Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Εγώ πάντως, αν και κλείσαμε τους 7 μήνες, εξακολουθώ να νοικιάζω το νοσοκομειακό και να κάνω αντλήσεις. Βέβαια όχι πολύ συχνά, προσπαθώ να «απεξαρτηθώ» από το θήλαστρο προκειμένου να το επιστρέψω, αλλά αισθάνομαι μεγάλη ανασφάλεια. Τελευταία κάνω μια άντληση την εβδομάδα, όταν βγαίνω για δουλειές, προκειμένου να υπάρχει γάλα για να την ταΐσει ο μπαμπάς. Βέβαια στέρεες δεν τρώει ικανοποιητικά. Ειδικά τις 5 τελευταίες μέρες ζήτημα να τρώει 3 κουταλιές απ’ ότι της δίνω, οπότε αισθάνομαι ότι είναι σαν να γυρίσαμε ένα μήνα πίσω. Παρότι θηλάζει πολλές φορές και μέσα στη μέρα, δεν νιώθω τη σιγουριά για το γάλα μου.

Να σας ρωτήσω αν ξέρετε η γυμναστική επηρεάζει την παραγωγή; Σκέφτομαι να ξεκινήσω αερόβια άσκηση με το ελλειπτικό που έχουμε. Τόσο καιρό δεν κάνω τίποτα που θεωρώ πως μπορεί να «διαταράξει» αυτή τη σχέση. 

Γι αυτο λεω οτι δυστυχως υπαρχει μεγαλη ελλειψη πληροφορησης και μεγαλη ανασφαλεια και τελικα ο μονος που μπορει οντως να μας δωσει λυσεις ειναι καποιος ειδικος. Μακαρι να μπορεσεις κι εσυ να το διαχειριστεις ολο αυτο και να νιωσεις ηρεμη σιγουρη και μονο να απολαμβανεις το θηλασμο. Ειναι κριμα μετα απο τοσους μηνες, ακομα να εχεις τετοιες σκεψεις κι αγχος.

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλή σας μέρα και χρόνια πολλά... Να έχουμε όμορφα Χριστούγεννα!! Θέλω να ρωτήσω όσες μανούλες θηλάζουν κ δίνουν κ φαγητό... Λοιπόν η μικρή Μ τρώει αλεσμένα από 4 μηνών τώρα φτάνουμε 8 κ τσαντιζεται με το αλεσμένο με αποτέλεσμα να μην τρώει όλο της το φαγητό όπως παλιά... Ανησυχώ λίγο μήπως κάνω κακό που της δίνω γάλα , μήπως για αυτό δεν τρώει; Από την άλλη θέλει να μασάει από μόνη της , της δίνω κάποια κομμάτια αλλά ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε σημειο να τρώει ας πούμε ποσότητα όπως τα αλεσμένα..  


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Κορίτσια καλή σας μέρα και χρόνια πολλά... Να έχουμε όμορφα Χριστούγεννα!! Θέλω να ρωτήσω όσες μανούλες θηλάζουν κ δίνουν κ φαγητό... Λοιπόν η μικρή Μ τρώει αλεσμένα από 4 μηνών τώρα φτάνουμε 8 κ τσαντιζεται με το αλεσμένο με αποτέλεσμα να μην τρώει όλο της το φαγητό όπως παλιά... Ανησυχώ λίγο μήπως κάνω κακό που της δίνω γάλα , μήπως για αυτό δεν τρώει; Από την άλλη θέλει να μασάει από μόνη της , της δίνω κάποια κομμάτια αλλά ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε σημειο να τρώει ας πούμε ποσότητα όπως τα αλεσμένα..  

Χρόνια πολλά! είναι λογικό να μην μπορεί να διαχειριστεί τις ίδιες ποσότητες μη αλεσμένου. Έχεις δοκιμάσει να της βάλεις κομμάτια φαγητό μπροστά της να τα τρώει μόνη και εσύ να τις δίνεις παράλληλα αλεσμένο;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Κορίτσια καλή σας μέρα και χρόνια πολλά... Να έχουμε όμορφα Χριστούγεννα!! Θέλω να ρωτήσω όσες μανούλες θηλάζουν κ δίνουν κ φαγητό... Λοιπόν η μικρή Μ τρώει αλεσμένα από 4 μηνών τώρα φτάνουμε 8 κ τσαντιζεται με το αλεσμένο με αποτέλεσμα να μην τρώει όλο της το φαγητό όπως παλιά... Ανησυχώ λίγο μήπως κάνω κακό που της δίνω γάλα , μήπως για αυτό δεν τρώει; Από την άλλη θέλει να μασάει από μόνη της , της δίνω κάποια κομμάτια αλλά ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε σημειο να τρώει ας πούμε ποσότητα όπως τα αλεσμένα..  

αναμενομενο να μην τρωει τις ιδιες ποσοτησες σε κομματια.δ ειναι κακο.με τα κομματια χορταινουν πιο καλα

δ ξερω αν δινεις 3γευματα,θα μπορουσες για να τρωει αρκετα κ στερεες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ele@n said:

Χρόνια πολλά! είναι λογικό να μην μπορεί να διαχειριστεί τις ίδιες ποσότητες μη αλεσμένου. Έχεις δοκιμάσει να της βάλεις κομμάτια φαγητό μπροστά της να τα τρώει μόνη και εσύ να τις δίνεις παράλληλα αλεσμένο;

Ναι αλλά φοβάμαι γτ από όσο έχω ακούσει με παιδιάτρους κτλ από τον 10 μήνα λένε τρώνε έτσι τα μωρά και δεν ξέρω ρε κορίτσι φοβΜαι μην πνίγει..  αλλά την βλέπω πως κάνει όταν τρώω εγώ κάτι ..  θέλει να το αρπάξει να το φάει.. κ όταν είναι η ώρα να κάτσει στο καρεκλακι τρώει με το ζόρι. . 

Just now, vikib said:

αναμενομενο να μην τρωει τις ιδιες ποσοτησες σε κομματια.δ ειναι κακο.με τα κομματια χορταινουν πιο καλα

δ ξερω αν δινεις 3γευματα,θα μπορουσες για να τρωει αρκετα κ στερεες

Δίνω δύο αλλά σκέψου πως μερικές φορές δεν μου τρώει όλο της το φαγητό κ όταν δω ότι δεν έχει φάει καθόλου στερεά της δίνω ξανά να φάει από το μεσημεριανό της . . Αλλά έχει ιδιαίτερη προτίμηση στο γάλα, δεν της κάνει αίσθηση να την ταιζω εγώ κ φοβάμαι να δοκιμάσω από τώρα το blw , θα μου πείτε μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα..  


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο μικρος ξεκινησε τα κομματια απο 7μ,κ κακως δ τα ειχα ξεκινησει κ στην μεγαλη απο 8,γτ δ ετρωγε τπτ ως τους 10

βεβαια ο μικρος ετρωγε ελαχιστα,αλλα οχι οτι δ μπορουσε να το διαχειριστει

θα προτιμας στα φρουτα πχ να λιωνουν σχεδον με την γλωσσα σου.μπανανα,πολυ ωριμο αχλαδι,αβοκαντο

τα λαχανικα σχεδον ολα βρασμενα ειναι ευκολα.το κρεας σε ινες,η κιμα η να το κοβεις μαγειρεμενο με ψαλιδι κουζινας

σκεψου οτι με μιση μπανανα,ενα κομματι κρεας οσο η παλαμη τους κ λιγα μπαστουνακια πατατα-καροτο χορταινουν

οποτε θα δινεις κ λιγο το απογευμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 

Just now, vikib said:

εμενα ο μικρος ξεκινησε τα κομματια απο 7μ,κ κακως δ τα ειχα ξεκινησει κ στην μεγαλη απο 8,γτ δ ετρωγε τπτ ως τους 10

βεβαια ο μικρος ετρωγε ελαχιστα,αλλα οχι οτι δ μπορουσε να το διαχειριστει

θα προτιμας στα φρουτα πχ να λιωνουν σχεδον με την γλωσσα σου.μπανανα,πολυ ωριμο αχλαδι,αβοκαντο

τα λαχανικα σχεδον ολα βρασμενα ειναι ευκολα.το κρεας σε ινες,η κιμα η να το κοβεις μαγειρεμενο με ψαλιδι κουζινας

σκεψου οτι με μιση μπανανα,ενα κομματι κρεας οσο η παλαμη τους κ λιγα μπαστουνακια πατατα-καροτο χορταινουν

οποτε θα δινεις κ λιγο το απογευμα

αχ πρεπει να το παρω αποφαση, δικο μου ειναι το θεμα φοβαμαι μην πνιγει...δηλαδη εσυ δεν δινεις και αλεσμενο;


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

 

αχ πρεπει να το παρω αποφαση, δικο μου ειναι το θεμα φοβαμαι μην πνιγει...δηλαδη εσυ δεν δινεις και αλεσμενο;

εμενα μεγαλωσαν πια

για να καταλαβεις η μεγαλη,6χρ πια,ετρωγε 6-8μ ελαχιστο αλεσμενο.τυπου 50-100γρ.μετα 2μ τπτ,κ μετα κομματια

που ολη μερα πχ ετρωγε ενα αχλαδι κ ενα νεκταρινι το πρωι,δυο γιουβαρλακια με 4κουτ.σουπας λαχανικα σε κυβακια για μεσημερι,λιγο ψωμι με τυρι κ μισο καλαμποκι βρασμενο για απογευμα/βραδυ.πολυ νερο.παρα πολυ θηλασμο,κ ηταν μια φουσκα

ο μικρος ποτε δ θηλαζε παρα πολυ.καλουτσικος στο βαρος.ξεκινησε 6μ στερεες κ ετρωγε μισο μπωλακι.για εναν μηνα αυτο.μετα σχεδον καθολου.τουλ με τα κομματια δεχοταν να δοκιμασει.αλλα για να καταλαβεις μια καλη του μερα ηταν ενα βερικοκο για πρωινο,ενα κεφτεδακι με δυο μπαστουνακια καροτο κ αλλα δυο πατατα για μεσημερι,κ απο κει κ περα η τπτ,η λιγο κορα ψωμι,η αντε κανενα μαφιν

εφτιαχνα παρα πολλα φαγητα που πετουσα.ολα καταλληλα για βρεφη χωρις ζαχαρη κλπ.κ σαν σνακ.απλα για να δοκιμαζουν

εκεινος ξεκινησε να τρωει καλα στα 1,5.η αδερφη του στον χρονο.απο τοτε πολυ καλοφαγα.ο μικρος φτερο στον ανεμο βεβαια,αλλα τρωει,δ εχω παραπονο

κ να πω οτι ο μικρος δ ειναι οτι θηλαζε πολυ πχ κ φουσκωνε.επισης απο 7μ μεχρι κ σημερα ειναι παρα πολυ αδυνατος.κ επισης δοντι εβγαλε 11,5μ οποτε μασουσε με τα ουλα απο 7μ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Ναι αλλά φοβάμαι γτ από όσο έχω ακούσει με παιδιάτρους κτλ από τον 10 μήνα λένε τρώνε έτσι τα μωρά και δεν ξέρω ρε κορίτσι φοβΜαι μην πνίγει..  αλλά την βλέπω πως κάνει όταν τρώω εγώ κάτι ..  θέλει να το αρπάξει να το φάει.. κ όταν είναι η ώρα να κάτσει στο καρεκλακι τρώει με το ζόρι. . 

Δίνω δύο αλλά σκέψου πως μερικές φορές δεν μου τρώει όλο της το φαγητό κ όταν δω ότι δεν έχει φάει καθόλου στερεά της δίνω ξανά να φάει από το μεσημεριανό της . . Αλλά έχει ιδιαίτερη προτίμηση στο γάλα, δεν της κάνει αίσθηση να την ταιζω εγώ κ φοβάμαι να δοκιμάσω από τώρα το blw , θα μου πείτε μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα..  

Ξεκίνα να την δοκιμάζεις με μικρά κομματάκια από μαλακή τροφή πχ. μπανάνα, μανταρίνι αφού βγάλεις την φλούδα, αχλάδι κομμένο σε λεπτά τσιπς με το μαχαίρι, καρότο βρασμένο σε μικρά μικρά κυβάκια, πατάτα επίσης σε μικρά κυβάκια, μακαρονάκια μικρά...εγώ κρέας από φόβο ακόμα δεν έχω δώσει κομμάτι, αν και δεν θα έπρεπε γιατί δείχνει από καιρό ότι μπορεί να τα καταφέρει. δεν το αλέθω αλλά το κόβω πολύ μικρά κομμάτια, σχεδόν ψίχουλα με το μαχαίρι της κουζίνας.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω???κανει αν ειμαστε αρρωστες ή αν εχουμε πυρετο να θηλαζουμε???ή ακομη χειροτερα και τωρα με τον κοροναιο αν κολλησουμε???

εννοειται πως κανει και μαλιστα περνας κι αντισωματα στο μωρο...αλλα θα πρεπει να φορας μασκα και να τηρεις ολους τους κανονες υγιεινης...δηλαδη να χεις πλυνει τα χερια σου, το σωμα σου, να φορας καθαρα ρουχα κλπ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω???κανει αν ειμαστε αρρωστες ή αν εχουμε πυρετο να θηλαζουμε???ή ακομη χειροτερα και τωρα με τον κοροναιο αν κολλησουμε???

Καλησπέρα κοριτσάκι.Συμφωνω με την pagotoula.Οχι απλά κάνει αλλά επιβάλεται.Παντα με μάσκα και καθαρά χεράκια.Ωστε αν κολλήσει το μωράκι σου θα πάρει αντίσωματα από σένα και θα το περάσει πιο γρήγορα και ανώδυνα!

Χρόνια πολλά σε όλες!

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2020 at 3:33 AM, linaa said:

δεν επιρεαζει η γυμναστικη αλλα επιρεαζει αν κουραζεσε . δηλαδη αν ξεκινησεις αποτομα κ αρχισει το σωμα να κουραζετε θα επιρεαστει κ η παραγωγη. ειναι πως θα το ενταξεις στο προγραμμα σου . 

Ωραία, θα το ξεκινήσω τότε σιγά σιγά.

On 12/22/2020 at 3:33 AM, linaa said:

δεν επιρεαζει η γυμναστικη αλλα επιρεαζει αν κουραζεσε . δηλαδη αν ξεκινησεις αποτομα κ αρχισει το σωμα να κουραζετε θα επιρεαστει κ η παραγωγη. ειναι πως θα το ενταξεις στο προγραμμα σου . 

Ευχαριστώ!

11 hours ago, Ntepaki22 said:

Κορίτσια καλή σας μέρα και χρόνια πολλά... Να έχουμε όμορφα Χριστούγεννα!! Θέλω να ρωτήσω όσες μανούλες θηλάζουν κ δίνουν κ φαγητό... Λοιπόν η μικρή Μ τρώει αλεσμένα από 4 μηνών τώρα φτάνουμε 8 κ τσαντιζεται με το αλεσμένο με αποτέλεσμα να μην τρώει όλο της το φαγητό όπως παλιά... Ανησυχώ λίγο μήπως κάνω κακό που της δίνω γάλα , μήπως για αυτό δεν τρώει; Από την άλλη θέλει να μασάει από μόνη της , της δίνω κάποια κομμάτια αλλά ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε σημειο να τρώει ας πούμε ποσότητα όπως τα αλεσμένα..  

Εμείς ξεκινήσαμε στέρεες 5 μέρες πριν κλείσουμε τον 6ο και τώρα είμαστε κάτι λιγότερο από 7,5. Από την αρχή ξεκινήσαμε και με αλεσμένα και με κομμάτια το φρούτο, και πριν από μια βδομάδα ξεκίνησα και το κρέας το οποίο διαχειρίζεται πολύ καλά. Γενικά είναι ένα παιδί που δεν τρώει πολύ και γι αυτό δοκιμάζω διάφορα.

Η μικρούλα σου μπορεί να βαρέθηκε και να θέλει να δοκιμάσει νέες υφές και γεύσεις. Το σημαντικό είναι ό,τι της δίνεις να είναι τόσο μαλακό ώστε να υποχωρεί όταν πιέζεται με τα δάχτυλα σου. Και σίγουρα θα φάει μικρότερη ποσότητα, αλλά αυτό να μην σε ανησυχεί, ειδικά αν δεν έχετε πρόβλημα βάρους.

Κορίτσια Καλά Χριστούγεννα και Χρόνια Πολλά! Με υγεία σε όλες μας και στις οικογένειες μας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλες!Τι κάνετε;Εμείς είμαστε καλά,τρώμε όλο το φαγητό μας,θηλάζουμε μια φορά τη μέρα και 3 τη νύχτα.Προσφερω συχνά στήθος τη μέρα και ανάμεσα στα γεύματα αλλά η θα πιει 2-3 γουλιες η δεν το βάζει καθόλου στο στόμα και θέλει να σηκωθεί και αν του δώσω αμέσως μετά φαγητό το τρώει.Κανει σαν τρελό μόλις δει να τρώμε η και να πίνουμε κάτι.Νερο πίνει ελάχιστο.Ουτε με μπιμπερο ούτε με εκπαιδευτικό ποτηράκι,λίγο με το κουταλάκι μόνο.Ουτε γάλα δικό μου πίνει με αυτά.Σαν να μην ξέρει να τραβήξει,μόνο τα δαγκώνει.Εχει πιει σύνολο καμιά 20 άρια φορές δικό μου γάλα πιο μικρός από μπιμπερο χωρίς πρόβλημα.Τελευταια φορά πριν 2,5 μήνες.Ειναι δυνατόν να το ξεχάσε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλες!Τι κάνετε;Εμείς είμαστε καλά,τρώμε όλο το φαγητό μας,θηλάζουμε μια φορά τη μέρα και 3 τη νύχτα.Προσφερω συχνά στήθος τη μέρα και ανάμεσα στα γεύματα αλλά η θα πιει 2-3 γουλιες η δεν το βάζει καθόλου στο στόμα και θέλει να σηκωθεί και αν του δώσω αμέσως μετά φαγητό το τρώει.Κανει σαν τρελό μόλις δει να τρώμε η και να πίνουμε κάτι.Νερο πίνει ελάχιστο.Ουτε με μπιμπερο ούτε με εκπαιδευτικό ποτηράκι,λίγο με το κουταλάκι μόνο.Ουτε γάλα δικό μου πίνει με αυτά.Σαν να μην ξέρει να τραβήξει,μόνο τα δαγκώνει.Εχει πιει σύνολο καμιά 20 άρια φορές δικό μου γάλα πιο μικρός από μπιμπερο χωρίς πρόβλημα.Τελευταια φορά πριν 2,5 μήνες.Ειναι δυνατόν να το ξεχάσε;

Καλησπερα,χρονια πολλα!!! 

Φυσικα κ ειναι πολυ πιθανο να το ξεχασε. 2,5 μηνες ειναι πολυ μεγαλο διαστημα για τετοιες ηλικιες, ειδικα μετα τον 3ο μηνα αποκτουν πλεον "αποψη". Απλα να πω οτι ο πρωτος μου οχι σε 2,5 μηνες αλλα σε 3 βδομαδες το ξεχασε.Κ ηταν εκει στον 3ο μηνα. Δεν ξαναπηρε μπιμπερο ποτε. Νερο πιναμε με 360 και με καλαμακι απο τον 9ο μηνα σχεδον που εμαθε να ρουφαει. 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...