Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Αν δε σου ειναι κόπος ναι...σε ευχαριστώ. Δε κρατήθηκα έκανα τώρα το απόγευμα το Predictor early...αχνη γραμμη και αυτό αλλά πιο αξιοπρεπή...αχνη όμως....έπρεπε να πάρω κανονικό που δείχνει πάνω από 25 εκεί θα καταλάβαινα που βρίσκομαι...

      Εγώ και τα 2 early...clearblue early και predictor early.  Έχεις βάλει έμβρυα 3 ημερών ή 5?

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Just now, Nina94 είπε:

Με τον υπνο εχω κι εγώ θέμα... όχι τόσο λόγω στάσης απλά δεν κοιμάμαι καλά! Όλο όνειρα και ανήσυχο υπνο κάνω! Με έχει πιάσει και συχνοουρία... δλδ σε μεγαλύτερους μήνες τι θα κάνουμε;;

Πραγματικά κι εγώ αυτό απορώ. Εντωμεταξύ η κοιλιά μου σαν ετοιμόγεννης. Τεράστια κοιλιά 


dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nina94 είπε:

Με τον υπνο εχω κι εγώ θέμα... όχι τόσο λόγω στάσης απλά δεν κοιμάμαι καλά! Όλο όνειρα και ανήσυχο υπνο κάνω! Με έχει πιάσει και συχνοουρία... δλδ σε μεγαλύτερους μήνες τι θα κάνουμε;;

Θα κανουμε προβα για οταν ερθει το μωρο.Εκει να δεις αυπνια...χαχαχα..

  • Χαχα 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Πραγματικά κι εγώ αυτό απορώ. Εντωμεταξύ η κοιλιά μου σαν ετοιμόγεννης. Τεράστια κοιλιά 

Εγώ αντιθέτως ακόμα περιμένω να δω κοιλιά...ίσα που κάτι έχει αρχίσει να φαίνεται τώρα... δεν ξέρω που χωράει εκεί μέσα ο μπέμπης! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mary_k είπε:

Κοριτσια καλημερα! 
εχω την εντυπωση οτι ο σιδηρος Που παιρνω μου προκαλει αναγουλα - εμετο. Εχει τυχει σε καμια αυτο; Ρωτησα τον γιατρο μου κ περιμενω απαντηση βεβαια αλλα ειπα να ρωτησω κ εσας! :)

Ναι συμβαίνει αυτό.Ο προηγούμενος μου έφερνε εμετό και χωρίς να είμαι έγκυος.Τον άλλαξα,παίρνω 2 φορές την ημέρα και δεν με έχει πειράξει καθόλου.Να μη το παίρνεις νηστική.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, daisyz είπε:

Ναι συμβαίνει αυτό.Ο προηγούμενος μου έφερνε εμετό και χωρίς να είμαι έγκυος.Τον άλλαξα,παίρνω 2 φορές την ημέρα και δεν με έχει πειράξει καθόλου.Να μη το παίρνεις νηστική.

Καλημερα ! Ναι αυτο μου ειπε κ ο γιατρος τελικα χθες! Να τρωω πρωινο κ να το παιρνω μετα απο 2 ωρες! :)

  • Μου αρέσει 3

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/2/2020 at 2:20 ΜΜ, Άννα.Κρήτη είπε:

 

 Κορίτσια υπάρχει κάποια εξέταση που κάνεις για να δεις για πρόωρο τοκετό αν Θα έχεις? Κάπου διάβασα. Ότι το έκανε μια Κοπέλα.... Αλλά δε το βρίσκω... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos said:

 Κορίτσια υπάρχει κάποια εξέταση που κάνεις για να δεις για πρόωρο τοκετό αν Θα έχεις? Κάπου διάβασα. Ότι το έκανε μια Κοπέλα.... Αλλά δε το βρίσκω... 

Νομίζω στην Β επιπέδου φαίνεται, αλλα να μας πουν τα κορίτσια για σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Με το καλο!!! Να πάνε όλα τέλεια! :)

Αχ ευχαριστω πολυυυ!

3 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Νομίζω στην Β επιπέδου φαίνεται, αλλα να μας πουν τα κορίτσια για σιγουρια.

 

4 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

 Κορίτσια υπάρχει κάποια εξέταση που κάνεις για να δεις για πρόωρο τοκετό αν Θα έχεις? Κάπου διάβασα. Ότι το έκανε μια Κοπέλα.... Αλλά δε το βρίσκω... 

Με μια γρηγορη ματια βρηκα το παρακατω: 

  • Μπορεί να προβλεφθεί;

Το ιστορικό βοηθάει για να βρούμε τις έγκυες υψηλού κινδύνου. Ωστόσο ο μεγαλύτερος αριθμός πρόωρων τοκετών θα συμβεί σε γυναίκες χωρίς προηγούμενους παράγοντες. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος για τον έλεγχο ασυμπτωματικών γυναικών είναι η υπερηχογραφική μέτρηση του μήκους του τραχήλου της μήτρας

  • Πώς ελέγχουμε το μήκος του τραχήλου;

Η εξέταση είναι απλή και ανώδυνη.Γίνεται κατά το υπερηχογράφημα β΄ επιπέδου (22 - 24 εβδομάδες) και χρειάζεται 1 - 2 λεπτά. Αφού αδειάσουμε την κύστη μετρούμε διακολπικά το μήκος του τραχήλου από το έσω (το σημείο που αρχίζει η διαστολή κατά τον τοκετό) έως το έξω τραχηλικό στόμιο. Η μέτρηση γίνεται από ειδικά εκπαιδευμένους ιατρούς. Με βάση τη μέτρηση και το ιστορικό είμαστε σε θέση να υπολογίσουμε με ακρίβεια την πιθανότητα πρόωρου τοκετού. Στη συντριπτική πλειονότητα οι μετρήσεις βρίσκονται στα φυσιολογικά όρια και η έγκυος είναι ήσυχη ότι ο κίνδυνος είναι ελάχιστος.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Mary_k είπε:

Αχ ευχαριστω πολυυυ!

 

Με μια γρηγορη ματια βρηκα το παρακατω: 

  • Μπορεί να προβλεφθεί;

Το ιστορικό βοηθάει για να βρούμε τις έγκυες υψηλού κινδύνου. Ωστόσο ο μεγαλύτερος αριθμός πρόωρων τοκετών θα συμβεί σε γυναίκες χωρίς προηγούμενους παράγοντες. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος για τον έλεγχο ασυμπτωματικών γυναικών είναι η υπερηχογραφική μέτρηση του μήκους του τραχήλου της μήτρας

  • Πώς ελέγχουμε το μήκος του τραχήλου;

Η εξέταση είναι απλή και ανώδυνη.Γίνεται κατά το υπερηχογράφημα β΄ επιπέδου (22 - 24 εβδομάδες) και χρειάζεται 1 - 2 λεπτά. Αφού αδειάσουμε την κύστη μετρούμε διακολπικά το μήκος του τραχήλου από το έσω (το σημείο που αρχίζει η διαστολή κατά τον τοκετό) έως το έξω τραχηλικό στόμιο. Η μέτρηση γίνεται από ειδικά εκπαιδευμένους ιατρούς. Με βάση τη μέτρηση και το ιστορικό είμαστε σε θέση να υπολογίσουμε με ακρίβεια την πιθανότητα πρόωρου τοκετού. Στη συντριπτική πλειονότητα οι μετρήσεις βρίσκονται στα φυσιολογικά όρια και η έγκυος είναι ήσυχη ότι ο κίνδυνος είναι ελάχιστος.

Αχ ευχαριστώ πολύ. Άρα υπομονή μέχρι της Β επιπέδου να δούμε πόσο οηγε ο τράχηλος. Μακάρι να μην μειώθηκε.. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου, να ρωτήσω κάτι ασχετο.. τωρα στην εγκυμοσύνη, οδηγείτε?

Εμενα είναι προστατευτικός ο σύζυγος συν την ατονια 1ου τριμηνου και με πηγαίνουν πλέον αλλά νιώθω άσχημα. Θέλω να πηγαίνω μονη μου, έστω όσο προλαβαίνω μέχρι να φουσκώσει πολύ η κοιλιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Κοριτσια μου, να ρωτήσω κάτι ασχετο.. τωρα στην εγκυμοσύνη, οδηγείτε?

Εμενα είναι προστατευτικός ο σύζυγος συν την ατονια 1ου τριμηνου και με πηγαίνουν πλέον αλλά νιώθω άσχημα. Θέλω να πηγαίνω μονη μου, έστω όσο προλαβαίνω μέχρι να φουσκώσει πολύ η κοιλιτσα.

Καλησπέρα σε όλες κ στα μπεμπακια σας!!!

Σταματησα να οδηγώ όταν μπήκα στον 3ο μήνα...Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να οδηγώ κ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.Αλλά εκτός του ότι δεν με αφήνει ο άντρας μου κ η οικογένεια μου αγχωνομαι λιγάκι μην τύχει κάτι.Δεν μου αρέσει αυτή η εξαρτηση κ ο περιορισμός γιατί είχα μάθει να πηγαίνω παντού μόνη μου κ τώρα πρέπει να με πηγαίνει παντού ο αντρας μου αλλά τι να κάνω, υπομονή.Αφηστε που έχω πολύ κοιλιτσα από τώρα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγω γεννησα πρόωρα τα δίδυμα στην 35η εβδομάδα δηλ χωρίς καμία τέτοια πρόβλεψη στην β επιπέδου και ούτε κοντό τράχηλο είχα. Όποτε όλα είναι σχετικά .

καλες τέλειο μήνες εγκυμοσύνες ευχομαι σε όλες και υγιέστατα μωρά .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Κορίτσια μου εγω γεννησα πρόωρα τα δίδυμα στην 35η εβδομάδα δηλ χωρίς καμία τέτοια πρόβλεψη στην β επιπέδου και ούτε κοντό τράχηλο είχα. Όποτε όλα είναι σχετικά .

καλες τέλειο μήνες εγκυμοσύνες ευχομαι σε όλες και υγιέστατα μωρά .

Αν επιτρέπεται έσπασαν τα νερά νωρίτερα κ γέννησες;

Ειχες κάνει τις ενεσεις κορτιζόνης;

Σου εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να έχεις ένα ακόμη αγγελούδι στην αγκαλιά σου κ να μεγαλώσεις την οικογένεια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...