Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα είμαι μανούλα διδύμων με δανικά ωράρια. Παλιά στο σπορ, μιας και τα μωράκια μου έφτασαν κιόλας 3,5 ετών. Λέμε με των άντρα μου να κάνουμε άλλη μια προσπάθεια (τελευταια) για να κάνουμε ακόμα ενα μωράκι. Εχου με βλαστοκυστες d5 Kai d6 αλλά μετά από τόσο χρόνια δεν θυμάμαι καθόλου τι θα πει αυτό... είμαι καλές πιστευετε?

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, DemiMom είπε:

Του τα στειλα πριν λίγο! Είμαι στο κρεβάτι ακόμα :roll: πήγαμε σε ένα γάμο εχθές κ το ξενυχτησαμε. Θα τον πάρω σε λίγο!! Ρε γαμωτο απορώ τι κάνω λάθος..? 

Ρε βλάκα τίποτε δε κάνεις λάθος!! Απλά είσαι έγκυος(ξέρεις...αυτή η γνωστή απάντηση σε ολα:P

Μην αγχώνεσαι,κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά,πιθανόν να σου αυξήσει το σίδηρο ,so what?! Το μωρό να ξέρεις είναι μια χαρά!! Ίσα ίσα εκείνο ρουφάει όλο σου τον σίδηρο,το άτιμο βαμπιρακι!!

Κ εσύ μια χαρά θα είσαι,συνέχισε καλή διατροφή,πρόσθεσε τρόφιμα με σίδηρο κ όταν τα τρως μην τα συνδιάζεις με γαλακτοκομικά..πχ όχι όσπρια με φέτα ή γιαούρτι..σκέτα όσπρια για καλύτερη απορρόφηση σιδήρου..

Υγ: κ ένα παγωτακι τη μέρα κ θα στρώσεις:D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, DemiMom είπε:

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!

Εχθες πήρα τις εξετάσεις μου για την καμπύλη (72-131-86) όλα καλά αλλά στεναχωρηθηκα με τον αιματοκρίτη μου. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 36 έπεσε απότομα μετά το πρώτο τρίμηνο κ τώρα έφτασε 29.3 μια μονάδα κάτω από τον Ιούνιο. Σωματικά δεν νιώθω ιδιαίτερη εξάντληση αλλά ανησυχώ για το μωρό κ για μένα... Μη τυχόν χρειαστώ αίμα. Παίρνω δύο Tradyferon τη μέρα, έχω δοκιμάσει κ πόσιμο... Προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου! Τι να κάνω?? Να πάω σε αιματολογο? 

Αυτά που σου είπε κ η Ρενέ να προσέχεις δηλαδή πως το παίρνεις για να έχεις καλύτερη απορρόφηση

Κ κρέας να τρως συχνά,μοσχαράκι, συκώτι

Δεν φταις εσύ σε κάτι. Απλά κάποιες φορές πέφτει απότομα ο αιματοκρίτης στην εγκυμοσύνη. Μπορεί στην επόμενη εξέταση να ανέβει. Κι εγώ χαμηλό έχω και γενικά και τώρα.

Κάποιες φορές είναι πιο χαμηλά κι άλλες ανεβαινει.

  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Renez δεν το είδα το παγωτατζιδικο που λες ,είμαι παραλία ,που είναι;;;αν κ δύσκολο να μου έχει ξεφύγει!!!

@DemiMom πουλάκι μου μην ανησυχείς, σε ρουφάει το παιδάκι σου, τα καλά της εγκυμοσύνης!!! Να ξέρεις τα μπεμπέ ότι είναι να πάρουν θα το πάρουν,γι'αυτό κ ξεμενει η δική σου αποθήκη!!

@Hliolousti την λες κ stalker την γειτόνισσα!!:ph34r:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, DemiMom said:

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!

Εχθες πήρα τις εξετάσεις μου για την καμπύλη (72-131-86) όλα καλά αλλά στεναχωρηθηκα με τον αιματοκρίτη μου. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 36 έπεσε απότομα μετά το πρώτο τρίμηνο κ τώρα έφτασε 29.3 μια μονάδα κάτω από τον Ιούνιο. Σωματικά δεν νιώθω ιδιαίτερη εξάντληση αλλά ανησυχώ για το μωρό κ για μένα... Μη τυχόν χρειαστώ αίμα. Παίρνω δύο Tradyferon τη μέρα, έχω δοκιμάσει κ πόσιμο... Προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου! Τι να κάνω?? Να πάω σε αιματολογο? 

Καλημέρα! Μίλα με το γιατρό σου εννοείται αλλά μην αγχώνεσαι :). Και εγώ από το 34 έπεσα στο 29 και με 2 tardyferon τόσους μήνες με το ζόρι εχει πάει στο 31. Το παρακολουθούμε και εμείς με το γιατρό, μου είχε πει ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό όμως στην εγκυμοσύνη. Καταλαβαίνω ότι το αξιολογούν μαζί και με κάποιους άλλους δείκτες στη γενική αίματος. Και δεν είχα κάποιο προβλημα γενικά με σίδηρο/ αιματοκρίτη από πριν γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις η αντιμετώπιση είναι διαφορετική. Το μωράκι σου παίρνει ότι χρειάζεται, δες τί θα σου πει και ο γιατρός και μην ανησυχείς :) .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DemiMom είπε:

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!

Εχθες πήρα τις εξετάσεις μου για την καμπύλη (72-131-86) όλα καλά αλλά στεναχωρηθηκα με τον αιματοκρίτη μου. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 36 έπεσε απότομα μετά το πρώτο τρίμηνο κ τώρα έφτασε 29.3 μια μονάδα κάτω από τον Ιούνιο. Σωματικά δεν νιώθω ιδιαίτερη εξάντληση αλλά ανησυχώ για το μωρό κ για μένα... Μη τυχόν χρειαστώ αίμα. Παίρνω δύο Tradyferon τη μέρα, έχω δοκιμάσει κ πόσιμο... Προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου! Τι να κάνω?? Να πάω σε αιματολογο? 

Αχ σε καταλαβαίνω... εγώ ξεκίνησα με 41 κ τον προηγούμενο μήνα ήταν 31! Μου είχε δώσει ένα tardyferon κ ένα πόσιμο κ 2 πολυβιταμίνες! Ανέβηκε μπορώ να σου πω 3 μόναδες... προσεχείς να τα πίνεις μήνα τους;;; Μακριά από ασβέστιο;


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@DemiMom 

 

Αχ σε καταλαβαίνω... εγώ ξεκίνησα με 41 κ τον προηγούμενο μήνα ήταν 31! Μου είχε δώσει ένα tardyferon κ ένα πόσιμο κ 2 πολυβιταμίνες! Ανέβηκε μπορώ να σου πω 3 μόναδες... προσεχείς να τα πίνεις μήνα τους;;; Μακριά από ασβέστιο;

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

@DemiMom πέρα από το ότι όπως πολύ σωστά είπαν τα κορίτσια να τρως πολύ κρέας,συκώτι,οσπρια κλπ και να μη τα συνδυάζεις με γαλακτοκομικά,εγώ θα σου έλεγα να τα συνδυάζεις απαραιτήτως με βιταμίνη c

Δλδ μπόλικη σαλάτα δίπλα με μπόλικο λεμόνι,ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι,ένα ακτινίδιο μετά το φαγητό....

Πολλαπλασιάζεται έτσι η απορροφητικότητα του σιδήρου!!

Δε φταις σε τίποτα!όλα καλά θα πάνε!

Κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια ήδη μανούλα,ότι τους τελευταίους μήνες ο οργανισμός δίνει ένα boostαρισμα και αυξάνει αιματοκρίτη, αιμοπετάλια,αιμοσφαιρίνη κλπ για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στον τοκετό...

Οπότε να εχεις θετική σκέψη και θα ανεβει!

Όσο για το μωρό μην ανησυχείς καθόλου γτ ότι σου λείπει,είναι επειδή το "ρουφάει" εκεινο;)

Just now, Hliolousti είπε:

@DemiMom πέρα από το ότι όπως πολύ σωστά είπαν τα κορίτσια να τρως πολύ κρέας,συκώτι,οσπρια κλπ και να μη τα συνδυάζεις με γαλακτοκομικά,εγώ θα σου έλεγα να τα συνδυάζεις απαραιτήτως με βιταμίνη c

Δλδ μπόλικη σαλάτα δίπλα με μπόλικο λεμόνι,ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι,ένα ακτινίδιο μετά το φαγητό....

Πολλαπλασιάζεται έτσι η απορροφητικότητα του σιδήρου!!

Δε φταις σε τίποτα!όλα καλά θα πάνε!

Κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια ήδη μανούλα,ότι τους τελευταίους μήνες ο οργανισμός δίνει ένα boostαρισμα και αυξάνει αιματοκρίτη, αιμοπετάλια,αιμοσφαιρίνη κλπ για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στον τοκετό...

Οπότε να εχεις θετική σκέψη και θα ανεβει!

Όσο για το μωρό μην ανησυχείς καθόλου γτ ότι σου λείπει,είναι επειδή το "ρουφάει" εκεινο;)

Να σου πω επίσης ότι το συκώτι στην εγκυμοσύνη θέλει μετρό γτ έχει πολλή βιταμίνη Α και προκαλεί επιπλοκές...τη συχνότητα που μπορείς να το καταναλώνεις θα τη μάθεις από το γιατρό σου

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

@DemiMom Όλα καλά κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Είναι από τα επακόλουθα της εγκυμοσύνης και αυτό... Πιθανόν να σου ανεβάσει λίγο την δόση

@EugenJen Χαχαα όχι ευτυχώς έκανε τέλεια επιλογή :grin: Αλλά ξέρει και τα γούστα και το στυλ μου δύσκολα θα έπεφτε έξω! 

@Renez Αιιι καλέ γιατί τι έχουμε εμείς οι κοντές;! Να σε ενημερώσω ότι την χαριτωμενια μας δεν την φτάνει καμία ψηλή :tongue:  

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

@DemiMom Όλα καλά κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Είναι από τα επακόλουθα της εγκυμοσύνης και αυτό... Πιθανόν να σου ανεβάσει λίγο την δώσει

@EugenJen Χαχαα όχι ευτυχώς έκανε τέλεια επιλογή :grin: Αλλά ξέρει και τα γούστα και το στυλ μου δύσκολα θα έπεφτε έξω! 

@Renez Αιιι καλέ γιατί τι έχουμε εμείς οι κοντές;! Να σε ενημερώσω ότι την χαριτωμενια μας δεν την φτάνει καμία ψηλή :tongue:  

 

Πάλι καλά που έχει μάθει τα γούστα σου, εμείς μετά από τοοοοσα χρόνια πια που βαρέθηκα να αλλάζω τα δώρα έχουμε σύστημα ,σε γιορτές γενέθλια κλπ πάω ψωνίζω κ του λέω μετά κοίτα τι μου πήρες δώρο!!!:lol:

  • Χαχα 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες! Με ηρεμησατε. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Λογικά όπως είπατε θα κρίνει κ από τα υπόλοιπα. 

Γενικά αποφεύγω τα γαλακτοκομικα τουλάχιστον στο 2 ωρο πριν κ μετά... Το μονο λάθος μου είναι ότι δεν πίνω μαζί λίγο χυμό ή κάτι άλλο με βιταμίνη c. Θα το διορθώσω όμως κ αυτό κ ελπίζω να γίνει το boostαρισμα που είπε η @Hliolousti.

Πάντως ότι κ να πω για σας είναι λίγο!! Είστε υπέροχες όλες! :x

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέχασα να σας πω το τρίτο περιστατικό που έγινε με τα ψώνια μου... την Πέμπτη στα λητω πήραμε ένα μπάνακι το οποίο στέκεται σε βάσεις στη μπανιέρα, ok baby λέγεται η εταιρεία! Πάω σήμερα να το βάλω στις βάσεις να δω αν είναι όλα καλά... και έλειπε η τάπα!! Έπαιρνα στο κατάστημα τηλ δεν το σήκωναν, Άντε μέχρι να βγάλω γραμμή στην εξυπηρέτηση πελατών! Τελικά έβγαλα άκρη κ μου έχουν κρατήσει μια τάπα στο ταμείο, όταν ξαναπάω να την πάρω!!! Α κ στα ικεα που πηγα επίσης δε δούλευε η κάρτα κ μετά το σύστημα τους για να προχωρήσει η παραγγελία... με λες κ γούρι του 2020!

  • Χαχα 2

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Πάλι καλά που έχει μάθει τα γούστα σου, εμείς μετά από τοοοοσα χρόνια πια που βαρέθηκα να αλλάζω τα δώρα έχουμε σύστημα ,σε γιορτές γενέθλια κλπ πάω ψωνίζω κ του λέω μετά κοίτα τι μου πήρες δώρο!!!:lol:

Κ εμείς ακριβώς έτσι λειτουργούμε χαχαχαχα

Just now, Jasmine@ είπε:

Ξέχασα να σας πω το τρίτο περιστατικό που έγινε με τα ψώνια μου... την Πέμπτη στα λητω πήραμε ένα μπάνακι το οποίο στέκεται σε βάσεις στη μπανιέρα, ok baby λέγεται η εταιρεία! Πάω σήμερα να το βάλω στις βάσεις να δω αν είναι όλα καλά... και έλειπε η τάπα!! Έπαιρνα στο κατάστημα τηλ δεν το σήκωναν, Άντε μέχρι να βγάλω γραμμή στην εξυπηρέτηση πελατών! Τελικά έβγαλα άκρη κ μου έχουν κρατήσει μια τάπα στο ταμείο, όταν ξαναπάω να την πάρω!!! Α κ στα ικεα που πηγα επίσης δε δούλευε η κάρτα κ μετά το σύστημα τους για να προχωρήσει η παραγγελία... με λες κ γούρι του 2020!

Τώρα άμα σε σχολιάσω εγώ όπως θέλω θα λες ότι σε περιμένω στη γωνιά να στην πω....

:mrgreen:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Κ εμείς ακριβώς έτσι λειτουργούμε χαχαχαχα

Τώρα άμα σε σχολιάσω εγώ όπως θέλω θα λες ότι σε περιμένω στη γωνιά να στην πω....

:mrgreen:

Μα δε φταίω πουθενά όμως.... ελπίζω η μεγάλη παραγγελία από το spitishop να έρθει χωρίς απρόοπτα! Εκτός αν διαβάζουν το site κ θέλουν να μου κάνουν πλάκα κ τα στειλουν όλα μπλε... χαχαχχα

  • Χαχα 3

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Jasmine@ χιχι τι γκαντεμιά! Μα όλα σε σένα  τα κουλά? Δεν πειράζει γέλα!Ας είναι μόνο αυτές οι αναποδιές στη ζωή μας !

Να σας π.ω  τώρα τν πόνο μου πάλι...από κυτταριτιδα πως πάμε? Εγω φουλαρα, χαμός...βάζω μαγιό να πάμε για μπανιο κ δοκιμάζω ένα πιο κοφτουλι που έχω γτ έχει πιο άνετο σουτιέν, μη φανταστείτε μπραζιλ απλά δεν είναι βράκα! Άσε ξεχειλιζα από παντού...κ από το γόνατο κ πάνω είμαι σαγρε σαν τους τοίχους που λέγατε...νταξ είχα κυτταρίτιδα αλλά όχι αυτό το κακό!

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Ξέχασα να σας πω το τρίτο περιστατικό που έγινε με τα ψώνια μου... την Πέμπτη στα λητω πήραμε ένα μπάνακι το οποίο στέκεται σε βάσεις στη μπανιέρα, ok baby λέγεται η εταιρεία! Πάω σήμερα να το βάλω στις βάσεις να δω αν είναι όλα καλά... και έλειπε η τάπα!! Έπαιρνα στο κατάστημα τηλ δεν το σήκωναν, Άντε μέχρι να βγάλω γραμμή στην εξυπηρέτηση πελατών! Τελικά έβγαλα άκρη κ μου έχουν κρατήσει μια τάπα στο ταμείο, όταν ξαναπάω να την πάρω!!! Α κ στα ικεα που πηγα επίσης δε δούλευε η κάρτα κ μετά το σύστημα τους για να προχωρήσει η παραγγελία... με λες κ γούρι του 2020!

Να σε πάρουμε για ποδαρικο φίλη!!


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...