Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

Εγώ θα γεννήσω στο Έλενα. Εκεί είναι ο γιατρός μου. Εκεί είχα γεννήσει κ την 1η φορά... 

@playbunny εγώ που έχω θέμα με τν τράχηλο είναι στα 2.4 cm... 

Καλημέρα!!είσαι ξαπλα;;

Θυμάσαι από πόσο ξεκίνησες;;εννοώ η μετρηση σου πάντα τόσο ήταν;;Η μειώθηκε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μέτρηση έγινε 17+3 και είδαμε ότι είναι στο 2.4.. Από 2.5 ξεκινάς να ανησυχείς μου είπε ο γιατρός και δίνουν θεραπεία. Παίρνω κολπικη κρεμα προγεστερονη... Κάθε 2 βδομάδες θα με βλέπει πλέον για να γίνεται η μέτρηση τραχήλου.. Όταν τν ξανά μετρήσαμε ήταν σταθερός. Και αυτό το βλέπει θετικό... Θα αγχωθουμε αν αρχίσει να κονταινει κ άλλο... 

Συνήθως μου είπε ότι αν είχα θέμα στην 1η εγκυμοσύνη τότε θα ήταν φυσιολογικό να έχω κ τώρα... Αλλά εγώ δεν είχα τίποτα απολύτως... 

@Nansy29

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Η μέτρηση έγινε 17+3 και είδαμε ότι είναι στο 2.4.. Από 2.5 ξεκινάς να ανησυχείς μου είπε ο γιατρός και δίνουν θεραπεία. Παίρνω κολπικη κρεμα προγεστερονη... Κάθε 2 βδομάδες θα με βλέπει πλέον για να γίνεται η μέτρηση τραχήλου.. Όταν τν ξανά μετρήσαμε ήταν σταθερός. Και αυτό το βλέπει θετικό... Θα αγχωθουμε αν αρχίσει να κονταινει κ άλλο... 

Συνήθως μου είπε ότι αν είχα θέμα στην 1η εγκυμοσύνη τότε θα ήταν φυσιολογικό να έχω κ τώρα... Αλλά εγώ δεν είχα τίποτα απολύτως... 

@Nansy29

Ωραια σημαντικό που είναι σταθερός..να παραμεινει έτσι..φαντάζομαι με 1 παιδί ήδη είναι δύσκολο να ξεκουράζεσαι..κι εμένα αυτό μου είπε από 2.5 και κάτω μας ανησυχεί απλα επειδή έπεσε απότομα εμένα από 3.4 πριν 10 μέρες σε 3 μου είπε από τωρα ξεκούραση..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κοντό τράχηλο αλλά φαρδύ για το πω πιο απλά...και επειδή είχα ξεκινήσει να κάνω διαστολή προχώρησα με σε περιδεση τραχήλου! Μην αγχώνεστε κορίτσια εφόσον οι γιατροί σας το παρακολουθούν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! Αν δεν το ειχατε ανακαλύψει καθόλου κ δεν παίρνατε μετρήσεις τότε μπορεί να υπήρχε πρόβλημα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα στην αυχενική δεν τν είχαν μετρήσει... Και γω η χαζή δε σκέφτηκα να το ρωτήσω... 

Ειναι πολύ δύσκολα ναι γτ η μικρή μου τώρα είναι μόνο 20 μηνών... Οπότε θέλει και τσ αγκαλιές της και της βόλτες της και τα παιχνίδια της... Στεναχωριέμαι που έχω μπει σε περιορισμούς... Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ μετα δε θα την αφήνω από την αγκαλιά μου... 

@Nina94tην φοβάμαι την περιδεση να σ πω την αλήθεια. Διάβαζα ότι επειδή πειράζουν την μήτρα μπορεί να φέρουν πρόωρο τοκετό.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2020 at 2:20 AM, Comet said:

Καλησπερα κοριτσι μου ,με το καλο το μωρακι σου.Εγω εκλεισα προχτες τα 38 και την ιδια μερα εκανα β επιπεδου και αμνιο.Ειχα κανει και στο γιο μου 2 χρονια πριν.Και τις 2 φορες μου ειχε βγει ποσοστο για ,down 1/350.Στα 35,5 ο γιατρος μου ειπε να αποφασισω αν θελω γιατι ημουν οριακα στην ηλικια.Τωρα μου ειπε οτι θελει να κανω.Δεν ηταν κατι,ο μικρος ειναι υγιεστατος και ο δευτερος που ερχεται με τα πρωτα αποτελεσματα βγηκε υγιης.Τα υπολοιπα σε 10 μερες.Δεν ειχα καμια ενδειξη για προβλημα στους υπερηχους.Καθαρα λογω ηλικιας πεσανε τα ποσοστα.Εγω ειμαι υπερ,προτιμω να ξερω,αλλα παντα υπαρχει το ρισκο να χασεις ενα γερο μωρακι.

εγώ είμαι 36 και το ποσοστό για down στις εξετάσεις μου ήταν 1/4500

ο γιατρός μου ήταν υπέρ της αμνιο αλλά ήθελε να δει πρώτα τις εξετάσεις μου. Όταν έκανα αυχενική μου είπε ότι κανένας γιατρός δεν θα με έβαζε να κάνω αμνιο με αυτα τα αποτελέσματα.

Άρα θεωρώ ότι είναι συνδυασμός αποτελεσμάτων.

φαντάσου στην γυναίκα του που ήταν 32 της έκανε.

 

Εμένα δεν μου έχει πει τίποτα για τον τράχηλο...:sad:  Να ρωτήσω την δευτέρα που έχω Υπερ. Καρδιάς εμβρύου? Ή σε ενημερώνουν αν υπάρχει κάτι?


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Anna_k είπε:

εγώ είμαι 36 και το ποσοστό για down στις εξετάσεις μου ήταν 1/4500

ο γιατρός μου ήταν υπέρ της αμνιο αλλά ήθελε να δει πρώτα τις εξετάσεις μου. Όταν έκανα αυχενική μου είπε ότι κανένας γιατρός δεν θα με έβαζε να κάνω αμνιο με αυτα τα αποτελέσματα.

Άρα θεωρώ ότι είναι συνδυασμός αποτελεσμάτων.

φαντάσου στην γυναίκα του που ήταν 32 της έκανε.

 

Εμένα δεν μου έχει πει τίποτα για τον τράχηλο...:sad:  Να ρωτήσω την δευτέρα που έχω Υπερ. Καρδιάς εμβρύου? Ή σε ενημερώνουν αν υπάρχει κάτι?

Όχι δεν κοιτάνε τον τράχηλο θεωρώντας ότι κάτι υπάρχει. Τον κοιτούν και τον μετράνε για να αποκλείσουν πρόωρο τοκετό και προεκλαμψια..


dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna_k είπε:

εγώ είμαι 36 και το ποσοστό για down στις εξετάσεις μου ήταν 1/4500

ο γιατρός μου ήταν υπέρ της αμνιο αλλά ήθελε να δει πρώτα τις εξετάσεις μου. Όταν έκανα αυχενική μου είπε ότι κανένας γιατρός δεν θα με έβαζε να κάνω αμνιο με αυτα τα αποτελέσματα.

Άρα θεωρώ ότι είναι συνδυασμός αποτελεσμάτων.

φαντάσου στην γυναίκα του που ήταν 32 της έκανε.

 

Εμένα δεν μου έχει πει τίποτα για τον τράχηλο...:sad:  Να ρωτήσω την δευτέρα που έχω Υπερ. Καρδιάς εμβρύου? Ή σε ενημερώνουν αν υπάρχει κάτι?

Παντα τον κοιτανε,αν υπαρχει θεμα θα σου πουν.Οι εξετασεις σου ειναι σουπερ


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Anna_k said:

 Να ρωτήσω την δευτέρα που έχω Υπερ. Καρδιάς εμβρύου? Ή σε ενημερώνουν αν υπάρχει κάτι?

Ο υπέρηχος καρδιάς εμβρυων πως γίνεται?

@Nansy29 κι εσυ δεν εκανες αυτή την εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Ο υπέρηχος καρδιάς εμβρυων πως γίνεται?

@Nansy29 κι εσυ δεν εκανες αυτή την εβδομάδα?

Καλημέρα!!ναι έκανα προχθές..κοιλιακος υπερηχος είναι απλα μετράει τα πάντα σε σχέση με την καρδιά.. γινεται απο εξειδικευμενο γιατρο.κραταει κάνα μισάωρο αν είναι συνεργασιμα τα μωρά αλλιώς παραπάνω..Πότε έχεις;;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 said:

Καλημέρα!!ναι έκανα προχθές..κοιλιακος υπερηχος είναι απλα μετράει τα πάντα σε σχέση με την καρδιά.. γινεται απο εξειδικευμενο γιατρο.κραταει κάνα μισάωρο αν είναι συνεργασιμα τα μωρά αλλιώς παραπάνω..Πότε έχεις;;

Καλημέρα! Δεν μου έχει πει κατι ο γιατρός ακόμα σχετικά με αυτό. Θα τον ρωτήσω Τετάρτη που έχουμε ραντεβού. :grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Καλημέρα! Δεν μου έχει πει κατι ο γιατρός ακόμα σχετικά με αυτό. Θα τον ρωτήσω Τετάρτη που έχουμε ραντεβού. :grin:

Απο ότι κατάλαβα δεν είναι εξέταση που την κάνουν όλες..εμένα την έχει απαραίτητη στο πρόγραμμα των μεγάλων υπερήχων ο γιατρός μου αλλά μάλλον πολλές φορές γίνεται μόνο αν υπάρχει καποια ένδειξη..Αλλά ρώτησε τον..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina94 είπε:

Κορίτσια ο Β επιπέδου γίνεται 3D? Ή μπορείς να κανεις με έξτρα χρέωση όπως διάβασα αν θέλεις 3D?

Εμένα μου τον έκανε 3D ο γιατρός χωρίς έξτρα χρέωση και τράβηξε και φωτο.

Υπέρηχο καρδιάς εννοείται το doppler ;


dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...