Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Μάλλον τα μωράκι μαϊου μας βγήκαν απαιτητικα χαχαχα... Όλες τα ίδια τι να πεις. .σε άλλες μανουλες δεν είχαν νομίζω τέτοια θέματα με ύπνο και αγκαλιές..  είναι αγαπησιαρικα τα μωράκια μας

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Μάλλον τα μωράκι μαϊου μας βγήκαν απαιτητικα χαχαχα... Όλες τα ίδια τι να πεις. .σε άλλες μανουλες δεν είχαν νομίζω τέτοια θέματα με ύπνο και αγκαλιές..  είναι αγαπησιαρικα τα μωράκια μας

Ναι τα ατιμουτσικα!!Καλημεραα...ξυπνησαμε!!!χαχαχα!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

ειμαι απελπισμενη σημερα...δεν αντεχω αλλη γκρινια κ να μη μπορω να κανω τπτ...ποναει η μεση μου,τα παντα...δυσκολευεται να κανει κακα του μ αυτους τους κολικους!!!ελεος!!!δεν παλευεται αλλο!!δλδ μεχρι και τον 3ομηνα θα εχει;!

ΓΙΑ ΚΟΛΙΚΟΥΣ

Λοιπον κοριτσια επειδή Εμείς έχουμε κολικούς από την 4η 5η μέρα θα σας δώσω κάποια tips που βοηθάνε πάρα πολύ Δοκιμάστε τα και πείτε μου εντυπώσεις.

Όταν βλέπετε ότι Αρχίζουν και γκρινιάζουν και ανεβοκατεβάζουν τα ποδαράκια τους τυλίξτε τους σφιχτά με σεντονάκι η κουβερτούλα φάσκι ώστε τα δηλαδή ώστε να είναι ζεστά και καλυμμένα τα ποδαράκια τους.

 μετά κρατήστε το αγκαλίτσα σφιχτά η καθεμία θα βρει τον τρόπο της εγώ πιέζω τα ποδαράκια τους πάνω στην κοιλιά μου ρυθμικά ενώ είμαι όρθια. Μετά από λίγο ήρεμου Ν  μόλις περάσει η κρίση του πόνου. Τις φορές που είναι πολύ έντονος πόνος δίνω πιπίλα εμένα πήρε πιπίλα κατευθείαν έδωσα πρώτα μία τηςnuk και τώρα του δίνω μία της μαμ η οποία είναι ακριβώς ότι πρέπει για νεογέννητο. Επίσης βάζο λευκό ήχο στο YouTube πολύ δυνατά στο αυτί του που είναι για μωράκι με κολικούς και σε δευτερόλεπτα σταματάει

Όταν το μωρό παίρνει το πιπιλα α για λίγο και μετά τη φτυνει σημαίνει ότι μπορεί να θέλει να κοιμηθεί να ξέρετε. 

Χτες ξεκίνησα και εγώ σταγόνες infacolic να δούμε αν θα βοηθήσει αν θα κάνει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες εμείς κλείσαμε μήνα 18 και φέραμε και παιδίατρο 4800  παρακαλώ πήραμε 1700 γρ από την γέννηση όλα καλά υγιέστατος λίγο με τους κολικούς αλλά του δίνουμε σταγόνες αν και ακόμα Μ είναι δυσκοιλιος επίσης εμεις πιπίλα την χρησιμοποιούμε αν και στον ύπνο την πετάει  μόνος του κατά τα άλλα όλα καλά το βράδυ κοιμόμαστε το 4 βρακί μας λέμε και αγου και γυρνάμε πλευρό αυτά κορίτσια Μ εσείς πως είσταιι σας εύχομαι όλες τα καλύτερα :"

On 18/6/2020 at 9:51 ΜΜ, Unborn91 είπε:

Καλημερα δεν εχω προλαβει να γραψω, προσπαθησα να τα διαβασω ολα τα σχολια. Γεννησα πριν σχεδον 4 εβδομαδες φυσιολογικα σε 5,5 ωρες!πρωτοτοκη. 40+5 εβδομαδων. Μπηκα μεσανυχτα για προετοιμασια και προκληση ομως ηταν ετοιμος ο τραχηλος κ ξεκινησαμε κατευθειαν προκληση! (Ενω πριν 6 ωρες στο nst δεν ειχε εξαλειφθει εντελως) 

Εκανα εξωθησεις 1ωρα+ γιατι ηταν περυτυλιγμενο το μωρο σε χερι κ κεφαλι κ δεν κατεβαινε παρα μονο χιλιοστο την φορα ενω εκανα πολυ καλες κ σωστες εξωθησεις. Πολυ εξαντληση το μωρο να ριχνει παλμους κ εγω να εχω κουραστει απο τις ανασες.  Οι εξωθησεις σε καποιες κοπελες μπορεο να διαρκεσουν κ 5 λεπτα. Γ αυτο καθυστερησα εγω αλλιως θα γεννουσα πολυ νωριτερα! σκιστηκα πολυ με εκοψαν κιολας κ τα ραμματα μεσα κ εξω ειναι μεχρι τον κωλοπολυς μεγαλος πονος... εβαζα σπαθολαδο, χαμομηλι, βοηθανε να μην ειναι στεγνη η περιοχη κ σφιγγει αλλα δεν γλυτωνεις τον πονο που ειναι αφορητος ουτε γινεται κ κανα θαυμα. Τωρα στις 2 εβδ πεφτουν ραμματα κ ειναι πολυ καλυτερα. Με τρωει πολυ βεβαια. Ο χρονος ειναι ο γιατρος μονο οσον αφορα αυτο. 

Θηλαζω αποκλειστικα με πολυ πονο ΠΑΡΑ πολυ καθως ειχα υπερεαισθησια απο πριν.

 

Το μωρο πολλους κολικους

 

 

Ποιες σταγονες δωσατε? Δεν ξερω αν εχεις ξαναγραψει αλλα δεν προλαβα να διαβασω τα παντα. Εχω εξαντληθει απο τους κολικους κ μονο με μητρικο θηλασμο...

Εμενα ηταν οι κολικοι απο την 4η μερα κ φαντασου με τα ραμματα πως ημουν. Κ με αποκλειστικο θηλασμο... αχ θεε μου...

Ωχ όχι βρακί :grin: το 4ωρακι μας ήθελα να πωω:grin::grin::grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi_94 είπε:

Καλημερα μανουλες εμείς κλείσαμε μήνα 18 και φέραμε και παιδίατρο 4800  παρακαλώ πήραμε 1700 γρ από την γέννηση όλα καλά υγιέστατος λίγο με τους κολικούς αλλά του δίνουμε σταγόνες αν και ακόμα Μ είναι δυσκοιλιος επίσης εμεις πιπίλα την χρησιμοποιούμε αν και στον ύπνο την πετάει  μόνος του κατά τα άλλα όλα καλά το βράδυ κοιμόμαστε το 4 βρακί μας λέμε και αγου και γυρνάμε πλευρό αυτά κορίτσια Μ εσείς πως είσταιι σας εύχομαι όλες τα καλύτερα :"

Ωχ όχι βρακί :grin: το 4ωρακι μας ήθελα να πωω:grin::grin::grin:

Καλημερα. Ειστε σουπερ .Κι εμεις καλα ειμαστε. Κι ο δικος μου σαν κεφτεδακι εγινε.Ολι μερα τιλαζομε

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας! Ξερει καμια να μου πει τι διαδικασια ακολοθουμε για το σαραντισμα?  Ειναι κατι που πρεπει νς κανονισω νωριτερα να μιλησω με την εκκλησια? Η εκεινη την ημερα παω?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Unborn91 είπε:

Κοριτσια γεια σας! Ξερει καμια να μου πει τι διαδικασια ακολοθουμε για το σαραντισμα?  Ειναι κατι που πρεπει νς κανονισω νωριτερα να μιλησω με την εκκλησια? Η εκεινη την ημερα 

πρεπει να κανονισεις με τον ιερεα την ωρα γιατι δεν ξερεις αν θα ειναι στην εκκλησια την μερα π σαραντιζεις...τπτ αλλο...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα!!Απ την απελπισια περασα στην ευτυχια...ετσι ξαφνικα ως δια μαγειας του περασαν οι κολικοι!!!!!!!!Δεν γκρινιαζει χωρις λογο πια ,τρωει κ κοιμαται κ οταν δεν κοιμαται απλα παιζουμε χωρις γκρινια!!Με βοηθησε κ ο ηχος απ το πιστολακι στο youtube ...επισης το βραδυ σηκωνεται μια φορα μονο!!!Αα να σας πω οτι επινα εναν καφε τη μερα κ τον εκοψα,μπορει να βοηθησε κ αυτο!!!

  • Μου αρέσει 4

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

πρεπει να κανονισεις με τον ιερεα την ωρα γιατι δεν ξερεις αν θα ειναι στην εκκλησια την μερα π σαραντιζεις...τπτ αλλο...

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Γνωριζεις αν παιζει ρολο αν θα πρεπει να παω πρωι η απογευματακι η δεν παιζει ρολο?

 

Ποσο ημερων ειναι το μικρουλι σου κ του περασαν οι κολικοι? Εγω ειμαι 3η μερα με ινφακολικ κ αναμενω. Επισης ειναι 3η μερα που δεν εκανε κακακια του. Ενω καθε μερα εκανε.. την πεμπτη ξεχεστηκε λερωσε το κορμακι του, ξημερωματα σαββατου εκανε λιγα επειδη πιεζα την κοιλιτσα κ απο τοτε τιποτα... λες ναναι λογω ινφακολικ? 

πρίν από 5 λεπτά , dinaki23 είπε:

Κοριτσακια καλημερα!!Απ την απελπισια περασα στην ευτυχια...ετσι ξαφνικα ως δια μαγειας του περασαν οι κολικοι!!!!!!!!Δεν γκρινιαζει χωρις λογο πια ,τρωει κ κοιμαται κ οταν δεν κοιμαται απλα παιζουμε χωρις γκρινια!!Με βοηθησε κ ο ηχος απ το πιστολακι στο youtube ...επισης το βραδυ σηκωνεται μια φορα μονο!!!Αα να σας πω οτι επινα εναν καφε τη μερα κ τον εκοψα,μπορει να βοηθησε κ αυτο!!!

Αλλη μια ερωτηση...!! Εσυ λογω κολικων ειχες κοψει γαλακτοκομικα η οχι??  Εγω στην αρχη τα εκοψα αλλα πλεον δεν αντεχω ειτε τρωω ειτε οχι το.ιδιο ειναι το.μωρο. μην φανταστεις πολλα.. λιγο τυρι κ αμα τρωω κανα παγωτακι η γλυκακι που εχει γαλα μεσα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Unborn91 είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Γνωριζεις αν παιζει ρολο αν θα πρεπει να παω πρωι η απογευματακι η δεν παιζει ρολο?

 

Ποσο ημερων ειναι το μικρουλι σου κ του περασαν οι κολικοι? Εγω ειμαι 3η μερα με ινφακολικ κ αναμενω. Επισης ειναι 3η μερα που δεν εκανε κακακια του. Ενω καθε μερα εκανε.. την πεμπτη ξεχεστηκε λερωσε το κορμακι του, ξημερωματα σαββατου εκανε λιγα επειδη πιεζα την κοιλιτσα κ απο τοτε τιποτα... λες ναναι λογω ινφακολικ? 

Αλλη μια ερωτηση...!! Εσυ λογω κολικων ειχες κοψει γαλακτοκομικα η οχι??  Εγω στην αρχη τα εκοψα αλλα πλεον δεν αντεχω ειτε τρωω ειτε οχι το.ιδιο ειναι το.μωρο. μην φανταστεις πολλα.. λιγο τυρι κ αμα τρωω κανα παγωτακι η γλυκακι που εχει γαλα μεσα

Ειναι 45 ημερων και ειχε κολικους απ την 10η μερα!!!!!Ινφακολικ του δινω εδω και 13 μερες ...ειδα διαφορα,και εμενα ηταν δυσκοιλιος καποιες μερες αλλα δεν ξερω γιατι!!Οχι δεν εκοψα τιποτα!!Τρωω τα παντα ,αποφευγω σοκολατα κ καφε...

Just now, dinaki23 είπε:

Ειναι 45 ημερων και ειχε κολικους απ την 10η μερα!!!!!Ινφακολικ του δινω εδω και 13 μερες ...ειδα διαφορα,και εμενα ηταν δυσκοιλιος καποιες μερες αλλα δεν ξερω γιατι!!Οχι δεν εκοψα τιποτα!!Τρωω τα παντα ,αποφευγω σοκολατα κ καφε...

Δεν παιζει ρολο ποτε θα πας!!:)


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, dinaki23 είπε:

Ειναι 45 ημερων και ειχε κολικους απ την 10η μερα!!!!!Ινφακολικ του δινω εδω και 13 μερες ...ειδα διαφορα,και εμενα ηταν δυσκοιλιος καποιες μερες αλλα δεν ξερω γιατι!!Οχι δεν εκοψα τιποτα!!Τρωω τα παντα ,αποφευγω σοκολατα κ καφε...

Δεν παιζει ρολο ποτε θα πας!!:)

Σε ευχαριστω παρα πολυ γλυκουλιτσα μου! Εμενα τωρα κλεινει μηνα οποτε εχω ελπιδες! Γραψε στο youtube "colicky baby sleeps to this magic sound" k βαλε να παιζει διπλα.του δυνατα. Εμενα " σβηνει" το μωρο δοκιμασε τοοο

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αγωνιστικους χαιρετισμους... ευχομαι τα μωρακια σας να ναι γερα και δυνατα!! Σημερα ειχαμε παιδιατρο και επρεπε εκτος απο το πρωτο εμβολιο...να μας παρει και αιμα η γιατρος το μωρακι μας ειναι 1μιση μηνων...το αιμα χρειαζοταν για την εξεταση που αφορα την ελλειψη ενζυμου και αλλες ασθενειες..στο μαιευτηριο δεν της πηραν επαρκη ποσοτητα και μας εστειλαν απο το παιδων πως ηθελε επαναληπτικη... αφου παθαμε σοκ με την τσιμπια του εμβολιου,  μετα πηγε να της παρει αιμα αρτηριακα..επειδη ηταν αναστατωμενο το μαναρακι μου δεν μπορουσε να της παρει αιμα ενω την ειχε τρυπησει και εψαχνε αγγειο.. σοκ η μανα ... προσπαθησα να μεινω ψυχραιμη , αλλα εκλαψα..πηγαμε σπιτι ηρεμησε λιγακι, ειχε κ τον πονο της απο το εμβολιο και μετα της πηρε αιμα αμεσως...το μωρακι μου ομως ταλαιπωρηθηκε πολυ σημερα..τωρα κοιμαται..ορεξη να φαει χαζοεχει, αλλα οχι οπως τις αλλες μερες... Απο κιλα εχουμε φτασει τα 5,150 με θηλασμο...γεννηθηκε 3,290... ειμαστε 52 ημερων και 62 ποντους... 

  • Μου αρέσει 4

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Κοριτσια αγωνιστικους χαιρετισμους... ευχομαι τα μωρακια σας να ναι γερα και δυνατα!! Σημερα ειχαμε παιδιατρο και επρεπε εκτος απο το πρωτο εμβολιο...να μας παρει και αιμα η γιατρος το μωρακι μας ειναι 1μιση μηνων...το αιμα χρειαζοταν για την εξεταση που αφορα την ελλειψη ενζυμου και αλλες ασθενειες..στο μαιευτηριο δεν της πηραν επαρκη ποσοτητα και μας εστειλαν απο το παιδων πως ηθελε επαναληπτικη... αφου παθαμε σοκ με την τσιμπια του εμβολιου,  μετα πηγε να της παρει αιμα αρτηριακα..επειδη ηταν αναστατωμενο το μαναρακι μου δεν μπορουσε να της παρει αιμα ενω την ειχε τρυπησει και εψαχνε αγγειο.. σοκ η μανα ... προσπαθησα να μεινω ψυχραιμη , αλλα εκλαψα..πηγαμε σπιτι ηρεμησε λιγακι, ειχε κ τον πονο της απο το εμβολιο και μετα της πηρε αιμα αμεσως...το μωρακι μου ομως ταλαιπωρηθηκε πολυ σημερα..τωρα κοιμαται..ορεξη να φαει χαζοεχει, αλλα οχι οπως τις αλλες μερες... Απο κιλα εχουμε φτασει τα 5,150 με θηλασμο...γεννηθηκε 3,290... ειμαστε 52 ημερων και 62 ποντους... 

κ εμενα επρεπε να επαναληφθει η ληψη αιματων αλλα απ την πατουσα !!!Ετσι ελεγε κ το χαρτι που ειχε μεσα ο φακελος!!!Κριμα ταλαιπωρηθηκε το παιδακι...εμας οται κλεισει τους δυο θα κανει σμβολιο...ειναι 46 ημερων...

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 said:

κ εμενα επρεπε να επαναληφθει η ληψη αιματων αλλα απ την πατουσα !!!Ετσι ελεγε κ το χαρτι που ειχε μεσα ο φακελος!!!Κριμα ταλαιπωρηθηκε το παιδακι...εμας οται κλεισει τους δυο θα κανει σμβολιο...ειναι 46 ημερων...

δεν της πηρε απο την πατουσα γτ ειπε πως μπορει να μην εβγαζε επαρκη ποσοτητα...για καλο τους ειναι

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου!!!! Και εγώ είδα διαφορά με τις σταγόνες!!! Αν και δεν του δίνω πριν απο κάθε γεύμα!! Πιο πολυ απο το απογευμα και μετα... 

Πότε θα αρχίσει να αλλάζει αυτό το ωράριο;; Θέλω να κοιμηθώ!!!! Είμαστε 46 ημερών!!!! <_<

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...