Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Just now, Nansy29 είπε:

Καλημέρα!!έχεις γενικά αναγουλες εμετούς ακόμα η μόνο όταν παίρνεις το σιδηρο;;στο 1ο τριμηνο με το που έπαιρνα τον σιδηρο έκανα εμετο μετα απο λιγο αλλά είχα γενικά εμετούς τοτε..πάντως τότε μου τον έκοψαν .θα σου πει και ο γιατρός σου..

Βρε κορίτσια τωρα με φερριτινη 23 και αιματοκρίτη 33 μου λένε δεν χρειάζεται ακόμα να πάρω σιδηρο..μα ειναι δυνατον;; πριν την εγκυμοσυνη με τετοιες μετρησεις μου εδινε ο παθολογος..τωρα μονο κάτι πολυβιταμινες που έχουν μέσα σιδηρο μου έχουν δώσει αλλά δεν είναι το ίδιο..

Οχι εχουν σταματησει οι αναγουλες. Εχω παρατηρησει οτι οταν επαιρνα σιδηρο το βραδυ πριν κοιμηθω ηταν ολα οκ εκτος απο τη πρωτη μερα που τον πηρα κ με επιασε αναγουλα μετα απο μια ωρα. Σημερα που ειπα να ξεκινησω να τον παιρνω το πρωι καλυτερα μολις ξυπναω για να μην τον ξεχναω μετα απο μια ωρα εκανα εμετο :( 

εγω ειχα κανει εξετασεις αιμα ουρα γενικες που μου εδωσε ο γιατρος μου πριν 3 βδομαδες περιπου και ειδε λιγο χαμηλο σιδηρο και μου ειπε να αρχισω να παιρνω . Εσυ εκανες εξετασεις; Τι σου ειπε; 


a85np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mary_k είπε:

Οχι εχουν σταματησει οι αναγουλες. Εχω παρατηρησει οτι οταν επαιρνα σιδηρο το βραδυ πριν κοιμηθω ηταν ολα οκ εκτος απο τη πρωτη μερα που τον πηρα κ με επιασε αναγουλα μετα απο μια ωρα. Σημερα που ειπα να ξεκινησω να τον παιρνω το πρωι καλυτερα μολις ξυπναω για να μην τον ξεχναω μετα απο μια ωρα εκανα εμετο :( 

εγω ειχα κανει εξετασεις αιμα ουρα γενικες που μου εδωσε ο γιατρος μου πριν 3 βδομαδες περιπου και ειδε λιγο χαμηλο σιδηρο και μου ειπε να αρχισω να παιρνω . Εσυ εκανες εξετασεις; Τι σου ειπε; 

Πιθανόν να σε ενοχλεί..νομίζω είναι συνηθισμένο όταν παίρνεις σιδηρο..δες μήπως σου αλλάξει εταιρεια Μήπως άλλος δεν σε πειράζει τόσο .Όταν λες χαμηλό πόσο είχες θυμάσαι; Εγώ έκανα ναι 23 φερριτινη εχω και μου είπε ότι έφοσον είναι μέσα στα όρια δεν χρειάζεται..Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε να πάει κάτω από το όριο; λέω να ξαναρωτησω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary_k said:

Οχι εχουν σταματησει οι αναγουλες. Εχω παρατηρησει οτι οταν επαιρνα σιδηρο το βραδυ πριν κοιμηθω ηταν ολα οκ εκτος απο τη πρωτη μερα που τον πηρα κ με επιασε αναγουλα μετα απο μια ωρα. Σημερα που ειπα να ξεκινησω να τον παιρνω το πρωι καλυτερα μολις ξυπναω για να μην τον ξεχναω μετα απο μια ωρα εκανα εμετο :( 

εγω ειχα κανει εξετασεις αιμα ουρα γενικες που μου εδωσε ο γιατρος μου πριν 3 βδομαδες περιπου και ειδε λιγο χαμηλο σιδηρο και μου ειπε να αρχισω να παιρνω . Εσυ εκανες εξετασεις; Τι σου ειπε; 

Καλημέρα! Υπάρχει σε διάφορες μορφές ο σίδηρος, χαπι, καραμελα, σκονη διάλυμμα. Μήπως να ελεγες στον γιατρό να δοκιμάσεις άλλη μορφή? Ισως σου ταιριαξει καλυτερα.

@Nansy29 εγω παιρνω πολυβιταμινες τις pregnacare και σίδηρο εξτρα. Ρωτησε τον, δεν χανεις κατι. Και δεν είναι λογω διδυμων γιατι και σε αλλη κοπέλα στο ιατρείο που είναι έγκυος με 1 μωρακι της δινει κι αυτης κι απο τα δυο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Καλημέρα! Υπάρχει σε διάφορες μορφές ο σίδηρος, χαπι, καραμελα, σκονη διάλυμμα. Μήπως να ελεγες στον γιατρό να δοκιμάσεις άλλη μορφή? Ισως σου ταιριαξει καλυτερα.

@Nansy29 εγω παιρνω πολυβιταμινες τις pregnacare και σίδηρο εξτρα. Ρωτησε τον, δεν χανεις κατι. Και δεν είναι λογω διδυμων γιατι και σε αλλη κοπέλα στο ιατρείο που είναι έγκυος με 1 μωρακι της δινει κι αυτης κι απο τα δυο.

Ναι ναι τον ρωτησα ηδη και περιμενω απαντηση. Βασικα τον ρωτησα κιολας αν φταιει το γεγονος οτι το πηρα το πρωι νηστικη τελειως γιατι ολες τις αλλες φορες που το επαιρνα βραδυ πριν κοιμηθω ημουνα μια χαρα! Μπορει να φταιει κ αυτο στον δικο μου οργανισμο θα δουμε . 

Just now, Nansy29 είπε:

Πιθανόν να σε ενοχλεί..νομίζω είναι συνηθισμένο όταν παίρνεις σιδηρο..δες μήπως σου αλλάξει εταιρεια Μήπως άλλος δεν σε πειράζει τόσο .Όταν λες χαμηλό πόσο είχες θυμάσαι; Εγώ έκανα ναι 23 φερριτινη εχω και μου είπε ότι έφοσον είναι μέσα στα όρια δεν χρειάζεται..Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε να πάει κάτω από το όριο; λέω να ξαναρωτησω

Εγω για παραδειγμα ειχα αιματοκριτη 35,6%  και οι φυσιολογικες τιμες ειναι 37.0-47.0. Οποτε μου εδωσε γιατι ηταν λιγο πιο κατω απο τα ορια. Αν σου ειπε οτι εισαι μεσα στο ορια μια χαρα. Λογικα θα σου ζητησει καποια στιγμη να ξανακανεις εξετασεις για να δει που βρισκεσαι. Και εγω ας πουμε δν παιρνω ασβεστιο γιατι δν χρειαζεται ειμαι μεσα στα ορια και τρωω καθε μερα ολη μερα γαλακτοκομικα (μ αρεσουν πολυ! ) αχαχ :) τον αλλο μηνα μου ειπε οτι μαλλον θα αρχισουμε και το μαγνησιο. 

  • Μου αρέσει 2

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην αρχή είχα αυτό το θέμα με το σίδηρο... το πρωί που τον έπαιρνα μετά από κανα μισάωρο έκανα κι εγώ εμετό! Μετά βρήκα μια δίκη μ λύση παίρνω σίδηρο κ τρώω κάτι στο καπάκι και έτσι το κρατάει το στομάχι μ... φυσικά δεν κάνει την ίδια απορρόφηση αλλά είναι καλύτερα από το καθόλου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Mary_k είπε:

Κοριτσια καλημερα! 
εχω την εντυπωση οτι ο σιδηρος Που παιρνω μου προκαλει αναγουλα - εμετο. Εχει τυχει σε καμια αυτο; Ρωτησα τον γιατρο μου κ περιμενω απαντηση βεβαια αλλα ειπα να ρωτησω κ εσας! :)

Κι εγώ που πίνω πόσιμο σιδηρο και στο τέλος μου αφήνει αυτή την απαίσια γεύση με αναγουλιαζει απίστευτα πολύ!

πρίν από 17 λεπτά , Nansy29 είπε:

Καλημέρα!!έχεις γενικά αναγουλες εμετούς ακόμα η μόνο όταν παίρνεις το σιδηρο;;στο 1ο τριμηνο με το που έπαιρνα τον σιδηρο έκανα εμετο μετα απο λιγο αλλά είχα γενικά εμετούς τοτε..πάντως τότε μου τον έκοψαν .θα σου πει και ο γιατρός σου..

Βρε κορίτσια τωρα με φερριτινη 23 και αιματοκρίτη 33 μου λένε δεν χρειάζεται ακόμα να πάρω σιδηρο..μα ειναι δυνατον;; πριν την εγκυμοσυνη με τετοιες μετρησεις μου εδινε ο παθολογος..τωρα μονο κάτι πολυβιταμινες που έχουν μέσα σιδηρο μου έχουν δώσει αλλά δεν είναι το ίδιο..

Εγώ έχω 39.7 αιματοκρίτη και παίρνω από την αρχή πρωί και βράδυ σιδηρο

  • Μου αρέσει 1

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Κι εγώ που πίνω πόσιμο σιδηρο και στο τέλος μου αφήνει αυτή την απαίσια γεύση με αναγουλιαζει απίστευτα πολύ!

Εγώ έχω 39.7 αιματοκρίτη και παίρνω από την αρχή πρωί και βράδυ σιδηρο

Παντως κι εμενα με αναγουλιαζει οταν τον παιρνω πρωι.Αλλα πρεπει να παιρνω 2 φορες τη μερα επειδη ο αιματοκριτης εφτασε 28 .Οποτε το παιρνω μεσημερι και μεσανυχτα.Ετσι ειμαι ενταξει

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, τι κανετε;

 οποιες ειστε απο Θεσσαλονικη, σε ποια κλινικη θα γεννησετε? εχετε παρει τιμες κλπ? :) `Αν γεννησει καμια στη γενικη κλινικη να μου πει ,εγω ειχα παει και ειχα ρωτησει σχεδον τα παντα! αχαχ

  • Μου αρέσει 1

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary_k είπε:

κοριτσια, τι κανετε;

 οποιες ειστε απο Θεσσαλονικη, σε ποια κλινικη θα γεννησετε? εχετε παρει τιμες κλπ? :) `Αν γεννησει καμια στη γενικη κλινικη να μου πει ,εγω ειχα παει και ειχα ρωτησει σχεδον τα παντα! αχαχ

Εγωωω Θεσσαλονίκη αλλά στο Γενεσις...μέσω εοππυ με φυσιολογικό τοκετό τρικλινο γύρω στα 890€ και δίκλινο απλό 1120 απ ότι έμαθα..με καισαρική γύρω στα 500€ από πάνω ..για μονόκλινο κ δίκλινα τα λουξ π λένε δε ρώτησα ξέφευγαν πολύ..σαν κλινική την επισκέφτηκα το πρώτο τρίμηνο λόγω αποκόλλησης για μια βδομάδα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από τις μαίες και γενικά από το κλίμα ..από κει κ πέρα δεν ξέρω κάτι παραπάνω..φαντάζομαι ότι θ ενημερώσει κ ο γιατρός όταν θ πλησιάζουμε προς το τέλος 

  • Μου αρέσει 1

qhpZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary_k είπε:

κοριτσια, τι κανετε;

 οποιες ειστε απο Θεσσαλονικη, σε ποια κλινικη θα γεννησετε? εχετε παρει τιμες κλπ? :) `Αν γεννησει καμια στη γενικη κλινικη να μου πει ,εγω ειχα παει και ειχα ρωτησει σχεδον τα παντα! αχαχ

Εγω γεννησα στη γενικη κλινικη πριν 2 χρονια.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη,με ασφαλεια δημοσιου ειχα πληρωσει 1.200 για δικλινο απλο αλλα ειχαμε και μια εκπτωση γυρω στα 200 γιατι κατι γιορταζανε τοτε καποια χρονια λειτουργιας και ειχαν εκπτωσεις.Για φυσιολογικο τοκετο.Επισης 200 επαιρνε ο αναισθησιολογος για την επισκληριδιο.Ο γιατρος μου ειναι μονο εκει οποτε δεν ψαχνομαι.Οταν μπω στο μηνα μου και αρχισω καρδιοτοκογραφηματα εκει τοτε θα ρωτησω τιμη για να ξερω

 

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Comet είπε:

Εγω γεννησα στη γενικη κλινικη πριν 2 χρονια.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη,με ασφαλεια δημοσιου ειχα πληρωσει 1.200 για δικλινο απλο αλλα ειχαμε και μια εκπτωση γυρω στα 200 γιατι κατι γιορταζανε τοτε καποια χρονια λειτουργιας και ειχαν εκπτωσεις.Για φυσιολογικο τοκετο.Επισης 200 επαιρνε ο αναισθησιολογος για την επισκληριδιο.Ο γιατρος μου ειναι μονο εκει οποτε δεν ψαχνομαι.Οταν μπω στο μηνα μου και αρχισω καρδιοτοκογραφηματα εκει τοτε θα ρωτησω τιμη για να ξερω

 

Κ εμενα ο γιατρος μου μονο εκει ειναι. Επισης αν κανεις προκρατηση εχεις αλλη τιμη. Εμενα μου ειπαν να παω Αρχες μαιου αν θελω να κανω κρατηση να δωσω μια προκαταβολη Και εχω εκπτωση. Επισης λεω να παρακολουθηςω τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου της κλινικης που ειναι κ δωρεαν απλα πρεπει να παρω τηλ να κλεισω ραντεβου αρχες απριλιου. :-D


a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary_k είπε:

Κ εμενα ο γιατρος μου μονο εκει ειναι. Επισης αν κανεις προκρατηση εχεις αλλη τιμη. Εμενα μου ειπαν να παω Αρχες μαιου αν θελω να κανω κρατηση να δωσω μια προκαταβολη Και εχω εκπτωση. Επισης λεω να παρακολουθηςω τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου της κλινικης που ειναι κ δωρεαν απλα πρεπει να παρω τηλ να κλεισω ραντεβου αρχες απριλιου. :-D

Η προκρατηση καλο ακουγεται.Θα το κοιταξω.Οσο για τα μαθηματα τοκετου δεν ξερω αν χρειαζονται.Η μαια του γιατρου μου μας ειχε κανει μαθημα στο ιατρειο οταν μπηκαμε στο μηνα μας και την ωρα του τοκετου σου λενε πως να αναπνεεις.Αλλα μπορει να εχουν και ενδιαφερον.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Η προκρατηση καλο ακουγεται.Θα το κοιταξω.Οσο για τα μαθηματα τοκετου δεν ξερω αν χρειαζονται.Η μαια του γιατρου μου μας ειχε κανει μαθημα στο ιατρειο οταν μπηκαμε στο μηνα μας και την ωρα του τοκετου σου λενε πως να αναπνεεις.Αλλα μπορει να εχουν και ενδιαφερον.

Ναι μωρε δεν χανουμε κατι. Ουτως η αλλως δυο μαθηματα ειναι ενα για τοκετο κ ενα για θηλασμο. :) 


a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πως ειστε; εμένα έχει αρχίσει η μέση μου και με τραβάει απίστευτα όπως και τα πόδια μου..Και κινούμαι όλη μέρα δεν κάθομαι.. τα βράδια δεν κοιμάμαι καθόλου καλά και ξυπνάω συνέχεια γιατί μια ζωή κοιμάμαι μπρούμυτα και τώρα με ζορίσει απίστευτα να κοιμάμαι στο πλάι..Δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα. 


dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως ειστε; εμένα έχει αρχίσει η μέση μου και με τραβάει απίστευτα όπως και τα πόδια μου..Και κινούμαι όλη μέρα δεν κάθομαι.. τα βράδια δεν κοιμάμαι καθόλου καλά και ξυπνάω συνέχεια γιατί μια ζωή κοιμάμαι μπρούμυτα και τώρα με ζορίσει απίστευτα να κοιμάμαι στο πλάι..Δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα. 

Με τον υπνο εχω κι εγώ θέμα... όχι τόσο λόγω στάσης απλά δεν κοιμάμαι καλά! Όλο όνειρα και ανήσυχο υπνο κάνω! Με έχει πιάσει και συχνοουρία... δλδ σε μεγαλύτερους μήνες τι θα κάνουμε;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...