Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Alexandrath είπε:

Κορίτσια μου!!!! Και εγώ είδα διαφορά με τις σταγόνες!!! Αν και δεν του δίνω πριν απο κάθε γεύμα!! Πιο πολυ απο το απογευμα και μετα... 

Πότε θα αρχίσει να αλλάζει αυτό το ωράριο;; Θέλω να κοιμηθώ!!!! Είμαστε 46 ημερών!!!! <_<

Κοριτσια μου μανουλα Μαρτιου εδω! Νομιζω το θεμα υπνος εχει να κανει αποκλειστικα με το καθε παιδακι κι οχι με τους μηνες! Δυστυχως δεν υπαρχει μυστικη συνταγη! Και στην ομαδα μας υπαρχουν μωρα που απο τον 1ο μηνα κοιμουνται 4, 5 και 6 ωρες σερι και εχουν φτασει πλεον το 8ωρο κι υπαρχουν και μωρακια με ξυπνητηρακι ενσωματωμενο ανα 2ωρο. Η δικια μου μπουμπου 3 μηνων πλεον με αποκλειστικο θηλασμο και τρωει μες στη μερα ανα 1 με 2μιση ωρες και τη νυχτα ανα 1 με 3...δεν ειναι στανταρ. Επισης το πρωινο της εγερτηριο ειναι 5 με 6 κι εκτοτε ισως παρει καναν υπνακο κατα τις 11 κι αυτο μονο πανω μου...γενικα ολη μερα αυτοκολλητες... Οποτε εχω γινει ο βρυκολακας της γειτονιας κι ο μαυρος κυκλος εχει φτασει αστραγαλο...αλλα χαλαλι.. Υπομονη κοριτσια θα περασει τοσο γρηγορα ο καιρος και μετα θα μας λειπουν ακομα και τα ξενυχτια!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 45 λεπτά , Alexandrath είπε:

Κορίτσια μου!!!! Και εγώ είδα διαφορά με τις σταγόνες!!! Αν και δεν του δίνω πριν απο κάθε γεύμα!! Πιο πολυ απο το απογευμα και μετα... 

Πότε θα αρχίσει να αλλάζει αυτό το ωράριο;; Θέλω να κοιμηθώ!!!! Είμαστε 46 ημερών!!!! <_<

οταν πανε φανταροι!!!υπομονη!!!

  • Χαχα 2

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2020 at 6:50 ΜΜ, dinaki23 είπε:

Ειναι 45 ημερων και ειχε κολικους απ την 10η μερα!!!!!Ινφακολικ του δινω εδω και 13 μερες ...ειδα διαφορα,και εμενα ηταν δυσκοιλιος καποιες μερες αλλα δεν ξερω γιατι!!Οχι δεν εκοψα τιποτα!!Τρωω τα παντα ,αποφευγω σοκολατα κ καφε...

Δεν παιζει ρολο ποτε θα πας!!:)

Σε ευχαριστω παρα πολυ γλυκουλιτσα μου! Εμενα τωρα κλεινει μηνα οποτε εχω ελπιδες! Γραψε στο youtube "colicky baby sleeps to this magic sound" k βαλε να παιζει διπλα.του δυνατα. Εμενα " σβηνει" το μωρο δοκιμασε τοοο

On 22/6/2020 at 6:50 ΜΜ, dinaki23 είπε:

Κοριτσια τι βαρος ειχαν τα μωρα σας στον 1ο μηνα?????

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Κορίτσια μου!!!! Και εγώ είδα διαφορά με τις σταγόνες!!! Αν και δεν του δίνω πριν απο κάθε γεύμα!! Πιο πολυ απο το απογευμα και μετα... 

Πότε θα αρχίσει να αλλάζει αυτό το ωράριο;; Θέλω να κοιμηθώ!!!! Είμαστε 46 ημερών!!!! <_<

@Alexandrathγεια σου κοριτσι μου. Εμεις ειμαστε κοντα εμενα ειναι 42 ημερων. Εμενα είπε η παιδιατρος πρέπει να κανει 5 γευματα απο 150ml και αυτος κανει 9 με 10 απο 80 η 100 η 130 οπως θελει οποτε καταλαβαινεις ολη την ωρα τρωει. Δε μπορω να καταλαβω πως αλλα μωράκια κανουν στάνταρ 5 γευματα. Ποσες ωρες σου κοιμαται?? Γενικα πως σου κοιμαται μερα - νυχτα και πως τον απασχολεις οταν ειναι ξυπνιος?? Εμενα γκρινιαζει πολυ και ειδικά το βραδυ αν δε κοιμήθει αμεσως μετα τ φαγητο εκει να δεις κανει σαν σπαστικο χαχχα. Πχ κοιμαται στα χερια μου η απο το μπιμπερο και οταν παω ν τον αφησω και τ καταλαβει παει ειναι σε υπερένταση μετά και. Ολο γκρινια και κλαμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

@Alexandrathγεια σου κοριτσι μου. Εμεις ειμαστε κοντα εμενα ειναι 42 ημερων. Εμενα είπε η παιδιατρος πρέπει να κανει 5 γευματα απο 150ml και αυτος κανει 9 με 10 απο 80 η 100 η 130 οπως θελει οποτε καταλαβαινεις ολη την ωρα τρωει. Δε μπορω να καταλαβω πως αλλα μωράκια κανουν στάνταρ 5 γευματα. Ποσες ωρες σου κοιμαται?? Γενικα πως σου κοιμαται μερα - νυχτα και πως τον απασχολεις οταν ειναι ξυπνιος?? Εμενα γκρινιαζει πολυ και ειδικά το βραδυ αν δε κοιμήθει αμεσως μετα τ φαγητο εκει να δεις κανει σαν σπαστικο χαχχα. Πχ κοιμαται στα χερια μου η απο το μπιμπερο και οταν παω ν τον αφησω και τ καταλαβει παει ειναι σε υπερένταση μετά και. Ολο γκρινια και κλαμα. 

να σ ζήσει το μικρο σ αστρακι...ειναι πολυ μικρο να κανει 5 γευματα ακομα....εμείς κανουμε 5 γευματα απ οταν ειμασταν 50 μερων περίπου....κ δυσκολευτηκα να σ πω την αληθεια αλλα τα καταφέραμε....εγω πχ τις εδινα το τελευταίο γευμα πιο πολυ φαΐ...ετσι απο 4 ωρεε πηγε 5 κτλ. πολλα βραδια δεν τος εδινα πχ 2 η 3 γεύματα που βγαιναν( μετατις 12 εννοείτε) τις εδινα 1 η 2 αναλογα κ αυτο απο λιγα μλ ισα ισα να την ξεγελασω....κ πιπιλα φυσικα μαζι με απορροφητηρα στο κινητό...ετσι μειωσα τελείως τα γεύματα με υπομονη( μ πηρε καμια 10 μερες να σ πω ) κ τωρα μ κοιμαται απο 8 9 βραδυ εως 6 με 7 τπ πρωι ....κάποιες φορές ζηταει ομως φαι αλλα σπανια πολυ να δώσω...βαζω πιπιλα νανούρισμα κ σεκος....

πιστευω θα σ αλλαξει κ σενα ( βεβαια αυτο παει με τα μωρα το καθε ενα εχει δικο τ προγραμμα ) αλλα αν θέλεις οντως να το κανεις ( που δεν το βρισκω κ κακο) δοκιμασε οπως σ ειπα που εκανα εγω ....μπορει κ να πιάσει...εμενα ο παιδιατρος μ ειπε να κανω ετσι...κ επιασε....ευτυχως κ ξεκουραζομαστε ολοι μας ...

φιλια πολλα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολες.Πως ειστε;Τα μωρακια μας;Εμεις ειμαστε καλα,τιλαζομε πολι και εχουμε πονακια αλλα οχι τοσα πολλα .Μαλλον με τις μερες ειναι.Τιν νιχτα τρωμε ανα 2/3 ωρες και μετα νανι.Χτες το μεσιμερι τον τιλασα ξαπλωτι και κοιμιτικαμε και οι 2. 

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Rafaelatarzan @Lalom Και μενα ετσι μου ειπε η παιδιατρος.. οτι θα κανει 5 γευματα, αλλα εμεις κανουμε 8 απο 90μλ. Την προηγουμενη εβδομαδα ηταν πολυ ζορικος με κολικους κ αλμα σαν 5ηεβδομαδα. Επινε μια 120 μια 30 δεν υπηρχε λογικη. Ειχε πολυ γκρινια. Μετα απο τις σταγονες ειδα διαφορα... κοιμαται πιο πολυ το πρωι κ οχι 10 λεπτα  κ τα ξεσπασματα του το βραδυ ειναι 5-10 λεπτα απο 4ωρα!!! Δεν ξερω πως θα αλλαξει αυτο σε 5 γευματα...  ειναι σαν να εχει καμπανακι.. στις 2.5 με 3 ωρες φαι!! Κ να του φτιαξω παραπανω γαλα αν δεν θελει δε θα φαει, τσατιζεται κ το πεταει το μπιμπερο.  Για να κοιμηθει το βραδυ ειναι το πιο δυσκολο.. αλλαζουμε χιλιες μεριες... κ καταληγει να κοιμαται ή στο ριλαξ ή στο καρότσι.. στην κούνια απο τις αντανακλαστικες του κινησεις με χερια ποδια ξυπναει αμεσως!!!

Οταν ειναι ξυπνιος τον εχω στον καναπε κ «παιζουμε» με διαφορα παιχνιδια, μουσικη κλπ.. οχι οτι καθεται πανω απο 20 λεπτο. Μετα ριλαξ.. το καλο ειναι οτι εχει ζεστη κ δεν θελει αγκαλια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

@Rafaelatarzan @Lalom Και μενα ετσι μου ειπε η παιδιατρος.. οτι θα κανει 5 γευματα, αλλα εμεις κανουμε 8 απο 90μλ. Την προηγουμενη εβδομαδα ηταν πολυ ζορικος με κολικους κ αλμα σαν 5ηεβδομαδα. Επινε μια 120 μια 30 δεν υπηρχε λογικη. Ειχε πολυ γκρινια. Μετα απο τις σταγονες ειδα διαφορα... κοιμαται πιο πολυ το πρωι κ οχι 10 λεπτα  κ τα ξεσπασματα του το βραδυ ειναι 5-10 λεπτα απο 4ωρα!!! Δεν ξερω πως θα αλλαξει αυτο σε 5 γευματα...  ειναι σαν να εχει καμπανακι.. στις 2.5 με 3 ωρες φαι!! Κ να του φτιαξω παραπανω γαλα αν δεν θελει δε θα φαει, τσατιζεται κ το πεταει το μπιμπερο.  Για να κοιμηθει το βραδυ ειναι το πιο δυσκολο.. αλλαζουμε χιλιες μεριες... κ καταληγει να κοιμαται ή στο ριλαξ ή στο καρότσι.. στην κούνια απο τις αντανακλαστικες του κινησεις με χερια ποδια ξυπναει αμεσως!!!

Οταν ειναι ξυπνιος τον εχω στον καναπε κ «παιζουμε» με διαφορα παιχνιδια, μουσικη κλπ.. οχι οτι καθεται πανω απο 20 λεπτο. Μετα ριλαξ.. το καλο ειναι οτι εχει ζεστη κ δεν θελει αγκαλια. 

κ γω δυσκολευτηκα πολυ να τις αλλαξω προγραμμα αλλα το εκανε ....ασε απο κολικους 4 ωρες κλαιγαμε κ μεις μπορεί κ 6 μερικες φορες παντα απο απογευμα εως 12 το βραδυ.ετσι επινε κ μενα...παρατηρησα ομως οτι πταν ποναγε μ ζητουσε γαλα ...σαν να ανακουφιζοταν μ φαινονταν...ευτθχως οι σωτηριες σταγόνες τα στανματησαν ολα....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω και το άλλο... σας ήρθε περίοδος μετά την γέννα; Εμένα μου ήρθε και ενω δεν ποναω καθολου απο αυτο που περνουσα πριν την εγκυμοσυνη, εχω παρα πολυ αιμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω και το άλλο... σας ήρθε περίοδος μετά την γέννα; Εμένα μου ήρθε και ενω δεν ποναω καθολου απο αυτο που περνουσα πριν την εγκυμοσυνη, εχω παρα πολυ αιμα!!!

Εγω ακομα εχω λοχεια.Παντως στο μικρο μου ειρτε στους 8 Μηνες που δεν θιλαζα πια.Δεν πονοσα οπως πριν αλλα πολι αιμα.Μετα εστρωσε.Αλλα πονος τελος.Και Τωρα θιλαζω οποτε θα δομε


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω θηλαζω αλλα καπου στις 37 μερες ειχα φοβερο αιμα για μια μερα!!Σκεψου εβαλα pampers χαχαχα...πιστεψα οτι ηταν περιοδος αλλα λογω θηλασμου μαλλον δεν ηταν κ ηταν τα τελευταια λοχεια γιστι μετα απ αυτο τπτ!!

Παντως λενε οτι η περιοδος μετα την γεννα διαφερει απο αυτη που ειχαμε πριν...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/14/2020 at 1:54 AM, Athina3 said:

Ευχαριστώ πολύ!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά έχω άγχος! Τρέξιμο φουλ άστα η θηλάζω ή τρέχω με τον μεγάλο!!

@Athina3 γεια σου Αθηνά μου. Χίλια συγγνώμη για την καθυστέρηση. ΜΑζί με όλα τ' άλλα έπρεπε να ασχοληθώ και με κάποια πράγματα από τη δουλειά μου...τελοσπάντων...

Ο μικρούλης ευτυχώς είναι καλα. Τα ποδαράκια του εθυγραμμίστηκαν και δεν χρειάζεται κα΄ποια θεραπεία ή διπλή πάνα. Απλά να έχω στο μυαλό μου όταν τον κρατάω αγκαλιά να είναι τα πόδια πάντα ανοιχτά. Δεν μου είπε να κάνουμε ξανά υπέρηχο. Εσείς; πώς είστε;

6 hours ago, Comet said:

Καλημερα σε ολες.Πως ειστε;Τα μωρακια μας;Εμεις ειμαστε καλα,τιλαζομε πολι και εχουμε πονακια αλλα οχι τοσα πολλα .Μαλλον με τις μερες ειναι.Τιν νιχτα τρωμε ανα 2/3 ωρες και μετα νανι.Χτες το μεσιμερι τον τιλασα ξαπλωτι και κοιμιτικαμε και οι 2. 

Καλημέρα! Εμένα το 2ο μοντέλο είναι πολύ πιο εξελιγμένο :D:lol: το βράδυ κοιμάται 4 ή 5 ώρες συνεχόμενες. Και μουκάνει εντύπωση μιας και θηλάζω αποκλειστικά. Είναι πολύ ήσυχος γενικά και βολικός. Απλά έχω τον καπετάν φασαρία σπίτι και έτσι η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Εμάς οι σταθμοί ακόμη δεν άνοιξαν...έχω απελπιστεί. Δεν αντεχω άλλο σπίτι χωρίς καμία βοήθεια. Ο μόνος που δεν παραπονιέται είναι ο μπεμπάκος. Τέλη Αυγούστου κατεβαίνω Ελλάδα και δεν βλέπω την ώρα (αν δεν έχουμε 2ο εγκλεισμό...)

Οι 2 σου άντρες; τι κάνει ο μεγάλος αδερφός;


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2020 at 11:57 PM, dinaki23 said:

γεια σας κοριτσια μου!!

εσεις που θηλαζετε,σκεφτεστε καθολου πως θα ειναι οι εξοδοι σας;σασ αγχωνει; εμεις σαραντιζουμε την Τεταρτη ξ το σκεφτομαι...

συγγνώμη για τη πολύ καθυστερημένη απάντηση αλλά ό,τι βλέπω όταν μπαίνω... ;) δύσκολο να κουμαντάρεις 2 αγόρια και τις δουλειές. Συν το μεγάλο αγόρι :lol: εγώ γενικά ρυθμίζω τις εξόδους βάση ταϊσματος. Μόλις θηλάσω τα έχω όλα ήδη έτοιμα και βγαίνω. Όταν πάω παιδική χαρά το μεγάλοκάθομαι καμία ώρα ώστε να έχω γυρίσει πίσω. Αλλιώς μέχρι τώρα αποφεύγω να πάω κάπου έξω σε καφέ ή εστιατόρια. Και να ήθελα ο μεγάλος δεν κάθεται με τίποτα πάνω από 5 λεπτά οπότε problem solved... Αλλά γενικά αν χρειαστεί θα θηλάσω έξω. Μου έχει τύχει να είμαι στο πάρκο πχ αλλά δεν πάω μόνη. Γιατί κάποιος πρέπει να βλέπει και το μεγάλο. Γενικά βόλτες έβγαινα μικρές από 10 ημερών που ήταν. Του αρέσει το καρότσι πολύ. Ο μεγάλος πχ δεν κάθισε ποτέ. Μια ιδέα είναι όλα. Και εμένα στο πρώτο με άγχωνε πολύ. Δεν ήθελα να βγαίνω. Τουλάχιστον τώρα αν θα θηλάσεις έξω δεν θα κρυώσει το μωρό. Απλά πρόσεχε τον ήλιο να μην το χτυπάει το μπεμπάκι

On 6/13/2020 at 12:19 AM, dinaki23 said:

Το προσπαθω με τον θηλασμο...ειναι πολυ δυσκολο ,ψυχολογικα κυριως,και βγαζω το καπελο σε ολες τις κοπελες που το καραφερνουν!!Θελει υπομονη και επιμονη στην αρχη!Εγω βαζω κ ψευδοθηλες κ ειναι ακομα πιο μπερδεμα...οπως κ να χει κανουμε αυτο που θεωρουμε καλυτερο για τα παιδακια μας!!ο,τι και να ναι αυτο!!με το καλο το μωρακι σου!!

Και εγώ με ψευδοθηλές θηλάζω. Είναι όντως δύσκολο. Και αυτή τη φορά πέρασα πενθήμερο με πυρετό και πρησμένο στήθος. Αλλά αυτή τη φορά είναι πιο εύκολο και ευχάριστο ας πούμε. Στο πρώτο με τραυμάτιζε ακόμη και με τις ψευδοθηλές. Καλό κουράγιο και καλή υπομονή/επιμονή :) μην καταπιεστείς όμως... δεν είναι καλό και για εσένα. όσο σου βγει και μέχρι όπου μπορείς. Το μωράκι σου θέλει τη μαμά του χαρούμενη ;)

  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα!!!!! Χτες ηταν το πρώτο βράδυ που ο μικρός κοιμήθηκε 2 4ωρα!!!!!! Δε μπορούσα να το πιστέψω!!! Έχει λίγες μέρες λες κ ειναι αλλο παιδι.. πιο ήρεμος!! Οι σταγόνες θαύμα έκαναν!! Είμαστε 50 ημερών!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexandrath είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!!!!! Χτες ηταν το πρώτο βράδυ που ο μικρός κοιμήθηκε 2 4ωρα!!!!!! Δε μπορούσα να το πιστέψω!!! Έχει λίγες μέρες λες κ ειναι αλλο παιδι.. πιο ήρεμος!! Οι σταγόνες θαύμα έκαναν!! Είμαστε 50 ημερών!!! 

Ετσι κ εμενα!!του περασαν οι κολικοι!!Πιστευω δεν ειναι μονο οι σταγονες,απλα εφτασε ο καιρος να τους περασουν...σιγουρα ομως κ εγω ειδα διαφορα με τις σταγονες!!

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...