Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 42 λεπτά , electra2021 είπε:

Ας γκρινιαξω κι εγώ λίγο αφού βρήκα πρόσφορο έδαφος! Μόνο εσείς θα καταλάβετε! 

Εγώ κανονικά έπρεπε να έχω τελειώσει τις δουλειές στο σπίτι και να έχω κάνει τα μπάνια μου, αλλά, χαχα, 1 εβδομάδα άγχος αγωνία και αγωνία με τον μικρό που ήταν με πυρετό, και με το που τελειώνει αυτό, βρίσκει η ίωση εμένα. Τι να σας πω κορίτσια, υποφέρω απίστευτα. 2 νύχτες τώρα δεν έχω κοιμηθεί από τον βήχα. Έχω την αίσθηση ότι μέσα στο λαιμό και στις αμυγδαλές έχω πληγές σαν κρατήρες. Έχει κλείσει ο λαιμός μου και τρώω μονο ζουμί με μακαρονάκι και τσάγια. Έχει βουλώσει η μύτη μου. Ένα δράμα! Με λυπάμαι! Και έχω και τον καημένο τον γιο μου που θέλει να παίζουμε και να του διαβάζω βιβλία και δεν μπορώ. Είμαι τοοοσο κουρασμένη και πονάω, πότε θα τελειώσει αυτό; παίρνω και αντιβίωση, είναι η τρίτη μέρα, αλλά νομίζω χειρότερα είμαι. 

Plus, ο μικρός έχει γίνει λίγο επιθετικός, με βαράει, κουτσουλιές και τρίβει τα μούτρα του στο βυζι μου! Από τότε που έμαθε για το μωρό ξαναθυμηθηκε το βυζι, ενώ έχει αποθηλασει, ουουου, καιρό τώρα. Από 1μιση έτους το κόψαμε τελείως και τώρα είναι 3. Και έκανε και μεικτή διατροφή φανταστείτε, δεν θήλαζα αποκλειστικά. 

Δεν ξέρω, θέλω να πατήσω ένα μαγικό κουμπί να γίνουν όλες οι δουλειές, και να γεννήσω, να τελειώνουμε! Ευτυχώς είδαμε τη μικρή στον υπέρηχο σήμερα και είναι μια χαρά, λίγο κάτω στα κιλά της αλλά εντός καμπύλης. Φοβάμαι ότι όλη αυτή η ταλαιπωρία που τραβάω την επηρεάζει. 

Η πλάκα είναι ότι βιάζομαι να γεννηθεί να τελειώνουμε, αλλά τότε μάλλον θα αρχίσει η δύσκολη διαχείριση 2 παιδιών, και φοβάμαι πως θα αντιδράσει ο γιος μου. Αααααχ και βαχ! 

Αχ τι περνάς και εσύ!περαστικά!ένας θεός ξέρει πως θα είμαστε με 2 μικρά παιδιά αλλά παίρνω δύναμη από το γεγονός ότι κάποια στιγμή μεγαλώνουν και ξεπερνιουνται οι μεγαλες δυσκολίες!

Ήθελα να σε ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για την μεικτή διατροφή.Σκοπος μου ήταν να μη θηλασω καθόλου αλλά τελικά τώρα τελευταία σκέφτομαι να το προσπαθήσω και παράλληλα να δίνω και ξένο.

πως το κατάφερες αυτο;το μωρό δε μπερδευτηκε από τη διαφορα ανάμεσα στο μητρικό και το ξένο γαλα όπως επίσης και με τη διαφορά στην αίσθηση της θηλης;πρέπει να θηλάζω αποκλειστικά 40 μερες για να εδραιωθεί ο θηλασμος και μετά να δώσω ξένο η δε παίζει αυτό ρολο;κάθε συμβουλή/πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

51 minutes ago, Angela123 said:

Αχ τι περνάς και εσύ!περαστικά!ένας θεός ξέρει πως θα είμαστε με 2 μικρά παιδιά αλλά παίρνω δύναμη από το γεγονός ότι κάποια στιγμή μεγαλώνουν και ξεπερνιουνται οι μεγαλες δυσκολίες!

Ήθελα να σε ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για την μεικτή διατροφή.Σκοπος μου ήταν να μη θηλασω καθόλου αλλά τελικά τώρα τελευταία σκέφτομαι να το προσπαθήσω και παράλληλα να δίνω και ξένο.

πως το κατάφερες αυτο;το μωρό δε μπερδευτηκε από τη διαφορα ανάμεσα στο μητρικό και το ξένο γαλα όπως επίσης και με τη διαφορά στην αίσθηση της θηλης;πρέπει να θηλάζω αποκλειστικά 40 μερες για να εδραιωθεί ο θηλασμος και μετά να δώσω ξένο η δε παίζει αυτό ρολο;κάθε συμβουλή/πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

Λοιπόν, δεν έχω ιδέα, εμένα απλά συνέβη. Στοχευα σε αποκλειστικο θηλασμο, αλλά δυστυχώς δεν έπαιρνε βάρος, ακόμα και οι σύμβουλοι θηλασμού μου είπαν να του δίνω λίγο ξένο και σιγά σιγά να το κόβω μέχρι να έχω ροή. Είχα ακούσει όλες αυτές τις θεωρίες περί σύγχυσης θηλων κτλ και φοβήθηκα ότι δεν θα ηθελε το στήθος στο τέλος. Κάποιες γνωστές μου το έπαθαν. Στην περίπτωση μου, δεν συνέβη. Αλλά νομίζω ότι απλά είχε συνδυάσει το στήθος με χαλάρωση και θαλπωρή, γι αυτό τελικά δυσκολευτηκαμε πολύ να το κόψει,παρόλο που στο τέλος τρεφοταν κυρίως από το μπουκάλι. Είχε συνηθίσει να κοιμαται στο στήθος. Οπότε δεν ξέρω τι να σε συμβουλεψω, νομίζω είναι όπως βγει στο κάθε παιδί. Νομίζω ότι αν έχεις την ώρα του θηλασμού και σαν ευκαιρία να δεθείτε, να χαλαρώσετε μαζί, μάλλον θα του αρέσει. Εγώ αυτή τη φορά σκοπεύω να κόψω το θηλασμό νωρίτερα, στο 3μηνο, εκτός κι αν πάει καλά και δεν έχω θέματα με τον μεγάλο, τότε ίσως το πάω για 6μηνο, μαξ! Είμαι κουρασμένη και ξερω πλέον δεν θα είναι όλα ιδανικά για να κάθομαι να σκάω! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lena3 είπε:

Πώς το μετράς; Δηλαδή όταν είσαι 35 και 7 λες ότι εκλεισες την 36η, ή όταν είσαι 36 και 7;; Εχω μπερδευτεί με το μέτρημα..

Κ εγώ.....άλλοι λένε αλλιώς άλλοι αλλιώς.....εγώ κατά εμένα θα έλεγα 35+4 σήμερα άρα Πέμπτη μπαίνω στον μήνα μου 36 δλδ.....άλλοι μου μου λένε από την 35 ότι είμαι 36.....άρα την Πέμπτη θα έχω κλείσει 36 κ πάω 37........αλλά με την Πητ μια φορά 35+4 είμαι Πέμπτη μπαίνω στον μήνα μου 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Vlal said:

Κ εγώ.....άλλοι λένε αλλιώς άλλοι αλλιώς.....εγώ κατά εμένα θα έλεγα 35+4 σήμερα άρα Πέμπτη μπαίνω στον μήνα μου 36 δλδ.....άλλοι μου μου λένε από την 35 ότι είμαι 36.....άρα την Πέμπτη θα έχω κλείσει 36 κ πάω 37........αλλά με την Πητ μια φορά 35+4 είμαι Πέμπτη μπαίνω στον μήνα μου 

 

Είμαστε πολύ κοντά! Εμένα η Πητ μου είναι 8/8!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Lena3 είπε:

Είμαστε πολύ κοντά! Εμένα η Πητ μου είναι 8/8!

Εγώ 11 κανονικά αλλά το μωρό είχε από την αρχή δείξει ότι είναι μεγάλο άρα μου κατέβασε μια βδομάδα σχεδόν 5 Αυγούστου και επειδή θα πάω με καισαρική μου κατέβασε άλλη μια!!!!την Δευτέρα θα μάθω!!!!!λοιπόν εγώ σήμερα έβαλα τριπλή μάσκα και γάντια και έριξα χλωρίνη στον μπάνιο όχι την παχύρευστη......κορίτσια δεν άντεχα άλλο....      Δεν μπορούσα.......είδα και δύο κατσαρίδες το πρωί και με έπιασε συγκοπή.    .για μια φορά δεν θα γίνει κάτι!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ πήγα γιατρό σήμερα,όλα καλά  η μπεμπουλα ειναι 3100,βέβαια η κοιλίτσα της παλι ειναι στα όρια και το ποδαράκι και αυτό στα όρια  και το κεφαλάκι της, οπότε μάλλον είναι η ανατομία του τέτοια και ειναι 2 βδομάδες μπροστά,οπότε μου είπε ότι σε 2 βδομάδες γενναωωω!!!Με καισαρική βέβαια.Την άλλη εβδομάδα θα πάω για καρδιοτοκογραφημα!!!Έφτασε η ώρα λοιπόν άλλες 2 βδομάδες ύπνου:-D αρχίζω να ετοιμάζομαι!!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Didimakia said:

Καλησπέρα κορίτσια εγώ πήγα γιατρό σήμερα,όλα καλά  η μπεμπουλα ειναι 3100,βέβαια η κοιλίτσα της παλι ειναι στα όρια και το ποδαράκι και αυτό στα όρια  και το κεφαλάκι της, οπότε μάλλον είναι η ανατομία του τέτοια και ειναι 2 βδομάδες μπροστά,οπότε μου είπε ότι σε 2 βδομάδες γενναωωω!!!Με καισαρική βέβαια.Την άλλη εβδομάδα θα πάω για καρδιοτοκογραφημα!!!Έφτασε η ώρα λοιπόν άλλες 2 βδομάδες ύπνου:-D αρχίζω να ετοιμάζομαι!!!!

Συγχαρητήρια!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Γιατί σε πάει με καισαρική και όχι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Vlal είπε:

Εγώ 11 κανονικά αλλά το μωρό είχε από την αρχή δείξει ότι είναι μεγάλο άρα μου κατέβασε μια βδομάδα σχεδόν 5 Αυγούστου και επειδή θα πάω με καισαρική μου κατέβασε άλλη μια!!!!την Δευτέρα θα μάθω!!!!!λοιπόν εγώ σήμερα έβαλα τριπλή μάσκα και γάντια και έριξα χλωρίνη στον μπάνιο όχι την παχύρευστη......κορίτσια δεν άντεχα άλλο....      Δεν μπορούσα.......είδα και δύο κατσαρίδες το πρωί και με έπιασε συγκοπή.    .για μια φορά δεν θα γίνει κάτι!!!!!

Τι καλά που θα γεννήσεις νωρίτερα!Τι κακό έχει η χλωρινη;εγώ την χρησιμοποιώ συχνά στις τουαλέτες χωρίς μάσκα η γάντια!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lena3 είπε:

Συγχαρητήρια!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Γιατί σε πάει με καισαρική και όχι φυσιολογικό;

Σε ευχαριστώ πολύ.Με πάει καισαρική γιατί έχω ανεβάσει ζαχαρο κυησης και βαράω ινσουλίνη,ειναι και το μωρό μεγάλο και επίσης και λόγω ηλικίας(44) οπότε δεν το ρισκάρει μου είπε,κυρίως όμως λόγω ζαχαρου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Ας γκρινιαξω κι εγώ λίγο αφού βρήκα πρόσφορο έδαφος! Μόνο εσείς θα καταλάβετε! 

Εγώ κανονικά έπρεπε να έχω τελειώσει τις δουλειές στο σπίτι και να έχω κάνει τα μπάνια μου, αλλά, χαχα, 1 εβδομάδα άγχος αγωνία και αγωνία με τον μικρό που ήταν με πυρετό, και με το που τελειώνει αυτό, βρίσκει η ίωση εμένα. Τι να σας πω κορίτσια, υποφέρω απίστευτα. 2 νύχτες τώρα δεν έχω κοιμηθεί από τον βήχα. Έχω την αίσθηση ότι μέσα στο λαιμό και στις αμυγδαλές έχω πληγές σαν κρατήρες. Έχει κλείσει ο λαιμός μου και τρώω μονο ζουμί με μακαρονάκι και τσάγια. Έχει βουλώσει η μύτη μου. Ένα δράμα! Με λυπάμαι! Και έχω και τον καημένο τον γιο μου που θέλει να παίζουμε και να του διαβάζω βιβλία και δεν μπορώ. Είμαι τοοοσο κουρασμένη και πονάω, πότε θα τελειώσει αυτό; παίρνω και αντιβίωση, είναι η τρίτη μέρα, αλλά νομίζω χειρότερα είμαι. 

Plus, ο μικρός έχει γίνει λίγο επιθετικός, με βαράει, κουτσουλιές και τρίβει τα μούτρα του στο βυζι μου! Από τότε που έμαθε για το μωρό ξαναθυμηθηκε το βυζι, ενώ έχει αποθηλασει, ουουου, καιρό τώρα. Από 1μιση έτους το κόψαμε τελείως και τώρα είναι 3. Και έκανε και μεικτή διατροφή φανταστείτε, δεν θήλαζα αποκλειστικά. 

Δεν ξέρω, θέλω να πατήσω ένα μαγικό κουμπί να γίνουν όλες οι δουλειές, και να γεννήσω, να τελειώνουμε! Ευτυχώς είδαμε τη μικρή στον υπέρηχο σήμερα και είναι μια χαρά, λίγο κάτω στα κιλά της αλλά εντός καμπύλης. Φοβάμαι ότι όλη αυτή η ταλαιπωρία που τραβάω την επηρεάζει. 

Η πλάκα είναι ότι βιάζομαι να γεννηθεί να τελειώνουμε, αλλά τότε μάλλον θα αρχίσει η δύσκολη διαχείριση 2 παιδιών, και φοβάμαι πως θα αντιδράσει ο γιος μου. Αααααχ και βαχ! 

Κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Didimakia said:

Σε ευχαριστώ πολύ.Με πάει καισαρική γιατί έχω ανεβάσει ζαχαρο κυησης και βαράω ινσουλίνη,ειναι και το μωρό μεγάλο και επίσης και λόγω ηλικίας(44) οπότε δεν το ρισκάρει μου είπε,κυρίως όμως λόγω ζαχαρου!!!

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη λόγω σακχάρου μου έκανε πρόκληση νωρίτερα, αλλά με ξεγέννησε με φυσιολογικό. Ο καθένας λέει τα δικά του μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Lena3 είπε:

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη λόγω σακχάρου μου έκανε πρόκληση νωρίτερα, αλλά με ξεγέννησε με φυσιολογικό. Ο καθένας λέει τα δικά του μάλλον..

Τι να πω βρε κορίτσι το μόνο σιγουρο είναι αυτό ότι ο κάθε γιατρός πράττει έτσι όπως νομίζει.Α ξέχασα να πω ότι πριν 15 χρόνια έχω ξανακάνει καισαρική με διδυμακια αγοράκια οπότε ίσως και αυτός είναι ένας από τους λόγους!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Τι καλά που θα γεννήσεις νωρίτερα!Τι κακό έχει η χλωρινη;εγώ την χρησιμοποιώ συχνά στις τουαλέτες χωρίς μάσκα η γάντια!

Ξέρω εγώ;;;άλλοι λένε όχι.....και ο άντρας μου φώναζε 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Ξέρω εγώ;;;άλλοι λένε όχι.....και ο άντρας μου φώναζε 

Κ εγώ έτσι ξέρω… πως δεν κάνει.. αν κ έχω ρίξει κ εγώ χλωρίνη μέσα στη λεκάνη στην εγκυμοσύνη άπειρες φορές. Στα υπόλοιπα έριχνα κανένα ντετολ το άφηνα λίγη ώρα κ ξέπλενα με ζεστό νερό. 

Εμένα σήμερα μου ήρθε γυναίκα να καθαρίσει… πρώτη φορά φέρνω στο σπίτι να καθαρίσει άλλος… μα τι ωραίο πράγμα να κάθεσαι κ να τα βρίσκεις έτοιμα! Μου έκανε την βεράντα, τα πατζουρια κ τα τζάμια μέσα έξω, τράβηξε γλάστρες που είχε μαζευτεί η σάρα κ η μαρα από πίσω κ την τραπεζαρία της βεράντας… μετά μου καθάρισε τον φούρνο μέσα που εγώ δεν μπορούσα τόσο καιρό να σκύψω κ είχε γίνει χάλια… έκανε τις εσωτερικές πόρτες κ τα καλοριφέρ… τα πορτακια από τα ντουλάπια… το μπάνιο όλο από πάνω ως κάτω… κ στο τέλος έριξε κ ένα σφουγγάρισμα. Ήταν κ η μαμά μου για να επιτηρεί :lol: κ ξεσκονισε παντού… κ εγώ ήμουν ξαπλωμένη φαρδια πλατιά στον καναπε κ δεν κουνήθηκα!  
 

Αυριο έχω κ εγώ γιατρό… να δούμε τι θα δούμε… η δυσφορία σήμερα πάντως ήταν πιο έντονη. Νομιζω θα κάνω μπαμ!!!

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...