Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

καλησπέρα! τρομερά χρήσιμες συμβουλές.! θέλω να ρωτησω : πως απέφυγες τη σύγχυση θηλων αν το μικρό σου έπινε από μπιμπερό (έστω και κάποιες φορές) από,την αρχή? 

 

επίσης θα ήθελα και εγώ τον τύπο του θηλαστρου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. 

Έχω διαβάσει όμως ότι για την αποθήκη γάλακτος στην κατάψυξη, δεν κάνουν τα σακουλάκια. Ισχύει; Αλλιώς που το αποθηκεύουμε το γάλα;

Μπορείς να μου στείλεις ποιο θηλαστρο αγόρασες και σε βοήθησε;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη επιλογή. Είναι είδικα σακουλάκια για φύλαξη του μητρικού γάλακτος. Δεν νομίζω ότι υπαρχει κατι άλλο, αλλά δεν χάνεις κατι να το ψάξεις.. εγώ δυστυχώς πέταξα πολύ γάλα μέχρι να τα αγοράσω. Φυσικα θα στο στείλω!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. 

Έχω διαβάσει όμως ότι για την αποθήκη γάλακτος στην κατάψυξη, δεν κάνουν τα σακουλάκια. Ισχύει; Αλλιώς που το αποθηκεύουμε το γάλα;

Μπορείς να μου στείλεις ποιο θηλαστρο αγόρασες και σε βοήθησε;

Είναι ειδικά σακουλάκια ή έχει κάτι επίσης που το κοίταξα κάτι μικρά σαν ταπεράκια 

10 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Στην αρχή ναι απλά μια σταγόνα, μετά βγάζεις το προγαλα, μια πιο κίτρινη υφή γαλακτοσ Που λειτουργεί σαν αντιβίωση- προστασία για το νέο περίβαλλον, απλά πρέπει να το έχεις στο στήθος και ότι θηλάσει. Μην απογοητευτείς αν βγαζεις ελάχιστο αυτό είναι το φυσιολογικο, το στομαχάκι τους έχει μέγεθος αρακά. 

Ειναι σημαντικότατο όμως να αφήνεις το μωρό πάνω στο στήθος ή εκεί κοντα όσο περισσότερο μπορείς. Εσυ δεν το κταλαβαινεις αλλα αναπτύσσεται τρελή σύνδεση. Σκέψου με το που άνοιγε τα μάτια συγχρονιζόταν η θηλή μου και έσταζε γάλα. Χωρίς να βγάλει άχνα. Ταυτόχρονα!!!


θηλαστρο αυστηρά όταν κατέβει το γάλα, θα το καταλάβεις βασικά. Το έβαζα πάντα στήθος στο τρίωρο αλλά επειδή αναρρωνα τις πρώτες μέρες από διπλο χειρουργείο, ήθελα να κοιμηθω. Κατέρρεα από πονους και κούραση. Αφηνα το γάλα μου ψυγείο και έλεγα θελω να κοιμηθω δυο ώρες. Και την τάιζε η μητέρα μου. Αν δεν το έκανα αυτό, δεν θα την είχα βγαλει καθαρή γιατί έπρεπε να μαζέψω δυνάμεις, να την έχω ολομόναχη μερόνυχτα τις επόμενες μέρες. Κάθε μέρα έβγαζα ένα γεύμα παραπάνω για αποθήκευση. Θα μπορούσα να έβγαζα και παραπάνω αλλά προτιμούσα να ξεκουραστω.  
Το κακό με το μπιμπερό είναι ότι κάποια μωράκια παθαίνουν σύγχυση θηλης, και αν μάθουν το εύκολο ρούφηγμα μετα προτιμούν το μπουκάλι όποτε φτύνουν το στήθος. Πρέπει κυρίως να χρησιμοποιείς το στηθος, και το θήλαστρο βοηθητικά για να εδραιωθεί ο θηλασμός κι όχι ως βασικό μέσο . Αν το χρησιμοποιήσεις σαν πρώτη λύση μετα θα παιδευτείς μέχρι να μάθει.

Αν κανεις αποθήκη στην κατάψυξη , ξεπαγωνεις όποτε χρειαστείς και αφού λιώσει Το ζεσταίνεις ΜΟΝΟ σε μπεν μαρι. Ποτέ βράσιμο, ποτέ ζέσταμα σε μπρίκι, ποτέ σε μικροκυμάτων, γιατί αλλιώς το καταστρέφεις. Επίσης υπάρχουν και ειδικοί θερμαντήρες στην αγορά για γάλα. Εγώ χρησιμοποίησα κλασσικη μέθοδο απλή. 

Άσχετα από όλα αυτά, αν θες να κατεβάζεις γάλα δεν αρκεί μόνο το ένα, η θηλή είναι αισθητήρας. Πρέπει να νοιωθει το μωρό. Θα το βάζεις πρώτα εκεί και μετά όλα τα αλλα!

Να σε ρωτήσω ακόμη ποια μπιμπερό χρησιμοποιούσες;; 
 

οταν είδε τις θηλές μου η μαία μου είπε είναι μέσα κ να πάρω κάτι το οποίο το βαζεις λέει στο στήθος κ βγαίνει η θηλή, δεν υπάρχει πιθανότητα με την βοήθεια της  ψευδό θηλή για αρχή να βγει προς τα έξω η θηλή;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Είναι ειδικά σακουλάκια ή έχει κάτι επίσης που το κοίταξα κάτι μικρά σαν ταπεράκια 

Να σε ρωτήσω ακόμη ποια μπιμπερό χρησιμοποιούσες;; 
 

οταν είδε τις θηλές μου η μαία μου είπε είναι μέσα κ να πάρω κάτι το οποίο το βαζεις λέει στο στήθος κ βγαίνει η θηλή, δεν υπάρχει πιθανότητα με την βοήθεια της  ψευδό θηλή για αρχή να βγει προς τα έξω η θηλή;

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι θα το ψάξω.

Εγώ πήρα τα γυάλινα μπιμπερο της tommee tippee, είναι απ' τα best seller και μου είπαν ότι η θηλή βοηθάει πολύ στο να μην πάθει σύγχυση θηλής το μωρό, μοιάζει πολύ κιόλας με τη θηλή του στήθους μας και επίσης βοηθάνε τα συγκεκριμένα μπιμπερο και στους κολικούς. Κοίταξε το αν θέλεις.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες! Την Τρίτη που πήγα στο γιατρό μου μίλησε για εμβόλια. Συγκεκριμένα μου έδωσε ισχυρή σύσταση για το εποχιακό εμβόλιο της γρίπης, με προέτρεψε να κάνω την τεταρτη δόση του covid και προαιρετικά αν θέλω να κάνω του κοκκιτη, για να είναι το μωρό προστατευμενο τους δύο πρώτους μήνες.

Για της γριπης δεν εχω ενστάσεις μιας και συστήνεται γενικα στις τελειομηνες εγκυους, για του covid ομως εχω τις αμφιβολιες μου, αφού έχω κάνει 3 δόσεις κι έχω νοσησει κιόλας..:confused:

Εσάς τι σας έχει πει ο γιατρός σας σχετικα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, NataSou είπε:

Καλημέρα όμορφες! Την Τρίτη που πήγα στο γιατρό μου μίλησε για εμβόλια. Συγκεκριμένα μου έδωσε ισχυρή σύσταση για το εποχιακό εμβόλιο της γρίπης, με προέτρεψε να κάνω την τεταρτη δόση του covid και προαιρετικά αν θέλω να κάνω του κοκκιτη, για να είναι το μωρό προστατευμενο τους δύο πρώτους μήνες.

Για της γριπης δεν εχω ενστάσεις μιας και συστήνεται γενικα στις τελειομηνες εγκυους, για του covid ομως εχω τις αμφιβολιες μου, αφού έχω κάνει 3 δόσεις κι έχω νοσησει κιόλας..:confused:

Εσάς τι σας έχει πει ο γιατρός σας σχετικα;

Εμας στη Κύπρο η ισχυρή σύσταση είναι του κοκκυτη να γίνει στις 30 εβδομαδες όπου το έκανα!! Μου είπε κ η παιδίατρος να το κάνω γιατί δίνουμε αντισώματα στο μωρό μέχρι να μπορέσει να βάλει το εμβόλιο που είναι το πρώτο που βάζουν! Της γρίπης θα το κάνω σε 3 εβδομαδες! Κ του κοβιντ μου είπε είναι υπερβολή η 4η δόση!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Εμας στη Κύπρο η ισχυρή σύσταση είναι του κοκκυτη να γίνει στις 30 εβδομαδες όπου το έκανα!! Μου είπε κ η παιδίατρος να το κάνω γιατί δίνουμε αντισώματα στο μωρό μέχρι να μπορέσει να βάλει το εμβόλιο που είναι το πρώτο που βάζουν! Της γρίπης θα το κάνω σε 3 εβδομαδες! Κ του κοβιντ μου είπε είναι υπερβολή η 4η δόση!!!

Ναι αυτό μου είπε κι ο γιατρός μου, ότι του κοκκιτη το προστατεύει μέχρι το πρώτο του εμβόλιο. Τώρα ποσο είσαι? Εγώ σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδων.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, NataSou είπε:

Ναι αυτό μου είπε κι ο γιατρός μου, ότι του κοκκιτη το προστατεύει μέχρι το πρώτο του εμβόλιο. Τώρα ποσο είσαι? Εγώ σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδων.

Είμαι 30+6 το έκανα τηβ Τετάρτη που πήγα γιατρο, μου το έκανε η γυναικολόγος όπου μου το είπε ότι θα το κάναμε πριν 2 εβδομαδες που είχα πάει για ραντεβού!! Θεωρώ ότι τουλάχιστο αυτό το εμβόλιο πρέπει να γίνει τα αλλά προαιρετικά! Αλλά θα κνω κ της γρίπης μόνο κ μόνο να είμαστε καλυμμένοι! 
 

ξεχασα να σου πω δεν έχει καθόλου παρενέργειες μόνο λίγο το χέρι πονάς που είναι φυσιολογικό, αλλά καμία σχέση ο πόνος του χεριού οπως με του κοβιντ π δε μπορούσα να σηκώσω χέρι χαχαχα!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Είναι ειδικά σακουλάκια ή έχει κάτι επίσης που το κοίταξα κάτι μικρά σαν ταπεράκια 

Να σε ρωτήσω ακόμη ποια μπιμπερό χρησιμοποιούσες;; 
 

οταν είδε τις θηλές μου η μαία μου είπε είναι μέσα κ να πάρω κάτι το οποίο το βαζεις λέει στο στήθος κ βγαίνει η θηλή, δεν υπάρχει πιθανότητα με την βοήθεια της  ψευδό θηλή για αρχή να βγει προς τα έξω η θηλή;

Ψευδοθηλες λεγονται, κ αν πάρεις προτίμησε μόνο της mam είναι πιο μαλακες από όλες και έχουν άνοιγμα ώστε να ακουμπάει το μωρό πάνω στο στήθος σου , απλά θα τις βάζεις λίγο διαγώνια, θα το μάθεις στην πράξη. Κ εγώ είχα το ίδιο θέμα και τις χρησιμοποίησα για δυο μήνες, μετά μεγάλωσαν οι θηλές και πλέον θα τις έχω αλλά αυτή τη φορά νομίζω δεν θα τις χρειαστώ. Δεν είχα άλλη επιλογή το μωρό έφτυνε το στήθος γιατί δεν έπιανε καλά. Κ αναγκαστικά τις χρησιμοποίησα, πηρα δυο πακέτα των 2 και τις αποστείρωνα εναλλάξ. Το μωρό ψιλοεπαθε στην αρχή σύγχυση θηλης αλλά μετά μεγαλώνοντας που απλά πεινάνε κ έχουν μάθει, τσικνίσουν μια δυο φορές αλλά μετά πεινάνε και τρώνε. Δεν είναι κατι μη αναστρέψιμο ή τόσο ανησυχητικό. Απλά όταν έρθει η ώρα να πας χωρίς ψευδοθηλη, ίσως ταλαιπωρηθείς δυο μέρες με γκρινια. 
Αυτο που σου είπε η μαια τι είναι ; Πρώτη φορά το ακούω! Αν θες ρωτα την να μου πεις! Γιατί έχω θέμα μόνο με τη μια θηλή !
 

Απο μπιμπερό πέρασα σε παρά πολλά. Στην αρχή αποθηκευα το γάλα μου στα μικρά της medela γιατί έχουν καπακι για το ψυγείο και αυτό το καπακι βγαίνει όποτε θες και μπαίνει θηλή που παίρνεις χωριστά. Βόλεψαν τρελα ! Τα πουλάει και σε 3αδα δεν θες παραπάνω! Είναι κατάλληλα και για μπεν μαρι στο μητρικό γάλα. Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι το μωρό όταν πεινούσε και ήταν χειμώνας τα πλαστικά αργούσαν παρά πολύ να ζεσταθούν ή κρυώσουν και πηρα γυάλινα με θηλές mam και Chicco νομίζω είναι σχεδόν ιδιες, μας βόλεψαν πολύ. Και όταν ήθελα να βγω εξω είχα τα πλαστικά της mam anticolic που κρατάνε θερμοκρασία παρα πολλές ώρες. Ακόμα τα ίδια χρησιμοποιώ. Αν της βάλω άλλη πιπιλα όπως πχ της nuk πίνει το μισό γάλα ή καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Ψευδοθηλες λεγονται, κ αν πάρεις προτίμησε μόνο της mam είναι πιο μαλακες από όλες και έχουν άνοιγμα ώστε να ακουμπάει το μωρό πάνω στο στήθος σου , απλά θα τις βάζεις λίγο διαγώνια, θα το μάθεις στην πράξη. Κ εγώ είχα το ίδιο θέμα και τις χρησιμοποίησα για δυο μήνες, μετά μεγάλωσαν οι θηλές και πλέον θα τις έχω αλλά αυτή τη φορά νομίζω δεν θα τις χρειαστώ. Δεν είχα άλλη επιλογή το μωρό έφτυνε το στήθος γιατί δεν έπιανε καλά. Κ αναγκαστικά τις χρησιμοποίησα, πηρα δυο πακέτα των 2 και τις αποστείρωνα εναλλάξ. Το μωρό ψιλοεπαθε στην αρχή σύγχυση θηλης αλλά μετά μεγαλώνοντας που απλά πεινάνε κ έχουν μάθει, τσικνίσουν μια δυο φορές αλλά μετά πεινάνε και τρώνε. Δεν είναι κατι μη αναστρέψιμο ή τόσο ανησυχητικό. Απλά όταν έρθει η ώρα να πας χωρίς ψευδοθηλη, ίσως ταλαιπωρηθείς δυο μέρες με γκρινια. 
Αυτο που σου είπε η μαια τι είναι ; Πρώτη φορά το ακούω! Αν θες ρωτα την να μου πεις! Γιατί έχω θέμα μόνο με τη μια θηλή !
 

Απο μπιμπερό πέρασα σε παρά πολλά. Στην αρχή αποθηκευα το γάλα μου στα μικρά της medela γιατί έχουν καπακι για το ψυγείο και αυτό το καπακι βγαίνει όποτε θες και μπαίνει θηλή που παίρνεις χωριστά. Βόλεψαν τρελα ! Τα πουλάει και σε 3αδα δεν θες παραπάνω! Είναι κατάλληλα και για μπεν μαρι στο μητρικό γάλα. Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι το μωρό όταν πεινούσε και ήταν χειμώνας τα πλαστικά αργούσαν παρά πολύ να ζεσταθούν ή κρυώσουν και πηρα γυάλινα με θηλές mam και Chicco νομίζω είναι σχεδόν ιδιες, μας βόλεψαν πολύ. Και όταν ήθελα να βγω εξω είχα τα πλαστικά της mam anticolic που κρατάνε θερμοκρασία παρα πολλές ώρες. Ακόμα τα ίδια χρησιμοποιώ. Αν της βάλω άλλη πιπιλα όπως πχ της nuk πίνει το μισό γάλα ή καθόλου.

Κορίτσι μου ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

Εξήγησε μου όμως αναλυτικά την διαδικασία του Μπεν Μαρί για να ζεσταθεί το μητρικό γάλα. Μη κάνω καμιά βλακεία. Είμαι εντελώς άσχετη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Κορίτσι μου ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

Εξήγησε μου όμως αναλυτικά την διαδικασία του Μπεν Μαρί για να ζεσταθεί το μητρικό γάλα. Μη κάνω καμιά βλακεία. Είμαι εντελώς άσχετη 

Βάζεις σε ένα μπρίκι πχ ζεστό νερό, το αποσύρεις από τη φωτια όταν ζεσταθεί, Βουτας το μπιμπερό μέσα και το αφήνεις να πιάσει θερμοκρασία.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, NataSou είπε:

Καλημέρα όμορφες! Την Τρίτη που πήγα στο γιατρό μου μίλησε για εμβόλια. Συγκεκριμένα μου έδωσε ισχυρή σύσταση για το εποχιακό εμβόλιο της γρίπης, με προέτρεψε να κάνω την τεταρτη δόση του covid και προαιρετικά αν θέλω να κάνω του κοκκιτη, για να είναι το μωρό προστατευμενο τους δύο πρώτους μήνες.

Για της γριπης δεν εχω ενστάσεις μιας και συστήνεται γενικα στις τελειομηνες εγκυους, για του covid ομως εχω τις αμφιβολιες μου, αφού έχω κάνει 3 δόσεις κι έχω νοσησει κιόλας..:confused:

Εσάς τι σας έχει πει ο γιατρός σας σχετικα;

Εμενα στο 1ο παιδι μου ειχε πει να κανω της γριπης και το εκανα. Τωρα δεν μου εχει πει κατι. Για υο εμβολιο κοβιντ ομως που τον ρωτησα μου ειπε οτι πλεον δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανουμε. Εχω ηδη κανει κι εχω νοσησει κ 2 φορες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Βάζεις σε ένα μπρίκι πχ ζεστό νερό, το αποσύρεις από τη φωτια όταν ζεσταθεί, Βουτας το μπιμπερό μέσα και το αφήνεις να πιάσει θερμοκρασία.

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ απ' τις μανούλες Νοεμβρίου και περιμένω το πρώτο μου παιδακι οπότε είμαι άσχετη. Διάβασα τα σχόλια σας για το θηλασμό και θέλω να ρωτήσω πέρα απ' αν σας είναι εύκολο να μου πείτε κι εμένα το θηλαστρο που λέγατε, φόρμουλα πότε χρησιμοποιούμε δηλαδή; Μόνο όταν δεν αρκεί το γάλα μας; Κάποιος μου είπε ότι μόνο με φόρμουλα τα μωρά κοιμούνται τη νύχτα. Ότι με θηλασμό αποκλείεται ποτέ να κοιμηθεί συνεχόμενα γιατί το μητρικό γάλα είναι πολύ ελαφρύ και δε χορταινει το μωρό, οπότε το έχεις συνέχεια στο στήθος. Επίσης αν ταιζω κάθε τρεις ώρες πότε θα προλάβω να βγάλω και με θηλαστρο ώστε να μπορεί κάποιος να ταισει με μπιμπερο και να ξεκουραστώ; Μήπως πρέπει να δώσω συνδιαστικα και φόρμουλα;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ απ' τις μανούλες Νοεμβρίου και περιμένω το πρώτο μου παιδακι οπότε είμαι άσχετη. Διάβασα τα σχόλια σας για το θηλασμό και θέλω να ρωτήσω πέρα απ' αν σας είναι εύκολο να μου πείτε κι εμένα το θηλαστρο που λέγατε, φόρμουλα πότε χρησιμοποιούμε δηλαδή; Μόνο όταν δεν αρκεί το γάλα μας; Κάποιος μου είπε ότι μόνο με φόρμουλα τα μωρά κοιμούνται τη νύχτα. Ότι με θηλασμό αποκλείεται ποτέ να κοιμηθεί συνεχόμενα γιατί το μητρικό γάλα είναι πολύ ελαφρύ και δε χορταινει το μωρό, οπότε το έχεις συνέχεια στο στήθος. Επίσης αν ταιζω κάθε τρεις ώρες πότε θα προλάβω να βγάλω και με θηλαστρο ώστε να μπορεί κάποιος να ταισει με μπιμπερο και να ξεκουραστώ; Μήπως πρέπει να δώσω συνδιαστικα και φόρμουλα;

Καλημέρα κορίτσι μου. Εγώ θα απαντήσω στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου επειδή έχω κι άλλο παιδάκι που είναι ακόμα μικρό 20 μηνών και θα σου πω επειδή από 4 μηνών πίνει φόρμουλα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και τίποτα δεν είναι κανόνας. Εμένα ας πούμε ακόμα δεν κοιμάται σερί και κάνει άσχημο ύπνο. Μπορεί κάλλιστα να κοιμηθεί πολλές ώρες με θηλασμού όπως και με φόρμουλα όπως επίσης να μην κοιμάται πολύ με θηλασμό όπως και με την φόρμουλα. Θεωρώ είναι στο παιδί! Για μένα όλα αυτά είναι μύθος!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ απ' τις μανούλες Νοεμβρίου και περιμένω το πρώτο μου παιδακι οπότε είμαι άσχετη. Διάβασα τα σχόλια σας για το θηλασμό και θέλω να ρωτήσω πέρα απ' αν σας είναι εύκολο να μου πείτε κι εμένα το θηλαστρο που λέγατε, φόρμουλα πότε χρησιμοποιούμε δηλαδή; Μόνο όταν δεν αρκεί το γάλα μας; Κάποιος μου είπε ότι μόνο με φόρμουλα τα μωρά κοιμούνται τη νύχτα. Ότι με θηλασμό αποκλείεται ποτέ να κοιμηθεί συνεχόμενα γιατί το μητρικό γάλα είναι πολύ ελαφρύ και δε χορταινει το μωρό, οπότε το έχεις συνέχεια στο στήθος. Επίσης αν ταιζω κάθε τρεις ώρες πότε θα προλάβω να βγάλω και με θηλαστρο ώστε να μπορεί κάποιος να ταισει με μπιμπερο και να ξεκουραστώ; Μήπως πρέπει να δώσω συνδιαστικα και φόρμουλα;

Καλημέρα !

Αρχικα με το καλό και το δικό σου μωράκι !

Φορμουλα: 

Ενα κουτί φόρμουλα είχα πάντα στο σπίτι αλλά περισσότερο για ψυχολογική βοήθεια.  Χρησιμοποίησα ελάχιστες φορές (1-2)  που ενοιωθα ότι καταρρέω. Βέβαια σε πρώτη φάση ενοιωσα ότι έκανα καλά αλλά μετά το μετάνιωσα. Ήθελα να νοιωθω ασφάλεια ότι αν δεν μου φτάνει το γάλα θα έχω έξτρα. Εν τω μεταξύ πάντα (όχι μόνο εγώ τότε) όλες οι μανούλες νομίζουν ότι δεν φτάνει το γάλα. Σε πληροφορώ ότι αυτό είναι ανασφάλεια δίκη μας, αν δεν φτάνει θα στο πει η παιδίατρος γιατί δεν θα παίρνει βάρος το παιδί, το οποίο δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί. Το σώμα σου φτιάχνει την ποσότητα και τη σύσταση του γάλακτος που χρειάζεται το μωρό σου. Εχε μια φόρμουλα πάντα σπίτι αλλά το πρόγραμμα σου θα το φτιάξεις εσυ. Προσπάθησε να έχεις ένα μπούσουλα και μετά πράξε όπως εσυ θεωρείς. Αρχικά να σου πω ότι όσες φορές έδωσα το μωρό να το ταΐσουν για να κοιμηθω εγώ, θελω να σε ενημερωσω ότι δεν πέτυχε ποτε στην αρχή. Γιατι στο τρίωρο ξυπνάς αυτόματα, επειδη το στήθος σου γίνεται πεπόνι από το βαρος και πονάς, και αρχίζει να τρέχει σαν συντριβάνι. 

Ύπνος δικός σου
Στην πραγματικότητα ξυπνάς, ταΐζεις αλλάζεις, πλένεις και ξανακοιμαται. Μέχρι εσυ να κάνεις αποστειρώσεις κλπ θα πέφτεις για ύπνο μισή ώρα πριν ξυπνήσει πάλι. Όταν η μικρή θήλαζε, έδινα να την αλλάξουν κ εγώ έκανα θήλαστρο να βγάλω το υπόλοιπο γάλα γιατί είχα πολύ και δεν το άδειαζε. Ένας τρόπος για να κοιμηθεις λίγο είναι να περιμένεις καμία ωρα  πριν κανεις θήλαστρο να γεμίσεις κι άλλο γάλα,  και να βγάλεις μετά με θήλαστρο να το αφήσεις σε κάποιον και να κοιμηθείς. Το μωρο θα ξυπνήσει μια ωρα μετά θα το ταΐσουν και εσυ έχεις κερδίσει 2-3 ακόμα ύπνου μεχρι να ξανά ξυπνήσει. Μην περιμένεις όμως να κοιμηθεις πάνω από 4 ώρες σερί τον πρώτο καιρό. Επίσης τα πολύ νεογέννητα δεν κάνει να μένουν με αδειο στομάχι περισσότερο. Ο βραδινός ύπνος θα αργήσει να έρθει.

Βραδινό γεύμα :

Δεν ξέρω ποιος σου το είπε για τη φόρμουλα το βράδυ, αλλα είναι εντελώς λάθος. Αρχικά το θέμα βραδινού ύπνου είναι στο παιδί. Αν θες τρόπο να αρχίσει να κοιμάται το βράδυ είναι πολύ πιθανότερο να το πετύχεις με θηλασμό παρά με φόρμουλα. Τα μωρά έχουν συγκεκριμένη χωρητικότητα στομαχιού. Δεν θελουμε να τα βαρυστομαχιάσουμε προκειμένου να κοιμηθούμε λίγο παραπάνω, όσο και να κατανοώ την ανάγκη. Been there!  Ο βραδινός θηλασμός τους δίνει μελατονινη κ αρχίζουν έτσι να ρυθμίζουν  τον κιρκαδιο ρυθμό (μέρα-νύχτα) τα μωρά δεν το έχουν από τη γέννηση, δεν το ξεχωρίζουν. Είναι από τη φύση για να επιβιώσουν. Επισης το βράδυ παράγουμε περισσότερο γάλα και έχουμε περισσότερη προλακτινη. Η ορμόνη του γάλακτος. Αν έσυ λοιπόν δεν θηλάσεις το βράδυ που όχι μόνο δίνεις τον πιο απαραίτητο θηλασμό στο μωρο αλλά και την προδερμ που θέλουν. Τι πετυχαίνεις;
1.Δεν τους δίνεις ότι χρειάζονται για τα πονάκια  ( κολικούς και το σώμα που μεγαλώνει ραγδαία) , όποτε θα τα δεις με ανήσυχο ύπνο και να ξυπνάνε σπαράζοντας. 
 2. Μειώνεις προλακτινη Αρα το σώμα νομίζει ότι αποθηλαζεις. Και θα μειωθεί η παραγωγή σου. 
3. Δεν τους δίνεις ορμόνες να ρυθμίσουν τον κιρκαδιο ρυθμό ώστε κάποια στιγμή να κοιμάσαι βραδυ. Και τα απαραίτητα αμινοξέα για την ανάπτυξη του εγκεφάλου του τα στερείς ενώ τα έχεις πλούσια στο γάλα σου. 

Προφανώς μπορεί στο τέλος να μη θελήσεις καν να θηλάσεις, και το παιδί μπορεί να μεγαλώσει και με απλή φόρμουλα! απλά είναι πληροφορίες που είναι κρίμα να μην ξέρεις ώστε να αποφασίσεις εσυ για σένα. Εγώ προσπάθησα πχ όσο περισσότερο μπόρεσα, ακόμα κ αν ο θυρεοειδής μου, μου έκοβε κάθε μήνα το γάλα, από ποσοτητα τρελή στο μηδέν σε μια μερα, το ξαναφερνα πίσω με το θήλαστρο. Κουραστικό αλλά εγώ όσο άντεξα με αντάμειψε. Γιατί το μωρό ξεκίνησε να κοιμάται όλο το βράδυ σερί μόνο του!!! Και μετά είπα οκ τόσο μπόρεσε το σώμα μου, τώρα φόρμουλα. Αν δεν είχα θήλαστρο δεν θα είχα αντέξει ούτε μήνα, ούτε από θέμα δυνάμεων ούτε από θέμα δικού μου προβλήματος με το θυρεοειδή που με πολεμούσε σκληρά!

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...