Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, Comet είπε:

Το κουλο είναι ότι μέχρι να ξεκινήσει τις στερεές δεν είχα ποτέ υπερπαραγωγή.Πρωτη φορά βγάζω γάλα με το χέρι και μάλιστα 100μλ.Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το χειροτέρεψω,σήμερα πρήστηκε πολύ το ένα στήθος και ψιλοπονουσε πάλι.Να συνεχίσω έτσι και να περιμένω να ρυθμιστεί;Δεν θέλω να του μειώσω τις στερεές για να θηλάζει περισσότερο,ειδικά για το φαγητό τρελενεται,το καταπίνει σε δευτερόλεπτα και ανοίγει το στόμα.Μου γίνε και λίγο δυσκοιλιος και αύριο θα ξεκινήσει σταδιακά λίγο ακτινίδιο και θα συνεχίσω με τη βρώμη(έλεγα μήπως την κόψω να θηλάζει)για να τον βοηθαει

εγω λεω να συνεχισεις.οσο βγαζεις μονο με το χερι

ισα να ξεπρηζεσαι ο να μην τρεχει.να μην φτανεις να πονας

αν θες βαλε κ μια κρυα κομπρεσα στο στηθος μετα

κ εννοειται αν βγαζεις πολλα κρατα το σαν τραπεζα

εννοειται δ θα μειωσεις στερεες αφου τρωει

αλλα αν δ ειναι απαραιτητο μπορεις να μην δινεις 3γευματα,αλλα 2

κ να βαζεις λιγο βρωμη στα φρουτα,2-4κουτ.γλυκου

δοκιμαστε μετα δαμασκηνα,αβοκαντο,κ το αχλαδι αν ειναι ποου ωριμο βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα.οχι μηλο-μπανανα,πατατα-καροτο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

49 minutes ago, vikib said:

@Cometθα συμφωνησω

@GeoKK στη θεσσαλονικη; 

Ναι

Just now, Pagotoula said:

Κοριτσι μου με συστηματικες αντλησεις με νοσοκομειακο θηλαστρο, θα χεις τα αντιθετα αποτελεσματα, δηλ υπερπαραγωγη. Κανε υπομονη και θα ρυθμιστει η παραγωγη σου σε λιγο καιρο. Η βρωμη σε πολλα μωρα κανει δυσκοιλιοτητα, λογω μεγαλου φορτιου φυτικων ινων, πολλες φορες δημιουργει τα αντιθετα αποτελεσματα γιατι το πεπτικο τους ειναι καθολα ανωριμο. Αν εχεις εντοπισει δυσκοιλιοτητα σαν πρωτο βημα απεφυγε τις φανερα ενοχες τροφες, μπανανα, πατατα, γλυκοπατατα, κλπ και γενικα προσθεσε ενυδατωση ειτε με θηλασμους ειτε με νερακι. Δες πως θα παει ετσι το πραγμα για 2 3 μερες, το μωρο θα πρεπει να ενεργειται αβιαστα. Αν συνεχισει το φαινομενο, ξαναμιλαμε.

Δυστυχως οπως σε καθε ιατρικη (και μη) ειδικοτητα υπαρχουν απειροι καλοι, κακοι, σχετικοι, ασχετοι, εμπειροι, απειροι, ψωνισμενοι, προσιτοι, καταρτισμενοι κι ακαταρτιστοι επιστημονες και ετσι και στον τομεα των συμβουλων θελει ψαξιμο για να βρεις τον καταλληλο κι αυτον που θα σου ταιριαξει (οπως και στους γυναικολογους, παιδιατρους, ψυχολογους κλπ κλπ κλπ). Εγω το εχω ξαναπει νομιζω, απευθυνθηκα σε 3 αλλους πριν βρω τη δικια μου, δηλ δεν το λες κι ευκολακι να βρεις καποιον. θελει η τυχη η καλες συστασεις η αρκετο προσωπικο ψαξιμο.

Ξεκίνησα με την la leche, πήγα σε διαφορετικούς ιδιώτες-πιστοποιημένους  (ερχόταν σπίτι δηλαδή) και τελικά αποφάσισα να πάω στον παιδίατρο-σύμβουλο, και μετά σε 4η σύμβουλο η οποία μου έδωσε τη λύση. Απλά από τον παιδίατρο που έως τότε τον θεωρούσα κορυφαίο, περίμενα πολλά περισσότερα.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

εγω λεω να συνεχισεις.οσο βγαζεις μονο με το χερι

ισα να ξεπρηζεσαι ο να μην τρεχει.να μην φτανεις να πονας

αν θες βαλε κ μια κρυα κομπρεσα στο στηθος μετα

κ εννοειται αν βγαζεις πολλα κρατα το σαν τραπεζα

εννοειται δ θα μειωσεις στερεες αφου τρωει

αλλα αν δ ειναι απαραιτητο μπορεις να μην δινεις 3γευματα,αλλα 2

κ να βαζεις λιγο βρωμη στα φρουτα,2-4κουτ.γλυκου

δοκιμαστε μετα δαμασκηνα,αβοκαντο,κ το αχλαδι αν ειναι ποου ωριμο βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα.οχι μηλο-μπανανα,πατατα-καροτο

 

@Cometοπως είπε κ η Βίκυ αν νιώθεις να πρήζεται πολύ καλύτερα να βγάζεις λίγο με το χέρι αλλά όχι 100μλ που έβγαζες, πολύ λιγότερο ίσα να νιώσεις πιο ξεπρησμενο. Εγώ όσες φορές ένιωθα ότι είναι πολύ πρησμένο το στήθος έβαζα τον μικρό να θηλάσει ίσα ίσα να πιει μερικές γουλιες. Με το χέρι ποτέ δεν έβγαλα κ την επόμενη μέρα ρυθμιζόταν κ μαλάκωνε. Αν πιει λιγότερο το παιδί, εκείνη την μέρα μπορεί να πρηστεί αρκετά αλλά την επόμενη θα ρυθμιστεί στην "νέα πραγματικότητα"

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

εγω λεω να συνεχισεις.οσο βγαζεις μονο με το χερι

ισα να ξεπρηζεσαι ο να μην τρεχει.να μην φτανεις να πονας

αν θες βαλε κ μια κρυα κομπρεσα στο στηθος μετα

κ εννοειται αν βγαζεις πολλα κρατα το σαν τραπεζα

εννοειται δ θα μειωσεις στερεες αφου τρωει

αλλα αν δ ειναι απαραιτητο μπορεις να μην δινεις 3γευματα,αλλα 2

κ να βαζεις λιγο βρωμη στα φρουτα,2-4κουτ.γλυκου

δοκιμαστε μετα δαμασκηνα,αβοκαντο,κ το αχλαδι αν ειναι ποου ωριμο βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα.οχι μηλο-μπανανα,πατατα-καροτο

 

Τη βρώμη την ξεκίνησα το βραδάκι και λόγω της δυσκοιλιότητας(τον μεγάλο μου τον βοήθησε πολύ) και για να μην πετάω το γάλα(δεν ξέρω αν άξιζε η ποσότητα για κατάψυξη).Η παιδίατρος πρότεινε να δίνω κανονική μερίδα δηλ.200 μλ.Εγω δίνω 100 και την τρώει .Ίσως το κόψω.

Στα φρούτα βάζω εδώ και μέρες 1 αχλάδι,μισή μπανάνα και 1/3 αβοκάντο.Ισως βαλω την βρώμη εκεί.

Just now, mama16 είπε:

@Cometοπως είπε κ η Βίκυ αν νιώθεις να πρήζεται πολύ καλύτερα να βγάζεις λίγο με το χέρι αλλά όχι 100μλ που έβγαζες, πολύ λιγότερο ίσα να νιώσεις πιο ξεπρησμενο. Εγώ όσες φορές ένιωθα ότι είναι πολύ πρησμένο το στήθος έβαζα τον μικρό να θηλάσει ίσα ίσα να πιει μερικές γουλιες. Με το χέρι ποτέ δεν έβγαλα κ την επόμενη μέρα ρυθμιζόταν κ μαλάκωνε. Αν πιει λιγότερο το παιδί, εκείνη την μέρα μπορεί να πρηστεί αρκετά αλλά την επόμενη θα ρυθμιστεί στην "νέα πραγματικότητα"

Τον βάζω και το πολύ να τραβήξει 2 γουλιες.Καποιες φορές και καθόλου.Ενω απόγευμα και βράδυ και μες τη νύχτα τραβάει για ώρα και καταπίνει μεγάλες γουλιες και από το άλλο στήθος τρέχει το γαλα.Παντως μετα από 100μλ. που βγάζω έχει μειωθεί ελάχιστα η ροή,πετάγεται ακόμη σαν πίδακας απλά έχει ξεπρηστεί ελαφρώς.Απλα φοβάμαι να το αφήσω έτσι μην αρχίσει πάλι να πονάει όπως την προηγούμενη φορά.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Comet είπε:

Τη βρώμη την ξεκίνησα το βραδάκι και λόγω της δυσκοιλιότητας(τον μεγάλο μου τον βοήθησε πολύ) και για να μην πετάω το γάλα(δεν ξέρω αν άξιζε η ποσότητα για κατάψυξη).Η παιδίατρος πρότεινε να δίνω κανονική μερίδα δηλ.200 μλ.Εγω δίνω 100 και την τρώει .Ίσως το κόψω.

Στα φρούτα βάζω εδώ και μέρες 1 αχλάδι,μισή μπανάνα και 1/3 αβοκάντο.Ισως βαλω την βρώμη εκεί.

Τον βάζω και το πολύ να τραβήξει 2 γουλιες.Καποιες φορές και καθόλου.Ενω απόγευμα και βράδυ και μες τη νύχτα τραβάει για ώρα και καταπίνει μεγάλες γουλιες και από το άλλο στήθος τρέχει το γαλα.Παντως μετα από 100μλ. που βγάζω έχει μειωθεί ελάχιστα η ροή,πετάγεται ακόμη σαν πίδακας απλά έχει ξεπρηστεί ελαφρώς.Απλα φοβάμαι να το αφήσω έτσι μην αρχίσει πάλι να πονάει όπως την προηγούμενη φορά.

αν βγαζεις 100μλ ειναι σουπερ για καταψυξη

μου κανει εντυπωση που εχεις συντριβανι μετα απο τοσο που βγαζεις

αν δ τον ενοχλουσε,παρολα αυτα,θα σου ελεγα να μην το βγαζεις ομως

δ χρειαζεται να σταματησει το συντριβανι,αρκει να μην εχει θεμα ο μικρος να πιει ετσι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Comet είπε:

Τη βρώμη την ξεκίνησα το βραδάκι και λόγω της δυσκοιλιότητας(τον μεγάλο μου τον βοήθησε πολύ) και για να μην πετάω το γάλα(δεν ξέρω αν άξιζε η ποσότητα για κατάψυξη).Η παιδίατρος πρότεινε να δίνω κανονική μερίδα δηλ.200 μλ.Εγω δίνω 100 και την τρώει .Ίσως το κόψω.

Στα φρούτα βάζω εδώ και μέρες 1 αχλάδι,μισή μπανάνα και 1/3 αβοκάντο.Ισως βαλω την βρώμη εκεί.

Τον βάζω και το πολύ να τραβήξει 2 γουλιες.Καποιες φορές και καθόλου.Ενω απόγευμα και βράδυ και μες τη νύχτα τραβάει για ώρα και καταπίνει μεγάλες γουλιες και από το άλλο στήθος τρέχει το γαλα.Παντως μετα από 100μλ. που βγάζω έχει μειωθεί ελάχιστα η ροή,πετάγεται ακόμη σαν πίδακας απλά έχει ξεπρηστεί ελαφρώς.Απλα φοβάμαι να το αφήσω έτσι μην αρχίσει πάλι να πονάει όπως την προηγούμενη φορά.

Μπορείς σταδιακά να το κόψεις το θηλαστρο αν το θες για να μην δημιουργηθεί θέμα. Αν πχ βγάζεις 100μλ την επόμενη μέρα να βγάλεις 80, μετά 60 μετά 40κλπ. Έτσι δεν πιστεύω να σε πονάει. Όσο για τον πίδακα δεν πιστεύω ότι όσο κ να βγάζεις σταματάει, εμένα τουλάχιστον δημιουργούνταν ανά 1-2 λεπτακια για όσο έπινε γάλα. Οπότε δεν είχε νόημα να βγάζω με το χέρι με το που ξεκινουσα τον θηλασμό. Τώρα κιόλας το μωράκι σου είναι σε φάση που μπορεί να το ελέγξει αν θέλει να πιει εκείνη την στιγμή της έντονης ροής η όχι

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vikib είπε:

αν βγαζεις 100μλ ειναι σουπερ για καταψυξη

μου κανει εντυπωση που εχεις συντριβανι μετα απο τοσο που βγαζεις

αν δ τον ενοχλουσε,παρολα αυτα,θα σου ελεγα να μην το βγαζεις ομως

δ χρειαζεται να σταματησει το συντριβανι,αρκει να μην εχει θεμα ο μικρος να πιει ετσι

Καλημέρα. Βλέπω ότι τον ενοχλεί,τραβάει 2 φορές και κάνει πίσω το κεφαλάκι και γκρινιάζει,τον βάζω στο άλλο και κάνει το ίδιο.

Just now, mama16 είπε:

Μπορείς σταδιακά να το κόψεις το θηλαστρο αν το θες για να μην δημιουργηθεί θέμα. Αν πχ βγάζεις 100μλ την επόμενη μέρα να βγάλεις 80, μετά 60 μετά 40κλπ. Έτσι δεν πιστεύω να σε πονάει. Όσο για τον πίδακα δεν πιστεύω ότι όσο κ να βγάζεις σταματάει, εμένα τουλάχιστον δημιουργούνταν ανά 1-2 λεπτακια για όσο έπινε γάλα. Οπότε δεν είχε νόημα να βγάζω με το χέρι με το που ξεκινουσα τον θηλασμό. Τώρα κιόλας το μωράκι σου είναι σε φάση που μπορεί να το ελέγξει αν θέλει να πιει εκείνη την στιγμή της έντονης ροής η όχι

Καλημέρα,θηλαστρο τέλος,με το χέρι βγάζω.Παντως νόμιζα ότι αν βγάλω λίγο στην αρχή θα πέσει η ροή αλλά δεν το βλέπω.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημέρα. Βλέπω ότι τον ενοχλεί,τραβάει 2 φορές και κάνει πίσω το κεφαλάκι και γκρινιάζει,τον βάζω στο άλλο και κάνει το ίδιο.

Καλημέρα,θηλαστρο τέλος,με το χέρι βγάζω.Παντως νόμιζα ότι αν βγάλω λίγο στην αρχή θα πέσει η ροή αλλά δεν το βλέπω.

Κ εγώ έτσι ήξερα ότι γίνεται αλλά πολλές φορές κατά την διάρκεια του θηλασμού δημιουργούνταν πίδακες.. Οπότε μάλλον σε κάποιες δεν ισχύει. Στην αρχή όσο ήταν μικρός κ εμένα γκρινιαζε όταν ερχόταν έντονη ροή κ προσπαθούσε να πιει κ πνίγονταν αλλά αργότερα έμαθε το κόλπο κ απλά αν δεν μπορούσε να καταπιεί έβγαινε κ θήλαζε όταν δεν πετάγονταν το γάλα. Κάθε φορά τα πανακια που είχα γίνονταν μούσκεμα από το γάλα κ τα επιθέματα στήθους που έβαζα κατά τη διάρκεια της ημέρας γέμιζαν γάλα. Τώρα πλέον έχω να φορέσω κανένα τρίμηνο ίσως κ δεν μουσκευομαι καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλες!Λοιπόν όντως το στήθος ηρέμησε αισθητά αλλά ο μικρός χορταινει με τις στερεές και τη μέρα θηλάζει 2 φορές από λίγο.Τον βάζω πιο πολλές μήπως θέλει αλλά δεν ρουφάει καθολου.Τη νύχτα 3 όπου θηλάζει κανονικα.Δεν ξέρω αν μπορώ να κρατήσω το θηλασμό έτσι και μίλησα με σύμβουλο,μου είπε ότι μπορώ να βάζω θηλαστρο.Αγορασα το medela swing.(γιατί το νοσοκομειακό θα μου έκανε πάλι υπερπαραγωγη).Θα κάνω 3 αντλήσεις τη μέρα όταν το μωρό τρώει τις στερεές και τις υπόλοιπες όπως πριν θα μπαίνει στο στήθος.Με το δεδομένο ότι θέλω να κάνω τράπεζα είναι η καλύτερη λύση.Μακαρι να πάει καλα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα μανουλες!Λοιπόν όντως το στήθος ηρέμησε αισθητά αλλά ο μικρός χορταινει με τις στερεές και τη μέρα θηλάζει 2 φορές από λίγο.Τον βάζω πιο πολλές μήπως θέλει αλλά δεν ρουφάει καθολου.Τη νύχτα 3 όπου θηλάζει κανονικα.Δεν ξέρω αν μπορώ να κρατήσω το θηλασμό έτσι και μίλησα με σύμβουλο,μου είπε ότι μπορώ να βάζω θηλαστρο.Αγορασα το medela swing.(γιατί το νοσοκομειακό θα μου έκανε πάλι υπερπαραγωγη).Θα κάνω 3 αντλήσεις τη μέρα όταν το μωρό τρώει τις στερεές και τις υπόλοιπες όπως πριν θα μπαίνει στο στήθος.Με το δεδομένο ότι θέλω να κάνω τράπεζα είναι η καλύτερη λύση.Μακαρι να πάει καλα

καλημερα... μια χαρα διατητειται η παραγωγη με 5 φορες ημερησιως..πλ φοβαμαι οτι με το θηλαστρο παλι υπερπαραγωγη θα κανειε..κ τλκ τι θελεις ;; ενα παιδι π να δυκολευεται να θηλασει για να νιωθεις εσυ ψυχολογικα οτι εχεις πλ γαλα;; η συμβουλος μ μετα τον 6ο κ σε μωρα π τρωνε κ ικανοποιητικα στερεες δεν κανει καν λογο για θηλαστρο κ αντλησεις..αφηνεις τονπαιδι να θηλαζει οσο κνοποτε θελει κ η παραγωγη θα διαμορφωθει ικανη να καλυψει ακριβως αυτες τις αναγκες..τραπεζα γτ να κανεις;;; γνκ οταν μιλαμε για τραπεζα η λογικη ειναι για γυναικες με μωρα κατω των 6 π επιστρεφουν δουλεια κ κανουν τραπεζα για 2 3 μερες κ μετα κανουν αντλησεις καθημερινα για την επομενη...γνκ δυστυχως υπαρχει μια τοσο συγκεχυμενη πληροφορηση κ παραπληροφορηση γυρω απο αυτα τα θεματα..σε αυτη τη φαση οι περισσοτερες γυναικες δουλευουν κ λειπουν 8 9 ωρεε τη μερα κ παλι καμια αντληση δεν εισαγεται..στο μωρο προσφερονται τα γευματα στερεων κ τελος..οταν γυριζεις θηλαζει οσο θελει...αν θες μπορω να σ συστησω τη συμβ μ θα σε βοηθησει κ κυριως θα σ αλλαξει λογικη να καταλαβεις τλκ τι εχει αξια...απλα χρεωνει75ευρω..το λεω γτ ειναι πλ δυσκολοι καιροι για ολους μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Comet είπε:

Καλημέρα μανουλες!Λοιπόν όντως το στήθος ηρέμησε αισθητά αλλά ο μικρός χορταινει με τις στερεές και τη μέρα θηλάζει 2 φορές από λίγο.Τον βάζω πιο πολλές μήπως θέλει αλλά δεν ρουφάει καθολου.Τη νύχτα 3 όπου θηλάζει κανονικα.Δεν ξέρω αν μπορώ να κρατήσω το θηλασμό έτσι και μίλησα με σύμβουλο,μου είπε ότι μπορώ να βάζω θηλαστρο.Αγορασα το medela swing.(γιατί το νοσοκομειακό θα μου έκανε πάλι υπερπαραγωγη).Θα κάνω 3 αντλήσεις τη μέρα όταν το μωρό τρώει τις στερεές και τις υπόλοιπες όπως πριν θα μπαίνει στο στήθος.Με το δεδομένο ότι θέλω να κάνω τράπεζα είναι η καλύτερη λύση.Μακαρι να πάει καλα

Θα συμφωνήσω με την @Pagotoula σε αυτά που λέει. Πόσο είναι το παιδάκι σου τώρα? Το γάλα κατεβαίνει ανάλογα την ζήτηση. Αυτό το να κοπεί το γάλα νομίζω γίνεται όταν είναι μικρό το μωράκι που ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί το στήθος. Ίσως να πάθεις υπερπαραγωγή χωρίς λόγο. Βέβαια σύμβουλος θηλασμού δεν είμαι, μιλάω πιο πολύ εμπειρικά κ από αυτά που έχω διαβάσει. Η δικιά σου σύμβουλος είναι μητέρα η απλά ότι έχει διαβάσει στα βιβλία λέει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω με την @Pagotoula σε αυτά που λέει. Πόσο είναι το παιδάκι σου τώρα? Το γάλα κατεβαίνει ανάλογα την ζήτηση. Αυτό το να κοπεί το γάλα νομίζω γίνεται όταν είναι μικρό το μωράκι που ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί το στήθος. Ίσως να πάθεις υπερπαραγωγή χωρίς λόγο. Βέβαια σύμβουλος θηλασμού δεν είμαι, μιλάω πιο πολύ εμπειρικά κ από αυτά που έχω διαβάσει. Η δικιά σου σύμβουλος είναι μητέρα η απλά ότι έχει διαβάσει στα βιβλία λέει?

εδω διατηρειται παραγωγη με ενα θηλασμο τη μερα...τι συζηταμε για διατηρηση παραγωγης κ αντλησεις σε μωρο 6μηνων πραγματικα απορω...ειδικα αν τα συστηνουν κ 'συμβουλοι'....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

εδω διατηρειται παραγωγη με ενα θηλασμο τη μερα...τι συζηταμε για διατηρηση παραγωγης κ αντλησεις σε μωρο 6μηνων πραγματικα απορω...ειδικα αν τα συστηνουν κ 'συμβουλοι'....

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pagotoula said:

εδω διατηρειται παραγωγη με ενα θηλασμο τη μερα...τι συζηταμε για διατηρηση παραγωγης κ αντλησεις σε μωρο 6μηνων πραγματικα απορω...ειδικα αν τα συστηνουν κ 'συμβουλοι'....

Εγώ πάντως, αν και κλείσαμε τους 7 μήνες, εξακολουθώ να νοικιάζω το νοσοκομειακό και να κάνω αντλήσεις. Βέβαια όχι πολύ συχνά, προσπαθώ να «απεξαρτηθώ» από το θήλαστρο προκειμένου να το επιστρέψω, αλλά αισθάνομαι μεγάλη ανασφάλεια. Τελευταία κάνω μια άντληση την εβδομάδα, όταν βγαίνω για δουλειές, προκειμένου να υπάρχει γάλα για να την ταΐσει ο μπαμπάς. Βέβαια στέρεες δεν τρώει ικανοποιητικά. Ειδικά τις 5 τελευταίες μέρες ζήτημα να τρώει 3 κουταλιές απ’ ότι της δίνω, οπότε αισθάνομαι ότι είναι σαν να γυρίσαμε ένα μήνα πίσω. Παρότι θηλάζει πολλές φορές και μέσα στη μέρα, δεν νιώθω τη σιγουριά για το γάλα μου.

Να σας ρωτήσω αν ξέρετε η γυμναστική επηρεάζει την παραγωγή; Σκέφτομαι να ξεκινήσω αερόβια άσκηση με το ελλειπτικό που έχουμε. Τόσο καιρό δεν κάνω τίποτα που θεωρώ πως μπορεί να «διαταράξει» αυτή τη σχέση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoKK είπε:

Εγώ πάντως, αν και κλείσαμε τους 7 μήνες, εξακολουθώ να νοικιάζω το νοσοκομειακό και να κάνω αντλήσεις. Βέβαια όχι πολύ συχνά, προσπαθώ να «απεξαρτηθώ» από το θήλαστρο προκειμένου να το επιστρέψω, αλλά αισθάνομαι μεγάλη ανασφάλεια. Τελευταία κάνω μια άντληση την εβδομάδα, όταν βγαίνω για δουλειές, προκειμένου να υπάρχει γάλα για να την ταΐσει ο μπαμπάς. Βέβαια στέρεες δεν τρώει ικανοποιητικά. Ειδικά τις 5 τελευταίες μέρες ζήτημα να τρώει 3 κουταλιές απ’ ότι της δίνω, οπότε αισθάνομαι ότι είναι σαν να γυρίσαμε ένα μήνα πίσω. Παρότι θηλάζει πολλές φορές και μέσα στη μέρα, δεν νιώθω τη σιγουριά για το γάλα μου.

Να σας ρωτήσω αν ξέρετε η γυμναστική επηρεάζει την παραγωγή; Σκέφτομαι να ξεκινήσω αερόβια άσκηση με το ελλειπτικό που έχουμε. Τόσο καιρό δεν κάνω τίποτα που θεωρώ πως μπορεί να «διαταράξει» αυτή τη σχέση. 

δεν επιρεαζει η γυμναστικη αλλα επιρεαζει αν κουραζεσε . δηλαδη αν ξεκινησεις αποτομα κ αρχισει το σωμα να κουραζετε θα επιρεαστει κ η παραγωγη. ειναι πως θα το ενταξεις στο προγραμμα σου . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...