Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 45 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Καλημέρα !

Αρχικα με το καλό και το δικό σου μωράκι !

Φορμουλα: 

Ενα κουτί φόρμουλα είχα πάντα στο σπίτι αλλά περισσότερο για ψυχολογική βοήθεια.  Χρησιμοποίησα ελάχιστες φορές (1-2)  που ενοιωθα ότι καταρρέω. Βέβαια σε πρώτη φάση ενοιωσα ότι έκανα καλά αλλά μετά το μετάνιωσα. Ήθελα να νοιωθω ασφάλεια ότι αν δεν μου φτάνει το γάλα θα έχω έξτρα. Εν τω μεταξύ πάντα (όχι μόνο εγώ τότε) όλες οι μανούλες νομίζουν ότι δεν φτάνει το γάλα. Σε πληροφορώ ότι αυτό είναι ανασφάλεια δίκη μας, αν δεν φτάνει θα στο πει η παιδίατρος γιατί δεν θα παίρνει βάρος το παιδί, το οποίο δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί. Το σώμα σου φτιάχνει την ποσότητα και τη σύσταση του γάλακτος που χρειάζεται το μωρό σου. Εχε μια φόρμουλα πάντα σπίτι αλλά το πρόγραμμα σου θα το φτιάξεις εσυ. Προσπάθησε να έχεις ένα μπούσουλα και μετά πράξε όπως εσυ θεωρείς. Αρχικά να σου πω ότι όσες φορές έδωσα το μωρό να το ταΐσουν για να κοιμηθω εγώ, θελω να σε ενημερωσω ότι δεν πέτυχε ποτε στην αρχή. Γιατι στο τρίωρο ξυπνάς αυτόματα, επειδη το στήθος σου γίνεται πεπόνι από το βαρος και πονάς, και αρχίζει να τρέχει σαν συντριβάνι. 

Ύπνος δικός σου
Στην πραγματικότητα ξυπνάς, ταΐζεις αλλάζεις, πλένεις και ξανακοιμαται. Μέχρι εσυ να κάνεις αποστειρώσεις κλπ θα πέφτεις για ύπνο μισή ώρα πριν ξυπνήσει πάλι. Όταν η μικρή θήλαζε, έδινα να την αλλάξουν κ εγώ έκανα θήλαστρο να βγάλω το υπόλοιπο γάλα γιατί είχα πολύ και δεν το άδειαζε. Ένας τρόπος για να κοιμηθεις λίγο είναι να περιμένεις καμία ωρα  πριν κανεις θήλαστρο να γεμίσεις κι άλλο γάλα,  και να βγάλεις μετά με θήλαστρο να το αφήσεις σε κάποιον και να κοιμηθείς. Το μωρο θα ξυπνήσει μια ωρα μετά θα το ταΐσουν και εσυ έχεις κερδίσει 2-3 ακόμα ύπνου μεχρι να ξανά ξυπνήσει. Μην περιμένεις όμως να κοιμηθεις πάνω από 4 ώρες σερί τον πρώτο καιρό. Επίσης τα πολύ νεογέννητα δεν κάνει να μένουν με αδειο στομάχι περισσότερο. Ο βραδινός ύπνος θα αργήσει να έρθει.

Βραδινό γεύμα :

Δεν ξέρω ποιος σου το είπε για τη φόρμουλα το βράδυ, αλλα είναι εντελώς λάθος. Αρχικά το θέμα βραδινού ύπνου είναι στο παιδί. Αν θες τρόπο να αρχίσει να κοιμάται το βράδυ είναι πολύ πιθανότερο να το πετύχεις με θηλασμό παρά με φόρμουλα. Τα μωρά έχουν συγκεκριμένη χωρητικότητα στομαχιού. Δεν θελουμε να τα βαρυστομαχιάσουμε προκειμένου να κοιμηθούμε λίγο παραπάνω, όσο και να κατανοώ την ανάγκη. Been there!  Ο βραδινός θηλασμός τους δίνει μελατονινη κ αρχίζουν έτσι να ρυθμίζουν  τον κιρκαδιο ρυθμό (μέρα-νύχτα) τα μωρά δεν το έχουν από τη γέννηση, δεν το ξεχωρίζουν. Είναι από τη φύση για να επιβιώσουν. Επισης το βράδυ παράγουμε περισσότερο γάλα και έχουμε περισσότερη προλακτινη. Η ορμόνη του γάλακτος. Αν έσυ λοιπόν δεν θηλάσεις το βράδυ που όχι μόνο δίνεις τον πιο απαραίτητο θηλασμό στο μωρο αλλά και την προδερμ που θέλουν. Τι πετυχαίνεις;
1.Δεν τους δίνεις ότι χρειάζονται για τα πονάκια  ( κολικούς και το σώμα που μεγαλώνει ραγδαία) , όποτε θα τα δεις με ανήσυχο ύπνο και να ξυπνάνε σπαράζοντας. 
 2. Μειώνεις προλακτινη Αρα το σώμα νομίζει ότι αποθηλαζεις. Και θα μειωθεί η παραγωγή σου. 
3. Δεν τους δίνεις ορμόνες να ρυθμίσουν τον κιρκαδιο ρυθμό ώστε κάποια στιγμή να κοιμάσαι βραδυ. Και τα απαραίτητα αμινοξέα για την ανάπτυξη του εγκεφάλου του τα στερείς ενώ τα έχεις πλούσια στο γάλα σου. 

Προφανώς μπορεί στο τέλος να μη θελήσεις καν να θηλάσεις, και το παιδί μπορεί να μεγαλώσει και με απλή φόρμουλα! απλά είναι πληροφορίες που είναι κρίμα να μην ξέρεις ώστε να αποφασίσεις εσυ για σένα. Εγώ προσπάθησα πχ όσο περισσότερο μπόρεσα, ακόμα κ αν ο θυρεοειδής μου, μου έκοβε κάθε μήνα το γάλα, από ποσοτητα τρελή στο μηδέν σε μια μερα, το ξαναφερνα πίσω με το θήλαστρο. Κουραστικό αλλά εγώ όσο άντεξα με αντάμειψε. Γιατί το μωρό ξεκίνησε να κοιμάται όλο το βράδυ σερί μόνο του!!! Και μετά είπα οκ τόσο μπόρεσε το σώμα μου, τώρα φόρμουλα. Αν δεν είχα θήλαστρο δεν θα είχα αντέξει ούτε μήνα, ούτε από θέμα δυνάμεων ούτε από θέμα δικού μου προβλήματος με το θυρεοειδή που με πολεμούσε σκληρά!

 

Όσα ευχαριστώ και να πω λίγα είναι για τις πληροφορίες. Αναρωτιέμαι επίσης από πότε μπορώ να ξεκινήσω θηλαστρο και μπιμπερο; Γιατί ακούω για σύγχιση θηλών.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Laky είπε:

Όσα ευχαριστώ και να πω λίγα είναι για τις πληροφορίες. Αναρωτιέμαι επίσης από πότε μπορώ να ξεκινήσω θηλαστρο και μπιμπερο; Γιατί ακούω για σύγχιση θηλών.

Μα αν βγάλεις με θήλαστρο μπορείς και από την αρχή να δώσεις. Απλά θήλαστρο αφού κατέβει το κανονικο γάλα κ μετά (3η μέρα) και μπιμπερό όποτε θες. Ναι υπάρχει αυτό τι φαινόμενο και παρατηρείται παρά παρά πολύ συχνά σε όλα τα μωρά. Τι είναι ; Τα μωρά δεν έχουν δύναμη στα σαγόνια μα ρουφήξουν καλά. Γυμνάζονται σιγά σιγά. Βάζοντας θηλή μπιμπερό τραβάνε πολύ εύκολα γτ απλά στάζει. Με το στήθος κάνουν αγώνα. Όποτε συνδυάζουν το πλαστικό ως καλή τροφή και όταν τα βάζεις στήθος αηδιάζουν, γιατί εκεί κοπιάζουν πολύ και τραβάνε και αέρα. Στην αρχή άστο να πιπιλαει και ας μην βγάζεις τπτ.
 

Στο εξωτερικό κάνουν τη μέθοδο με το σωληνάκι. Που το κολλάνε πάνω στη θηλή και το μωρό νομίζει ότι θηλάζει. Αυτό βοηθάει και τις μητέρες με την παραγωγή και είναι ευεργετικό και για τους δυο. Αλλά είναι κοπιαστικό και δύσκολο κάθε λίγο. Αξίζει να το ψάξεις λίγο στο Ίντερνετ. Εγώ έβαλα μπιμπερό και ψευδοθηλη όποτε έπαθε τρελή σύγχυση η μικρή μου ! Τι κανεις σε αυτήν την περιπτωση ; Τα ζυγίζεις, και λες τι είναι πιο σημαντικό για μένα; Για μένα πχ που τα τραβούσα όλα μόνη μου, ήταν να μπορώ να είμαι καλά ψυχολογικά για να επιβιωσω και να παίρνει γάλα το μωρό μου. Και πράγματι σιγά σιγά το ξαναβρήκε. Στην αρχή γκρίνιαξε αλλα είναι ζήτημα 2 ημερών  μαξ όταν δυνάμωσαν τα σαγόνια και εγώ έβγαζα πολύ εύκολα. ( στην αρχή οι πόροι είναι λίγο φραγμένοι) Η σύγχυση θηλών είναι σε μεγάλο ποσοστο αναστρέψιμη, όποτε μην σε πανικοβάλλει. Και μην αφήνεις ούτε τον περίγυρο σου να σε αγχώνουν με ότι τους κατέβει. Αλλά και πάλι προτείνω όσο το δυνατό περισσότερο στήθος και skin to skin την ώρα του φαγητού. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Εγώ θα απαντήσω στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου επειδή έχω κι άλλο παιδάκι που είναι ακόμα μικρό 20 μηνών και θα σου πω επειδή από 4 μηνών πίνει φόρμουλα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και τίποτα δεν είναι κανόνας. Εμένα ας πούμε ακόμα δεν κοιμάται σερί και κάνει άσχημο ύπνο. Μπορεί κάλλιστα να κοιμηθεί πολλές ώρες με θηλασμού όπως και με φόρμουλα όπως επίσης να μην κοιμάται πολύ με θηλασμό όπως και με την φόρμουλα. Θεωρώ είναι στο παιδί! Για μένα όλα αυτά είναι μύθος!

Συμφωνώ μαζί σου, και εγώ νομίζω είναι στο παιδί! Ο ανιψιός μου ήταν ένα πολύ καλό μωρό από μωράκι δεν τους ταλαιπώρησε καθόλου κ έπαιρνε φόρμουλα από μικρουλι γιατί μολις γεννήθηκε νοσηλεύτηκε κ η νύφη μου δεν είχε καθόλου γάλα όσο έβγαλε με το θήλαστρο του το δώσανε όταν βγήκε από αναπνευστήρα! Αλλά το βράδυ τους κοιμιζε κανονικά σερί! Αλλά μωρά ξυπνάμε ακόμα κ με φόρμουλα 2-3 φορες! Κ εγώ πιστεύω είναι στο παιδί…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι πιπίλα θα δώσετε από την αρχη; 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να δώσω, αλλά αν δω τα δύσκολα αναγκαστικά, αν τον ηρεμεί. Έχω αγοράσει ήδη αρκετές πιπίλες από διάφορες μάρκες, για να δούμε τι θα βολεψει τον μπέμπη. Από 'κει πέρα, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Freedom1998 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να δώσω, αλλά αν δω τα δύσκολα αναγκαστικά, αν τον ηρεμεί. Έχω αγοράσει ήδη αρκετές πιπίλες από διάφορες μάρκες, για να δούμε τι θα βολεψει τον μπέμπη. Από 'κει πέρα, θα δείξει.

Κ εγώ έτσι σκέφτηκα, αν και εγώ έγινα 6 χρόνων να τη κόψω η μαμα μου λέει άξιος οποίος την ανακάλυψε γιατί έκλαιγα συνέχεια χαχαχα αν μοιάσει σε εμένα το μωρό μου νομίζω κ εγώ τα ίδια θα λεω με την μαμα μου 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι πιπίλα θα δώσετε από την αρχη; 

Εχω αγοράσει 2 έτσι να βρίσκονται, της Dr. Brown's και έχω ακούσει καλά λόγια και για Tommy tippie και bibs. Θα δω άμα θα δώσω! Στο μαιευτήριο αν δεν έχουμε δικές μας τους βάζουν εκεί που τα κοιμιζουν αν γκρινιάζουν;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Εχω αγοράσει 2 έτσι να βρίσκονται, της Dr. Brown's και έχω ακούσει καλά λόγια και για Tommy tippie και bibs. Θα δω άμα θα δώσω! Στο μαιευτήριο αν δεν έχουμε δικές μας τους βάζουν εκεί που τα κοιμιζουν αν γκρινιάζουν;

Κι εγώ πήρα tomme tippee, mam και chicco. Δεν ξέρω τι θα βολεψει στο μωρό. 

Κοίτα καλά είναι να έχεις δύο πιπίλες εφεδρικές μαζί σου. Δεν σου δίνουν στο μαιευτήριο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχω κάτι απορίες 

Πρώτη απορία: Θα κάνετε rooming in? Και αν ναι, γιατί; Γιατί εγώ στην αρχή ήθελα, αλλά αφού μου είπανε ότι ο άντρας μου τα βραδια θα φεύγει, θα μένω μόνη με το μωρο και με τρομάζει…

δεύτερη απορία: Εγώ που έχω μεγαλο στηθος σχετικά, θα χρειαστώ σίγουρα θήλαστρο; Γιατί μίλησα με μια κοπέλα σήμερα και με τρόμαξε, μου είπε ότι αυτές που έχουν μεγάλο στηθος έχουν συνήθως θέμα με το γαλα και τον θηλασμό… 

 

Τριτη απορία: Σκέφτομαι να πω στον γιατρό να πάω να γεννήσω με ραντεβού, γιατί φοβάμαι μην δεν προλάβει ο άντρας μου μεχρι να βγει το PCR να μπει στον τοκετο και γεννήσω μόνη μου… :( Η απορία μου είναι αν πάω έτσι με τεχνητούς πόνους, τι πιθανότητες έχω να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετο; Συνήθως οι πόνοι καταλήγουν σε καισαρική; 
 

τις προάλλες που πήγα στον υπέρηχο μου είπε ότι ο μπέμπης έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω και αν δεν αλλάξει κάτι, πάμε πολύ καλά για φυσιολογικό τοκετο 

On 21/10/2022 at 10:18 ΠΜ, NataSou είπε:

Καλημέρα όμορφες! Την Τρίτη που πήγα στο γιατρό μου μίλησε για εμβόλια. Συγκεκριμένα μου έδωσε ισχυρή σύσταση για το εποχιακό εμβόλιο της γρίπης, με προέτρεψε να κάνω την τεταρτη δόση του covid και προαιρετικά αν θέλω να κάνω του κοκκιτη, για να είναι το μωρό προστατευμενο τους δύο πρώτους μήνες.

Για της γριπης δεν εχω ενστάσεις μιας και συστήνεται γενικα στις τελειομηνες εγκυους, για του covid ομως εχω τις αμφιβολιες μου, αφού έχω κάνει 3 δόσεις κι έχω νοσησει κιόλας..:confused:

Εσάς τι σας έχει πει ο γιατρός σας σχετικα;

Εμένα μόνο της γρίπης μου είπε να κάνω και το έκανα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

Κορίτσια, έχω κάτι απορίες 

Πρώτη απορία: Θα κάνετε rooming in? Και αν ναι, γιατί; Γιατί εγώ στην αρχή ήθελα, αλλά αφού μου είπανε ότι ο άντρας μου τα βραδια θα φεύγει, θα μένω μόνη με το μωρο και με τρομάζει…

δεύτερη απορία: Εγώ που έχω μεγαλο στηθος σχετικά, θα χρειαστώ σίγουρα θήλαστρο; Γιατί μίλησα με μια κοπέλα σήμερα και με τρόμαξε, μου είπε ότι αυτές που έχουν μεγάλο στηθος έχουν συνήθως θέμα με το γαλα και τον θηλασμό… 

 

Τριτη απορία: Σκέφτομαι να πω στον γιατρό να πάω να γεννήσω με ραντεβού, γιατί φοβάμαι μην δεν προλάβει ο άντρας μου μεχρι να βγει το PCR να μπει στον τοκετο και γεννήσω μόνη μου… :( Η απορία μου είναι αν πάω έτσι με τεχνητούς πόνους, τι πιθανότητες έχω να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετο; Συνήθως οι πόνοι καταλήγουν σε καισαρική; 
 

τις προάλλες που πήγα στον υπέρηχο μου είπε ότι ο μπέμπης έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω και αν δεν αλλάξει κάτι, πάμε πολύ καλά για φυσιολογικό τοκετο 

Εμένα μόνο της γρίπης μου είπε να κάνω και το έκανα

Καλησπέρα! Σε ποιο μαιευτηριο θα γεννήσεις? Δεν αφήνουν τον άντρα σου να μείνει τη νύχτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Εχω αγοράσει 2 έτσι να βρίσκονται, της Dr. Brown's και έχω ακούσει καλά λόγια και για Tommy tippie και bibs. Θα δω άμα θα δώσω! Στο μαιευτήριο αν δεν έχουμε δικές μας τους βάζουν εκεί που τα κοιμιζουν αν γκρινιάζουν;

Ποτε δεν δίνουν πιπιλα σε νεογέννητα. Τις πρώτες μέρες ειδικά παρακολουθούν τα μωρά  από τους ήχους , τις άπνοιες κλπ. Πιπιλα αφού το εξετάσει ο παιδίατρος στο σπίτι και σου δώσει έγκριση.

11 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Κι εγώ πήρα tomme tippee, mam και chicco. Δεν ξέρω τι θα βολεψει στο μωρό. 

Κοίτα καλά είναι να έχεις δύο πιπίλες εφεδρικές μαζί σου. Δεν σου δίνουν στο μαιευτήριο.

Επίσης κορίτσια μην κάνετε το λάθος και δώσετε πιπιλα αυθαίρετα, στο μαιευτήριο ποιος θα αποστειρώσει τις πιπίλες ; Τα μωράκια εκεί είναι εντελώς αποστειρωμένα. Οι πιπίλες θέλουν βράσιμο / αποστείρωση. Ακόμα και να τα βράσετε από το σπίτι, η αποστείρωση δεν κρατάει πολλή ώρα. Ο γιατρός μου έδωσε άδεια για πιπιλα μόνο και μόνο επειδή εβαζε δάχτυλο στο στομα το οποίο επουδενί δεν πρέπει να μεινει συνήθεια, αλλά μετά τις 10 μερες 

11 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Κορίτσια, έχω κάτι απορίες 

Πρώτη απορία: Θα κάνετε rooming in? Και αν ναι, γιατί; Γιατί εγώ στην αρχή ήθελα, αλλά αφού μου είπανε ότι ο άντρας μου τα βραδια θα φεύγει, θα μένω μόνη με το μωρο και με τρομάζει…

δεύτερη απορία: Εγώ που έχω μεγαλο στηθος σχετικά, θα χρειαστώ σίγουρα θήλαστρο; Γιατί μίλησα με μια κοπέλα σήμερα και με τρόμαξε, μου είπε ότι αυτές που έχουν μεγάλο στηθος έχουν συνήθως θέμα με το γαλα και τον θηλασμό… 

 

Τριτη απορία: Σκέφτομαι να πω στον γιατρό να πάω να γεννήσω με ραντεβού, γιατί φοβάμαι μην δεν προλάβει ο άντρας μου μεχρι να βγει το PCR να μπει στον τοκετο και γεννήσω μόνη μου… :( Η απορία μου είναι αν πάω έτσι με τεχνητούς πόνους, τι πιθανότητες έχω να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετο; Συνήθως οι πόνοι καταλήγουν σε καισαρική; 
 

τις προάλλες που πήγα στον υπέρηχο μου είπε ότι ο μπέμπης έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω και αν δεν αλλάξει κάτι, πάμε πολύ καλά για φυσιολογικό τοκετο 

Εμένα μόνο της γρίπης μου είπε να κάνω και το έκανα

Πολύ σωστός προβληματισμός, αλλά Σεμ χρειάζεται να κανεις rooming in όλες τις μέρες. Εγω την πρώτη μέρα τους είπα να το πάρουν για να ξεκουραστω και την επόμενη έκανα κ την είχα μαζί μου !

Αυτο για το στήθος είναι άκυρο ! Ποιος σε φοβίζει κορίτσι μου με τέτοια κλισέ ; Δεν υπάρχει αυτό, μια χαρά θα θηλάσεις γιατί να έχεις θέμα λόγω στήθους ; Το μέγεθος δεν ορίζει τπτ από την παραγωγή σου μόνο οι αδένες σου και οι ορμόνες σου !!

κ επίσης μη φοβασαι για τον τοκετό ειδικά αν είσαι πρωτογεννη. Ο άντρας σου θα προλάβει να κάνει 5 pcr όχι μόνο ένα. Εμένα έκανα στο μαιευτήριο απέξω που έχουν μοναδες ακριβωσ για αυτο το λόγο, ώστε να τα βγάζουν άμεσα. Από την ώρα που θα σου σπάσουν τα νερά, παίρνει ώρες για πλήρη διαστολή και μέχρι τότε απλά περιμένεις σε ένα θάλαμο και σε ελέγχουν. Μη σε ταλαιπωρούν τέτοιες σκεψεις. Επίσης εκείνη τη μέρα δεν φαντάζεσαι ποσό γενναία θα είσαι. Μας έχει προικίσει η φύση με ορμόνες, που ως δια μαγείας όταν ξεκινάει η διαδικασία, δεν έχεις κανένα μα κανένα φόβο, θες να δεις μόνο το παιδί σου καλά!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Afrodite88 είπε:

Ποτε δεν δίνουν πιπιλα σε νεογέννητα. Τις πρώτες μέρες ειδικά παρακολουθούν τα μωρά  από τους ήχους , τις άπνοιες κλπ. Πιπιλα αφού το εξετάσει ο παιδίατρος στο σπίτι και σου δώσει έγκριση.

Επίσης κορίτσια μην κάνετε το λάθος και δώσετε πιπιλα αυθαίρετα, στο μαιευτήριο ποιος θα αποστειρώσει τις πιπίλες ; Τα μωράκια εκεί είναι εντελώς αποστειρωμένα. Οι πιπίλες θέλουν βράσιμο / αποστείρωση. Ακόμα και να τα βράσετε από το σπίτι, η αποστείρωση δεν κρατάει πολλή ώρα. Ο γιατρός μου έδωσε άδεια για πιπιλα μόνο και μόνο επειδή εβαζε δάχτυλο στο στομα το οποίο επουδενί δεν πρέπει να μεινει συνήθεια, αλλά μετά τις 10 μερες 

Πολύ σωστός προβληματισμός, αλλά Σεμ χρειάζεται να κανεις rooming in όλες τις μέρες. Εγω την πρώτη μέρα τους είπα να το πάρουν για να ξεκουραστω και την επόμενη έκανα κ την είχα μαζί μου !

Αυτο για το στήθος είναι άκυρο ! Ποιος σε φοβίζει κορίτσι μου με τέτοια κλισέ ; Δεν υπάρχει αυτό, μια χαρά θα θηλάσεις γιατί να έχεις θέμα λόγω στήθους ; Το μέγεθος δεν ορίζει τπτ από την παραγωγή σου μόνο οι αδένες σου και οι ορμόνες σου !!

κ επίσης μη φοβασαι για τον τοκετό ειδικά αν είσαι πρωτογεννη. Ο άντρας σου θα προλάβει να κάνει 5 pcr όχι μόνο ένα. Εμένα έκανα στο μαιευτήριο απέξω που έχουν μοναδες ακριβωσ για αυτο το λόγο, ώστε να τα βγάζουν άμεσα. Από την ώρα που θα σου σπάσουν τα νερά, παίρνει ώρες για πλήρη διαστολή και μέχρι τότε απλά περιμένεις σε ένα θάλαμο και σε ελέγχουν. Μη σε ταλαιπωρούν τέτοιες σκεψεις. Επίσης εκείνη τη μέρα δεν φαντάζεσαι ποσό γενναία θα είσαι. Μας έχει προικίσει η φύση με ορμόνες, που ως δια μαγείας όταν ξεκινάει η διαδικασία, δεν έχεις κανένα μα κανένα φόβο, θες να δεις μόνο το παιδί σου καλά!

Εμας έρχεται παιδίατρος στον τοκετό Κ το βλέπει ως να φύγουμε από την κλινικη! Και μετά μας λέει ποτέ να ξανά πάμε να το εξετάσει στο ιατρείο! Μπιμπερό μου είπαν να μην πάρω αλλά πιπίλα αν θέλω κ σκέφτηκα κ εγώ να πάρω μαζί να έχω μήπως χρειαστεί… αλλά καλύτερα να μη δώσουμε ε; Καλύτερα να πάμε σπίτι κ μετά… εσυ είχες πάρει μαζί σου θήλαστρο είπες; Ρώτησα κ μου είπαν να μην πάρω γιατί σε φυσιολογικό τοκετό αν όλα πάνε καλά με εμένα κ το μωρό 2 βραδια μενω κ φεύγω αν κατέβει το γάλα που λετε μετά την Τρίτη ημέρα δεν θα το χρειαστώ το θήλαστρο στην κλινικη… 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλησπέρα! Σε ποιο μαιευτηριο θα γεννήσεις? Δεν αφήνουν τον άντρα σου να μείνει τη νύχτα?

στο ρεα. ο γιατρος μου ειπε πως το βραδυ οι συνοδοι πρεπει να φευγουν...

3 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Ποτε δεν δίνουν πιπιλα σε νεογέννητα. Τις πρώτες μέρες ειδικά παρακολουθούν τα μωρά  από τους ήχους , τις άπνοιες κλπ. Πιπιλα αφού το εξετάσει ο παιδίατρος στο σπίτι και σου δώσει έγκριση.

Επίσης κορίτσια μην κάνετε το λάθος και δώσετε πιπιλα αυθαίρετα, στο μαιευτήριο ποιος θα αποστειρώσει τις πιπίλες ; Τα μωράκια εκεί είναι εντελώς αποστειρωμένα. Οι πιπίλες θέλουν βράσιμο / αποστείρωση. Ακόμα και να τα βράσετε από το σπίτι, η αποστείρωση δεν κρατάει πολλή ώρα. Ο γιατρός μου έδωσε άδεια για πιπιλα μόνο και μόνο επειδή εβαζε δάχτυλο στο στομα το οποίο επουδενί δεν πρέπει να μεινει συνήθεια, αλλά μετά τις 10 μερες 

Πολύ σωστός προβληματισμός, αλλά Σεμ χρειάζεται να κανεις rooming in όλες τις μέρες. Εγω την πρώτη μέρα τους είπα να το πάρουν για να ξεκουραστω και την επόμενη έκανα κ την είχα μαζί μου !

Αυτο για το στήθος είναι άκυρο ! Ποιος σε φοβίζει κορίτσι μου με τέτοια κλισέ ; Δεν υπάρχει αυτό, μια χαρά θα θηλάσεις γιατί να έχεις θέμα λόγω στήθους ; Το μέγεθος δεν ορίζει τπτ από την παραγωγή σου μόνο οι αδένες σου και οι ορμόνες σου !!

κ επίσης μη φοβασαι για τον τοκετό ειδικά αν είσαι πρωτογεννη. Ο άντρας σου θα προλάβει να κάνει 5 pcr όχι μόνο ένα. Εμένα έκανα στο μαιευτήριο απέξω που έχουν μοναδες ακριβωσ για αυτο το λόγο, ώστε να τα βγάζουν άμεσα. Από την ώρα που θα σου σπάσουν τα νερά, παίρνει ώρες για πλήρη διαστολή και μέχρι τότε απλά περιμένεις σε ένα θάλαμο και σε ελέγχουν. Μη σε ταλαιπωρούν τέτοιες σκεψεις. Επίσης εκείνη τη μέρα δεν φαντάζεσαι ποσό γενναία θα είσαι. Μας έχει προικίσει η φύση με ορμόνες, που ως δια μαγείας όταν ξεκινάει η διαδικασία, δεν έχεις κανένα μα κανένα φόβο, θες να δεις μόνο το παιδί σου καλά!

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sisii είπε:

στο ρεα. ο γιατρος μου ειπε πως το βραδυ οι συνοδοι πρεπει να φευγουν...

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!

Πράγματι, το Ρέα είναι το μόνο ιδιωτικό που δεν αφήνει τους άντρες μας μέσα το βράδυ, αλλά έχει πολύ καλό προσωπικό και είναι από πάνω σου με ένα τηλέφωνο. Κι εγώ είχα αγχωθεί στην αρχή αλλά μετά λέω θα τα καταφέρω! Rooming in δεν παίζει να κάνω την πρώτη μέρα σίγουρα, θα δω για τις επόμενες! Δεν ξέρω αν υπάρχει η επιλογή να το έχεις όλη μέρα και να το δίνεις μεσα το βράδυ, θα δω και πως θα πάει από άποψη κούρασης! Προτιμώ να ανακτήσω δυνάμεις τις 3 μέρες ώστε να μπορώ να είμαι όπως πρέπει γυρνώντας σπίτι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω για ρεα είμαι. πήγα από εκει ρώτησα και λενε ότι λόγω κορονοιου δεν αφήνουν κόσμο το βραδυ και επισης οχι πάνω από έναν σύνοδο/ επισκεπτη . δηλαδή πχ η μητέρα μου δε θα μπορέσει να δει το παιδί πριν να παρω εξιτήριο! 

Αλλα είπαν ότι μπορεί αυτό να αλλάξει μέχρι το Δεκέμβρη. 

Από την άλλη το καλό είναι ότι δεν έχει πολυκοσμία έτσι και δεν έχεις φασαρία τα βραδυα κλπ. έχω ακούσει για τραγικές καταστάσεις με φασαρίες από 2-3 μεταμεσονυχτιους επισκέπτες καμία φορά..

Για rooming in λεω να κανω αλλά άμα πρέπει,να το αλλάξεις παίρνεις τηλ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...