Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Απλά μου έχει μείνει φόβος γιατί τι έχω ζήσει στο πρώτο παιδάκι και φοβάμαι μήπως ξανά συμβεί! Μακάρι να αγχώνομαι τζάμπα! Ελπίζω στον επόμενο υπέρηχο να έχει καλύτερο βάρος. Πάντως πράγματι ο γιατρός μου είπε όλα πάνε καλά!

Θα ξανά κάνω υπερήχο σε δύο εβδομάδες. Δηλαδή 34η. Μετά 36η, 37η και 38η προς 39η κάπου εκεί θα γεννήσω με καισαρική. Ελπίζω να έχει φτάσει 2500 κιλά έστω στις 38 εβδομάδες. Εσένα πόσο βάρος είναι που ανησυχείς κορίτσι μου;

Το πρώτο μωρό σου πόσο γεννήθηκε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 36 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Απλά μου έχει μείνει φόβος γιατί τι έχω ζήσει στο πρώτο παιδάκι και φοβάμαι μήπως ξανά συμβεί! Μακάρι να αγχώνομαι τζάμπα! Ελπίζω στον επόμενο υπέρηχο να έχει καλύτερο βάρος. Πάντως πράγματι ο γιατρός μου είπε όλα πάνε καλά!

Θα ξανά κάνω υπερήχο σε δύο εβδομάδες. Δηλαδή 34η. Μετά 36η, 37η και 38η προς 39η κάπου εκεί θα γεννήσω με καισαρική. Ελπίζω να έχει φτάσει 2500 κιλά έστω στις 38 εβδομάδες. Εσένα πόσο βάρος είναι που ανησυχείς κορίτσι μου;

Εμένα ήταν στις 28ε 1200 κ στις 30ε ήταν 1451γρ!  Κανονικά θα πρέπει που θα ξανά πάω να είναι 1800 σίγουρα 
Εμένα με βλέπει κάθε 2 εβδομαδες! Θα με ξανά δει την άλλη εβδομάδα δλδ 32,34,36 κ μετά κάθε εβδομάδα  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Ναι και εγώ για 200 γρμ ξέρω. Μια χαρά είναι ο μικρός σου. Φαντάσου εγώ με μονηρης και όταν ήμουν 31 και 2 ήμουν 1960γρμ. Στο 75%. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Εγώ απλά παίρνω σαλοσπιρ.

Και 4 και 4.5 κιλά γενναμε κάθε μωρό αναπτύσσεται με βάση το σώμα της μαμάς του. Δλδ κάθε μωρό ξέρει όπως και κάθε σώμα. 

Καλέ μπαμπάτσικα μωρά! Από τη μια χαίρομαι γιατί θα είναι πιο εύκολο να το κρατήσουμε χωρίς φόβο ότι θα "σπάσει" :D αλλα από την άλλη φοβάμαι μην συνεχίσει σε αυτό τον ρυθμό και μου πούνε για καμιά καισαρική από το πουθενά. Ελπίζω να ξέρει τι κάνει ο χοντρούλης μου και να ξεκινήσει δίαιτα χαχαχαχα 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ααα τώρα οκ!! Έβαλε σε 4 εβδομαδες 410γρ μια χαρά είναι!!! Κάθε εβδομάδα βάζουν περίπου 200γρ! Εμένα είχε βάλει 250γρ σε 2 εβδομαδες! Παρολαυτα βρίσκεται στην καμπύλη ανάπτυξης! Μην αγχώνεσαι μια χαρά είστε!! Ποτέ θα ξανά πας;;

Οντως μεγαλούτσικος!! Εγω παιρνω μόνο ασπιρίνη δε βάζω ενέσεις! Και μπορώ να πω ότι πήγαμε πολύ καλά κ μου είπε σε καμία περίπτωση να μη τη σταματήσω ως τΙς 36 εβδοαμδες! Εσυ λογικά θα σου πει να τη σταματήσεις… εμένα δεν έβαλε πολύ βάρος για αυτό μου είπε να την σταματήσω στις 36 

Και εγώ παίρνω Σαλοσπίρ από την αυχενική και μετά και μέχρι τις 36 μου είπε. Ο μπέμπης είναι μεγαλούτσικος και εμένα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Είναι στην 13η. Έπαιρνα salospir μέχρι 16η εβδομάδα γιατί είχα και ιστορικό με προεκλαμψία στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Ο γιατρός μου λέει ότι μέχρι εκείνη την εβδομάδα μας βοηθά το salospir. Μετά να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα. Κι ο γιατρός μου είπε προχθές όλα τέλεια! Απλά ανησύχησα γιατί μέχρι τις 28 εβδομάδες που το είχα δει ήταν και παραπάνω από το μέσο όρο και ξαφνικά έπεσε ο ρυθμός. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν στον επόμενο υπέρηχο πάρει παραπάνω.  Πάντως τον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου γιατί και στο πρώτο παιδί το είχε πιάσει ότι κάτι δεν πάει καλά από νωρίς και μου το είχε πει και έτσι γέννησα μια νωρίτερα. Οπότε πιστεύω πάλι αν δει κάτι ανησυχητικό θα το προσέξουμε και θα πράξουμε ανάλογα. Τώρα θα πάω σε δύο εβδομάδες που θα είμαι 34η. 

Αφου είναι λοιπόν εντός της καμπύλης να μην σε ανησυχεί καθόλου! Ο γιατρός σου σε ξέρει και καλά και θα κάνει το καλύτερο δυνατό! Κι εμένα γενικά μια βγαίνει το κεφάλι πιο μεγάλο αλλά το πόδι πιο μικρό, μια η κοιλίτσα μεγαλώνει και πέφτει το κεφάλι.. οπότε και το βάρος βγαίνει με αλγόριθμο, δεν είναι και ακριβείς οι μετρήσεις! Σημασία έχει που το ξέρετε και το παρακολουθειτε! Και δεν είναι και ολα τα μωράκια με ιδια διάπλαση. Η ξαδέρφη μου το πρώτο γέννησε 3.700, το δεύτερο 3 με το ζορι χωρις να υπάρχει θέμα με πλακούντα κλπ! Οσο ειναι εντος καμπύλης ειναι αποδεκτά! Όλα τέλεια! Πλησιαζουμεεε! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλέ μπαμπάτσικα μωρά! Από τη μια χαίρομαι γιατί θα είναι πιο εύκολο να το κρατήσουμε χωρίς φόβο ότι θα "σπάσει" :D αλλα από την άλλη φοβάμαι μην συνεχίσει σε αυτό τον ρυθμό και μου πούνε για καμιά καισαρική από το πουθενά. Ελπίζω να ξέρει τι κάνει ο χοντρούλης μου και να ξεκινήσει δίαιτα χαχαχαχα 

 

Εμένα για αυτό μου είπε ότι αν βλέπει ότι ανεβαίνει πολύ το μωρο και πλησιάζει τα 4 θα πάμε με πρόκληση. Τώρα η πρόκληση δε ξέρω που καταλήγει, σε καισαρική ή σε φυσιολογικό, μάλλον είναι ανάλογα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ααα τώρα οκ!! Έβαλε σε 4 εβδομαδες 410γρ μια χαρά είναι!!! Κάθε εβδομάδα βάζουν περίπου 200γρ! Εμένα είχε βάλει 250γρ σε 2 εβδομαδες! Παρολαυτα βρίσκεται στην καμπύλη ανάπτυξης! Μην αγχώνεσαι μια χαρά είστε!! Ποτέ θα ξανά πας;;

Οντως μεγαλούτσικος!! Εγω παιρνω μόνο ασπιρίνη δε βάζω ενέσεις! Και μπορώ να πω ότι πήγαμε πολύ καλά κ μου είπε σε καμία περίπτωση να μη τη σταματήσω ως τΙς 36 εβδοαμδες! Εσυ λογικά θα σου πει να τη σταματήσεις… εμένα δεν έβαλε πολύ βάρος για αυτό μου είπε να την σταματήσω στις 36 

Δεν ξέρω καθόλου ακόμα πως θα πορευτω με τις ενέσεις, τι ραντεβού με τον αιματολογο είναι στην 34η εβδομάδα, οπότε για 15 μέρες ακόμα σίγουρα θα τρυπιεμαι. Μετά ίσως μου τις κόψει, γιατί έτσι και αλλιώς προληπτικά τις κάνω, δεν έχω πρόβλημα με την πηκτικοτητα! Οψόμεθα!

πρίν από 14 λεπτά , Sisii είπε:

Εμένα για αυτό μου είπε ότι αν βλέπει ότι ανεβαίνει πολύ το μωρο και πλησιάζει τα 4 θα πάμε με πρόκληση. Τώρα η πρόκληση δε ξέρω που καταλήγει, σε καισαρική ή σε φυσιολογικό, μάλλον είναι ανάλογα 

Εχω ακούσει και για τις 2 περιπτώσεις. Αν συνυπάρχει διαστολή τοτε πολυ ευκολα πας για φ.τ., αν η διαστολή ειναι μικρη και δεν υπάρχει πρόοδος μεσα σε ενα εύλογο χρονικό διαστημα συνήθως η ιδια η μαμα ζηταει κ.τ. γιατι ειναι και η ταλαιπωρία μεγάλη. Ειναι λιγο και στην υπομονή του γιατρού θεωρώ! Εντάξει, είπαμε, οπως θελει ας έρθει το γλυκάκι, δεν θα γκρινιάξω! 

1 hour ago, Maritsaki είπε:

Κορίτσια τι είναι το Grade 0 και 2 που λέτε;

Ειναι οι βαθμοί ωρίμανσης του πλακούντα. Όσο ανεβαίνει το grade τόσο σημαίνει ότι ο πλακούντας γερνάει και πλησιάζει η ώρα να γεννηθεί το μωράκι γιατί από ένα σημείο και έπειτα δεν τρέφεται σωστά. Ο πλακούντας είναι όργανο με ημερομηνία λήξης! Πρακτικά, λοιπόν, όσο πιο αργά φτάσεις στο grade 3 τόσο καλύτερα. Το παρακολουθούν στενα γιατι αν φτασεις 2 πολυ νωρίς (στο 2ο τρίμηνο πχ) ζυγίζουν τα οφέλη του να παραμείνει το μωρο στην μητρα εναντι του πρόωρου τοκετού.

Ξεκινάει από 0 φρεσκαδουρα και εξελίσσεται σταδιακά. Τωρα στον 8ο μήνα μέχρι το 2 θεωρείται φυσιολογικό δλδ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Και εγώ παίρνω Σαλοσπίρ από την αυχενική και μετά και μέχρι τις 36 μου είπε. Ο μπέμπης είναι μεγαλούτσικος και εμένα 

Ποσό είναι εσένα; Κ εγώ από την αυχενική κ μετά παιρνω την ασπιρίνη

7 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εμένα για αυτό μου είπε ότι αν βλέπει ότι ανεβαίνει πολύ το μωρο και πλησιάζει τα 4 θα πάμε με πρόκληση. Τώρα η πρόκληση δε ξέρω που καταλήγει, σε καισαρική ή σε φυσιολογικό, μάλλον είναι ανάλογα 

Έχει διαφορα είδη προκλήσεων από ότι γνωρίζω και σίγουρα δεν καταλήγουν ολες με καισαρικη…

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ποσό είναι εσένα; Κ εγώ από την αυχενική κ μετά παιρνω την ασπιρίνη

Έχει διαφορα είδη προκλήσεων από ότι γνωρίζω και σίγουρα δεν καταλήγουν ολες με καισαρικη…

Ήταν 1.750 στις 30κ3 που πήγα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ποσό είναι εσένα; Κ εγώ από την αυχενική κ μετά παιρνω την ασπιρίνη

Έχει διαφορα είδη προκλήσεων από ότι γνωρίζω και σίγουρα δεν καταλήγουν ολες με καισαρικη…

Πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχουν διάφορα είδη προκλήσεων. Απλά ξέρω πως όσο πιο νωρίς την κάνεις, τόσο πιο απίθανο να επιτύχεις φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχουν διάφορα είδη προκλήσεων. Απλά ξέρω πως όσο πιο νωρίς την κάνεις, τόσο πιο απίθανο να επιτύχεις φυσιολογικό τοκετό.

Η μητέρα μου για ιατρικους  λόγους πριν 23 χρόνια έκανε πρόκληση στον αδερφό μου στις 37 εβδομάδες και γέννησε σε 4 ώρες.... το θέμα είναι να έχουν αντοχή οι μανούλες και οι γιατροί  υπομονή .... σίγουρα μια πρωτάρα θέλει περισσότερο  χρόνο αλλά και πάλι σε τέτοια θέματα  δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι... 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Ήταν 1.750 στις 30κ3 που πήγα 

Μια χαρά κ εσένα το ζουζουνι σου :) 

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχουν διάφορα είδη προκλήσεων. Απλά ξέρω πως όσο πιο νωρίς την κάνεις, τόσο πιο απίθανο να επιτύχεις φυσιολογικό τοκετό.

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί καποιες φορες οι ιατρικές παρεμβάσεις χρειάζονται…αλλά πλέον η ιατρική παρέμβαση είναι πιο συχνή κ από τον φτ! Τουλάχιστον στην Κύπρο μετά από έρευνα των τελευταίων ημερών έχουμε 70% καισαρικές δλδ 7 στις 10 γυναίκες κάνουν καισαρικη! Π αυτό δεν είναι λογικό κ ήδη άρχισαν οι έλεγχοι από το Κρατος στους γυναικολόγους…

οταν λέμε πρόκληση είναι άλλο ο ήπιος ερεθισμός του τραχήλου με το χέρι, άλλο να σου βάζουν ωκιτοκινες σιγά σιγά κ άλλο να σου βάζουν Ωκιτοκυνες κ προσταγλανδινες κ να έρχεται η νοσοκόμα να αυξάνει την ποσότητα χωρις εμεις να καταλάβουμε τίποτα έτσι ώστε να προκληθούν τόσο δυνατές συσπάσεις που το μωρό ρίχνει παλμούς κ πάμε για καισαρικη! Αυτά μου τα είπε γιατρος γυναικολόγος!!! Όποτε ναι συμφωνω ότι είναι κ στο γιατρο ποσό αντέχει να περιμένει! Έχω αρκετές γνωστές που μπήκαν με πρόκληση κ γέννησαν φτ αλλά ο γιατρος τις άφησε κ όταν ήταν έτοιμες με διαστολή γέννησαν!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, NataSou είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Φωλιές έχετε πάρει/ θα πάρετε? Ποια εταιρεία προτιμησατε?

Καλημέρα κορίτσι μου. Εμένα μου την πήραν δώρο, την διάλεξα βέβαια εγώ να ταιριάζει με το θέμα που έχω επιλέξει.

Δεν πήρα κάποια μάρκα. Είναι χειροποίητη φτιαγμένη και αρκετά οικονομική γύρω στα 35€. Δεν βρίσκω το λόγο να πάρω μάρκα, έψαξα και έπαθα σοκ. Είναι δυνατόν μια φωλιτσα να κοστίζει 80 και 120€. Δεν έχει τίποτα παραπάνω από μία πιο οικονομική. Όλες την ίδια δουλειά κάνουν. Γνώμη μου. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...