Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, vikib είπε:

με πιο ηρεμια πλεον,εφοσον συνεχιζει με τις πανες,μια χαρα πινει γαλα

αφου το λεει κ ο παιδιατρος νομιζω πρεπει να χαλαρωσεις

απολυτα λογικο με ενα τοσο μικρο νεογεννητο,αλλα τα πατε πολυ καλα!

ακομη δ εχω καταλαβει γτ εδινες το μπουκαλι το βραδυ

επισης ισως δ ηταν κ το καλυτερο που εμενε τοσες ωρες χωρις φαι κ θηλασμο το στηθος

αυτο,συν το ενα μπιμπερο μπορει να μειωσαν λιγο την παραγωγη σου

κ ομως μπορει να συμβει κ με ενα μονο μπουκαλι.ενω αλλα μωρα πινουν κ απο τα δυο χωρις προβλημα

πιπιλα δινεις;

δ ειναι σιγουρο οτι χρειαζεσαι κτ για αυξηση παραγωγης

αρκει να θηλαζεις κατ'απαιτηση του μωρου,ελευθερα,οσο συχνα θελει,κ οση ωρα θελει.κ να μην κανετε λιγοτερους απο 8θηλασμους

μπορει κ να εχουν πρηστει τα ουλα.αλλα οι μπουνιτσες ειναι κ αναπτυξιακο σταδιο.ανακαλυψε τα χερια της

αυτο με το να βγαζεις αρνουμαι να το σχολιασω αλλο.κ φυσικα δ ειναι κριτικη προς εσενα,αλλα στον γιατρο

οταν λες οτι δειχνει να ποναει,για περιεγραψε;κανει τοξο το σωμα;να πονανε τα ουλα;η κοιλιτσα της κ να μαζευει ποδια;

παντως το οτι "χαλασε" ο υπνος μπορει να μην εχει σχεση με το φαι

το θηλαστρο σου βγαζει το αποθηκευμενο γαλα,οποτε η δ προλαβαινει λογω οτι θηλαζει πιο πολυ.η γενικως δ ειναι το ιδιο αποτελεσματικο με το μωρο

εφοσον πανες βρεχει κανονικα,δ μενει νηστικη.κ αυτο δειχνει κ το βαρος σας

φωφη σε μισο κιλο θα διπλασιασει το βαρος γεννησης,αλλα μωρα αυτο το κανουν στους 6μ,κ εσεις πιθανον στο 4μηνο

οποτε μια χαρα τα εχετε παει ως τωρα

(κ ας μην ειχες κ σωστες οδηγιες)

συνεχισε με θηλασμο φουλ κ μια χαρα αναπτυσσεται η μικρη σου

Ευχαριστω πολυ καπως μου εφυγε λιγο το αγχος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Συμφωνω απολυτα με τη βικυ. Απαξ και το παιδι ανακτησει το βαρος γεννησης γυρω στις 14μερες μετα τη γεννηση, αξιολογουμε ξανα το αν διπλασιασε το βαρος γεννησης μεταξυ 4  με 6 μηνων και αν το τριπλασιασει ως τους 12...τιποτα αλλο δεν εχει ουσιωδη αξια...ουτε πχ υφισταται μετρο 3ο μηνα πρεπει να παρει 800γρ, 4ο 500γρ κοκ...ολα αυτα ειναι εντελως αστοχα κι απορω που υπαρχουν παιδιατροι που τα εστερνιζονται. οσο για το να μαθει μπιμπερο μην τυχον και λειψεις...δεν θα το σχολιασω καν...οταν παλευεις να θηλασεις αποκλειστικα, δεν υπαρχει τετοια παραμετρος...αυτο μπορει να οδηγησει σε συγχυση θηλων, μειωση παραγωγης, συνηθειας του μωρου στην ευκολια της ροης, κα πολλα...ποτε δηλαδη να χρειαστει να λειψεις και γιατι...? αν μιλαμε για μια φορα ως τυχαιο περιστατικο για 2 3 ωρες, το παιδι η θα περιμενει να φαει οταν ερθεις η μπορει να σιτιστει με συριγγα..αν μιλαμε για συχνα και σταθερα, πχ επιστροφη στη δουλεια, παμε σε αλλο μονοπατι και τελειως διαφορετικη ολικη προσεγγιση...απο κει και περα εφοσον το μωρο βρεχει πανες και το βαρος του αυξανεται,ολα βαινουν καλως... το να τρωει τα χερια, να θηλαζει συχνοτερα, να αλλαζει προγραμμα, να ξυπνα τα βραδια, γιατι πρεπει να σχετιζεται με πεινα; μπορει να ειναι αλμα, ανασφαλεια, καποιο σωματικο ενοχλημα, αναγκη για αυξηση παραγωγης και γενικα ο πρωτος χρονος ζωης του βρεφους δεν γινεται να περιμενουμε να διεπεται απο στρατιωτικο προγραμμα... η δικια μου απο τον 5ο και μετα δεν ξανακοιμηθηκε στην κουνια και θηλαζει ανα μαξ μια ωρα μες στη νυχτα..ενω εως τοτε ειχε πιο σταθερο προγραμμα και δεχοταν και την κουνια της..εχει φτασει 9μηνων, πλεον τρωει και στερεες 3μηνες και ολη νυχτα ειναι σαν βδελα κολλημενη πανω μου...τι σημαινει αυτο; οτι δεν χορταινει απο το γαλα; οχι βεβαια..απλα το παιδι φαινεται να περναει μια φαση αναγκης επαφης και εννοειται ειμαι η πιπιλα της...αλλα ετσι εχουμε σχεδιαστει απο τη φυση...ειμαστε βιολογικα προγραμματισμενοι να νανουριζομαστε με το πιπιλισμα της θηλης..της ανθρωπινης θηλης..εξαλλου και τα υποκαταστατα θηλων, δηλ.οι πιπιλες, δημιουργηθηκαν για να προσομοιαζουν αυτη τη συνθηκη που εχει πραγματικα αναγκη το βρεφος...οσο λοιπον θελουμε κι αντεχουμε, προσφερουμε αβιαστα στηθος, μα για φαι, μα για υπνο, μα για παρηγορια, μα για γιατρεια στον πονο και την ανησυχια, μα για πιπιλα, κι απο τη στιγμη που το μωρο βρεχει πανες και αναπτυσσεται συμφωνα με τα 3 οροσημα που προειπα, ειμαστε ηρεμες οτι ολα βαινουν καλως..τιποτα αλλο δεν εχει βαση.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagotoula said:

Συμφωνω απολυτα με τη βικυ. Απαξ και το παιδι ανακτησει το βαρος γεννησης γυρω στις 14μερες μετα τη γεννηση, αξιολογουμε ξανα το αν διπλασιασε το βαρος γεννησης μεταξυ 4  με 6 μηνων και αν το τριπλασιασει ως τους 12...τιποτα αλλο δεν εχει ουσιωδη αξια...ουτε πχ υφισταται μετρο 3ο μηνα πρεπει να παρει 800γρ, 4ο 500γρ κοκ...ολα αυτα ειναι εντελως αστοχα κι απορω που υπαρχουν παιδιατροι που τα εστερνιζονται. οσο για το να μαθει μπιμπερο μην τυχον και λειψεις...δεν θα το σχολιασω καν...οταν παλευεις να θηλασεις αποκλειστικα, δεν υπαρχει τετοια παραμετρος...αυτο μπορει να οδηγησει σε συγχυση θηλων, μειωση παραγωγης, συνηθειας του μωρου στην ευκολια της ροης, κα πολλα...ποτε δηλαδη να χρειαστει να λειψεις και γιατι...? αν μιλαμε για μια φορα ως τυχαιο περιστατικο για 2 3 ωρες, το παιδι η θα περιμενει να φαει οταν ερθεις η μπορει να σιτιστει με συριγγα..αν μιλαμε για συχνα και σταθερα, πχ επιστροφη στη δουλεια, παμε σε αλλο μονοπατι και τελειως διαφορετικη ολικη προσεγγιση...απο κει και περα εφοσον το μωρο βρεχει πανες και το βαρος του αυξανεται,ολα βαινουν καλως... το να τρωει τα χερια, να θηλαζει συχνοτερα, να αλλαζει προγραμμα, να ξυπνα τα βραδια, γιατι πρεπει να σχετιζεται με πεινα; μπορει να ειναι αλμα, ανασφαλεια, καποιο σωματικο ενοχλημα, αναγκη για αυξηση παραγωγης και γενικα ο πρωτος χρονος ζωης του βρεφους δεν γινεται να περιμενουμε να διεπεται απο στρατιωτικο προγραμμα... η δικια μου απο τον 5ο και μετα δεν ξανακοιμηθηκε στην κουνια και θηλαζει ανα μαξ μια ωρα μες στη νυχτα..ενω εως τοτε ειχε πιο σταθερο προγραμμα και δεχοταν και την κουνια της..εχει φτασει 9μηνων, πλεον τρωει και στερεες 3μηνες και ολη νυχτα ειναι σαν βδελα κολλημενη πανω μου...τι σημαινει αυτο; οτι δεν χορταινει απο το γαλα; οχι βεβαια..απλα το παιδι φαινεται να περναει μια φαση αναγκης επαφης και εννοειται ειμαι η πιπιλα της...αλλα ετσι εχουμε σχεδιαστει απο τη φυση...ειμαστε βιολογικα προγραμματισμενοι να νανουριζομαστε με το πιπιλισμα της θηλης..της ανθρωπινης θηλης..εξαλλου και τα υποκαταστατα θηλων, δηλ.οι πιπιλες, δημιουργηθηκαν για να προσομοιαζουν αυτη τη συνθηκη που εχει πραγματικα αναγκη το βρεφος...οσο λοιπον θελουμε κι αντεχουμε, προσφερουμε αβιαστα στηθος, μα για φαι, μα για υπνο, μα για παρηγορια, μα για γιατρεια στον πονο και την ανησυχια, μα για πιπιλα, κι απο τη στιγμη που το μωρο βρεχει πανες και αναπτυσσεται συμφωνα με τα 3 οροσημα που προειπα, ειμαστε ηρεμες οτι ολα βαινουν καλως..τιποτα αλλο δεν εχει βαση.

Εγώ πάντως θα έλεγα να μην την αγχώνουμε με πράγματα που έχουν γίνει. Αν ήταν να πάθει σύγχυση θηλών, είναι βέβαιο ότι θα την είχε ήδη πάθει, από αυτό δεν κινδυνεύει μετά από τόσο καιρό. Ήταν σίγουρα κακή συμβουλή, και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να δίνεται σε ένα τόσο μικρό μωρό, αλλά εφόσον την ακολούθησε και μέχρι σήμερα το μωρό θηλάζει ας πούμε πως όλα καλά.

@Fofi! αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις και τις αντλήσεις και το μπιμπερό, και να βάζεις το μωρό να θηλάζει όπως όλη την υπόλοιπη μέρα. Αν χρειαστεί να το ταΐσει κάποιος τώρα πια ξέρεις ότι θα μπορεί. Όπως είπε και η @Comet το πρόγραμμα φαγητού ύπνου θα αλλάξει πολλές ακόμα. Πρόσφερε λοιπόν θηλασμό και στις 9 και όσες φορές θέλει και κάποια στιγμή να βρει πάλι τη σειρά της.

Όσο για το συμπλήρωμα, δεν ξέρω αν το χρειάζεσαι πραγματικά, πάντως αυτό εννοούσα κι εγώ. Το αγόραζα 20 ευρώ από online φαρμακεία, και δεν είδα διαφορά. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoKK είπε:

Εγώ πάντως θα έλεγα να μην την αγχώνουμε με πράγματα που έχουν γίνει. Αν ήταν να πάθει σύγχυση θηλών, είναι βέβαιο ότι θα την είχε ήδη πάθει, από αυτό δεν κινδυνεύει μετά από τόσο καιρό. Ήταν σίγουρα κακή συμβουλή, και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να δίνεται σε ένα τόσο μικρό μωρό, αλλά εφόσον την ακολούθησε και μέχρι σήμερα το μωρό θηλάζει ας πούμε πως όλα καλά.

@Fofi! αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις και τις αντλήσεις και το μπιμπερό, και να βάζεις το μωρό να θηλάζει όπως όλη την υπόλοιπη μέρα. Αν χρειαστεί να το ταΐσει κάποιος τώρα πια ξέρεις ότι θα μπορεί. Όπως είπε και η @Comet το πρόγραμμα φαγητού ύπνου θα αλλάξει πολλές ακόμα. Πρόσφερε λοιπόν θηλασμό και στις 9 και όσες φορές θέλει και κάποια στιγμή να βρει πάλι τη σειρά της.

Όσο για το συμπλήρωμα, δεν ξέρω αν το χρειάζεσαι πραγματικά, πάντως αυτό εννοούσα κι εγώ. Το αγόραζα 20 ευρώ από online φαρμακεία, και δεν είδα διαφορά. 

 

Κ πως ξερουμε οτι δ εχει παθει; 

Εχω ακουσει για συγχηση σε πολυ μεγαλυτερη ηλικια

Ακομη κ που χτυπιεται το μωρο στο στηθος μπορει να ειναι γτ εχει συνηθισει στη γρηγορη ροη του μπιμπερο

Παρολο την κακη πρακτικη, τα καταφερανε. Αν ομως συνεχισει, δ ξερουμε αν θα δημιουργησει μεγαλυτερο πρβλμ στον θηλασμο

Επισης, αν τωρα σταματησει το μπιμπερο, υπαρχει πιθανοτητα, αν αποφασισει να δωσει στο εξαμηνο, το μωρο να το εχει ξεσυνηθισει

Φυσικα δ εννοω να συνεχισει το μπιμπερο, αλλα απο την αρχη δ κολουσε η συμβουλη. Κ συνηθως, το ενα μπουκαλι, οδηγει σε αλλο ενα

Ειναι τελειως διαφορετικος τροπος σιτισης

Παρολα αυτα, τελειως διευκρινιστικα τα αναφερω, ας εστιασουμε οτι δ εχει λογο να αγχωνεται για το βαρος της μικρης, τουλ με αυτα τα δεδομενα τωρα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, vikib said:

το ιδιο πραγμα δ ειναι;:confused:

αντικειμενικα,αυτο ειναι συμβουλη αν οχι αποθηλασμου,σιγουρα κτ που δυσκολευει τον θηλασμο

ακομη κ η πιπιλα μπορει να ευθυνεται για συγχηση θηλων

αυτο που θεωρουμε αυθεντια τους παιδιατρους για τον θηλασμο με ξεπερναει.... ο θηλασμος δν ειναι ιατρικη πρακτικη, δεν τον διαδασκονται οι ταχα μ δηθεν παιδιατροι που μερικοι απο αυτους δεν εχουν καν ξερω γω εμπειρια...κ προσωπικα πιστευω πως ουτε μια συμβουλος θηλασμου τα ξερει ολα...ουτε εγω μπορω να σου πω που θηλαζω το παιδι μ τι να κανεις..ειναι καθαρα θεμα δικο σου κ  του μωρου σου...οποτε συνεχισε κ μην αγχωνεσαι αν βαζεις συχνα το μωρο σου στο στηθος κ βλεπεις ουρα κ ειναι ευδιαθετο δν υπαρχει περιπτωση να πειναει...η καθε μια τον βιωνει διαφορετικα γτ κ καθε μωρακι ειναι διαφορετικο... ο θηλασμος απο πανεπιστημιακους γιατρους ειναι το καλυτερο δωρο που μπορεις να κανεις στο παιδι σου... κ στον εαυτο σου... αρκει να αντεχεις την "εξαντληση" της αρχης...

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vikib είπε:

Κ πως ξερουμε οτι δ εχει παθει; 

Εχω ακουσει για συγχηση σε πολυ μεγαλυτερη ηλικια

Ακομη κ που χτυπιεται το μωρο στο στηθος μπορει να ειναι γτ εχει συνηθισει στη γρηγορη ροη του μπιμπερο

Παρολο την κακη πρακτικη, τα καταφερανε. Αν ομως συνεχισει, δ ξερουμε αν θα δημιουργησει μεγαλυτερο πρβλμ στον θηλασμο

Επισης, αν τωρα σταματησει το μπιμπερο, υπαρχει πιθανοτητα, αν αποφασισει να δωσει στο εξαμηνο, το μωρο να το εχει ξεσυνηθισει

Φυσικα δ εννοω να συνεχισει το μπιμπερο, αλλα απο την αρχη δ κολουσε η συμβουλη. Κ συνηθως, το ενα μπουκαλι, οδηγει σε αλλο ενα

Ειναι τελειως διαφορετικος τροπος σιτισης

Παρολα αυτα, τελειως διευκρινιστικα τα αναφερω, ας εστιασουμε οτι δ εχει λογο να αγχωνεται για το βαρος της μικρης, τουλ με αυτα τα δεδομενα τωρα

Ακριβως αυτο, συγχυση θηλων μπορει να παθει ακομη κι ενα παιδι πολυ μεγαλυτερο απο 3μηνων. Ειναι ενας κινδυνος που παντα υποβοσκει κι ακομα κι η εντονη ανησυχια στο στηθος μπορει να το υποδηλωνει. Δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι συμβουλοι, σε οποιαδηποτε ηλικια κι αλλαγη συμπεριφορας του μωρου στον θηλασμο, το πρωτο και κυριο που ρωτανε ειναι αν το μωρο εχει παρει εστω και ελαχιστες φορες (ακομη και μια) μπιμπερο η πιπιλα. Γι αυτο καλο λοιπον ειναι σε μωρο που θηλαζει αποκλειστικα, να αποφευγονται οι συγκεκριμενες πρακτικες και επισης επειδη διαβαζουν πολλες νεες μαμαδες, που καλως η κακως αντλουν απο εδω συμβουλες και πληροφορηση, καλο ειναι να διαβαζουν και τις ορθες κατευθυνσεις. Κι οσο για το αγχος, ποσωπικα εγραψα και τονισα πολλες φορες τους λογους για τους οποιους το μωρο της Φωφης αναπτυσσεται κανονικα και δεν θα επρεπε κανεις να την αγχωνει. Απο κει και περα εγω εμμενω, οπως ανεφερε και η Ντεπακι, στις λαθος κατευθυντηριες καποιων παιδιατρων και για πολλοστη φορα θα αναφερω οτι για το θηλασμο υπαρχουν πλεον ειδικοι..πιστοποιημενοι συμβουλοι, βιβλια, αρθρα, σεμιναρια.. Εφοσον τον επιλεγουμε, καλο ειναι να καταφευγουμε σε αυτες τις οδους για να αντλουμε πληροφοριες κι ας ερχομαστε σε ρηξη με τη λογικη των παιδιατρων μας... Δοξα τω Θεω ζουμε σε μια εποχη με προσβαση σε πολυ πιο εξειδικευμενη κι ολοκληρωμενη γνωση. Καλημερα σε ολες μας!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Λοιπον,ο μπέμπης θηλάζει το πρωί,τρώει φρούτα και μεσημεριανό κανονική ποσότητα(χορταινει και ενώ τον βάζω στο στήθος δεν θέλει να θηλάσει μετά) και το βράδυ 100μλ.βρωμη με δικό μου γάλα.Βγαζω με το χέρι γιατί πρίζεται το στήθος αυτά τα 100μλ.της κρέμας μόνο.Δεν αδειάζει το στήθος έτσι.Ουτε σταματάει να πετάγεται το γάλα απλά εγώ κουράζομαι έτσι,μου παιρνει 20-30 λεπτά.Και σκεφτόμουν σήμερα έτσι όπως πάει να ξανανοικιασω το symphony της mendela και να αντλώ 2 φορές στο 7-8ωρο που δεν θηλάζει το μωρό και έτσι να κάνω ένα γεύμα τράπεζα τώρα που έχω πολύ γαλα.Τι λέτε;Το mini elektric που έχω τα χει ψιλοπαιξει κι επίσης δεν είναι για καθημερινή χρήση.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 3:05 ΜΜ, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλησπερα..θελω την βοηθεια σας..ειμαστε 3 μηνων και κανω αποκλειστικο θηλασμο,ηρθε ο παιδιατρος προχθες και μας ζυγισε..κανονικα το οριο ειναι 5600 και εμεις ειμαστε 5940..μου ειπε οτι επρεπε να παρει 100 200 γραμμαρια παραπανω με βαση τον ρυθμο που ειχε.και μηπως δεν εχω γαλα και μου εδωσε κατι φακελακια για να με βοηθησουν.παραλληλα μου ειπε οτι εχουν πρηστει τα ουλα της και την τρωνε γιατι βαζει μπουνιτσες το χερι στο στομα..επισης απο την αρχη μου ειχε προτεινει να βγαζω ενα μπουκαλι γαλα για να μαθει το μπουκαλι να μην δυσκολευτω μετα και αυτο εκανα.εχει ομως 2 μερες η μικρη μου ξυπναει καθε μια ωρα το βραδυ μου κοπανιεται στο στηθος και σαν να δειχνει οτι ποναει.οπως επισης ενω το πρωι εβγαζα με το θηλαστρο 130 ml γαλα τωρα για να τα συμπληρωσω αυτα αντλω 3 φορες..μηπως δεν εχω γαλα και το παιδι μενει νηστικι για αυτο γκρινιαζει?να σημειωσω οτι πανες βρεχει κανονικα..

 

Σας πηγε τοσο καλα ο θηλασμος που δυσκολο να μην εχεις γαλα ξαφνικα. Τολμω να σκεφτω οτι ισως ειναι ετσι ο ρυθμος αναπτυξης του παιδιου αλλα λογικο να αγχωνεται ο παιδιατρος. Ξερεις τι θα εκανα στη θεση σου, για να μην αγχωνομαι; Θα αντλουσα εξτρα περιπου 120 μλ τη μερα , ωστε να αυξησω τη δικη μου παραγωγη και ταυτοχρονα θα τα εδινα συμπληρωμα με μπουκαλι στο μωρο. Καλους θηλασμους μην σταματησεις και μην απογοητευεσαι. Αν βαλεις συμπληρωμα βεβαια ξενο θα μειωθει σιγουρα το γαλα σου.  
Πιστευω πως η συγχυση θηλων ειναι κατι το πολυ ασαφες και αρκετα πιο σπανιο μετα τις 6 εβδομαδες.

ΥΓ. Μπορεις να δινεις πχ 30 μλ μετα το θηλασμο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Λοιπον,ο μπέμπης θηλάζει το πρωί,τρώει φρούτα και μεσημεριανό κανονική ποσότητα(χορταινει και ενώ τον βάζω στο στήθος δεν θέλει να θηλάσει μετά) και το βράδυ 100μλ.βρωμη με δικό μου γάλα.Βγαζω με το χέρι γιατί πρίζεται το στήθος αυτά τα 100μλ.της κρέμας μόνο.Δεν αδειάζει το στήθος έτσι.Ουτε σταματάει να πετάγεται το γάλα απλά εγώ κουράζομαι έτσι,μου παιρνει 20-30 λεπτά.Και σκεφτόμουν σήμερα έτσι όπως πάει να ξανανοικιασω το symphony της mendela και να αντλώ 2 φορές στο 7-8ωρο που δεν θηλάζει το μωρό και έτσι να κάνω ένα γεύμα τράπεζα τώρα που έχω πολύ γαλα.Τι λέτε;Το mini elektric που έχω τα χει ψιλοπαιξει κι επίσης δεν είναι για καθημερινή χρήση.

Εγώ δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να βγάζω σε καθημερινή βάση γάλα με το θηλαστρο, είναι μια διαδικασία κουραστική, σου τρώει χρόνο κ μπορεί να δημιουργήσει υπερπαραγωγή. Καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να μην πετάγεται το γάλα κ να ξεπρηστει αλλά σιγά σιγά μπορεί να ρυθμιστεί μόνο του. Εγώ στο δεύτερο παιδάκι μου είχα πολύ έντονη παραγωγή, μέχρι περίπου τους 9 μήνες κάθε φορά που έτρωγε δημιουργούνταν συντριβάνια. Είχε μάθει όμως αν δεν μπορούσε να πιει τόσο γρήγορα να βγαίνει, να σταματάει η έντονη ροή κ μετά να ξανά θηλάζει. Μετά από λίγα λεπτά μπορεί να ξανά δημιουργούνταν συντριβανακια, αλλά τλκ ρυθμίστηκε μόνο του ως δια μαγείας. Πλέον έχω κανένα δεκαμηνο που είναι τέλεια ρυθμισμένο, ούτε πρήζεται ούτε τπτ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 hours ago, Ntepaki22 said:

αυτο που θεωρουμε αυθεντια τους παιδιατρους για τον θηλασμο με ξεπερναει.... ο θηλασμος δν ειναι ιατρικη πρακτικη, δεν τον διαδασκονται οι ταχα μ δηθεν παιδιατροι που μερικοι απο αυτους δεν εχουν καν ξερω γω εμπειρια...κ προσωπικα πιστευω πως ουτε μια συμβουλος θηλασμου τα ξερει ολα...ουτε εγω μπορω να σου πω που θηλαζω το παιδι μ τι να κανεις..ειναι καθαρα θεμα δικο σου κ  του μωρου σου...οποτε συνεχισε κ μην αγχωνεσαι αν βαζεις συχνα το μωρο σου στο στηθος κ βλεπεις ουρα κ ειναι ευδιαθετο δν υπαρχει περιπτωση να πειναει...η καθε μια τον βιωνει διαφορετικα γτ κ καθε μωρακι ειναι διαφορετικο... ο θηλασμος απο πανεπιστημιακους γιατρους ειναι το καλυτερο δωρο που μπορεις να κανεις στο παιδι σου... κ στον εαυτο σου... αρκει να αντεχεις την "εξαντληση" της αρχης...

Ακριβώς έτσι είναι.

Εγώ επισκέφθηκα δυο φορές πολύ γνωστό παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού, ο οποίος έχει και πολύ μεγάλη αρθρογραφία στο internet και έχει αναφερθεί πολλές φορές μέσα στο forum και απογοητεύτηκα οικτρά, δεν θέλω όμως να αναφερθώ δημοσίως πιο εκτεταμένα.

 

Just now, Comet said:

Καλησπέρα κορίτσια.Λοιπον,ο μπέμπης θηλάζει το πρωί,τρώει φρούτα και μεσημεριανό κανονική ποσότητα(χορταινει και ενώ τον βάζω στο στήθος δεν θέλει να θηλάσει μετά) και το βράδυ 100μλ.βρωμη με δικό μου γάλα.Βγαζω με το χέρι γιατί πρίζεται το στήθος αυτά τα 100μλ.της κρέμας μόνο.Δεν αδειάζει το στήθος έτσι.Ουτε σταματάει να πετάγεται το γάλα απλά εγώ κουράζομαι έτσι,μου παιρνει 20-30 λεπτά.Και σκεφτόμουν σήμερα έτσι όπως πάει να ξανανοικιασω το symphony της mendela και να αντλώ 2 φορές στο 7-8ωρο που δεν θηλάζει το μωρό και έτσι να κάνω ένα γεύμα τράπεζα τώρα που έχω πολύ γαλα.Τι λέτε;Το mini elektric που έχω τα χει ψιλοπαιξει κι επίσης δεν είναι για καθημερινή χρήση.

Δεν ξέρω τι να σου πω, γιατί ήδη έχεις θέμα υπερπαραγωγής. Εγώ συνεχίζω να το νοικιάζω, έχει τύχει να κάνω και 100 λεπτά άντληση την ημέρα επί 10 μέρες συνεχόμενες για να αυξήσω την παραγωγή μου κ να κάνω κ τράπεζα και υπερπαραγωγή δεν μπορώ να πω οτι είχα, ούτε τράπεζα έκανα. Ζήτημα να έχω 1,5 λίτρο στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εγώ δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να βγάζω σε καθημερινή βάση γάλα με το θηλαστρο, είναι μια διαδικασία κουραστική, σου τρώει χρόνο κ μπορεί να δημιουργήσει υπερπαραγωγή. Καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να μην πετάγεται το γάλα κ να ξεπρηστει αλλά σιγά σιγά μπορεί να ρυθμιστεί μόνο του. Εγώ στο δεύτερο παιδάκι μου είχα πολύ έντονη παραγωγή, μέχρι περίπου τους 9 μήνες κάθε φορά που έτρωγε δημιουργούνταν συντριβάνια. Είχε μάθει όμως αν δεν μπορούσε να πιει τόσο γρήγορα να βγαίνει, να σταματάει η έντονη ροή κ μετά να ξανά θηλάζει. Μετά από λίγα λεπτά μπορεί να ξανά δημιουργούνταν συντριβανακια, αλλά τλκ ρυθμίστηκε μόνο του ως δια μαγείας. Πλέον έχω κανένα δεκαμηνο που είναι τέλεια ρυθμισμένο, ούτε πρήζεται ούτε τπτ

@Cometθα συμφωνησω

@GeoKK στη θεσσαλονικη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

@Cometθα συμφωνησω

@GeoKK στη θεσσαλονικη; 

Το κουλο είναι ότι μέχρι να ξεκινήσει τις στερεές δεν είχα ποτέ υπερπαραγωγή.Πρωτη φορά βγάζω γάλα με το χέρι και μάλιστα 100μλ.Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το χειροτέρεψω,σήμερα πρήστηκε πολύ το ένα στήθος και ψιλοπονουσε πάλι.Να συνεχίσω έτσι και να περιμένω να ρυθμιστεί;Δεν θέλω να του μειώσω τις στερεές για να θηλάζει περισσότερο,ειδικά για το φαγητό τρελενεται,το καταπίνει σε δευτερόλεπτα και ανοίγει το στόμα.Μου γίνε και λίγο δυσκοιλιος και αύριο θα ξεκινήσει σταδιακά λίγο ακτινίδιο και θα συνεχίσω με τη βρώμη(έλεγα μήπως την κόψω να θηλάζει)για να τον βοηθαει


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , SasT είπε:

Σας πηγε τοσο καλα ο θηλασμος που δυσκολο να μην εχεις γαλα ξαφνικα. Τολμω να σκεφτω οτι ισως ειναι ετσι ο ρυθμος αναπτυξης του παιδιου αλλα λογικο να αγχωνεται ο παιδιατρος. Ξερεις τι θα εκανα στη θεση σου, για να μην αγχωνομαι; Θα αντλουσα εξτρα περιπου 120 μλ τη μερα , ωστε να αυξησω τη δικη μου παραγωγη και ταυτοχρονα θα τα εδινα συμπληρωμα με μπουκαλι στο μωρο. Καλους θηλασμους μην σταματησεις και μην απογοητευεσαι. Αν βαλεις συμπληρωμα βεβαια ξενο θα μειωθει σιγουρα το γαλα σου.  
Πιστευω πως η συγχυση θηλων ειναι κατι το πολυ ασαφες και αρκετα πιο σπανιο μετα τις 6 εβδομαδες.

ΥΓ. Μπορεις να δινεις πχ 30 μλ μετα το θηλασμο!

Βγαζω ενα μπουκαλι εξτρα το πρωι και της το δινω το βραδυ..τωρα απο 120 βγαζω 150 και σχεδον το τρωει και την δοκιμαζω και στηθος μετα αλλα τωρα με τα 150 δεν θελει..με τα 120 ετρωγε και στηθος..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Το κουλο είναι ότι μέχρι να ξεκινήσει τις στερεές δεν είχα ποτέ υπερπαραγωγή.Πρωτη φορά βγάζω γάλα με το χέρι και μάλιστα 100μλ.Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το χειροτέρεψω,σήμερα πρήστηκε πολύ το ένα στήθος και ψιλοπονουσε πάλι.Να συνεχίσω έτσι και να περιμένω να ρυθμιστεί;Δεν θέλω να του μειώσω τις στερεές για να θηλάζει περισσότερο,ειδικά για το φαγητό τρελενεται,το καταπίνει σε δευτερόλεπτα και ανοίγει το στόμα.Μου γίνε και λίγο δυσκοιλιος και αύριο θα ξεκινήσει σταδιακά λίγο ακτινίδιο και θα συνεχίσω με τη βρώμη(έλεγα μήπως την κόψω να θηλάζει)για να τον βοηθαει

Κοριτσι μου με συστηματικες αντλησεις με νοσοκομειακο θηλαστρο, θα χεις τα αντιθετα αποτελεσματα, δηλ υπερπαραγωγη. Κανε υπομονη και θα ρυθμιστει η παραγωγη σου σε λιγο καιρο. Η βρωμη σε πολλα μωρα κανει δυσκοιλιοτητα, λογω μεγαλου φορτιου φυτικων ινων, πολλες φορες δημιουργει τα αντιθετα αποτελεσματα γιατι το πεπτικο τους ειναι καθολα ανωριμο. Αν εχεις εντοπισει δυσκοιλιοτητα σαν πρωτο βημα απεφυγε τις φανερα ενοχες τροφες, μπανανα, πατατα, γλυκοπατατα, κλπ και γενικα προσθεσε ενυδατωση ειτε με θηλασμους ειτε με νερακι. Δες πως θα παει ετσι το πραγμα για 2 3 μερες, το μωρο θα πρεπει να ενεργειται αβιαστα. Αν συνεχισει το φαινομενο, ξαναμιλαμε.

πρίν από 16 λεπτά , GeoKK είπε:

Ακριβώς έτσι είναι.

Εγώ επισκέφθηκα δυο φορές πολύ γνωστό παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού, ο οποίος έχει και πολύ μεγάλη αρθρογραφία στο internet και έχει αναφερθεί πολλές φορές μέσα στο forum και απογοητεύτηκα οικτρά, δεν θέλω όμως να αναφερθώ δημοσίως πιο εκτεταμένα.

 

Δεν ξέρω τι να σου πω, γιατί ήδη έχεις θέμα υπερπαραγωγής. Εγώ συνεχίζω να το νοικιάζω, έχει τύχει να κάνω και 100 λεπτά άντληση την ημέρα επί 10 μέρες συνεχόμενες για να αυξήσω την παραγωγή μου κ να κάνω κ τράπεζα και υπερπαραγωγή δεν μπορώ να πω οτι είχα, ούτε τράπεζα έκανα. Ζήτημα να έχω 1,5 λίτρο στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης.

Δυστυχως οπως σε καθε ιατρικη (και μη) ειδικοτητα υπαρχουν απειροι καλοι, κακοι, σχετικοι, ασχετοι, εμπειροι, απειροι, ψωνισμενοι, προσιτοι, καταρτισμενοι κι ακαταρτιστοι επιστημονες και ετσι και στον τομεα των συμβουλων θελει ψαξιμο για να βρεις τον καταλληλο κι αυτον που θα σου ταιριαξει (οπως και στους γυναικολογους, παιδιατρους, ψυχολογους κλπ κλπ κλπ). Εγω το εχω ξαναπει νομιζω, απευθυνθηκα σε 3 αλλους πριν βρω τη δικια μου, δηλ δεν το λες κι ευκολακι να βρεις καποιον. θελει η τυχη η καλες συστασεις η αρκετο προσωπικο ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...