεγαλη βαση στο να "μην στεναχωρει τους γονεις του"... Τεσπα, αυτη ειναι μια πονεμενη δικια μ ιστορία!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Θεα πάντως η πεθερα σου!!! Φροντισε να μην πατε στην κολαση!!! Αχχαχαχαχαχαχα Η δικια μου θα με στελνε με εισιτήριο χωρίς επιστροφή!!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αυτο που εμενα θα με απασχολουσε περισσοτερο ειναι η κουραση απο τοσα μυστηρια στην ιδια μερα και μαλιστα Αυγουστο που θα εχει και την σχετικη ζεστη. Κουραση για σενα ως νυφη , για τα 2 μωρακια αλλα και για τους καλεσμενους σας. Η γαμοβαπτιση με ενα παιδι και θελει τοσο χρονο , ποσο μαλλον με 2 μωρα. Με το καλο οπως και ναχει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω στο γάμο μου προ δεκαετίας είχα δώσει 230 ευρω αλλά στις βαπτίσεις δεν έδωσα τίποτα, δε μου ζητησαν,μονο απτουσ νονούς ότι ήθελαν.. 

Σε γάμο βαπτίσεις είμαι καλεσμένη οπότε είναι γενικώς σε όλα που θα πέσεις... 


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν δύο καλοκαίρια που βάφτισα τη μικρή, μας ζήτησαν 200€. Και σε άλλη εκκλησία που ρωτήσαμε ήταν το ίδιο. Μας είπαν έξοδα εκκλησίας νεοκόρου κτλ.

Δεν ασχολήθηκα παραπάνω, μόνο να γίνει η βάφτιση.

Στις άλλες βαφτίσεις, σε άλλο μέρος,  δεν μας είχαν προσδιορίσει, μόνο δώστε οτι θέλετε στην εκκλησία, στο νεοκόρο κτλ.


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 21/3/2019 at 8:33 ΜΜ, mama.ioanna είπε:

Καλησπέρα!!!

Είμαι πραγματικά αγανακτισμένη. Πήγαμε σήμερα να κλείσουμε εκκλησία, καθώς τον Αύγουστο θέλουμε να βαπτίσουμε τα διδυμάκια μας και μαζί να κάνουμε και τον θρησκευτικό γάμο μας. Ενημερωθήκαμε λοιπόν από τον παπά ότι τους έχει έρθει εγκύκλιος που απαγορεύει την τέλεση γάμου και βάπτισης την ίδια μέρα. Γιατί λέει ότι στο γάμο σε ευλογούν να κάνεις παιδιά και είναι ειρωνεία αμέσως μετά να γίνεται η βάπτιση των παιδιών σου. Δηλαδή αν γίνει την επόμενη μέρα δεν είναι μεγαλύτερη ειρωνεία, αφού ουσιαστικά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Και αυτό δημιουργεί ένα μεγάλο θέμα. Πως θα γίνει δηλαδή. Θα βγάλεις 2 προσκλητήρια? Ή θα κάνεις τη βάπτιση σε κλειστό οικογενειακό κύκλο. Δεν θα θέλουν συγγενείς να έρθουν. Ή θα έρθουν την μία μέρα για το ένα μυστήριο και την επόμενη για το άλλο? Επίσης η εκκλησία ζητάει και ένα αρκετά μεγάλο ποσό για την τέλεση του μυστηρίου. Και τώρα σου λέει κλείσε 2 φορές εκκλησία και πλήρωσε 2 φορές. Πραγματικά είναι όλα αυτά παράλογα.

Κορίτσι μου Καλημέρα.καταρχήν να χαίρεστε τα διδυμακια σας.ξέρω ότι δεν έχουν απαγορευτεί ρώτησα τον πάτερ κοντά στο σπίτι μου κ δεν ήξερε κατι τέτοιο το μόνο που με ενημέρωσε είναι ότι σε τέτοια περίπτωση κάνεις πρώτα το γάμο κ μετα την βάφτιση.Κ επίσης εμένα η ξαδέρφη μου παντρεύεται σε δυο μήνες γαμοβαφτιση. Κ δεν της είπαν κατι ανάλογο.βέβαια είναι καθαρά κ συν  εκάστοτε Εκκλησία.ελπίζω να σου πάνε όλα καλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...