Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πράγματα που θα χρειαστούμε για το Μωρο μας ❤️


Blonde

Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Μιας και συζητατε για τα πραγματα του μωρου, υπαρχει καποια μελλουσα μανουλα που σκεφτεται να βαλει εξαρχης το μωρακι στην κουνια σε αλλο δωματιο ή ηδη μανουλα που το εφαρμοσε να μας πει αν ειναι εφικτο; Εχω τεραστιο θεμα χωρου στην κρεβατοκαμαρα, δεξια κι αριστερα του κρεβατιου μας δεν χωραει ουτε κομοδινο. Τα διαδρομακια ειναι πολυ στενα και απο την μια ανοιγει οριακα η ντουλαπα κι απο την αλλη η μπαλκονοπορτα. Στα κατωποδαρα μια απο τα ιδια. Το λικνο δεν χωραει ουτε κατα διανοια, οσο για την καλαθουνα (με βαση παντα, λογω οτι εχουμε και σκυλο) επισης οσες κι αν ειδα και μετρησα δεν χωρανε. Το 2ο δωματιο ειναι ακριβως διπλα, αλλα και παλι προβληματιζομαι για τον πρωτο καιρο, αν θα ακουω το μωρο κι αν θα μπορω να σηκωνομαι συνεχεια, θα ειμαι κι απο καισαρικη. Η επομενη λυση ειναι να μεταναστευσω μονιμα στον (αβολο) καναπε του σαλονιου και να βαλω εκει διπλα μια καλαθουνα. Βεβαια στη σκεψη και μονο μου φαινεται ακομα χειροτερη επιλογη. Καμια αναλογη εμπειρια ή ιδεα;;

Το κρεβάτι από κάτω έχει έστω κάποιο μικρό κενό ή εφάπτεται με το δάπεδο? Κάτι σκέφτηκα αλλά προϋποθέτει ένα μικρό κενό λίγων πόντων κάτω από το κρεβάτι και κάποιο χώρο ελεύθερο επάνω στο κρεβάτι. Είναι διπλό και έχει χώρο ελεύθερο?


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 787
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Το 2ο δωμάτιο δεν χωράει ένα μόνο κρεβατακι για να κοιμάσαι εκεί αρχικά;

Ειναι ακομη πιο μικρο. Οριακα υπολογισαμε οτι μπορει να κολλησει στην κουνια διπλα μια πολυθρονα απο αυτες που ανοιγουν, αλλα ειναι πολυ ακριβες και να πω την αληθεια με οοολα αυτα τα εξοδα που εχουμε, μου ειναι πολυ δυσκολο να διαθεσω κι γι αυτο χρηματα και μετα απο 3-4 μηνες να παει ακλαφτη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Μετα δεν θα ανοιγει ποτε η μπαλκονοπορτα και για να ανοιξει η ντουλαπα θα πρεπει να βγαινει το λικνο. Επισης οποιος κοιμαται απο την "μεσα" πλευρα, θα πρεπει να πηδαει πανω απο τον αλλο για να ξαπλωσει. Φαντασου οτι το κενο απο καθε πλευρα ειναι γυρω στους 30 ποντους.

Δηλαδη για κομοδινα, απο τη μια εχω βαλει μια στιβα βιβλια κι απο την αλλη ραφακι.:-P

Τοτε βγαλε διαβατηριο :P Κοιτα εγω σκεφτομαι οτι στους 4 μηνες πανω κατω ,θεωρητικα,θα τον παω στο δωματιο του!!Απο νεογεννητο μονο του με φοβιζει λιγο...κ ενδοεπικοινωνια να εχω!Αν θηλαζεις το βραδυ θα ναι ταλαιπωρια να πηγαιμοερχεσαι...οποτε μαλλον πρεπει να ειστε κ οι δυο καπου αλλου...εκτος αν φυγει ο αντρας σου κ εχεις το μωρο στο κρεβατι μαζι σου...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia_Met είπε:

Το κρεβάτι από κάτω έχει έστω κάποιο μικρό κενό ή εφάπτεται με το δάπεδο? Κάτι σκέφτηκα αλλά προϋποθέτει ένα μικρό κενό λίγων πόντων κάτω από το κρεβάτι και κάποιο χώρο ελεύθερο επάνω στο κρεβάτι. Είναι διπλό και έχει χώρο ελεύθερο?

Ειναι αποβαυτα που εφαπτονται στο πατωμα, γιατι εχει αποθηκευτικο χωρο κατω απο το στρωμα. Και γενικα δεν θελω να ακουμπα κατω το κρεβατακι του μωρου, γιατι θα εχει προσβαση το σκυλι. 

Just now, dinaki23 είπε:

Τοτε βγαλε διαβατηριο :P Κοιτα εγω σκεφτομαι οτι στους 4 μηνες πανω κατω ,θεωρητικα,θα τον παω στο δωματιο του!!Απο νεογεννητο μονο του με φοβιζει λιγο...κ ενδοεπικοινωνια να εχω!Αν θηλαζεις το βραδυ θα ναι ταλαιπωρια να πηγαιμοερχεσαι...οποτε μαλλον πρεπει να ειστε κ οι δυο καπου αλλου...εκτος αν φυγει ο αντρας σου κ εχεις το μωρο στο κρεβατι μαζι σου...

Δεν θελω να το αποδεχτω...αλλα εκει με βλεπω να καταληγω...ε ρε γλεντια...θα κοιμαμαι που θα κοιμαμαι λιγο...δεν θα ξεκουραζομαι κιολας...μες στα νευρα θα ειμαι...χαχαχαχ

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ειναι αποβαυτα που εφαπτονται στο πατωμα, γιατι εχει αποθηκευτικο χωρο κατω απο το στρωμα. Και γενικα δεν θελω να ακουμπα κατω το κρεβατακι του μωρου, γιατι θα εχει προσβαση το σκυλι. 

 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Ειναι αποβαυτα που εφαπτονται στο πατωμα, γιατι εχει αποθηκευτικο χωρο κατω απο το στρωμα. Και γενικα δεν θελω να ακουμπα κατω το κρεβατακι του μωρου, γιατι θα εχει προσβαση το σκυλι. 

Δεν θελω να το αποδεχτω...αλλα εκει με βλεπω να καταληγω...ε ρε γλεντια...θα κοιμαμαι που θα κοιμαμαι λιγο...δεν θα ξεκουραζομαι κιολας...μες στα νευρα θα ειμαι...χαχαχαχ

Ετσι με φανταζομαι κ εγω ...η διαφορα ειναι οτι θα ειμαι στο δωματιο μου..οποτε μην σκας,μικρο το κακο!!!:P:DΗ ταλαιπωρια ιδια θα ναι σε ολα τα δωματια χαχαχα

  • Χαχα 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ειναι αποβαυτα που εφαπτονται στο πατωμα, γιατι εχει αποθηκευτικο χωρο κατω απο το στρωμα. Και γενικα δεν θελω να ακουμπα κατω το κρεβατακι του μωρου, γιατι θα εχει προσβαση το σκυλι. 

Οχι οχι προε θεου δεν εννοουσα να βαλεις κατω το παιδι!! Υπάρχει λικνο που έχει την βάση κάτω (δυο σιδερα εξναι για αυτο ελεγα να τα βαλεις με καποιο τροπο κατω απο το κρεβατι) και το στήριγμα από την μια μόνο πλευρά. Έτσι μπορείς να το "κουμπωσεις" επάνω στο κρεβάτι σου αν το ύψος βολεύει και ουσιαστικά το λικνο να "αιωρειται" επάνω στο στρώμα του κρεβατιού σου δίπλα σας. Βέβαια αυτό εάν έχει χώρο ελεύθερο το στρώμα όταν είστε κι εσύ κ ο άντρας σου εκεί. 

Αν θες σου στέλνω σε μήνυμα φωτογραφία το λικνο για να καταλάβεις πως το εννοώ 

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως η αληθεια ειναι οτι μονο μια γνωστη εχω ακουσει να εφαρμοδε εξαρχης τον υπνο σε ξεχωριστα δωματια, μονο με ενδοεπικοινωνια ηταν, αλλα η αληθεια ηταν οτι ηταν τυχερη κι ειχε πολυ συνεργασιμο μωρο που εξαρχης ξυπνουσε ανα 3ωρο-4ωρο τη νυχτα.

Just now, Anastasia_Met είπε:

Οχι οχι προε θεου δεν εννοουσα να βαλεις κατω το παιδι!! Υπάρχει λικνο που έχει την βάση κάτω (δυο σιδερα εξναι για αυτο ελεγα να τα βαλεις με καποιο τροπο κατω απο το κρεβατι) και το στήριγμα από την μια μόνο πλευρά. Έτσι μπορείς να το "κουμπωσεις" επάνω στο κρεβάτι σου αν το ύψος βολεύει και ουσιαστικά το λικνο να "αιωρειται" επάνω στο στρώμα του κρεβατιού σου δίπλα σας. Βέβαια αυτό εάν έχει χώρο ελεύθερο το στρώμα όταν είστε κι εσύ κ ο άντρας σου εκεί. 

Αν θες σου στέλνω σε μήνυμα φωτογραφία το λικνο για να καταλάβεις πως το εννοώ 

Καταλαβα τι λες, αλλα λογω κρεβατιου που δεν εχει κενο απο κατω....δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Παντως η αληθεια ειναι οτι μονο μια γνωστη εχω ακουσει να εφαρμοδε εξαρχης τον υπνο σε ξεχωριστα δωματια, μονο με ενδοεπικοινωνια ηταν, αλλα η αληθεια ηταν οτι ηταν τυχερη κι ειχε πολυ συνεργασιμο μωρο που εξαρχης ξυπνουσε ανα 3ωρο-4ωρο τη νυχτα.

εγω φοβαμαι να κοιμαται μονο του απο νεογεννητο!!Να σκεφτομαι συνεχεια αν εβγαλε γουλιες,αν αναπνεει !!απαπαπαπα...ασε που. ο αντρας μου ροχαλιζει και δεν θα ακουω τιποτα χαχαχαχα :D

Just now, Pagotoula είπε:

Παντως η αληθεια ειναι οτι μονο μια γνωστη εχω ακουσει να εφαρμοδε εξαρχης τον υπνο σε ξεχωριστα δωματια, μονο με ενδοεπικοινωνια ηταν, αλλα η αληθεια ηταν οτι ηταν τυχερη κι ειχε πολυ συνεργασιμο μωρο που εξαρχης ξυπνουσε ανα 3ωρο-4ωρο τη νυχτα.

Καταλαβα τι λες, αλλα λογω κρεβατιου που δεν εχει κενο απο κατω....δεν γινεται.

αν βαλεις μια βαση μεταξυ στρωματος και σκελετου του κρεβατιου;;;να αιωρειται κ πανω στησεις μια καλαθουνα;;;μπορεις να ρωτησεις εναν ξυλουργο...

  • Χαχα 2

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

εγω φοβαμαι να κοιμαται μονο του απο νεογεννητο!!Να σκεφτομαι συνεχεια αν εβγαλε γουλιες,αν αναπνεει !!απαπαπαπα...ασε που. ο αντρας μου ροχαλιζει και δεν θα ακουω τιποτα χαχαχαχα :D

Σου λεω....η μεταναστευση θα ειναι η μονη μου λυση....κλαφτα Χαραλαμπε!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Παντως η αληθεια ειναι οτι μονο μια γνωστη εχω ακουσει να εφαρμοδε εξαρχης τον υπνο σε ξεχωριστα δωματια, μονο με ενδοεπικοινωνια ηταν, αλλα η αληθεια ηταν οτι ηταν τυχερη κι ειχε πολυ συνεργασιμο μωρο που εξαρχης ξυπνουσε ανα 3ωρο-4ωρο τη νυχτα.

Καταλαβα τι λες, αλλα λογω κρεβατιου που δεν εχει κενο απο κατω....δεν γινεται.

Κριμα  :( σου έστειλα και την φωτογραφία που εννοούσα μήπως και διευκόλυνε. 

Μετά η μόνη λύση που σκέφτηκα είναι με φωλίτσα δίπλα σου. Αν χωρατε και οι 3 στο κρεβάτι. 

  • Μου αρέσει 3

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Pagotoula said:

Σου λεω....η μεταναστευση θα ειναι η μονη μου λυση....κλαφτα Χαραλαμπε!

Ακριβως ιδια περίπτωση οπως την περιγραφεις ηταν ο αδερφός μου με την γυναίκα του. Στο υπνοδωμάτιο δεν χωραγε τίποτα, ουτε λικνο, και εφεραν το μωρο στο σπιτι προωρακι (γεννηθηκε στις 34 εβδομάδες, εμεινε θερμοκοιτιδα 2 εβδομάδες και πηγε σπιτι 36 εβδομαδων μολις περασε τα 2 κιλα).

Οποτε αναγκαστικά κουνια κι ενδοεπικοινωνια απο πολύ νωρίς. Βέβαια ειχαν κι ενα λικνο για το σαλονι, διπλα στους καναπέδες, που τους βολεψε παααρα πολυ ειδικα τον πρωτο πρώτο καιρο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!Ξυπνησα με την εξης απορια...μπιμπερο πρεπει να οαρω απο τωρα ή να περιμενω να δω πως θα παει ο θηλασμος και μετα;;;κι αν παρω ,ποιας εταιρειας ειναι καλα;;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Παντως η αληθεια ειναι οτι μονο μια γνωστη εχω ακουσει να εφαρμοδε εξαρχης τον υπνο σε ξεχωριστα δωματια, μονο με ενδοεπικοινωνια ηταν, αλλα η αληθεια ηταν οτι ηταν τυχερη κι ειχε πολυ συνεργασιμο μωρο που εξαρχης ξυπνουσε ανα 3ωρο-4ωρο τη νυχτα.

Καταλαβα τι λες, αλλα λογω κρεβατιου που δεν εχει κενο απο κατω....δεν γινεται.

Κοριτσι μου και εγώ αυτό θα σου προτεινα , αφου δεν έχεις χώρο να τον βάλεις από την αρχή στη κουνια του με ενδοεπικοινωνια. Φαντάζομαι οτι το δωμάτιο του μωρου  είναι δίπλα στο δικό σας, όποτε λίγα τα δευτερόλεπτα μέχρι να σηκωθείς και να πας στο δικό του. Όλη μέρα θα τον έχεις στο σαλόνι μαζί σου είτε στο λίκνο είτε στο πορτ μπεμπέ και το βράδυ στο δωμάτιο του. Άβολο βεβαια για αρχή αλλά είναι μέχρι να συνηθίσετε και εσυ και το μωρό. Πολλές γνωστές μου το εφάρμοσαν αυτό ανεξάρτητα από το χώρο της κρεβατοκάμαρας διότι δεν ήθελαν να ταλαιπωρηθουν μέτα με τον υπνο στη κουνια. Η άλλη λυση είναι να είστε στο σαλόνι και το βράδυ. Όταν γεννηθεί το μωρό νομίζω θα δεις και τι σας βολευει και τους δυο. 

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!Ξυπνησα με την εξης απορια...μπιμπερο πρεπει να οαρω απο τωρα ή να περιμενω να δω πως θα παει ο θηλασμος και μετα;;;κι αν παρω ,ποιας εταιρειας ειναι καλα;;;

Καλημερα και εγώ το σκεφτόμουν αυτό και έλεγα να παρω δυο μπιμπερό για αρχή είτε θηλασω είτε όχι και μετά παιρνω και αλλά αν χρειαστουν. Τώρα από εταιρείες δεν ξέρω, θα μας πουν οι έμπειρες μαμάδες 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

@playbunny @Mum to be τουλάχιστον γνωρίζετε περιπτώσεις που τα κατάφεραν εξαρχής σε ξεχωριστά δωμάτια... Μου δίνει κουράγιο αυτό! Τα δωμάτια είναι ακριβώς δίπλα (μιλάμε για ένα σπίτι συνολικά 68τμ εξάλλου). Κορίτσια μου θα κάνω αναγκαστικά την απόπειρα να το δοκιμάσω, ξέρω ότι θα είναι δύσκολο, αλλά ίσως τα καταφέρουμε. Ειδάλλως θα βρεθώ στο σαλόνι με καμιά καλαθούνα παραμάσχαλα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...