Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, GeoA είπε:

Ναι γι' αυτό σταμάτησα και θα συνεχίσω τρώγοντας απ' όλα. 

Όταν επιστρέψω έχω σκοπό να αντλώ και μετά όταν επιστρέφω κανονικά θηλασμό. Τουλάχιστον μέχρι τον 6ο.

Ήδη ξεκίνησα. Δοκίμασε όλα τα μπιμπερό της αγοράς και ευτυχώς στην τελευταία μας δοκιμή με τα μπιμπερό της Avent το έπιασε. Ωστόσο αυτό που βλέπω όταν αντλώ είναι ότι στο 10λεπτο, 5λεπτο βγάζω μόνο 50 με 60 ml και αυτό με θορύβησε.

Καλησπέρα.Οσο πιο πολύ χρησιμοποιείς το θηλαστρο τόσο πιο πολύ γάλα θα βγάζεις.Ευτυχως έχεις χρόνο για αυτό.Νοικιασες νοσοκομειακό;

Όσο για τον ύπνο στο στήθος μπορείτε να δοκιμάσετε πιπίλα οποίος θα το κοιμιζει όταν λείπεις.Ειναι μεγάλο για σύγχυση θηλών πια.Εγω έδωσα στις 50 μέρες(η μαμά μου δηλ.ετσι τον κοιμιζε)

13 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Ο ύπνος στο στήθος με φαγητό στην αρχή και πιπίλισμα μετά νομίζω πως είναι φυσιολογική συμπεριφορά για ένα βρέφος που θηλάζει. Και η δικιά μου αυτό κάνει, πολύ σπάνια θα κοιμηθεί στην αγκαλιά του μπαμπά. Το θεώρησα πολύ φυσιολογικό και ποτέ δεν το συζήτησα.

Όσο για το θέμα της διατροφής και του βάρους, είναι πολύ πιθανόν να επηρεάζεται, γι αυτό καλό είναι να μην κάνεις τέτοιες απόπειρες. Όταν αποθηλάσεις μπορείς πιο εύκολα να χάσεις όσα κιλά θες. Εγώ πάντως, επειδή  είχα και έχω μεγάλη ανασφάλεια σχετικά με το αν τρώει αρκετά, και επειδή το αν βρέχει ή όχι πάνες είναι πολύ σχετικό, ζυγίζω και καταγράφω πάντα όλες τις πάνες της, και έτσι έχω έναν μπούσουλα. Τώρα βέβαια που κλείσαμε τους 6 και αρχίσαμε να τρώμε, αυτό θα αρχίσει να αλλάζει, ειδικά όταν αρχίσει να τρώει έστω μια κάποια ποσότητα.

Τον επόμενο μήνα που θα πας στη δουλειά τι σκεφτεσαι να κάνεις με τον θηλασμό; Αν σκεφτεσαι να του δίνεις αντλημένο, ίσως θα πρέπει να ξεκινήσεις από τώρα ώστε να εκπαιδευτεί και στο μπουκάλι σιγά σιγά.

Καλησπέρα,πως πάτε με τις στερεές;Τρώει καθόλου;Δίνεις και κάτι άλλο τώρα η μόνο φρούτα;Την θηλάζεις πριν;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα.Οσο πιο πολύ χρησιμοποιείς το θηλαστρο τόσο πιο πολύ γάλα θα βγάζεις.Ευτυχως έχεις χρόνο για αυτό.Νοικιασες νοσοκομειακό;

Όσο για τον ύπνο στο στήθος μπορείτε να δοκιμάσετε πιπίλα οποίος θα το κοιμιζει όταν λείπεις.Ειναι μεγάλο για σύγχυση θηλών πια.Εγω έδωσα στις 50 μέρες(η μαμά μου δηλ.ετσι τον κοιμιζε)

Καλησπέρα,πως πάτε με τις στερεές;Τρώει καθόλου;Δίνεις και κάτι άλλο τώρα η μόνο φρούτα;Την θηλάζεις πριν;

Είχα προσπαθήσει εδώ και πολύ καιρό με την πιπίλα. Δοκίμασα σχεδόν όλες τις επωνυμίες αλλά δεν τις δέχεται. Αντί να πιπιλάει τη "μασάει".

Μόνο με αυτές τις Mum κάτι πήγε να γίνει αλλά όταν καταφέρνει να την πάρει κάνει τόσο έντονα το πιπίλισμα που αντί να τον ηρεμεί το φέρνει σε ένταση και εκνευρίζεται. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Γεια σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε καλά και εσείς και τα μωράκια σας.

Κλείσαμε 3 μηνών την περασμένη Τρίτη και πήγαμε στον παιδίατρο για εμβόλιο. Είδαμε ότι πήρε το ελάχιστο βάρος που μπορούσε και μου είπε ότι πιθανότατα είναι επειδή ξεκίνησα να προσέχω τη διατροφή μου και λογικά αραίωσε το γάλα. Μου έδωσε 3 επιλογές είτε σταματάω τη διατροφή, είτε δίνω και λίγο φόρμουλα με τον κίνδυνο να σταματήσει η ροή του δικού μου ή αποκλειστικά ξένο. Αποφάσισα να σταματήσω λοιπόν τη διατροφή γιατί θέλω να συνεχίσει ο θηλασμός. 

Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει πάρα πολύ είναι ότι ο μικρούλης μου δεν κοιμάται χωρίς το στήθος, κυρίως το τελευταίο διάστημα το απόγευμα το περνάμε κάπως έτσι. Θηλασμός/ πιπίλισμα, ύπνος, τον αφήνω μετά από λίγο ξυπνάει και ξανά το ίδιο. Αν και με δυσκολεύει δεν είναι πρόβλημα τώρα όσο θα είναι τον άλλο μήνα που επιστρέφω  δουλειά. Σκέφτομαι μήπως ο μικρούλης ξυπνάει συχνά γιατί πεινάει ή είναι σύστημα. Έχω αγχωθεί γιατί δε θέλω να ταλαιπωρηθεί όταν φύγω.

Καλησπέρα η άποψη μου είναι να τρως υγιεινά απ' όλες τις τροφές και κανονικές ποσότητες νομίζω αυτό λένε και οι γιατροί εγώ προσέχω πολύ την διατροφή μου από την εγκυμοσύνη μέχρι και τώρα που το μωρό μου είναι 6μιση μηνών και είναι 10,100 κιλά ..

Καλά όσο αναφορά το ότι κοιμάται με στήθος είναι απόλυτα φυσιολογικό και εμένα έτσι κοιμάται μέχρι τώρα και πιστεύω για αρκετό καιρό ακόμα ... 

Επειδή διάβασα κάτι για πιπίλα αν σκοπεύεις να συνεχίσεις με τον θηλασμό πέρα από το ότι μωρά που θηλάζουν δεν παίρνουν πιπίλα εύκολα αλλά σαμποτάρει και τον θηλασμό μπορείς να διαβάσεις και σχετικό αρθο βασισμένο σε έρευνα και γω προσπαθούσα πολύ να πάρει πιπίλα αλλά μόλις διάβασα τις συνέπειες τις πεταξα και δεν εννοώ την σύγχυση θηλών !! Καλή συνέχεια..

ΥΓ. Μπορείς να ακολουθείς υγιεινή διατροφή αλλά όχι στερητικη δίαιτα και με αυτόν τον τρόπο θα χάσεις κιλά αλλά δυστυχώς υπάρχουν γιατροί που τρομάζουν τις νέες μαμάδες και οι περισσότεροι φυσικά δεν υποστηρίζουν τον θηλασμό εγώ άλλαξα παιδίατρο μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο γιατί μου έλεγε βλακείες !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GeoA said:

Ναι γι' αυτό σταμάτησα και θα συνεχίσω τρώγοντας απ' όλα. 

Όταν επιστρέψω έχω σκοπό να αντλώ και μετά όταν επιστρέφω κανονικά θηλασμό. Τουλάχιστον μέχρι τον 6ο.

Ήδη ξεκίνησα. Δοκίμασε όλα τα μπιμπερό της αγοράς και ευτυχώς στην τελευταία μας δοκιμή με τα μπιμπερό της Avent το έπιασε. Ωστόσο αυτό που βλέπω όταν αντλώ είναι ότι στο 10λεπτο, 5λεπτο βγάζω μόνο 50 με 60 ml και αυτό με θορύβησε.

Νομίζω ότι οι ποσότητες που αντλείς είναι καλές αν είναι μετά από θηλασμό. Χρησιμοποιείς νοσοκομειακό θηλαστρο; Υπάρχουν τρόποι να αυξήσεις την παραγωγή σου, αν νομίζεις φυσικά ότι χρειάζεται. Πάντως αν έχεις τη δυνατότητα να αντλείς στη δουλειά, είναι το καλύτερο.

1 hour ago, Comet said:

Καλησπέρα.Οσο πιο πολύ χρησιμοποιείς το θηλαστρο τόσο πιο πολύ γάλα θα βγάζεις.Ευτυχως έχεις χρόνο για αυτό.Νοικιασες νοσοκομειακό;

Όσο για τον ύπνο στο στήθος μπορείτε να δοκιμάσετε πιπίλα οποίος θα το κοιμιζει όταν λείπεις.Ειναι μεγάλο για σύγχυση θηλών πια.Εγω έδωσα στις 50 μέρες(η μαμά μου δηλ.ετσι τον κοιμιζε)

Καλησπέρα,πως πάτε με τις στερεές;Τρώει καθόλου;Δίνεις και κάτι άλλο τώρα η μόνο φρούτα;Την θηλάζεις πριν;

Δεν τρώει και πολύ, θα έλεγα είναι με τις μέρες της. Έχει τύχει να φάει και 5 κουταλιές (πατημένο με το πιρούνι) έχει τύχει να μην φάει ούτε μια. Σήμερα έφαγε το ακτινίδιο σε κομματάκια, το ρουφούσε από το χέρι μου, το οποίο φαίνεται να της αρέσει πολύ, όπως και η μπανάνα. Το μήλο μάλλον δεν θέλει ούτε να το βλέπει και το αχλάδι έτσι κ έτσι. Ο παιδίατρος μου λέει να μην την πιέζω, και να συμπληρώνω πάντα με θηλασμό. Νομίζω ότι από την κοιλιά δεν ήθελε να τρώει πολύ. Αλλά αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός, προσπαθώ να μην ανησυχώ και εγώ.

Θηλάζει πριν τον πρωινό ύπνο, δηλαδή κατά τις 10 με 10:30, κοιμάται συνήθως μισή ώρα και όταν ξυπνάει της δίνω το φρούτο. Τρώει όσο θέλει και μετά αφού καθαριστούμε θηλάζει πάλι. 

Τη Δευτέρα θα της δώσω χορτόσουπα και την Παρασκευή θα προσθέσω κοτόπουλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeoA said:

Είχα προσπαθήσει εδώ και πολύ καιρό με την πιπίλα. Δοκίμασα σχεδόν όλες τις επωνυμίες αλλά δεν τις δέχεται. Αντί να πιπιλάει τη "μασάει".

Μόνο με αυτές τις Mum κάτι πήγε να γίνει αλλά όταν καταφέρνει να την πάρει κάνει τόσο έντονα το πιπίλισμα που αντί να τον ηρεμεί το φέρνει σε ένταση και εκνευρίζεται. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω. 

Εγώ δεν έχω δώσει ακόμη πιπίλα, ούτε και σκοπεύω να το κάνω άμεσα, οπότε δεν μπορώ να σε συμβουλέψω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, GeoA είπε:

Είχα προσπαθήσει εδώ και πολύ καιρό με την πιπίλα. Δοκίμασα σχεδόν όλες τις επωνυμίες αλλά δεν τις δέχεται. Αντί να πιπιλάει τη "μασάει".

Μόνο με αυτές τις Mum κάτι πήγε να γίνει αλλά όταν καταφέρνει να την πάρει κάνει τόσο έντονα το πιπίλισμα που αντί να τον ηρεμεί το φέρνει σε ένταση και εκνευρίζεται. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω. 

Της Avent  τις έχεις δοκιμάσει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brigitt said:

Καλησπέρα η άποψη μου είναι να τρως υγιεινά απ' όλες τις τροφές και κανονικές ποσότητες νομίζω αυτό λένε και οι γιατροί εγώ προσέχω πολύ την διατροφή μου από την εγκυμοσύνη μέχρι και τώρα που το μωρό μου είναι 6μιση μηνών και είναι 10,100 κιλά ..

Καλά όσο αναφορά το ότι κοιμάται με στήθος είναι απόλυτα φυσιολογικό και εμένα έτσι κοιμάται μέχρι τώρα και πιστεύω για αρκετό καιρό ακόμα ... 

Επειδή διάβασα κάτι για πιπίλα αν σκοπεύεις να συνεχίσεις με τον θηλασμό πέρα από το ότι μωρά που θηλάζουν δεν παίρνουν πιπίλα εύκολα αλλά σαμποτάρει και τον θηλασμό μπορείς να διαβάσεις και σχετικό αρθο βασισμένο σε έρευνα και γω προσπαθούσα πολύ να πάρει πιπίλα αλλά μόλις διάβασα τις συνέπειες τις πεταξα και δεν εννοώ την σύγχυση θηλών !! Καλή συνέχεια..

ΥΓ. Μπορείς να ακολουθείς υγιεινή διατροφή αλλά όχι στερητικη δίαιτα και με αυτόν τον τρόπο θα χάσεις κιλά αλλά δυστυχώς υπάρχουν γιατροί που τρομάζουν τις νέες μαμάδες και οι περισσότεροι φυσικά δεν υποστηρίζουν τον θηλασμό εγώ άλλαξα παιδίατρο μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο γιατί μου έλεγε βλακείες !!!

Εμείς είμαστε μια εβδομάδα λογικά μικρότερες, γεννήθηκε στις 13/5. Έχετε φτάσει κιόλας στα 10,100 με αποκλειστικό θηλασμό; Μπράβο σας! Εμείς δεν ξέρω πόσο είμαστε, έχουμε να ζυγιστούμε πάνω από 3 εβδομαδες, τότε ήμασταν 6,100. Με τις στέρεες πως τα πάτε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , GeoKK είπε:

Νομίζω ότι οι ποσότητες που αντλείς είναι καλές αν είναι μετά από θηλασμό. Χρησιμοποιείς νοσοκομειακό θηλαστρο; Υπάρχουν τρόποι να αυξήσεις την παραγωγή σου, αν νομίζεις φυσικά ότι χρειάζεται. Πάντως αν έχεις τη δυνατότητα να αντλείς στη δουλειά, είναι το καλύτερο.

Δεν τρώει και πολύ, θα έλεγα είναι με τις μέρες της. Έχει τύχει να φάει και 5 κουταλιές (πατημένο με το πιρούνι) έχει τύχει να μην φάει ούτε μια. Σήμερα έφαγε το ακτινίδιο σε κομματάκια, το ρουφούσε από το χέρι μου, το οποίο φαίνεται να της αρέσει πολύ, όπως και η μπανάνα. Το μήλο μάλλον δεν θέλει ούτε να το βλέπει και το αχλάδι έτσι κ έτσι. Ο παιδίατρος μου λέει να μην την πιέζω, και να συμπληρώνω πάντα με θηλασμό. Νομίζω ότι από την κοιλιά δεν ήθελε να τρώει πολύ. Αλλά αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός, προσπαθώ να μην ανησυχώ και εγώ.

Θηλάζει πριν τον πρωινό ύπνο, δηλαδή κατά τις 10 με 10:30, κοιμάται συνήθως μισή ώρα και όταν ξυπνάει της δίνω το φρούτο. Τρώει όσο θέλει και μετά αφού καθαριστούμε θηλάζει πάλι. 

Τη Δευτέρα θα της δώσω χορτόσουπα και την Παρασκευή θα προσθέσω κοτόπουλο.

Κι εμείς ξεκινάμε την Τετάρτη με μήλο.Να δούμε πως θα πάει.Παντως τα τελευταία 3 βράδυα έχει μια γκρίνια και θηλάζει ανά ώρα περίπου.Σημερα σαν να είναι πιο ήσυχος.Μακαρι γιατί τα παιξα λίγο.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , GeoKK είπε:

Εμείς είμαστε μια εβδομάδα λογικά μικρότερες, γεννήθηκε στις 13/5. Έχετε φτάσει κιόλας στα 10,100 με αποκλειστικό θηλασμό; Μπράβο σας! Εμείς δεν ξέρω πόσο είμαστε, έχουμε να ζυγιστούμε πάνω από 3 εβδομαδες, τότε ήμασταν 6,100. Με τις στέρεες πως τα πάτε;

Γεννήθηκε 8/5 κάνω αποκλειστικο θηλασμό είναι 10,100 75 ποντοι (αγόρι) (6μηνων είχαμε πάει γιατρό )το λέω αυτό γιατί το κάθε μωρό έχει τη δική του ανάπτυξη εμείς εδώ και καιρό περνάμε κατά πολύ τις καμπύλες αλλά η γιατρός μας λέει έχει τέλεια ανάπτυξη ο προηγούμενος όμως γιατρός που είχαμε μου έλεγε να κόψω θηλασμους ότι να ναι που το μωρό θηλάζει νορμάλ το βράδυ μόνο μια φορά ξυπνάει (γενικά οι παιδίατροι δεν έχουν έγκυρη γνώση περί θηλασμού αυτή που έχω τώρα είναι και σύμβουλος θηλασμού ) ...Αχ με της στερεες κάνω προσπάθεια έχω ξεκινήσει εδώ και μια βδομάδα τη μπανάνα την τρώει βάζω και λίγο γάλα μου μέσα για την γεύση τα υπόλοιπα τα φτύνει αχ και δεν έχω καθόλου υπομονή !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Γεννήθηκε 8/5 κάνω αποκλειστικο θηλασμό είναι 10,100 75 ποντοι (αγόρι) (6μηνων είχαμε πάει γιατρό )το λέω αυτό γιατί το κάθε μωρό έχει τη δική του ανάπτυξη εμείς εδώ και καιρό περνάμε κατά πολύ τις καμπύλες αλλά η γιατρός μας λέει έχει τέλεια ανάπτυξη ο προηγούμενος όμως γιατρός που είχαμε μου έλεγε να κόψω θηλασμους ότι να ναι που το μωρό θηλάζει νορμάλ το βράδυ μόνο μια φορά ξυπνάει (γενικά οι παιδίατροι δεν έχουν έγκυρη γνώση περί θηλασμού αυτή που έχω τώρα είναι και σύμβουλος θηλασμού ) ...Αχ με της στερεες κάνω προσπάθεια έχω ξεκινήσει εδώ και μια βδομάδα τη μπανάνα την τρώει βάζω και λίγο γάλα μου μέσα για την γεύση τα υπόλοιπα τα φτύνει αχ και δεν έχω καθόλου υπομονή !! 

Καλησπέρα,η ανάπτυξη σας είναι τέλεια(φτου φτου).Εμεις 5 μηνών ήμασταν 7.300 και 65 πόντους.Στο μέσο όρο δηλ.Παντως βλέπω ότι πολλά μωράκια που θηλάζουν δεν πολύ τρώνε τις στερεές.Να δούμε κι εμείς τι θα κάνουμε.Φαινεται έτοιμος,κάνει μασητικες κινήσεις όταν μας βλέπει να τρώμε,μας τραβάει τα πιάτα και τα ποτήρια και προσπαθεί να δοκιμάσει κι αυτός.Πλακα έχει αλλά πόσο θα τρώει θα φανεί.Ο πρώτος μου ήταν πολύ φαγανος με τις στερεές.Ολα τα τρώγε και ποσότητες.Το μήνα που ξεκινήσαμε πήρε 1.200 κ.ενω αλλά δεν παίρνουν καθόλου .(έκανε ως τοτε μεικτη διατροφή).Θέλει πολύ υπομονη


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα,η ανάπτυξη σας είναι τέλεια(φτου φτου).Εμεις 5 μηνών ήμασταν 7.300 και 65 πόντους.Στο μέσο όρο δηλ.Παντως βλέπω ότι πολλά μωράκια που θηλάζουν δεν πολύ τρώνε τις στερεές.Να δούμε κι εμείς τι θα κάνουμε.Φαινεται έτοιμος,κάνει μασητικες κινήσεις όταν μας βλέπει να τρώμε,μας τραβάει τα πιάτα και τα ποτήρια και προσπαθεί να δοκιμάσει κι αυτός.Πλακα έχει αλλά πόσο θα τρώει θα φανεί.Ο πρώτος μου ήταν πολύ φαγανος με τις στερεές.Ολα τα τρώγε και ποσότητες.Το μήνα που ξεκινήσαμε πήρε 1.200 κ.ενω αλλά δεν παίρνουν καθόλου .(έκανε ως τοτε μεικτη διατροφή).Θέλει πολύ υπομονη

Ααα και εσάς πολυ καλή η ανάπτυξη να σας ζήσει !!! Αχ τι μου λες βλέπουν βυζί και λιώνουν !!! Παρεμπιπτόντως όταν τρώω εγώ μου ορμάει μασουλαει το πιάτο μου ακόμα και αυτό που τρώω το βάζει στο στόμα κάθεται σαν σκυλάκι που περιμένει να του δώσεις κάτι από το φαγητό σου ,αλλά τα φρούτα του δεν τα θέλει φυσικά (χαζός είναι?!) Του τα δίνω και αναγουλιαζει κάνει πως πνίγεται προσπαθεί να κάνει εμετό τα νεύρα μου δεν ξέρω τι θα κάνω θέλει πολυυυ υπομονή τελικά πίστευα θα ήταν πιο εύκολο αλλά επειδή θηλαζει και δεν έχει θέμα με τα κιλά δεν αγχονομαι !!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Καλησπέρα η άποψη μου είναι να τρως υγιεινά απ' όλες τις τροφές και κανονικές ποσότητες νομίζω αυτό λένε και οι γιατροί εγώ προσέχω πολύ την διατροφή μου από την εγκυμοσύνη μέχρι και τώρα που το μωρό μου είναι 6μιση μηνών και είναι 10,100 κιλά ..

Καλά όσο αναφορά το ότι κοιμάται με στήθος είναι απόλυτα φυσιολογικό και εμένα έτσι κοιμάται μέχρι τώρα και πιστεύω για αρκετό καιρό ακόμα ... 

Επειδή διάβασα κάτι για πιπίλα αν σκοπεύεις να συνεχίσεις με τον θηλασμό πέρα από το ότι μωρά που θηλάζουν δεν παίρνουν πιπίλα εύκολα αλλά σαμποτάρει και τον θηλασμό μπορείς να διαβάσεις και σχετικό αρθο βασισμένο σε έρευνα και γω προσπαθούσα πολύ να πάρει πιπίλα αλλά μόλις διάβασα τις συνέπειες τις πεταξα και δεν εννοώ την σύγχυση θηλών !! Καλή συνέχεια..

ΥΓ. Μπορείς να ακολουθείς υγιεινή διατροφή αλλά όχι στερητικη δίαιτα και με αυτόν τον τρόπο θα χάσεις κιλά αλλά δυστυχώς υπάρχουν γιατροί που τρομάζουν τις νέες μαμάδες και οι περισσότεροι φυσικά δεν υποστηρίζουν τον θηλασμό εγώ άλλαξα παιδίατρο μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο γιατί μου έλεγε βλακείες !!!

Η αλήθεια δεν είναι ότι θέλω να δώσω πιπίλα απλά δεν κοιμάται με κανένα άλλον τρόπο πέραν του στήθους και το θεώρησα ίσως εναλλακτική όταν θα επιστρέψω δουλειά.

19 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Νομίζω ότι οι ποσότητες που αντλείς είναι καλές αν είναι μετά από θηλασμό. Χρησιμοποιείς νοσοκομειακό θηλαστρο; Υπάρχουν τρόποι να αυξήσεις την παραγωγή σου, αν νομίζεις φυσικά ότι χρειάζεται. Πάντως αν έχεις τη δυνατότητα να αντλείς στη δουλειά, είναι το καλύτερο.

Δεν τρώει και πολύ, θα έλεγα είναι με τις μέρες της. Έχει τύχει να φάει και 5 κουταλιές (πατημένο με το πιρούνι) έχει τύχει να μην φάει ούτε μια. Σήμερα έφαγε το ακτινίδιο σε κομματάκια, το ρουφούσε από το χέρι μου, το οποίο φαίνεται να της αρέσει πολύ, όπως και η μπανάνα. Το μήλο μάλλον δεν θέλει ούτε να το βλέπει και το αχλάδι έτσι κ έτσι. Ο παιδίατρος μου λέει να μην την πιέζω, και να συμπληρώνω πάντα με θηλασμό. Νομίζω ότι από την κοιλιά δεν ήθελε να τρώει πολύ. Αλλά αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός, προσπαθώ να μην ανησυχώ και εγώ.

Θηλάζει πριν τον πρωινό ύπνο, δηλαδή κατά τις 10 με 10:30, κοιμάται συνήθως μισή ώρα και όταν ξυπνάει της δίνω το φρούτο. Τρώει όσο θέλει και μετά αφού καθαριστούμε θηλάζει πάλι. 

Τη Δευτέρα θα της δώσω χορτόσουπα και την Παρασκευή θα προσθέσω κοτόπουλο.

Ναι κυρίως είναι μετά από θηλασμό που αντλώ γιατί εκείνη Η την ώρα κοιμάται και μπορώ.

Είναι ηλεκτρικό το θήλαστρο αλλά όχι νοσοκομειακό.

18 ώρες πρίν, Renez είπε:

Της Avent  τις έχεις δοκιμάσει?

Ναι και νόμιζα ότι εκεί θα είχαμε επιτυχία γιατί στο μπιμπερό μόνο αυτής δέχθηκε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoA είπε:

Η αλήθεια δεν είναι ότι θέλω να δώσω πιπίλα απλά δεν κοιμάται με κανένα άλλον τρόπο πέραν του στήθους και το θεώρησα ίσως εναλλακτική όταν θα επιστρέψω δουλειά.

Ναι κυρίως είναι μετά από θηλασμό που αντλώ γιατί εκείνη Η την ώρα κοιμάται και μπορώ.

Είναι ηλεκτρικό το θήλαστρο αλλά όχι νοσοκομειακό.

Ναι και νόμιζα ότι εκεί θα είχαμε επιτυχία γιατί στο μπιμπερό μόνο αυτής δέχθηκε.

Αχ βρε παιδί μου καταλαβαίνω αυτό με τον ύπνο είναι δύσκολο ούτε εμένα κοιμάται αλλιώς μόνο στο αμάξι η στην κουνιστή καρέκλα που έχουμε τον έχει αγκαλιά ο μπαμπάς του τον παίρνει ο ύπνος βέβαια αν τον μετακινήσεις στο κρεβάτι ξυπνάει και αυτό είναι ένας λόγος που έως τώρα δεν τον έχω αφήσει ποτέ να μου τον προσέξει άλλος .Αν βρεις αποτελεσματικό κόλπο πες μου δεν αντέχεται αυτό !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Ααα και εσάς πολυ καλή η ανάπτυξη να σας ζήσει !!! Αχ τι μου λες βλέπουν βυζί και λιώνουν !!! Παρεμπιπτόντως όταν τρώω εγώ μου ορμάει μασουλαει το πιάτο μου ακόμα και αυτό που τρώω το βάζει στο στόμα κάθεται σαν σκυλάκι που περιμένει να του δώσεις κάτι από το φαγητό σου ,αλλά τα φρούτα του δεν τα θέλει φυσικά (χαζός είναι?!) Του τα δίνω και αναγουλιαζει κάνει πως πνίγεται προσπαθεί να κάνει εμετό τα νεύρα μου δεν ξέρω τι θα κάνω θέλει πολυυυ υπομονή τελικά πίστευα θα ήταν πιο εύκολο αλλά επειδή θηλαζει και δεν έχει θέμα με τα κιλά δεν αγχονομαι !!

Καλησπέρα.Σημερα του δωσα μήλο. 3 κουταλιές.Λιγο αναγουλιασε στην αρχή,δεν είχε αλεστει καλά.Πολυ λίγο έβγαλε στο μάσημα.Μια χαρά δηλ.Αυριο θα του δώσω παραπάνω.Εννοειται τον θήλασα μετά.Παντως κι εμεις δεν μπορούμε να φάμε μπροστά του,φωνάζει να του δώσεις λες και ξέρει τι είναι...Του ξεκίνησα και νερό σε εκπαιδευτικό ποτηράκι,δεν νομίζω να είπιε αλλά το μασουλησε αρκετά,πήγα να το πάρω κι εκλαιγε


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα.Σημερα του δωσα μήλο. 3 κουταλιές.Λιγο αναγουλιασε στην αρχή,δεν είχε αλεστει καλά.Πολυ λίγο έβγαλε στο μάσημα.Μια χαρά δηλ.Αυριο θα του δώσω παραπάνω.Εννοειται τον θήλασα μετά.Παντως κι εμεις δεν μπορούμε να φάμε μπροστά του,φωνάζει να του δώσεις λες και ξέρει τι είναι...Του ξεκίνησα και νερό σε εκπαιδευτικό ποτηράκι,δεν νομίζω να είπιε αλλά το μασουλησε αρκετά,πήγα να το πάρω κι εκλαιγε

Γειαα ! Βάζεις στο μπλεντερ τα φρούτα? Εγώ τα πατάω με το πιρούνι σήμερα έβαλα στο αχλάδι λίγο γάλα μου μέσα και έτσι το έφαγε όπως κάνω με την μπανάνα δεν ξέρω αν έτυχε η του άρεσε η γεύση . Μια άσχετη ερώτηση που έχουμε μωρά σε παρόμοιες ηλικίες το δικό σου κάθεται καθόλου ? Στο καρέκλακι του φαγητου ξέρω γω ,γιατί εμένα τίποτα τον βάζω στο καρέκλακι γυρνάει κάθεται στα γόνατα και σηκώνεται όρθιο να πέσει κατω και αν τον δέσω τσιριζει, όλη μέρα τον έχω αγκαλιά και μου τραβάει τα μαλλιά μου με τσιμπάει με δαγκώνει λες και τρώει δέκα σοκολάτες τη μέρα κάνει.. όταν τον αφήνω στο χαλί έχει αρχίσει να μπουσουλαει γλύφει τις καρέκλες και μετά από πέντε λεπτά κλαίει θέλει πάλι αγκαλιά τα έχω παίξει !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...