Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!! Και εγώ σήμερα έκανα την β’επιπέδου!! Όλα φυσιολογικά ο μπόμπιρας!!! Μου έφυγε ένα άγχος!!! 23η εβδομάδα 497γραμάρια!! Αντε να προχωράμε!!! 
 

Εύχομαι όσες περάσαν δύσκολα, γρήγορα να ξαναχαμογελάσουν με θετικά νέα!!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τέλεια κ τα δικα σ ένα.φιλη....παναγια μ οκες να μας βοηθήσει η παναγια να ειναι γερα κ να τα φέρουμε στον κόσμο...

δηλ η δικια μ που στην 20κ2 βδομαδων ήταν 400γρ.ειναι χοντρή???? ετσι μ την είπε ο ντοκ 

εγω παντως χαμογελάσα μετα απο 11 χρόνια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..

Κάναμε κ εμείς την προηγούμενη Πέμπτη το β επιπέδου.. Όλα καλά...αν κ μας είχε γυρισμένο τον πωπω κ ταλαιπωρήθηκε λίγο Ο γιατρός να κάνει τις μετρήσεις...22 ακριβώς ήμουν κ 460γρ ο μπουμπουκος μου... 

@ZOIRITA20813 εγώ πραγματικά θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά...1ον γιατί η αναισθησία δεν με πιάνει καθόλου εύκολα οπότε το χειρουργείο δεν θα τ παλέψω κ 2ον γιατί συνήθως αν όλα παν καλά η αποκατάσταση είναι πιο εύκολη... κ εδώ που τα λέμε είναι κ το νορμάλ για το ίδιο μας το σώμα..  βέβαια δεν είμαι κατά της καισαρικης εαν υπάρχει λόγος αρκεί να γεννηθούν καλά τα μικρακια μας κ ας γίνει όπως θέλει...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

τέλεια κ τα δικα σ ένα.φιλη....παναγια μ οκες να μας βοηθήσει η παναγια να ειναι γερα κ να τα φέρουμε στον κόσμο...

δηλ η δικια μ που στην 20κ2 βδομαδων ήταν 400γρ.ειναι χοντρή???? ετσι μ την είπε ο ντοκ 

εγω παντως χαμογελάσα μετα απο 11 χρόνια...

Αφρατουλα η μπουμπου σου αγαπη!!! Νταρντανογυναικα την κοβω να γινεται!! Γτ 22w2d που εκανα εγω β επιπ, η δικια μου ηταν 464gr.. τι την ταιζεις??χαχααα...σε ρουφαει η ζουζουνα!!ξερει να ζει ηδη μεσα απτην κοιλια!!

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

τέλεια κ τα δικα σ ένα.φιλη....παναγια μ οκες να μας βοηθήσει η παναγια να ειναι γερα κ να τα φέρουμε στον κόσμο...

δηλ η δικια μ που στην 20κ2 βδομαδων ήταν 400γρ.ειναι χοντρή???? ετσι μ την είπε ο ντοκ 

εγω παντως χαμογελάσα μετα απο 11 χρόνια...

Εμένα 2 εβδομαδες αργότερα το μπουμπούκι μου ήταν 470 γραμμάρια.... 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, ZOIRITA20813 said:

θέλεις να μας πεις ή να μου στείλεις πμ με την εμπειρία σου απο καισαρική; ειναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο λένε; 

σε ευχαριστώ πολύ.

Κορίτσι μου, εσύ πόνεσες τόσο πολύ γιατί το μωρό δεν έσπρωχνε για να βγει και  έκανες και τεχνητούς πόνους. Ηταν αναμενόμενο να πονέσεις τόσο αφού δεν είχες βοήθεια ούτε απο το μωράκι σου, ούτε το σώμα σου ηταν έτοιμο για κάτι τέτοιο...  πόσο λυπάμαι για την εμπειρία σου.. 

Τραγικά γιατί; Είναι μια εγχείρηση όπως όλες.

Εγώ προσωπικά πήγαινα για φυσιολογικό τοκετό. Μετά από 14 ώρες που είχα συσπάσεις κ πόνο τοκετού αλλά υποφερτό θα έλεγα πόνο αποφάσισα να κάνω καισαρικη γιατί το μωρό δεν μπορούσε να περάσει το κεφαλάκι του από τα κόκαλα της λεκάνης μου κ δεν έκανα μεγάλη διαστολή. Μου έκαναν επισκληρίδειο κ πολύ γρήγορα γέννησα με καισαρικη. Οχι ολική αναισθησία. Είδα το μωρό μόλις μολις βγήκε, άκουσα το πρώτο του κλάμα, μιλούσα με τον γιατρό μου συνεχώς κατά την διάρκεια, μου το έδωσε κ το φίλησα μολις βγήκε κ όλα πήγαν καλά. Μετά με κόιμησαν για λίγο να μου κάνουν τα ράμματα κ ξύπνησα χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Προφανώς Κ μου έδιναν παυσίπονα γι αυτό κ δεν ένιωσα πόνο μετά. Γέννησα πρωί κ Την ίδια ημέρα το απόγευμα σηκώθηκα κ περπάτησα. Δεν είχα πόνους τις επομενες ημερες ούτε πρόβλημα με την τουαλέτα που είχαν κοπέλες που γέννησαν φυσιολογίκα. Στο τέλος ο γιατρός μου είπε, καλύτερα που έκανα καισαρικη γιατί το μωρό ήταν κοντά 4 κιλά κ θα με εσχιζαν αρκετά από κάτω για να βγει. Όποτε τέλος καλό όλα καλά!!

Την επόμενη ημέρα θυμάμαι είχα τις δυνάμεις μου μια χαρά κ περπατούσα κ περιποιόμουν το μικρό κ θήλασα κανονικά. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, ZOIRITA20813 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα και καλη εβδομάδα! 

την καναμε την β επιπεδου! ολα καλα μας ειπε ο γιατρός! εχουμε πολύ καλο μωράκι! δεν μπορεσε να βγάλει 3d λογω παραπάνω κιλών είπε, δεν θα φαινόταν καλά!! πφφφφ.... δεν πειράζει όμως αρκεί που το παιδάκι μου ειναι καλά ...θα τον δω μια και καλή. Να εχετε υποψιν σας οτι αν το μπεμπακι σας δεν ειναι στην σωστή θέση, ισως σας παρει λιγο χρονο περισσότερο για να κάνετε την εξέταση. Μια κοπέλα ήταν στο ιατρείο απο τις 8 το πρωί μέχρι τις 10:15 που πήγα εγώ. Μπήκε ξανά στις 11 (μόλις τελείωσα εγώ ) αλλά και πάλι δεν είχε γυρίσει η μπεμπα της. 

να ανοίξω ένα θέμα συζήτησης;  Εσείς πως θα γεννήσετε; με  φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική; 

εγώ κορίτσια τον τρέμω τον φυσιολογικό τοκετό, δλδ σε σημείο να ανεβάζω πολύ πίεση οταν σκεφτώ ότι θα γεννήσω φυσιολογικά. Το τι ακούω απο τις "καλές μαμάδες " που γέννησαν φυσιολογικά ,δεν λέγεται..... μα ειναι τόσο κακό να ξέρω απο πριν οτι θέλω να γεννήσω με καισαρική; τι να κάνω δλδ; να πάει η πίεση μου 20 και να μου πάρουν το παιδί έτσι κι αλλιώς με καισαρική δλδ; 

φιλιά πολλά 

Καλησπέρα πολύ γλυκιά μανούλα! Χαίρομαι πολύ για το μικρό σου!!! Και σιγά δε πειράζει θα το δεις μια και καλή!!! Τώρα όσον αφορά το θέμα που άνοιξές με έκανε να απαντήσω γτ βλέπω τα νέα όλων κ χαίρομαι πολύ που όλα τα μωρακια είναι καλά... Εγώ έχω 15 βήτα επίπεδου και ανυπομονώ.... Πάμε στο θέμα μας γιατί είναι τζιζ για μένα .... Θα γεννήσεις όπως γουστάρεις εσύ!!!!! Θες σε νερό? Σε νερό.. Θες στο σπίτι?στο σπίτι... Θες καισαρική? Καισαρική. Θες φυσιολογικό τοκετό? φυσιολογικό.... Εγώ προσωπικά σαν Μαρία θέλω φυσιλογικο αλλά και τι να λέει αυτό? Ότι θα κρίνω αυτή που δε το επιθυμεί? Έχω βαρεθεί να ακούω όλες τις σαικο κιλερ μαμαδες που κυκλοφορούν εκεί έξω να κάνουν μαθήματα για το ποιο είναι το καλύτερο... Το καλύτερο είναι αυτό που κάνει να  νιώθει καλά τη μαμά και είναι κάτι που δεν διαπραγματευομαι! Δε καταλαβαίνω καν γιατί να απολογήσε κ να λες θα ανεβάσω πίεση 20... Με γούστο σου κ καπέλο σου!!! Δηλ αυτή που γεννάει με φυσιολογικό η αυτή που θηλάζει 100 χρόνια είναι καλύτερη από μια μανα που δεν θηλάζει για τον οποιοδήποτε λόγω η που γεννάει καισαρική ? Δε τα μπορω αυτά και μην αφήνεις καμια από το κοντινό η από το μακρινό σου ακόμα περιβάλλον να σε επηρεάζει.... Θα ακούς μόνο τν γιατρό σου σε τέτοια! Γενικά όλοι οι άνθρωποι έχουμε την τάση να κρίνουμε... Είτε για τα κιλά είτε για το ντύσιμο είτε για τα λεφτά είτε για το μεγάλωμα τν παιδιων... Ένα πράγμα έχω καταλάβει ως τα 29 μου χρόνια.... Όσοι κρίνουν το κάνουν γιατί δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν οι καημένοι στη ζωή τους! Εμπαινε και γοητεύε κ μη δίνεις λογαριασμό σε κανέναν μόνο στον άνδρα σου κ στον γιατρό σου ! Σου στέλνω αγάπη!

 

Υ. Γ η μαμά μου γέννησε 3 παιδιά με καισαρική και δε θηλάσε κ κανένα όχι επειδή έτσι γούσταρε δεν μπορούσε η γυναίκα αλλά κ να μην ήθελε πάλι δε θα τν έκρινα ... Και ειναι η καλύτερη μαμά που ξέρω και ένας υπέροχος άνθρωπος! 

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chrysa_ said:

Τραγικά γιατί; Είναι μια εγχείρηση όπως όλες.

Εγώ προσωπικά πήγαινα για φυσιολογικό τοκετό. Μετά από 14 ώρες που είχα συσπάσεις κ πόνο τοκετού αλλά υποφερτό θα έλεγα πόνο αποφάσισα να κάνω καισαρικη γιατί το μωρό δεν μπορούσε να περάσει το κεφαλάκι του από τα κόκαλα της λεκάνης μου κ δεν έκανα μεγάλη διαστολή. Μου έκαναν επισκληρίδειο κ πολύ γρήγορα γέννησα με καισαρικη. Οχι ολική αναισθησία. Είδα το μωρό μόλις μολις βγήκε, άκουσα το πρώτο του κλάμα, μιλούσα με τον γιατρό μου συνεχώς κατά την διάρκεια, μου το έδωσε κ το φίλησα μολις βγήκε κ όλα πήγαν καλά. Μετά με κόιμησαν για λίγο να μου κάνουν τα ράμματα κ ξύπνησα χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Προφανώς Κ μου έδιναν παυσίπονα γι αυτό κ δεν ένιωσα πόνο μετά. Γέννησα πρωί κ Την ίδια ημέρα το απόγευμα σηκώθηκα κ περπάτησα. Δεν είχα πόνους τις επομενες ημερες ούτε πρόβλημα με την τουαλέτα που είχαν κοπέλες που γέννησαν φυσιολογίκα. Στο τέλος ο γιατρός μου είπε, καλύτερα που έκανα καισαρικη γιατί το μωρό ήταν κοντά 4 κιλά κ θα με εσχιζαν αρκετά από κάτω για να βγει. Όποτε τέλος καλό όλα καλά!!

Την επόμενη ημέρα θυμάμαι είχα τις δυνάμεις μου μια χαρά κ περπατούσα κ περιποιόμουν το μικρό κ θήλασα κανονικά. 

Νομίζω για την κάθε μία που έχει εμπειρία με γέννα, βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Εγώ που ζω εξωτερικό και σου αφήνουν το μωρό στο δωμάτιο συνεχώς και δεν επιτρέπουν σε άλλο άτομο να μείνει μαζί σου, ευχαριστώ το Θεό που γέννησα φυσιολογικά. Ο μικρός δεν έβγαινε με τίποτα. Μόλις έπαιρνα ανάσα να σπρώξω πάλι εκείνος ανέβαινε. Στο τέλος με έκοψαν. Δεν είχα κανένα θέμα να πάω τουαλέτα και ένιωθα πολύ καλά. Να σκεφτείς  με ανέβασαν στο δωμάτιο 8 το βράδυ μετά από 17 ώρες τοκετό και 2 ώρες skin to skin που κάνουν εδώ, τους έδιωξαν όλους και έμεινα μόνη υπερκουρασμένη, νηστική με ένα νεογέννητο και να μην ξέρω τί να κάνω. Τα σκέφτομαι τώρα και γελάω.  Ευτυχώς που δεν ήμουν και χειρουργημένη. Για τα ράμματα έκαναν νομίζω πολύ καλή δουλειά. Εδώ βέβαια προσφέρουν και μαθήματα αποκατάστασης πυέλου σε κινησιοθεραπευτή και δεν έχω κανένα θέμα με ακράτεια που έχω ακούσει από άλλες γυναίκες. 

Εύχομαι όλες μας να γεννήσουμε με το καλό τα μωράκια μας και να πάνε όλα καλά για μαμά και μωρό! Θα σας στείλω αύριο νέα μου που θα κάνω τη β επιπέδου :) 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα...να σας ρωτήσω, είναι συνηθισμένα τα όνειρα?βλέπω συνέχεια ονειρα με γέννες, μωρά κτλ και τα νιώθω πολύ ζωντανά, ότι μου συμβαίνουν...

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα...να σας ρωτήσω, είναι συνηθισμένα τα όνειρα?βλέπω συνέχεια ονειρα με γέννες, μωρά κτλ και τα νιώθω πολύ ζωντανά, ότι μου συμβαίνουν...

Και εγώ βλέπω συνέχεια κ μια φίλη μου έγκυος που μιλούσαμε χθες....εγώ βλέπω όλο πως θα είναι το μωρό. Εγώ σε όνειρα δε πιστεύω ούτως ή άλλως αλλα νομίζω το να τα βλέπεις τέτοια όνειρα είναι πάρα πολύ φυσιολογικό γτ ανυπομονείς κ το έχεις συνέχεια κ στο υποσυνείδητο και στο συνειδητό σου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Μαρία_Λ said:

Νομίζω για την κάθε μία που έχει εμπειρία με γέννα, βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Εγώ που ζω εξωτερικό και σου αφήνουν το μωρό στο δωμάτιο συνεχώς και δεν επιτρέπουν σε άλλο άτομο να μείνει μαζί σου, ευχαριστώ το Θεό που γέννησα φυσιολογικά. Ο μικρός δεν έβγαινε με τίποτα. Μόλις έπαιρνα ανάσα να σπρώξω πάλι εκείνος ανέβαινε. Στο τέλος με έκοψαν. Δεν είχα κανένα θέμα να πάω τουαλέτα και ένιωθα πολύ καλά. Να σκεφτείς  με ανέβασαν στο δωμάτιο 8 το βράδυ μετά από 17 ώρες τοκετό και 2 ώρες skin to skin που κάνουν εδώ, τους έδιωξαν όλους και έμεινα μόνη υπερκουρασμένη, νηστική με ένα νεογέννητο και να μην ξέρω τί να κάνω. Τα σκέφτομαι τώρα και γελάω.  Ευτυχώς που δεν ήμουν και χειρουργημένη. Για τα ράμματα έκαναν νομίζω πολύ καλή δουλειά. Εδώ βέβαια προσφέρουν και μαθήματα αποκατάστασης πυέλου σε κινησιοθεραπευτή και δεν έχω κανένα θέμα με ακράτεια που έχω ακούσει από άλλες γυναίκες. 

Εύχομαι όλες μας να γεννήσουμε με το καλό τα μωράκια μας και να πάνε όλα καλά για μαμά και μωρό! Θα σας στείλω αύριο νέα μου που θα κάνω τη β επιπέδου :) 

Πραγματικά κ εγώ το Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον οργανισμό κάθε γυναίκας κ όπως ειπα κ την άλλη φορά, ο γιατρός παίζει σημαντικό ρόλο στην γεννά. Η διπλανη μου που πλέον είναι κ φίλη μου, είχε γεννήσει φυσιολογικά 5 ώρες μετά από εμένα κ πιο δύσκολα σηκώθηκε κ περπάτησε από εμένα που ήμουν από καισαρικη. Η αδερφή μου πάλι με καισαρικη σηκώθηκε αμέσως όπως εγώ.
 Γιατί σε είχαν νηστική; Τρελό μου ακούγεται κ δύσκολο φυσικά μετά από τόσες ώρες με άδειο στομάχι!! Μου είχαν δώσει τσάι κ σουπίτσα πρώτη ημέρα κ μετά κανονικά φαγητό. 
Αυτη τη φορά θα γεννήσω εξωτερικό. Άκουσα ότι τα μωρά τα κρατάνε δίπλα τους οι μανούλες αλλά αν θες ζητάς να το πάρουν μέσα. Επισης κατά την διάρκεια της ημέρας μπορεί ο πατέρας να είναι μέσα στο δωμάτιο όποτε σε βοηθάει κ κοιμάσαι λίγο όσο έχει εκείνος την έννοια του μωρού.  Αυτά βέβαια θα τα συζητήσω με τον γιατρό κ την μαία στις 24 του μήνα που έχω ραντεβού για να έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα του τι με περιμένει :D

Μια ερώτηση: τι είναι το skin to skin?

Just now, Ξένη said:

Κορίτσια Καλημέρα...να σας ρωτήσω, είναι συνηθισμένα τα όνειρα?βλέπω συνέχεια ονειρα με γέννες, μωρά κτλ και τα νιώθω πολύ ζωντανά, ότι μου συμβαίνουν...

 

Just now, Ξένη said:

Κορίτσια Καλημέρα...να σας ρωτήσω, είναι συνηθισμένα τα όνειρα?βλέπω συνέχεια ονειρα με γέννες, μωρά κτλ και τα νιώθω πολύ ζωντανά, ότι μου συμβαίνουν...

Καλημέρα!!! Το βρίσκω πολύ φυσιολογικό. Έχεις την γλυκιά αυτή αναμονή κ το υποσυνείδητο σου δίνει εικόνες. Στον γιο μου είχα κ εγώ όνειρα πολλά. Αυτή τη φορά, κ μου κάνει εντύπωση, δεν έχω δει κανένα απολύτως όνειρο. Ίσως επειδή κοιμάμαι βαριά. :D Είναι όμορφο ομως να ονειρεύεσαι το μωράκι σου...:wub:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα...να σας ρωτήσω, είναι συνηθισμένα τα όνειρα?βλέπω συνέχεια ονειρα με γέννες, μωρά κτλ και τα νιώθω πολύ ζωντανά, ότι μου συμβαίνουν...

καλημέρα κορίτσια μου! 

σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Λίγο οι ορμόνες, λίγο τα λόγια , λίγο το οτι φοβαμαι το φυσιολογικό, με εριξαν λιγο. Θα παρω τα πάνω μου , ο αντρας μου δεν εχει θέμα πως θα γεννήσω αρκει εγω (πρωτίστως οπως μου τονίζει )και το παιδί να ειμαστε καλά. 

@Ξένη εγώ βλέπω όνειρα αλλά οχι με το μωρό, ειναι όμως περίεργα και αλλοπρόσαλλα. Μπερδεύονται άτομα και καταστάσεις άσχετες μεταξύ τους. Ευτυχώς δεν ειναι εφιάλτες. 

1 ώρα πρίν, Mariaia είπε:

Καλησπέρα πολύ γλυκιά μανούλα! Χαίρομαι πολύ για το μικρό σου!!! Και σιγά δε πειράζει θα το δεις μια και καλή!!! Τώρα όσον αφορά το θέμα που άνοιξές με έκανε να απαντήσω γτ βλέπω τα νέα όλων κ χαίρομαι πολύ που όλα τα μωρακια είναι καλά... Εγώ έχω 15 βήτα επίπεδου και ανυπομονώ.... Πάμε στο θέμα μας γιατί είναι τζιζ για μένα .... Θα γεννήσεις όπως γουστάρεις εσύ!!!!! Θες σε νερό? Σε νερό.. Θες στο σπίτι?στο σπίτι... Θες καισαρική? Καισαρική. Θες φυσιολογικό τοκετό? φυσιολογικό.... Εγώ προσωπικά σαν Μαρία θέλω φυσιλογικο αλλά και τι να λέει αυτό? Ότι θα κρίνω αυτή που δε το επιθυμεί? Έχω βαρεθεί να ακούω όλες τις σαικο κιλερ μαμαδες που κυκλοφορούν εκεί έξω να κάνουν μαθήματα για το ποιο είναι το καλύτερο... Το καλύτερο είναι αυτό που κάνει να  νιώθει καλά τη μαμά και είναι κάτι που δεν διαπραγματευομαι! Δε καταλαβαίνω καν γιατί να απολογήσε κ να λες θα ανεβάσω πίεση 20... Με γούστο σου κ καπέλο σου!!! Δηλ αυτή που γεννάει με φυσιολογικό η αυτή που θηλάζει 100 χρόνια είναι καλύτερη από μια μανα που δεν θηλάζει για τον οποιοδήποτε λόγω η που γεννάει καισαρική ? Δε τα μπορω αυτά και μην αφήνεις καμια από το κοντινό η από το μακρινό σου ακόμα περιβάλλον να σε επηρεάζει.... Θα ακούς μόνο τν γιατρό σου σε τέτοια! Γενικά όλοι οι άνθρωποι έχουμε την τάση να κρίνουμε... Είτε για τα κιλά είτε για το ντύσιμο είτε για τα λεφτά είτε για το μεγάλωμα τν παιδιων... Ένα πράγμα έχω καταλάβει ως τα 29 μου χρόνια.... Όσοι κρίνουν το κάνουν γιατί δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν οι καημένοι στη ζωή τους! Εμπαινε και γοητεύε κ μη δίνεις λογαριασμό σε κανέναν μόνο στον άνδρα σου κ στον γιατρό σου ! Σου στέλνω αγάπη!

 

Υ. Γ η μαμά μου γέννησε 3 παιδιά με καισαρική και δε θηλάσε κ κανένα όχι επειδή έτσι γούσταρε δεν μπορούσε η γυναίκα αλλά κ να μην ήθελε πάλι δε θα τν έκρινα ... Και ειναι η καλύτερη μαμά που ξέρω και ένας υπέροχος άνθρωπος! 

σε ευχαριστώ πολύ! ειλικρινά :) 

6 ώρες πρίν, Chrysa_ είπε:

Τραγικά γιατί; Είναι μια εγχείρηση όπως όλες.

Εγώ προσωπικά πήγαινα για φυσιολογικό τοκετό. Μετά από 14 ώρες που είχα συσπάσεις κ πόνο τοκετού αλλά υποφερτό θα έλεγα πόνο αποφάσισα να κάνω καισαρικη γιατί το μωρό δεν μπορούσε να περάσει το κεφαλάκι του από τα κόκαλα της λεκάνης μου κ δεν έκανα μεγάλη διαστολή. Μου έκαναν επισκληρίδειο κ πολύ γρήγορα γέννησα με καισαρικη. Οχι ολική αναισθησία. Είδα το μωρό μόλις μολις βγήκε, άκουσα το πρώτο του κλάμα, μιλούσα με τον γιατρό μου συνεχώς κατά την διάρκεια, μου το έδωσε κ το φίλησα μολις βγήκε κ όλα πήγαν καλά. Μετά με κόιμησαν για λίγο να μου κάνουν τα ράμματα κ ξύπνησα χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Προφανώς Κ μου έδιναν παυσίπονα γι αυτό κ δεν ένιωσα πόνο μετά. Γέννησα πρωί κ Την ίδια ημέρα το απόγευμα σηκώθηκα κ περπάτησα. Δεν είχα πόνους τις επομενες ημερες ούτε πρόβλημα με την τουαλέτα που είχαν κοπέλες που γέννησαν φυσιολογίκα. Στο τέλος ο γιατρός μου είπε, καλύτερα που έκανα καισαρικη γιατί το μωρό ήταν κοντά 4 κιλά κ θα με εσχιζαν αρκετά από κάτω για να βγει. Όποτε τέλος καλό όλα καλά!!

Την επόμενη ημέρα θυμάμαι είχα τις δυνάμεις μου μια χαρά κ περπατούσα κ περιποιόμουν το μικρό κ θήλασα κανονικά. 

σε υπερευχαριστώ ! 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

καλημέρα κορίτσια μου! 

σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Λίγο οι ορμόνες, λίγο τα λόγια , λίγο το οτι φοβαμαι το φυσιολογικό, με εριξαν λιγο. Θα παρω τα πάνω μου , ο αντρας μου δεν εχει θέμα πως θα γεννήσω αρκει εγω (πρωτίστως οπως μου τονίζει )και το παιδί να ειμαστε καλά. 

@Ξένη εγώ βλέπω όνειρα αλλά οχι με το μωρό, ειναι όμως περίεργα και αλλοπρόσαλλα. Μπερδεύονται άτομα και καταστάσεις άσχετες μεταξύ τους. Ευτυχώς δεν ειναι εφιάλτες. 

σε ευχαριστώ πολύ! ειλικρινά :)

σε υπερευχαριστώ ! 

Και εγώ βλέπω διάφορα κουλά και άτομα που έχω να τα δω πολλά χρόνια και μετά βλέπω και μωρά και ότι σπάνε τα νερά  κτλ...αν και δεν θα ζήσω ποτέ αυτό το σπάνε τα νερά πάμε νοσοκομείο μάλλον γι αυτό τα βλέπω...

Εννοείται πως θα γεννήσεις όπως εσύ νιώθεις καλά,  το ίδιο θα είναι, θα γίνεις μανούλα με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο...Μην σε αγχώνει αυτό, προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι,  όταν θα φτάσει ο καιρός θα δεις και θα κρίνεις μαζί με τον γιατρό σου...

Τώρα το μόνο που πρέπει να σκεφτόμαστε είναι τι πρέπει να ετοιμάσουμε για να έρθουν τα μωρά μας,  τι να αγοράσουμε κτλ...τα λέω για να τα ακούω....με το που κάνω διάφορες σκέψεις λέω αλλαγή...ας ψάξουμε για διακοπές το καλοκαίρι...Χαχαχαχ...Έχω μάθει απ έξω όλα τα νησιά και τα ξενοδοχεια, ψάχνω το κατάλληλο για το παιδί μας γιατί εννοείται πρώτο του καλοκαίρι θα το πάρουμε μαζί μας να το χαρούμε...παντού αυτοκολλητοι θα γίνουμε!!!


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα...να σας ρωτήσω, είναι συνηθισμένα τα όνειρα?βλέπω συνέχεια ονειρα με γέννες, μωρά κτλ και τα νιώθω πολύ ζωντανά, ότι μου συμβαίνουν...

Πιο συνηθισμενα δεν γινεται.Μην δινεις σημασια,στο γιο μου εβλεπα οτι γεννουσα προωρα,οτι το εχανα,οτι ειχα αιμοραγια...Οτι θες,τιποτα δεν εγινε.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chrysa_ said:

Πραγματικά κ εγώ το Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον οργανισμό κάθε γυναίκας κ όπως ειπα κ την άλλη φορά, ο γιατρός παίζει σημαντικό ρόλο στην γεννά. Η διπλανη μου που πλέον είναι κ φίλη μου, είχε γεννήσει φυσιολογικά 5 ώρες μετά από εμένα κ πιο δύσκολα σηκώθηκε κ περπάτησε από εμένα που ήμουν από καισαρικη. Η αδερφή μου πάλι με καισαρικη σηκώθηκε αμέσως όπως εγώ.
 Γιατί σε είχαν νηστική; Τρελό μου ακούγεται κ δύσκολο φυσικά μετά από τόσες ώρες με άδειο στομάχι!! Μου είχαν δώσει τσάι κ σουπίτσα πρώτη ημέρα κ μετά κανονικά φαγητό. 
Αυτη τη φορά θα γεννήσω εξωτερικό. Άκουσα ότι τα μωρά τα κρατάνε δίπλα τους οι μανούλες αλλά αν θες ζητάς να το πάρουν μέσα. Επισης κατά την διάρκεια της ημέρας μπορεί ο πατέρας να είναι μέσα στο δωμάτιο όποτε σε βοηθάει κ κοιμάσαι λίγο όσο έχει εκείνος την έννοια του μωρού.  Αυτά βέβαια θα τα συζητήσω με τον γιατρό κ την μαία στις 24 του μήνα που έχω ραντεβού για να έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα του τι με περιμένει :D

Μια ερώτηση: τι είναι το skin to skin?

Καλημέρα!!! Το βρίσκω πολύ φυσιολογικό. Έχεις την γλυκιά αυτή αναμονή κ το υποσυνείδητο σου δίνει εικόνες. Στον γιο μου είχα κ εγώ όνειρα πολλά. Αυτή τη φορά, κ μου κάνει εντύπωση, δεν έχω δει κανένα απολύτως όνειρο. Ίσως επειδή κοιμάμαι βαριά. :D Είναι όμορφο ομως να ονειρεύεσαι το μωράκι σου...:wub:

@Chrysa_ αλλιώς τα συστήματα εδώ. Τί να κάνουμε... Εμάς δεν τα παίρνουν τα μωρά. Δεν υπάρχει καμία άλλη δυνατότητα. Αλλά έμαθα αφού την πάτησα και έχω ιδιωτική ασφάλεια και θα πάω σε σουίτα και θα πάρω και τη μαμά μου μαζί :)

Το skin to skin (peau à peau όπως το λένε εδώ) κρατάει 2 ώρες και βασικά μένουν στο δωμάτιο οι γονείς με το νεογέννητο, μαμά και μωρό έχουν δερματική επαφή, βασικά γυμνοί σκεπασμένοι. Αν η μαμά έχει κάνει καισαρική τότε έχει ο μπαμπάς το μωρό. Έρευνες έχουν δείξει θεαματικά πλεονεκτήματα αυτής της μεθόδου όχι μόνο στη σχέση μητέρας-μωρού αλλά και σε σχέση με τα ένστικτα της μητέρας και την εγκεφαλική ανάπτυξη του μωρού. Επίσης βελτίωση καρδιακής και αναπνευστικής λειτουργίας, γρήγορη ρύθμιση θερμοκρασίας του μωρού, ρύθμιση επιπέδων γλυκόζης, έναρξη θηλασμού, μεταφορά σηματνικών βακτηρίων από τη μητέρα στο μωρό, μείωση κλάματος και διάφορα άλλα.

  • Μου αρέσει 4

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...