Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, vikib said:

@GeoKKμην ανησυχεις.στον ξαπλα θηλασμο απλα ειναι πιο ηπια η ροη,οχι η ποσοτητα λιγοτερη

απο οτι καταλαβα ναι μεν βαλατε 3γευματα αλλα δ τρωει κ πανω απο μισο μπολακι παιδικο.κ θηλαζει ενδιαμεσα,κ την νυχτα,πανω απο 8φορες συνολικα

εχεις παρατηρησει καποια μειωση στις πανες;

δ νομιζω να μειωνεται το γαλα σου

οχι τοσο που να μην φτανει στο μωρο

κ εγω πχ παρατηρησα μια μειωση στο στηθος καπου στο εξαμηνο,γτ αλλαξα σουτιεν,χωρις να τρωνε τα παιδια μου κιολας ποσοτητες.αλλα ο θηλασμος συνεχισε κανονικα

Έτσι ακριβώς. Μισό μπολάκι παιδικό, το μπλε της μαντσκιν αν ξερεις τη σειρά. Και όχι, δεν έχω δει μείωση στις πάνες, αφαιρώ εννοείται τα υγρά που παίρνει εκτός γάλακτος και είμαστε στις ίδιες ποσότητες. Το πρόβλημα με τη μπέμπα μας είναι ότι ποτέ δεν έδειξε να μην της φτάνει, ποτέ δεν παραπονέθηκε για πείνα μέχρι σήμερα, και αυτό πάντα με άγχωνε και συνεχίζει να με αγχώνει, όσο και αν με καθησυχάζει ο παιδίατρος.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να βάζω το θήλαστρο, μιας και το νοικιάζω ακόμη, απ την άλλη λέω να χαλαρώσω και να μην αγχώνομαι.

Επειδή η μικρή γεννήθηκε μόλις 2 κιλά και βγήκαμε απ το μαιευτήριο 1.830, ήταν μεγάλος αγώνας και μεγάλο άγχος ο αποκλειστικός θηλασμός, γιατί το μωρό έπρεπε να παίρνει βάρος αδιάκοπα... Κ ίσως αυτό μου έχει μείνει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα..θελω την βοηθεια σας..ειμαστε 3 μηνων και κανω αποκλειστικο θηλασμο,ηρθε ο παιδιατρος προχθες και μας ζυγισε..κανονικα το οριο ειναι 5600 και εμεις ειμαστε 5940..μου ειπε οτι επρεπε να παρει 100 200 γραμμαρια παραπανω με βαση τον ρυθμο που ειχε.και μηπως δεν εχω γαλα και μου εδωσε κατι φακελακια για να με βοηθησουν.παραλληλα μου ειπε οτι εχουν πρηστει τα ουλα της και την τρωνε γιατι βαζει μπουνιτσες το χερι στο στομα..επισης απο την αρχη μου ειχε προτεινει να βγαζω ενα μπουκαλι γαλα για να μαθει το μπουκαλι να μην δυσκολευτω μετα και αυτο εκανα.εχει ομως 2 μερες η μικρη μου ξυπναει καθε μια ωρα το βραδυ μου κοπανιεται στο στηθος και σαν να δειχνει οτι ποναει.οπως επισης ενω το πρωι εβγαζα με το θηλαστρο 130 ml γαλα τωρα για να τα συμπληρωσω αυτα αντλω 3 φορες..μηπως δεν εχω γαλα και το παιδι μενει νηστικι για αυτο γκρινιαζει?να σημειωσω οτι πανες βρεχει κανονικα..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλησπερα..θελω την βοηθεια σας..ειμαστε 3 μηνων και κανω αποκλειστικο θηλασμο,ηρθε ο παιδιατρος προχθες και μας ζυγισε..κανονικα το οριο ειναι 5600 και εμεις ειμαστε 5940..μου ειπε οτι επρεπε να παρει 100 200 γραμμαρια παραπανω με βαση τον ρυθμο που ειχε.και μηπως δεν εχω γαλα και μου εδωσε κατι φακελακια για να με βοηθησουν.παραλληλα μου ειπε οτι εχουν πρηστει τα ουλα της και την τρωνε γιατι βαζει μπουνιτσες το χερι στο στομα..επισης απο την αρχη μου ειχε προτεινει να βγαζω ενα μπουκαλι γαλα για να μαθει το μπουκαλι να μην δυσκολευτω μετα και αυτο εκανα.εχει ομως 2 μερες η μικρη μου ξυπναει καθε μια ωρα το βραδυ μου κοπανιεται στο στηθος και σαν να δειχνει οτι ποναει.οπως επισης ενω το πρωι εβγαζα με το θηλαστρο 130 ml γαλα τωρα για να τα συμπληρωσω αυτα αντλω 3 φορες..μηπως δεν εχω γαλα και το παιδι μενει νηστικι για αυτο γκρινιαζει?να σημειωσω οτι πανες βρεχει κανονικα..

 

Όταν λες ότι θα έπρεπε να πάρει 100-200γρ παραπάνω σύμφωνα με τον Ρυθμό που έπαιρνε τι εννοείς? Πόσα γρ πήρε αυτόν τον μήνα?? Το πρώτο κ το δεύτερο πόσο έπαιρνε? Ο ρυθμος ανάπτυξης όσο μεγαλώνει πέφτει..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Έτσι ακριβώς. Μισό μπολάκι παιδικό, το μπλε της μαντσκιν αν ξερεις τη σειρά. Και όχι, δεν έχω δει μείωση στις πάνες, αφαιρώ εννοείται τα υγρά που παίρνει εκτός γάλακτος και είμαστε στις ίδιες ποσότητες. Το πρόβλημα με τη μπέμπα μας είναι ότι ποτέ δεν έδειξε να μην της φτάνει, ποτέ δεν παραπονέθηκε για πείνα μέχρι σήμερα, και αυτό πάντα με άγχωνε και συνεχίζει να με αγχώνει, όσο και αν με καθησυχάζει ο παιδίατρος.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να βάζω το θήλαστρο, μιας και το νοικιάζω ακόμη, απ την άλλη λέω να χαλαρώσω και να μην αγχώνομαι.

Επειδή η μικρή γεννήθηκε μόλις 2 κιλά και βγήκαμε απ το μαιευτήριο 1.830, ήταν μεγάλος αγώνας και μεγάλο άγχος ο αποκλειστικός θηλασμός, γιατί το μωρό έπρεπε να παίρνει βάρος αδιάκοπα... Κ ίσως αυτό μου έχει μείνει ακόμα...

Καλημέρα.Καλυτερα είμαι.Παλι πετάγεται αλλά όχι τόσο πολύ.Βγαζω γάλα όταν τρώει γεύμα και δεν θηλάζει,από μένα τρώει 2 ώρες μετά.Τωρα πια βγάζω μονο με το χέρι και του κάνω κρέμα με βρώμη το βραδάκι.Εμεις τρώμε ποσότητες πια.Σιγουρα 200μλ.φρουτα.200 μλ.φαι και 100 μλ.κρεμα.Τη μέρα θηλάζει 3-4 φορές αλλά λίγο και το βράδυ 3 αλλά πολύ.

Just now, mama16 είπε:

Όταν λες ότι θα έπρεπε να πάρει 100-200γρ παραπάνω σύμφωνα με τον Ρυθμό που έπαιρνε τι εννοείς? Πόσα γρ πήρε αυτόν τον μήνα?? Το πρώτο κ το δεύτερο πόσο έπαιρνε? Ο ρυθμος ανάπτυξης όσο μεγαλώνει πέφτει..

Ο δικός μου τον πρώτο πήρε 1.600, μετά 1000 και μετά 800 και μετά 500.Μετα τους 3 μήνες πέφτει ο Ρυθμός πρόσληψης βάρους.Μηπως περνάει και το άλμα που είναι εκείνες τις βδομάδες.Τοτε άνοιξα κι εγώ αυτό το θέμα,περνούσαμε το άλμα και θηλάζε συνέχεια και κοπανιοταν στο στήθος σαν να μην χορταινει(κι ο μεγάλος μου το κάνε και ήταν στην κάτω καμπύλη από τη γέννηση κι έπαιρνε 600-700 γρμ.το μήνα αλλά δεν μου πε η παιδίατρος για ξένο,εγώ αγχώθηκα και έδωσα συμπλήρωμα και μετά 2 μήνες αποθηλασα).Πάντως μετά από λίγες μέρες ηρέμησε και επανηλθαμε

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! said:

Κοριτσια καλησπερα..θελω την βοηθεια σας..ειμαστε 3 μηνων και κανω αποκλειστικο θηλασμο,ηρθε ο παιδιατρος προχθες και μας ζυγισε..κανονικα το οριο ειναι 5600 και εμεις ειμαστε 5940..μου ειπε οτι επρεπε να παρει 100 200 γραμμαρια παραπανω με βαση τον ρυθμο που ειχε.και μηπως δεν εχω γαλα και μου εδωσε κατι φακελακια για να με βοηθησουν.παραλληλα μου ειπε οτι εχουν πρηστει τα ουλα της και την τρωνε γιατι βαζει μπουνιτσες το χερι στο στομα..επισης απο την αρχη μου ειχε προτεινει να βγαζω ενα μπουκαλι γαλα για να μαθει το μπουκαλι να μην δυσκολευτω μετα και αυτο εκανα.εχει ομως 2 μερες η μικρη μου ξυπναει καθε μια ωρα το βραδυ μου κοπανιεται στο στηθος και σαν να δειχνει οτι ποναει.οπως επισης ενω το πρωι εβγαζα με το θηλαστρο 130 ml γαλα τωρα για να τα συμπληρωσω αυτα αντλω 3 φορες..μηπως δεν εχω γαλα και το παιδι μενει νηστικι για αυτο γκρινιαζει?να σημειωσω οτι πανες βρεχει κανονικα..

 

Το κάτω όριο πως το ορίζει; Σύμφωνα με την καμπύλη που βρίσκεται ή σύμφωνα με το βάρος της προηγούμενης ζύγισης; Εμένα πάντως ο παιδίατρος αν θυμάμαι καλά μας έλεγε ότι μέχρι τους 3 μήνες δεν θέλει να πέσει κάτω από 600 με αποκλειστικό θηλασμό, στους 3-6 δεν θέλει κάτω από 400. 

Μέχρι πριν δυο μέρες πως ήταν ο βραδινός της ύπνος; Πόσες φορές θήλαζε; Το ότι τώρα δεν βγάζεις 130 ml μπορεί να σημαίνει ότι το μωρό αδειάζει το στήθος ή ότι το στήθος έχει προσαρμοστεί στις ανάγκες σας. Κάθε μέρα έκανες πρωινή άντληση την ίδια μέρα; Και με ποιο θήλαστρο; Και γιατί κάνεις πρωινή άντληση; Τα ρωτάω μήπως μπορέσω να καταλάβω τι είναι πιθανόν να έχει αλλάξει και μειώθηκαν οι ποσότητες. Όσο για τις πάνες, το ότι βρέχει κανονικά πάνες είναι σχετικό, βρεγμένη είναι και η πάνα με 60 ml τσίσα βρεγμένη και με 160 ml, η διάφορα τους όμως είναι τεράστια αν σε απασχολεί η ποσότητα του γάλακτος που τρώει το μωρό.

Όσο για τα ούλα, κάποια παιδάκια βγάζουν δοντάκια και στον 4ο, νομιζω ομως πως όλα σχεδόν από τον 3ο βάζουν τα χεράκια στο στόμα. Έτσι νομίζαμε και εμείς αρχικά, αλλά σύμφωνα με τον γιατρό, που τελικά επιβεβαιώθηκε, ήταν νωρίς ακόμη. Εμείς είδαμε το πρώτο δοντάκι 10 μέρες πριν κλείσει τον 6ο.

Just now, Comet said:

Καλημέρα.Καλυτερα είμαι.Παλι πετάγεται αλλά όχι τόσο πολύ.Βγαζω γάλα όταν τρώει γεύμα και δεν θηλάζει,από μένα τρώει 2 ώρες μετά.Τωρα πια βγάζω μονο με το χέρι και του κάνω κρέμα με βρώμη το βραδάκι.Εμεις τρώμε ποσότητες πια.Σιγουρα 200μλ.φρουτα.200 μλ.φαι και 100 μλ.κρεμα.Τη μέρα θηλάζει 3-4 φορές αλλά λίγο και το βράδυ 3 αλλά πολύ.

Ο δικός μου τον πρώτο πήρε 1.600, μετά 1000 και μετά 800 και μετά 500.Μετα τους 3 μήνες πέφτει ο Ρυθμός πρόσληψης βάρους.Μηπως περνάει και το άλμα που είναι εκείνες τις βδομάδες.Τοτε άνοιξα κι εγώ αυτό το θέμα,περνούσαμε το άλμα και θηλάζε συνέχεια και κοπανιοταν στο στήθος σαν να μην χορταινει(κι ο μεγάλος μου το κάνε και ήταν στην κάτω καμπύλη από τη γέννηση κι έπαιρνε 600-700 γρμ.το μήνα αλλά δεν μου πε η παιδίατρος για ξένο,εγώ αγχώθηκα και έδωσα συμπλήρωμα και μετά 2 μήνες αποθηλασα).Πάντως μετά από λίγες μέρες ηρέμησε και επανηλθαμε

Μπράβο σας που τρώτε τόσο. Έμοιασε στον αδερφό του! Εμείς μάλλον θελουμε να είμαστε μοντέλα! Χαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κοριτσια γεννηθηκαμε 3200 τον σεπτεμβριο.τον οκτωβριο πηγαμε 4290,τον νοεμβριο 5440 και τον δεκεμβριο 5940.αρα ενω περναμε ενα κιλακι σιγουρα τον μηνα αποτον δευτερο στον τεταρτο μηνα πηραμε μονο 540 γραμμαρια..

Just now, GeoKK είπε:

Το κάτω όριο πως το ορίζει; Σύμφωνα με την καμπύλη που βρίσκεται ή σύμφωνα με το βάρος της προηγούμενης ζύγισης; Εμένα πάντως ο παιδίατρος αν θυμάμαι καλά μας έλεγε ότι μέχρι τους 3 μήνες δεν θέλει να πέσει κάτω από 600 με αποκλειστικό θηλασμό, στους 3-6 δεν θέλει κάτω από 400. 

Μέχρι πριν δυο μέρες πως ήταν ο βραδινός της ύπνος; Πόσες φορές θήλαζε; Το ότι τώρα δεν βγάζεις 130 ml μπορεί να σημαίνει ότι το μωρό αδειάζει το στήθος ή ότι το στήθος έχει προσαρμοστεί στις ανάγκες σας. Κάθε μέρα έκανες πρωινή άντληση την ίδια μέρα; Και με ποιο θήλαστρο; Και γιατί κάνεις πρωινή άντληση; Τα ρωτάω μήπως μπορέσω να καταλάβω τι είναι πιθανόν να έχει αλλάξει και μειώθηκαν οι ποσότητες. Όσο για τις πάνες, το ότι βρέχει κανονικά πάνες είναι σχετικό, βρεγμένη είναι και η πάνα με 60 ml τσίσα βρεγμένη και με 160 ml, η διάφορα τους όμως είναι τεράστια αν σε απασχολεί η ποσότητα του γάλακτος που τρώει το μωρό.

Όσο για τα ούλα, κάποια παιδάκια βγάζουν δοντάκια και στον 4ο, νομιζω ομως πως όλα σχεδόν από τον 3ο βάζουν τα χεράκια στο στόμα. Έτσι νομίζαμε και εμείς αρχικά, αλλά σύμφωνα με τον γιατρό, που τελικά επιβεβαιώθηκε, ήταν νωρίς ακόμη. Εμείς είδαμε το πρώτο δοντάκι 10 μέρες πριν κλείσει τον 6ο.

Μπράβο σας που τρώτε τόσο. Έμοιασε στον αδερφό του! Εμείς μάλλον θελουμε να είμαστε μοντέλα! Χαχα!

Πριν μερες κοιμοταν 9 η ωρα και ξυπνουσε μια στις 3 για να φαει και μετα στις εξι.και κοιμοταν και το πρωι κανενα 2ωρο..τωρα ξυπναει καθε μια μιση ωρα για να φαει..καθε μερα εκανα σχςδον την ιδια ωρα αντληση με ενα θηλαστρο της medela ηλεκτρικο για να μαθει να τρωει και απο μπουκαλι και να μην δυσκολευτω οταν σταματησω τον θηλασμο ή οταν θα χρειαζοταν να λειψω απο το σπιτι για να το ταισει καποιος αλλος..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! said:

Λοιπον κοριτσια γεννηθηκαμε 3200 τον σεπτεμβριο.τον οκτωβριο πηγαμε 4290,τον νοεμβριο 5440 και τον δεκεμβριο 5940.αρα ενω περναμε ενα κιλακι σιγουρα τον μηνα αποτον δευτερο στον τεταρτο μηνα πηραμε μονο 540 γραμμαρια..

Πριν μερες κοιμοταν 9 η ωρα και ξυπνουσε μια στις 3 για να φαει και μετα στις εξι.και κοιμοταν και το πρωι κανενα 2ωρο..τωρα ξυπναει καθε μια μιση ωρα για να φαει..καθε μερα εκανα σχςδον την ιδια ωρα αντληση με ενα θηλαστρο της medela ηλεκτρικο για να μαθει να τρωει και απο μπουκαλι και να μην δυσκολευτω οταν σταματησω τον θηλασμο ή οταν θα χρειαζοταν να λειψω απο το σπιτι για να το ταισει καποιος αλλος..

Ίσως τα 540 να είναι πράγματι χαμηλότερα από αυτά που «πρέπει» αλλά έχει πάρει βάρος και αυτό είναι σημαντικό. Τους προηγούμενους μήνες επίσης πήγε πολύ καλά.

Το 9 με 3 μου φαίνεται μεγάλο διάστημα, ειδικά για τόσο μικρό μωρό. Προφανώς στις 9 έπινε απ το μπουκάλι, πιο γρήγορα και πιο μεγάλη ποσότητα; Ξυπνάει δηλαδή και 1 ώρα μετά το μπουκάλι; Τι ποσότητα πίνει;

Εγώ πάντως αύξηση με τα φακελάκια, αν είναι αυτά που έχουν 20ευρω το κουτί, δεν είδα και πήρα αρκετά κουτιά. Είδα όμως με τους σπόρους γαϊδουράγκαθου που τους έβραζα, αλλά μου μύριζε το γάλα και το στόμα της μερικές φορές οπότε το άφησα στην άκρη.-

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoKK είπε:

Ίσως τα 540 να είναι πράγματι χαμηλότερα από αυτά που «πρέπει» αλλά έχει πάρει βάρος και αυτό είναι σημαντικό. Τους προηγούμενους μήνες επίσης πήγε πολύ καλά.

Το 9 με 3 μου φαίνεται μεγάλο διάστημα, ειδικά για τόσο μικρό μωρό. Προφανώς στις 9 έπινε απ το μπουκάλι, πιο γρήγορα και πιο μεγάλη ποσότητα; Ξυπνάει δηλαδή και 1 ώρα μετά το μπουκάλι; Τι ποσότητα πίνει;

Εγώ πάντως αύξηση με τα φακελάκια, αν είναι αυτά που έχουν 20ευρω το κουτί, δεν είδα και πήρα αρκετά κουτιά. Είδα όμως με τους σπόρους γαϊδουράγκαθου που τους έβραζα, αλλά μου μύριζε το γάλα και το στόμα της μερικές φορές οπότε το άφησα στην άκρη.-

Απο το μπουκαλι της εδινα 9 η ωρα 120 ml και μετα οταν ξυπνουσε 3μιση στηθος και κοιμοταν μεχρι 7 περιπου...με το μπουκαλι ξυπναει τωρα μετα απο 2 ωρες...οσο αναφορα τα φακελακια ειναι διαλυμα γαιδουραγκαθου και το πηρα 23 ευρω του κουτι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Λοιπον κοριτσια γεννηθηκαμε 3200 τον σεπτεμβριο.τον οκτωβριο πηγαμε 4290,τον νοεμβριο 5440 και τον δεκεμβριο 5940.αρα ενω περναμε ενα κιλακι σιγουρα τον μηνα αποτον δευτερο στον τεταρτο μηνα πηραμε μονο 540 γραμμαρια..

Πριν μερες κοιμοταν 9 η ωρα και ξυπνουσε μια στις 3 για να φαει και μετα στις εξι.και κοιμοταν και το πρωι κανενα 2ωρο..τωρα ξυπναει καθε μια μιση ωρα για να φαει..καθε μερα εκανα σχςδον την ιδια ωρα αντληση με ενα θηλαστρο της medela ηλεκτρικο για να μαθει να τρωει και απο μπουκαλι και να μην δυσκολευτω οταν σταματησω τον θηλασμο ή οταν θα χρειαζοταν να λειψω απο το σπιτι για να το ταισει καποιος αλλος..

Να ξέρεις ότι το μωράκι σου θα περάσει ακόμη πολλές φάσεις και στο φαι και στον ύπνο.Ειναι μικρό ακομη.Μια θα τρώει πιο συχνά και μια πιο αραιά,μια θα κοιμάται 2ωρα,μια μισάωρα.Και τα δικά μου το κάνανε.Παντως με το συχνό θηλασμό θα σου αυξήσει την παραγωγή και αυτή η φάση δεν θα κρατήσει πολύ,θα χαλαρώσει πάλι.Οταν από τον τρίτο στον τέταρτο έβαλε μόνο 500 γρμ.ειπα στην παιδίατρο λίγα δεν είναι;Και μου λέει είναι μια χαρά και τον επόμενο μπορεί να πάρει και λιγότερο.Εγω λέω να χαλαρώσεις,πάρε και κάποιο σκεύασμα από αυτά που σου είπε ο γιατρός αν θέλεις και άσε το μωράκι να θηλάζει συχνά,ξέρει αυτό τι κάνει.Απλα είναι πιο κουραστικό για σένα.Παντως να ξέρεις ότι τόσο θα παίρνει από δω και πέρα,ίσως και λιγότερο.(αρκεί να κατουράει όσο πρέπει).

Όσο για το θηλαστρο τώρα που θηλάζει πιο συχνά είναι λογικό να μην μπορείς να βγάλεις μετά πολύ.Επισης αυτό το θηλαστρο που έχεις δεν είναι για συστηματική άντληση(2-3 φορές τη βδομάδα)αλλιώς θα σου μειώσει το γάλα.Απο ότι κατάλαβα δεν είναι νοσοκομειακό.

Just now, Fofi! είπε:

Λοιπον κοριτσια γεννηθηκαμε 3200 τον σεπτεμβριο.τον οκτωβριο πηγαμε 4290,τον νοεμβριο 5440 και τον δεκεμβριο 5940.αρα ενω περναμε ενα κιλακι σιγουρα τον μηνα αποτον δευτερο στον τεταρτο μηνα πηραμε μονο 540 γραμμαρια..

Πριν μερες κοιμοταν 9 η ωρα και ξυπνουσε μια στις 3 για να φαει και μετα στις εξι.και κοιμοταν και το πρωι κανενα 2ωρο..τωρα ξυπναει καθε μια μιση ωρα για να φαει..καθε μερα εκανα σχςδον την ιδια ωρα αντληση με ενα θηλαστρο της medela ηλεκτρικο για να μαθει να τρωει και απο μπουκαλι και να μην δυσκολευτω οταν σταματησω τον θηλασμο ή οταν θα χρειαζοταν να λειψω απο το σπιτι για να το ταισει καποιος αλλος..

Θα μπορούσες να βάλεις άλλο ένα γεύμα κατά τις 12 απλά έτσι θα την ξυπνούσες.Εμενα η παιδίατρος μέχρι τον 4ο δεν ήθελε να μένει πάνω από 4 ώρες νηστικός.Απλα ο δικός μου έτσι κι αλλιώς έτρωγε το πολύ στο 3ωρο.Ο γιατρός σας εννοούσε ότι πήρε το λιγότερο βάρος που θα ήθελε να πάρει για το μήνα της γιατί είναι στην πράσινη καμπύλη που είναι στο μέσο όρο,δηλ.50 %μια χαρά δηλ.Δεν έχει πέσει καμπύλη.(σύμφωνα με το βιβλιάριο).Κι αν αυτό το μήνα πάρει πάλι μόνο 500 γρμ.παλι εκεί θα είναι.Θα ακολουθεί την καμπύλη της.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Απο το μπουκαλι της εδινα 9 η ωρα 120 ml και μετα οταν ξυπνουσε 3μιση στηθος και κοιμοταν μεχρι 7 περιπου...με το μπουκαλι ξυπναει τωρα μετα απο 2 ωρες...οσο αναφορα τα φακελακια ειναι διαλυμα γαιδουραγκαθου και το πηρα 23 ευρω του κουτι..

Μόλις είδα ότι ο μεγάλος μου από 2 σε 3 μηνών πήρε 520 γρμ.Μετα από 2 βδομάδες άρχισε να μου κάνει αυτά που σου είπα(να κοπανιεται στο στήθος)νόμιζα δεν χορταινει και για  τις επόμενες 2 βδομάδες έδωσα συνολικά 6 μπουκάλια ξένο(τίποτα δηλ.)Εκείνο τον μήνα πήρε 850 γρμ.(κι όχι από τα 6 μπουκάλια όπως φαντάζεσαι).Απλά έτσι έχασα τον αποκλειστικό θηλασμό.Δεν με αγχωσε η παιδίατρος αλλά οι δικοί μου κι εγώ σαν πρωτάρα ένεδωσα.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Fofi! said:

Κοριτσια καλησπερα..θελω την βοηθεια σας..ειμαστε 3 μηνων και κανω αποκλειστικο θηλασμο,ηρθε ο παιδιατρος προχθες και μας ζυγισε..κανονικα το οριο ειναι 5600 και εμεις ειμαστε 5940..μου ειπε οτι επρεπε να παρει 100 200 γραμμαρια παραπανω με βαση τον ρυθμο που ειχε.και μηπως δεν εχω γαλα και μου εδωσε κατι φακελακια για να με βοηθησουν.παραλληλα μου ειπε οτι εχουν πρηστει τα ουλα της και την τρωνε γιατι βαζει μπουνιτσες το χερι στο στομα..επισης απο την αρχη μου ειχε προτεινει να βγαζω ενα μπουκαλι γαλα για να μαθει το μπουκαλι να μην δυσκολευτω μετα και αυτο εκανα.εχει ομως 2 μερες η μικρη μου ξυπναει καθε μια ωρα το βραδυ μου κοπανιεται στο στηθος και σαν να δειχνει οτι ποναει.οπως επισης ενω το πρωι εβγαζα με το θηλαστρο 130 ml γαλα τωρα για να τα συμπληρωσω αυτα αντλω 3 φορες..μηπως δεν εχω γαλα και το παιδι μενει νηστικι για αυτο γκρινιαζει?να σημειωσω οτι πανες βρεχει κανονικα..

 

αχ ελεος! για 100 γρ σε αγχωσαι ετσι; κ σε συμβουλευσε να του μαθεις μπουκαλι... το ξερεις πως ειναι δυσκολο να του το κοψεις ομως μετα; η αδερφη μ η μικρη ειναι 4 κ το βραδινο της γαλα το πινει απο το μπουκαλι ακομα... συνεχισε κοπελα μ να θηλαζεις κ βλεπεις κ τον επομενο μηνα


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

αχ ελεος! για 100 γρ σε αγχωσαι ετσι; κ σε συμβουλευσε να του μαθεις μπουκαλι... το ξερεις πως ειναι δυσκολο να του το κοψεις ομως μετα; η αδερφη μ η μικρη ειναι 4 κ το βραδινο της γαλα το πινει απο το μπουκαλι ακομα... συνεχισε κοπελα μ να θηλαζεις κ βλεπεις κ τον επομενο μηνα

ακριβως αυτο

κατσε να ερθει η ωρα να αποθηλασεις κ θα δεις τι γαλα θα πιει κ πως

οχι να προτεινεις σε μωρομανα να βγαζει κ να δινει με μπιμπερο

τι περιμενε δλδ ο γιατρος,να συνεχισει με σχεδον ενα κιλο τον μηνα το μωρο;ποσο θα εφτανε;

(σορρυ για το υφος μου,λογω προσωπικων θεματων ειμαι σκασμενη,αλλα με νευριαζουν καποιοι γιατροι)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Έτσι ακριβώς. Μισό μπολάκι παιδικό, το μπλε της μαντσκιν αν ξερεις τη σειρά. Και όχι, δεν έχω δει μείωση στις πάνες, αφαιρώ εννοείται τα υγρά που παίρνει εκτός γάλακτος και είμαστε στις ίδιες ποσότητες. Το πρόβλημα με τη μπέμπα μας είναι ότι ποτέ δεν έδειξε να μην της φτάνει, ποτέ δεν παραπονέθηκε για πείνα μέχρι σήμερα, και αυτό πάντα με άγχωνε και συνεχίζει να με αγχώνει, όσο και αν με καθησυχάζει ο παιδίατρος.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να βάζω το θήλαστρο, μιας και το νοικιάζω ακόμη, απ την άλλη λέω να χαλαρώσω και να μην αγχώνομαι.

Επειδή η μικρή γεννήθηκε μόλις 2 κιλά και βγήκαμε απ το μαιευτήριο 1.830, ήταν μεγάλος αγώνας και μεγάλο άγχος ο αποκλειστικός θηλασμός, γιατί το μωρό έπρεπε να παίρνει βάρος αδιάκοπα... Κ ίσως αυτό μου έχει μείνει ακόμα...

με πιο ηρεμια πλεον,εφοσον συνεχιζει με τις πανες,μια χαρα πινει γαλα

αφου το λεει κ ο παιδιατρος νομιζω πρεπει να χαλαρωσεις

απολυτα λογικο με ενα τοσο μικρο νεογεννητο,αλλα τα πατε πολυ καλα!

1 hour ago, Fofi! είπε:

Απο το μπουκαλι της εδινα 9 η ωρα 120 ml και μετα οταν ξυπνουσε 3μιση στηθος και κοιμοταν μεχρι 7 περιπου...με το μπουκαλι ξυπναει τωρα μετα απο 2 ωρες...οσο αναφορα τα φακελακια ειναι διαλυμα γαιδουραγκαθου και το πηρα 23 ευρω του κουτι..

ακομη δ εχω καταλαβει γτ εδινες το μπουκαλι το βραδυ

επισης ισως δ ηταν κ το καλυτερο που εμενε τοσες ωρες χωρις φαι κ θηλασμο το στηθος

αυτο,συν το ενα μπιμπερο μπορει να μειωσαν λιγο την παραγωγη σου

κ ομως μπορει να συμβει κ με ενα μονο μπουκαλι.ενω αλλα μωρα πινουν κ απο τα δυο χωρις προβλημα

πιπιλα δινεις;

3 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλησπερα..θελω την βοηθεια σας..ειμαστε 3 μηνων και κανω αποκλειστικο θηλασμο,ηρθε ο παιδιατρος προχθες και μας ζυγισε..κανονικα το οριο ειναι 5600 και εμεις ειμαστε 5940..μου ειπε οτι επρεπε να παρει 100 200 γραμμαρια παραπανω με βαση τον ρυθμο που ειχε.και μηπως δεν εχω γαλα και μου εδωσε κατι φακελακια για να με βοηθησουν.παραλληλα μου ειπε οτι εχουν πρηστει τα ουλα της και την τρωνε γιατι βαζει μπουνιτσες το χερι στο στομα..επισης απο την αρχη μου ειχε προτεινει να βγαζω ενα μπουκαλι γαλα για να μαθει το μπουκαλι να μην δυσκολευτω μετα και αυτο εκανα.εχει ομως 2 μερες η μικρη μου ξυπναει καθε μια ωρα το βραδυ μου κοπανιεται στο στηθος και σαν να δειχνει οτι ποναει.οπως επισης ενω το πρωι εβγαζα με το θηλαστρο 130 ml γαλα τωρα για να τα συμπληρωσω αυτα αντλω 3 φορες..μηπως δεν εχω γαλα και το παιδι μενει νηστικι για αυτο γκρινιαζει?να σημειωσω οτι πανες βρεχει κανονικα..

 

δ ειναι σιγουρο οτι χρειαζεσαι κτ για αυξηση παραγωγης

αρκει να θηλαζεις κατ'απαιτηση του μωρου,ελευθερα,οσο συχνα θελει,κ οση ωρα θελει.κ να μην κανετε λιγοτερους απο 8θηλασμους

μπορει κ να εχουν πρηστει τα ουλα.αλλα οι μπουνιτσες ειναι κ αναπτυξιακο σταδιο.ανακαλυψε τα χερια της

αυτο με το να βγαζεις αρνουμαι να το σχολιασω αλλο.κ φυσικα δ ειναι κριτικη προς εσενα,αλλα στον γιατρο

οταν λες οτι δειχνει να ποναει,για περιεγραψε;κανει τοξο το σωμα;να πονανε τα ουλα;η κοιλιτσα της κ να μαζευει ποδια;

παντως το οτι "χαλασε" ο υπνος μπορει να μην εχει σχεση με το φαι

το θηλαστρο σου βγαζει το αποθηκευμενο γαλα,οποτε η δ προλαβαινει λογω οτι θηλαζει πιο πολυ.η γενικως δ ειναι το ιδιο αποτελεσματικο με το μωρο

εφοσον πανες βρεχει κανονικα,δ μενει νηστικη.κ αυτο δειχνει κ το βαρος σας

φωφη σε μισο κιλο θα διπλασιασει το βαρος γεννησης,αλλα μωρα αυτο το κανουν στους 6μ,κ εσεις πιθανον στο 4μηνο

οποτε μια χαρα τα εχετε παει ως τωρα

(κ ας μην ειχες κ σωστες οδηγιες)

συνεχισε με θηλασμο φουλ κ μια χαρα αναπτυσσεται η μικρη σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ntepaki22 είπε:

αχ ελεος! για 100 γρ σε αγχωσαι ετσι; κ σε συμβουλευσε να του μαθεις μπουκαλι... το ξερεις πως ειναι δυσκολο να του το κοψεις ομως μετα; η αδερφη μ η μικρη ειναι 4 κ το βραδινο της γαλα το πινει απο το μπουκαλι ακομα... συνεχισε κοπελα μ να θηλαζεις κ βλεπεις κ τον επομενο μηνα

Δεν με συμβουλεψε να της μαθω μπουκαλι.μου ειπε απο τοτε που γεννηθηκε να της δινω ενα γευμα μονο μπουκαλι απλα για να ξερεις την πιπιλα αν τυχον λειψω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Δεν με συμβουλεψε να της μαθω μπουκαλι.μου ειπε απο τοτε που γεννηθηκε να της δινω ενα γευμα μονο μπουκαλι απλα για να ξερεις την πιπιλα αν τυχον λειψω..

το ιδιο πραγμα δ ειναι;:confused:

αντικειμενικα,αυτο ειναι συμβουλη αν οχι αποθηλασμου,σιγουρα κτ που δυσκολευει τον θηλασμο

ακομη κ η πιπιλα μπορει να ευθυνεται για συγχηση θηλων

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...