Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, Klegeo είπε:

Πγα σημερα να αφαιρεσω τα ραμματα της καισαρικης κ ο γιατρος μ μ εσφιξε τον δεξιο μαστο πολυ δυνατα κ πονεσα πολυ η αληθεια ειναι... Κ τωρα φαινεται οτι εχω πιο πολυ γαλα! Σαν να ξεμπουκωσε να πω...? 

Ο αριστερος δουλευει αψογα! Ο δεξιος μαστος υπολειτουργουσε με την μαστιτιδα.. Ενω ηταν ο πιο καλος στο θηλασμο απο την αρχη.. 

Γιατι πειραζει να αυξησω την παραγωγη? 

δ μπορω να καταλαβω πως το εννοεις οτι το εσφιξε,κ το γιατι

ισως να ειχε καποιο σημειο με συσσωρευμενο γαλα;

σε αυτην την περιπτωση για αλλη φορα να ξερεις βοηθαει μαλακη κομπρεσα στο σημειο,κ να κανεις μαλαξεις.κ να θηλαζεις με το μωρο να ακουμπαει το πηγουνι σε εκεινο το σημειο

γι αυτο βοηθανε οι αλλαγες στασης.αδειαζει καλυτερα το στηθος

δ ειναι κακο να αυξησεις την παραγωγη,οταν απαιτειται.οταν δ ειναι αρκετη για το μωρο.εσενα φαινεται να ειναι.ειδικα η μαστιτιδα σημαινει γαλα που δεν εχει πιει το μωρο,πολυ απλοικα.δ θελεις να εχεις παραπανω απο οσο χρειαζεται,να εχεις υπερπαραγωγη.μπορει να οδηγησει σε αλλα προβληματα.μωρο που πνιγεται/δυσανασχετει με την εντονη ροη,να πρηζεσαι κ να πονας,το μωρο να πινει το πρωτο πιο ελαφρυ γαλα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Just now, vikib είπε:

δ μπορω να καταλαβω πως το εννοεις οτι το εσφιξε,κ το γιατι

ισως να ειχε καποιο σημειο με συσσωρευμενο γαλα;

σε αυτην την περιπτωση για αλλη φορα να ξερεις βοηθαει μαλακη κομπρεσα στο σημειο,κ να κανεις μαλαξεις.κ να θηλαζεις με το μωρο να ακουμπαει το πηγουνι σε εκεινο το σημειο

γι αυτο βοηθανε οι αλλαγες στασης.αδειαζει καλυτερα το στηθος

δ ειναι κακο να αυξησεις την παραγωγη,οταν απαιτειται.οταν δ ειναι αρκετη για το μωρο.εσενα φαινεται να ειναι.ειδικα η μαστιτιδα σημαινει γαλα που δεν εχει πιει το μωρο,πολυ απλοικα.δ θελεις να εχεις παραπανω απο οσο χρειαζεται,να εχεις υπερπαραγωγη.μπορει να οδηγησει σε αλλα προβληματα.μωρο που πνιγεται/δυσανασχετει με την εντονη ροη,να πρηζεσαι κ να πονας,το μωρο να πινει το πρωτο πιο ελαφρυ γαλα

Μου το ζουληξε σε σημειο να ουρλιαξω.. Ειχα καποια γρομπαλακια..μπορει να ταν κ γαλα συσσωρευμενο εκει.. Το μωρο πινει γαλα αλλα μετα πιπιλαει κ χαζοκοιμαται.. Η θηλαστικη κινηση π κανει (χωρις απαραιτητα να ρουφαει) μια ωρα στο στηθος δεν αυξανει την παραγωγη? Εγω σαν πρωταρα νομιζα οτι τρωει φουλ! Γιαυτο επαθα την ζημια.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Μου το ζουληξε σε σημειο να ουρλιαξω.. Ειχα καποια γρομπαλακια..μπορει να ταν κ γαλα συσσωρευμενο εκει.. Το μωρο πινει γαλα αλλα μετα πιπιλαει κ χαζοκοιμαται.. Η θηλαστικη κινηση π κανει (χωρις απαραιτητα να ρουφαει) μια ωρα στο στηθος δεν αυξανει την παραγωγη? Εγω σαν πρωταρα νομιζα οτι τρωει φουλ! Γιαυτο επαθα την ζημια.. 

ηταν κτ που θα μπορουσες να κανεις κ εσυ,μαλιστα με ζεστη κομπρεσα κ.σωστες μαλαξεις δ θα ηταν τοσο επιπονο

ακομη κ το πιπιλισμα σε αυτην την φαση αυξανει την παραγωγη.απλα με κτ επιπλεον,οπως το θηλαστρο,ισως απλα να ειναι περιττο

γενικοτερα μιλωντας,εφοσον ηρεμησεις με την μαστιτιδα

συνηθως κανουν 3θηλαστικες κινησεις κ μετα καταπινουν

δ ειναι κακο να το αφηνεις να πιπιλαει,αφου πρωτα εχει θηλασει "ικανοποιητικα"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 20/1/2021 at 5:11 ΜΜ, vikib είπε:

 

Καλησπερα σε ολες! Συνεχιζω με θηλασμο ο οποιος ειναι σουπερ επωδυνος!  Δεν εχω καμμια πληγη απλα οταν πιανει το μωρο νιωθω μια εντονη τριβη σαν καψιμο στη αρχη μονο.. Μετα ολα οκ.. 

Θα θελα να ρωτησω ποτε σταματα να πρηζεται το στηθος? Ο μικρος μ το σαββατο κλεινει μηνα..

Πρηζεται κ πονανε οι αδενες μ μεχρι να θηλασει.. Μετα οκ..  Πριν τρεις μερες ηταν μια χαρα το στηθος μ.. 

Επιπλεον να πω οτι το αριστερο στηθος σταζει σταγονιτσες απο μονο του.. Ποτε θα σταματησει? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Καλησπερα σε ολες! Συνεχιζω με θηλασμο ο οποιος ειναι σουπερ επωδυνος!  Δεν εχω καμμια πληγη απλα οταν πιανει το μωρο νιωθω μια εντονη τριβη σαν καψιμο στη αρχη μονο.. Μετα ολα οκ.. 

Θα θελα να ρωτησω ποτε σταματα να πρηζεται το στηθος? Ο μικρος μ το σαββατο κλεινει μηνα..

Πρηζεται κ πονανε οι αδενες μ μεχρι να θηλασει.. Μετα οκ..  Πριν τρεις μερες ηταν μια χαρα το στηθος μ.. 

Επιπλεον να πω οτι το αριστερο στηθος σταζει σταγονιτσες απο μονο του.. Ποτε θα σταματησει? 

Συνηθως στο διμηνο εχει εδεραιωθει η παραγωγη, κ δ εχεις πρηξιματα η να τρεχει. Βεβαια αυτο ειναι σχετικο, γτ πχ μπορει να τυχει να κοιμηθει βραδυ ενα τετραωρο, οποτε λογικο να εχεις παλι

Η πχ μετα απο ενα αλμα που θα θηλαζει πολυ, οταν το περασετε παλι εχεις λιγο αυξομειωσεις. Δ ειναι κτ φοβερο, το συνηθιζεις

Πχ στο πρωτο μου ειχα υπαρπαραγωγη κ χρειαζομουν επιθεματα μεχρι κ 9μ

Εφοσον δ κραταει ο πονος, λογικα ειναι το ανακλαστικο καθοδου. Δ νομιζω οτι περναει, απλα το συνηθιζεις

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες. Τι κάνετε;Εμείς θηλαζουμε ακόμη.Σε 3 μήνες που θα χρονισει θα κάνω το εμβόλιο για τον κορονοιο για να γυρίσω στη δουλειά.Οποτε αναγκαστικά θα αποθηλασω.Εντωμεταξυ με το θηλαστρο βγάζω 1 φορά τη μέρα 100 μλ.για την κρέμα του.Δεν έχω χρόνο να ξαναβάλω θηλαστρο άσε που για να κάνω τράπεζα θέλει να αντλω 3  μέρες για να κρατήσω γάλα για 1.Αν πάρω κάποιο συμπλήρωμα θα βοηθουσε;Δεν ξέρω αν έχει νοημα.Επισης δεν πίνει με μπουκάλι ούτε εκπαιδευτικό ποτήρι κι ας του το δίνω κάθε μέρα να μάθει.Θα δοκιμάσω με καλαμάκι.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα σε όλες. Τι κάνετε;Εμείς θηλαζουμε ακόμη.Σε 3 μήνες που θα χρονισει θα κάνω το εμβόλιο για τον κορονοιο για να γυρίσω στη δουλειά.Οποτε αναγκαστικά θα αποθηλασω.Εντωμεταξυ με το θηλαστρο βγάζω 1 φορά τη μέρα 100 μλ.για την κρέμα του.Δεν έχω χρόνο να ξαναβάλω θηλαστρο άσε που για να κάνω τράπεζα θέλει να αντλω 3  μέρες για να κρατήσω γάλα για 1.Αν πάρω κάποιο συμπλήρωμα θα βοηθουσε;Δεν ξέρω αν έχει νοημα.Επισης δεν πίνει με μπουκάλι ούτε εκπαιδευτικό ποτήρι κι ας του το δίνω κάθε μέρα να μάθει.Θα δοκιμάσω με καλαμάκι.

καλημερα. νομιζω δεν εχει νοημα να σκεφτεσαι τραπεζα για ενα παιδι ενος ετους..δηλ για ποσο διαστημα να εκανες; οταν μιλαμε για τραπεζα οι συμβ κατευθυνουν για 2 3 μερες μαξ κ μετα ανα μερα κανεις τραπεζα για την επομενη...κ παντα για μωρα κατω των 6μηνων π δν τρωνε στερεες...ειναι λαθος να πιστευουμε οτι κανουμε τραπεζες για μηνες...ειδικα για τετοια ηλικια..ειναι αν οχι ανεφικτο..σιγουρα ουτοπικα...κ ειδικα για σενα π ετσι κ αλλιως κ θηλαζεις το παιδι μες στη μερα κ σιγουρα κ χιλιεςδυο αλλες δουλειες εχεις...επισης το παιδι θα ειναι πλεον σε ηλικια να εισαγεις φρεσκο σταδιακα..αλλα ακομα κ γαλα να μη σου πολυπινει, θα το καλυπτεις με γιαουρτακι, τυρακι, γαλα σε δοαφορες παρασκευες...εξαλλου μετα το ετος η αναγκη σε γαλα ειναι πλ πιο περιορισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

καλημερα. νομιζω δεν εχει νοημα να σκεφτεσαι τραπεζα για ενα παιδι ενος ετους..δηλ για ποσο διαστημα να εκανες; οταν μιλαμε για τραπεζα οι συμβ κατευθυνουν για 2 3 μερες μαξ κ μετα ανα μερα κανεις τραπεζα για την επομενη...κ παντα για μωρα κατω των 6μηνων π δν τρωνε στερεες...ειναι λαθος να πιστευουμε οτι κανουμε τραπεζες για μηνες...ειδικα για τετοια ηλικια..ειναι αν οχι ανεφικτο..σιγουρα ουτοπικα...κ ειδικα για σενα π ετσι κ αλλιως κ θηλαζεις το παιδι μες στη μερα κ σιγουρα κ χιλιεςδυο αλλες δουλειες εχεις...επισης το παιδι θα ειναι πλεον σε ηλικια να εισαγεις φρεσκο σταδιακα..αλλα ακομα κ γαλα να μη σου πολυπινει, θα το καλυπτεις με γιαουρτακι, τυρακι, γαλα σε δοαφορες παρασκευες...εξαλλου μετα το ετος η αναγκη σε γαλα ειναι πλ πιο περιορισμενη.

Το σκεφτόμουν γιατί η γιατρός μας δίνει γάλα σε σκόνη έως 18 μηνών .Οπότε ήθελα να του δώσω δικό μου ως τότε.Ισως απλά του δώσω μόνη μου φρέσκο.Πως θα το πίνει δεν ξέρω.Ελπιζω με καλαμάκι.Θα δούμε.Και δεν τρώει και το γιαούρτι.

Πάντως από τη στιγμή που θα κάνω το εμβόλιο δεν μπορώ να ξαναδώσω δικό μου γάλα στο μωρό.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Το σκεφτόμουν γιατί η γιατρός μας δίνει γάλα σε σκόνη έως 18 μηνών .Οπότε ήθελα να του δώσω δικό μου ως τότε.Ισως απλά του δώσω μόνη μου φρέσκο.Πως θα το πίνει δεν ξέρω.Ελπιζω με καλαμάκι.Θα δούμε.Και δεν τρώει και το γιαούρτι.

Πάντως από τη στιγμή που θα κάνω το εμβόλιο δεν μπορώ να ξαναδώσω δικό μου γάλα στο μωρό.

λογικο, ναι. μπορει να το πιει κ στο ποτηρι οπως το νερο..αν δεν το πινει, προσπαθησε να το κρυψεις σε παρασκευες..τηγανιτες, μαφιν κλπ κ σε τυρια πχ τοστακι με ανθοτυρο...μην καθεσαι να αγχωνεσαι παντως αν δεννπινει πολυ..θα το βρει σταδιακα...μετα θα του το βαζεις και με δημητριακα κλπ...θεωρω δεν υπαρχει λογος για σκονη ως τους 18..δηλ κ η συγχρονη παιδιατρικη κ διατροφολογια βρεφων κ οι συμβουλοι, πλεον το φρεσκο συστηνουν, μετα το ετος...εξαλλου ναι μεν η σκονη ειναι πιο εμπλουτισμενη σε θρεπτικα στοιχεια, αλλα ειναι κ γεματη με "ενοχα" συστατικα, οπως κραμβελαιο, φοινικελαιο κλπ κ εννοειται πλ πιο επεξεργασμενη τροφη..οποτε ποιος ο λογος να το κανεις..εξαλλου το παιδι ενα χρονο θηλαζει κι επισης τρωει κι ικανοποιητικοτατα οπως λες.  

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2021 at 1:03 PM, Comet said:

Καλημέρα σε όλες. Τι κάνετε;Εμείς θηλαζουμε ακόμη.Σε 3 μήνες που θα χρονισει θα κάνω το εμβόλιο για τον κορονοιο για να γυρίσω στη δουλειά.Οποτε αναγκαστικά θα αποθηλασω.Εντωμεταξυ με το θηλαστρο βγάζω 1 φορά τη μέρα 100 μλ.για την κρέμα του.Δεν έχω χρόνο να ξαναβάλω θηλαστρο άσε που για να κάνω τράπεζα θέλει να αντλω 3  μέρες για να κρατήσω γάλα για 1.Αν πάρω κάποιο συμπλήρωμα θα βοηθουσε;Δεν ξέρω αν έχει νοημα.Επισης δεν πίνει με μπουκάλι ούτε εκπαιδευτικό ποτήρι κι ας του το δίνω κάθε μέρα να μάθει.Θα δοκιμάσω με καλαμάκι.

Καλησπέρα! Και εμείς συνεχίζουμε το θηλασμό κανονικά και ανάμεσα στα γεύματα. Βέβαια δεν τρώμε ποσότητες ή ίσως να μου φαίνεται. Έχω δοκιμάσει να μην θηλάσει για να δω μήπως φάει περισσότερο, αλλά είμαι πλέον σίγουρη ότι δεν την επηρεάζουν οι ενδιάμεσοι θηλασμού, εκτός κ αν δεν έχω γάλα, γιατί ακόμη την έχω την ανασφάλεια. Θήλαστρο όμως δεν βάζω, αν κ ακόμη το νοικιάζω το νοσοκομειακό.

Στο δίλημμα σου τώρα, αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις τράπεζα για 6 μήνες μέσα σε 3 μήνες, ενώ παράλληλα θήλαζετε. Δηλαδή θα πρέπει να αντλεις κάθε μέρα χονδρικά 600 ml για την τράπεζα. Νομίζω πως κάτι τέτοιο, αν είναι εφικτό, σίγουρα θέλει πολύ πρόγραμμα και εντατικές αντλήσεις αποκλειστικά με νοσοκομειακό θήλαστρο. Δύσκολο μου φαίνεται, αλλά μπορείς να το ξεκινήσεις και βλέπεις πως θα πάει.

Ήθελα να σε ρωτήσω, την κρέμα με το δικό σου γάλα πως την κάνεις; Αν δεν κάνω λάθος, δεν πρέπει να το βράζεις, γιατί καταστρέφεται όταν υποστεί θερμική επεξεργασία. Δεν έχω κάνει καμία παρασκευή με δικό μου γάλα για αυτόν τον λόγο.

Γιαουρτάκι δοκίμασες διάφορα και δεν τα τρώει; Μήπως να δοκιμάσεις και ένα γιαουρτι κεφιρ; Ισως να του αρέσει πιο πολύ. Θα σου πρότεινα όμως ένα πολύ συγκεκριμένο γιαούρτι κεφίρ που το έχει μόνο ο Μασουτης και λέγεται υγιεία. Για εμάς παντως, το αυγό και το γιαούρτι είναι τα αγαπημένα μας. Οταν τα τρώμε, κουνάμε χέρια πόδια από χαρά.

Αν και εκτός θέματος, @Comet @Pagotoula για μεσημεριανό της δίνω κρέας ή ψάρι, που το συνοδεύω κυρίως με λαχανικά. Τρώμε κομμάτια, δεν αλέθω τίποτα, έπειτα από δική της απαίτηση, αλλά την ταΐζω εγώ. Η απορία μου είναι αν οι ποσότητες που τρώει είναι ικανοποιητικές, γιατί γενικά τρώμε με πίεση και για 1-2 ώρες κυριολεκτικά. Ξεκινάμε, σταματάμε και πάλι απ την αρχή. Έχω ζυγίσει μερικές φορές, και είδα ότι της δίνω περίπου 30 γραμμάρια βρασμένο κρέας ή ψάρι. Φροντίζω πρώτα να φάει αυτό και μετά τα λαχανικά, που συνηθως είναι λιγότερα (σε όγκο). Εσείς τι ποσότητες δίνετε; Έχετε ζυγίσει ποτέ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, GeoKK είπε:

Καλησπέρα! Και εμείς συνεχίζουμε το θηλασμό κανονικά και ανάμεσα στα γεύματα. Βέβαια δεν τρώμε ποσότητες ή ίσως να μου φαίνεται. Έχω δοκιμάσει να μην θηλάσει για να δω μήπως φάει περισσότερο, αλλά είμαι πλέον σίγουρη ότι δεν την επηρεάζουν οι ενδιάμεσοι θηλασμού, εκτός κ αν δεν έχω γάλα, γιατί ακόμη την έχω την ανασφάλεια. Θήλαστρο όμως δεν βάζω, αν κ ακόμη το νοικιάζω το νοσοκομειακό.

Στο δίλημμα σου τώρα, αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις τράπεζα για 6 μήνες μέσα σε 3 μήνες, ενώ παράλληλα θήλαζετε. Δηλαδή θα πρέπει να αντλεις κάθε μέρα χονδρικά 600 ml για την τράπεζα. Νομίζω πως κάτι τέτοιο, αν είναι εφικτό, σίγουρα θέλει πολύ πρόγραμμα και εντατικές αντλήσεις αποκλειστικά με νοσοκομειακό θήλαστρο. Δύσκολο μου φαίνεται, αλλά μπορείς να το ξεκινήσεις και βλέπεις πως θα πάει.

Ήθελα να σε ρωτήσω, την κρέμα με το δικό σου γάλα πως την κάνεις; Αν δεν κάνω λάθος, δεν πρέπει να το βράζεις, γιατί καταστρέφεται όταν υποστεί θερμική επεξεργασία. Δεν έχω κάνει καμία παρασκευή με δικό μου γάλα για αυτόν τον λόγο.

Γιαουρτάκι δοκίμασες διάφορα και δεν τα τρώει; Μήπως να δοκιμάσεις και ένα γιαουρτι κεφιρ; Ισως να του αρέσει πιο πολύ. Θα σου πρότεινα όμως ένα πολύ συγκεκριμένο γιαούρτι κεφίρ που το έχει μόνο ο Μασουτης και λέγεται υγιεία. Για εμάς παντως, το αυγό και το γιαούρτι είναι τα αγαπημένα μας. Οταν τα τρώμε, κουνάμε χέρια πόδια από χαρά.

Αν και εκτός θέματος, @Comet @Pagotoula για μεσημεριανό της δίνω κρέας ή ψάρι, που το συνοδεύω κυρίως με λαχανικά. Τρώμε κομμάτια, δεν αλέθω τίποτα, έπειτα από δική της απαίτηση, αλλά την ταΐζω εγώ. Η απορία μου είναι αν οι ποσότητες που τρώει είναι ικανοποιητικές, γιατί γενικά τρώμε με πίεση και για 1-2 ώρες κυριολεκτικά. Ξεκινάμε, σταματάμε και πάλι απ την αρχή. Έχω ζυγίσει μερικές φορές, και είδα ότι της δίνω περίπου 30 γραμμάρια βρασμένο κρέας ή ψάρι. Φροντίζω πρώτα να φάει αυτό και μετά τα λαχανικά, που συνηθως είναι λιγότερα (σε όγκο). Εσείς τι ποσότητες δίνετε; Έχετε ζυγίσει ποτέ;

ειναι παρα πολυ καλη η ποσοτητα που περιγραφεις για ενα μωρο σε αυτη την ηλικια και με blw. θεωρω παντως βασει οσων γνωριζω, οτι το 2 ωρες ειναι υπερβολικο. νομιζω μιση ωρα ειναι υπεραρκετο χρονικο διαστημα. απο εκει κι επειτα ισως ξεφευγει λιγο απο το ωρα φαγητου..γενικα επισης να ξερεις οτι με το blw τα παιδια περνανε διαφορες φασειςς.η δικια μου πλεον ενος και μου κανει αφαγια 10μερες ξαφνικα...αρνηση...θελει μονο 2 συγκεκριμενα πραγματα...και παλι ομως δεν της το λιβανιζω να το αφηνω 3 ωρες..ς.θεωρω οτι ξεφευγουμε απο τη διασταση του γευματος..και μην ξεχνας οτι απο τωρα προσπαθουμε να βαλουμε βαση για σωστες διατροφικες συνηθειες που περιλαμβανουν και το κομματι αυτο..φιλικα παντα και εκφεροντας την προσωπικη μου γνωμη βασει οσων εχω μαθει .ενα γευμα καλο να προσφερεται 15λεπτα σε αλεσμενη μορφη και 30 σε κομματακια..κι αυτο εξυπακουεται αν τονπαιδι δεν σταματησει το ιδιο νωριτερα..η δικια μου παντως την ποσοτητα που περιγραφεις δεν την εχει φαει ακομα ποτε.οποτε μην αγχωνεσαι σε αυτο το κομματι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

ειναι παρα πολυ καλη η ποσοτητα που περιγραφεις για ενα μωρο σε αυτη την ηλικια και με blw. θεωρω παντως βασει οσων γνωριζω, οτι το 2 ωρες ειναι υπερβολικο. νομιζω μιση ωρα ειναι υπεραρκετο χρονικο διαστημα. απο εκει κι επειτα ισως ξεφευγει λιγο απο το ωρα φαγητου..γενικα επισης να ξερεις οτι με το blw τα παιδια περνανε διαφορες φασειςς.η δικια μου πλεον ενος και μου κανει αφαγια 10μερες ξαφνικα...αρνηση...θελει μονο 2 συγκεκριμενα πραγματα...και παλι ομως δεν της το λιβανιζω να το αφηνω 3 ωρες..ς.θεωρω οτι ξεφευγουμε απο τη διασταση του γευματος..και μην ξεχνας οτι απο τωρα προσπαθουμε να βαλουμε βαση για σωστες διατροφικες συνηθειες που περιλαμβανουν και το κομματι αυτο..φιλικα παντα και εκφεροντας την προσωπικη μου γνωμη βασει οσων εχω μαθει .ενα γευμα καλο να προσφερεται 15λεπτα σε αλεσμενη μορφη και 30 σε κομματακια..κι αυτο εξυπακουεται αν τονπαιδι δεν σταματησει το ιδιο νωριτερα..η δικια μου παντως την ποσοτητα που περιγραφεις δεν την εχει φαει ακομα ποτε.οποτε μην αγχωνεσαι σε αυτο το κομματι.

Είναι καλή η ποσότητα ε; Ευχαριστώ! Να χαλαρώσω δηλαδή, γιατί πραγματικά δεν ήξερα που «βάδιζα». Αυτό με το χρόνο με προβληματίζει φυσικά, απλά σκέφτομαι ότι με τον καιρό θα εξασκηθεί και θα τρώει πιο γρήγορα. Αισθάνομαι πως θα την αφήσω νηστική αν σταματήσω στα 30 λεπτά... ουφ, μάλλον αυτές είναι οι δικές μου ανασφάλειες...

Ο παιδίατρος μας είπε πάντως ότι αν για κάποιες μέρες δεν τρώει τίποτα περνάει κάποιο άλμα, και δεν θα πρέπει να ανησυχήσουμε. Αν τρώει περιορισμένη ποικιλία,  τότε είναι τα δόντια της. Εμάς πάντως μέχρι σήμερα αφαγίες δεν μας έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες.Εμεις τρώμε αλεσμένα.200 μλ.συνηθως.Αυγο το μισό τρώει.Το γιαούρτι 5-10 κουταλιές με το ζόρι.Δοκιμασα αρκετά.Θα δω κι αυτό που λες.Δεν θέλω να του δώσω τα παιδικά που ίσως τα τρώει.Δεν ξέρω.

Για την κρέμα απλά ζεσταίνω λίγο το μητρικό γάλα και ρίχνω 2-3 κουταλιές βρώμη σε σκόνη,ανακατεύω κι έτοιμη.Δεν το βράζω.

Ήθελα να κάνω τράπεζα για κάνα 3μηνο αλλα δεν το βλέπω.

Κάτι άσχετο αλλά αν έχετε άλλο παιδάκι μήπως ξέρετε πότε γίνονται οι αιτήσεις για παιδικό σταθμό για το Σεπτέμβριο;Θέλω να στείλω το μεγάλο που είναι 3 χρόνων.Στο Ίντερνετ δεν βγάζει κατι


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Comet said:

Καλημέρα σε όλες.Εμεις τρώμε αλεσμένα.200 μλ.συνηθως.Αυγο το μισό τρώει.Το γιαούρτι 5-10 κουταλιές με το ζόρι.Δοκιμασα αρκετά.Θα δω κι αυτό που λες.Δεν θέλω να του δώσω τα παιδικά που ίσως τα τρώει.Δεν ξέρω.

Για την κρέμα απλά ζεσταίνω λίγο το μητρικό γάλα και ρίχνω 2-3 κουταλιές βρώμη σε σκόνη,ανακατεύω κι έτοιμη.Δεν το βράζω.

Ήθελα να κάνω τράπεζα για κάνα 3μηνο αλλα δεν το βλέπω.

Κάτι άσχετο αλλά αν έχετε άλλο παιδάκι μήπως ξέρετε πότε γίνονται οι αιτήσεις για παιδικό σταθμό για το Σεπτέμβριο;Θέλω να στείλω το μεγάλο που είναι 3 χρόνων.Στο Ίντερνετ δεν βγάζει κατι

Παιδικό γιαούρτι χωρίς ζάχαρη έχει και η Κρι Κρι που είναι επίσης πολύ καλό, δεν ξέρω αν το δοκιμάσατε. Εννοείται το απλό, όχι αυτό με τα φρούτα. Χρησιμοποιεί μια μόνο συγκεκριμένη καλλιέργεια για να παραχθεί.

Εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι και δεν ξέρω τι γίνεται με τους παιδικούς. Με το ΕΣΠΑ προφανώς ε; Πρέπει να το δουμε κ εμείς γιατί κοντεύει η ώρα να γυρίσω και εγώ στη δουλειά και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τους βρεφονηπιακούς, αν τελικά αποφασίσουμε να τη στείλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!! Μιας που είστε πιο έμπειρες θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει!! Γέννησα 19 Φεβρουαρίου μια μπουμπού 2840. Βγαίνοντας ζύγιζε 2600. Στη βδομάδα πήγε 2900.Θηλαζω αποκλειστικά και το θέμα μου είναι ότι θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος. Βάζει τα μανίκια της μέσα στο στόμα και ψάχνει συνέχεια. Εγώ τη λυπάμαι να τη βλέπω έτσι και τη βάζω στο στήθος.. Είναι λαιμαργη πολλές φορές πνίγεται κιόλας στο στήθος και σχεδόν σε κάθε γεύμα κάνει γουλιες.. Αρκετά μεγάλες θα έλεγα.. Η παιδίατρος μου είπε ανά 2 ώρες αυστηρά αλλά είναι λίγο δύσκολα να το τηρήσω.. Κάνει σαν τρελή δεν στέκεται πουθενά!!! Μου είπε να της δώσω πιπίλα όταν κλαίει αλλά την φτύνει.. Έχω πολύ γάλα;; το παιδί γιατί το βγάζει;; υπάρχει περίπτωση γοπ;;; Είναι 20 η μερών σήμερα.. Περιμένω τις απαντήσεις σας!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...