Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Λαμπαροσκοπικό χειρουργείο αφαίρεση ινομυώματων


Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα και εδω ,ελπίζω σε απαντήσεις με παρόμοια εμπειρία!

Τον Νοέμβριο έκανα λαμπαροσκοπικο χειρουργείο αφαιρεσης 3 ινομυώματων (2 στον πυθμένα της μήτρας και ένα που βρέθηκε στο χειρουργείο πίσω από την σάλπιγγα)

 

Μετά από 2 μήνες μας έδωσε ο γιατρός το οκ να ξεκινήσουμε προσπάθειες .οι όποιες μέχρι στιγμής είναι άκαρπες.

Έχουμε κάνει και οι εξετάσεις, εγώ ορμονικές που η LH βγήκε λίγο ανεβασμένη αλλά μιας και έχω πολύ σταθερό κύκλο ο γιατρός μου έδωσε μόνο βιταμινες. Και ο άντρας μου σπερματοδιαγραμμα το οποίο βγήκε φυσιολογικό για συλληψη. 

Πόσες από εσάς κατάφεραν να πετύχουν συλληψη μετα απο λαμπαρασκοπικο χειρουργείο και σε πόσο διάστημα!

Προσπαθούμε 3 χρόνια και εγώ αρχίσει να απελπίζομαι μιας και αισίως μπήκα στα 37 !

Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Just now, Bellas είπε:

Ανοίγω το θέμα και εδω ,ελπίζω σε απαντήσεις με παρόμοια εμπειρία!

Τον Νοέμβριο έκανα λαμπαροσκοπικο χειρουργείο αφαιρεσης 3 ινομυώματων (2 στον πυθμένα της μήτρας και ένα που βρέθηκε στο χειρουργείο πίσω από την σάλπιγγα)

 

Μετά από 2 μήνες μας έδωσε ο γιατρός το οκ να ξεκινήσουμε προσπάθειες .οι όποιες μέχρι στιγμής είναι άκαρπες.

Έχουμε κάνει και οι εξετάσεις, εγώ ορμονικές που η LH βγήκε λίγο ανεβασμένη αλλά μιας και έχω πολύ σταθερό κύκλο ο γιατρός μου έδωσε μόνο βιταμινες. Και ο άντρας μου σπερματοδιαγραμμα το οποίο βγήκε φυσιολογικό για συλληψη. 

Πόσες από εσάς κατάφεραν να πετύχουν συλληψη μετα απο λαμπαρασκοπικο χειρουργείο και σε πόσο διάστημα!

Προσπαθούμε 3 χρόνια και εγώ αρχίσει να απελπίζομαι μιας και αισίως μπήκα στα 37 !

Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη !!!

Καλημέρα!!! Εγώ έκανα λαπαροσκοπικά αφαίρεση ενός ινομυωματος 8.3 εκ πάνω από τη μήτρα! Ο γιατρός μου είπε πως πρέπει 6 μήνες να αφήσω τον οργανισμό μου να ηρεμήσει και μετά να προχωρήσω...ακόμα δεν έχω κάνει εμβρυομεταφορα...

Πώς είναι δυνατόν ο δικός σου να σου είπε μετά από δύο μήνες....


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Τουτουνι τα ινομυώματα ήταν στον πυθμένα της μήτρας και ένα πίσω από την σάλπιγγα (Όχι μέσα στην μήτρα) γι'αυτό υποθέτω ότι μας έδωσε το οκ μετά από δύο μήνες, θεωρητικά δεν θα ενοχλούσαν στην συλληψη αλλά επειδή μεγάλωσαν και επειδή προσπαθούσαμε 2,5 Χρόνια χωρίς επιτυχία αποφασίσαμε να τα αφαιρέσουμε. 

Εσείς θα πάτε με υποβοηθούμενη μεθοδο;

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Θα ήθελα πολύ να ελπίζω σε μια φυσικη συλληψη αλλα με φοβιζει η ηλικια μου ,μόλις μπήκα στα 37 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellas είπε:

Ανοίγω το θέμα και εδω ,ελπίζω σε απαντήσεις με παρόμοια εμπειρία!

Τον Νοέμβριο έκανα λαμπαροσκοπικο χειρουργείο αφαιρεσης 3 ινομυώματων (2 στον πυθμένα της μήτρας και ένα που βρέθηκε στο χειρουργείο πίσω από την σάλπιγγα)

 

Μετά από 2 μήνες μας έδωσε ο γιατρός το οκ να ξεκινήσουμε προσπάθειες .οι όποιες μέχρι στιγμής είναι άκαρπες.

Έχουμε κάνει και οι εξετάσεις, εγώ ορμονικές που η LH βγήκε λίγο ανεβασμένη αλλά μιας και έχω πολύ σταθερό κύκλο ο γιατρός μου έδωσε μόνο βιταμινες. Και ο άντρας μου σπερματοδιαγραμμα το οποίο βγήκε φυσιολογικό για συλληψη. 

Πόσες από εσάς κατάφεραν να πετύχουν συλληψη μετα απο λαμπαρασκοπικο χειρουργείο και σε πόσο διάστημα!

Προσπαθούμε 3 χρόνια και εγώ αρχίσει να απελπίζομαι μιας και αισίως μπήκα στα 37 !

Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη !!!

καλησπέρα κ γω εχω εμπειρία από λαμπαροσκοπηση για συμφησεις εχτος μήτρας που είχα....κ μένα ο δικός μ γοατρος μ έδωσε το οκ μετά από 6 μήνες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Rafaelatarzan δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί εμάς μας έδωσε το οκ :(

@Rafaelatarzan δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί εμάς μας έδωσε το οκ :(

Εσύ μετά έκανες προσπάθειες;κατάφερατε συλληψη; η δεν έχει περάσει ακόμα το εξάμηνο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Bellas είπε:

@Τουτουνι τα ινομυώματα ήταν στον πυθμένα της μήτρας και ένα πίσω από την σάλπιγγα (Όχι μέσα στην μήτρα) γι'αυτό υποθέτω ότι μας έδωσε το οκ μετά από δύο μήνες, θεωρητικά δεν θα ενοχλούσαν στην συλληψη αλλά επειδή μεγάλωσαν και επειδή προσπαθούσαμε 2,5 Χρόνια χωρίς επιτυχία αποφασίσαμε να τα αφαιρέσουμε. 

Εσείς θα πάτε με υποβοηθούμενη μεθοδο;

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Θα ήθελα πολύ να ελπίζω σε μια φυσικη συλληψη αλλα με φοβιζει η ηλικια μου ,μόλις μπήκα στα 37 

Εγώ πάω με δανικά! Και το δικό μου ήταν εκτός μήτρας στην πάνω μεριά και μάλιστα μου είχαν πει ότι ούτε το δικό μου ενοχλούσε στη σύλληψη και την εγκυμοσύνη...αλλα έπρεπε πρώτα μου είπε να θρέψουν οι εσωτερικές πληγές!!!!

Έχω ακούσει κι από άλλα κορίτσια ότι πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα πριν ξεκινήσεις πάλι τις προσπάθειες!!!εμένα στο μήνες μου φαίνονται λίγοι...


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

@ΤουτουνιΔεν έχεις άδικο, μακάρι και στην δική μου περίπτωση να είναι θέμα χρόνου. 

Να σε ρωτήσω κάτι αν μου επιτρέπεις φυσικά! Πηγαίνεις με δανεικά λόγο ηλικίας?

Και εγώ το έχω σκεφτεί ότι αν δεν καταφέρω φυσικά να συλλάβω και πάμε σε υποβοηθούμενη να σκεφτούμε και το ενδεχόμενο για δάνεια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellas είπε:

@ΤουτουνιΔεν έχεις άδικο, μακάρι και στην δική μου περίπτωση να είναι θέμα χρόνου. 

Να σε ρωτήσω κάτι αν μου επιτρέπεις φυσικά! Πηγαίνεις με δανεικά λόγο ηλικίας?

Και εγώ το έχω σκεφτεί ότι αν δεν καταφέρω φυσικά να συλλάβω και πάμε σε υποβοηθούμενη να σκεφτούμε και το ενδεχόμενο για δάνεια 

Φέτος το Μάρτη έκλεισα τα 34 και είμαι επίσημα και με τη βούλα 35...παω δανικά γιατί ο προηγούμενος γιατρός που είχα ήταν ΜΑΛΑΚΑΣ και όταν επιτέλους βρηκα το σωστό γιατρό δεν είχα άλλες αντοχές ούτε αλλά λεφτά να προχωρήσω με τα δικά μου!!!

Για να σου δώσω να καταλάβεις...εγώ έχω κακής ποιότητας ωαρίων έτσι τουλάχιστον μου είχε πει ο πρώην γιατρός μου και μετά από 3 ολοκληρωμένες προσπαθείς με δικά μου (ανεπιτυχείς ) είπαμε να πάμε με δανικά... Το αποτέλεσμα ήταν εξωμήτριο!!! Όταν επιτέλους βρέθηκε ο καλός γιατρός και πάνω απ' όλο άνθρωπος που μου είπε να δοκιμάσουμε με δικά μου κι αν δεν τα καταφέρουμε πάμε με δανικά εγώ δεν είχα λεφτά για άλλες δικιμες δεν είχα ψυχική δύναμη και φυσικά μου ελλειπαν και δύο σάλπιγγες που όπως μου εξήγησε θα πει ότι αν πάλι έβγαζα 7 πχ τώρα με το ζόρι θα βγάλω 2...  

  • Λυπημένη/-ος 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellas είπε:

@Rafaelatarzan δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί εμάς μας έδωσε το οκ :(

@Rafaelatarzan δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί εμάς μας έδωσε το οκ :(

Εσύ μετά έκανες προσπάθειες;κατάφερατε συλληψη; η δεν έχει περάσει ακόμα το εξάμηνο 

Έχω γεννήσει κιολας ...με εξωσωματικη πήγα....

αν σ εδωσε το οκ ο γιατρός σ πάω πάσο αγαπη..η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Bellas said:

Ανοίγω το θέμα και εδω ,ελπίζω σε απαντήσεις με παρόμοια εμπειρία!

Τον Νοέμβριο έκανα λαμπαροσκοπικο χειρουργείο αφαιρεσης 3 ινομυώματων (2 στον πυθμένα της μήτρας και ένα που βρέθηκε στο χειρουργείο πίσω από την σάλπιγγα)

 

Μετά από 2 μήνες μας έδωσε ο γιατρός το οκ να ξεκινήσουμε προσπάθειες .οι όποιες μέχρι στιγμής είναι άκαρπες.

Έχουμε κάνει και οι εξετάσεις, εγώ ορμονικές που η LH βγήκε λίγο ανεβασμένη αλλά μιας και έχω πολύ σταθερό κύκλο ο γιατρός μου έδωσε μόνο βιταμινες. Και ο άντρας μου σπερματοδιαγραμμα το οποίο βγήκε φυσιολογικό για συλληψη. 

Πόσες από εσάς κατάφεραν να πετύχουν συλληψη μετα απο λαμπαρασκοπικο χειρουργείο και σε πόσο διάστημα!

Προσπαθούμε 3 χρόνια και εγώ αρχίσει να απελπίζομαι μιας και αισίως μπήκα στα 37 !

Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη !!!

Καλησπέρα! Να σου πω οτι κ εγω έκανα λαπαροσκοπική αφαίρεση 2 ινομυωματων πριν 2,5 χρονια (ο τότε γιατρός ειχε πει οτι εμπόδιζαν τη σύλληψη, οι επόμενοι που εχω επισκεφτεί μου εχουν πει οχι, άκρη δε βγάζεις αν μπλέξεις με γιατρούς), κ μου ειχε πει να προσπαθήσουμε μετα απο 6 μήνες για να θρέψει η πληγή στη μήτρα. Δυστυχώς εχουν περάσει 2,5 χρονια απο τότε, εχω κανει 3 εξωσωματικές αποτυχημένες κ ακομη παλεύω! Αυτη όμως ειναι η δίκη μου ιστορία, δε θέλω να σε αγχωσω, δε σημαίνει κατι επειδή συνέβη σε εμενα. Όταν ξεκίνησα προσπαθειες για μωρο ημουν 38, στα 39 έκανα το χειρουργειο κ εχω φτάσει 42, πφφφφ. Μην τρελενεσαι απλά ζητά να κανεις πλήρη ορμονικό έλεγχο κ amh.  Η lh δεν λεει κατι απο μονη της, ειναι η ορμόνη που ανεβαίνει για να κανεις ωορηξια, δες fsh κ e2 2η μερα του κύκλου. Καλη τύχη! Δε θέλει άγχος, θέλει να βρεις έναν καλο γιατρό να σε καθοδηγήσει σωστά, αυτο ειναι εμενα το παράπονο μου μετα απο όσα εχω περάσει κ αφου εχω αλλάξει 4 γιατρούς 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Moana είπε:

Καλησπέρα! Να σου πω οτι κ εγω έκανα λαπαροσκοπική αφαίρεση 2 ινομυωματων πριν 2,5 χρονια (ο τότε γιατρός ειχε πει οτι εμπόδιζαν τη σύλληψη, οι επόμενοι που εχω επισκεφτεί μου εχουν πει οχι, άκρη δε βγάζεις αν μπλέξεις με γιατρούς), κ μου ειχε πει να προσπαθήσουμε μετα απο 6 μήνες για να θρέψει η πληγή στη μήτρα. Δυστυχώς εχουν περάσει 2,5 χρονια απο τότε, εχω κανει 3 εξωσωματικές αποτυχημένες κ ακομη παλεύω! Αυτη όμως ειναι η δίκη μου ιστορία, δε θέλω να σε αγχωσω, δε σημαίνει κατι επειδή συνέβη σε εμενα. Όταν ξεκίνησα προσπαθειες για μωρο ημουν 38, στα 39 έκανα το χειρουργειο κ εχω φτάσει 42, πφφφφ. Μην τρελενεσαι απλά ζητά να κανεις πλήρη ορμονικό έλεγχο κ amh.  Η lh δεν λεει κατι απο μονη της, ειναι η ορμόνη που ανεβαίνει για να κανεις ωορηξια, δες fsh κ e2 2η μερα του κύκλου. Καλη τύχη! Δε θέλει άγχος, θέλει να βρεις έναν καλο γιατρό να σε καθοδηγήσει σωστά, αυτο ειναι εμενα το παράπονο μου μετα απο όσα εχω περάσει κ αφου εχω αλλάξει 4 γιατρούς 

Συγνώμη που πετάγομαι!!! Αρχικά έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες!!!!! Θύμησε μου αν θες, με δανικά προσπαθείς ή με δικα σου?

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι said:

Με το καλό!!! Εύχομαι η επόμενη να είναι και η τυχερή σου!!!!

Ευχαριστω κοριτσι μου κ σε εσενα έυχομαι το καλυτερο κ σύντομα τα μωράκια σου! Εχεις περάσει κ εσυ πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου κ σε εσενα έυχομαι το καλυτερο κ σύντομα τα μωράκια σου! Εχεις περάσει κ εσυ πολλα!

Να Σάι καλά!!!!!!! Μακάρι για όλες μας!!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...