Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, marpi91 said:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς αύριο πάμε για doppler και ανυπομονώ να δω τον χοντρούλη μου!!!

Τα νιώθετε κι εσείς να "σέρνονται" μέσα στην κοιλιά; δεν ξέρω πως να το περιγράψω, αλλά είναι διαφορετική η αίσθηση από τον προηγούμενο μήνα.

Επίσης, αυτό που λένε να δίνει 10 χτυπήματα ανά ώρα εννοούν minimum;;; Εμενα ρε παιδιά δίνει 30 με 35. Έβαλα έναν μετρητή κλωτσιων προχτές στο κινητό και λέω αυτό χορεύει τρανς εκεί μέσα!!! Είναι φυσιολογικό;;;

Εγω ναι, στο Ρέα θα είμαι και θα έχω τη δική μου μαία. Το είδα τον Ιούλιο που μπήκα για την περίδεση.. πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε στην ψυχολογία μου που ήταν ένα γνώριμο άτομο δίπλα μου πριν τη νάρκωση σε όλη την προετοιμασία, να με ηρεμεί και να μου λέει πως όλα θα πάνε καλά. Και επίσης όταν ξύπνησα, εκτός από τον γιατρό μου ήταν και η μαία μου, τα πρώτα πρόσωπα που είδα να μου χαμογελούν μόλις άνοιξα τα μάτια μου, θολά ακόμα από τη νάρκωση. Μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο ήταν πολύ σημαντικά για εμένα. 

Οπότε φαντάζομαι πόσο πιο σημαντική θα είναι κατά τη διάρκεια του τοκετού! 

 

εμένα κουνιέται όλη η κοιλιά καμία φορά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς αύριο πάμε για doppler και ανυπομονώ να δω τον χοντρούλη μου!!!

Τα νιώθετε κι εσείς να "σέρνονται" μέσα στην κοιλιά; δεν ξέρω πως να το περιγράψω, αλλά είναι διαφορετική η αίσθηση από τον προηγούμενο μήνα.

Επίσης, αυτό που λένε να δίνει 10 χτυπήματα ανά ώρα εννοούν minimum;;; Εμενα ρε παιδιά δίνει 30 με 35. Έβαλα έναν μετρητή κλωτσιων προχτές στο κινητό και λέω αυτό χορεύει τρανς εκεί μέσα!!! Είναι φυσιολογικό;;;

Εγω ναι, στο Ρέα θα είμαι και θα έχω τη δική μου μαία. Το είδα τον Ιούλιο που μπήκα για την περίδεση.. πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε στην ψυχολογία μου που ήταν ένα γνώριμο άτομο δίπλα μου πριν τη νάρκωση σε όλη την προετοιμασία, να με ηρεμεί και να μου λέει πως όλα θα πάνε καλά. Και επίσης όταν ξύπνησα, εκτός από τον γιατρό μου ήταν και η μαία μου, τα πρώτα πρόσωπα που είδα να μου χαμογελούν μόλις άνοιξα τα μάτια μου, θολά ακόμα από τη νάρκωση. Μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο ήταν πολύ σημαντικά για εμένα. 

Οπότε φαντάζομαι πόσο πιο σημαντική θα είναι κατά τη διάρκεια του τοκετού! 

 

Κ εγώ τπ νιώθω πολύ, εκτός αν είμαι στο πόδι στη δουλεια μπορεί να μη καταλάβω καμία κίνηση! Αλλά μολις κάτσω σίγουρα θα αρχίσει!! Αλλά βρε κορίτσια ο άντρας μου λέει το βράδυ που με αγκαλιάζει κάνει πάρτυ χαχαχαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2022 at 3:31 ΜΜ, Silia89 είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Εγω σκέφτομαι να γεννήσω στο Αλεξάνδρας. Με αγχώνει λιγο το γεγονός ότι θα πρέπει να έχω εγώ συνέχεια το μωρό και να το αλλάζω/πλύνω. Έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία από δημόσιο ?

Καλημέρα! Εγώ θα γεννήσω για δεύτερη φορά στο "Έλενα". Το "Αλεξάνδρα" είναι πανεπιστημιακο, που πρακτικά σημαίνει ότι τα εργαστήρια του κλπ είναι ακόμη καλύτερα. Εγώ χάρηκα πάρα πολύ που είχα τον σύντροφο μου και το παιδί συνέχεια μαζί μου.. Ήμασταν τόσο άσχετοι και αυτή η εμπειρία μας έκανε να δούμε πως θα είναι η ζωή μας από εκεί και πέρα.. Απλά, προσωπικά, προτίμησα το μονόκλινο, για να έχουμε απόλυτη ησυχία και χώρο. Είναι πάμφθηνο και έχεις ότι χρειαστεί ανά πάσα στιγμή! Εγώ ήμουν όλη μέρα από τη μέση και πάνω γυμνή για να θηλάζω και να μην ακουμπάει τίποτα και το βράδυ είχε αναλάβει η αγάπη μου να αλλάζει τη μικρή! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Irenesirene είπε:

Καλημέρα! Εγώ θα γεννήσω για δεύτερη φορά στο "Έλενα". Το "Αλεξάνδρα" είναι πανεπιστημιακο, που πρακτικά σημαίνει ότι τα εργαστήρια του κλπ είναι ακόμη καλύτερα. Εγώ χάρηκα πάρα πολύ που είχα τον σύντροφο μου και το παιδί συνέχεια μαζί μου.. Ήμασταν τόσο άσχετοι και αυτή η εμπειρία μας έκανε να δούμε πως θα είναι η ζωή μας από εκεί και πέρα.. Απλά, προσωπικά, προτίμησα το μονόκλινο, για να έχουμε απόλυτη ησυχία και χώρο. Είναι πάμφθηνο και έχεις ότι χρειαστεί ανά πάσα στιγμή! Εγώ ήμουν όλη μέρα από τη μέση και πάνω γυμνή για να θηλάζω και να μην ακουμπάει τίποτα και το βράδυ είχε αναλάβει η αγάπη μου να αλλάζει τη μικρή! 

Καλημέρα! Θα ρωτήσω και εγώ αν μπορώ να είμαι σε μονόκλινο, θα το προτιμούσα για να είμαι πιο άνετα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, γυρίσαμε από το doppler! Έχει πάρει 700γρ σε 20 μέρες, έχει φτάσει 2.037 :shock: έπαθα σοκ!!! Κι έχουμε 2 μήνες μπροστά μας! Μου λέει ο άνθρωπος μην πάρετε καρότσι, θα το πιάσετε από το χέρι και θα περπατήσει χαχαχαχα 

Τον ενοχλησαμε κιόλας τον κύριο, είχε χέρια πόδια μέσα στη μούρη και επειδή τον κούνησε στην φωτογραφία έχει βγει τόσο θυμωμένο!!! Στριμμένο άντερο, ιδιο η μανούλα το πουλάκι μου :lol:

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ πήγα προχθές και αγχώθηκα λίγο. Ο γιατρός μου είπε βέβαια όλα μια χαρά. Απλά εγώ επειδή το έπαθα στο πρώτο μου παιδάκι και στο τέλος δεν έβαζε βάρος λόγω γερασμένου πλακούντα έχω πολύ άγχος συνέχεια. Εμένα ενώ στο προηγούμενο υπέρηχο ήταν πάνω από το μέσο όρο στις καμπύλες τώρα έπεσε στις καμπύλες είναι κάτω από το μέσο όρο. Δεν είπε κάτι ο γιατρός αλλά εγώ αγχώθηκα. Ήταν 32+2 ημερών που πήγα 1760 γραμμάρια ενώ 28+3 ήταν 1350. Αγχώνομαι μήπως αρχίζει κι αυτό και δεν παίρνει όσο θέλουμε. Κι ο πλακούντας είδα στον προηγούμενο υπέρηχο ήταν Grade 0 και τώρα ήταν Grade 2. Ραντεβού πάλι σε δύο εβδομάδες.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Κορίτσια μου, γυρίσαμε από το doppler! Έχει πάρει 700γρ σε 20 μέρες, έχει φτάσει 2.037 :shock: έπαθα σοκ!!! Κι έχουμε 2 μήνες μπροστά μας! Μου λέει ο άνθρωπος μην πάρετε καρότσι, θα το πιάσετε από το χέρι και θα περπατήσει χαχαχαχα 

Τον ενοχλησαμε κιόλας τον κύριο, είχε χέρια πόδια μέσα στη μούρη και επειδή τον κούνησε στην φωτογραφία έχει βγει τόσο θυμωμένο!!! Στριμμένο άντερο, ιδιο η μανούλα το πουλάκι μου :lol:

Πωπω μεγαλούτσικο τρώει το φαγητάκι του χαχαχα!!! Πόσες εβδομαδες είσαι εσυ;; 
 

 

πρίν από 13 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ πήγα προχθές και αγχώθηκα λίγο. Ο γιατρός μου είπε βέβαια όλα μια χαρά. Απλά εγώ επειδή το έπαθα στο πρώτο μου παιδάκι και στο τέλος δεν έβαζε βάρος λόγω γερασμένου πλακούντα έχω πολύ άγχος συνέχεια. Εμένα ενώ στο προηγούμενο υπέρηχο ήταν πάνω από το μέσο όρο στις καμπύλες τώρα έπεσε στις καμπύλες είναι κάτω από το μέσο όρο. Δεν είπε κάτι ο γιατρός αλλά εγώ αγχώθηκα. Ήταν 32+2 ημερών που πήγα 1760 γραμμάρια ενώ 28+3 ήταν 1350. Αγχώνομαι μήπως αρχίζει κι αυτό και δεν παίρνει όσο θέλουμε. Κι ο πλακούντας είδα στον προηγούμενο υπέρηχο ήταν Grade 0 και τώρα ήταν Grade 2. Ραντεβού πάλι σε δύο εβδομάδες.

Μήπως έγινε κάποιο λαθος; Πως γίνεται να χάνει βάρος; Συγγνώμη απλά για ενημέρωση ρωτάω γιατί κ εγώ αγχώνομαι που δεν έβαλε τουλάχιστον 300-350γρ σε 2 εβδομαδες…κ έμενα η γιατρος μου λέει όλα καλά θα το παρακολουθούμε κ ότι είναι στις καμπύλες 

Κορίτσια όσες είδατε γάλα από το στήθος βγήκε από μόνο του; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ πήγα προχθές και αγχώθηκα λίγο. Ο γιατρός μου είπε βέβαια όλα μια χαρά. Απλά εγώ επειδή το έπαθα στο πρώτο μου παιδάκι και στο τέλος δεν έβαζε βάρος λόγω γερασμένου πλακούντα έχω πολύ άγχος συνέχεια. Εμένα ενώ στο προηγούμενο υπέρηχο ήταν πάνω από το μέσο όρο στις καμπύλες τώρα έπεσε στις καμπύλες είναι κάτω από το μέσο όρο. Δεν είπε κάτι ο γιατρός αλλά εγώ αγχώθηκα. Ήταν 32+2 ημερών που πήγα 1760 γραμμάρια ενώ 28+3 ήταν 1350. Αγχώνομαι μήπως αρχίζει κι αυτό και δεν παίρνει όσο θέλουμε. Κι ο πλακούντας είδα στον προηγούμενο υπέρηχο ήταν Grade 0 και τώρα ήταν Grade 2. Ραντεβού πάλι σε δύο εβδομάδες.

Καλημέρα κορίτσι μου! Στις καμπυλες είναι μέσα στις 2 κόκκινες γραμμές και απλά απέχει από τον μέσο όρο; αν είναι έτσι, τότε λογικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Σε ποια εκατοστιαία θέση στο βγάζει; αν είναι από 10% και πάνω δεν νομίζω να τίθεται θέμα ανησυχίας. Για τον πλακούντα κάνεις ενέσεις αντιπηκτικες; παίρνεις κάποιο salospir; γιατί βοηθάει απίστευτα στην αιμάτωση και συνεπώς στην ανάπτυξη του μωρού. Συν ότι ο πλακούντας παραμένει "φρεσκαδουρα". Εγώ μέχρι τις 7/10 ήμουν ακομα grade 0 και μόλις χθες, 32η εβδομάδα πήγε grade 1. Μου είπε ότι είναι αποτέλεσμα των αντιπηκτικων όπως και το αυξημένο βάρος του μπέμπη. Είναι στο 70%. Ρώτα και ίσως έχει αξία να ξεκινήσεις έστω και τώρα κάποια αγωγή, αν δεν παίρνεις ηδη! 

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Πωπω μεγαλούτσικο τρώει το φαγητάκι του χαχαχα!!! Πόσες εβδομαδες είσαι εσυ;; 
 

 

Μήπως έγινε κάποιο λαθος; Πως γίνεται να χάνει βάρος; Συγγνώμη απλά για ενημέρωση ρωτάω γιατί κ εγώ αγχώνομαι που δεν έβαλε τουλάχιστον 300-350γρ σε 2 εβδομαδες…κ έμενα η γιατρος μου λέει όλα καλά θα το παρακολουθούμε κ ότι είναι στις καμπύλες 

Κορίτσια όσες είδατε γάλα από το στήθος βγήκε από μόνο του; 

Καλημέρα! Μόλις σήμερα 32η εβδομάδα! Είναι στο 70% πάνω από τον μέσο όρο, αλλα δεν έχουμε καποιο θέμα! Μου ειπε απο εδω και περα θα παίρνει κανονικα 200 γρ την εβδομάδα. Αν υποθέσω ότι θα φτάσω 40η, θα φτάσει 3650 περίπου. Αν αυτό συνεχίσει να παίρνει 350 την εβδομάδα, θα πρέπει να σταματήσω τις ενέσεις πιθανότατα! Δεν μπορώ να γεννήσω κοντά 5 κιλά μωρό! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ πήγα προχθές και αγχώθηκα λίγο. Ο γιατρός μου είπε βέβαια όλα μια χαρά. Απλά εγώ επειδή το έπαθα στο πρώτο μου παιδάκι και στο τέλος δεν έβαζε βάρος λόγω γερασμένου πλακούντα έχω πολύ άγχος συνέχεια. Εμένα ενώ στο προηγούμενο υπέρηχο ήταν πάνω από το μέσο όρο στις καμπύλες τώρα έπεσε στις καμπύλες είναι κάτω από το μέσο όρο. Δεν είπε κάτι ο γιατρός αλλά εγώ αγχώθηκα. Ήταν 32+2 ημερών που πήγα 1760 γραμμάρια ενώ 27+3 ήταν 1350. Αγχώνομαι μήπως αρχίζει κι αυτό και δεν παίρνει όσο θέλουμε. Κι ο πλακούντας είδα στον προηγούμενο υπέρηχο ήταν Grade 0 και τώρα ήταν Grade 2. Ραντεβού πάλι σε δύο εβδομάδες.

Νομίζω δεν πρέπει να αγχώνεσαι. Αφού είναι εντός της καμπύλης είναι όλα καλά.

Το grade 2 είναι οκ αφού αυτό συμβαίνει σιγά σιγά και έτσι γεννάμε.  

Για να σου πει 2 εβδομαδες είναι μια χαρά.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Πωπω μεγαλούτσικο τρώει το φαγητάκι του χαχαχα!!! Πόσες εβδομαδες είσαι εσυ;; 
 

 

Μήπως έγινε κάποιο λαθος; Πως γίνεται να χάνει βάρος; Συγγνώμη απλά για ενημέρωση ρωτάω γιατί κ εγώ αγχώνομαι που δεν έβαλε τουλάχιστον 300-350γρ σε 2 εβδομαδες…κ έμενα η γιατρος μου λέει όλα καλά θα το παρακολουθούμε κ ότι είναι στις καμπύλες 

Κορίτσια όσες είδατε γάλα από το στήθος βγήκε από μόνο του; 

Ανάποδα το κατάλαβες κορίτσι μου! 1350 ήταν 28 εβδομάδων και 1760 ήταν 32 εβδομάδων! Απλά έπεσε στις καμπύλες εννοούσα. Ο γιατρός βέβαια δεν το σχολίασε, μια χαρά μου είπε είναι όλα. Εγώ το παρατήρησα μετά στον υπέρηχο και στα διαγράμματα που μου δίνει κάθε φορά!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Στις καμπυλες είναι μέσα στις 2 κόκκινες γραμμές και απλά απέχει από τον μέσο όρο; αν είναι έτσι, τότε λογικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Σε ποια εκατοστιαία θέση στο βγάζει; αν είναι από 10% και πάνω δεν νομίζω να τίθεται θέμα ανησυχίας. Για τον πλακούντα κάνεις ενέσεις αντιπηκτικες; παίρνεις κάποιο salospir; γιατί βοηθάει απίστευτα στην αιμάτωση και συνεπώς στην ανάπτυξη του μωρού. Συν ότι ο πλακούντας παραμένει "φρεσκαδουρα". Εγώ μέχρι τις 7/10 ήμουν ακομα grade 0 και μόλις χθες, 32η εβδομάδα πήγε grade 1. Μου είπε ότι είναι αποτέλεσμα των αντιπηκτικων όπως και το αυξημένο βάρος του μπέμπη. Είναι στο 70%. Ρώτα και ίσως έχει αξία να ξεκινήσεις έστω και τώρα κάποια αγωγή, αν δεν παίρνεις ηδη! 

Καλημέρα! Μόλις σήμερα 32η εβδομάδα! Είναι στο 70% πάνω από τον μέσο όρο, αλλα δεν έχουμε καποιο θέμα! Μου ειπε απο εδω και περα θα παίρνει κανονικα 200 γρ την εβδομάδα. Αν υποθέσω ότι θα φτάσω 40η, θα φτάσει 3650 περίπου. Αν αυτό συνεχίσει να παίρνει 350 την εβδομάδα, θα πρέπει να σταματήσω τις ενέσεις πιθανότατα! Δεν μπορώ να γεννήσω κοντά 5 κιλά μωρό! 

 

 

Ναι και εγώ για 200 γρμ ξέρω. Μια χαρά είναι ο μικρός σου. Φαντάσου εγώ με μονηρης και όταν ήμουν 31 και 2 ήμουν 1960γρμ. Στο 75%. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Εγώ απλά παίρνω σαλοσπιρ.

Και 4 και 4.5 κιλά γενναμε κάθε μωρό αναπτύσσεται με βάση το σώμα της μαμάς του. Δλδ κάθε μωρό ξέρει όπως και κάθε σώμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Στις καμπυλες είναι μέσα στις 2 κόκκινες γραμμές και απλά απέχει από τον μέσο όρο; αν είναι έτσι, τότε λογικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Σε ποια εκατοστιαία θέση στο βγάζει; αν είναι από 10% και πάνω δεν νομίζω να τίθεται θέμα ανησυχίας. Για τον πλακούντα κάνεις ενέσεις αντιπηκτικες; παίρνεις κάποιο salospir; γιατί βοηθάει απίστευτα στην αιμάτωση και συνεπώς στην ανάπτυξη του μωρού. Συν ότι ο πλακούντας παραμένει "φρεσκαδουρα". Εγώ μέχρι τις 7/10 ήμουν ακομα grade 0 και μόλις χθες, 32η εβδομάδα πήγε grade 1. Μου είπε ότι είναι αποτέλεσμα των αντιπηκτικων όπως και το αυξημένο βάρος του μπέμπη. Είναι στο 70%. Ρώτα και ίσως έχει αξία να ξεκινήσεις έστω και τώρα κάποια αγωγή, αν δεν παίρνεις ηδη! 

Καλημέρα! Μόλις σήμερα 32η εβδομάδα! Είναι στο 70% πάνω από τον μέσο όρο, αλλα δεν έχουμε καποιο θέμα! Μου ειπε απο εδω και περα θα παίρνει κανονικα 200 γρ την εβδομάδα. Αν υποθέσω ότι θα φτάσω 40η, θα φτάσει 3650 περίπου. Αν αυτό συνεχίσει να παίρνει 350 την εβδομάδα, θα πρέπει να σταματήσω τις ενέσεις πιθανότατα! Δεν μπορώ να γεννήσω κοντά 5 κιλά μωρό! 

 

 

Είναι στην 13η. Έπαιρνα salospir μέχρι 16η εβδομάδα γιατί είχα και ιστορικό με προεκλαμψία στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Ο γιατρός μου λέει ότι μέχρι εκείνη την εβδομάδα μας βοηθά το salospir. Μετά να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα. Κι ο γιατρός μου είπε προχθές όλα τέλεια! Απλά ανησύχησα γιατί μέχρι τις 28 εβδομάδες που το είχα δει ήταν και παραπάνω από το μέσο όρο και ξαφνικά έπεσε ο ρυθμός. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν στον επόμενο υπέρηχο πάρει παραπάνω.  Πάντως τον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου γιατί και στο πρώτο παιδί το είχε πιάσει ότι κάτι δεν πάει καλά από νωρίς και μου το είχε πει και έτσι γέννησα μια νωρίτερα. Οπότε πιστεύω πάλι αν δει κάτι ανησυχητικό θα το προσέξουμε και θα πράξουμε ανάλογα. Τώρα θα πάω σε δύο εβδομάδες που θα είμαι 34η. 

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Είναι στην 13η. Έπαιρνα salospir μέχρι 16η εβδομάδα γιατί είχα και ιστορικό με προεκλαμψία στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Ο γιατρός μου λέει ότι μέχρι εκείνη την εβδομάδα μας βοηθά το salospir. Μετά να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα. Κι ο γιατρός μου είπε προχθές όλα τέλεια! Απλά ανησύχησα γιατί μέχρι τις 28 εβδομάδες που το είχα δει ήταν και παραπάνω από το μέσο όρο και ξαφνικά έπεσε ο ρυθμός. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν στον επόμενο υπέρηχο πάρει παραπάνω.  Πάντως τον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου γιατί και στο πρώτο παιδί το είχε πιάσει ότι κάτι δεν πάει καλά από νωρίς και μου το είχε πει και έτσι γέννησα μια νωρίτερα. Οπότε πιστεύω πάλι αν δει κάτι ανησυχητικό θα το προσέξουμε και θα πράξουμε ανάλογα. Τώρα θα πάω σε δύο εβδομάδες που θα είμαι 34η. 

Όλα καλά κορίτσι μου θα σου έλεγε κάτι. Και εγώ σαλοσπιρ παίρνω λόγω μονηρης.

Δεν γεννιούνται όλα τα μωρά 3.5 κιλά και 3 να πάει μια χαρά θα είσαι.

Αφού δεν αγχώνεται αυτός εσύ δεν χρειάζεται. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ανάποδα το κατάλαβες κορίτσι μου! 1350 ήταν 28 εβδομάδων και 1760 ήταν 32 εβδομάδων! Απλά έπεσε στις καμπύλες εννοούσα. Ο γιατρός βέβαια δεν το σχολίασε, μια χαρά μου είπε είναι όλα. Εγώ το παρατήρησα μετά στον υπέρηχο και στα διαγράμματα που μου δίνει κάθε φορά!

Ααα τώρα οκ!! Έβαλε σε 4 εβδομαδες 410γρ μια χαρά είναι!!! Κάθε εβδομάδα βάζουν περίπου 200γρ! Εμένα είχε βάλει 250γρ σε 2 εβδομαδες! Παρολαυτα βρίσκεται στην καμπύλη ανάπτυξης! Μην αγχώνεσαι μια χαρά είστε!! Ποτέ θα ξανά πας;;

πρίν από 52 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Στις καμπυλες είναι μέσα στις 2 κόκκινες γραμμές και απλά απέχει από τον μέσο όρο; αν είναι έτσι, τότε λογικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Σε ποια εκατοστιαία θέση στο βγάζει; αν είναι από 10% και πάνω δεν νομίζω να τίθεται θέμα ανησυχίας. Για τον πλακούντα κάνεις ενέσεις αντιπηκτικες; παίρνεις κάποιο salospir; γιατί βοηθάει απίστευτα στην αιμάτωση και συνεπώς στην ανάπτυξη του μωρού. Συν ότι ο πλακούντας παραμένει "φρεσκαδουρα". Εγώ μέχρι τις 7/10 ήμουν ακομα grade 0 και μόλις χθες, 32η εβδομάδα πήγε grade 1. Μου είπε ότι είναι αποτέλεσμα των αντιπηκτικων όπως και το αυξημένο βάρος του μπέμπη. Είναι στο 70%. Ρώτα και ίσως έχει αξία να ξεκινήσεις έστω και τώρα κάποια αγωγή, αν δεν παίρνεις ηδη! 

Καλημέρα! Μόλις σήμερα 32η εβδομάδα! Είναι στο 70% πάνω από τον μέσο όρο, αλλα δεν έχουμε καποιο θέμα! Μου ειπε απο εδω και περα θα παίρνει κανονικα 200 γρ την εβδομάδα. Αν υποθέσω ότι θα φτάσω 40η, θα φτάσει 3650 περίπου. Αν αυτό συνεχίσει να παίρνει 350 την εβδομάδα, θα πρέπει να σταματήσω τις ενέσεις πιθανότατα! Δεν μπορώ να γεννήσω κοντά 5 κιλά μωρό! 

 

 

Οντως μεγαλούτσικος!! Εγω παιρνω μόνο ασπιρίνη δε βάζω ενέσεις! Και μπορώ να πω ότι πήγαμε πολύ καλά κ μου είπε σε καμία περίπτωση να μη τη σταματήσω ως τΙς 36 εβδοαμδες! Εσυ λογικά θα σου πει να τη σταματήσεις… εμένα δεν έβαλε πολύ βάρος για αυτό μου είπε να την σταματήσω στις 36 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , evaki23 είπε:

Όλα καλά κορίτσι μου θα σου έλεγε κάτι. Και εγώ σαλοσπιρ παίρνω λόγω μονηρης.

Δεν γεννιούνται όλα τα μωρά 3.5 κιλά και 3 να πάει μια χαρά θα είσαι.

Αφού δεν αγχώνεται αυτός εσύ δεν χρειάζεται. 

Απλά μου έχει μείνει φόβος γιατί τι έχω ζήσει στο πρώτο παιδάκι και φοβάμαι μήπως ξανά συμβεί! Μακάρι να αγχώνομαι τζάμπα! Ελπίζω στον επόμενο υπέρηχο να έχει καλύτερο βάρος. Πάντως πράγματι ο γιατρός μου είπε όλα πάνε καλά!

πρίν από 25 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Ααα τώρα οκ!! Έβαλε σε 4 εβδομαδες 410γρ μια χαρά είναι!!! Κάθε εβδομάδα βάζουν περίπου 200γρ! Εμένα είχε βάλει 250γρ σε 2 εβδομαδες! Παρολαυτα βρίσκεται στην καμπύλη ανάπτυξης! Μην αγχώνεσαι μια χαρά είστε!! Ποτέ θα ξανά πας;;

Οντως μεγαλούτσικος!! Εγω παιρνω μόνο ασπιρίνη δε βάζω ενέσεις! Και μπορώ να πω ότι πήγαμε πολύ καλά κ μου είπε σε καμία περίπτωση να μη τη σταματήσω ως τΙς 36 εβδοαμδες! Εσυ λογικά θα σου πει να τη σταματήσεις… εμένα δεν έβαλε πολύ βάρος για αυτό μου είπε να την σταματήσω στις 36 

Θα ξανά κάνω υπερήχο σε δύο εβδομάδες. Δηλαδή 34η. Μετά 36η, 37η και 38η προς 39η κάπου εκεί θα γεννήσω με καισαρική. Ελπίζω να έχει φτάσει 2500 κιλά έστω στις 38 εβδομάδες. Εσένα πόσο βάρος είναι που ανησυχείς κορίτσι μου;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...