Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Αααα την έσβησα,να την ανεβάσω ξανά?

      Έκανα το clearblue πρώιμης ανίχνευσης,νομιζω είναι αυτό που λες

      Αν δε σου ειναι κόπος ναι...σε ευχαριστώ. Δε κρατήθηκα έκανα τώρα το απόγευμα το Predictor early...αχνη γραμμη και αυτό αλλά πιο αξιοπρεπή...αχνη όμως....έπρεπε να πάρω κανονικό που δείχνει πάνω από 25 εκεί θα καταλάβαινα που βρίσκομαι...

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Just now, Zina21 said:

Αν επιτρέπεται έσπασαν τα νερά νωρίτερα κ γέννησες;

Ειχες κάνει τις ενεσεις κορτιζόνης;

Σου εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να έχεις ένα ακόμη αγγελούδι στην αγκαλιά σου κ να μεγαλώσεις την οικογένεια σου!

Τι είναι οι ενέσεις κορτιζόνης? Δεν μας φτάνουν οι αντιπηκτικες?? :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, playbunny είπε:

Τι είναι οι ενέσεις κορτιζόνης? Δεν μας φτάνουν οι αντιπηκτικες?? :shock:

Είναι ενέσεις που τις κάνουμε γιατί επιταχύνουν την ωρίμανση των οργάνων των εμβρύων,κυρίως των πνευμόνων.Σε περίπτωση πρόωρης γέννας είναι πιο έτοιμα τα μωράκια μας.Εγω το συζήτησα με το γιατρό μου κ θα τις κάνω την 28η εβδομάδα.Δεν είναι καθημερινές ενεσεις όπως οι αντιπηκτικές που κανεις τώρα.Γινονται προληπτικά κ δεν τις κάνουν όλοι οι γιατροί.Εμενα ο δικός μου τις κάνει όπως κ να έχει για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο καλυμμένοι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Αν επιτρέπεται έσπασαν τα νερά νωρίτερα κ γέννησες;

Ειχες κάνει τις ενεσεις κορτιζόνης;

Σου εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να έχεις ένα ακόμη αγγελούδι στην αγκαλιά σου κ να μεγαλώσεις την οικογένεια σου!

Zina μου ναι έσπασε τα νερά το ένα μωρό. 

Ευτυχως είχα κάνει ενέσεις κορτιζόνης.

σ ευχαριστω πολύ για τις ευχές να είσαι καλά.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 said:

Είναι ενέσεις που τις κάνουμε γιατί επιταχύνουν την ωρίμανση των οργάνων των εμβρύων,κυρίως των πνευμόνων.Σε περίπτωση πρόωρης γέννας είναι πιο έτοιμα τα μωράκια μας.Εγω το συζήτησα με το γιατρό μου κ θα τις κάνω την 28η εβδομάδα.Δεν είναι καθημερινές ενεσεις όπως οι αντιπηκτικές που κανεις τώρα.Γινονται προληπτικά κ δεν τις κάνουν όλοι οι γιατροί.Εμενα ο δικός μου τις κάνει όπως κ να έχει για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο καλυμμένοι.

Καταλαβα, ευχαριστω κοριτσακι!! Καθε πότε γίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Καταλαβα, ευχαριστω κοριτσακι!! Καθε πότε γίνονται?

Το πόσες θα κάνω θα μου το πει τότε.Δεν ρώτησα παραπάνω πράγματα γιατί είναι νωρίς ακόμη.Εχουμε ακόμη δρόμο μέχρι την 28η εβδομάδα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, νικηαντωνια81 said:

Zina μου ναι έσπασε τα νερά το ένα μωρό. 

Ευτυχως είχα κάνει ενέσεις κορτιζόνης.

σ ευχαριστω πολύ για τις ευχές να είσαι καλά.

Θα ρωτησω κι εγω τον γιατρό μου για τις ενέσεις.

Να ρωτησω, αφου σπασει τα νερα το μωρακι ποση ωρα έχουμε μεχρι το μαιευτήριο?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

 Κορίτσια υπάρχει κάποια εξέταση που κάνεις για να δεις για πρόωρο τοκετό αν Θα έχεις? Κάπου διάβασα. Ότι το έκανε μια Κοπέλα.... Αλλά δε το βρίσκω... 

Καλησπέρα κορίτσι εγώ το είχα αναφέρει. Στην β επιπέδου που έκανα όπως και στην Αυχενική ο γιατρός μέτρησε τον τράχηλο μου και μου απέκλεισε τον πρόωρο τοκετό. Με κολπικό υπέρηχο βέβαια Όχι με εξωτερικό. 

πρίν από 42 λεπτά , playbunny είπε:

Κοριτσια μου, να ρωτήσω κάτι ασχετο.. τωρα στην εγκυμοσύνη, οδηγείτε?

Εμενα είναι προστατευτικός ο σύζυγος συν την ατονια 1ου τριμηνου και με πηγαίνουν πλέον αλλά νιώθω άσχημα. Θέλω να πηγαίνω μονη μου, έστω όσο προλαβαίνω μέχρι να φουσκώσει πολύ η κοιλιτσα.

Εγώ οδηγώ αναγκαστικά γιατί ο άντρας μου είναι ναυτικός και ταξιδεύει οπότε δεν μπορώ να το αποφύγω. Θα αγοράσω και ζώνη ασφαλείας εγκυμοσυνης.

  • Ευχαριστώ 1

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Κοριτσια μου, να ρωτήσω κάτι ασχετο.. τωρα στην εγκυμοσύνη, οδηγείτε?

Εμενα είναι προστατευτικός ο σύζυγος συν την ατονια 1ου τριμηνου και με πηγαίνουν πλέον αλλά νιώθω άσχημα. Θέλω να πηγαίνω μονη μου, έστω όσο προλαβαίνω μέχρι να φουσκώσει πολύ η κοιλιτσα.

Αχ κ μενα δεν με αφηνει ο αντρας μου να οδηγω και αισθανομαι ασχημα γιατι αν θελω καπου να παω με πηγαινει αλλα τι να κανουμε :-(

Κοριτσια εγω εκανα σημερα τη β επίπεδου ολα μια χαρουλα! Ειδαμε και τη μπεμπουλα μας :wub: 

  • Μου αρέσει 5

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Zina μου ναι έσπασε τα νερά το ένα μωρό. 

Ευτυχως είχα κάνει ενέσεις κορτιζόνης.

σ ευχαριστω πολύ για τις ευχές να είσαι καλά.

Κ εγώ γέννησα πρόωρα το δεύτερο μωράκι μου στις 36 κ 1 κ δεν φαινόταν κάτι στον β επιπέδου...ο β επιπέδου σίγουρα είναι μια καλή ένδειξη για προωρότητα αλλά όχι κ απόλυτα.. πάλι καλά πρόλαβα έκανα κορτιζόνες γιατι γεννήθηκε κ με καισαρική.κ τώρα θα το συζητήσω με τον γιατρό μήπως προληπτικά ξανά κάνω ενέσεις καλού κακού γύρω στις 35 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 είπε:

Κ εγώ γέννησα πρόωρα το δεύτερο μωράκι μου στις 36 κ 1 κ δεν φαινόταν κάτι στον β επιπέδου...ο β επιπέδου σίγουρα είναι μια καλή ένδειξη για προωρότητα αλλά όχι κ απόλυτα.. πάλι καλά πρόλαβα έκανα κορτιζόνες γιατι γεννήθηκε κ με καισαρική.κ τώρα θα το συζητήσω με τον γιατρό μήπως προληπτικά ξανά κάνω ενέσεις καλού κακού γύρω στις 35 εβδομάδες.

Ενέσεις γτ έκανες? 

1 hour ago, Άννα.Κρήτη είπε:

Καλησπέρα κορίτσι εγώ το είχα αναφέρει. Στην β επιπέδου που έκανα όπως και στην Αυχενική ο γιατρός μέτρησε τον τράχηλο μου και μου απέκλεισε τον πρόωρο τοκετό. Με κολπικό υπέρηχο βέβαια Όχι με εξωτερικό. 

Εγώ οδηγώ αναγκαστικά γιατί ο άντρας μου είναι ναυτικός και ταξιδεύει οπότε δεν μπορώ να το αποφύγω. Θα αγοράσω και ζώνη ασφαλείας εγκυμοσυνης.

Κολπικό υπέρηχο ναι. Και τώρα έτσι μλου τον μετράει ο γυναικολόγος για να είναι σίγουρος... Εκεί που είπα ότι γλύτωσα τους κολπικού υπέρηχος.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mpimpikos είπε:

Ενέσεις γτ έκανες? 

Κολπικό υπέρηχο ναι. Και τώρα έτσι μλου τον μετράει ο γυναικολόγος για να είναι σίγουρος... Εκεί που είπα ότι γλύτωσα τους κολπικού υπέρηχος.... 

Λόγω της προωρότητας να μην έχει προβλήματα με το αναπνευστικό σύστημα κ χρειαστεί υποστήριξη σε θερμοκοιτίδα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα, ελπιζω να ειστε ολες καλα! 

Βρηκα καποια online σεμιναρια για τοκετο, λοχεια, θηλασμο κτλ μεσα απο το nutricia club σε περιπτωση που θελει καποια να τα παρακολουθησει:

Θέμα σεμιναρίου    Παρουσιαστής    Ημερομηνία    'Ωρα
Λοχεία και περιποίηση νεογέννητου    κα Φανή Δαμαρλάκη, Μαία    12/02/2020    12:00μμ
Μητρικός Θηλασμός    κα Φανή Δαμαρλάκη, Μαία    13/02/2020    12:00μμ
Προετοιμασία Τοκετού    κα Φανή Δαμαρλάκη, Μαία    19/02/2020    12:00μμ
Τα σαφή όρια πλάθουν ευτυχισμένα παιδιά    Πασπάλη Ασπασία, Ψυχολόγος-Παιδοψυχολόγος    26/02/2020    12:00μμ
Οι καθημερινές ανησυχίες μιας νέας μαμάς    κα Φανή Δαμαρλάκη, Μαία    27/02/2020    12:00μμ

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα, ελπιζω να ειστε ολες καλα! 

Βρηκα καποια online σεμιναρια για τοκετο, λοχεια, θηλασμο κτλ μεσα απο το nutricia club σε περιπτωση που θελει καποια να τα παρακολουθησει:

Θέμα σεμιναρίου    Παρουσιαστής    Ημερομηνία    'Ωρα
Λοχεία και περιποίηση νεογέννητου    κα Φανή Δαμαρλάκη, Μαία    12/02/2020    12:00μμ
Μητρικός Θηλασμός    κα Φανή Δαμαρλάκη, Μαία    13/02/2020    12:00μμ
Προετοιμασία Τοκετού    κα Φανή Δαμαρλάκη, Μαία    19/02/2020    12:00μμ
Τα σαφή όρια πλάθουν ευτυχισμένα παιδιά    Πασπάλη Ασπασία, Ψυχολόγος-Παιδοψυχολόγος    26/02/2020    12:00μμ
Οι καθημερινές ανησυχίες μιας νέας μαμάς    κα Φανή Δαμαρλάκη, Μαία    27/02/2020    12:00μμ

Ααα σε ευχαριστούμε πολύ! Θα παρακολουθήσω σίγουρα οποια μπορέσω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina94 said:

Ααα σε ευχαριστούμε πολύ! Θα παρακολουθήσω σίγουρα οποια μπορέσω! 

επαναλαμβανονται απο οτι καταλαβα καθε μηνα οποτε λογικα και να χασουμε καποιο μετα απο 20-30 μερες ξαναγινεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε; 
Ελπίζω να είστε όλες καλά... εγώ τις τελευταίες μέρες εχω τρομερές καούρες και νιώθω πως δεν μπορώ να χωνέψω! Εχω και πόνους στα πλευρά μου , μάλλον μεγαλώνει η κοιλιτσα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...