Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εμας έρχεται παιδίατρος στον τοκετό Κ το βλέπει ως να φύγουμε από την κλινικη! Και μετά μας λέει ποτέ να ξανά πάμε να το εξετάσει στο ιατρείο! Μπιμπερό μου είπαν να μην πάρω αλλά πιπίλα αν θέλω κ σκέφτηκα κ εγώ να πάρω μαζί να έχω μήπως χρειαστεί… αλλά καλύτερα να μη δώσουμε ε; Καλύτερα να πάμε σπίτι κ μετά… εσυ είχες πάρει μαζί σου θήλαστρο είπες; Ρώτησα κ μου είπαν να μην πάρω γιατί σε φυσιολογικό τοκετό αν όλα πάνε καλά με εμένα κ το μωρό 2 βραδια μενω κ φεύγω αν κατέβει το γάλα που λετε μετά την Τρίτη ημέρα δεν θα το χρειαστώ το θήλαστρο στην κλινικη… 

Σε φυσιολογικο τοκετό μπορεί να έρθει και νωρίτερα το γάλα. Αλλά ίσως δεν προλάβεις καν να το χρησιμοποιήσεις ή να μην χρειαστεί . Θα σου πρότεινα να το έχεις μαζί στο βαλιτσάκι για να είσαι ήσυχη και ας μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου. Απλά πριν κανεις χρήση το δίνεις μέσα για αποστείρωση πρώτα. 
Πιπιλα όχι, το παιδί με το κλάμα επικοινωνεί και αναπτύσσει τα πνευμονακια του και ειδικά  το νεογέννητα κλαίνε μόνο αν πεινάνε ή θέλουν άλλαγμα. Αν δεν ηρεμούν στήθος! Χρειάζονται εσένα! Πιο πολύ σαν προδερμ..

4 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Πράγματι, το Ρέα είναι το μόνο ιδιωτικό που δεν αφήνει τους άντρες μας μέσα το βράδυ, αλλά έχει πολύ καλό προσωπικό και είναι από πάνω σου με ένα τηλέφωνο. Κι εγώ είχα αγχωθεί στην αρχή αλλά μετά λέω θα τα καταφέρω! Rooming in δεν παίζει να κάνω την πρώτη μέρα σίγουρα, θα δω για τις επόμενες! Δεν ξέρω αν υπάρχει η επιλογή να το έχεις όλη μέρα και να το δίνεις μεσα το βράδυ, θα δω και πως θα πάει από άποψη κούρασης! Προτιμώ να ανακτήσω δυνάμεις τις 3 μέρες ώστε να μπορώ να είμαι όπως πρέπει γυρνώντας σπίτι! 

Το σκέφτεσαι πολύ σωστα.. Σημασία έχει πρώτα να είσαι καλά εσυ. Ούτως ή άλλως υπάρχει η επιλογή να την πάρουν μέσα όποτε θέλεις εσυ, ακόμα και για βράδυ !

1 hour ago, lazy_bee είπε:

και εγω για ρεα είμαι. πήγα από εκει ρώτησα και λενε ότι λόγω κορονοιου δεν αφήνουν κόσμο το βραδυ και επισης οχι πάνω από έναν σύνοδο/ επισκεπτη . δηλαδή πχ η μητέρα μου δε θα μπορέσει να δει το παιδί πριν να παρω εξιτήριο! 

Αλλα είπαν ότι μπορεί αυτό να αλλάξει μέχρι το Δεκέμβρη. 

Από την άλλη το καλό είναι ότι δεν έχει πολυκοσμία έτσι και δεν έχεις φασαρία τα βραδυα κλπ. έχω ακούσει για τραγικές καταστάσεις με φασαρίες από 2-3 μεταμεσονυχτιους επισκέπτες καμία φορά..

Για rooming in λεω να κανω αλλά άμα πρέπει,να το αλλάξεις παίρνεις τηλ?

Ναι καλε μην αγχεσαι! Παίρνεις τηλ λες αλλαγή πάνας στο τάδε δωμάτιο και έρχονται και το παίρνουν για πλύσιμο και άλλαγμα !

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα καλή βδομάδα!

On 14/10/2022 at 11:04 ΜΜ, Annie4 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

@Ολετ και @Sisii αν θυμαμαι καλα εχετε κι εσεις διαβήτη. Πώς τα πατε? Την παλεύετε? Εγώ κανω τη διατροφη σταθερα σχεδον 4 εβδομαδες, εχω πολυ καλες μετρησεις εκτος απο το νηστειας που ειναι κοντα στο οριο. Το χω πολυ αγχος...

Κι εμένα της νηστείας είναι πάντα οριακή και μερικές φορές τσιμπημενη προς τα πάνω. Πολύ περπάτημα και προσέχω διατροφικά όσο μπορώ 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, lazy_bee είπε:

και εγω για ρεα είμαι. πήγα από εκει ρώτησα και λενε ότι λόγω κορονοιου δεν αφήνουν κόσμο το βραδυ και επισης οχι πάνω από έναν σύνοδο/ επισκεπτη . δηλαδή πχ η μητέρα μου δε θα μπορέσει να δει το παιδί πριν να παρω εξιτήριο! 

Αλλα είπαν ότι μπορεί αυτό να αλλάξει μέχρι το Δεκέμβρη. 

Από την άλλη το καλό είναι ότι δεν έχει πολυκοσμία έτσι και δεν έχεις φασαρία τα βραδυα κλπ. έχω ακούσει για τραγικές καταστάσεις με φασαρίες από 2-3 μεταμεσονυχτιους επισκέπτες καμία φορά..

Για rooming in λεω να κανω αλλά άμα πρέπει,να το αλλάξεις παίρνεις τηλ?

Κι εγώ στο Ρέα θα γεννήσω. Είχα γεννήσει εκεί και τον γιο μου το 2021. Μην ανησυχείτε καθόλου κορίτσια! Οι μαίες είναι εξαιρετικές ότι χρειαστείς είναι δίπλα σου αμέσως! Επίσης, όταν θέλει αλλαγή πανας το μωρό απλά πατάς το κουμπάκι έρχονται και το παίρνουν να το αλλάξουν! Επίσης, σαν πρωτομανούλα ακόμα και αν κλαίει το μωρό και δεν ξέρετε τι να κάνετε απλά τις φωνάζετε για βοήθεια και έρχονται και σας βοηθούν. Βοηθούν επίσης πολύ και με το θηλασμό. Εγώ μια μέρα είχα μόνο το μωρό γιατί μετά παρουσίασε πρόβλημα και μπήκε στην μονάδα εντατικής νοσηλείας αλλά την πρώτη μέρα και ότι πρόλαβα να δω από τις διπλανές μαμάδες ήταν εξαιρετικές. 

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, lazy_bee είπε:

και εγω για ρεα είμαι. πήγα από εκει ρώτησα και λενε ότι λόγω κορονοιου δεν αφήνουν κόσμο το βραδυ και επισης οχι πάνω από έναν σύνοδο/ επισκεπτη . δηλαδή πχ η μητέρα μου δε θα μπορέσει να δει το παιδί πριν να παρω εξιτήριο! 

Αλλα είπαν ότι μπορεί αυτό να αλλάξει μέχρι το Δεκέμβρη. 

Από την άλλη το καλό είναι ότι δεν έχει πολυκοσμία έτσι και δεν έχεις φασαρία τα βραδυα κλπ. έχω ακούσει για τραγικές καταστάσεις με φασαρίες από 2-3 μεταμεσονυχτιους επισκέπτες καμία φορά..

Για rooming in λεω να κανω αλλά άμα πρέπει,να το αλλάξεις παίρνεις τηλ?

Ιιιιιι θα αλλάξει;;; Πρέπει να το κρατήσω κρυφο από τους γονείς μας με νύχια και με δόντια!!! 

Ναι, όποτε θέλεις παίρνεις τηλέφωνο και λες αλλαγή πάνας στο τάδε δωμάτιο, τάδε κρεβάτι! Έρχονται και στο πλένουν κιόλας! Εγώ δεν έχω θέμα με την αλλαγή πάνας, με τον ύπνο έχω θέμα.. στο φέρνουν έτσι και αλλιώς το μαξιμουμ ανά 3ωρο αν δεν το έχεις εσύ, οπότε λίγο να πας στο μπάνιο, λιγο να πεις 2 κουβέντες, δεν προλαβαίνεις καλα καλα να κλείσεις τα μάτια σου, πάλι με το μωρό θα είσαι πριν το καταλάβεις! Αυτό με αγχώνει! Πώς δεν θα καταρρευσω!!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ολετ είπε:

Καλημέρα καλή βδομάδα!

Κι εμένα της νηστείας είναι πάντα οριακή και μερικές φορές τσιμπημενη προς τα πάνω. Πολύ περπάτημα και προσέχω διατροφικά όσο μπορώ 

Πλέον και εμένα της νηστείας μου βγαίνει τσιμπημένο… ο γιατρός μου είπε να κάνω περισσότερα απο 5 γεύματα και το βράδυ πριν κοιμηθώ να τρώω κάτι ώστε μέχρι να ξυπνήσω να μην μένω πολλές ώρες νηστική και κατεβαίνει και ανεβαίνει απότομα το ζάχαρο. Μου είπε μέχρι κ αν μπορώ να βάζω ξυπνητήρι για να ξυπνάω να φάω

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Ιιιιιι θα αλλάξει;;; Πρέπει να το κρατήσω κρυφο από τους γονείς μας με νύχια και με δόντια!!! 

Ναι, όποτε θέλεις παίρνεις τηλέφωνο και λες αλλαγή πάνας στο τάδε δωμάτιο, τάδε κρεβάτι! Έρχονται και στο πλένουν κιόλας! Εγώ δεν έχω θέμα με την αλλαγή πάνας, με τον ύπνο έχω θέμα.. στο φέρνουν έτσι και αλλιώς το μαξιμουμ ανά 3ωρο αν δεν το έχεις εσύ, οπότε λίγο να πας στο μπάνιο, λιγο να πεις 2 κουβέντες, δεν προλαβαίνεις καλα καλα να κλείσεις τα μάτια σου, πάλι με το μωρό θα είσαι πριν το καταλάβεις! Αυτό με αγχώνει! Πώς δεν θα καταρρευσω!!! 

Χαχαχα και εγώ αυτό σκέφτηκα, αν αλλάξει να μην το πω πουθενά! Θέλω την ησυχία μουυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Ιιιιιι θα αλλάξει;;; Πρέπει να το κρατήσω κρυφο από τους γονείς μας με νύχια και με δόντια!!! 

Ναι, όποτε θέλεις παίρνεις τηλέφωνο και λες αλλαγή πάνας στο τάδε δωμάτιο, τάδε κρεβάτι! Έρχονται και στο πλένουν κιόλας! Εγώ δεν έχω θέμα με την αλλαγή πάνας, με τον ύπνο έχω θέμα.. στο φέρνουν έτσι και αλλιώς το μαξιμουμ ανά 3ωρο αν δεν το έχεις εσύ, οπότε λίγο να πας στο μπάνιο, λιγο να πεις 2 κουβέντες, δεν προλαβαίνεις καλα καλα να κλείσεις τα μάτια σου, πάλι με το μωρό θα είσαι πριν το καταλάβεις! Αυτό με αγχώνει! Πώς δεν θα καταρρευσω!!! 

Εμας στη Κύπρο έχουμε νοσοκομεία που δεν δέχονται ούτε κ τον άντρα!! Κ αν βγει έξω από το νοσοκομείο δε τον ξανά βάζουν!! Εγώ εκεί που θα γεννήσω μπορεί να έρθει με rapid test μαζί μου κ να κοιμηθεί κ αν χρειαστώ κάτι να πάει να μ το φέρει! Τώρα μπορεί να έρθουν επίσης γιαγιά παππούς μόνο κανεις άλλο με rapid test αλλά στο δωμάτιο 1 τη φορά! Εγώ θα πω ότι δεν μπορούν να έρθουν σαν εσας χαχαχαχα μόνο ο σύζυγος!!!!! Σιγά θα το δουνε όταν παμε στο σπίτι…. Να κ ένα θετικό του κοβιντ!!!! Θυμάμαι το 2019 οταν γέννησε η νύφη μου γινόταν χαμός την λυπήθηκα πολύ τόσο κούραση είχε η ίδια κ το μωρό το πήγαν στην εντατική αλλά δεν σταμάτησαν να έρχεται κοσμος… της είπα ελεος!!! 
 

κ εγώ σκέφτομαι το rooming in! Ας μας πει κάποια που έχει εμπειρία πως λειτουργεί;; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εμας στη Κύπρο έχουμε νοσοκομεία που δεν δέχονται ούτε κ τον άντρα!! Κ αν βγει έξω από το νοσοκομείο δε τον ξανά βάζουν!! Εγώ εκεί που θα γεννήσω μπορεί να έρθει με rapid test μαζί μου κ να κοιμηθεί κ αν χρειαστώ κάτι να πάει να μ το φέρει! Τώρα μπορεί να έρθουν επίσης γιαγιά παππούς μόνο κανεις άλλο με rapid test αλλά στο δωμάτιο 1 τη φορά! Εγώ θα πω ότι δεν μπορούν να έρθουν σαν εσας χαχαχαχα μόνο ο σύζυγος!!!!! Σιγά θα το δουνε όταν παμε στο σπίτι…. Να κ ένα θετικό του κοβιντ!!!! Θυμάμαι το 2019 οταν γέννησε η νύφη μου γινόταν χαμός την λυπήθηκα πολύ τόσο κούραση είχε η ίδια κ το μωρό το πήγαν στην εντατική αλλά δεν σταμάτησαν να έρχεται κοσμος… της είπα ελεος!!! 
 

κ εγώ σκέφτομαι το rooming in! Ας μας πει κάποια που έχει εμπειρία πως λειτουργεί;; 

Καλέ το λέω το πρωί στον άντρα μου ότι πιθανόν αλλάζει το σύστημα με το επισκεπτηριο και μου λέει: " Ε, καλα, το ότι μπορούν να έρθουν δεν σημαίνει ότι θα τους δεχτούμε κιόλας"!!!! Αγόρι μου, λέω, να γιατί σε παντρεύτηκα χαχαχαχα

Οσες γνωστές μου γέννησαν τα τελευταία 2 χρόνια μου έλεγαν για το πόσο ήρεμες ήταν στα δωμάτια, ησυχία στον θάλαμο κλπ! Έλαμπαν τα μάτια τους! Μόνο οι γιαγιάδες γκρινιάζουν, αλλά δεν παθαίνουν τίποτα για 3 4 μέρες, έχουμε και ωραιότατη βιντεοκληση! 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια! Εγω σκέφτομαι να γεννήσω στο Αλεξάνδρας. Με αγχώνει λιγο το γεγονός ότι θα πρέπει να έχω εγώ συνέχεια το μωρό και να το αλλάζω/πλύνω. Έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία από δημόσιο ?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ολετ είπε:

Καλημέρα καλή βδομάδα!

Κι εμένα της νηστείας είναι πάντα οριακή και μερικές φορές τσιμπημενη προς τα πάνω. Πολύ περπάτημα και προσέχω διατροφικά όσο μπορώ 

Καλησπερα! Τι σου εχει πει ο διαβητολογος για αυτο? Εμενα ο γυναικολογος μου ειπε οτι απο τη στιγμη που εχω ομες τις αλλες μετρησεις καλες και που το μωρο και το αμνιακο ειναι οκ δεν βλεπει τον λογο για ινσουλινη. Η διαβητολογος ειναι σχετικα σκεπτικη και μου εδωσε καποιες μερες ακομα να δουμε πως θα παει. Εγω παιζω 92-98, εσυ?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Εγω σκέφτομαι να γεννήσω στο Αλεξάνδρας. Με αγχώνει λιγο το γεγονός ότι θα πρέπει να έχω εγώ συνέχεια το μωρό και να το αλλάζω/πλύνω. Έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία από δημόσιο ?

Δεν έχω εμπειρία αλλά η μια νύφη μου γέννησε και τα δυο παιδιά της εκεί και ήταν πολύ ικανοποιημένη. Αυτό είναι ένα θέμα με το άλλαγμα κλπ Αλλά μη σε τρομάζει τόσο. Αν γεννήσεις φυσιολογικά θα είσαι μια χαρά! Έχω ακούσει πάντως ότι στο Αλεξάνδρας με πολύ μικρό ποσό τύπου 100€ κλείνεις μονόκλινο δες το μήπως σε συμφέρει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 24/10/2022 at 10:57 ΠΜ, Sisii είπε:

Πλέον και εμένα της νηστείας μου βγαίνει τσιμπημένο… ο γιατρός μου είπε να κάνω περισσότερα απο 5 γεύματα και το βράδυ πριν κοιμηθώ να τρώω κάτι ώστε μέχρι να ξυπνήσω να μην μένω πολλές ώρες νηστική και κατεβαίνει και ανεβαίνει απότομα το ζάχαρο. Μου είπε μέχρι κ αν μπορώ να βάζω ξυπνητήρι για να ξυπνάω να φάω

Χαχαχα και εγώ αυτό σκέφτηκα, αν αλλάξει να μην το πω πουθενά! Θέλω την ησυχία μουυ

Σκεφτηκα και εγω να ξυπναω μες στη νυχτα και να τρωω κατι. Πειραζει αν ειναι μερεντα? Χαχαχαχα, αστειευομαι. Θελω κ εγω να το δοκιμασω

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Annie4 είπε:

Σκεφτηκα και εγω να ξυπναω μες στη νυχτα και να τρωω κατι. Πειραζει αν ειναι μερεντα? Χαχαχαχα, αστειευομαι. Θελω κ εγω να το δοκιμασω

Γιαουρτι η γάλα λένε είναι καλό κ πριν τον ύπνο ή μερικούς ξηρούς καρπούς

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Γιαουρτι η γάλα λένε είναι καλό κ πριν τον ύπνο ή μερικούς ξηρούς καρπούς

Τα εχω δοκιμασει αλλα θα τα ξαναδοκιμασω. Πολυ σε ευχαριστω κοπελα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς αύριο πάμε για doppler και ανυπομονώ να δω τον χοντρούλη μου!!!

Τα νιώθετε κι εσείς να "σέρνονται" μέσα στην κοιλιά; δεν ξέρω πως να το περιγράψω, αλλά είναι διαφορετική η αίσθηση από τον προηγούμενο μήνα.

Επίσης, αυτό που λένε να δίνει 10 χτυπήματα ανά ώρα εννοούν minimum;;; Εμενα ρε παιδιά δίνει 30 με 35. Έβαλα έναν μετρητή κλωτσιων προχτές στο κινητό και λέω αυτό χορεύει τρανς εκεί μέσα!!! Είναι φυσιολογικό;;;

8 ώρες πρίν, lazy_bee είπε:

μην,αγχώνεστε δεν μου είπαν ότι θα αλλάξει αλλά ότι μπορεί να αλλάξει το σύστημα στο ρεα!

 

κάτι άλλο:μαια θα έχετε μαζί?

Εγω ναι, στο Ρέα θα είμαι και θα έχω τη δική μου μαία. Το είδα τον Ιούλιο που μπήκα για την περίδεση.. πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε στην ψυχολογία μου που ήταν ένα γνώριμο άτομο δίπλα μου πριν τη νάρκωση σε όλη την προετοιμασία, να με ηρεμεί και να μου λέει πως όλα θα πάνε καλά. Και επίσης όταν ξύπνησα, εκτός από τον γιατρό μου ήταν και η μαία μου, τα πρώτα πρόσωπα που είδα να μου χαμογελούν μόλις άνοιξα τα μάτια μου, θολά ακόμα από τη νάρκωση. Μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο ήταν πολύ σημαντικά για εμένα. 

Οπότε φαντάζομαι πόσο πιο σημαντική θα είναι κατά τη διάρκεια του τοκετού! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...